Muzikale noot Westerndansen Komedie in de kraam Zeeuwse Rodeostier hoort erbij Traditiegetrouw worden de Ruyterfeesten opgeluisterd met muziek. Op de podia op de Oude Markt en de Kleine Markt is dan ook gedurende drie dagen heel wat te zien en te horen. Tussen de modeshows en concerten op de Oude Markt zijn demonstraties square- dansen te zien van The North Sea Dancers uit Vlissingen. Deze steeds populairder wor dende vorm van groepsdansen eist reactiever mogen en beheerste bewegingen. Petticoats Figuren Ontspannend Sponsorplan Vrienden Een Western- feest is niet compleet als er geen echte ro deo wordt gehou den. Daarom ont breekt de mecha nische rodeostier ook niet tijdens de Vlissingse Ruyter feesten. ZATERDAG Niet alleen winkeliers opereren tijdens de Ruyterfeesten van achter kramen. Ook de Zeeuwse Komedie heeft zijn eigen plekje in het feestgedruis. Het Vlissingse amateurge zelschap bemant drie dagen lang een kraam op de Oude Markt. De bedoeling is het werven van nieuwe donateurs en sponsors die een handje helpen bij de inrichting van het nieuwe theater in de voormalige Willem lll-kazerne. Vestzak '99 Koe melken VRIJDAG Verrassingen De jaarlijkse Ruyterfeesten in Vlissingen beginnen aanstaande donderdag. Net als andere jaren is het feest niet zomaar een braderie. Gezellige optredens en modeshows vormen een welkome afwisseling bij de jacht op koopjes. Dit jaar is bovendien een thema toegevoegd: de laatste Ruyterfeesten van dit millennium staan in het teken van de country en western. Bruisende stad DONDERDAG Woensdag 18 augustus 1999 FAAM/VLISSINGER 25 El Combo. Zo is er muziek van de een- mansformatie Geerts Parkeer beleid met de Vlissinger Geert van Enckevoort. Het Brabantse gezelligheids orkest Chaconne weet als geen ander het winkelend pu bliek te amuseren. En er zijn een aantal optredens gepland door El Combo. Deze unplug ged band bestaat uit vier ge renommeerde muzikanten met een ruime staat van dienst in genres als blues, rock 'n roll, straatmuziek en alternatieve rockmuziek. Hun Nederlandstalige teksten zijn scherp en direct en bo vendien doorspekt met cyni sche humor. Onderwerpen als midlife crises, jeugdtrauma's, drank, seks en relatieperikelen worden met een mengeling van ernst en spot bezongen. De teksten worden gedragen door organische popmuziek met een zuidelijke 'touch' en een punky inslag. Soms is de muziek melancho liek en jazzy, dan weer stevig en rauw. Hans Walraven (drums en zang), Mare Verbo- ven (basgitaar), Peter Snijkers (gitaar en zang) en Jaap van Boven (gitaar en zang) treden tijdens de Ruyterfeesten ook op als het befaamde Combo Top 100. Dan wordt echter het eigen werk losgelaten en speelt het viertal uitsluitend krakers uit de pophistorie. Bijna iedereen heeft wel eens een cowboyfilm gezien waarin werd gedanst. Op een be paald ogenblik nam er vast ie mand een viool om er een dans mee te leiden: maar niet zomaar een dans. Het is in fei te de voorloper van het he dendaagse squaredansen, dat niet alleen in de Verenigde Staten maar overal ter wereld wordt beoefend. Squaredansen wordt uitge voerd met acht personen of een veelvoud hiervan. Deze acht mensen, vier mannen en vier vrouwen, zijn samen een square, genoemd naar het denkbeeldige vierkant van drie bij drie meter waarop zij dansen. De gebruikelijke mu ziek is - hoe kan het ook an ders - country western. Het square wordt geleid door een caller, een dansleider, die de dansers vertelt welke figuren er gedanst moeten worden. Daarbij is het uitgangspunt dat de caller de acht personen aan het eind van de dans weer terug naar hun startposi tie heeft gemanoeuvreerd. Hierbij beschikt de caller over 68 internationaal bekende fi guren, die in principe in ne gen maanden tijd kunnen worden aangeleerd. De volg orde waarin de figuren afge roepen worden, bepaalt hij zelf. Zo weet geen van de dan ser van te voren hoe de dans eruit komt te zien. Opvallend is natuurlijk ook de kleding die de dansers dra gen. Wijde rokken, petticoats, cowboyhoeden en puntlaar zen: de attributen zorgen voor een echt wild west sfeertje tij dens de dansavonden. Nauw verwant aan het squaredansen is het round- dansen. Groot verschil is ech ter dat hierbij geen country- muziek maar meer traditione le dansritmes gebruikt wor den als de cha-cha-cha, de ji ve en de wals. Bovendien wordt er gedanst in tweetallen in plaats van achttallen. De North Sea Dancers probe ren het publiek van de Vlis- singse Ruyterfeesten iets meer uit te leggen over de ontspannende manier van dansen. Wie geïnteresseerd is geraakt, kan ook eens een open dag van de vereniging bijwonen. Zo zijn er de vrijda gen 17 en 24 september en 8 oktober kennismakingsavon den met het squaredansen in Campus De Ruyter aan de Vlissingse Van Hogendorp- weg. Wie denkt dat rounddan- sen leuker is, kan er de don derdagen 15 en 30 september terecht voor een open avond. De zwierende petticoats en puntige laarzen van de North Sea Dancers. nodig om alles naar wens in te kunnen richten". Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Om het benodigde geld bij elkaar te krijgen, heeft de Komedie een sponsorplan opgesteld. „Bedrijven die ons willen helpen zouden een stoel kunnen sponsoren of de zaal naar zich genoemd kun nen krijgen", legt Van de Ber ge uit. „Rotary Vlissingen bij voorbeeld heeft de kleedka mer min of meer geadopteerd. Niet alleen in geld, maar ook in arbeid. Die zijn hier bezig geweest om de grime tafels te monteren, dat soort dingen. En daar zijn we natuurlijk heel erg blij mee". Om bedrijven over de streep te trekken, is een heus comité van aanbeve ling in het leven geroepen. „Van de leden van dat comité hangen foto's in de kraam, vergezeld van teksten met wat zij van het Vestzaktheater vin den", zegt Van de Berge. Youp van 't Hek neemt daarbij een prominente rol in. „Maar ook Hugo Metsers, die zelf uit Hulst komt en zelf zegt be hoorlijk geïnspireerd te zijn geraakt van oud-regisseur Cor Verdonschot van de Komedie. Fred Florisse van theatergroep Don Quishocking, ook een oud-Vlissinger. Verder maken ook Gees Linnebank, commis saris Wim van Gelder en oud burgemeester Jaap van der Doef zich hard voor het nieu we Vestzaktheater. Toch niet de minste, dacht ik zo". Bij de stand van De Zeeuwse Komedie kunnen niet alleen bedrijven te kennen geven dat ze het toneelgezelschap willen steunen. „Ook particulieren kunnen helpen. In het sponsor plan, dat tijdens de Ruyterda- gen te verkrijgen is, zit een bon waarmee mensen zich op kunnen geven als donateur. Zo hopen we er wat nieuwe vrien den bij te krijgen". Na de ope ning van het Kunstcentrum Willem III gaat de voorstelling De Meeuw van Anton Tsjechov in première in het Vestzak theater '99. De eerste voorstel ling is zaterdag 30 oktober om 20.30 uur en de voorstellingen worden zaterdag 6, 13, 20 en 27 november herhaald. Zon dag 14 november is er een ma tinee-voorstelling. In 2000 voert De Zeeuwse Komedie Edward Albee's Who's Afraid of Virginia Wolf op. De premiè re hiervan is zaterdag 29 ja nuari. Een Western feest is niet compleet als er geen ech te rodeo is. Maar behalve rodeorij den zijn er meer leuke Westernactiviteiten te vinden in de Vlissingse binnenstad. De grote decors, gevuld met beelden van een woestijn, saloon, kantoor van een sherrif en gevan genis, die her en der door de winkelstraten staan opgesteld spreken voor zich. Daarnaast kan er echter ook met bierglazen ge schoven worden in de Walstraat-Zuid, waar toch al lekker veel horeca te vinden is. Maar er is meer: zo kan een poging worden ge daan om een koe te mel ken. Voor stedelingen toch een niet alledaagse belevenis. Wiens geweten daarbij niet zuiver is, wordt aan de schandpaal genageld, zoals dat vroeger in het Wilde Westen gebruike lijk was. Tot slot bestaat de moge lijkheid om met hoefijzers te gooien. Wild west-taferelen in Vlissingen Kleine Markt, muziek van Geerts Parkeerbeleid 11 uur Oude Markt, de laatste mo de geshowd door het Aliènne Mode Promotieteam 11.30 uur Oude Markt, demonstratie square dancing door The North Sea Dancers 13.30 uur Kleine Markt, lekker meezin gen in de karaoke show 13.30 uur Oude Markt, de laatste mo de geshowd door het Aliènne Mode Promotieteam 14 uur Kleine Markt, lekker meezin gen in de karaoke show 14.30 uur Oude Markt, demonstratie square dancing door The North Sea Dancers 15 uur Oude Markt, de laatste mo de geshowd door het Aliènne Mode Promotieteam 15.30 uur Kleine Markt, lekker meezin gen in de karaoke show 15.30 uur Het Vestzaktheater aan het Bellamypark was jarenlang de thuisbasis voor de Zeeuwse Komedie. Niet alleen omdat de eigen voorstellingen er op gevoerd werden, maar ook omdat de toneelgroep de ex ploitatie van het vlakke vloer theater in handen had. Het pand zelf was eigendom van de gemeente, die weinig of niets aan het onderhoud er van deed. Dat, gecombineerd met het gegeven dat de indeling ei genlijk niet meer zo van deze tijd was, deed het theatertje de das om. Ondanks protes ten van de Komedie en be trokken Vlissingers hield de gemeente voet bij stuk. En zo viel eerder dit jaar het doek in het oude Vestzaktheater voor de laatste keer. De Komedie heeft inmiddels een nieuwe ruimte tot haar beschikking gekregen in de voormalige Willem III kazerne. „Het nieuwe theater gaat Vestzak '99 heten", vertelt Leonard van de Berge van de Zeeuwse Komedie. „Naar het oude Vestzaktheater, naar het jaar waarin we verhuisd zijn en naar het aantal stoelen dat in de nieuwe zaal wordt ge plaatst. We hebben niet de he le kazerne tot onze beschik king, we zijn onderdeel van het Kunstcentrum Willem III, zoals het gebouw genoemd zal worden". Eind oktober wordt het geopend. „Pieter van Vollenhoven zal die ope ning verrichten", weet Van de Berghe. „En een paar dagen later heb ben wij er onze eerste voor stelling". Zover is het echter nog lang niet. „De gemeente heeft echt flink in de buidel getast om het pand te verbou wen en aan te passen. Maar het is wel min of meer casco opgeleverd. De zaal is heel groot en vooral ook een stuk hoger dan we gewend waren. Aan de lampen die op het Bel lamypark hingen, hebben we dan ook niet veel meer. Alles bij elkaar hebben we een ton Youp van 't Hek is één van de prominenten die zich sterk maakt voor het rieuwe Vestzaktheater '99. Harry van Hal nam vorige week vast een voorproefje op de Ruyterfeesten. tijd veel toeristen. Dat is leuk, zijn in het leven geroepen de mensen waar je het van vindt Van Hal. Maar niet het voor de Vlissingers. Voor de moet hebben, 't Wordt echt hoofddoel: „De Ruyterfeesten klanten van de middenstand, gezien als bedankje. Vandaar ook dat we ze niet midden in het seizoen, maar altijd eind augustus houden", legt Van Hal uit. Tijdens de Ruyterfeesten is overal in de winkelstraten wel iets te doen: op de Oude Markt staat een podium waar drie keer per dag een mode show wordt gelopen. Hier kan het publiek kennis maken met de najaarstrends en de verras singen die de wintermode in petto heeft. Tussen de shows door is er ruimte voor muziek. Het or kest Chaconne uit Tilburg laat vrijdagmiddag horen wat Bra bantse gezelligheid is, waarna het podium gereserveerd is voor El Combo: een Walcher- se popgroep. Deze vier heren zijn overigens 's morgens en 's middags al te zien op de Kleine Markt. De Vlissingse éénmansforma- tie Geerts Parkeerbeleid treedt daar vrijdag aan het eind van de middag op. Vanaf 19 uur is de country- sfeer echt goed te proeven, wanneer op het podium op de Oude Markt de leden van de squaredansgroep The North Sea Dancers hun danskunsten laten zien. Daar vullen ze zaterdagmid dag ook de tijd tussen de mo deshows mee op. Op de Klei ne Markt is dan een karaoke- show, waaraan iedereen kan meedoen. Om de westernsfeer nog meer te verhogen, zijn her en der attracties geplaatst. Aan de zuidkant van de Wal- straat, de grootste winkel straat in Vlissingen, zijn veel cafés. Het is dan ook een goede lo catie voor het bierglasschuif- spel, een soort sjoelen met bierglazen. Verder kan het publiek hoef ijzer gooien en een poging doen een koe te melken. Ui teraard ontbreekt de wilde ro deostier niet. De Ruyterfeesten beginnen rond 11 uur 's morgens en gaan donderdag en vrijdag door tot een uur of negen. Het evenement loopt zaterdag rond 17 uur ten einde. Oude Markt, de laatste mo de geshowd door het Aliènne Mode Promotieteam 11 uur Kleine Markt, muziek van El Combo 11.30 uur Oude Markt, muziek van Geerts Parkeerbeleid 12.30 uur Oude Markt, de laatste mo de geshowd door het Aliènne Mode Promotieteam 13.30 uur Kleine Markt, muziek van El Combo 14 uur Oude Markt, muziek van showorkest Chaconne 14.30 uur Oude Markt, de laatste mo de geshowd door het Aliènne Mode Promotieteam 16 uur Kleine Markt, muziek van Geerts Parkeerbeleid Oude Markt, muziek van El Combo 17.30 uur Oude Markt, demonstratie square dancing door The North Sea Dancers 19 uur Oude Markt, de laatste mo de geshowd door het Aliènne Mode Promotieteam 19.30 uur De Ruyterfeesten trekken al- Van Hal heeft er duidelijk zin in. „De Ruyterfeesten zijn al tijd gezellig: een feestje van de winkeliers voor hun klan ten. Zo gebeurt er weer iets in Vlissingen. Niet dat het hier anders niet gezellig is, want Vlissingen bruist het hele jaar door". En zo komt Van Hal ge lijk op zijn stokpaardje: 'zijn' stad Vlissingen. Hij weet waarom toeristen jaarlijks in groten getale naar Vlissingen komen: „Ik roep niet alleen dat het bruist, dat is gewoon zo. Er is hier in de stad altijd wel iets te doen. En waar an ders in de wereld vind je een boulevard die zo mooi is als in Vlissingen, nergens toch? Met zo'n magnifiek uitzicht op de scheepvaart, dat is gewoon uniek. Nee, ik hoef niet op va kantie. Ik ben altijd blij als ik thuiskom in Vlissingen". „Overal in de binnenstad staan van donderdag 19 tot en met zaterdag 21 augustus gro te decors opgesteld", licht Harry van Hal van de organi serende Vereniging Winkel centrum Vlissingen de ge beurtenissen in de Schelde- stad toe. „Echt levensgrote decors: er is er één met een woestijn, met een saloon en een wild west-stadje en een echte 'sherrif's office'", ver klapt hij. Ook de ondernemers zullen naar verwachting in passende kledij gehuld gaan. „Ik heb, op het allerlaatste moment, nog een stapel hoe den en pistolen weten te be machtigen. Het is de bedoe ling dat die gedragen worden door de ondernemers. Zo stemmen we alles lekker op elkaar af en krijgt het feest nog iets extra's". Kleine Markt, muziek van De Klojo's 11.30 uur Oude Markt, de laatste mo de geshowd door het Aliènne Mode Promotieteam 13.30 uur Kleine Markt, muziek van De Klojo's 14 uur Oude Markt, muziek van showorkest Chaconne, 14.30 uur Oude Markt, de laatste mo de geshowd door het Aliènne Mode Promotieteam 15.30 uur Kleine Markt, muziek van Geerts Parkeerbeleid 16 uur Oude Markt, muziek van De Klojo's 17.30 uur Oude Markt, de laatste mo de geshowd door het Aliènne Mode Promotieteam 19.30 uur

de Faam | 1999 | | pagina 25