Statenvergadering overgewicht? Toekomst voor biologische landbouw ga dan eens naar uw huisarts toe! jOfficiële Mededelingen m diabetes in uw familie? altijd dorst èn voortdurend moe? Giro 55 5. Den Haag Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 36/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Vrijdag 17 september vergaderen Provinciale Staten (PS) van Zeeland. Volgens goed gebruik is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune van de Statenzaal en de vergadering of een deel er.van op die manier volgen. Commissies Milieu Vergunning NS Railinfrabeheer bv te Eindhoven Saneringsplan Schuitvlotstraat 11 te Domburg Vergunning Vlissingse Transportbeton Onderneming bv Ontwerp-vergunning Thermphos International bv Saneringsplan Koudekerkseweg 2-4 te Vlissingen Woensdag 8 september 1999 FAAM/VLISSINGER 7 Abdij prwin^ieeiand Nieuws Begin juli organiseerde de provin cie een workshop over biologi sche landbouw. Dat was een ver volg op een bijeenkomst eerder dit jaar waar ongeveer 100 per sonen aan deelnamen. Nu waren het er 24. Onder leiding van de voorzitter van de Zuidelijke Land en Tuinbouworganisatie (ZLTO) is gediscussieerd over een mogelijk plan van aanpak voor biologische landbouw in Zeeland. Onderdeel van dat plan is te proberen het huidige aantal van 24 onder nemers te laten toenemen tot 100 in 2006. Onder de deelnemers waren ver tegenwoordigers van het Zeeuws Agrarisch Jongerencontact, ZLTO, verwerkende industrie, afzetorganisaties, financiële sec-, tor, adviesbureaus, Zeeuwse Milieufederatie, Groen College en biologische telers en provincie. Vragen De deelnemers hebben zich gebogen over vier vragen: - wat is uw visie op biologische landbouw; - welke maatregelen zijn nodig om biologische landbouw te stimuleren; - welke maatregelen zijn het be langrijkst; - welke rol kunnen de verschil lende organisaties spelen bij de ontwikkeling van biologi sche landbouw. Visie De deelnemers gaven als hun visie: - sterke punten van Zeeland benutten; - de vraag naar biologische pro ducten blijft groeien en aan die vraag moet je voldoen voordat telers uit het buitenland deze kans benutten; - biologische landbouw moet een voorkeursbehandeling krij gen, totdat er zoveel biolo gisch bedrijven zijn dat deze sector zelfstandig verder kan- groeien. Maatregelen Vijf maatregelen kwamen uit de bus: - verder ontwikkelen van de markt; - ondersteunen van distributie en verwerking van biologische producten; - stimuleren van omschakeling van boeren naar biologische landbouw om het aanbod van biologische producten te ver groten; - ondersteunen van onderzoek, voorlichting en onderwijs; - werken aan beschikbaarheid van voldoende arbeidskrach ten. Prioriteiten Maatregelen die voorrang moe ten krijgen zijn: - opbouwen van kennisinfrastruc tuur (scholing); - beginnen van kansrijke secto ren; - instellen met een aanspreek punt voor biologische land bouw; - ondersteunen van distributie en verwerking; - uitwisseling van voer en mest tussen akkerbouw en veehou derij (sluiten van mineralen- kringloop in de taal van des kundigen); - zorgen voor voldoende subsi diemogelijkheden om omscha keling mogelijk te maken. Rol De deelnemende organisaties zagen voor zichzelf de volgende taken weggelegd: - de rijksoverheid stelt de rand voorwaarden; - de provincie zorgt voor de faci liteiten; - de ZLTO neemt initiatieven ter bevordering van biologische landbouw en is belangenbehar tiger; - maatschappelijke organisaties prikkelen de maatschappij over de wenselijkheid van biologi sche landbouw; - het onderwijs bouwt aan ken nisinfrastructuur; - de afzet zoekt naar nieuwe markten. De resultaten van de workshop worden verwerkt in een plan van aanpak voor de biologische land bouw waarover Provinciale Staten een eindoordeel zullen geven. Milieutijdingen Bovenstaand artikel is ontleend aan Milieutijdingen, nr. 57, een periodiek verschijnend blad met informatie over de jongste ont wikkeling in het beleid voor ruim te, natuur en water. Andere onderwerpen die in dit nummer aan bod komen zijn: landbouw ondertekent verklaring beperking verontreiniging; een glanshaver- verbond op de dijk; staatsbosbe heer 100 jaar trendvolger; afron ding project geïntegreerde vee houderij; project milieufonds: milieutuin. Een gratis abonnement, of los nummer, van het informatieblad is verkrijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Klokslag tien uur opent de Commissaris van de Koningin, tevens voorzitter van de Staten, met een klap van de voorzitters hamer de vergadering. Wegen Niet meer dan een mededeling maar daarom wel goed voor de Staten om te weten is dat Ge deputeerde Staten (GS) in de eer ste zes rhaanden van het jaar voor aanleg en verbeteren van wegen, rond de 4,5 ton hebben besteed aan aan- en verkoop van grond. Met aankoop was in ruim 10.000 vierkante meter gemoeid en met verkoop ruim 20.000 vierkante meter. Het is GS ernst met de aanleg van de rijksweg N57 op Walcheren. Het Rijk heeft de aan leg de laatste jaren steeds naar achteren geschoven. Maar gege ven de verkeersdruk op Middelburg en op andere delen van Walcheren wil de provincie het liefst dat met de aanleg toch een begin wordt gemaakt rond de eeuwwisseling. Vandaar het plan om samen met de gemeente Middelburg te onderzoeken of er mogelijkheden zijn de aanleg voor te financieren. Dat onder zoek kost 155 duizend gulden en GS stellen voor hiervan 75 dui zend voor rekening van de pro vincie te nemen. Welzijn De Zeeuwse Stichting Welzijn Doven ontvangt al jaren subsidie voor onder meer gebarencursus- sen en organisatiekosten. De Stichting is ook van plan dat nog jaren te blijven. Vandaar dat het dagelijks provinciebestuur voor stelt een zogeheten budgetsubsi die te verlenen voor de periode 1999 t/m 2002 van zesduizend gulden jaarlijks. De Stichting hoeft nu met jaarlijks meer uitge breide aanvraagformulieren in te vullen en de provincie hoeft dat niet meer jaarlijks uitgebreid te toetsen. Samenwerking over de grenzen Na tien jaar praktijkervaring opge daan te hebben in samenwerking met de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen zijn de onderlinge werkafspraken aange scherpt. De afspraken hebben te maken met het uitwisselen van informatie en afstemmen van beleid. Gold de samenwerking voorheen alleen de beleidsvelden waar Europese subsidiemogelijk heden waren; nu stellen GS voor dat uitgangspunt vanwege de beperkingen die dat oplegt, te verlaten. Ook nieuw is dat de gemeenten nu een officiële rol kunnen gaan spelen in de verga deringen van de Scheldemondraad, het bestuurs orgaan van de drie samenwerken de provincies. De Nederlandse provincies willen hun belangen in Brussel veilig stellen en richten er gezamenlijk een Huis van de Nederlandse Provincies in. Limburg, Brabant en Zeeland gaan gezamenlijk 1,5 functionaris aanstellen. GS stellen voor hiervoor 100 duizend gul den uit te trekken. Water GS stellen voor de werkingsduur van het waterhuishoudingsplan van de provincie met twee jaar te verlengen tot half september 2001. Dat maakt het mogelijk beter in te spelen op de rijksnota die met drie jaar vertraging is verschenen en de ontwikkeling van het nieuwe waterhuishou dingsplan te laten samenvallen met een nieuw milieubeleidsplan. Om het beleid voor de toekomst in een algemeen kader te kunnen vatten willen de Staten komen tot een zogeheten strategische visie voor Zeeland. Om de probleem velden afdoende te formuleren en te analyseren stellen GS voor de projectcommissie een werkbud- get van twee ton te verlenen. Geld voor haven en promotie Zeeland Seaports kan wat GS betreft rekenen op een bijdrage van twee miljoen gulden voor het uitbaggeren van de Scaldiahaven in Vlissingen-Oost en aanleg van wegen en dergelijke. De ontslui ting van deze haven en het ver groten van de diepgang kost het havenschap dertien miljoen gul den. De investering is nodig om dat Verbrugge Terminals in de eerste fase in de haven een ter minal gaat bouwen op een kade van 600 meter voor de overslag van papier en cellulose. Voor deze overslag heeft Verbrugge een contract gesloten met het Noorse bedrijf Gearbulk, wereld wijd marktleider in deze sector. De eerste schepen moeten vol gend voorjaar in de Scaldiahaven kunnen afmeren. Provincie en gemeenten willen in de toekomst samenwerken voor het werven van bedrijven en het promoten van Zeeland. Vandaar het plan de Stichting Economi sche Promotie en Acquisitie Zeeland op te richten. De stich ting krijgt onderdak bij Zeeland Seaports. GS stellen voor hier voor de komende drie jaar jaar lijks een 195 duizend gulden beschikbaar uit te trekken. Niet zeuren, dien een klacht in Klagen is een recht en moet met zorgvuldige regels zijn omgeven. Vandaar dat het tijd is de uit 1976 stammende klachtenrege ling in te trekken en een eigentijd se regeling in het leven te roe pen, vinden GS. Wie zich onheus bejegent voelt door provinciale bestuurders of ambtenaren kan in de toekomst terecht bij een klachtencommissie die uit drie personen (natuurlijk geen provin ciale bestuurders of ambtenaren) bestaat. In tweede instantie kan iemand vervolgens een beroep doen op de Nationale Ombuds man. Als PS hebben ingestemd met de nieuwe regeling stellen GS voor direct een nieuwe commissie te benoemen. Subsidie Het bestuur van de Nieuwe Kerk in Middelburg is begonnen met de restauratie en modernisering van het interieur van de kerk. Ook de stoelen zijn aan vervan ging toe. Omdat de provincie de kerk regelmatig gebruikt voor grotere ontvangsten en het hou den van symposia vinden GS het reeel 80 duizend gulden bij te dragen voor vernieuwing van dit meubilair. In haar rol van werkgever wil de provincie meer gehandicapten en leden van etnische minderheden de kans geven werkervaring op te doen. Vandaar het voorstel gedurende twee jaar 150 duizend gulden uit te trekken voor het realiseren van werkervarings plaatsen bij de provincie. Tot slot vragen GS de Staten in te stemmen met een wijziging in de legesverordening van de pro vincie en met de 15" wijziging van de provinciale begroting 1999. Informatie De ingang van de Statenzaal is op het Abdijplein 10 in Middel burg. Aan datzelfde plein, maar dan op nummer 9, bevindt zich de ingang van het informatiecen trum van de provincie. Daar ligt de agenda van de Statenvergade ring en de stukken die daarbij horen. De provinciale planologische commissie vergadert donderdag 9 september, 9.45 uur, aan Het Groene Woud 1 in Middelburg. Het meest in het oog springende agendapunt is een preadvies over factory outlet centres. De vertegenwoordigers in de com missie namens het ministerie van economische zaken en van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) hebben het advies opgesteld. Aan de hand van die voorzet wordt de commissie gevraagd tot een advies aan het provinciaal bestuur te komen. De vergadering is openbaar. De vergaderstukken liggen ter inzage in het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, Middelburg. De openingstijden van het cen trum zijn: werkdagen 9.30-12.30 uur en 13.30-16.30 uur. Investeren in havens in Staten. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan NS Railinfra beheer bv te Eindhoven een ver gunning Wet milieubeheer met voorschriften ter bescherming van het milieu verleend voor het oprichten en in werking hebben van een spoorwegemplacement "Sloe III". Binnen de inrichting vin den activiteiten plaats, zoals treinbewegingen en treinopstellin- gen, waaronder rangeren en rem men, wisselonderhoud en wissel verwarming. De inrichting is gele gen aan de Denemarkenweg ongenummerd, kadastraal be kend gemeente Borsele, sectie A, nr. 1080 (ged.) en gemeente Vlissingen, sectie M 54, nr. 933 (ged.). De vergunning ligt van 9 septem ber tot en met 20 oktober 1999 ter inzage bij de Directie ruim te, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 8-17 en desgevraagd buiten kantooruren en in het ge meentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand, maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.30 uur, op donderdag avond van 17.00-20.00 uur en in het gemeentehuis van Vlis singen, op werkdagen van 8.30- 12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118- 487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Degenen die bedenkingen heb ben ingebracht tegen de ontwerp- vergunnmg, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp-vergunning (degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die zijn aangebracht ten opzichte van de ontwerp-ver gunning) en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs met kan worden verweten geen bedenkin gen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning kunnen tot en met 21 oktober 1999 tegen de vergunning beroep instellen bij de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De vergunning wordt op 22 okto ber 1999 van kracht, tenzij over eenkomstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto arti kel 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voor zitter van de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P.Wattel (tel. 0118- 631773). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op de loca tie Schuitvlotstraat 11 te Dom burg ernstig is en hebben met het saneringsplan (art. 39 Wet bodembescherming) van de Stichting Uitvoering Bodem sanering Amovering Tankstations te Rotterdam ingestemd. De beschikking ligt van 8 septem ber tot en met 20 oktober 1999 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Veere, Dorpsplein 28 te Koude- kerke, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en op donderdagavond van 17.30-19.00 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 20 oktober 1999 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan de Vlissingse Transportbeton Onderneming een vergunning Wet milieubeheer met voorschriften ter bescher ming van het milieu verleend voor de plaatsing van een nieuwe cementsilo van 120 m3. De inrichting is gelegen aan de Frankrijkweg 3 te Vlissingen-Oost. De vergunning ligt van 9 septem ber tot en met 20 oktober 1999 ter inzage bij de Directie ruim te, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren en in het het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Degenen die bedenkingen heb ben ingebracht tegen de ontwerp- vergunning, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp-vergunning en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp-vergun ning kunnen tot en met 21 okto ber 1999 tegen de vergunning beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De vergunning wordt op 22 okto ber 1999 van kracht, tenzij over eenkomstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto arti kel 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State (en/of de benodigde bouwvergunning nog niet is ver leend). Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. J. Geurts (tel. 0118- 631774). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een aanvraag ont vangen om een vergunning Wet milieubeheer van Thermphos International bv voor het drogen en calcineren van cottrellstof en de opslag hiervan in containers. De inrichting is gelegen aan de Europaweg 4 te Vlissingen. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voor schriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunning ligt van 9 september tot en met 6 oktober 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 en des gevraagd buiten kantooruren en het gemeentehuis van Vlis singen, op werkdagen van 8.30- 12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118- 487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Daarna, tot het einde van de beroepstermijn, liggen de stuk ken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden. Een ieder kan tot en met 7 okto ber 1999 schriftelijke beden kingen tegen de ontwerp-vergun ning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 30 september 1999 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ontwerp-vergunning (0118- 631769). Bij de gedachtenwisse ling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden inge bracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-ver gunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ont werp-vergunning en belangheb benden aan wie redelijkerwijs met kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp-vergun ning kunnen later beroep instel len. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot J. Provoost, (tel. 0118- 631769). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een onderzoeksrap port en een saneringsplan ontvan gen van Aannemingsbedrijf Ste- gink bv. te Vlissingen met betrek king tot de bodemverontreiniging op de locatie Koudekerkseweg 2- 4 te Vlissingen. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ern stig te beschouwen en tevens met het saneringsplan (artikel 39 Wet bodembescherming) in te stemmen. De ontwerp-beschikking ligt vdn 8 september tot en met 6 oktober 1999 ter inzage bij de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren. Gedurende de genoemde termijn ligt de ontwerp-beschikking tevens ter inzage in het ge meentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefo nische afspraak 0118-487204) op woensdagavond van 17.15- 20.15 uur. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). i Laat u controleren op diabetes mellitus. Een tijdige behandeling kan uw klachten én het risico op ernstige complicaties aanzienlijk verminderen. Vraag de gratis informatiebrochure aan bij het. Diabetes Fonds Nederland, Regentesselaan 39, 3818 HH Amersfoort Bellen kan ook: (033) 46 22 055. ARTSEN ZONDER GRENZEN KERKEN IN AKTIE/SOH MEMISA MENSEN IN NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS NOVIB TEAR FUND TERRE DES HOMMES UNICEF NEDERLAND STICHTING VLUCHTELING samenwerkende >c hulporganisaties

de Faam | 1999 | | pagina 7