VAN DE GEMEENTE VLISSINGEN INFORMATIE VAN DE WALCHERSE GEMEENTEN llilimiilll i« fGEMEENTE MIDDELBURG VËTM MIDDELBURG I VLISSINGEN I VEERE door Jan Kabus Het bruine café komt in de gevarenzone. Er dreigen op het platteland steeds meer ou de cafeetjes te verdwijnen. En dat heeft de horeca - in Zeeuws-Vlaanderen - eigenlijk aan zichzelf te wijten. Althans, dat is de conclu sie van een rapport van onderzoeksbureau Van Spronsen en Partners, uitgevoerd in opdracht van Horeca Nederland, district Zeeuws-Vlaan deren. Woensdag 18 augustus 1999 FAAM/VLISSINGER 19 INFORMATIE OVERHEID A EVENEMENTEN MILLENNIUMNACHT Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Mid delburg heeft in zijn vergadering van 3 augustus 1999 besloten in principe geen vergunningen te ver lenen voor het organiseren van evenementen gedurende de mil lenniumnacht Wanneer -om welke reden dan ook- toch een vergunning wordt verleend, dan zullen conform de brief van de operationele diensten aan deze vergunning strikte voor waarden worden verbonden. WET GELUIDHINDER SINT PIETERPOORT Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat zij voornemens zijn over te gaan tot indiening van een verzoek om vaststelling van een hogere grens waarde op grond van de Wet ge luidhinder voor het bouwen van woningen aan de Sint Pieterstraat 25/27 in het kader van het be stemmingsplan Sint Pieterpoort. Als gevolg van het verkeer gaat de geluidsbelasting van de gevels van de nieuwe woningen in de ge handhaafde voorbouw van het pand Sint Pieterstraat 25127, de in de Wet geluidhinder genoemde voorkeurswaarde van 50 dB(A) te boven. Het ontwerp-verzoek, en het daarbij behorende akoestisch onderzoek, ligt met ingang van vrijdag 20 augustus 1999 gedu rende vier weken ter inzage bij de dienst Stadsontwikkeling, Vlissings- estraat 21Gedurende deze ter mijn kan een ieder met betrek king tot dit onderwerp schriftelijk zijn/haar zienswijze kenbaar ma ken. Op dinsdag 14 september 1999 om 16.00 uur zal in het gemeen tekantoor aan de Vlissingsestraat een openbare hoorzitting worden gehouden, waarbij een ieder in de gelegenheid wordt gesteld monde ling zijn/haar zienswijze over het ontwerp- verzoek kenbaar te maken. Om organisatorische redenen worden diegenen, die deze openbare zit ting wensen bij te wonen, verzocht zich daarvoor uiterlijk vrijdag 10 september 1999 aan te melden (0118-675243). BOUWAANVRAGEN (bekendmaking ingevolge art. 41 Woningwet) Aanvragen om bouwvergunning zijn ingekomen voor: - het maken van een opbouw op de garage op het perceel De Meylaan 13 te Sint Laurens; met garage/bijkeuken op het perceel Arnelaan 6; het uitbreiden van de woonka mer op het perceel Wielingen 7 te Arnemuiden; het bouwen van een kweekkas, een volière en een blokhut op het perceel President Roosevelt- laan 5; - het bouwen van een serre op het perceel President Roosevelt- laan 5; - het plaatsen van een tuinhuis op het perceel Leliëndaalseweg 6 te Sint Laurens - het bouwen van een volière op het perceel Leliëndaalseweg 6 te Sint Laurens. N.B.:Het is mogelijk dat de teke ningen, waarop bij een positieve beslissing de vergunning wordt ver leend, afwijken van die welke ter inzage liggen. VERLEENDE VERGUNNINGEN In de week van 2 tot en met 6 au gustus 1999 zijn de volgende bouw vergunningen verleend en/of is met de volgende meldingen ingestemd: - het plaatsen van een tuinhuisje op het perceel Van Kleffenslaan 56; - het uitbreiden van een woonka mer op het perceel Wielingen 7 te Arnemuiden. Tegen deze besluiten kan binnen zes weken na de verzending be zwaar worden gemaakt bij het col lege van burgemeester en wet houders, Postbus 61, 4330 AB Middelburg. (BOUW)PLANNEN - vrijstellingsprocedure De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat er (bouw-) plannen zijn ontvangen die niet in overeenstemming zijn met de voor schriften van het ter plaatse gel dende bestemmingsplan. Het gaat om: - het bouwen van een blokhut op het perceel Van Cittersstraat IC te Sint Laurens; - het uitbreiden van de woning en het maken van een dakterras op het perceel Vismarkt 4-6; - het maken van een opbouw op de garage op het perceel De Meylaan 13 te Sint Laurens; - het bouwen van een serre, kweekkas, volière en berging op het perceel President Roosevelt- laan 5; - het vestigen van een atelier op het perceel Oude Rijksweg 15 te Nieuw- en Sint Joosland. Burgemeester en wethouders wil len op deze aanvragen positief be slissen. Artikel 18a en lof artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening en artikel 50, lid 5 van de Woningwet maken dit mogelijk. Voordat zij dat doen, liggen de bouw- en situatietekeningen m.i.v. 20 augustus 1999 twee weken (tot en met 2 september 1999) ter inzage bij de dienst Stadsont wikkeling, sectie Bouwen en Wo nen, aan de Vlissingsestraat 21. In die periode kan een ieder schriftelijk zijn/haar bedenkingen bij hen indienen. WIJZIGING BESTEMMINGSPLAN Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat de heer K. van Belzen.Walravenstraat 15 te 4339 AG Nieuw- en Sint Joosland, een aanvraag heeft inge diend om bouwvergunning voor het vernieuwen/uitbreiden van de wo ning met schuur op het hiervoor vermelde perceel. Het bouwplan voldoet niet geheel aan het ter plaatse vigerende be stemmingsplan "Nieuwland Kom". Een gedeelte van het bouwplan is gesitueerd binnen de bestemming "Tuin", binnen welke bestemming uitsluitend bouwwerken, geen ge bouwen zijnde mogen worden ge bouwd. Hun college overweegt echter om met gebruikmaking van de in ge noemd bestemmingsplan (art 28, lid Iop grond van artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening opgenomen wijzigingsbevoegdheid, de bestemming "Tuin" voor het des betreffende perceelsgedeelte te wij zigen in de bestemming "Woon- doeleinden". Alvorens een definitieve beslissing te nemen bestaat er voor een ieder de gelegenheid om met betrekking tot de voorgenomen bestemmings planwijziging zijn of haar bedenkin gen schriftelijk naar voren te bren gen. Daartoe ligt het ontwerp-besluit met schets, alsmede de bouwaan- vraag tekeningen met ingang van 20 augustus 1999 gedurende 4 weken (tot en met 16 september 1999) ter inzage bij de dienst Stadsontwikkeling, sectie Bouwen en Wonen, aan de Vlissingsestraat 21. PLAN BOUWRIJPMAKEN GEDEELTE MORTIERE vrijstellingsprocedure De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat er een plan is ontvangen dat niet in overeen stemming is met de voorschriften van het ter plaatse geldende be stemmingsplan. Het gaat om het bouwrijp maken van enkele gedeelten van de Mor tierepolder ten behoeve van de re alisatie van het toekomstige be stemmingsplan "Mortiere". Het be treft met name het bouwrijpmaken van de gedeelten bestemd voor pe rifere detailhandel en bedrijven. Het bouwrijpmaken behelst de aanleg van enkele (bouw)straten, het leggen van kabels, leidingen en buizen, het afgraven, ophogen en egaliseren van gronden enz.. De werkzaamheden zijn gedeelte lijk in strijd met het ter plaatse vi gerende bestemmingsplan "Buiten gebied Middelburg". Het college van burgemeester en wethouders wil positief beslissen op het ingediende plan middels het verlenen van vrijstelling op grond van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Voordat zij hiertoe overgaat ligt de situatietekening m.i.v. 20 augustus 1999 gedurende twee weken (dus tot en met 2 september 1999) ter inzage bij de dienst Stadsontwikke ling, sectie Bouwen en Wonen,Vlis singsestraat 2 /.Tijdens genoemde periode kan een ieder zijn/haar bedenkingen bij hen indienen. INSPRAAK VOORONTWERP BESTEMMINGSPLAN "DE LAGE LANDEN" Op grond van artikel 6a van de Wet op de ruimtelijke ordening en de Middelburgse inspraakverorde ning ligt het voorontwerp van het bestemmingsplan "De Lage Lan den" met ingang van vrijdag 20 augustus 1999 gedurende 4 we ken, dus tot en met donderdag 16 september 1999, voor een ieder ter inzage bij de sectie Communi catie, Stadhuisstraat 2 en de dienst Stadsontwikkeling,Vlissingsestraat 21. Het plan behelst het bouwen van 30 woningen op het noordelijke ge deelte van het bestemmingsplan "Tuincentrum Van Cittersweg" aan de Van Cittersweg te Arnemuiden. Medewerkers van de sectie Ruim telijke Ordening van de dienst Stadsontwikkeling zullen desge vraagd een toelichting geven op en/of vragen beantwoorden over genoemd voorontwerp. Ook bestaat de mogelijkheid dat een exemplaar van het vooront werp voor enkele dagen wordt uit geleend tegen betaling van een borgsom van f25, Gedurende genoemde termijn van 4 weken kunnen zienswijzen schriftelijk naar voren worden ge bracht op een daartoe bestemd in spraakformulier, hetwelk verkrijg baar is bij de sectie Communicatie of de dienst Stadsontwikkeling. Tevens kunnen gedurende voor melde termijn zienswijzen monde ling naar voren worden gebracht Hiervoor dient van tevoren wel een afspraak te worden gemaakt met de sectie Ruimtelijke Ordening, te lefoon 0118-675225 of OU 8-675279. NADERE REGELS WINKELUITSTALLINGEN EN HANDELS RECLAMEBORDEN Burgemeester en wethouders ma ken bekend dat zij nadere regels hebben vastgesteld die betrekking hebben op winkeluitstallingen en handelsreclameborden in winkel straten en winkelerven van het centrum van Middelburg. De regels hebben betrekking op voornamelijk de wijze van plaat sing, de maximum oppervlakte en hoogte van de uitstallingen en/of reclameborden. De nadere regels treden in werking op I september 1999 en liggen gedurende drie maanden ter inza ge bij de afdeling ondersteuning van de dienst Stadsbeheer, sectie Interne en Juridische Zaken, Vlis singsestraat 21 en bij de sectie Communicatie, Stadhuisstraat 2. Tegen betaling van de kosten kan een afschrift van de nadere regels worden verkregen. Zie voor andere gemeentelij ke informatie de pagina van de gemeente Middelburg in de Faam/Vlissinger van van daag, Maximaal Text pagina 830 of www.middelburg.nl. BOUWAANVRAGEN (bekendmaking ingevolge art. 41 Woningwet) Aanvragen om bouwvergunning zijn ingekomen t.b.v.: - het verbouwen en uitbreiden van een woning Boulevard Ban kert 54 t/m 58 - het bouwen van een onder grondse opslag voor huisvuil aan de Wilhelminastraatl Hen drikstraat - het uitbreiden van een loods aan de Europaweg Zuid 4 - het aanbrengen van diverse kunstwerken in de Bloemenlaan en omgeving - het bouwen van 4 woningen Duinpan 15, Zandplaat 15 en 16 en Paalhoofd 16 - het bouwen van een woning Heideveld kavel 5 Eventuele bedenkingen tegen de ze bouwaanvragen kunnen pas worden ingediend nadat op de aanvragen is beslist N.B.:Het is mogelijk dat de teke ningen waarop, bij een positieve beslissing, de vergunning wordt verleend, afwijken van die welke ter inzage liggen. BOUWPLANNEN - VRIJ STELLINGSPROCEDURE Wij maken bekend dat bouwplan nen zijn ontvangen die niet in overeenstemming zijn met de voorschriften van het ter plaatse geldende bestemmingsplan en/of waar voor het desbetreffende gebied een voorbereidingsbesluit van kracht is. Het gaat om: VERLEENDE VERGUNNINGEN In de afgelopen periode zijn de volgende vergunningen verleend: - het uitbereiden van een loods Engelandweg 13 - het verbouwen van een woon huis Marinestraat 7 - het verbouwen van een woning Van de Spiegelstraat 53 - het bouwen van een berging Zeewijksingel 70 - het verwijderen van asbesthou dende golfplaten Poortugaal straat 19 - het uitbreiden van een woning Adriatischezeestraat I 7 - het slopen van het pand Wol straat 38 - het bouwen van een blokhut Iri slaan 38 A Tegen deze besluiten kan binnen zes weken na de verzending bezwaar worden gemaakt bij het College van Burgemeester en Wet houders. EERSTVOLGENDE VERGADERING VAN DE WELSTANDSCOMMISSIE: 2 september 1999 Uw plan moet tenminste twee da gen voor de vergaderdatum bij bouw- en woningtoezicht inge diend zijn. KAPVERGUNNING Wij maken bekend dat er een aanvraag om een kapvergunning (ingevolge art 4.5.2. van de Alge mene Plaatselijke Verordening Vliss- ingen) is ontvangen van: - mevrouw J.M. Sommeijer Ver- duyn, Groen van Prinstererlaan 14 voor het kappen van een treurwilg in de achtertuin. Wij zijn van plan deze vergunning te verlenen. Nadere informatie over de kapaanvraag kunt u krij gen bij de sector Beheer, sectie Be plantingen,Vredehoflaan 50, tele foon 487373. GELUIDSDAG De burgemeester van Vlissingen heeft op verzoek van de Speel tuinvereniging 'De Oude Stad' te Vlissingen op grond van het be paalde in artikel 2.3.4.2 Algemene plaatselijke verordening voor Vlis singen 1993 (APV) de avond/nacht van zaterdag 21 au gustus op zondag 22 augustus 1999 aangewezen als individuele geluidsdag voor de inrichting speeltuinvereniging 'De Oude Stad', wegens het organiseren van een Speeltuinpop. Vlissingen, 18 augustus 1999. Burgemeester en wethouders van Vlissingen, Stadhuisplein 2 4382 LG Vlissingen Zie voor meer informatie van de gemeente Vlissingen de in formatiepagina 'In den blauw geruiten kiel' elders in dit blad en Teletekstpagina 810 GEMEENT E POSTBUS 1 TEL. 0118 -555 444 4370 AA KOUDEKERKE FAX 0118 -553 025 OPENINGSTIJDEN: maandag t/m vrijdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur (behalve vrij dagmiddag). De afd. Burgerzaken is donderdag tot 19.00 uur geo pend. TER INZAGE Stukken die op de gebruikelijke wijze ter inzage liggen kunt u tij dens openingstijden inzien bij de receptie van het gemeentehuis, Dorpsplein 28 te Koudekerke en op de locaties: Meliskerke, Dorps straat 3; Domburg, Markt I; Serooskerke, Gapingseweg I a en Westkapelle, Markt 95. Voor som mige stukken, zoals b.v. bestem mingsplannen, bouwaanvragen, sloopvergunningen en milieuver gunningen geldt een aparte rege ling die steeds vermeld wordt BEZWAAR/BEROEP/VOOR LOPIGE VOORZIENING Volgens deAlg.Wet Bestuursrecht kan iedereen bezwaar maken te gen overheidsbesluiten (dus ook tegen bouwvergunningen, akkoord bevonden meldingen en vrijstellin gen). Dat moet schriftelijk, gemoti veerd, ondertekend en binnen 6 weken gebeuren. U moet uw be zwaren richten aan het bestuurs orgaan dat de beslissing heeft ge nomen: het college van B&W, de burgemeester of de gemeente raad. Naast het indienen van een be zwaarschrift kunt u de President van de arrondissementsrechtbank ook verzoeken een voorlopige voorziening te treffen. Hiervoor zijn griffierechten verschuldigd. Ar rondissementsrechtbank Middel burg, sector Bestuursrecht, Postbus 5015.4330 KA Middelburg. Info: 0118-565569. VRIJSTELLINGS PROCEDURE Van de heer A.H.Vreeke,Aagte- kerkseweg 2 te Aagtekerke is een verzoek ontvangen om voor de tijd van maximaal 5 jaar vrijstel ling te verlenen van het geldende bestemmingsplan Buitengebied voor de tijdelijke opslag, jaarlijks gedurende de maanden november en december, van maximaal 15.000 kg vuurwerk voor particu lier gebruik in twee bestaande ga rageboxen op diens landhuisper ceel aan de Aagtekerkseweg 2. De garageboxen zullen op een aantal punten aangepast worden om aan de voorschriften voor de opslag van vuurwerk te kunnen voldoen. Wij zijn van plan om het verzoek in te willigen met toepassing van artikel I 7 van de Wet op de Ruim telijke Ordening. In verband hier mede liggen het verzoek om vrij stelling en enkele andere relevante stukken van 19 augustus t/m I september 1999 tijdens de ope ningstijden voor een ieder ter inza ge bij de afdeling Bouwen en Wo nen, locatie Gapingseweg I a te Serooskerke. Gedurende deze periode bestaat voor een ieder de mogelijkheid schriftelijke bedenkingen tegen het verzoek om vrijstelling in te dienen bij burgemeester en wethouders. ARTIKEL I8AWRO. Er is een aanvraag bouwvergun ning binnengekomen voor het plaatsen van een fietsenberging op het perceel Torenstraat 24 te Oostkapelle. Het bouwplan is in strijd met het ter plaatse geldende bestem mingsplan. Wij zijn van plan de vergunning te verlenen door toepassing van arti kel 18a van de Wet op de Ruimte lijke Ordening. In verband hiermee ligt de bouw en situatietekening van 19 augus tus t/m I september 1999 tij dens de openingstijden voor een ieder ter inzage op de afdeling Bouwen en Wonen, locatie Gaping seweg I a te Serooskerke. Gedurende deze periode bestaat voor u de mogelijkheid schriftelijke bedenkingen tegen dit bouwplan bij het college in te dienen BOUWISLOOPAANVRAGEN (bekendmaking ingevolge artikel 41 Woningwet) Aanvragen om bouw-/sloopvergun ning zijn ingekomen voor: Aagtekerke - het bouwen van een loods Zui- verseweg 2; - het bouwen/uitbreiden van een woning resp. winkel Dorpsplein 14; Biggekerke - het slopen van een woning Oostweg 5; - het verbouwen van een woning Valkenisseweg 36; Domburg - het verbouwen van de woning en het bouwen van een planten kas Domburgseweg 56; - het bouwen van een serre, schuurtje en pergola Jan Toorop- straat 9a; Gap in ge - het bouwen van een garage/tuinberging Dorpsstraat 5; Grijpskerke - het uitbreiden van de woning Bergwei 12; - het slopen en bouwen van een woning Mariekerkseweg 29; Koudekerke - het bouwen van een berging Biggekerksestraat 21; - het bouwen van een loods aan de Breeweg; - het bouwen van een garage/ser re Vebenabos 34; - het bouwen van een woning Breeweg; - het uitbreiden van een woonhuis Tramstraat 15; - het slopen van een apparte ment Kaapduinseweg 14a; Meliskerke - het bouwen van een opslagloods Mariekerkseweg 15a; Serooskerke - het slopen van asbest dakplaten Gapingseweg I; - het bouwen van een bedrijfs pand aan De Zompe; - het bouwen van een bedrijven- verzamelgebouw aan De Zom pe; Veere - het verbouwen van een opslag gebouw Kanaalweg 20; - het plaatsen van een tijdelijke vergaderruimte terrein grote kerk; Vrouwenpolder - het bouwen van een erker Polre- dijk 3; - het uitbreiden van een bijkeuken Kon. Beatrixlaan 9; - het uitbreiden van een recreatie bungalow Brouwershoofd 34; Zoutelande - het bouwen van een bedrijfs pand aan de Molenweg; - het bouwen van een erker Noordendolfer 8; Wij wijzen u erop dat tegen deze aanvraag om een bouw-lsloopver- gunning géén bezwaarschrift inge diend kan worden. U kunt de stuk ken inzien op de afdeling Bouwen en Wonen te Serooskerke. Een be zwaarschrift kan pas worden inge diend nadat op de aanvraag is be slist (in principe binnen 13 we ken). VERLEENDE (BOUW)VER- GUNNINGENIMELDINGEN. De volgende vergunningen zijn verleend en/of met de volgende meldingen is ingestemd: tussen haakjes staat de datum van verzending) Domburg - het vernieuwen/vergroten van een dakkapel Karregat lb(26/7); - het gedeeltelijk slopen van een hotel en het uitbreiden van een logiesgebouw/restaurant Heren straat 24(26/7); Grijpskerke - het slopen en geheel vernieu wen en veranderen van een wo ning Mariekerkseweg 29(1617); Koudekerke - het bouwen van een tuinhuisje Braamhof 9(22/7); - het plaatsen van een blokhut Cithershillsmgel 19(2217); Meliskerke - het slopen en bouwen van een schuur Kruisweg 3(26/6); Oostkapelle - het bouwen van een tuinhuis Azalealaan 13(2617); Serooskerke - het bouwen van een woning met garage Bogerdweie 15(16/7); Vrouwenpolder - het bouwen van een schuur/ber ging Prins Bernhardlaan 8 en 10(2617 Westkapelle - het plaatsen van een tuinhuis Joossesweg 156(26/7); Zoutelande - het plaatsen van een tuinhuisje Borné 5(22/7); Er is voor belanghebbenden een wettelijke mogelijkheid om be zwaar te maken tegen overheids besluiten (dus ook tegen bouwver gunningen, akkoord bevonden mel dingen en verleende vrijstellin gen).(Zie: bezwaar, beroep en voorlopige voorziening)U kunt de stukken inzien op de afdeling Bou wen en Wonen te Serooskerke. Verkeersbesluit parkeerplaats in validen Lijsterhofstraat te Dom burg De bewoner van het pand Lijster hofstraat I te Domburg heeft ons gevraagd een parkeerplaats voor invaliden toe te wijzen. Wij hebben besloten aan dit verzoek tegemoet te komen. Dit verkeersbesluit treedt in werking 6 weken na de datum van deze bekendmaking. Gedurende deze termijn ligt het besluit op de gebruikelijke wijze ter inzage.Tegen dit besluit kan een bezwaarschrift worden inge diend.(zie inzage en openingstij den) Koudekerke 18 augustus 1999 Burgemeester en Wethouders van Veere Dorpskroeg in gevarenzone „Kan zijn", zegt Beer van Damme, cafébaas van huis uit. „Maar laten we niet vergeten dat de tijden zijn veranderd. Ik noem alcoholcontroles - overi gens terecht -televisie, video. De mensen hebben tegen woordig een koelkast vol met drank. Er is zoveel luxe thuis. Vraag het aan de slager; hij krijgt de barbecue-pakketten niet aangesleept." Van Dam me heeft enkele jaren geleden zijn goed renderende disco in Kloosterzande verruild voor een typische dorpskroeg in Hengstdijk ('Ik loop tenslotte ook al tegen de zestig'). En ook hier heeft hij niet te kla gen over cliënteel. „Hoe dat komt? Ik heb het al gezegd, tij den veranderen. Je moet je aanpassen. Wat Zeeuws- Vlaanderen betreft moet je je meer gaan richten op de toe rist. We hebben hier sterke troeven in handen. Rust, ruim te, prachtige fietsroutes. De boot is voor velen een attractie - nog wel -, zuivere lucht, zoiets moet je uitbuiten. Maar je moet dan als horecagele genheid natuurlijk wel open zijn. En als je open bent, dan liefst zo vroeg mogelijk. Ie mand die 's morgens op de fiets stapt wil uit kunnen rus ten, iets drinken, maar vooral ook iets kunnen eten." Wat dat laatste betreft heeft het rap port richting horeca ook nog een aanbeveling. De menu kaart is volgens het onder zoeksbureau teveel een 'een heidsworst'. „Kan enigszins kloppen", meent Van Damme. „Maar je moet je typische pro ducten, zoals de mosselen of de asperges toch uitbuiten? We hebben hier de prachtigste verse vissoorten. Daar komen ze gewoon op af. Dat is ge woon een punt, waarvoor we ons sterk moeten maken." De dorpskroeg moet blijven, vindt Van Damme. „We hebben nu eenmaal een sociale functie." Naast de kerk is het café in menig dorp nog de enige openbare gelegenheid. Win kels en scholen verdwijnen. Overigens wijst het rapport ook op de link tussen het ka tholieke geloof en de aanwe zigheid van cafés. Nu het kerk bezoek de laatste jaren sterk afneemt, zou de dalende om zet van de cafés hieraan kun nen worden toegeschreven. „Onzin. Daar komt meer bij kij ken. Neem nu de jeugd. Die gaat voornamelijk nog op za terdag - en dan stevig - op stap. De ouderen komen bij wijze van spreken nog elke dag. Ik heb een klant van bijna 83 jaar. Zeldzaam gewoon." Van Damme erkent dat de dorpskroeg stilaan aan het verdwijnen is. „Vroeger had je in Walsoorden twaalf cafés. Nu is er nog één en als straks deze mensen - diep in de tach tig - stoppen, is er helemaal niets meer. Kloosterzande, daar waren ooit meer dan veertig horecagelegenheden. Aan de andere kant moet je het ook zo zien dat café-hou den vroeger puur een bijver dienste was. Moeder de vrouw zat achter de toog piepers te jassen of sokken te stoppen en pa was aan het werk." Toch is er een toekomst voor de dorpskroeg, meent Van Dam me. Als je kijkt naar die jonge mensen die zijn begonnen in cafés in - ik noem maar even wat - De Griete, Paal, Emma- haven. Die zijn allemaal en thousiast bezig. En er is heus wel een boterham in te verdie nen, al zal dat niet altijd een vette zijn. Maar, je moet je klanten iets bieden. En vooral open zijn. Iemand die de Her- bergroute rijdt lust graag een pintje. Voor een gesloten deur staan is dan geen pretje. Mis schien kunnen we ook eens gaan denken aan een culinaire route." foto Peter Verdurmen 'Er is toekomst voor dorpskroeg

de Faam | 1999 | | pagina 19