Beste Buur: We hebben elkaar er doorheen gesleept Zonneboilers in Domburg Beste en slechtste verhuurder 1999 Wooukeuze met: KORT KORT KORT Midden-Zeeland HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Woensdag 18 augustus 1999 Jaargang 3 nummer 16 „Het zou gemakkelijker zijn als mensen meer open zouden staan voor elkaar", zegt Susanna Dijkhuizen-Kallansee. „Dat zou veel buurten heel wat leefbaarder maken". Gelukkig zijn er altijd wel van die mensen die zich inzetten voor hun medemens. Bij de verkiezing van de Beste Buur van Nederland bleken er weer veel inspirerende voorbeelden te zijn van mensen met hart voor hun buurt en hun mede-buurtbe woners. Susanna won de verkiezing. Zij haalde haar dove Turkse buren uit hun isolement, on dermeer door zelf gebarentaal te leren. „Dat is best wel moeilijk", geeft ze toe. „Je kunt niet even een praatje maken, maar je moet er echt tijd voor uittrekken". Acht nieuwe woningen van Woningstichting Walcheren zijn binnenkort klaar voor bewo ning. Het kleinschalige project in de Domburg- se Weverijstraat is ontworpen door architect Fierloos uit Goes. Het rijtje, verdeeld in boven- en benedenwoningen, heeft een eigentijds ka rakter, maar past wel prima in het bestaande straatbeeld. De Nederlandse Woonbond houdt ook dit jaar weer een verkiezing van de beste en slechtste verhuurders van Nederland. Huurders en huur dersorganisaties kunnen hun huisbaas opge ven voor één van beide categorieën. Woningbehoefte Onderzoek Genezende werking van kleuters Meer inspraak consument Woonservice op afroep Skatehal in gymzaal „Nee, ik had echt niet ver wacht het te worden", zegt Susanna Dijkhuizen-Kallansee (37) uit Alkmaar over haar uit verkiezing tot Beste Buur van Nederland 1999. Dat gebeurde op de Nationale Burendag in juni van dit jaar. Het thema van de Burendag was voor 1999 Zorg en Wonen. „Ik vond het eigenlijk wel eng. ledereen kijkt toch naar je als je geko zen bent". Susanna vertelt dat haar tele foon na de verkiezing rood gloeiend stond. Dat gebeurde ook al toen ze in april reeds tot Beste Buur van Alkmaar was uitgeroepen. Vrienden en kennissen, de pers, de We reldomroep, iedereen wilde haar feliciteren en spreken. Het nieuws drong zelfs door tot haar geboorte-eiland Cu- ragao, waar ze tot haar negen de heeft gewoond. Misschien ligt daar ook wel de kiem voor haar titel van Beste Buur. Susanna: „Ja, anderen helpen heb ik van huis uit meegekregen. Bij mijn moe der kwamen vroeger altijd In Zeeland werd het echtpaar M. en W. Filius-Bouterse uit Kamperland werd gekozen tot beste buren van Colijnsplaat, eerder dit jaar. veel kinderen over de vloer, waarvoor ze dan van alles or ganiseerde en die ze hielp als het nodig was". De nieuwe bewoners zullen snel kennismaken met de ge bruiksvriendelijkheid in de huizen. De vier benedenwo ningen zijn geheel rolstoeltoe gankelijk en uitgerust met een zogenaamde 'meer fasen keu ken', die wanneer dat nodig is gemakkelijk geschikt kan wor den gemaakt voor gebruikers van rolstoelen. De bovenwo ningen zijn voorzien van een riant dakterras. Door de grote raampartijen zijn dit prettig lichte woningen geworden. Ook aan milieuaspecten is ge dacht. Voor het eerst heeft Woningstichting Walcheren zonneboilers geplaatst, waar mee het water van de boven woningen zoveel mogelijk verwarmd wordt. Omdat Zeeland bekend staat als de zonnigste provincie van het land, levert dat een fikse besparing op de energiereke ning op. De woningen liggen midden in het centrum van Domburg, vlakbij een strandovergang. Van parkeerproblemen hoe ven de toekomstige bewoners echter geen last te hebben: el ke woning heeft aan de ach terkant een eigen parkeer plaats. Met de woningen is al geadverteerd in de Woning krant. Een definitieve selectie moet echter nog plaatsvinden. Briefjes Hulp was een paar jaar gele den ook nodig voor haar Turk se buren van één portiek ver derop. Sevgi en Erkan Pehli- van-Dursun zijn allebei doof en verkeerden daardoor nogal in een isolement. „Tot vier jaar geleden zwaaiden we wel eens naar elkaar, maar verder contact was er niet. Sevgi en Erkan zijn allebei sinds hun vroege jeugd doof, door een hersenvliesontsteking. Omdat ze zich ook niet goed in de Ne derlandse gebarentaal konden uitdrukken, waren ze een beet je contactschuw", herinnert Susanna zich. „Toen mijn der de dochtertje vier jaar geleden geboren werd, kreeg ik bekkeninstabiliteit. Na de be valling lag ik daarom voor het raam in bed. Sevgi en Erkan hadden net een paar maanden ervoor een dochtertje gekre gen en kwamen toevallig langs de flat. Ik hield mijn ba by omhoog om haar te laten zien, en toen zijn ze even bin nengekomen. Via briefjes met hele korte opmerkingen, zoals "leuk", "mooi" en "hoe heet ze?", konden ze een klein beet je communiceren. Na die eerste ontmoeting zijn we elkaar die zomer over en weer een beetje gaan helpen, we gingen samen ook de tuin in en zo. Dat we bijna tegelijk een dochter hadden gekregen, schiep een band". Gebarentaal Omdat het klikte, besloot Su sanna gebarentaal te gaan le ren. „Tja, als ik in Frankrijk zou wonen, zou ik Frans leren. Je moet eikaars taal toch ken nen om te kunnen communi ceren? Ik heb daarom uit de bibliotheek een boek over ge barentaal gehaald en ben het gaan leren. Later heb ik er an dere boeken bijgehaald en vi deo's geleend. Sinds kort heb ik ook drie CD-roms erover in huis". Susanna stimuleerde Sevgi eveneens om de Nederlandse gebarentaal te gaan leren (de zogenaamde Amsterdamse variant), want die is anders dan de Turkse. Erkan had al drie jaar les gehad in Neder landse gebarentaal en in schrijven. „Ik heb eerst uitge zocht hoe je als dove ouders een horend kind Nederlands en gebarentaal moet leren. Via het Medisch Kinderdag verblijf kwam ik aan een tele foonnummer van de doven- school in Amsterdam. Het is me met steun van het maat schappelijk werk gelukt Sevgi naar die school te krijgen, hoewel haar familie dat in het begin eigenlijk maar niks vond. Iemand van de school heeft hun dochtertje Buket daarnaast les gegeven. Die lessen volgde ik ook, dat was heel leuk om te doen. Nog steeds leer ik bij, maar we kunnen elkaar al wel goed begrijpen, ondanks de misver standen die er soms nog wel eens zijn. Omdat mijn jongste dochter Sharon met alle les sen om zich heen is opge groeid, kent zij nu ook de ge barentaal. Ik heb Buket verder zelf geholpen met haar Neder lands. Toen ze elf weken naar Turkije geweest waren, moest ze alles bijna weer opnieuw leren, want ze sprak na terugkomst alleen nog maar Turks". Vriendinnen Behalve in het leren van het Nederlands en de gebarentaal helpt Susanna haar buren ook met andere dingen. „Als het consultatiebureau, de tan darts, de kleuterschool of de dokter gebeld moet worden bijvoorbeeld", zegt de beste buur van 1999. „Soms stel ik zelf een beetje de diagnose en bel de dokter. Ik leg hem uit wat er is en maak afspraken voor ze. Ik ga dan ook mee om over en weer te vertalen wat men duidelijk wil maken". Door de burencontacten zijn Susanna en Sevgi inmiddels goede vriendinnen geworden. De hulp komt daardoor van twee kanten. „Tijdens de pe riode dat ik door die bekkenin stabiliteit in een rolstoel zat en met krukken liep, hielp ze mij ook. En afgelopen winter ben ik heel erg ziek geweest. Ik heb mezelf aardig moeten wegcijferen om te kunnen overleven. Sevgi en Erkan hebben mij toen uit de brand geholpen. Zij pasten regelma tig op Sharon, ze namen mijn middelste dochter mee naar school en ze namen mijn op paskind over. Ik heb hen er doorheen gesleept, nu konden ze mij erdoorheen slepen. Daar was ik heel erg blij om". Hier blijkt maar weer eens: wie goed doet, wie goed ont moet. En het verhaal kreeg nog een vervolg. Wijkagent Wim Swart was zo onder de indruk van alle inspanningen van Susanna voor haar buren, dat hij haar aanmeldde voor de verkiezing van de Beste Buur. Het resultaat is bekend. Zonder voorbij te willen gaan aan al die andere genomineer den die zich met hart en ziel inzetten voor hun medemens: Nederland heeft een terechte Beste Buur 1999 gekregen! In het centrum van Domburg wordt de laatste hand gelegd aan de eerste huizen met zonneboiler van Woningstichting Walcheren, foto Anda van Riet Wie het goed met zijn of haar verhuurder heeft getroffen, boft maar. Want voor huur ders met een slechte huisbaas is deze verkiezing vaak een laatste strohalm. Zeker als er alles aan gedaan is om de ver huurder op zijn plichten te wij zen, maar niets blijkt te wer ken. Wanneer op telefoontjes niet wordt gereageerd en brie ven maar kwijt blijven raken. Terwijl ondertussen de kozij nen wegrotten, het behang schimmelt en het dak lekt. De reacties van verhuurders op de verkiezing loopt altijd nogal uiteen. Zo zijn de ver huurders die tot beste huis baas uitgeroepen worden over het algemeen razend en thousiast. De minder goede verhuurders hebben daarente gen nogal eens moeite met de verkiezingsuitslag. Maar juist de combinatie van de twee prijzen maakt de verkiezing behoorlijk effectief. Een stimu lans voor slechte verhuurders om het beter te doen, een pluim voor degene die het doet zoals het hoort. De verkiezingen worden geor ganiseerd door de Nederland se Woonbond, maar voor de beoordeling is, zoals dat hoort, een onafhankelijke jury aangetrokken. Daarin zitten huurders, de consumenten bond, een advocaat, Maria van Veen (directeur van de Woonbond) en Antoinnette Hertsenberg (Tros Radar). Voor hun zijn vier zaken van groot belang: dienstverlening, overleg, huurbeleid en onder houd. De gemiddelde ver huurder doet het op één of twee van die gebieden goed, of juist minder. Maar een prijswinnaar doet het op alle terreinen goed - of niet. Beter Wonen in Maastricht won al twee keer de verkie zing voor de beste verhuurder, in 1997 en 1998. Zij sloten als één van de eerste woningcor poraties een huurdersstatuut af om de belangen van huur ders veilig te stellen tijdens de fusie met een andere corpora tie, Sint Mathias. Ook de slechtste verhuurder van vorig jaar is afkomstig uit Limburg. Zeilstra Beheer bv wilde op geen enkele manier overleg gen met de huurdersorganisa tie in Kerkrade. Gelukkig voor hem heeft hij inmiddels zijn houding naar zijn huurders toe veranderd. ledereen die een woning of appartement huurt, kan zijn verhuurder opgeven voor de verkiezing. Daartoe kan een aanmeldingsformulier worden opgevraagd bij de Huurders- lijn van de Nederlandse Woonbond: 020 - 551 7755. Daar kunnen huurders ook te recht voor problemen die om een acute oplossing vragen. Formulieren moeten overi gens wel al voor 1 oktober in gediend zijn. De prijsuitreiking is begin december. (Advertentie) Om de ontwikkelingen op het terrein van de volkshuisves ting waar te nemen, wordt jaarlijks het Woningbehoefte On derzoek (WBO) uitgevoerd, een samenwerkingsproject van het ministerie van VROM en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een belangrijke uitkomst van het laatste onder zoek is dat het woningtekort in Nederland de afgelopen ja ren gedaald is. Bedroeg dat tekort in 1994 nog 137.000 wo ningen, in 1998 was dat teruggebracht tot 96.000, een afna me van 30 procent. Tegelijkertijd is er onder de woningzoe kenden een toenemende vraag naar meer kwaliteit en naar koopwoningen. In het WBO van 1998 is voor de eerste keer aan huurders gevraagd of men de huurwoning wil kopen. Circa 27 procent reageerde positief op deze vraag. De be langstelling voor het kopen van de huurwoning is groter naarmate het een eengezinswoning betreft, de woning over een ruime woonkamer beschikt en meer dan vier kamers heeft. Ook is er meer belangstelling als het inkomen hoger dan modaal is. Niet verrassend is dan ook dat het percenta ge belangstellenden in de grote steden - met meer gestapel de bouw - lager ligt, op ongeveer 20 procent. De resultaten van het onderzoek zullen door het ministerie van VROM on der andere worden gebruikt bij het opstellen van de Nota Wonen en de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Er wordt wel gezegd dat ouderdom eigenlijk een terugkeer naar de jeugd is. In Alphen aan den Rijn wordt dit heel let terlijk genomen in een nieuw project: het Gewoonhuis. Het Gewoonhuis is een zorgcomplex waar demente ouderen ko men te wonen in combinatie met een kinderdagverblijf en een peuterzaal. Kinderen en kinderactiviteiten blijken name lijk een goede invloed te hebben op ouderen die lijden aan dementie. De ouderen kunnen in het dagverblijf langsko men om kinderliedjes te zingen en spelletjes te doen, of sa men te tekenen. Door als een oma of opa op bezoek te ko men bij de kinderen, blijven de ouderen zo meer in hun waarde. De kinderen op hun beurt kunnen bezoekjes bren gen aan de ouderen en met hen gaan wandelen. Naast woonruimte voor de ouderen en dagopvang voor de peuters en kleuters, komen er in het Gewoonhuis kantoor- en slaapruimte voor begeleiders en zorgverleners, een buurtcentrum en een tandartspraktijk. Het Gewoonhuis is een initiatief van verpleeghuis Oudshoorn in Alphen aan den Rijn. Het complex zal waarschijnlijk volgend jaar zomer klaar zijn en zal ongeveer 12 bewoners huisvesten. Kinderen hebben een positieve invloed op dementerende ouderen. Om het woningtekort in te lopen, wordt er veel gebouwd in Nederland, met name op de Vinex-locaties. Daarbij is de aandacht lange tijd vooral gericht geweest op de kwantiteit: zoveel mogelijk woningen produceren. Nu het woningtekort terugloopt, wordt het tijd om meer te kijken naar de soort woning die de consument zelf wil. Directeur-generaal W. Kokhuis van het ministerie van VROM waarschuwt dat als er niet meer rekening wordt gehouden met de wensen van de consument, de Vinex-locaties straks met leegstand te kam pen krijgen. Volgens Kokhuis is massale, gelijkvormige nieuwbouw niet meer van deze tijd, en moeten er grotere (huur)woningen worden gebouwd van betere kwaliteit. De bouw op de Vinex-locaties begon in 1995, en zal volgens planning nog tot 2005 lopen. Of het nu gaat om thuiszorg, schilderwerk of boodschappen doen, huurders van Woningbouwvereniging Samen Bou wen uit Weesp hebben sinds 19 mei aan één telefoontje ge noeg om deze diensten in huis te halen. Dankzij deze 'Sa men Bouwen Woonservice' kunnen bewoners 24 uur per dag en zeven dagen per week een centraal nummer bellen, waarna de corporatie er als bemiddelaar voor zorgt dat de gewenste dienst aan huis wordt geleverd. De kosten voor deze service bestaan uit een maandelijks abonnement dat 10 gulden per maand bedraagt plus de kosten voor de afge nomen dienst. Tot 1 mei 2000 is het abonnement voor huur ders van Samen Bouwen gratis. Dankzij de scherpe prijsaf spraken met de leveranciers, heeft Samen Bouwen de kos ten van de diensten laag kunnen houden. De corporatie ver wacht dat het aanta! diensten nog zal groeien. Mogelijk wordt de service in de toekomst ook buiten de regio aange boden. De gymzaal aan de Nadorstweg in Middelburg wordt omge toverd tot indoor-skate hal. De gemeente verstrekt - eenma lig - een subsidie van ruim dertigduizend gulden aan de stichting Meker voor de inrichting van de zaal. De stichting Meker is initiatiefnemer en beoogt de skatesport in Zeeland te bevorderen.

de Faam | 1999 | | pagina 15