lid N.V. DELTA Nutsbedrijven Op deze WNF-actie voor Groene Stroom Tfeêswe tv radiodiensten DELTA millenniumaereed - Tb0 voor m&xom&r en herfst IN FOi i 88 2 DELTA fl ■:,m Postbus 5048 4330 KA Middelburg e-mail: info@delta-zld.nl 'J 01 n 'ïif ill 14 FAAM/VLISSINGER Woensdag 18 augustus 1999 CONSUMÏ DELTA Consumentenpagina geven wij u tips en we tenswaardigheden over onze producten, diensten en huishoudelijke apparatuur. Daarnaast willen wij u informeren over ons verrassend veelzijdige pakket producten en diensten. Deze pagina zal regelmatig verschijnen. Als u op deze uitgave wilt reageren, dan kunt u contact opnemen met DELTA Nutsbedrijven. U vraagt dan naar de afdeling Communicatie, telefoonnummer (0118) 88 20 32. WÊ mmlyiHf lü Natuur op de Noordpool bedreigd De Noordpool, het grootste ongerepte natuurgebied ter wereld, wordt bedreigd. Het leefgebied van de ijs beer is in gevaar. De temperatuur op aarde stijgt en het klimaat verandert als gevolg van het broeikas effect. Dit broeikaseffect wordt voor het grootste gedeelte veroorzaakt door het energiegebruik van de mens. De klimaatcommissie van de VN voorspelt voor de volgende eeuw een aan zienlijke afname van de hoeveelheid zee-ijs op de Noordpool. Met andere woorden: het leefgebied van de ijsbeer dreigt te verdwijnen. Oplossing in Groene Stroom We kunnen iets doen om klimaatverandering een halt toe te roepen, namelijk door gebruik te maken van Groene Stroom. Groene Stroom is energie die wordt opgewekt zonder het gebruik van fossiele brandstoffen, zoals olie, kolen en gas. Verbranding van juist deze fossiele brandstoffen is de grote veroorzaker van het broeikaseffect. Actie: Laat de Noordpool niet smelten... Ga voor Groene Stroom. Het Wereld Natuur Fonds voert daarom van 4 tot en met 16 september landelijke actie voor het behoud van het leefgebied van de ijsbeer op de Noordpool. Dit gebeurt door Groene Stroom te promo ten. Op zaterdag 4 september wordt voor dit doel door de jeugd een lint van 8 cm breed uitgelegd op het strand van Vlissingen tot Den Helder. De symboliek hierach ter is: als we nu klimaatverandering en daarmee zeespiegelstijging in Nederland kunnen stoppen, beschermen we het leefgebied van de ijsbeer op de Noordpool. En zo redden we uiteindelijk ook onszelf. In de campagneweek van 6 tot en met 10 september a.s. presenteren het WNF en de TROS een reeks tv-programma's en documentaires over de natuur op de Noordpool, klimaatverandering en Groene Stroom. Dinsdag 7 september zal een avondvullend programma over deze thema's worden uitgezonden. De Zeeuwse inbreng wordt verzorgd door de Zeeuwse popgroep Blof, vernoemd naar het Arctische plaatsje in Noord-Noorwegen, vanuit het Arctische Resolute Bay in Canada. Hierin zullen ook het klimaatprobleem en Groene Stroom als oplossing de revue passeren. Deze uitzending is op woensdag 8 september gepland. Groene Stroom DELTA Groene Stroom, de elektriciteit die op milieuvriendelijke wijze wordt opgewekt, kost momenteel 31,40 cent per kilowattuur (inclusief BTW), terwijl 'gewone' stroom 29,01 cent per kilowattuur kost (inclusief energiebelasting en BTW). Een prijsverschil dus van 2,39 cent. Groene Stroom wordt aangeboden in een pakket van 600 kilowattuur of een veelvoud daarvan. De meerprijs voor een pakket van 1200 kilowattuur Groene Stroom ten opzichte van 'gewone' stroom bedraagt ƒ2,40 per maand. Per. 1 •augustus 1999 waren er 2800 klanten voor Groene Stroom. Voor meer informatie kunt u contact met ons opnemen, telefoon (0118) 882138. In het najaar biedt ZekaTel MultiCommunicatie nieuwe televisie- en radiodiensten via de kabel. Zoals films op afroep, themakanalen, digitale ra diokanalen met diverse genres, spelletjes en later ook Internet via de televisie. Daarnaast zijn er Chinese, Japanse, Hindoes- taanse, Arabische, Marokkaanse en Turkse kanalen. Deze nieuwe diensten zijn voor iedere kabelabonnee te ontvangen via een speciale decoder, ook wel multimediabox genoemd. Deze dienst wordt onder de naam Mr Zap aangeboden. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de klantenservice van Mr Zap op 0900 -10 20 200 (bereikbaar van 8.30 tot 17.30). Het proces van levering van elektriciteit, gas, water en kabelsignaal is in grote mate geautomatiseerd. Computers spelen een belangrijke rol in de procesautomatisering. Computersystemen kunnen, als vooraf geen maatregelen worden getroffen, aan het eind van dit jaar weigeren doordat het datumsysteem van de computer van '99 naar '00 overgaat. DELTA heeft haar voorzorgsmaatregelen getroffen. Het is ons veel waard dat u een ongestoorde jaarwisseling meemaakt. Dat u zoals altijd kunt beschikken over water, gas, elektriciteit en CAI-diensten. Het is belangrijk dat systemen blijven werken. DELTA heeft geen enkele aanleiding daaraan te twijfelen. We moeten probleemloos de volgende eeuw in. Vitale onderdelen in het proces zijn be proefd en waar nodig aangepast of zelfs vervangen. We hebben er alles aan gedaan om te voorkomen dat mensen en bedrijven bij de overgang naar het nieuwe millennium in de problemen komen. Niet voor niets heeft ons land de betrouwbaarste leveringszekerheid van heel Europa. DELTA staat bij de voorbereiding op de eeuwwisseling niet alleen en krijgt landelijk ondersteuning van het Energie Millennium Platform. Millennium-denken houdt niet op bij de provinciegrenzen. Landelijk en op Europees niveau heeft DELTA overleg gehad. De kans dat er een storing optreedt, is niet groter dan anders. Voor de gemoedsrust houden wij een aantal medewerkers die meteen in actie komt als er onverhoopt toch iets fout gaat. Zij zullen in dat geval de storingen in levering zo snel mogelijk herstellen. WANDELEN IN HET VERRASSENDE NATUURGEBIED ORANJEZON De vakanties lopen ten einde. Veel mensen zochten verkoeling en verpozing aan het strand en de zee. De hele Zeeuwse kust was in trek. Ook het Walcherse strand trok veel bezoekers. Walcheren heeft naast strand en zee echter meer te bieden. Zo ligt in de duinen, aan de noordwestkust van Walcheren, het natuurgebied Oranjezon. In de nazomer en herfst is het in deze omgeving goed wandelen. Dit 400 hectare grote natuurgebied maakt deel uit van de Manteling van Walcheren. Om het gebied te betreden, heeft u een toegangsbewijs nodig. Een dagkaart uit de kaartautomaat vormt de toegangspoort voor een schitterende wandeling. Oranjezon herbergt een schat aan planten en dieren. Om enkele typische duinplantjes te noemen: ko ningskaars, duizendguldenkruid, jacobskruid, duinviooltje, reigerbekje, ogentroost en driedistel. Door zorgvuldig natuurbeheer is een drietal verruigde valleien omgevormd tot natte duinvalleien. Limousin-runderen zorgen ervoor dat zich in de natte valleien een lage kruidenvegetatie ontwikkelt. Fauna De duinen, met hun dichte struwelen, duingraslanden en na tuurlijk loofbos, vormen een zeer gunstige biotoop voor allerlei zoogdieren. In Oranjezon komen reeën en damherten voor. De reeën zijn pas begin jaren zestig op het terrein gekomen. Ook zijn er kleine zoogdieren, zoals: haas, konijn, bunzing, hermelijn, wezel, mol, egel en diverse soorten muizen. In en rond de waterwinkanalen komen de kleine watersalamander, de bruine en groene kikker en de gewone pad voor, evenals de rietvoorn en het stekelbaarsje. Een enkele keer wordt de levendbarende hagedis waargenomen. Oranjezon vormt een ideale biotoop voor broed- en trekvogels. Er zijn ongeveer 130 vogelsoorten waargenomen, waarvan 65 soorten in het waterwingebied broeden. Als bijzondere broedvogels komen ransuil, groene specht, matkop, nachtegaal, grote lijster, ta- puit en sprinkhaanrietzanger voor. Doortrekkers en wintergasten zijn onder andere: sperwer, buizerd, grauwe gors, houtsnip, keep, putter en vuurgoudhaantje. Oranjezon wordt beheerd door N.V. DELTA Nutsbedrijven. Tot 1 juli 1995 is uit dit gebied drinkwater geleverd. Nu levert Oranjezon alleen nog drinkwater in geval van ernstige calamiteiten en heeft het dus een nooddrinkwaterfunctie. Pompstation Oranjezon, Koningin Emmaweg 20, Vrouwenpolder Oranjezon beschikt over een Informatiecentrum: In dit centrum, dat ondergebracht is in het voormalig pompgebouw, is de roemrijke geschiedenis van Oranjezon beschreven. Het kringloopwaterverhaal neemt een belangrijke plaats in op de rechterwand. Aan de overige wanden hangt de geschiedenis van het duin: van zeereep tot struweel. Een prominente plaats wordt ingenomen door de vitrines waarin naast de flora en fauna de boomsoorten staan aangegeven die in Oranjezon voorkomen.

de Faam | 1999 | | pagina 14