Walcheren op koers Cees Priem start wielerronde Provincie Zeeland Eigen graan voor eigen kippen Officiële Mededelingen Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 30/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Walcheren gaat op de schop. Provincie, de gemeenten Vlissingen, Middelburg en Veere, waterschap, bedrijfsleven en Zeeuwse Milieufederatie geven de plannen gezamenlijk vorm in de zogeheten Stuurgroep Walcheren 2000+ Verkeer en Vervoer Taxivervoer Wijziging normen taxivervoer Milieu Ontgrondingen N.V. DELTA Nutsbedri jven en Zeeland Sea ports Meldingen Hercules B.V. te Middelburg Melding KoSa Nether lands B.V. Saneringsplan Schuitvlotstraat 11 te Domburg De wielerronde om de grote Prijs Extra Nieuwsblad, die vrijdag 13 augustus wordt ge houden in het centrum van Zierikzee, trekt in ternationale belangstelling. De zestig wielren ners, die zich reeds voor deelname hebben aangemeld, komen niet alleen uit Nederland en België, maar ook uit Litouwen, Engeland en Australië. Organisator Theo de Looze verwacht bij het internationale criterium voor neo- en eli teamateurs uiteindelijk zo'n tachtig deelne mers aan de start. Zij worden 'afgeschoten' door Cees Priem. Woensdag 28 juli 1999 FAAM/VLISSINGER 7 Abdij Nieuws In het WCL-gebied (Waardevol Cul tuurlandschap) Zak van Zuid Beve land dragen veel particulieren, overheden en bedrijven bij aan het instandhouden van dit unieke gebied. Dat geldt ook voor het project van Rien en Nelleke Blok: de bouw van een pluimveestal en silo voor de opslag van eigen graan om dat vervolgens aan de eigen kippen te voeren. Geen vrachtwagens meer Een deel van de 43 hectare van dit bedrijf ligt nog net in het WCL- gebied en hun initiatief paste pri ma in de WCL-filosofie: verbreden en vernieuwen van de landbouw en duurzaam omgaan met mine ralen. Van huis uit is Rien Blok akkerbou wer. "Een bedrijf zoals het mijne biedt niet genoeg mogelijkheden voor de akkerbouw alleen. Dus zijn we op zoek gegaan naar al ternatieven. Neventakken als vol- legrondsgroente of tulpen vragen veel arbeid en dus vreemd perso neel. Dat zag ik niet zitten. Slacht- kuikens bleken het beste bij ons bedrijf te passen." De nieuwe stal is gebouwd in 1992, voor de uitbreiding van in tensieve veehouderij door de pro vincie aan banden is gelegd. De bouwvergunning gaf geen pro bleem. De stal biedt huisvesting aan 26.000 kippen die precies genoeg mest produceren om op eigen grond te kunnen uitrijden. Het voer voor de kuikens bestond de eerste jaren uit tarwe van de coöperatie. Maar al gauw zagen Rien en Nelleke Blok in dat ze veel beter graan van eigen land zouden kunnen gebruiken als voer. De vrachtauto's met graan hoeven dan niet meer heen en weer te rijden; dat is goed voor het milieu en voor de eigen porte monnee. Voor de bouw van twee silo's op het bedrijf is WCL-subsi- die gevraagd en gekregen. Meer redenen Voor het toekennen van de subsi die waren meer redenen dan al leen het verminderen van graan- transporten. Het bedrijf kon over schakelen van bak- naar voertar- we. Voertarwe is minder gevoelig voor verlies van kwaliteit en het heeft minder bestrijdingsmiddelen nodig dan baktarwe. Bovendien zorgt het gebruik van tarwe in het voer voor drogere mest. En dat heeft weer tot ge volg dat er minder ammoniak in de lucht komt. Helemaal 'zelfvoorzienend' is Blok overigens nog met. Hij haalt ge middeld 180 ton graan van zijn 18 hectare tarwe. En dat bete kent dat hij voor zijn slachtkui- kens nog 70 ton moet bijkopen. Toch is dit bedrijf al aardig op weg een kringioopbedrijf te wor den: het eigen graan gaat naar de eigen kippen en de mest van die kippen valt op het eigen land uit te rijden. Gratis nieuwsbrief Dit artikel is ontleend aan Nieuws brief 13, waardevol cultuurland schap Zak van Zuid-Beveland. In deze nieuwsbrief staan actuele ontwikkelingen uit het gebeid be schreven. Een gratis exemplaar van deze nieuwsbrief is verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg, tel. (0118) 63 14 00. De bewoners van steden, dorpen en platteland, toeristen en recre anten (dat kunnen ook bewoners zijn die zich dicht bij huis willen vermaken), boeren, verkeer, na tuur en landschap; kortom voor al de verschillende belangen en mensen moet er sprake zijn van winst in de toekomst. En dat is haalbaar, stellen de plannenmakers. De contouren voor 'het nieuwe Walcheren' krij gen al een beetje gestalte. Zo is een scheiding aangebracht tus sen kustzone en het overwegend agrarisch middengebied. De kust zone zoals de gemeente Veere die heeft bepaald voor het klein schalig kamperen is uitgangs punt. In de kustzone gaat het om het verbeteren van de kwaliteit van de recreatiebedrijven. In de zuidwesthoek van Walcheren zoe ken de plannenmakers naar ruim te voor recreatiebedrijven die op hun huidige plek niet langer tot hun recht kunnen komen. Voorts is het zaak natuur en recreatie in de zogeheten binnenduinrand be ter op elkaar af te stemmen en krijgen landgoederen en boeren- bos- en hofstedencampings een plekje op de kreekruggen. Verbrede plattelandsontwikkeling is het uitgangspunt voor het mid dengebied. Dat betekent dat bui ten het agrarisch gebruik ook an dere activiteiten mogelijk moeten zijn. De waterhuishouding op het schiereiland vormt een belangrij ke leidraad om rekening mee te houden. De uitwerking van de plannen krijgt zijn beslag in het op papier zetten van een visie op de regio. Dat beleidsdocument heet dan ook regiovisie Walc.he-ren. Kust of beach In de loop van de jaren heeft zich al een zekere scheiding voltrok ken tussen het kustgebied en het midden van Walcheren. Langs de kust voeren recreatie en toerisme de boventoon. Concentraties hier van zijn Vrouwenpolder, Oost-ka- pelle, Domburg, Westkapelle, Zou- telande, Valkenisse, Dishoek en Vlissingen. Binnen de kustzone is er trouwens ook onderscheid. Want vrij algemeen is de opvat ting dat aan de noordwest kant (het gebied Domburg - Vrouwen polder) natuur en landschap een beeldbepalend onderdeel zijn van recreatie en toerisme. De aard van de recreatie is bedaard. De recreatiebedrijven liggen er op enige afstand van de kust. Het plan gaat dan ook de kant op dit deel van Walcheren te ontwikke len volgens het model kustrecre- atie: de wat bedaardere recreant heeft niet alleen belangstelling voor het strand maar ook voor natuur en landschap en het verde re achterland. Dit in tegenstelling tot de zoge noemde beachrecreant. Die komt voor zon, zee en strand. In de di recte omgeving moet dan ook het nodige vertier voor handen zijn. Dit beachconcept geldt voor de zuidwest kant: van West kapelle tot Vlissingen. Inspelen De recreatieve opdeling heeft ge volgen voor vernieuwende agrari sche activiteiten, want investering daarvoor zullen vooral in het mid dengebied hun beslag moeten krijgen. De investeringen moeten leiden tot meer mogelijkheden om te wandelen en te fietsen; de boe ren langs de route kunnen daarop inspelen door verkoop van pro ducten en diensten. Verblijfsrecreatie In de verblijfsrecreatie gaat het niet om meer maar om beter. Ver beteren van de kwaliteit blijft dus het parool en nieuwe kampeerter reinen en appartementencom plexen blijven uit den boze. Het verbeteren van de kwaliteit vraagt wel extra ruimte. Het is nu een maal onhaalbaar campinghouders te verplichten minder tenten en caravans op hun bedrijf toe te la ten om de blijvers op die manier meer ruimte te bieden. Met ander woorden: hetzelfde aantal kam peerplaatsen per bedrijf vraagt in de toekomst meer ruimte. Om dat voor de eigenaren van bedrij ven ook financieel haalbaar te ma ken zal hier en daar een uitbrei ding zijn toegestaan met maxi maal 20% van de huidige opper vlakte. Bestaande ondernemingen hebben daar alleen kans op als zij een vernieuwend ondernemings plan indienen. Kampeerbedrijven die de kwaliteit wel willen verbete ren maar geen kant op kunnen, bijvoorbeeld omdat ze in een toe komstig natuurgebied liggen, krij gen een alternatief aangeboden op een plek in de zuidwest hoek; bedrijfsverplaatsing dus. Hotels mogen wel uitbreiden in de recre atieconcentraties (Vrouwenpol der, Oostkapelle, Domburg, West kapelle, Zoutelande, Valke-nisse, Dishoek en in het stadsgewest Vlissingen-Middelburg. Wegen Geleiden, sturen en beperken zijn de uitgangspunten voor verkeer en vervoer op Walcheren. De A58, de dammenroute (RW57) en de (nieuw aan te leggen) weg Vlis singen - Koudekerke (rondweg Koudekerke, S14/S15) vormen de hoofdverbindingen. Van daaruit leiden recreatieverdeelwegen (omvorming van bestaande we gen) naar recreatieve bestemmin gen. De gebieden tussen de re creatieve bestemmingen zijn auto- luw, rekening houdend met be stemmingsverkeer en landbouw- verkeer. Gratis nieuwsbrief Over de recente ontwikkelingen op Walcheren is een nieuwsbrief verschenen: Walcheren 2000+ Een exemplaar hiervan is gratis verkrijgbaar bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Een gratis abonnement behoort ook tot de mogelijkheden. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een vergunning voor taxivervoer binnen en vanuit de provincie Zeeland gewijzigd. De tijdelijke vergunning aan VE- BOCAB b.v. te Terneuzen met 4 auto' is ingetrokken. VEBOCAB b.v. te Terneuzen heeft voor onbepaalde tijd vergun ning gekregen voor het verrichten van taxivervoer binnen en vanuit de provincie Zeeland met 3 au to's. De tijdelijke vergunning aan Antwerp Team Transport A.T.T. te Vlissingen, hoofdvestiging te Antwerpen met 6 auto's is in getrokken. Antwerp Team Transport A.T.T. te Vlissingen heeft voor on bepaalde tijd vergunning gekre gen voor het verrichten van taxi vervoer binnen en vanuit de pro vincie Zeeland met 6 auto's. De tijdelijke vergunning aan Taxi bedrijf Paauwe te Kapelle met 1 auto is ingetrokken. Taxibedrijf Paauwe te Kapelle heeft voor onbepaalde tijd vergun ning gekregen voor het verrichten van taxivervoer binnen en vanuit de provincie Zeeland met 1 auto. De verleende vergunning aan M.A. Kole, Arendstraat 41 te 's-Heer Arendskerke met 7 au to's is ingetrokken. C.l. Kole, Ambachtsweg 15 te 's-Heer Arendskerke heeft voor onbepaalde tijd vergunning gekre gen voor het verrichten van taxi vervoer binnen en vanuit de pro vincie Zeeland met ten hoogste 7 auto's. De tenaamstelling van CITO TOURS B.V. te Axel is gewijzigd in: Cito Vervoer Axel B.V., Buiten weg 37, 4571 EP Axel. De tenaamstelling van H.L.C. Segers te Philippine is gewijzigd in: H.L.C. Segers en J.L.J. Segers-Wouter^ h.o.n. v.o.f. "Segers-Wouters", Oude Kerkstraat 7 te Philip pine. De besluiten liggen van 28 juli t/m 7 september 1999 ter in zage op het bureau voorlich-ting van de provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, op werkdagen van 9.30-12.30 uur en van 13.30- 16.30 uur en desgevraagd buiten kantooruren (voor het in-zien buiten kantooruren kunt u zich wenden tot mevrouw F.C.H. Vos, tel. 0118-631657). Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middel burg. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben met ingang van 20 juli 1999 de navolgende - gewij zigde - normen vastgesteld welke, naast de bij of krachtens de Wet personenvervoer gestelde vereisten, zullen worden toege past bij de beoordeling van ver zoeken om vergunning voor het verrichten van taxivervoer (nieuw komers) en verzoeken om uitbrei ding van het taxibestand (be staande bedrijven): Normen voor nieuwkomers Door middel van contracten, in tentieverklaringen of anderszins schriftelijke toezeggingen aan te tonen vraag naar vervoer per wa gen per jaar van minimaal 50C uur en een opbrengst van mini maal 35,— per uur, exclusief btw. Voorts kan door middel van een ondernemingsplan inzicht worden verschaft in de omvang van het te verrichten vervoer en de opbrengst daarvan. Normen voor uitbreiding taxi bestand Verricht taxivervoer met een om vang van minimaal 1800 uur per wagen per jaar en een opbrengst van minimaal 45,— per uur, ex clusief btw. Zowel voor nieuwkomers als voor uitbreiding van het taxibestand geldt dat ook gelijktijdigheid van vervoer, aan te tonen door middel van contracten, bepalend kan zijn voor de vaststelling van het aan tal auto's dat maximaal mag wor den ingezet. li De met ingang van 1 november 1997 toegepaste normen zijn per 20 juli 1999 komen te vervallen. Gedeputeerde staten van Zeeland willen de door N.V. DELTA Nuts bedrijven te Middelburg en Zee land Seaports te Vlissingen aan gevraagde vergunningen ingevol ge de Ontgrondingenwet voor een natuurontwikkelingsproject in het kader van de waterwinning in de omgeving van de Boompjes-put te Westerschouwen resp. ten beho eve van de aanleg van een kade constructie aan de kopzijde van de Bijleveldhaven, verlenen met voorschriften ter bescher-ming van de bij de ontgrondingen be trokken belangen. De aanvragen, de ontwerp beschikkingen en de overige stukken liggen van 30 juli tot en met 27 augustus 1999 ter inza ge bij de Directie ruimte, mi lieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk-dagen van 8-17 uur en desge-vraagd buiten kantooruren, alsmede in het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland, Hatfield- park 3 te Zierikzee, op werkda gen van 9-16 uur en elke don derdag aansluitend tot 19.30 uur resp. in het gemeentehuis van Vlissingen, Stadhuisplein 2 te Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na tel. afspraak 0118- 487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Na 27 augustus 1999 tot einde beroepstermijn liggen de stukken op genoemde plaatsen ter inzage op werkdagen tijdens kantoor uren. Tot en met 27 augustus 1999 kunnen belanghebbenden gemo tiveerde bedenkingen tegen de ontwerp-beschikkingen indienen bij gedeputeerde staten van Zee land, postbus 165, 4330 AD Mid delburg. Indieners van bedenkin gen kunnen verzoeken hun per soonlijke gegevens met bekend te maken. Wie in dezelfde perio-de mondelinge bedenkingen wil indienen, kan een telefonische af spraak maken (0118-631786). De aanvrager wordt in de gele genheid gesteld daarbij aanwezig te zijn. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich v.w.b. de Directie ruimte, milieu en water wenden tot G. Beckers (tel. 0118-631786). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben op 15 juli 1999 een tweetal meldingen Wet milieu beheer ontvangen van Hercules B.V. te Middelburg voor de op- en overslag van een harsdispersie- hulpstof in semi buikcontainers en voor het oprichten van een BF3 aerosolfilter. De inrichting is gele gen aan de Herculesweg 35 te Middelburg. De meldingen liggen van 29 juli tot en met 25 augustus 1999 ter inzage bij de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkda gen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Middel burg, dienst stadsontwikke ling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer P. Wattel (tel. 0118-631773). vangst op 20 juli 1999 van een melding Wet milieubeheer van KoSa Netherlands B.V. te Vlis singen voor een aantal aanpassin gen in het productieproces van de polyol-installatie. De melding kan worden ingezien van 29 juli 1999 tot en met 25 augustus 1999 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensda gavond van 17.15-20.15 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot J. Provoost of J. Willemse (tel. 0118-631769 of 631919). Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van de ont- 1 Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een bodemonder zoeksrapport en een sanerings plan ontvangen van de Stichting Uitvoering Amovering Tanksta tions te Rotterdam met betrek king tot de bodemverontreiniging op de locatie Schuitvlotstraat 11 te Domburg. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ern stig te beschouwen en tevens met het saneringsplan (artikel 39 Wet bodembescherming) in te stemmen. De ontwerp-beschikking ligt van 28 juli 1999 lot en met 15 augus tus 1999 ter inzage bij de Direc tie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Veere, Dorpsplein 28 te Koudek erke, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en op donderdagavond van 17.30 -19.00 uur. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp-be schikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zee land, Postbus 165, 4330 AD Mid delburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). door Marijke Va el De TVM-ploegleider komt vol gens De Looze naar Zierikzee om een 'oude schuld' in te lossen. „Hij zegde ons twee jaar geleden al toe het start schot te lossen. Maar dat ging op het laatste moment niet door omdat hij plotseling naar Engeland moest om een van zijn ploegleiders te vervangen die ziek was geworden." De Looze rekent erop dat Priem dit jaar wel van de partij zal zijn. „Tenslotte heeft hij het nu een stuk rustiger." Het startschot wordt dit jaar niet, zoals gebruikelijk, gelost voor de jurywagen op het Haven plein, maar op de Nieuwe Ha ven ter hoogte van café de Banjaard. „Daar hebben we voor gekozen vanwege het ju bileum 400 jaar Havenkanaal, dat deze zomer wordt her dacht. Ook de race om de lei derstrui, die tijdens de wieler ronde wordt gehouden om de renners te stimuleren, wordt 'afgeklokt' aan de Nieuwe Ha ven. „De leidersprijs is een fi nanciële bonus voor de wiel renner die het startpunt het vaakste als eerste passeert". De finish van de wielerronde is, zoals altijd, op het Haven plein voor de jurywagen. Daar geeft speaker Eddie Bogaert uit Goes commentaar op het verloop van de wedstrijd. De start en het verloop van de race om de leiderstrui worden vanaf de Nieuwe Haven ver slagen door speaker Bert van Gilst uit Vlissingen. De helft van de zestig wielrenners, die zich momenteel hebben aan gemeld, komt uit Nederland. Daaronder bevinden zich veel Brabanders, een enkele ren ner uit Zuid-Holland en acht Zeeuwen. Frans van Fransen uit Kwadendamme is volgens De Looze een van de kansheb bers op de zege. „Hij zit vaak bij de eersten en won pas ge leden zijn eerste criterium van dit seizoen in het Zeeuws- Vlaamse Heikant." Een andere kanshebber is volgens de wie- lerspecialist Rob Koole uit Goes.„Ook een renner die 'kort' kan fietsen". Vakjargon, wat betekent dat Koole vaak in de voorste gelederen zit. De andere Zeeuwse wielrenners die in Zierikzee in actie komen zijn Wilfred Geys uit Kwaden damme, Michel Rommers uit Rilland, die voor het eerst als elite-amateur rijdt, Johan van Schaik en Roald Wielders uit Oost-Souburg, Vincent Villeri- us uit Middelburg en Mark Blok uit Heinkenszand. Vol gens De Looze is de spoeling Zeeuwse wielrenners momen teel 'dun' omdat een aantal ja ren te weinig is gedaan aan jeugdopleidingen. „De animo voor wielrennen onder jonge ren was ook minder. Nu trekt het weer aan. Vooral wielren nersopleiding Theo Middel kamp uit Goes doet er veel aan. Daardoor zijn er over en kele jaren weer meer Zeeuwse neo- en eliteamateurs. Die jongens fietsen nu bij de nieu welingen. Onder anderen de geboeders Ringelberg en Jo han van Erp uit Zierikzee". Brabantse kanshebbers voor de zege zijn volgens De Looze Mario van Vlimmeren, Theo Akkermans en Ruud Zijlmans. Ook heeft hij verwachtingen van Lex Nederlof uit Oost- voorne en Wilco Zuiderwijk uit het Zuid-Hollandse Poel dijk. „Wilco fietst al jaren mee in Zierikzee en eindigde vaak bij de eerste drie. Hij heeft reeds diverse criteria gewon nen. Dat gebeurt gewoon ook een keer in Zierikzee". Een verrassing kan komen uit de groep Litouwse renners van wie er vorig jaar een ein digde als derde. „Die jongens komen in het zomerseizoen Al ruim zestig wielrenners hebben zich aangemeld voor het international criterium dat vrijdag 13 augustus wordt gereden in het centrum van Zierikzee. De organisatoren verwachten uiteindelijk ongeveer tachtig renners aan de start. naar België. Ze verblijven goedkoop in studentenflats die dan leeg staan en probe ren in enkele weken hier aan de bak te komen bij een wie lerploeg en in ieder geval zo veel mogelijk premies te pak ken." Verder is er onder de Amerikanen een aantal sterke rijders. De wielerronde om de grote Prijs Extra Nieuwsblad door de bochtige, smalle en soms hellende straatjes van Zierikzee begint vrijdag 13 au gustus om 19.00 uur. 1

de Faam | 1999 | | pagina 7