Prijswinnaars Dag van het Waterschap Waterschap klaar voor millenniumovergang DEZE WEEK IN PARTY: SEXB0M KATJA HAAIDE HAAR M0T0R-RUBEWUS! GAAT TANJA JESS NU 00K AL UIT'GOEDE TIJDEN?' Minder milieubelasting vanuit de landbouw BEDREIGT NIEUW INFARCT LEVEN BART DE GRAAFF? Nieuwe brochure klaar De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden Sport Natuur Jongeren Allerlei DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG SNEL GEBOEKT ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Omschrijving horizontaal: Omschrijving verticaal: 6 FAAM/VLISSINGER Woensdag 14 juli 1999 aterstand Bezoekers van de Dag van het Waterschap scholieren. De prijswinnaars waren dan op 19 juni konden - het is bijna traditie geworden - ook meedoen aan een prijs vraag. Hoewel deelname niet aan leeftijd gebonden was. waren de ingeleverde for mulieren hoofdzakelijk afkomstig van ook 10. 11 en 12 jaar oud. Niels Geers uit Steenbergen won de hoofdprijs, een Philips Audio Hifiset ter waarde van 500. De tweede prijs, een Sony Playstation, ging naarCarola de Koning uit Bruinisse. Samantha Roskam uit Oost- Souburg eindigde ais derde en kreeg een Time force horloge. Zij hebben op 29 juni hun prijs ontvangen van dijkgraaf Gosselaar op het hoofdkantoor in Goes. Een week of twee geleden heeft de post bij ieder huis in Nederland De Nationale Millenniumkrant bezorgd. Hierin heeft u uitgebreid kunnen lezen, hoe de ver schillende overheden en het bedrijfsle ven zich voorbereiden op het begin van de nieuwe eeuw. Ook de inspanningen van Rijkswaterstaat en de waterschap pen worden erin genoemd. Zij moeten er immers voor zorgen dat ons land 'droge voeten' houdt, ook wanneer er storingen aan apparatuur en installaties optreden als gevolg van stroomuitval, uitval van telecommunicatie of millenni umstoringen in de automatiseringssyste men. Noodplannen getest Waterschap Zeeuwse Eilanden is klaar voor de millenniumovergang. Van de meeste hard- en software in de bedie ningssystemen van onze zuiveringsinstal laties, riool- en poldergemalen, sluizen en stuwen weten we al dat ze millennium- proof zijn. Dat geldt ook voor de kantoor automatisering. Noodzakelijke vervan gingen zijn gedaan of gebeuren binnen kort. Bovendien zijn de noodplannen klaar. Mochten er tijdens of vlak na de jaarwisseling toch storingen optreden door onvoorziene omstandigheden of externe factoren, dan kunnen belangrijke zaken in verband met de veiligheid van de burger doorgaan. We hebben het dan over de afvoer van overtollig polderwa ter, de bediening van de keersluizen en het in gang zetten van dijkbewaking en gladheidbestrijding. In de avond en nacht van 25 mei heeft een aantal waterschap pers de noodplannen in de praktijk getest en op enkele kleinere onvolkomenheden na akkoord bevonden. Crisiscentrum waterschap in hoofdkantoor Momenteel vindt binnen het Zeeuwse overleg plaats hoe de verschillende instan ties het best kunnen samenwerken tijdens de eeuwwisseling. Er is al een gezamenlijk plan van aanpak waarin de rol van provin cie, gemeenten, waterschappen, politie, brandweer en GGD is verwerkt. Centraal daarbij staan het Provinciaal en het Regionaal Coördinatiecentrum, waarin ook vertegenwoordigers van de waterschap pen zitting nemen. Zij vormen de schakel tussen die centra en het waterschap. Ondanks dat blijft iedere instantie verant woordelijk voor het eigen taakgebied. Daarom heeft het bestuur van het water schap besloten tijdens de kritieke periode een beleidscoördinatieteam met de dijk graaf als voorzitter aan te stellen en het hoofdkantoor in Goes in te richten als coördinatiecentrum. De uitvoering van de noodplannen gebeurt vanuit de districts kantoren in Grijpskerke, Zierikzee en Goes en het steunpunt in Sint Maartensdijk. 'Het waterschap - je kunt er peii op trek ken'. Zo luidt de slogan op de achterkant van onze nieuwe brochure. Kort, bondig en rijk geïllustreerd komen de vele aspec ten van het waterschapswerk en zijn plaats in het overheidsbestel aan bod. Overigens slaat de slogan evengoed op het uiterlijk van de brochure, die is uitge voerd in de vorm van een peilschaal. Wilt u een exemplaar ontvangen, dan kunt dit telefonisch aanvragen. Het nummer is (0113)241000. Even iangs gaan bij de receptie van het hoofdkantoor in Goes kan natuurlijk ook. Op donderdag 1 juli hebben vertegen woordigers van het Zeeuws Agrarisch jongeren Kontakt, de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie, de Zeeuwse Milieu Federatie, de provincie Zeeland en de Zeeuwse waterschappen een intentiever klaring ondertekend om te komen tot het verminderen van de milieubelasting af komstig van mineralen en gewasbescher mingsmiddelen vanuit de landbouw. Het initiatief hiertoe kwam van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt. Kort gezegd komt het erop neer, dat de ondertekenaars zich zullen inspannen voor de uitvoering van een uit drie delen bestaand project dat is opgezet om: - te zorgen dat 25% van alle Zeeuwse agrarische ondernemers voorbereid wordt op het Mineralen Aangifte Systeem, dat vanaf 2001 verplicht is gesteld; - te stimuleren dat 10% van die onderne mers de verliesnormen voor stikstof en fosfaat waartoe het Mineralen Aangifte Systeem in 2005 moet leiden, al in 2003 haalt; - te bereiken dat 10% van hen de milieu belasting door gewasbeschermingsmidde len aanzienlijk vermindert. Het mineralen- en gewasbeschermings middelenproject loopt tot 2004 en kost ruim 4 miljoen gulden. De eigen bijdrage van de deelnemers zal ongeveer 780.000.— zijn. De Rijksoverheid, de provincie, de waterschappen en de ZLTO betalen de rest. De inbreng van de water schappen zal voornamelijk bestaan uit het in beeld brengen (monitoren) van de gevolgen van het project op de waterkwa liteit. Waterstand is de informatierubriek van waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bij afdeling Communicatie: Mariette van Gorkum (eindred.) (0113-241209) of Karen Kroese (0113-241368). Waterschap Zeeuwse Eilanden Hoofdkantoor Postbus 14, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes telefoon (0113)241000 telefax (0113)227528 Wielerronde - In Westkapelle wordt woensdag 28 juli de 24e Wielerronde van Westkapelle gereden. Het parcours is aan zienlijk uitgebreid: één ronde telt 1.785 meter. Vorige jaren was dat 1.130 me ter. Inschrijving is nog mogelijk tot de dag van de wedstrijd. Vooraf worden op het wielerpar cours twee stratenlopen gehou den. De trimmers beginnen daarmee om 18.30 uur, de wed strijdatleten om 19.15 uur. De wielerwedstrijd begint rond 20.15 uur. Vlinders - In de natuurtuin van het Milieu Educatie Centrum aan de Korenbloemlaan in Vlis- singen wordt zaterdag 17 juli een rondleiding gehouden die als thema 'vlinders en andere in secten' heeft. Hoe maak je van je tuin een vlinderparadijs? Wel ke insecten zijn gevaarlijk? Hoe voorkom ik een insectenplaag in mijn tuin? Deelnemers krijgen antwoord op deze en andere vragen van Loes Kamermans en Gerard Geuze van de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland. De rondleiding begint om 14 uur en de deelname is gratis. Als het regent gaat de excursie niet door. Verhalen - Verhalenverteller Jos van Amsterdam komt vrij dag 16 juli naar Aagtekerke om een sprookje te vertellen van de gebroeders Grimm. Het verhaal is geschikt voor kinderen tot tien jaar en begint om 19.30 uur. Een uur later vertelt Van Am sterdam een Iers sprookje voor iedereen boven de tien jaar. De verhalenavond wordt gehouden in de schuur van de familie Francke aan de Pekelingseweg 5 in Aagtekerke. De opbrengst is bestemd voor een diaconaal project: een vrouwentrainings centrum in Abokobi in Ghana. Strandspelen - Kinderen kun nen tot en met 6 september el ke maandagmiddag terecht op het badstrand voor De Stenen Toko in Domburg. Daar is weke lijks een 'speel-in'. Er worden spelletjes gedaan, waarna een programma volgt met een bij belse boodschap. De organisa tie is in handen van de evangeli satie/recreatiecommissie van de Samen Op Weg kerken in Oost- kapelle. De speel-in begint om 14 uur. Kindervakantieclub - Al vijf tien jaar lang organiseert een groot aantal vrijwilligers in de zomer vakantieclubs in Oost- Souburg en Vlissingen. De eer ste club van dit seizoen is van 19 tot en met 23 juli in de Ra- vensteinschool aan de Hoge- weg in Vlissingen. Onder het motto 'Waar je hart vol van is...' luisteren kinderen naar verhalen uit de bijbel, wordt er gebeden, geknutseld en gezongen. De volgende vakantieclubs zijn van 9 tot en met 13 augustus in De Houtuyn in Vlissingen, van 16 tot en met 20 augustus in De Schuur, van 16 tot en met 20 augustus in Open Hof. Vanaf 29 augustus is het weer zondags school in de genoemde locaties. Bij'belclub - De Vakantie-Bij- bel-Club uit Oostkapelle houdt dit jaar weer een clubweek in de Eben-Haezerschool. Van maandag 19 tot en met vrijdag 23 juli zijn kinderen van vier tot en met twaalf jaar welkom van 9.30 tot 12 uur. Er wordt gezon gen, verhalen uit de bijbel ver teld en geknutseld. Voorlichtingsboekje - De stichting Welzijn Ouderen Plat teland Walcheren heeft samen mert de gemeente Veere een voorlichtingsboekje voor 55- plussers uitgegeven. Het staat vol met informatie over voorzie ningen en activiteiten voor ou deren in de gemeente Veere. In een bijlage, die per kern ver schilt, staan activiteiten vermeld die in de betreffende woonkern worden georganiseerd. Het boekje wordt de komende we ken verspreid onder alle 55-plus- sers in de gemeente Veere. zee H.J. Bensink overgedragen aan zijn opvolger, luitenant ter zee eerste klasse R.C.M. Brunia. De specialiteit van de nieuwe commandant is mijnen- bestrijding. Hij werkte langdurig aan boord van mijnenbestrij- dingsvaartuigen en zijn laatste plaatsing was in Northwood in Engeland. Brunia is gehuwd en woont met zijn gezin in Vlissin gen. Autopuzzeltocht - Zaterdag 17 juli wordt er een grote auto puzzeltocht met vaartocht ge houden vanaf camping School- zicht aan de Brouwerijweg in Aagtekerke. De route voert langs de mooiste plekjes van Walcheren en Zuid-Beveland. Bij de mosselveiling in Yerseke ligt een echte mosselkotter klaar, die de deelnemers meeneemt voor een vaartocht over de Oos- terschelde. Aan de tocht is een prijsvraag gekoppeld. Inschrij ven is mogelijk van 11.30 tot 13.30 uur. Rolstoelpad - De boerenhof- tuin bij Imkerij Poppendamme is vanaf deze week ook toeganke lijk voor rolstoelen. Dankzij een bijdrage van Rabobank Noord west Walcheren kunnen de rol stoelers nu ook bij de kleinfruit- bomen komen om er vruchten te plukken. Hongarije - In februari van dit jaar bestond de Hongarije-werk- groep (een initiatief van de Ge reformeerde Kerk in Oost-Sou burg) precies 12,5 jaar. Al sinds de oprichting van de werkgroep Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie con tactochtend, 9.30 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, line-dancing, 20 u. Wijkcentrum Schel- debuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. FNV Zeeland: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jamsessie, 20 u. Vischmarkt Middel burg, antiek- en ambachtenmarkt, 9 u. Abdijplein Middelburg, Folkloristische dag, 9 u. De Drukkery Middelburg, Wim Hofman en Hedwig von Bülow lezen voor uit 'Zwart als inkt', 11 u. VVV-kantoor Domburg, skatetocht, 9.30 u. Strandovergang Kustlicht nr. 20 Zoutelande, strandspelen, 12.30 u. Strandpaviljoen De Oase Domburg, 'cowboy- en indianendag' kinderactiviteit op het strand, 14 u. Strandpaviljoen De Oase Domburg, 'stokbrood bakken in het Wilde Westen' kinderactiviteit op het strand, 20.30 u., fakkeloptocht, 22 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, groot beeldvideofilm, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 13.15 u. Centrum Kou- dekerke, sjezenrijden, 16 u. Campveerse toren Veere, start 'Van Loon' hardzeildagen, 18 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcon- tact, 15 u. Kanovijver Vlissingen, Duin- en strand- wandeitocht, diverse afstanden, vanaf 9 u. Markt Middelburg, boerenmarkt met tractoren en demon stratie ringrijden, 9 u. Damplein Middelburg, ringrijden, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Sou burg, kinderbingo, 14 u., bingo voor volwassenen, 20 u. Campveerse toren Veere, 'Van Loon' hard zeildag, heiedag. Centrum Westkapelle, ringrij den, 7.30 u. Amacitia Kloetinge, grote algemene verzamel- en ruilbeurs, 10 u. Ingang Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuurgebied Rammekenshoek en door het fort, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, soosmid- dag, 13.30 u. Sporthal Baskenburg Vlissingen, aangepast sporten voor mensen met Cara, 15.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, sjoelen, 18.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vliss ingen, damesgym, 13.30 u. Markt Middelburg, boek-, antiek- en curiosamarkt, 11 u. De Parel Domburg, babyzwemmen, 15 u. Boulevard tegen over Wooldhuis Vlissingen, excursie door het Nol- lebos en langs de kust, 19 u. Ontmoetingscen trum De Halve Maan Oostkapelle, bingo, 19.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie con tactochtend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55 plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. FNV Zeeland: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, Country Line-dansen, 18.30 u. Ingang Fort Ram mekens Ritthem, rondleiding door het natuurge bied Rammekenshoek en door het fort, 19.30 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, roofvo gelshow, 16.30 en 19 u. Parkeerterrein Kon. Em- maweg Vrouwenpolder, zomeravondwandeling in het voormalig waterwingebied Oranjezon, 19.15 u. Braai-Tapperij De Mug Middelbrug, bierproefa- vond, 20 u. Wijkcentrum Open Hof Vlissingen, soosmiddag voor 50-plussers, 13.30 u. Dienstencentrum Ou deren Westkapelle, wekelijkse soos 55-plussers, 19 u. Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sportfondsenbad Vlissin gen, aangepast zwemmen voor mensen met Cara, 12.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kindermiddag, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, darten, 19.30 u. wordt echter ook werk gedaan voor projecten in Roemenië. Dat deel van de werkzaamheden is nu overgegaan naar de stichting Roemenië-Hulp Oost-Souburg. Deze stichting is aangesloten bij een nationaal netwerk voor hulp in Oost-Europa: stichting De On dergrondse Kerk. Commando-overdracht Het commando over de marine kazerne in Vlissingen wordt vrij dag 23 juli door de huidige com mandant kapitein luitenant ter Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gegeven per horizontale of verticale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoor beeld A1 is het raakpunt van regel A verticaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste re gel. 1 stel - staat in Azië - bedeplaats; 2 voertuig - laten zien - ge vierd actrice; 3 richting - erbarmen - familielid; 4 open plek in het bos - persoonlijk voornaamwoord - beroep - spoedig; 5 plaats - paleisnaam - orgaan; 6 oneerlijk mens - boom - man; 7 groot water - loofboom - uitroep - boom; 8 zendgemachtigde (afk.) - honingdrank - dwaas - boksterm (afk.); 9 geluid van een dier - muzieknoot - stoot - tennisterm; 10 grondsoort - koordans - hinderpaal (fig.); 11 bloeiwijze - kunstwerk - evenzo (lat.); 12 soort - ontwerp - Verenigde Staten (Eng.afk.) - tijdperk; 13 getij - sprookjesfiguur - lengtemaat; 14 zwemvogel - voorbeeld - zus ter (afk.); 15 zoogdier - nestel - maand. A tuimelende sprong - hoofdtelwoord - boordsel; B boom - plaats op een ranch - schaaldier; C geklets - kleur op de wangen - persoonlijk voornaamwoord; D muzieknoot - lidwoord - vogel - jong dier; E vis - sprookjesfiguur - koeiemaag; F deel van een fuik - Europeaan - positief teken; G vrucht - evenzo - bijwoord - overblijfsel; H voegwoord - muzieknoot - hoofdtelwoord - per soonlijk voornaamwoord; I geografische mijl (afk.) - familielid - zaadkorrel - insect; J plaats in Gelderland - hervormd Esperanto - leersoort; K nakomeling - soort walvis - hemellichaam; L schortje - grondstof voor brood - Chinese maat - oude maat; M rondhout - ritmische beweging - inhoudsmaat; N hoogmoedig - delfstof - persoonlijk voornaamwoord; O gereedschap - zeedier - lid van een Oostpolynesische stam. Er ontstaat een spreekwoord wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: I4.H1.I1 - L1.J3.K3 - C4.E3.D5.F4.C5.I6.I7.M5.M6.M7 - N8.N5.F5.E6 - E12.F12.I14.J13.B15.C15.E14. De oplossing van de puzzel van vorige week luidt: 'het gemeste kalf slachten'. OPGEPAST!

de Faam | 1999 | | pagina 6