In de peiling Provincie Zeeland Jonge boer op de bres voor milieu Commissies De provincie gaat de kwaliteit van het grondwater rond 263 gesloten stortplaatsen meten. Een dergelijke operatie is gelijktijdig in alle provincies van start gegaan. Officiële Mededelingen Milieu Milieueffect rapportage Martens Scheeps- en Industriereiniging te 's-Heerenhoek Ontwerp-vergunning N.S. Railinfrabeheer B.V. te Eindhoven NATIONALE RESERVE. STEEK JE VRIJE TIJD IN EEN SERIEUS AVONTUUR. Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 27/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Woensdag 7 juli 1999 FAAM/VLISSINGER 7 Nieuws Minder vervuiling van het milieu door mineralen en gewasbescher mingsmiddelen ligt de jonge boe ren in Zeeland na aan het hart. Verenigd in het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) hebben zij het initiatief genomen tot een intentieverklaring "verminderen milieubelasting door mineralen en gewasbeschermingsmiddelen". De intentieverklaring is afgelopen vrijdag ondertekend door de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), de twee waterschappen in Zeeland, de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), de provincie en natuurlijk de ZAJK. Verder dan de wet De intentieverklaring sluit aan op wettelijke regels waar de onderte kenaars de agrarische onderne mers op willen voorbereiden. Zo is het de bedoeling 25% van alle agrarische ondernemers (onge veer duizend deelnemers) voor te bereiden op het MINAS, Mine ralen Aangifte Systeem. Iedere agrarische ondernemer is name lijk verplicht vanaf 2001 te vol doen aan de verliesnormen voor stikstof en nitraat volgens het MINAS. Ondernemers die daar aan niet voldoen, krijgen een aan slag voor het betalen van een heffing. Maar de ondertekenaars willen meer. Het projectplan dat ze heb ben gekoppeld aan de intentiever klaring maakt dat duidelijk. Met 10% van alle ondernemers (onge veer 400 boeren) wordt er naar gestreefd de MINASverliesnor- men voor stikstof en fosfaat al te Vrijdag 16 juli, aanvang 09.45 uur, vindt de uitgestelde vergade ring (van 25 juni) plaats van de Commissie 28 Luchtvaartwet. De bijeenkomst is openbaar en vindt plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda vermeldt, behalve het kiezen van onder meer een nieu we voorzitter, de volgende onder werpen: aan- en uitvliegroutes Midden-Zeeland; advies aan de minister over het gebruiksplan 1999; afhandeling van klachten; bestuursmededelingen over te verwachten ontwikkelingen en activiteiten op en rond het vlieg veld. De agenda en de vergaderstuk ken die daarbij horen liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. De reden om op dit moment massaal te gaan peilen, is dat het Rijk de aanlegkosten betaalt van de benodigde peilbuizen. De aanleg daarvan moet deze zomer klaar zijn. Vervolgens wordt het grondwater vier jaar lang gemonsterd. Dat is nodig om te kunnen vaststellen of de stortplaats invloed heeft op de kwaliteit van het omringende grondwater. Afdeklaag te dun In de periode van 1995 tot 1997 is in Zeeland een verkennend onderzoek uitgevoerd naar stort plaatsen. Uit de informatie die over elke stortplaats beschikbaar was, zijn de eventuele risico's ingeschat voor de lucht (een stortplaats produceert lange tijd gas), het oppervlaktewater en het grondwater. Een van de con clusies was dat de afdeklaag van veel stortplaatsen te dun was. De chemische kwaliteit van.het grond- en oppervlaktewater rond en onder stortplaatsen is echter nog met bekend. Stroomrichting Omdat verspreiding van mogelij ke verontreiniging uit een voor- zoek geen overbodige luxe. malige stortplaats vooral via het Voor het onderzoek slaat men grondwater geschiedt, is onder- peilbuizen in de grond. Dat gebeurt achter de stortplaats, gezien vanuit de stroomrichting van het grondwater. Op grotere afstand van de stortplaats slaan de onderzoekers een peilbuis de grond in om vergelijkingsmate riaal te krijgen. Van alle 263 stortplaatsen worden de resulta ten van de eerste grondwater monsters weergegeven in aparte rapporten. Grondeigenaren De eigenaren van de gronden kunnen aan het eind van het jaar die rapporten verwachten. Het kan voor hen van groot belang zijn inzicht te krijgen in de kwali teit van het grondwater. Veelal liggen stortplaatsen op grond die nu in gebruik is bij de landbouw en het is mogelijk dat eigenaren het water oppompen; bijvoor beeld voor de besproeiing van hun gewassen. Als uit de metingen blijkt dat het grondwater is verontreinigd, volgt een inventarisatie van het gebruik en de risico's. Eventueel komt daarna nog een aanvullend onder zoek naar de kwaliteit van het grondwater. Maar de verwachting is dat dit slechts m uitzonderlijke gevallen nodig zal zijn. De gelegenheid benutten Tijdens het plaatsen van de peil buizen, neemt men de gelegen heid te baat om meteen een onderzoek te doen naar de na tuurlijke afbraak en andere (che mische) processen in en onder de oude stortplaatsen. Deze natuurlijke processen zijn er mogelijk de oorzaak van dat de verontreiniging zich niet of nauwelijks verspreidt. Uit dit onderzoek vallen wellicht conclu sies te trekken over het bijstellen in positieve zin van de vooraf gemaakte risicoverwachtingen. Zoals gezegd, betaalt het Rijk de aanlegkosten; maar de kosten van bemonstering en onderzoek worden betaald uit een heffing van twee gulden per ton te stor ten afval. Milieutijdingen Dit artikel is ontleend aan Milieu tijdingen, een periodiek verschij nend nieuwsbulletin van de pro vincie over ruimte, natuur, milieu en water. Andere onderwerpen die in het jongste nummer aan bod komen, zijn: een kennismaking met de nieuwe milieugedeputeerde Poppelaars met als titel "We moeten af van de dirigistische overheid"; Regeling akkerranden- beheer; Euregioproject Natuur, Milieu en Burger; Uitgangspunten nieuw milieubeleidsplan; Project ge-biedsgericht milieubeleid: Schelde Informatiecentrum; Sanering gasfabriek Hulst; 250.000 gulden voor vernieuwing platteland; Dijkendagen in De Zak. Gratis Milieutijdingen is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Een gratis abonnement nemen kan natuurlijk ook. MmmMmmMmmmMmmmmmmmmmMmÊMmmmmmsMMMM Gedeputeerde Staten van Zee land en de Minister van Verkeer en Waterstaat maken bekend dat zij een milieueffectrapport (MER) en vergunningaanvragen ingevolge de Wet milieubeheer en de Wet verontreiniging oppervlaktewateren hebben ontvangen van Martens Scheeps- en Industriereiniging B.V. te 's-Heerenhoek. Martens houdt zich bezig met de inzameling, opslag en bewerking van gevaarlijke afvalstoffen, hoofdzakelijk afkomstig van de scheepvaart. De be- en verwer kingsactiviteiten vinden thans plaats op de locatie Scheldepoort in de gemeente Vlissingen. De opslagactiviteiten vinden plaats aan de Spanjeweg ongenum merd, kadastraal bekend Borssele A, nr. 1086 (ged.) Martens wil de be- en verwer kingsactiviteiten verplaatsen naar de Spanjeweg. Voorts worden de activiteiten uitgebreid met de demontage van geborgen objec ten (wrakken) afkomstig van de bodem van de Westerschelde. Voor het onderhavige initiatief dienen vergunningen aange vraagd te worden ingevolge de Wet milieubeheer (revisie) en de Wet verontreiniging oppervlakte wateren. Het bevoegd gezag voor deze inrichting in het kader van de Wet milieubeheer is het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Daarnaast is de Minister van Verkeer en Water staat bevoegd gezag in het kader van de WVO. De aanvragen worden op grond van de Wet milieubeheer gecoör dineerd behandeld. Het MER, de vergunningenaanvra- gen en de overige daarop betrek king hebbende stukken liggen van 8 juli tot en met 4 augustus 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Hein- kenszand, maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.30 uur, op donderdagavond van 17.00- 20.00 uur en bij Rijkswater staat directie Zeeland (kamer 156), Koestraat 30 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en 13 -16 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en tijden van 9-12 en van 14-16 uur. Opmerkingen over het MER kunnen van 8 juli tot en met 4 augustus 1999 schriftelijk wor den ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht om persoonlijke gegevens niet be kend te maken. Opmerkingen over het MER kunnen mondeling worden inge bracht tijdens een openbare zit ting die gehouden zal worden op woensdag 28 juli 1999, om 16.00 uur in het kantoor van de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middel burg. De tijdens bovengenoemde in spraaktermijn in te brengen opmerkingen dienen betrekking te hebben op het niet voldoen van het MER aan de wettelijke regels, mede gelet op de eerder gegevens richtlijnen, dan wel op onjuistheden die het rapport bevat. Eventuele bedenkingen met betrekking tot de vergun ningaanvragen en de nog op te stellen ontwerp-beschikkmgen kunnen pas in een latere fase van de vergunningenprocedure wor den ingebracht. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer P.Wattel (tel. 0118-631773). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een aanvraag ont vangen om een vergunning Wet milieubeheer van N.S. Railinfra beheer B.V. te Eindhoven voor het oprichten en in werking heb ben van een spoorwegemplace ment "Sloe III". Binnen de inrich ting vinden activiteiten plaats, zoals treinbewegingen en treinop- stellingen, waaronder rangeren en remmen, wisselonderhoud en wisselverwarming. De inrichting is gelegen aan de Denemarkenweg ongenummerd, kadastraal be kend gemeente Borsele, sectie A, nr. 1080 (ged.) en gemeente Vlissingen, sectie M 54, nr. 933 (ged.). Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voor schriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunning ligt van 8 juli tot en met 4 augustus 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 en des gevraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Hein- kenszand, maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.30 uur, op donderdagavond van 17.00- 20.00 uur en in het gemeente huis van Vlissingen, op werkda gen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefoni sche afspraak 0118-487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden. Een ieder kan tot en met 5 augustus 1999 schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp- vergunning indienen bij Gedepu teerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middel burg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 28 juli 19999 kan een ieder verzoeken om een ge- dachtenwisseling over de ontwerp-vergunning (0118- 631773). Bij de gedachtenwisse- ling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge be denkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-ver gunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ontwerp-vergunning en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp-vergun ning kunnen later beroep instel len. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P.Wattel, (tel. 0118- 631773). ZATERDAG 10 JULI GEEN BOODSCHAPPEN, maar naar de Natres Demodag op de Grote Markt in Middelburg van 10.00 tot 17.00 uur. Daar hoor en zie je alles over het werk van de Nationale Reserve. Je maakt kennis met het geavanceerde materiaal waar de Nationale Reserve mee werkt. Je kunt jezelf testen op een nagebouwde stormbaan. En voor de kinderen (en voor volwassenen!) is er de mogelijkheid om met de echte camouflage-kleuren geschminkt te worden. Maar wat is de Nationale Reserve? De Natres is een onder deel van de Koninklijke Landmacht dat wordt opgeroepen voor belangrijke ondersteunde taken. Assistentie bij rampenbestrijding. Bewaking van strategische objecten. Begeleiding van transporten. Als Reservist investeer je dus een deel van je vrije tijd in vrede en veiligheid. Tijdens de trainingen leer je zware taken onder alle omstandigheden professioneel uit te voeren. Een goede gezondheid is daarbij absoluut noodzakelijk, net als een sportieve instelling, de wil om aan te pakken en teamgeest. Plus een avond en een zaterdag per maand. Of je man of vrouw bent maakt niet uit. Of je in dienst hebt gezeten ook niet. Je inzet is het belangrijkst. Lijkt het je |andmacht wat? Dan zien we je zaterdag. Abdij halen in 2003 in plaats van het voorgeschreven jaar 2005. Wederom met ongeveer 10% van de ondernemers is het de bedoe ling de milieubelasting van ge wasbeschermingsmiddelen aan zienlijk te verminderen. Op rijksni veau zijn namelijk geen doelstel lingen geformuleerd voor gewas beschermingsmiddelen na 2000. De ondertekenaars van de inten tieverklaring, die tevens een stuurgroep hebben ingesteld om de ontwikkelingen van de plannen te volgen en te stimuleren, gaan in stuurgroepverband nu zelf de doelstellingen voor het verminde ren van vervulling door gewasbe schermingsmiddelen vaststellen.

de Faam | 1999 | | pagina 7