Geen luiervakantie voor toeristen pastor Oogsten zoals vroeger DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG" Middelburg krijgt, zo was deze week in de PZC te lezen, een indoor skeeler hal. De provinciehoofdstad wordt daarmee zo'n beetje in één klap skeelerwalhalla van Zeeland. Tot de opening van de hal is dat wel licht Goes. De Ganzestad staat komende zater dag (21 augustus) een dag lang in het teken van een groot skeeler- en loopfestijn. Engelse Mijl Toertochten 1 door Peter Verdunnen In het hoogseizoen is op camping De Braak man bij Hoek een toeristenpastor aanwezig. Ellen van der ZielMeeuwsen uit Hattem nam afgelopen twee weken deze taak op zich. Ze is inmiddels met haar kinderen weer huiswaarts gekeerd. Haar plaats is ingenomen door domi nee Henk Onderstal uit Den Haag. Open huis Repelen, roten, brakelen en zwingelen. In Dreischor weten ze er alles van. Met na me de inwoners die als kind werden in gezet om op het land en in de zwart geteerde schuren te helpen met de oogst en bewerking van vlas. In de dertiger jaren was het overgro te deel van de dorpsbevolking hierbij betrok ken. Zaterdag 21 augustus gaan de mensen, die daar nog van over zijn, opnieuw aan de slag. Onder de titel 'Het oude vlasdorp' laten ze zien hoe vroeger in Dreischor vlas werd be werkt. Woensdag 18 augustus 1999 FAAM/VLISSINGER 27 Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, ont moetingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. Buurt huis De Schuur Oost-Sou burg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u„ tel. 625655. Visch- markt Middelburg, antiek- en ambachtenmarkt, 9 u. Mo lenwater Middelburg, ringrij- den, 8 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Kanovijver Vlissingen, duin- en strandwandeltocht, diverse af standen, vanaf 9 u. Strandpa viljoen Breezand Vrouwenpol der, Liptonice Beach Volleybal Series '99, 9 u. Westerstrand Zoutelande, Imtech Beachvol- leybal-toernooi, 9 u. Centrum Oostkapelle, folkloristische dag met ringrijden en ambachten markt, 9 u. Zeeuws Biolo gisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Met de boswach ter op pad', 14 u. Dorpsstraat Biggekerke, wielerronde voor trimmers, 15 u., prestatieloop, 16.30 u., rondrit voor oude so lexen, 17.30 u. Stadsschouw burg Middelburg, poppen- en berenbeurs, 10.30 u. Ingang Fort Rammekens Rit- them, rondleiding door het natuurgebied Rammekens- hoek en door het fort, 14 u. Strandpaviljoen Breezand Vrouwenpolder, Liptonice Beach Volleybal Series '99, 9 u. Kasteel Westhove Oostka pelle, body-art, wandelroute op zoek naar de artistiek be schilderde mens, 14 u. Sporthal Baskensburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Cara, 15.30 u. Markt Middelburg, boek-, an tiek- en curiosamarkt, 11 u. De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Ontmoe tingscentrum De Halve Maan Oostkapelle, bingo, 19.30 u. Café Tramzicht Domburg, mo deshow, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55 plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vliss ingen, ontmoetingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. FNV Zeeland: telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Ingang Fort Rammekens Ritthem, rondlei ding door het natuurgebied Rammekenshoek en door het fort, 19.30 u. Zeeuws Biolo gisch Museum Oostkapelle, roofvogelshow, 16.30 en 19 u. Parkeerterrein Kon. Emma- weg Vrouwenpolder, zomer avondwandeling in het voor malig waterwingebied Oran jezon, 19.15 u. t' Winkeltje van Jannetje Zoutelande, de monstratie yo-yo kerstbal, 13.30 u. Strandpaviljoen Ka limaros Westkapelle, VVV-vis- wedstrijd, 19 u. Catharina- kerk Zoutelande, tentoonstel ling houtgravures, bijbelse voorsellingen, 19.30 u. Stadhuis Middelburg, verga dering van de Commissie Al gemene en Bestuurlijke Za ken, 19.30 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel le, wekelijkse soos 55-plus- sers, 19 u. Midgard Middel burg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sport- fondsenbad Vlissingen, aan gepast zwemmen voor men sen met Cara, 12.30 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Strandjutten', 14 u. 't Win keltje van Jannetje Zoutelan de, workshop kerstkaarten maken, 10 u. Zijdemuseum Grijpskerke, kindertextielmid- dag, 13.30 u. Groots skeeler- en loopfestijn Het is een vervolg op het vo rig jaar met succes gehouden evenement, waarvoor zowel van de kant van sporters als publiek veel belangstelling was. De organisatie ervan is in han den van Wim van de Kreeke in samenwerking met atletiek vereniging AV '56. Er worden bekende skeeleraars en lopers uit heel Zeeland aan de start verwacht. Inzet van de skeeler-loop- skeelerwedstrijd is de bokaal die beschikbaar is gesteld door Warmte Centrum Zee land van de familie Steen- hardt aan de Westhavendijk te Goes. Deze wedstrijd begint om 17.30 uur. De afstanden die bij deze gecombineerde wedstrijd moeten worden af gelegd zijn: zeven kilometer skeeleren, drie en een halve kilometer lopen en weer '5,6 kilometer skeeleren. Het gaat om respectievelijk tien, vijf en acht ronden. De wedstrijd wordt gehouden op het Be drijventerrein te Goes-Zuid, nabij de tennishal van Schel de International. Het parkoers is 700 meter lang. Vorig jaar werd de wed strijd met veel vertoon van macht gewonnen door Marco van der Meulen in een tijd van ongeveer 45 minuten. Er wa ren toen 25 deelnemers. De winnaar van vorig jaar zal, al dus Wim van de Kreeke, ook nu weer van de partij zijn. Be kende Zeeuwse skeeleraars zijn onder meer Niels Wisse uit Waarde, Pieter Wisse uit Krabbendijke, Jaap van Taten- hove uit Axel, Mark Leybaert uit Sas van Gent en Kees de Goffau uit Rilland. Deelname aan de wedstrijd in Goes kost tien gulden, waar van vijf gulden retour bij inle vering van het rugnummer. Deelnemers zijn tijdens het skeeleren verplicht een helm te dragen. Overigens begint het skeeler festijn al 's middags om 15.30 uur. Er is dan instructie voor beginners, ledereen kan daar aan deelnemen. Om 16.30 uur gaat een skeelertijdrit voor de jeugd van start. Er zijn veel deelnemertjes uit Nederland en België, aldus de organisa tie. Met tussenpozen van een minuut zullen de deelnemers een of twee ronden van het parkoers afleggen. De jeugd tot twaalf jaar een ronde en de oudere jeugd twee. Ook niet-leden van de skeelerbond kunnen eraan deelnemen. Er zijn geen kosten aan verbon den. Wel moet tijdens het skeeleren een helmpje wor den gedragen. Om 17 uur wordt het start schot gegeven voor de loop wedstrijd over 1609 meter, of wel een Engelse Mijl. De wed strijd staat open voor A-junio ren, senioren en veteranen met een wedstrijdlicensie. Voorinschrijving is mogelijk bij Hannie de Jager, Grindweg 2, te Kattendijke, tel. 0113- 622109. Inschrijfgeld vijf gul den. Kleedgelegenheid en douches zijn aanwezig in de tennishal. Bij voldoende deel name zal er ook een aparte wedstrijd voor vrouwen zijn. Vorig jaar werd de loop ge wonnen door Frans Roelofs, op de voet gevolgd door Rut- ger Veerman. Om 18.45 uur start een skee lermarathon voor de jeugd, waarbij overigens geen mara thonafstand hoeft te worden afgelegd. Voor de jeugd tot twaalf jaar is er een wedstrijd van tien minuten plus een ronde, voor de oude jeugd een skeelerwedstrijd van vijf tien minuten plus een ronde. Om 19.30 uur komen de C-rij- ders, vrouwen en veteranen aan de beurt. Zij krijgen 45 mi nuten skeeleren plus drie ron den voor de kiezen. Deelname is gratis voor licensiehouders. Een daglicensie kan worden verkregen voor een tientje, waarvan vijf gulden retour bij inlevering van het rugnum mer. Na afloop vindt rond 21.00 uur de prijsuitreiking plaats in de kantine van de tennishal van Schelde Interna tional op Bedrijventerrein De Poel te Goes-Zuid, waar het evenement wordt gehouden. Er zal ook een verloting zijn met veel prijzen, waarbij de startnummers als lot. Tevens zijn er ereprijzen voor de nummer een tot en met drie van elke wedstrijd. Dat skeeleren flink in de be langstelling is geraakt, blijkt uit het aantal beoefenaren dat men zowel in de stad als op buitenwegen tegenkomt. In dat verband is het voor be langstellenden interessant te weten, dat juist vorige week op Walcheren het boekje 'Wal cheren on Wheels' is versche nen. Daarin worden negen skeelertoertochten beschre ven langs en door verschillen de dorpen op Walcheren. De tochten voeren meest over geasfalteerde of betonnen fietspaden en wegen en de routes zijn beschreven en in getekend op een kaartje. Te vens worden er tips voor stops onderweg in gegeven. Het boekje is verkrijgbaar bij alle kantoren van de Kust-VVV Walcheren en kost ƒ4,95. Skeeleren: niet alleen een sport waarvoor steeds meer belangstelling komt van de kant van beoefenaren, maar ook voor het pu bliek langs de lijn de moeite waard. Foto H. De Boer Poppendamme Cup - Imkerij Poppendamme houdt zaterdag 21 augustus de Poppendamme Cup, een wedstrijd voor jonge trekpaardhouders. De bedoeling is een parcours af te leggen waarbij wat oefeningen moeten worden gedaan die een trek paard makkelijk zou moeten kun nen. Aanvang 14 uur in Imkerij Poppendamme in Grijpskerke. ACM - Het Activiteiten Centrum Middelburg (ACM) begint maan dag 23 augustus met het nieuwe seizoen. Op het programma onder meer handvaardigheid, keramiek, schilderen, patchwork, sjoelen, Frans en nog veel meer. Het ACM is bedoeld voor uitkeringsgerech tigden uit Middelburg en omge ving. Het centrum is in verband met de verbouwing van de ruimte in het Winkelcentrum Dauwen- daele tijdelijk gevestigd in wijkcen trum Het Zuiderbaken aan de Rentmeesterlaan in Middelburg. Collecte Dorkas- De werk groep Dorkas Walcheren houdt van maandag 23 tot en met za terdag 28 augustus een collecte in Domburg en Westkapelle. De opbrengst is bestemd voor de opvang van straatkinderen in Ethiopië. Muzikale dienst - In de Vlis- singse Sint Jacobskerk wordt zondag 22 augustus de laatste muzikale dienst van dit zomersei zoen gehouden. Vanaf 9.30 uur, wanneer de dienst begint, klin ken de klanken van sopraan Nel van den Broeke-Lensen en blok- fluitiste Marie de Beer door de dit jaar gerenoveerde kerk. Het orgel wordt bespeeld door Jos Vogel. Er wordt muziek gebracht van Henry Purcell, Georg Fried- rich Hëndel en Antonio Vivaldi. Cursus Engels - In het TSA Brandpreventie Instructielokaal aan de Vlissingse Edisonweg begint dinsdag 7 september een cursus Engels. Deelnemers le ren zich in acht maanden ver staanbaar te maken. De eerste les begint om 19 uur. Bazaar - Een grote rommel markt, een verkoop bij opbod, verloting, rad van avontuur en tal van kinderactiviteiten staan op het programma van de ba zaar die zaterdag 28 augustus gehouden wordt op de Kerkring in Grijpskerke. De opbrengst is bestemd voor de organisatie Ephphatha-Nigeria, die zich inzet voor gehandicapten in de staat Enugu in Nigeria. De bazar be gint om 9 uur. Strandjutten - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt woensdag 25 augustus de rond leiding 'strandjutten'. Deelne mers vertrekken om 14 uur van af het museum voor een tocht met een natuurgids langs de vloedlijn, waar de zee haar ge heimen prijsgeeft. Materialen worden verzameld en onder zocht. Opgeven via telefoon nummer 0118 - 582 620. Artemis - Vrijdagmiddag 17 september om 14.00 uur komt psychotherapeute Angelina Donk bij Artemis een training geven voor hulpverleners. The ma is 'compassie-moeheid en secondaire traumatisering'. Te vens start op vrijdag 17 septem ber de cursus Ki. De cursus om vat tien wekelijkse lessen van twee uur. De groep vrouwen 'Geweld in relaties' draait ook nog steeds bij Artemis. Inlichtin gen: Artemis, Koudekerkseweg 133, Middelburg. Telefoon 0118- 642979. Boswachter - Op zaterdag 21 augustus houdt het Zeeuws Biologisch Museum in samen werking met Staatsbosbeheer de rondleiding 'Met de bos wachter op pad' door het na tuurreservaat Westhove. De rondleiding start om 14.00 uur bij het museum en duurt tot on geveer 15.30 uur. Kosten 3,-, vooraf melden op telefoonnum mer 0118-582620. Slachtofferhulp - In het kader van het 10-jarig bestaan van de Stichting Slachtofferhulp wordt op vrijdag 1 oktober van 13.30 tot 16.00 uur een symposium gehouden in het provinciehuis, Abdij 6 te Middelburg. Thema is 'Slachtofferhulp, recht en trau ma'. Aansluitend is er een re ceptie tot 17.30 uur. Autopuzzelrit - Woensdag 18 augustus, heden, wordt door Autopuzzelclub De Bevelanden een rit gehouden vanaf De Roompot onder Kamperland. In schrijven bij het zwemparadijs van Roompot Recreatie tussen 18.30 en 19.30 uur. Het gaat om een eenvoudige puzzelrit voor iedereen. KNVV Beveland - Zaterdag 21 augustus maakt de jeugd groep van de KNNV afdeling Be velanden een fietstocht naar de Oude Zeedijk bij de Goese Pol der. Daar worden dagvlinders en hommels bekeken. Verder hoopt men langs het Schenge waterwild en roofvogels te zien. Vertrek om 10.00 uur vanaf het Milieu Eduactief centrum te Goes. De toeristenpastor heeft op de camping een stacaravan tot zijn beschikking. De caravan vormt tevens de 'thuisbasis' van de interkerkelijke commis sie op camping De Braakman. De commissie, reeds vanaf 1965 actief op de camping, bestaat uit vertegenwoordi gers van de Nederlands Her vormde, Gereformeerde en Rooms-Katholieke kerkge meenschap in de regio. In de maanden juli én augus tus wordt iedere zondagoch tend een interkerkelijke dienst gehouden in de tennishal van Braakman Sport. Middels affi ches wordt het thema van de dienst van tevoren bekend ge maakt. Geprobeerd wordt een thema te kiezen dat de cam- pinggasten aanspreekt. Daar bij zijn ook minder voor de hand liggende thema's als 'verveling' of 'dagdromen'. Voor de dienst begint wordt kort het klokje in de pastorale hoek geluid. „Niet te lang. We willen niemand tot last zijn", zegt pastoor De Nijs uit Bier vliet, die als geestelijk advi seur nauw betrokken is bij de pastorale activiteiten op cam ping De Braakman. De wekelijkse kerkdienst op zondagochtend voorziet in een behoefte. Gemiddeld wo nen 75 tot 100 campinggasten de oecumenische dienst bij. In de piekweken, eind juli, begin augustus, kan dat aantal oplo pen tot 150. Regelmatig wordt de dienst opgeluisterd door een koor uit de omgeving (dit seizoen kin derkoor Emma's uit Terneu- zen, dameskoor Zanglust uit IJzendijke en een Gregoriaans koor), duo of organist. De Nijs: „De kerkdienst voorziet in een behoefte. Na afloop van de dienst is er gelegen heid om onder het genot-van een kopje koffie nog wat na te praten. Dan ontstaan vaak he le leuke gesprekken." De toe ristenpastor wil er voor alle campinggasten zijn. Ellen van der Ziel: „Kerkelijken of niet- kerkelijken, ik ben beschikbaar voor iedereen die behoefte heeft aan een persoonlijk ge sprek." Het verblijf op cam ping De Braakman is voor de toeristenpastor geen luierva kantie. „Soms is het best hard werken", bekent Ellen van der Ziel, moeder van drie jonge kinderen. „Overigens beklaag ik me niet. Ik doe dit werk geheel vrijwillig." De interkerkelijke commissie vormt de schakel tussen de campinggasten en de toeristenpastor. Mevrouw Riemslag, lid van de commis sie: „Camping De Braakman is een groot dorp. Van de vaste campinggasten kennen we een groot deel. Als er mensen ernstig ziek zijn, is ons dat meestal bekend. Wie daar prijs op stelt, krijgt bezoek, hetzij van de pastor of een vrijwilliger. Bij een sterfgeval betuigen we als commissie, als we daar de mogelijkheid toe hebben, ons medeleven door aanwezig te zijn op de uitvaart of crematie." De toeristenpastor wil zich niet opdringen. „Als mensen een gesprek willen moeten zij dat zelf aangeven. De deur van de caravan staat bij wijze van spreken altijd open." De interkerkelijke commissie ver zorgde in de beginjaren aller hande ontspannende activitei ten voor jong en oud. Later werd deze taak overgenomen door het recreatieteam van De Braakman. Pastoor De Nijs: „We organi seren nog wel pastorale acti viteiten voor de campinggas ten." Zo is er een variant be dacht op NCRV's Kerkenpad. De campinggasten kunnen onder leiding van een gids bij zondere godshuizen in Zee land en Vlaanderen bezoeken. Vorige week dinsdag stond de synagoge in Middelburg op het programma. De camping gasten kunnen zich nu aan melden voor een bezoek aan de R.K. kerk in het Vlaamse Kanegem, gepland op dins dag 24 augustus. Elke woens dagmiddag en vrijdagavond wordt aan kinderen een bijbel verhaal verteld. Het is altijd een gezellige boel: de kinde ren knutselen, tekenen of kleuren eerst wat, vervolgens vertelt de pastor een aanspre kend bijbelverhaal en er wordt wat gezongen. Aan het eind van het verteluur wordt limo nade uitgedeeld. Donderdagochtend vanaf 10 uur is iedereen welkom in de pastorale hoek. De koffie, thee en limonade staan klaar. 'Wil je mensen ontmoeten, wil je meer weten over het pasto raat, heb je behoefte aan een praatje, kom dan naar de cara van van het pastoraat', aldus een oproep in de programma folder. De toeristenpastor is in principe 24 uur per dag be schikbaar voor de camping gasten. Ellen van der Ziel gaat graag met kinderen om. De jonge campinggastjes zijn één en al oor tijdens het bijbelverteluur- tje. Ellen vertelt afwisselend in het Nederlands en het Duits: op het verteluurtje komen ook verschillende Duitse kinderen af. De Hattemse studeert nog aan aan Theologische Uni- verstiteit in Kampen. Vanuit het geloof wil ze iets voor mensen betekenen. Eenmaal afgestudeerd zou ze graag als pastor in een gevan genis of in een ziekenhuis werken. Het verblijf op cam ping De Braakman ervaart ze als bijzonder ontspannen. „De mensen zijn heel open. Ze vin den het fijn dat je er bent." Toeristenpastor Ellen van der Ziel foto Peter Verdurmen Zij kunnen dat doen omdat de houten machines, die in dertijd werden gebruikt bij de vlasbewerking, bewaard zijn gebleven. Na vele tiental len jaren in een stoffig hoek je van de schuren te hebben gestaan, werden zij gerestau reerd of opnieuw gemaakt op de wijze zoals in de dertiger jaren gebruikelijk was. Dat gebeurde door de dorpssmid en vroegere vlassers. Op de pittoreske dorpsring van Dreischor laten zij zaterdag de 21e de machines draaien en geven daarbij uitleg over de werking ervan. Vlas is een zeer oud gewas waarvan linnen wordt ge maakt. In het verleden werd in Zeeland veel vlas geteeld, dat bestemd was voor de Vlaamse lakenindustrie. Van het zaad van de vlasplant, het lijnzaad, werd olie ge perst dat werd gebruikt bij de productie van verf. Het schei den van het zaad van de vlas stengels en het te voorschijn halen van het zachte vlas uit de harde stengels voor het naar de fabriek ging, gebeur de in de boerenschuren in het dorp. Zaterdag 21 augustus wor den deze werkzaamheden in de open lucht uitgevoerd. Het eindproduct linnen wordt door vrouwen in Reiserse dracht getoond en te koop aangeboden in een kraam. Daarin wordt ook gedemon streerd hoe linnen wordt ge bruikt bij kantklossen en stokjes weven. Een touwslager draait touw van ruw linnen. De Ring van het dorp wordt verder gevuld met kramen waarin lokale middenstan ders hun producten presen teren en oude ambachten worden uitgeoefend. In de Ooststraat is een pre- sentatie van oude tractoren en stationaire motoren en in het voormalige dorpshuis aan de Ring wordt een hob- bybeurs gehouden. Kinderen kunnen hun handelsgeest uitleven met een rommel markt op de stoepen voor de huizen aan de dorpsring. Vanaf de Ring kan een tocht worden gemaakt met een Zeeuwse boerenwagen. Houtzagerij Beuzenberg houdt open dag, museum Goemanszorg is geopend en bezoekers kunnen ook een kijkje nemen in Rana natuur park van vijver- en vissen- centrum 't Groene Kikkertje. De Vlasdag wordt besloten met een concert door een ge legenheidsorkest van Schouwse muzikanten in de Nederlandse Hervormde kerk dat om 16.00 uur begint. WVJBOC

de Faam | 1999 | | pagina 27