Toekomstig milieubeleid ROLLUIKEN Kinderkamer Provincie Zeeland De plaatselijke ambulance is vaak te laat... IM AVI Financiering Dammenroute De voordelige zonwering 'n beetje huur voor 'n verre buur giro: 236700 deNr.i discount DROGIST in Europa. 6,99 giro 300100 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 33/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Wegwerk Z-Vlaanderen Het beleid dat de provincie Zeeland wil gaan voeren, is terug te vinden in de begrotingsbrief. Zo kan men bij voorbeeld opzoeken wat er in 2000 en daarna gaat gebeuren óp milieugebied. sOfficiële Mededelingen Milieu Ontwerp-vergunningen B.V. Zeeuwse Asfalt Onderneming kies FSC! *3 KANIS GUNNINK Kanis Gunnink snelfilter- maling Silan wasverzachter flacon 0,5 liter wasverzachter Balsam Libresse inlegkruisjes normaal Fructis Shampoo 250 ml of creme- spoeling elders WAAR IS UW SCHLECKER DISCOUNT - BEL: 04 18 - 59 53 33 Nieuw adres: Plein 30 's-Heer Hendrikskinderen Ook voor huurhuizen betaalbaar - Reeds vanaf gemonteerd. Jaloezieën: 5 10 of 15% korting Horren: 5 of 10% korting Voor al uw zonweringen Tel. 0113-233087 - Fax 0113-211633 samen werkena3fl een gezonde ontwikkeling Landlust Woensdag 18 augustus 1999 FAAM/VLISSINGER 7 Abdij Nieuws Provinciale staten beslissen 17 september over een krediet van 75.000 gulden om te onderzoe ken of de provincie, samen met de gemeente Middelburg, de aan leg van de Dammenroute (N57) kan voorfinancieren. Volgens de plannen van het rijk komt de weg tussen rijksweg A58 en de Veersegatdam pas in 2006 aan bod, maar als de be sturen van de provincie en de gemeente Middelburg het geld kunnen voorschieten, kan aan zienlijk eerder worden begonnen. Verwezenlijking in 2000 is door eerder uitstel van het rijk niet meer mogelijk, maar hoe eerder nu aan de slag kan worden ge gaan, hoe vlugger ook de huidige problemen opgelost kunnen wor den. In het statenvoorstel wijzen gede puteerde staten op allerlei plan nen die nu vanwege de weg op gehouden worden. Voor de ge meente Middelburg gaat het om de plannen Mortiere, Stationsge bied en Veerse Poort en voor de provincie om het verkeersplan voor de recreatie en de herstruc turering van Walcheren, beter be kend onder de naam Walcheren 2000+De verkeersoverlast in Middelburg door het gebrek aan een derde kanaalkruising laat zich vooral in het toeristensei zoen gelden. Het onderzoek moet uitwijzen waar het geld vandaan moet ko men om het werk zo vlug moge lijk ter hand te nemen. De komende weken wordt her en der in Zeeuwsch-Vlaanderen ge werkt aan de wegen. Enkele stukken van de weg Sas van Gent-Terneuzen (N252) wor den van 30 augustus tot en met 17 september onder handen ge nomen. Eerst wordt het wegdek vlak gefreesd en daarna voorzien van een deklaag. Het gaat om drie wegvakken, die na elkaar aan bod komen. Tijdens het werk wordt het verkeer omgeleid. Van 23 augustus tot en met 15 oktober wordt een rotonde ge maakt op de kruising Langeweg- Derde Verkorting in de weg West- dorpe-Hulst (N258). Het verkeer van de Langeweg wordt via een hulpweg geleid; tij delijk zal de Derde Verkorting worden afgesloten; dan wordt het verkeer via Koewacht omgeleid. Fietsers kunnen aanvankeljk nog wel van de Derde Verkorting gebruik maken, maar worden in de tweede fase ook omgeleid. Op de weg IJzendijke-Zandstraat (N680) worden reparaties uitge voerd aan de hoofdrijbaan, waar na een profileerlaag en een dek laag worden aangebracht, Het fietspad op de Isabellabrug en verderop wordt ook onderhanden genomen. De hoofdrijbaan wordt tijdens het werk voor het verkeer afgesloten; op het fietspad komen verkeerslichten. Het hele karwei duurt tot en met 27 augustus. Tot en met 10 september is de hoofdrijbaan van de weg Terneu- zen-Axel (N686) aan de beurt. Het gaat om reparaties en het aanbrengen van een deklaag op enkele stukken van de weg, die dan tijdelijk, maar steeds na elkaar, worden afgesloten. In dezelfde periode wordt soort gelijk werk gedaan aan de hoofd rijbaan van de weg Koewacht- Axel (N687). Tijdens de werk zaamheden worden ook hier de wegvakken voor het verkeer afgesloten. Langs de weg Sint Jansteen- Clinge (N692) worden de beton- tegels van het fietspad vervangen door asfalt. Het fietspad is tot en met 17 september niet te gebrui ken. Wie wil weten wat de provin cie de komende jaren van plan is, doet er goed aan de begrotingsbrief 2000 te be stellen. Op alle belangrijke zaken wordt vooruit gekeken: zorg, economie, verkeer, natuur, milieu enz. Eigenlijk is de benaming 'be grotingsbrief' niet zo duide lijk. Het veronderstelt een boekhoudkundig verhaal, ter wijl de inhoud vooral gaat over het beleid dat het pro vinciebestuur wil gaan voe ren. Nemen we het milieubeleid. Aangekondigd wordt dat in het jaar 2000 een nieuw beleidsplan zal worden vast gesteld. Ook wordt beschre ven welke hoofdrichting daar voor wordt aangehouden. Vastgesteld wordt dat in de jaren tachtig en negentig veel milieu winst is geboekt. De nadruk moet nu worden gelegd op be langrijke zaken: energiegebruik door bedrijven en bodemsane ring. Ook zal de provincie goed in de gaten moeten houden dat de behaalde milieuwinst niet verlo ren gaat doordat de ontwikkelin gen in de maatschappij nu een maal doorgaan (meer woning- het toekomstig gebruik. Populair gezegd: als ergens transportbe drijf moet komen hoeft de grond niet zo schoon te zijn dat je er aardbeien op kunt kweken... Natuurlijk is dit geen vrijbrief om maar wat aan te rommelen; het gaat om genuanceerd beleid waarbij de milieukwaliteit voorop blijft staan. Vergunningen De provincie wil zoveel mogelijk afspraken maken met (grote) bedrijven om de milieuwinst nog te vergroten. Men wil dat zelfs gaan doen met meerdere bedrij ven tegelijk, die in eikaars nabij heid verkeren en elkaar mogelijk van dienst kunnen zijn. Hierdoor kan het accent van de milieuvergunningen gaan verande ren van een opsomming van ge en verboden naar een verplich ting om de uitstoot van bepaalde stoffen binnen een bepaalde ter- bouw, nieuwe industrie, uitbrei ding van recreatie enz. enz.). Dat betekent: in een vroeg sta-dium van ontwikkeling de 'milieucom- ponent' bij de plannen be-trekken, oftewel integraal werken, zoals dat in beleidstermen wordt genoemd. In verband hiermee gaat de pro vincie 'actief bodembeheer' voe ren. Dit wil zeggen: er komt een systeem dat inzicht geeft in de kwaliteit van de bodem van een bepaald gebied of een kavel. Als zich nieuwe ontwikkelingen aan dienen, kan meteen worden vast gesteld of er wat aan de hand is en of er al dan met moet worden gesaneerd. Het is trouwens de bedoeling dat over een jaar of vijf een dergelijk systeem voor heel Nederland beschikbaar is, althans voor het landelijk gebied. Bodemsanering Bij bodemsanering dient voortaan rekening te worden gehouden met de bestemming die het te saneren gebied krijgt. Vroeger was het zo dat elke bodemsane ring tot een niveau van honderd procent schoon moest, een vaak kostbare kwestie, die tot gevolg had dat projecten niet werden uit gevoerd of op de lange baan werden geschoven. Nu wordt rekening gehouden met ledereen die debegrotingsbrief van de provincie wil hebben, kan hem gratis toegestuurd krijgen. Even bellen met het informatie centrum: 0118 631400. Een bijzonderheid van de brief voor 2000 is dat er - vanwege - de milleniumwisseling - artikelen in zijn opgenomen over de Zeeuwse geschiedenis. Zo beschrijft Ad Beenhakker de Zeeuwse ontstaansgeschiedenis vanaf het jaar nul tot nu. Dat gebeurt met behulp van kleuren kaarten die laten zien wat er alle maal in Zeeland is gebeurd aan veranderingen van land en water, door overstromingen en indijkin gen. mijn terug te dringen, het ener gieverbruik te verminderen, hetzij alternatieve productiemethoden aan te wenden. De provincie denkt er zelfs over 'koepelvergunningen' te gaan ver strekken voor een totaal gebied en alle bedrijven die daarin zijn gevestigd. Op die manier kunnen bedrijfsterreinen ontstaan met een duurzaam karakter. Energie De provincie wil zich breed gaan orienteren op alternatieve opwek king van energie en energiebe sparing en waar dit voor de pro vincie Zeeland de meeste kansen biedt. Te denken valt aan windenergie, waterkracht, zonne-energie, op slag van energie en het winnen van energie uit bio-massa. Er zal contact worden opgeno men met het bedrijfleven, bij voorbeeld de bouwwereld. Ad de Jong heeft een aantal Zeeuwen geïnterviewd die de afgelopen tientallen jaren een belangrijke rol hebben gespeeld in de ontwikkeling van Zeeland van een overwegend agrarisch gebied tot een belangrijk haven en industrie- en recreatiegebied. Het is interessant te lezen hoe bestuurders, beleidsadviseurs en milieu-activisten terugkijken op de recente geschiedenis en de rol die zij daarin hebben gespeeld. Kortom: de begrotingsbrief 2000 is er met éen om weg te gooien zodra die voor 2001 er is, maar om te bewaren in uw eventuele Zeeland-collectie! Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aanvragen ontvan gen om vergunningen Wet milieubeheer en de Wet verontreiniging oppervlakte wateren van de B.V. Zeeuwse Asfalt Onderneming voor een revisie van de huidige vergunnin gen wegens het veranderen van activiteiten binnen de inrichting. De inrichting is gelegen aan de Kleverskerkseweg 81 te Middel burg. De aanvragen worden op grond van de Wet milieubeheer gecoör dineerd behandeld. Gedeputeerde Staten en het da gelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden willen de ver gunningen verlenen met voor schriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunningen liggen van 19 augustus 1999 tot en met 15 september 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Mid delburg, dienst stadsontwikke ling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur en bij de receptie van het waterschap Zeeuwse Eilanden, Piet Hein- straat 77 te Goes, op werkdagen van 9-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0113- 241268) van 18-21 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden. Een ieder kan tot en met 16 sep tember 1999 schriftelijke be denkingen tegen de ontwerp- vergunning Wet milieubeheer in dienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp-vergunning Wet ver ontreiniging oppervlaktewateren dienen te worden gericht aan het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, doch te wor den gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. Hierbij kan worden verzocht om persoonlijke gegevens niet bek end te maken. Tot en met 8 september 1999 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ontwerp-vergunnmg(en) (tel: 0118-631071). Bij de gedachten- wisseling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden inge bracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp- vergunning(en), de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ontwerp-vergunning(en) en belanghebbenden aan wie rede lijkerwijs niet kan worden verwe ten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp- vergunning(en) kunnen later be roep instellen. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P. Beijaard (tel. 0118-631071). r FSC Red de bossen... Koop hout mei het internationale FSC keurmerk, aanbevolen door Wereld Na tuur Fonds, Novib en Milieudefensie. Dan v/eet u zeker dat hel hout uit goed beheerde bossen komt. WIN EEN GRATIS FSC-TUINMEUBEL! Doe mee! Bel de Milieudefensie Servicelijn 020-6262 620 SCHLECKER 500 gram 0,5 liter 200 ml div. soorten nu in speciale actie- verpaklcing van 24 stuks Advertentie geldig vanaf 18.8.99 t/m 31 .3.99 zolang de voorraad strekt Prijswijzigingen voorbehouden X Voorheen Marconistraat Goes (nabij kerk: Oude School) Knikarm Hor Uitvalscherm Jaloezie Screen Rolgordijn Rolluik Garagedeur Lamelgordijn Plissé Showroom open ma-za 10.00-14.00 uur Vrijblijvend opmeten bij u aan huis HomePlan 80 huizen voor alleenstaande moeders in de krottenwijken van Mexico. Meer informatie? Bel 076-573 67 36 of stuur een briefje naar HomePlan postbus 6849,4802 HV Breda. Met 20 gulden bezoekt de mobiele kliniek in India twee dorpen Met 50 gulden kan de ambulance op Sulawesi 200 kilometer rijden transportfonds Brunch buffet Restuurant Parjyruimte Barbecue Salade van Julienne Parelhoen met Taugé, Tomaat en Tuinkers Heldere Runderbouillon met Profiterolles en Champignons Gebakken Scholfilet met Roergebakken Groenten en Jus met Basilicum Of Op de Plaat Gebakken Lamsbout met Courgette en paprika en Provencaalse saus Carpaccio met Truffelvimagrette Haricot-Vert en Komkommer Creme van Venkel met een Brunoise van Fijne Groenten Verfrissing van Groenten Eigen Gemaakt Sorbetijs met Vers Fruit In Olijfolie Gebakken Botervisfilet met Peultjes, paprika en een Jus met Witte Wijn Of Gegrilde Varkenshaas met Fijne Groente en Jus met Groene Kruiden Aardbeien Romanoff Tagliatelli met Gamba's, Compote van Tomaat en Groene Asperges Romige Bisque met Garnalen en op verzoek een Scheutje Cognac Koteletjes van Zalm met een Aardappelmousseline en Geglaceerde Paprika Verfrissing van Citroen Gebraden Kalfsentrecote met Geglaceerde Groente en een Jus met Calvados Mousse van Gember met Roomijs Geparfumeerd met Anijs menu Q 49,50 menu O 59,50 menu 69,50 Menu's worden per tafel geserveerd Landlustweg 1 4455 TK Nieuwdorp Tel. (0113) 61 25 89 Fax (0113) 61 27 26 www.landlust.nl info@landlust.nl

de Faam | 1999 | | pagina 7