Aanvang nieuwbouw Breeweg Middelburg Negentig jaar volkshuisvesting in Vlissingen Tips voor kamerzoekenden KORT KORT KORT TVTtl fiè Open dag in de Hooge Plaaten Nieuwe barrière voor inbrekersgilde Woongoed Middelburg bouwt seniorenwoningen Renovatie dorpshuis Rilland stap dichterbij Lammerenburg krijgt warmtekrachtstation Koudekerke krijgt stoepenwacht Woensdag 7 juli 1999 Jaargang 3 nummer 14 Binding Verantwoording Zwart scenario Sociaal Hofjes Woningbouw Elke zomer begeven zich duizenden nieuwe studenten op de kamermarkt. Het liefst wil len ze zo snel mogelijk onder dak zijn. Maar het aanbod van kamers is klein. Sommige verhuurders weten handig in te spelen op deze situatie en vragen torenhoge huren, bemiddelingskosten en borgsommen. Met de nieuwste uitgave van 'Op Kamers' waar schuwt de Nederlandse Woonbond de kers verse student voor deze en nog andere val kuilen. KJ Lby d mis vdlsiL'J 90 jaar volkshuisvesting Advertentie nog zo ver uit elkaar dat we gezegd hebben dat we hier nog niet rijp voor zijn. Maar ik denk toch dat de toekomst daar ligt".Het VVV stond in haar hele geschiedenis te boek als 'sociale' woning bouwvereniging. De Schelde Woongroep wil aan dit imago niets veranderen. De stichting heeft als doelstelling 'het zor gen voor huisvesting voor mensen die daar zelfstandig niet in kunnen voorzien'. Van Beekhuizen: „Dat sociale blijft het klop pend hart van de stichting. Je kunt natuurlijk heel commer cieel denken en dan de minst opbrengende huurders afsto ten. Maar dat is niet de lijn waar wij voor kiezen". De Middelburgse burgemeester B. Spahr van der Hoek geeft woensdag 7 juli het startsein voor de bouw van 57 seniorenappartementen aan de Breeweg/Kruisweg in Middelburg. Woongoed Middelburg is de ontwikke laar van het nieuwbouwproject. De kopers en huurders van de appartementen kunnen kiezen uit verschillende mo gelijkheden, waardoor elke woning een eigen individu eel karakter krijgt. In het plan zijn dertig huurwoningen en nog eens zevenentwintig koopwoningen opgenomen. De appartementen zijn ver deeld over vijf woonblokken, die zo zijn gesitueerd dat er een woonhof ontstaat. Zowel huurders als kopers kunnen gebruik maken van het zorg- abbonnement dat door zorg centrum Swerfrust wordt aangeboden. De verhuur van de appartementen is in han den van Woongoed Middel burg. Wie meer geïnteres seerd is in de koop van een appartement, kan terecht bij Orisant Makelaardij. Afscheid van een tijdperk: VVV wordt Schelde Woongroep door Ellen de Dreu De Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen (VVV) bestond vorige week negentig jaar. Dit werd - hoe vreemd dat ook mag klinken - gevierd met de ophef van de vereniging. VVV gaat voortaan door het leven als Schelde Woongroep. De vereniging is een stichting geworden en daarmee wordt in Vlissingen definitief afscheid genomen van een tijdperk. De VVV ontstond negentig jaar geleden als woningbouw vereniging van een aantal Vlissingse bedrijven. Werkne mers van de 'leden bedrijven', zoals De Schelde, PZEM, gas fabriek, Stoomvaart Maat schappij Zeeland en brouwerij De Meiboom officieel te boek stonden, konden via hun afde ling personeelszaken gemak kelijk aan een woning komen. Pas in 1985 is het toewijzen van de woningen veralge meniseerd en door VVV zelf in handen genomen. Jan van Beekhuizen is sinds 1992 directeur van VVV. Hij weet als geen ander hoe de invloed van de 'leden bedrij ven' de afgelopen jaren steeds verder terugliep: „De binding met het bedrijfsleven is de laatste jaren ver te zoeken, vooral sinds het toewijzings beleid veranderde en de huur ders van VVV niet persé meer hoefden te werken voor één van de leden-bedrijven om voor een huurhuis in aanmer king te komen". Toch was de directeur van VVV regelmatig te vinden op het terrein van de Schelde, de voorzitter van de woningbouwvereniging. „Ter verantwoording, heette dat wekelijkse gesprek. De di recteur legde daarin zijn be slissingen uit. Nog altijd ging ik eens per twee weken naar De Schelde 'ter verantwoor ding'. Maar dat was al lang het gesprek van vroeger niet meer. Ik vertelde over de voortgang en kreeg soms nog wel wat advies. Maar de echte binding was er al lang niet meer". Aan de gesprekjes met de Schelde komt, nu de nieu we organisatie een feit is, een eind. Dat het 'nieuwe' VVV de naam Schelde Woongroep meekrijgt, heeft niets met de relatie met de oude scheeps werf te maken, vertelt Van Beekhuizen. „De bedoeling was een naam te vinden die de koppeling met Zeeland heel duidelijk aangeeft", legt hij uit. De toekomst van de Schelde Woongroep is onzeker. Door dat de bedrijven zich terug hebben getrokken, wordt het tekort op de exploitatie niet meer aangevuld. Dat betekent dat de Schelde Woongroep zichzelf zal moeten bedruipen. Geen gemakkelijke opgaaf in een tijd waarin het aantal huurders sterk terugloopt en meer en meer mensen ge neigd zijn een woning te ko pen. Van Beekhuizen ziet de toekomst van de Schelde Woongroep dan ook somber in: „Het is maar de vraag of we het honderdjarig bestaan nog wel halen. We kunnen het nog wel even rekken door be paalde delen van ons huizen- bezit te verkopen en op die manier in te teren op de reser ves, maar uiteindelijk komen we in de problemen". Om het zwarte toekomstsce nario te keren, werd in het verleden contact gezocht met woningcorporatie Basco. Van Beehuizen: „Een fusie met be staande woningbouwcorpora ties is de enig denkbare oplos sing voor de toekomst. Maar pogingen daartoe zijn in het verleden altijd gestrand. VVV heeft het sociale heel hoog in het vaandel staan. Basco pro beert te overleven door com merciëler te worden. We heb ben echt geprobeerd om na der tot elkaar te komen, maar de bedrijfsculturen liggen nu Speciaal voor de gelegenheid was er een tentoonstelling over de geschiedenis van de woningcorporatie. foto Jaap Wolterbeek De jubilerende Vereniging tot Verbetering van de Volks huisvesting (VVV) in Vlissingen viert haar negentigjarig bestaan met een boek: Vlissingen Bijzonder Wonen. Het boek vertelt in ruin tweehonderd pagina's de geschiede nis van Vlissingen in het algemeen en de historie van de VVV in het bijzonder. Naast een schat aan informatie, opgediept uit boeken en archieven, komen ook inwo ners van Vlissingen aan het woord. 'Vlissingen Bijzonder Wonen' is samengesteld door Ada van Hoof. De opzet was om een leuk en aantrekkelijk boek te maken over Vlissingen en de rol van de Vereniging tot Ver betering van de Volkshuisves ting (VVV) in de geschiedenis van de Scheldestad. Het boek is ingedeeld in drie delen: het eerste deel handelt over de geschiedenis van Vlissingen, het tweede deel verhaalt over de bijzondere aspecten van de Scheldestad en in het derde deel komt de woningbouw aan bod. In het eerste deel beschrijft Ada van Hoof het ontstaan van Vlissingen. Het plaatsje groeide uit van een klein vis sersgehucht tot het 'Oud-Vlis- singen' uit de veertiende eeuw. Overigens is deze ne derzetting in het begin van de negentiende eeuw door oor logsgeweld en een overstro ming geheel verdwenen. Door de strategische ligging van Vlissingen aan de monding van de Westerschelde is de plaats herhaaldelijk inzet ge weest van strijd. Zo is de stad in de zestiende eeuw bezet ge weest door Spaanse troepen. In 1572 schudde de Vlissin- gers het Spaanse juk van zich af met een heuse volksop stand. De volgende overheer sing, door de Fransen in het begin van de negentiende eeuw, had desastreuze gevol gen voor Vlissingen. De stad werd inzet in een Frans-Engel se oorlog en nagenoeg geheel verwoest door Engelse be schietingen. Op last van Na poleon werd Vlissingen omge bouwd tot vesting, een deel van de wallen is nu nog te herkennen in de boulevards en het Keizersbolwerk. In het tweede deel van 'Vlis singen Bijzonder Wonen' ko men de bijzondere aspecten van Vlissingen aan bod. Van Hoof legt de nadruk op hofjes die in Vlissingen zijn ge bouwd, de bijzondere wijken en bijzondere inwoners. Veel aandacht schenkt Van Hoof aan het Zeemanserve. Het hofje is gebouwd in 1643 en sinds enkele jaren in het bezit van de VVV. De woningcorpo ratie heeft het hofje in oude luister hersteld en vormt nu één van de oude elementen in de Vlissingse binnenstad. Het hofje is gesticht door Cor nelia Quack en was bedoeld voor de huisvesting van ar men. Armenzorg loopt als een rode draad door de geschie denis van Vlissingen heen. Van oudsher is Vlissingen een arbeidersstad waar in tijden van slechte economische vooruitzichten veel armoede was. Tot 1995 is het Zeeman serve in beheer geweest van de Zeemans- en Visschers- beurs. De laatste secretaris penningmeester van deze in stantie, H. Roelse, vertelt in het jubileumboek van de VVV over de historie en achter gronden van de Zeemans- en Visschersbeurs. Ook de ande re hofjes die Vlissingen heeft gekend of nog steeds rijk is worden in het boek bespro ken. In het derde en laatste deel van 'Vlissingen Bijzonder Wo nen' beschrijft Ada van Hoof de geschiedenis van de socia le woningbouw en de Vereni ging tot Verbetering der Volks huisvesting te Vlissingen. De eerste Vlissingse corporatie werd in 1909 opgericht op ini tiatief van De Schelde en an dere Vlissingse werkgevers als de gasfabriek, de Stoom vaart Maatschappij Zeeland, Brouwerij De Meiboom en de PZEM. Het eerste grote bouw project dat de corporatie uit voerde was de bouw van hon derdtachtig woningen op het Glacis. In de eerste jaren van haar bestaan bouwde de VVV de Rooie Buurt, het Tuindorp in West-Souburg en het Tuin dorp in Vlissingen. Aan het eind van haar boek gaat Ada van Hoof verder in op de huidige rol van de VVV in de Vlissingse samenleving. Al met al geeft 'Vlissingen Bij zonder Wonen' een goed beeld van de ontwikkeling van de sociale woningbouw in Vlissingen. Het boek is makke lijk leesbaar en voorzien van foto's die een beeld geven van de stad in het verleden. De Woonbond adviseert ka merzoekenden om bij voor keur geen gebruik te maken van commerciële kamerbe- middelingsbureau's. Kamerzoekenden zijn altijd nog het beste af bij de niet- commerciële kamerbu- reau's. Woningcorporaties en de Stichtingen Studen tenhuisvestingen, die in el ke stad zijn te vinden, han teren lage inschrijvingskos- ten en redelijke huurprijzen. Bemiddelingskosten en borgbedragen zijn boven dien niet aan de orde. Stu denten die toch een beroep op een commercieel bu reau doen, wordt geadvi seerd om geen hoge in schrijfgelden en bemidde- lings- of administratiekos ten te betalen. De bureaus verdienen veel aan de in- schrijvingskosten, maar dit geeft geen enkele garantie op een kamer. Verder is het belangrijk dat het commer ciële kamerbureau over een vergunning van de ge meente beschikt. In geval van problemen kunnen ka merzoekenden daar een klacht indienen. Afhankelijk van de ernst van de klacht, kan de gemeente besluiten om de vergunning in te trekken. Commerciële bureaus met vergunning zijn bovendien gehouden aan regels. Zo mogen de bemiddelings kosten nooit meer bedra gen dan de helft van de eerste maand wettelijke netto kale huur en mogen pas na slagen van de be middeling in rekening wor den gebracht. Dok is het commerciële kamerbureau verplicht om een afschrift van de vergunning, de be- middelingsvoorwaarden en de tarieven duidelijk zicht baar in de kantoorruimte op te hangen. Voor een overzicht van commerciële bureau's met vergunning, kunnen kamerzoekenden terecht bij de gemeente. T' i. '5 V.< j.». f~, -j- ir-'i r i Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen en omliggende gemeenten De bouw op het terrein van de Hooge Plaaten in Middelburg loopt ten einde. De oplevering van de huurappartementen vindt in de maanden augustus en september plaats. Voordat de huurders hun nieuwe woning betrekken, houdt Woon goed Middelburg zaterdag 10 juli een open dag. Tevens kun nen dan enkele koopwoningen van Orisant Makelaardij wor den bekeken. De open dag duurt van 10 tot 14 uur. Het bouwterrein is te bereiken via de Westerscheldestraat in Middelburg. Artist impression van De Hooge Springer. Ondanks alle beveiligingen aan woningen blijft de garage deur een zwakke plek. In de praktijk blijkt dat ongenode gas ten zich via de garagedeur maar al te vaak toegang ver schaffen. Dit is des te kwalijker als de garage in verbinding staat met de woning. De oplossing voor een deugdelijke be veiliging van garagedeuren is gevonden in een universeel slot. Zoals zo vaak met succesvolle toepassingen betreft het een uiterst simpel slot. Novoferm, een van de belangrijkste fabrikanten van garagedeuren, zag dit kwalitatief hoogwaar dige slot gehonoreerd met een politiekeurmerk. Interessant is het universele karakter van het Novoferm slot, waardoor het toegepast kan worden bij sectionaal- en kanteldeuren. Maar het slot past ook op bestaande deuren. Vandaag, woensdag 7 juli, begint in Middelburg de bouw van zevenenvijftig seniorenappartementen aan de Bree weg/Kruisweg in Middelburg. Het officiële startsein voor de bouw wordt gegeven door burgemeester L.H.B. Spahr van der Hoek. Het te bouwen woonhof bestaat uit zevenentwin tig koop- en dertig huurwoningen. Van de koopwoningen zijn er nog slechts enkele te koop. Het complex wordt ge bouwd in de onmiddellijke nabijheid van zorgcentrum Swerf-Rust. Huurders en kopers van de nieuwe seniorenwo ningen kunnen bij het zorgcentrum een zorgabonnement af sluiten. De gemeenteraad van Rilland heeft in de kadernota 2000- 2003 een bedrag van 1,7 miljoen gulden gereserveerd voor de renovatie van het dorpshuis Luctor et Emergo. Het plan is om in januari 2000 met de renovatie te beginnen waarna het dorpshuis in september van hetzelfde jaar opnieuw wordt geopend. Het plan voor de renovatie is gemaakt door archi tect L. de Putter en behelst onder meer een algehele facelift van het gebouw waar ook de bibliotheek in is gevestigd. Als het aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Vlissingen ligt, krijgt de nieuwe wijk Lam merenburg een warmtekrachtstation. Het warmtekrachtsta tion moet gaan zorgen voor de verwarming en de elektrici teitsvoorziening van de te bouwen woningen. Bij deze vorm van milieuvriendelijker produceren wordt de warmte die vrij komt bij de productie van elektriciteit uit aardgas gebruikt om de woningen te verwarmen. Bij een grote elektriciteits centrale verdwijnt deze warmte via de koeltorens in de bui tenlucht. Het station moet worden geëxploiteerd door de Delta Nutsbedrijven. Het enige nadeel voor bewoners van de toekomstige wijk Lammerenburg is dat er niet gekookt kan worden op aardgas. De keukens dienen te zijn uitgerust met een elektrische kookvoorziening. Uit onderzoek is gebleken dat ouderen in Koudekerke veel ongemak ondervinden op de stoepen van het dorp. Zo zijn er te smalle stoepen, losliggende tegels, ver overhangend groen en uitstallingen van winkeliers en horecagelegenhe den die de weg versperren. Om de gevaarlijke of ongemak kelijke situaties in kaart te brengen heeft de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren in samenspraak met de ge meente Veere een stoepenwacht in het leven geroepen. Acht ouderen gaan voortaan zes keer per jaar de stoepen in de kern van Koudekerke controleren. Het ligt in de bedoeling om de knelpunten samen met de gemeente Veere op te los sen.

de Faam | 1999 | | pagina 15