Feest in Sint Jacobspassage Boekje over Middelburgse verzetsgroep Niet zwemmers, maar duikers komen vaker in problemen Olympus zoekt oud-leden 't Goede doel Op zoek naar opleiding of beroep Bel voor een advies-gesprek 40B) Nieuwstraat 2 - 4461 CG GOES ♦el (0113) 23 05 48 - fax (0113) 25 18 66 Geloof DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG SNEL GEBOEKT ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Gevonden Sport W; v:;:; i Allerlei A.C. van Beestpad, L.J.A. Hoogenboomstraat en C.W. Sturmstraat: dit zijn enkele namen die sinds enige jaren voorkomen in het Mid delburgse Prooijenspark. Waarnaar deze namen verwijzen geven de straatbordjes niet prijs. De Middelburgse amateur-geschiedschrijver Hans Houterman heeft het verhaal achter de namen op papier ge zet. door Naama Hardeman Aan het strand van Ouwerkerk staan twee con tainers, een witte die nog vrij nieuw is en een grijze waarvan de verf af begint te bladderen. De grijze container is de post van de reddings brigade die in de zomermaanden waakt over de veiligheid van de strandbezoekers. In de witte container staat allerlei apparatuur, waar onder twee reddingsboten. Dick Meeles, ac countant van beroep, is voorzitter van de red dingsbrigade Zierikzee-Duiveland. „Buiten de vakanties is de post in het weekend open. Wij draaien geen roosters, er zijn altijd minimaal twee mensen aanwezig. Als er veel mensen in het water zijn, varen wij met de boot heen en weer. Zodra de boot het water in gaat, komen de mensen die verder in zee zwemmen dichter naar de kant", vertelt Dick Meeles. Kustwacht Diploma Stranddag Woensdag 7 juli 1999 FAAM/VLISSINGER 13 Maag - In de Maag-, Lever-, Darm- week die van 13 tot en met 19 juni gehouden werd, is in Zoutelande deur-aan-deur ge collecteerd. De opbrengst be droeg hier ƒ725,35. Ook in Oost- en West-Souburg kwa- advertentie) Zuid - Nederland A B C D E F G H I J K L M N O Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gegeven per horizontale of verticale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld A1 is het raak punt van regel A verticaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: 1 groente - gereedschap; 2 vrouw die men aanbidt; 3 muziek noot - rivier in Italië - vrouwelijk zoogdier - nakomeling (afk.); 4 boom; 5 munt - bloem - gevierd actrice; 6 lidwoord - voorzetsel - projectieplaatje; 7 wegens verdiensten verkregen titel - kruide rij; 8 koraaleiland - alleenspel; 9 tuingereedschap - voor altijd; 10 gelofte - blaar - een zekere; 11 nobel - voedsel - wier; 12 vreemde munt; 13 eb en vloed - kroot - deel van het oog - heili ge (afk.); 14 geheel der liefdegevoelens; 15 Javaans orkest - gla zuur. Omschrijving verticaal: A aanplakbiljet - met humor begaafd; B respect; C lidwoord - steunpilaster - paradijs - voorzetsel; D stuk hout; E lied - in houdsmaat - deel van de voet; F rivier in Oostenrijk - uitge droogd - tijdperk; G zelfzuchtig mens - atoomkern; H voedsel - groep zangers; I steunbint - loonslaaf (fig.); J deel van de mond - rund - water bij Amersfoort; K leuk - schildersgerei - titel in Pe ru (hist.); L bijwoord; M soort verlichting (afk.) - open leefruimte - vragend voornaamwoord - oude lengtemaat; N feest; O meet lat - fl. 25,(barg.). Er ontstaat een vraag wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: A1.B1.C1 A15.D15.J15.I15.L13.G13.F13 - J7.K7.07.A2 A12.D11.D8.A5.E12.A13.J13.K13. De oplossing van de puzzel van vorige week luidt: 'het gouden kalf aanbidden'. men vrijwilligers aan de deur om geld te vragen. Hier werd een bedrag van maar liefst ƒ3.086,50 binnengehaald De Maag Lever Darm week stond in het teken van spijsverterings- ziekten. Een op de zeven Ne derlanders heeft last van ge noemde organen. Wereldwinkel - De Wereld winkel staat woensdag 7, don derdag 8 en vrijdag 9 juli met een kraam in de bibliotheek in Oost-Souburg. Er is van alles te koop, waaronder sieraden uit Nepal, muziekinstrumenten uit Peru en puzzels uit India. Tot 23 juli is er ook de fototentoonstel ling Kijk over Grenzen te bezich tigen. Blokfluit - Zondag 11 juli zal het blokfluitensemble van de Zeeuwse Muziekschool onder leiding van Marja Smet mede werking verlenen aan de och tenddienst in de Sint Jacobs- kerk in Vlissmgen. Onder het motto 'er zit muziek in zomer diensten' speelt het ensemble muziek van Handel, Bach, Gar land en Miller. De dienst begint om 9.30 uur. Voorganger is ds. A.G. Baas. Het orgel wordt be speeld door Jos Vogel. Zingen - Het Evangelisch Kon- takt Walcheren houdt donder dag 15 juli een volkssamenzang op de Markt in Middelburg en wordt muzikaal begeleid. De sa menzang begint om 19.45 uur. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie con tactochtend, 9.30 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, line-dancing, 20 u. Wijkcentrum Schel- debuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. FNV Zeeland: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jamsessie, 20 u. Vischmarkt Middel burg, antiek- en ambachtenmarkt, 9 u. Informatie centrum Kamersekooi Heinkenszand-Nisse, wande lexcursie naar de bloemrijke dijken in Zuid-Beve land, 10 u. De Drukkery Middelburg, voorlezen voor kinderen, 11 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, groot beeldvideofilm, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 13.15 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, dansavond, 20 u. Markt Middelburg, start van de wielerklassieker voor da mes 'Ster van Walcheren', 19 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcon- tact, 15 u. Vischmarkt Middelburg, rommelmarkt, 8 u. Campus de Ruyter Vlissingen, rommelmarkt, 10 u. Ingang Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuurgebied Rammekenshoek en door het fort, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, soosmid- dag, 13.30 u. Sporthal Baskenburg Vlissingen, aangepast sporten voor mensen met Cara, 15.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, sjoelen, 18.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlis singen, damesgym, 13.30 u. Markt Middelburg, boek-, antiek- en curiosamarkt, 11 u. De Parel Domburg, babyzwemmen, 15 u. Boulevard tegen over Wooldhuis Vlissingen, excursie door het Nol- lebos en langs de kust, 19 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie con tactochtend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55 plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. FNV Zeeland: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, Country Line-dansen, 18.30 u. Ingang Fort Ram mekens Ritthem, rondleiding door het natuurge bied Rammekenshoek en door het fort, 19.30 u. Parkeerterrein Kon. Emmaweg Vrouwenpolder, zo meravondwandeling in het voormalig waterwinge bied Oranjezon, 19.15 u. De Drukkery Middel burg, voorlezen voor kinderen, 11 u. Zeeuws Bio logisch Museum Oostkapelle, roofvogelshow, 16.30 en 19 u. Wijkcentrum Open Hof Vlissingen, soosmiddag voor 50-plussers, 13.30 u. Dienstencentrum Ou deren Westkapelle, wekelijkse soos 55-plussers, 19 u. Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sportfondsenbad Vlissin gen, aangepast zwemmen voor mensen met Cara, 12.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kindermiddag, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, darten, 19.30 u. en finisht op de boulevard in Vlissingen Zaterdag is er 's och tends een tijdrit, 's Middags om 14.30 uur begint de derde etap pe een route over heel Walche ren die zo'n 117 kilometer be draagt. Armbanden - In de maand ju ni zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven bij het politiebureau in Vlissingen: armbanden, bankbescheiden, kinderboeken, brillen, gsm's, horloges, huisdieren, identiteits papieren, jassen, portemon nees, treinkaarten, schoenen, oorbellen, sleutels en tassen. Gevonden voorwerpen worden maximaal drie maanden be waard en kunnen tijdens kan tooruren worden afgehaald op het politiebureau. Dames Elite - Het Wieier Co mité Koudekerke houdt 8, 9 en 10 juli de wielerklassieker voor Dames Elite Ster van Walche ren. Al heel wat deelnemers schreven zich in, waaronder de vedettes Leontien Zijlaard-van Moorsel en Edith Klep. Daar naast doen teams uit Rusland, Zuid-Afrika en Duitsland mee. De eerste etappe wordt verre den van Koudekerke naar Kort- gene, over negentig kilometer. De tweede etappe begint vrij dag op de Markt in Middelburg De Vlissingse Sport Vereniging Olympus viert eind dit jaar haar vijftigjarig bestaan. Om dit op passende manier te kun nen vieren is de handbalclub op zoek naar oud-leden, om die uit te kunnen nodigen voor de festiviteiten rond het jubi leum. Het opsporen van oud-leden gebeurt op de eerste plaats om ze uit te kunnen nodigen voor een feestavond in december. Olympus hoopt daarbij echter dat een deel van hen opnieuw zin krijgt om weer eens een balletje te gooien. Het ledenaantal van de vereniging daalde namelijk sterk de afgelopen jaren. VSV Olympus werd vijftig jaar geleden op gericht door ex-leden van de atletiekvereniging AV 1935. De Sint Jacobspassage vierde afgelopen zaterdag het tienjarig bestaan van de straat als passage. Buro Kip en Co onderhield het aanwezige publiekdat bovendien nog eens verrast werd met een aardige attentie van de ondernemers uit de straat. De Sint Ja cobspassage werd in zijn huidige vorm tien jaar geleden geopend als eerste vernieu wing in het Vlissingse winkelgebied. foto Jaap Wolterbeek Ringrijders - De ringrijders vereniging Meliskerke houdt za terdag 10 juli een wedstrijd in de Torenstraat in Meliskerke. Aan deze wedstrijd, meetellend voor het klassement, zullen een kleine veertig deelnemers mee doen. Er wordt gestreden om een dagprijs, vijf wisselbekers, twee gastenbekers en de polle pel. Titelhoudster is Diana Wis se. De wedstrijd begint om 8 uur en duurt tot 17.30 uur Ze verwijzen naar de leden van de Middel burgse verzetsgroep Van Beest, die van 1940 tot 1943 inlichtingen betreffende de Duitse bezetter doorgaven aan de geallieer de troepen. 'De groep Van Beest, geschiedenis van een Walcherse verzetsgroep, 1940-1943' is de volledige titel van het meest recente boekje dat Houterman over het Zeeuwse oorlogs verleden schreef. In zesennegentig pagina's doet de Middelburger op nauwkeurige wijze de geschiedenis van het verzet in de Zeeuw se hoofdstad uit de doeken. De verzetsgroep was geformeerd rond de marinier Fons van Beest. Samen met enkele stadsgenoten richtte hij de groep op om verzet tegen de Duitse overheersing te plegen. De werk zaamheden van de groep Van Beest beston den voornamelijk uit het verzamelen van in lichtingen over de Duitse militaire situatie op Walcheren. Sabotage en actieve verzets daden als overvallen en aanslagen werden zinloos geacht. Het verzamelen van inlich tingen door de verzetsgroep gebeurde veel al tijdens de dagelijkse werkzaamheden van de leden. Zo kon loodgieter Kees Sturm tij dens klussen voor het Duitse leger informa tie verzamelen en wist verzekeringsagent Jan Sturm de nodige informatie betreffende Duitse verdedigingswerken in kaart te bren gen, zogenaamd op zoek naar potentiële klanten in het nog deels bewoonde Walcher se duingebied. Evenals veel andere verzetsgroepen is de Groep Van Beest in 1942 opgerold. De leden van de groep werden gearresteerd en ver dwenen achter slot en grendel in Duitse ge vangenissen en gevangenkampen. Zes van de twaalf leden van de inlichtingengroep overleefden de Tweede Wereldoorlog niet. Het verhaal over de Middelburgse verzets lieden wordt door Houterman gecomple teerd met een omvangrijke bijlage, waarin personalia van de leden van de Groep Van Beest en de overige hoofdrolspelers in de geschiedenis van het Middelburgs verzet. Daarnaast zijn dagboekfragmenten en brie- De omslag van het boekje. ven van Bram Pouwer in de bijlage afge drukt. Pouwer werd in augustus 1942 door de Duitsers opgepakt en overleed in decem ber 1944 in het concentratiekamp Neuen- gamme. 'De Groep Van Beest' is uitgegeven door de auteur zelf met financiële hulp van de ge meente Middelburg. Het verschijnen van de publicatie over het Middelburgs verzet heeft ertoe geleid dat de straatnamen in het Prooijenspark worden voorzien van de toe voeging 'verzetsheld'. Wat dat betreft is Hans Houterman geslaagd in zijn opzet om het verhaal achter de anonieme namen naar boven te krijgen. De reddingsbrigade ook bij enorme drukte altijd paraat. De mensen die het strand van Ouwerkerk bezoeken komen voornamelijk van de cam pings in Ouwerkerk en uit Zierikzee. „Ze weten dat het strand hier bewaakt is en daarom komen hier veel ou ders met kinderen", aldus Dick Meeles. Bij de meeste reddingen die plaatsvinden zijn echter geen kinderen be trokken, maar duikers, die in de problemen gekomen zijn en moeilijkheden hebben om uit zichzelf terug te komen omdat ze te veel afgedreven zijn door de stroming. De reddingsbrigade bestaat bijna dertig jaar. Dick Meeles zit sinds 1986 bij de brigade. „In 1986 kon je hier voor het eerst voor overlevingsdiplo- ma's zwemmen. Toen er tij dens mijn vakantie in Oosten rijk in 1987 iemand verdronk, ben ik mij verder gaan verdie pen in de reddingsbrevetten." Dick Meeles vindt het belang rijk dat zoveel mogelijk men sen leren zwemmen. „We hebben zoveel water in Ne derland en er verdrinken elk jaar teveel mensen. We leren de mensen niet alleen zwem men, maar ook handelend op treden. Om iemand te redden hoef je niet meteen in het wa ter te springen. Dat denken de meeste mensen wel. Je moet zoveel mogelijk gebruik ma ken van de hulpmiddelen je bij de hand hebt, zoals bij voorbeeld een stuk touw." Net als hun vader zitten beide zonen van voorzitter Meeles ook bij de reddingsbrigade. „Mijn zoon van 21 is in 1985 begonnen met zijn eerste di ploma's. Mijn tweede zoon van 18 begon ook al heel jong met zwemmen." De reddingsbrigade beschikt over twintig tot vijfentwintig trainers. Ze leren de mensen en kinderen zwemmen, red dend zwemmen en handelend ingrijpen als de situatie hier om vraagt. Beide zoons van de familie Meeles hebben hun vader qua aantal diploma's dik ingehaald. „Ze hebben beiden zo'n twintig reddings diploma's, ik heb er zelf der tien." Duiken kan vader Meeles niet. „Dat mag niet van mijn vrouw, want dan ben ik nooit meer thuis", grapt hij. De dag op de reddingspost begint met het inmelden bij de kustwacht. „De kustwacht weet dan dat wij aanwezig zijn, en als er bij ons in de buurt iets gebeurt, kunnen zij bij ons om hulp vragen. Aan het eind van de dag melden wij ons weer uit bij de kust wacht. Ze weten dan dat wij niet meer op de post zijn, en als er dan een boot op het wa ter in nood is, komt de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) of wordt de plaatselijke politie gealarmeerd", legt Dick Mee les uit. Als het seizoen een beetje druk is, zijn er honderd EHBÓ- gevallen. „Van overlijden tot een sneetje in de vinger, we roepen ambulances op en ver wijzen door naar een dokter." Dick Meeles noemt drie taken die de Reddingsbrigade ver vult. De bewakingstaak op het strand, de opleidingstaak, die gaat van het leren zwemmen aan kleine kinderen tot het op leiden om op de reddingspost mee te werken en de voorlich tingstaak. „We laten zien wat er allemaal mis kan gaan als ongetrainden iemand probe ren te redden en we zeggen hoe het beter kan. In principe mag je nooit je eigen leven wagen om het leven van een ander te redden." De reddingsbrigade is betrok ken bij allerlei evenementen die bij het water plaatsvinden, onder andere bij het Oproer van Zierikzee, als aan het ein de alle mensen lang in het water staan. „Wij zijn daar aanwezig, om te zorgen dat er geen ongelukken gebeuren." Elk jaar is er een examen avond. „We proberen ieder een elk jaar een diploma te la ten halen, vanaf de kleine kin deren. Vorig jaar haalden 190 mensen een diploma." Er zwemmen twee jongens mee die extra aandacht nodig heb ben. „Er is een blind jongetje dat brevet 6 heeft. Hij kan feil loos vanaf de kant een red- dingsklos over iemand heen gooien. Ook kan hij bordjes vanaf de bodem van het zwembad opduiken, je moet hem dan wel een paar aanwij zingen geven." Meeles vervolgt: „Dan is er ook nog iemand die last heeft van epilepsie. Er zwemt ie mand achter hem die als er onverhoopt iets zal gebeuren, hem uit het water kan halen. Deze jongen zwemt puur voor zijn conditie en omdat hij het fijn vindt, het is zijn hobby." Zaterdag 10 juli houdt de red dingsbrigade een jeugd- stranddag. „We gaan met de kinderen varen met een boot, spelletjes doen en samen pa tat eten," verklapt Dick Mee les. De reddingsbrigade bestaat uit heel veel vrijwilligers. Van een tekort aan mensen heeft de brigade geen last. „We kunnen altijd wel meer men sen gebruiken. Hoe meer zie len hoe meer vreugd", zegt Meeles. „Er wordt wel van al les van de vrijwilligers ver wacht. Het is geen vrijblij vendheid. We proberen met elkaar een hoop gezelligheid te maken. We zijn een vrien denclub onder elkaar die sa men het werk verzetten dat gedaan moet worden."

de Faam | 1999 | | pagina 13