m m Gratis Colijnsplaat brengt ode aan garnaal Zeeland in ban van zonsverduistering Tweede Konmar in Zeeland VLISSINGEN GEEN STUNT GEEN KORTING GEEN AANBIEDINGEN Trekpaarden in Veere RUYTERFEESTEN 19, 20 21 AUGUSTUS WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1999 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN JAARGANG 101 - NUMMER 31 DSFA CD SPECIAALZAAK De Belgische bierbrouwerij Palm zet zich al jarenlang in voor de promotie van het men nen van trekpaarden. Jaarlijks wordt de Palm Challenge Cup gereden. Eén van de klassements-wedstrijden wordt gehouden in het centrum van Veere. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: in Country en Westernsfeer WINKELCENTRUM - - Tegen inlevering van deze advertentie kopje koffie Bij La Boca Miro centrum Vlissingen! Veelzijdig Wat Mosselfeesten zijn voor Yerseke en Brui- nisse, zijn de Visserijdagen voor Colijnsplaat. Ze worden dit jaar gehouden op vrijdag 13 en zaterdag 14 augustus. Het organiserend co mité meldt bij monde van directeur F. Lokerse van de Vismijn dat het programma rond is. Een programma met veel amusement, maar waarin ook ruimte voor een meer officieel ge deelte, zoals de uitreiking van de garnalen- en viswimpel. Begin seizoen Het kan niemand meer ontgaan zijn: volgende week woensdag (11 augus tus) kruipt de maan heel even tussen de zon en de aarde in. De schaduw die de maan hierdoor op aarde werpt, zorgt voor een tijdelijke verduiste ring. Het belooft een fenomenaal schouw spel te worden met Frankrijk en België als zinderend middelpunt. Maar ook op Walche ren kan volop worden meegenoten. Dia's Goes krijgt binnenkort ook een Konmar Su perstore. De Edah-vestiging aan de Marconi straat is overgenomen door de van oorsprong Haagse supermarktketen. Medio september wordt de supermarkt volgens het nieuwste Konmar-concept her opend. Dan is de tweede Konmar Su perstore in Zeeland een feit. De eerste Konmar-zaak werd drie jaar geleden geo pend in Middelburg. PZC WEEKBLADEN faamJ Corona Gele vlek ^WVSE£/8^>n «i Inriii IKMHI v7 ■HH DSFA RECORDS RECORDS gespecialiseerd in ALLES leveren CD-s VAN DE ALBUM TOP 100 ALTIJD MAXIMAAL 37.50 (m.u.v. boxen en dubbel CD's) GEGARANDEERD KLEINSTE EN GOEDKOOPSTE CD WINKEL VAN ZEELAND WALSTRAAT 20 (richting Arsenaal), Vlissingen Informatie. 0118-441 552 ZATERDAG 14 U <il S fl S viSfK-rjjdag in de vismijn GRATIS VIS PROEVEN Hoofdsponsors: Rabobank Ualf beren-Zuid Slit hlim; Moerman Promolie - (.emeenfe Vfissingen \SK Hotcbns - Prwindf Zeeland - Van den Vkker I.td Vrijdag 6 augustus begint de Palm Challenge Cup 1999. De ze eerste dag staat in het teken van de rally die in en rond om Veere gereden wordt. In het tien kilometer tellende par cours met hindernissen zijn de hele dag paarden en aan spanningen te zien. Aan het eind van de middag is er een Brabantse overtrek: hierbij wordt het publiek duidelijk hoe verhuizen ging in de tijd dat verhuisdiensten nog niet be stonden. Zaterdag 7 augustus beginnen de trekpaarden 's morgens met een aantal vaardigheidsproeven. 's Middags moet een vast parcours afgelegd worden met authentieke wagens. Om 16.30 wordt het evenement afgesloten met een défilé van alle deelnemers. Overigens: wie zijn auto buiten Veere parkeert, wordt gratis naar het centrum gebracht met de paardentram. Verstandig containergebruik breed In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT veel informatie over uit gaan in Midden-Zeeland en handige van dag tot dag overzichten met het uitgaansaanbod op het gebied van film, muziek, theater en ex posities. Deze week aandacht voor de films Instinct (met An thony Hopkins en Cuba Gooding Jr.), Jungle Jack II en Never been Kissed. Ver der aandacht voor een op treden van de Continental Singers in Goes en een op treden van The Whiskey Priests in Vlissingen. Never been kissed (geldig alleen op zondagen). (advertentie) (advertentie) (advertentie) armen binnen. In de winter gaan de garnalen weer de Noordzee op. Juist voor de aanvang van het nieuwe sei zoen worden de Visserijda- gen gehouden. De Visserijdagen van Colijns plaat spelen zich voor een groot gedeelte in en rond de vismijn af. Een vismijn die overigens heel wat verande ringen achter de rug heeft. Want van gemeentelijke mijn is het een besloten vennoot schap geworden. Door deze nieuwe beheersvorm kan sneller worden ingespeeld op de wensen uit de markt. De ontwikkelingen gaan snel binnen de visserij en men verwacht, dat ook in Colijns plaat het moment dichtbij is gekomen dat de vis al zal worden geveild voordat hij is aangeland. Colijnsplaat verwacht vrijdag 13 en zaterdag 14 augustus duizenden bezoekers: veel Zeeuwen, maar ook toeristen die momenteel aan de kust zitten. Vrijdag 13 augustus wordt om 14 uur de braderie geopend. Er is die middag een demon stratie schapen-drijven, afge wisseld met een demonstra tie met roofvogels. Verder om 16 uur in de vismijn vis- verkoop bij opbod aan parti culieren. Vanaf 21 uur (dis codansen in de vismijn. Ver der rijdt er een modeltrein rond over de dijk, er zijn ex posities, er is een grote stand met kindertheater en diverse paardengetrokken koetsjes rijden door het dorp. 's Avonds zal de lichte vissersvloot voor nodige sfeer zorgen. Op zaterdag eveneens derie en kindervrijmarkt. ziekvereniging Wilheimina trekt rond en om 14 uur be gint het open Nederlands kampioenschap garnalen- pellen. Nadien kunnen bezoekers proeven van de garnalen, met de vissersvloot meeva ren en traditioneel worden de visserijdagen afgesloten met het vissersbal. Verder die dag een stoet van oldti mers, springkussen voor de jeugd, optreden van de olie vatenband en duikdemon- straties. Burgemeester M. Everaers van Noord-Beveland vertelt: „Elk jaar is het een belevenis om de visserijdagen te Co lijnsplaat te bezoeken. Co lijnsplaat staat duidelijk op de Nederlandse kaart, een naam om te onthouden waar het gaat om vis en visserij producten, in het bijzonder de garnalen. Want dit kleine beestje heeft Colijnsplaat groot gemaakt. De kwaliteit van de in de vismijn verhan delde producten heeft zelfs een internationale faam". Overigens ging 't de garna lenvisserij de laatste vier ja ren niet erg voor de wind. Directeur Lokerse van de Vis mijn vertelt: „Na 1995, wat een topjaar was, hebben we enkele slechte jaren gehad". Dat kwam mede doordat de prijzen laag waren en de vis sers dus minder verdienden. Dat de prijzen laag waren, kwam mede omdat de han delaren grote voorraden hadden gevormd. Internatio naal zijn er nu prijsafspraken gemaakt door garnalenvis- sers in Nederland, België, Duitsland en Denemarken om te voorkomen dat de prij zen nog verder afglijden. Vo rige week werd voor de ver se ongepelde garnalen in Colijnsplaat tussen de 7,50 en 8,- betaald en dat is ho ger dan men de laatste tijd gewend was. De garnalenvissers hebben bovendien besloten om vrij willig de vangsten aan ban den te leggen om te voorko men dat er doordraaiprijzen ontstaan. Vorig jaar werden in ons land 8,8 miljoen kilo garnalen aangevoerd. In de eerste helft van dit jaar werd ongeveer 500.000 kilo min der aangevoerd dan in de zelfde periode van vorig jaar. Volgens de insiders in Co lijnsplaat is er nog weinig te zeggen over de ontwikkeling van vangsten en prijzen in de rest van dit jaar. Want het seizoen van de visserij aan de Zeeuwse en Belgische kust begint in feite pas half augustus. Voor Colijnsplaat zijn met name de Ooster- en Westerschelde belangrijke gebieden. In het voorjaar trekken de garnalen de zee- Een beeld van de drukte tijdens één van de vorige edities van de Visserijdagen in Colijnsplaat. foto Anton Dingemanse door Ellen de Dreu Een gewone zonnebril biedt onvoldoende bescherming, ook bij het kijken naar een verduisterde zon. Maar bij veel opticins zijn voor een lut tel bedrag speciale eclipsbril letjes te verkrijgen die als een filter werken. De schadelijke straling wordt zo voor negen en negentig procent tegenge houden. Brilletjes zijn in Mid delburg bijvoorbeeld verkrijg baar bij Focus Optiek. De Vlis- singse opticien Hardy geeft ze zelfs gratis weg aan klanten. Wie meer wil weten over het verschijnsel zonsverduiste ring, kan donderdag 5 augus tus terecht in De Drvkkery aan de Markt in Middelburg. Daar houdt Jan Minderhout - net als Westerterp verbonden aan de Volkssterrenwacht - om 19.00, 19.45 en en 20.30 uur een lezing met dia's over het fenomeen. Vijdag 6 augustus is er nog een extra voorlich tingsavond in het gebouw van de Volkssterrenwacht aan de Herengracht 52 in Middel burg. Wie samen met anderen naar de zonsverduistering wil kij ken, kan woensdag 11 augus tus naar het Middelburgse Ab dijplein gaan. Daar wordt van 11.30 tot 14 uur een bijeen komst gehouden door de Volkssterrenwacht, Focus Op tiek, Reisburo Van Fraassen Holland International en De Drvkkery. De slagwerkgroep Tramontana zorgt voor een muzikale noot. Tjerk Wester terp zal er niet bij zijn. En ook de sterrenwacht, die normaal gesproken bij bijzondere ge beurtenissen is geopend, blijft dit keer dicht. „Nee, wij gaan met zijn allen naar Frankrijk. Zo'n kans krijg je nooit weer". Deze week in de Woningkrant: De Vlissingse woningcorporatie Basco gaat honderdnegentig wo ningen in de Oost-Souburgse wijk Schoonenburg-Oost verkopen. De gemeente Goes gaat op meer plaatsen in de binnenstad parkeer- geld vragen. De seniorenwoningen in het Goese appartementencomplex De Stadsboek naderen het moment van oplevering. Senioren kunnen zich vanaf deze week voor een woning inschrijven bij woningbouw vereniging RWS. De winkel in Goes wordt van af volgende week grondig ver bouwd. Annette Mol, woord voerster van de Konmar-ke- ten: „De Superstore in Goes wordt verbouwd volgens het nieuwste Konmar-concept. Dat betekent dat de versafde lingen in het midden komen en de schappen in blokken Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b v Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (Verkoopleider) (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Lisetta de Witte (0118) 484313 (privé (0118) 471876). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Enrico Joziasse (0118) 484308 (privé (0118) 614600). Redactie: Ellen de Dreu-Erkens (0118) 484276 (privé (0118) 641484). Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 Of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vtissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 165.775ex. daaromheen. Zo creëren we een gezelllige, markt-achtige sfeer". Bovendien voorziet de formule het winkelend publiek van lekkere snacks, vertelt Mol: „Bij elke versafdeling kun je voortaan lekkere din gen kopen die je direct in de winkel op kunt eten. Een broodje beenham bij de vlees waren afdeling, een pizza bij de traiteur. Dat soort dingen". Ook zal er een kinderhoek in de supermarkt te vinden zijn. Annette Mol: „Een speciaal hoekje in de winkel waar vi deo's gedraaid worden. Zo kunnen ouders toch net iets rustiger winkelen". Met deze nieuwe opzet werd een jaar geleden begonnen in Leid- schendam. „Alle nieuw te openen Konmar-zaken wor den naar dit voorbeeld ge bouwd", legt Annette Mol uit. Konmar Superstore Middel burg is blij met de komst van een 'zuster' in Goes. Chris Schipper, assistent-bedrijfslei der: „Het betekent dat we meer dingen samen kunnen gaan doen in de toekomst en daar hebben we alleen voor deel van". Middelburg raakt overigens wel zijn bedrijfslei der kwijt: Hans Plukaard zal vanaf september de scepter zwaaien in Goes. De komst van de tweede Kon mar Superstore heeft ook ge volgen voor de werkgelegen heid. In positieve zin dan: het personeel van de Edah wordt overgenomen, maar daar naast denkt Annette Mol nog eens 'tientallen' personeelsle den extra nodig te hebben. Chris Schipper: „In onze Su perstore in Middelburg heb ben we een speciale stand in gericht waarin we onze klan ten op de hoogte houden van de ontwikkelingen. Daar zijn ook sollicitatieformulieren te vinden. In hoeverre personeel van Middelburg in Goes komt te werken, is nog niet echt be kend". De Konmar Superstore in Middelburg bestaat nu ruim drie jaar. gen Superstore. Goes krijgt nog dit najaar een ei- foto Jaap Wolterbeek Tjerk Westerterp van de Volks sterrenwacht Phillippus Lans bergen in Middelburg heeft het druk. Hij verscheen de af gelopen week in zowat alle bladen en radioprogramma's om tekst en uitleg te geven over de op handen zijnde ver duistering. „De hele Zeeuwse pers heb ik over me heen ge had", verzucht hij. „Ik krijg er zelfs al opmerkingen over: daar heb je hem weer, met z'n kop in de krant. Maar goed, dat hoort er allemaal bij. Het leeft echt enorm, en dat had ik eigenlijk niet verwacht. Het loopt hier echt storm". Als geen ander weet hij te ver teilen over zon, maan en aar de. „Die staan 11 augustus met z'n drietjes op één lijn", legt hij uit. „Op zich is dat niet zo heel erg bijzonder. Maar het toeval wil daarbij dat de waar wij wonen". Wie optimaal van de gelegen heid gebruik wil maken, kan het beste afreizen naar België of Noord-Frankrijk. „Want daar is de verduistering com pleet", vertelt Westerterp. Hij vervolgt: „Wanneer de zon echt voor honderd procent achter de maan verdwijnt, zie je om de maan een stralen krans, een corona. Dat is voor de mensen die in Zeeland blij ven niet weggelegd. Hier wordt de zon voor iets minder Tjerk Westerterp demonstreert de enige juiste manier om in de zon te kijken: met een eclipsbrilletje. dan zesennegentig procent verduisterd. Dat betekent geen corona, maar wel een duidelijke verduistering. En natuurlijk kun je wel goed zien hoe de maan over de zon heen schuift". De verduiste ring zelf neemt nauwelijks drie minuten in beslag. „In die aar minuten wordt het don- er. Niet alsof het nacht is, naar een stevige schemering. Jsof het elk ogenblik heel erg ard kan onweren. Bloemen en dieren reageren erop. Voor hun moet het echt een vreem de gewaarwording zijn, zo'n zonsverduistering. Alsof er een stukje uit de tijd 'gehapt' wordt". Mensen raken door gaans minder in de war. „Maar wij weten dan ook van te voren wanneer en waar zo'n verduistering optreedt. Zelfs de oude Griekse en Me- sopetamische geleerden wis ten dat al voor het begin van de jaartelling uit te rekenen. En het schijnt dat de Inca's dat ook al konden", weet Wester terp. Om in de zon te kunnen kijken moet een speciaal soort brille tje gebruikt te worden. Het zonder bescherming kijken in de zon blijft namelijk gevaar lijk voor de ogen. Oogarts Van Lantschoot van streekzieken huis De Honte in Terneuzen waarschuwt voor de gevolgen van het onbeschermd kijken naar de zon: „Ook als je maar heel even in de zon kijkt, kan het te laat zijn. In het netvlies ontstaat namelijk een gele vlek wanneer je naar de zon kijkt. Die kan een verbranding oplopen en blijvende schade aan het oog veroorzaken". (advertentie)

de Faam | 1999 | | pagina 1