Kinderdijk 34 helpt Roemeense ouderen Intratuin in de tuin 'n Zondags broodje ïn Middelburgse lunchroom Oude ambachten op Nieuwe Burg Zeeuwse boerenmarkt op Markt Middelburg Stadsgids Middelburg Aan de gevel van Kinderdijk 34 in Middelburg wapperen twee vlaggen: de Zeeuwse en de Roemeense. Niet zo vreemd voor wie weet dat in het pand onlangs een winkel is geopend van de Stichting Zeeland helpt in Roemenië. Doel stelling is zoveel mogelijk geld te verdienen voor de ouderenzorg in dat land. Waterstanden 06-9771 Weerbericht 06-9775 Sinterklaas Verfploeg Drie Walcherse tuinen die normaal gesproken gesloten blijven voor bezoekers, zijn voortaan te bezoeken onder leiding van een vakkundige gids. Het vrijetijdsbureau voor groenprojecten BuitenGewoon en Intratuin Koudekerke zijn niet alleen op Walcheren begonnen met de zo genoemde Tuin Trips: ook vanuit andere filialen van het groencentrum is het mogelijk een kijk je te nemen in de fraaiste privé-tuinen van Ne derland. De Middelburgse Nieuwe Burg staat donder dag 15 juli, tijdens de folkloristische dag in de provinciehoofdstad, in het teken van oude am bachten. Zaterdag 24 juli is er een kunstenaars- markt. Op het Middelburgse Damplein is onlangs lunchroom De Gouden Bock geopend. Margriet van Zaal, eigenaresse van de lunchroom, richt zich op een brede groep klanten. „Toeristen na tuurlijk, maar ook mensen hier uit de buurt zijn welkom. Zakenlunches zijn hier prima moge lijk. Maar ook een verjaardagsfeest kan", ver telt ze. De Middelburgse Markt is zaterdag 17 juli het decor voor de Zeeuwse Boerenmarkt, die als thema 'mechanisatie door de eeuwen heen' heeft. De organisatie is in handen van de Stichting Evenementen Middelburg. VVV Middelburg presenteerde vorige week vol trots de Stadsgids Middel burg: een nieuw product van het VVV dat de oude meertalige brochure ver vangt. In het hart van de Stadsgids is de Touristpass Middelburg opgeno men. VAN DE ZON GENIETEN JiET HUIS, HARDY Ei van Columbus Drie miljoen Zeeuwse Vlegels Mens in Manteling Ginseng voor betere gezondheid GI NS ENG CNV verkoopt Bos en Duin Zelf stropdassen wassen Caravans met slechte banden Woensdag 14 juli 1999 FAAM/VLISSIIUGER 11 door Mieke Roelse Ko van Moolenbroek is woordvoerder van de stich ting. Hij vertelt: „Doordat we al jaren naar Roemenië gaan met goederen, kregen we steeds meer tweedehands dingen aangeboden waar ze daar niks mee konden. Rom melmarktdozen zeg maar. Aan de andere kant worden er in Roemenië mooie spullen ge maakt die hier verkocht zou den kunnen worden. Toen we de kans kregen de ruimte van Jaap de Witte te gebruiken, viel alles op z'n plaats. Omdat we veel krijgen kost dat al niets. De producten uit Roemenië zijn naar onze begrippen ont zettend goedkoop om in te ko pen en daar zetten we dan een behoorlijke verkoopprijs op. De winst gaat weer terug naar daar en zo profiteert de bevolking er ook weer van. Want het is echt afschuwelijk als je ziet hoe weinig er is. 's Zomers gaat het nog wel; veel mensen verbouwen zelf iets, maar 's winters wordt het re gelmatig twintig graden onder nul en over centrale verwar- HUISARTSEN Middelburg: Zaterdag tot 23 uur: S.A. van den Haak, Houaansekaai 47, tel. 639933. Zondag tot 23 uur: J.K. Dominicus, Dam 30, tel. 639933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder af spraak). Vlissingen: Zaterdag tot 24 uur: B. Bosch, Badhuisstraat 81, tel. 412233. Zondag tot 24 uur: F. Bronzwaer, Badhuisstraat 31, tel. 412525. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder af spraak). Souburg, Nieuw- en St. Joos- land, Arnemuiden, Gezond heidscentrum Middelburg-Zuid (praktijken van J.H. Vervloet, J.C. Ponten, J. Visser): Zaterdag tot 24 uur: J.H. Vervloet, Oude Rijksweg 4, Nieuw- en St. Joos- land, tel. 627664. Zondag tot 24 uur: J Visser, Roozenburglaan 20, Middelburg, tel. 627664. Visi tes aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende geval len van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: Za terdag en zondag: R. van Tol, Markt 12, Veere, tel. 501271. Biggekerke, Koudekerke, Me- liskerke en Zoutelande: Van vrij dag 18 uur t/m zondag 24 uur: AA. van der Male, Duinweg 59, Zoutelande, tel. 561282. Aagte kerke, Domburg en Westkapelle: Van vrijdag 18 uur t/m zondag 24 uur: W. Spek- horst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. 581271 West- en Midden-Walcheren: Zaterdag en zondag: A. Stutter- heim, Rapenburg 4, Meliskerke, tel. 561760. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag en zondag: J.D.W. Rombouts, Lan- geviele 47, Middelburg, tel. 650510. APOTHEKEN Middelburg: van vrijdag 18 uur tot de vrijdagmorgen daaropvol gend (geopend van 8.30 - 18 uur)- Apotheek Welsinge, J.W. Thibautstraat 45, tel. 623298. Vlissingen: van vrijdag 18 uur tot de vrijdagmorgen daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Souburg, C. van Pere straat 1, tel. 461593. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 22 uur: H. Hament, tel. 471140. Middelburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 20 uur: K. Boot, tel. 639865. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschaps dieren): Zaterdag en zondag: A.J. Diender, Dr Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. 410910. Spreek uren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur. Dierenartsenpraktijk Middel burg: (grote huisdieren) tel. 633803. Visites aanvragen van 8- 9 uur. Dierenartsenpraktijk Oostka- pelle: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 581443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: (kleine huisdieren): Kelder- weg 1, tel 592838. ming hoef je natuurlijk niet te praten". Voordat de winkel open kon is er enorm veel werk verzet- vrijwilligerswerk weltever staan. „Dat is echt fantas tisch", zegt Van Moolenbroek. „Al die mensen en bedrijven die belangeloos meewerkten en nog steeds doen. En toch professioneel hè, want aanne mer De Voogd is natuurlijk geen amateur op dat gebied. De winkel ziet er mooi en op geruimd uit en dat toont ge woon goed; het is geen uit dragerij. Het 'winkelpersoneel' werkt ook op vrijwillige basis en we hebben bijvoorbeeld een partij sportsokken gekre gen van de firma Sinke toen die stopte. Maar eigenlijk is het ondoenlijk om op te noe men wie allemaal z'n best doet voor ons. De meesten doen dat natuurlijk niet voor een bedankje, maar we zijn wel degelijk dankbaar voor al le hulp. Dat mag van mij best in de krant". In de winkel wordt duidelijk dat sommige artikelen nauwe lijks als hulpgoederen doorge stuurd kunnen worden. Blik ken en bussen zijn leuk, maar als je niks hebt om er in te stoppen? Nederlandse boeken Ko van Moolenbroek: „Wie als oudere in Roemenië geen kinderen heeft en niet door de kerk ge holpen wordt, staat letterlijk met één been in het graf". zijn voor Roemenen onlees baar en CD's hebben slechts waarde in een CD-speler. Ver der vallen naast schoenen, kleding en klein huisraad de Roemeense producten goed op. Van Moolenbroek voelt zich tijdens de inkoop net Sin terklaas. „Je moet je voorstel len dat ik soms voor omgere kend tien gulden bij iemand koop en dan is ineens hun he le voorraad op. Het is allemaal handwerk, dus ze kunnen me teen opnieuw beginnen. Veel kopen we ook in een soort winkel waar iedereen zijn of haar kunstnijverheid kan in brengen, maar het pas be taald krijgt als het verkocht is. Dan is het feest als we langs geweest zijn". De Roemeense artikelen in Kinderdijk 34 zijn divers van aard. Er is beschilderd steen goed, ragfijne schaaltjes, spie geltjes in houten lijstjes, be zems, bronwater en zoete wit te wijn. Deelnemers worden 's mor gens ontvangen in het Tuin- café van Intratuin. Na een kopje koffie gaat het gezel schap weg op (huur)fietsen. De drie tuinen die worden aangedaan, hebben elk een ei gen karakter. De eerste tuin is een grote tuin met zitjes, doorkijkjes, hagen, water en gazon. De tweede tuin staat in het te ken van romantiek: veel bloe men, groeivormen en accen ten met water. De middelgrote tuin die als laatste wordt aan gedaan is er één met gebogen lijnen, water, gazon en bloem- borders. De tuinen worden per fiets bezocht. Bij terug komst krijgen de deelnemers nog een lunch in het Tuincafé. Wie mee wil op één van de Tuin Trips, kan zich aanmel den bij intratuin in Koudeker ke. Regelmatig zijn er activiteiten in de Nieuwe Burg. Frank Bij- leveld, zelf ondernemer in de straat: „We willen ons profile ren als all round winkelstraat. Ons net even onderscheiden van de rest. We zijn hier met een leuke club jonge onderne mers en de neuzen staan alle maal dezelfde kant op. De Nieuwe Burg is nog een echt Middelburgse winkelstraat. Hier geen grootwinkelbedrij ven die je in alle steden tegen komt, maar kwaliteit uit de ei gen stad". Tijdens de ambachtendag staan er drie kramen opge steld in de Middelburgse win kelstraat. Van daaruit worden op tradi tionele wijze babbelaars ge bakken, touwen geslagen en manden gevlecht. „Vorig jaar hebben we ook zoiets gedaan tijdens de folkloristische dag", vertelt Bijleveld. „Vanwege het enorme succes dat we toen boekten, hebben we be sloten het dit jaar nog eens te doen". De Gouden Bock is gevestigd in een monumentaal pand aan het Middelburgse Dam plein. Binnen zijn nog veel originele details terug te vinden, zoals de draaitrap die prominent in de zaak aanwezig is. Margriet van Zaal: „We hebben het ei genlijk weer helemaal terug gebracht in de oude staat. Het pandje is, jaren geleden, grondig gerestaureerd en in oude staat hersteld. Maar daarna is het ook alweer een paar keer verbouwd. Die ver bouwingen hebben we nu on gedaan gemaakt. Grappig, want er zijn al een aantal mensen binnen gekomen die het pand wel kenden maar het niet gelijk herkenden". De Gouden Bock is een lunch room. Toch heeft Van Zaal de beschikking over een volledi ge alcoholvergunning. „Mis schien dat de naam in dat op zicht verkeerd gekozen is. Maar ik wil er dan ook heel beslist geen café van maken", weet ze. De Gouden Bock is dan ook alleen overdag geopend, ,,'s Avonds alleen op afspraak, voor kleinere feesten en partij en. Er kunnen zo'n dertig mensen in, denk ik. Maar dan is het ook ver vol", 's Zondags is De Gouden Bock gewoon geo pend. foto Jaap Wolterbeek Leuke cadeau-artikelen voor, naar onze maatstaven, leuke prijzen. „Alle winst die we maken gaat rechtstreeks naar Roemenië en dan met name naar de ouderen", doet Van Moolenbroek uit de doeken. „Voor ouderen is er in Roe menië niets geregeld. Wie geen kinderen heeft of niet door de kerk wordt geholpen staat letterlijk al met één been in het graf. Het project waar we nu mee bezig zijn is een tehuis met dagopvang. Ter plekke zijn een lokale architect en aanne mer al bezig met de voorbe reidingen en de bedoeling is straks dat alle werknemers in het gebouw ook uit de plaat selijke bevolking komen. Er komt medische begeleiding en als het eenmaal draait zal het hele dorp er wel bij varen. Belangrijk is wel dat we veel contact houden. De Roeme nen hebben door hun politie ke systeem jarenlang nergens zelf over na hoeven denken. Dat werd voor ze gedaan. Dat is wennen, voor hun en voor ons ook. Je bent er dus niet met maandelijks geld over te maken.". Hoewel veel vrijwilligers en de stichting zelf hun wortels hebben in de Gereformeerde gemeente is de hulp duidelijk niet voorbehouden aan de 'ei gen kerk'. „Dat zou wel heel kortzichtig wezen", zegt Van Moolenbroek. „Je biedt hulp waar het nodig is en als er straks een groep vrijwilligers het nieuwe gebouw gaat schilderen, is dat een interker kelijke verfploeg. Het gaat erom dat het gebouw er komt, voor iedereen die daar behoefte aan heeft". En dat is, ook voor niet-kerkelij- ken, een goede reden om de winkel eens binnen te lopen. Elke middag en zaterdagmor gen kan dat. Margriet van Zaal in De Gouden Bock. foto Jaap Wolterbeek Van 9 tot 16 uur staan mo derne en antieke landbouw machines opgesteld op het heringerichte plein. Heel bij zonder is de draaiende ou derwetse dorsmachine met stro-pers. Zeeuwse landbouwproduc ten worden getoond en ver kocht, zoals groenten en kaas. Bovendien zijn er de monstraties van oude am bachtelijke werkzaamheden als het spinnen van wol. De folkloristische groepen Me- dioburgem en de Folklore- briengers bakken en verko pen Zeeuwse babbelaars en geven volksdansdemonstra- ties. Voor de kinderen is er een draaimolen. Brassband Apollo uit Domburg zorgt voor een vrolijke noot tus sen 13 en 16 uur. Ook de landbouwsector kreeg de afgelopen eeuw te maken met mechanisatie. De gids bevat verder twee stadswandelingen en éen plattegrond op de omslag. Hij kost 6.50. Het idee voor de gids werd ontwikkeld door het Toeris tisch Overleg Middelburg: een samenwerkingsver band tussen Middelburgse attracties, onderne mers, gemeente en VVV. advertentie Beleef met Het Huis opticiens en Rodenstock de zonsverduistering op 11 augustus. Nu gratis actiepakket met veilige Eclipscbril. informatiebrochure én voordeelcoupons. Plus kans op een Caribbean Cruise t.w.v. f 10.000,-! nuiiri jfnllL zien zonder zorgen VLISSINGEN - BELL AMYPARK 38 - TEL. (0118) 41 20 10 In alle filialen van de Konmar, dus ook in Middelburg, is sinds kort het 'Columbus-scharrelei' te koop. Het ei wordt gelegd door kippen die zijn gevoed met uitsluitend plantaardig voer. Het nieuwe ei bevat hoogwaardige eiwitten, gezonde vetten en belangrijke vitaminen en mineralen. De Columbus-eieren on derscheiden zich bovendien door de evenwichtige verhouding tussen vetzuren: zo worden op natuurlijke wijze de vetten en cholesterol in de bloedsomloop beheersd. Sinds de introductie van het Zeeuwse Vlegelbrood in 1991 zijn maar liefst drie miljoen broden over de toonbank gegaan. Het Vlegelbrood wordt gebakken door honderd bakkers in Zeeland, Brabant en Zuid-Holland. De tarwe voor de broden wordt mi lieuvriendelijk geteeld. De 22 boeren die zijn aangesloten bij de corporatie Zeeuwse Vlegel leveren behalve tarwe ook bier, eier koeken, roomboterkoekjes, pannenkoekmeel en diervriendelijk rundvlees. Staatsbosbeheer bestaat honderd jaar en dat moet gevierd worden. Niet alleen met de uitgave van het boek 'Honderd jaar Staatsbosbeheer', waarover u vorige week al kon lezen in de Faam/Vlissinger. In het beschermde natuurgebied De Manteling tussen Domburg en Vrouwenpolder zijn gebodypainte lichamen geplaatst, die opgaan in de omgeving. Bodypaintster Mireille Hentenaar schildert de grillige vormen en talloze kleuren op het lichaam van modellen die 18 juli, 15 augustus en 22 augustus te bewonderen zijn langs de wandelroute die verkrijgbaar is in het Zeeuws Biologisch Museum. De Manteling is een voor Walcheren uniek natuurgebied. Een pil innemen waar je vitaler en gezonder van wordt: het lijkt wel een wonder. Ginseng, gemaakt uit een Oosterse wortel, zou zorgen voor een verhoogde weerstand, meer energie, ver beterde concentratie en een sneller herstel van ziekten. Het is al aan diverse medische onderzoeken onderworpen, maar tot op de dag van vandaag is nog geen wetenschappelijke verklaring voor de geneeskrachtige werking van Ginseng gevonden. Geri- max wacht niet tot het wetenschappelijk bewijs geleverd is maar brengt de wonderpil nu al op de markt. Ginseng maakt de mens gezonder en vitaler, claimt fabrikant Gerimax. De christelijke vakbond CNV heeft het vakantiecomplex Bos en Duin in Oostkapelle verkocht aan de Middelburgse projectont wikkelaar Van Garderen Dekker Projectontwikkeling. Het com plex met 49 kamers, 56 vakantiebungalows en een groepsacco- modatieverblijf. De verschillende bedrijfsonderdelen worden, zo is met de vakbond overeengekomen, verkocht met behoud van werkgelegenheid. •Wie wel eens een stropdas heeft gedragen, kent het probleem: soms lijkt een stropdas meer op een gebruikt slab betje dan op de chi que das die 's mor gens uit de kast werd gehaald. Tot nu toe was het niet eenvoudig om een mooie das zon der vorm- of kleur verlies zelf te was sen. Maar daar is met de komst van het HG Dassenwas- je verandering in gekomen. De vieze stropdas wordt luchtig opgerold en in een speciale das- senwaspot gedaan. Deksel erop, even wachten en met een bijgeleverde pincet de das weer voorzichtig uit de pot halen. Laten dr ogen... Klaar! HG Dassenwasje is ver krijgbaar bij de be tere drogist. HG Dassenwasje: eenvoudige en veilige manier om stropdassen te wassen. Nederland telt bijna zevenhonderdvijftigduizend caravans. Daarvan toont bijna de helft technische mankementen, zo bleek uit controles die de verkeerspolitie de afgelopen jaren steeds hield. Slechte banden zijn daarbij één van de meest voorko mende gebreken, meestal ver oorzaakt door ouderdom of uitdroging. Banden gaan grof weg vijftigduizend kilometer mee en wie de caravan maar één keer per jaar gebruikt, gaat er vaak vanuit dat de banden dan zo'n zeventien jaar goed zullen blijven. Het tegendeel is waar: wanneer de caravan lange tijd stilstaat, drogen de banden uit. Boven dien slaat ouderdom sneller toe dan slijtage. Wie zichzelf onplezierige vakantieherinne ringen wil besparen, doet er goed aan voor vertrek naar de vakantiebestemming even de banden te laten controleren door een specialist. (advertentie) www.muslc house nl zzij wfap. n ƒ5,- KORTING BIJ aankoop met |l music house CLUBCaRD! Vlissingen Walstraat 105 (0118)411897 Middelburg Lange Ceerc 5° (0118)624073

de Faam | 1999 | | pagina 11