BIJ TANKSTATION PRES.C^OOSE IN VLISSINGEN Heemtuin open voor blinden Daar ga je zomaart1 GRATISI KOFFIE PRES. ROOSEVELTLAAN 768 VLISSINGEN Dieren mishandeling op reis MOTTA FRUITJOY O'LACY'I JUS D1 ORANGE WASPOEDER SNEL GEBOEKT Geloof Natuur Onderwijs Allerlei Zonder tankpas bent u van harte welkom DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG- ZONDAG MAANDAG De World Society for the Protection of Ani mals (WSPA) geeft een folder uit met tips voor toeristen die in het buitenland met dierenleed geconfron teerd worden. In die folder doet ze een op roep aan de lezer om mishandeling of ver waarlozing van dieren te helpen. het bekende stoplicht ijsje 125 Reeds meer dan 11.000 tevreden klanten In Zuid-west- nederland maken dagelijks gebruik van de OK/CZAV tankpas. Voordelig tanken met uw eigen OK/CZAV tankpas op een tijd dat het u past Ook buiten de openingstijden. Een cadeaustelsel met prachtige cadeaus. Of kiezen voor nog meer korting, de klant is koning. Aanvragers van de OK/CZAV TANKPAS ontvan gen bij de eerste keer tanken met deze nieuwe TANKPAS, tijdelijk een r literppak OMO traditioneel 10 kilo 4990 Tanken en betalen met gemak. Voor houders van OK/CZAV-TANKPAS, MTC Card, Travelcard, Bankpas en Giromaatpas OPENINGSTIJDEN Wij zijn geopend: dagelijks van 6,00 uur tot 22.00 uur De Torenstraat in Serooskerke bruist zaterdag 3 juli weer van het leven tijdens de jaarlijkse 'Stroskerkse Dag'. Behalve bra deriekraampjes van plaatselijke middenstand en verenigings leven is ook de ambulante handel vertegenwoordigd. Woensdag 30 juni 1999 FAAM/VLISSINGER 19 f advertentie) over Wooldhuis Vlissingen, excursie door het Nol- lebos en langs de kust, 19 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie con tactochtend, 9.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sjoelclub, 14 u. Bachten Reede Vlis singen, handwerkgroep voor 55 plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10- 12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlis singen, koersbal, 13.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, koersbal, 13.30 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlissingen, Country Line-dan- sen, 18.30 u. Ingang Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuurgebied Rammekens- hoek en door het fort, 19.30 u. Wijkcentrum Open Hof Vlissingen, soosmiddag voor 50-plussers, 13.30 u. Dienstencentrum Ou deren Westkapelle, wekelijkse soos 55-plussers, 19 u. Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sportfondsenbad Vlissin gen, aangepast zwemmen voor mensen met Cara, 12.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kindermiddag, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, darten, 19.30 u. De Drukkery Middel burg, voorleesmiddag, 15 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie con tactochtend, 9.30 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, line-dancing, 20 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. FNV Zeeland: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jamsessie, 20 u. Vischmarkt Middel burg, antiek- en ambachtenmarkt, 9 u. Zijdemu seum Grijpskerke, kindertextielmiddag, 13.30 u. Stadhuis Vlissingen, gemeenteraadsvergadering, 19.30 u. Sporthal Oost-Souburg, open dag Bowls club 'De groene mat', 10 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, groot beeldvideofilm, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 13.15 u. Buurthuis Al- degonde Vlissingen, praat- en dansavond voor al leenstaanden vanaf 25 jaar, 20.30 u. Markt West kapelle, verenigingsmarkt met diverse activiteiten, 13 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcon- tact, 15 u. Hervormde Kerk Serooskerke, jaar markt, 9 u. Kanovijver Vlissingen, duin- en 15 mm lamel, toplaag 4 mm Wat te melden? Postbus 18, 4380 AA Vlissingen strandwandeltocht, diverse afstanden, 9 u. Mane ge De Eendracht Vrouwenpolder, dessuur concours met KWPN keuring, 9 u. Serooskerke, ringrijden, 8 u. Biggekerke, evenementendag met rommel markt, 9 u. Langstraat Zoutelande, speeldorp, 13 u. Boothuis Westelijk Jaagpad Vlissingen, open dag Vereniging van Radio Zandamateurs en de monstraties, 10 u. Sportfondsenbad Vlissingen, Bewegen op Muziekdag, 11 en 13 u. Lekstraat Oost-Souburg, demonstratie sjezen en ringrijden, 11 u. verzelfstandiging van het open baar, primair onderwijs. Eind vo rig jaar besloten de Walcherse gemeentes Middelburg, Vlissin gen en Veere daarom over te gaan tot schaalvergroting en professionalisering van het be stuur en centrale management De gemeentebesturen verwach ten dat deze aanpak op Wal cherse schaal leidt tot een kwa liteitsimpuls Vanaf 1 augustus wordt de rechtspersoon open baar primair onderwijs op Wal cheren een feit. Dan wordt er primair onderwijs verzorgd voor 3600 leerlingen op 23 lokaties. Die houden overigens allemaal hun eigen kenmerken en profie len, maar gaan beter inspelen op de specifieke wensen en be hoeften van de lokale of wijkge- meenschap. Bredaseweg237, Roosendaal Hutten bouwen - Vanaf maandag 12 juli is het weer hut ten bouwen op het Meiveld of bij Trefpunt in Middelburg. Dit jaar staat het vakantiedorp voor kinderen in het thema van het Wilde Westen. Wie mee wil doen, kan zich maandag vanaf 10 uur inschrijven. De organisa tie is in handen van de Stichting Sociaal Kultureel Werk Middel burg. Er wordt nog gezocht naar meer begeleiding. voor de helft bestemd voor het adoptiehuis in Suriname van De Westerhof. In dat huis in Para maribo wonen verstandelijk en lichamelijk gehandicapte jonge ren Met de andere helft gaan bewoners en personeel van De Westerhof 'iets leuks' doen. Ingang Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuurgebied Rammekenshoek en door het fort, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, soosmid dag, 13.30 u. Sporthal Baskenburg Vlissingen, aangepast sporten voor mensen met Cara, 15.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, sjoelen, 18.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlis singen, damesgym, 13.30 u. Markt Middelburg, boek-, antiek- en curiosamarkt, 11 u. De Parel Domburg, babyzwemmen, 15 u. Boulevard tegen Anjerfonds - Het Anjerfonds heeft bijna tweehonderdveertig duizend gulden toegekend aan Zeeuwse instanties die iets met cultuur te maken hebben. Zo kreeg de 28e wijk in Middelburg een bedrag van ƒ17.500 voor de aanschaf van een kunstwerk. Het Maritiem Museum Zeeland in Vlissingen kreeg ƒ25.000 voor de culturele inrichting van het Lampsinshuis. Een com pleet overzicht van de subsidies is verkrijgbaar via het Anjer fonds Zeeland, 0118 - 682500. Oud-katholieken - De oud- katholieke gemeenschap in Zee land, deel van de oud-katholieke kerk van Nederland (Unie van Utrecht) houdt zaterdag 3 juli een kerkdienst in de kapel naast de rooms-katholieke Maria Mag- dalenakerk aan de Singelstraat in Goes. Pastoor K.J. Homan uit Den Haag, belast met de pastor ale zorg voor de oud-katholieke statie Zeeland, gaat voor. De dienst begint om 10.30 uur. terscheldekant van de parkeer plaats van Waterland Neeltje Jans. een excursie naar de zak van Zuid-Beveland. Daar zijn nog de resten van een vroeger druk be varen scheepvaartroute te vin den. De Zwake vormt tegen woordig met zijn weiden en riet kragen een subliem stukje na tuur voor allerlei soorten vogels. In de vochtige weilanden neste len vogelsoorten, maar ook de rietkragen herbergen allerlei die ren. Het is zelfs mogelijk er het diepe, doordringende geluid van de roerdomp te horen. Helaas laat deze vogel zich maar zelden echt aan iemand zien. De start van deze excursie is bij de werk- schuur van Natuurmonumenten aan de Zwaakse Dijk in Kwaden- damme. kerk binnenlopen. Dat doen veel mensen alleen in hun vakantie- tijd. Om toeristen en bewoners van dienst te zijn, staat de Gast- huiskerk aan de Lange Delft in de zomermaanden elke woens dag en donderdag van 12 tot 14 uur open. 's Woensdags is er van 12.30 tot 21 uur bovendien een middagpauzedienst: er wordt stilgestaan bij teksten uit de Schriften, gezongen en ge beden. Een aantal predikanten uit de stad verleent hieraan me dewerking. Overigens treedt de Zeeuwse Koorschool uit Goes elke donderdag van 11 tot 12 op in de Middelburgse Gasthuis- kerk. Sociëteit - De stichting Arduin opent donderdag 1 juli om 14 uur De Sociëteit, een activitei tencentrum voor cliënten in de pensioengerechtigde leeftijd Er zijn in de toekomst concerten en films. Ook is er ruimte om er feestdagen te vieren. In De So ciëteit wordt gestreefd naar een zorgvuldig evenwicht tussen ac tiviteit en rust. Specifiek opge leide medewerkers geven daar bij extra ondersteuning bij de meer verzorgende aspecten van het ouder worden. De Sociëteit is te vinden aan de Piet Hein- straat 50 in Middelburg. Vogels spotten - Vogellief hebbers kunnen kunnen deze maand hun hart ophalen op Zuid-Beveland. De Vereniging Natuurmonumenten houdt za terdag 3 juli en woensdag 14 juli excursies waarin deze dieren centraal staan. Zaterdag 3 juli vertrekt de groep vanaf het info paneel aan de Muidenweg - tus sen Arnemuiden en Wolphaarts- dijk. Tot de afsluiting van het voormalige Veerse Gat kwamen deze eilanden veelvuldig in con tact met zilt zeewater. Door de platen op verschillende manie ren te beheren, is de begroeiing steeds weer anders. Dat trekt verschillende vogels, bijvoor beeld de kluut, slobeend, visdief en bergeend. Maar ook aal scholvers en zilvermeeuwen zijn er talrijk. Woensdag 14 juli is er Aquaria - Vereniging Natuur monumenten en stichting Het Zeeuwse Landschap houden zondag 4 juli samen met de Ne derlandse Onderwatersport Bond (NOB) een natuurexcursie. Er wordt, onder deskundige lei ding, een wandeling langs de vloedlijn gemaakt. Daarnaast kan een kijkje genomen worden naar het leven in het water. Dui kers van de biologische werk groep van de NOB richten na melijk aquaria in met van alles wat er leeft in de Oosterschel- de: wieren, vissoorten, krabbe tjes en nog veel meer. Geïnte resseerden dienen zich om 14 uur te melden bij het naambord van Natuurmonumenten en Het Zeeuws Landschap aan de Oos- Vossenburch - De openbare basisschool De Vossenburch in Middelburg heeft, samen met ouders en kinderen, het school plein aan de Roozenburglaan compleet vernieuwd. Het asfalt is voorzien van geschilderde spelletjes, maar vooral de kleuri ge muurschildering geeft het plein een ander aanzien. Don derdag 1 juli wordt het plein offi cieel in gebruik genomen door leerlingen en wethouder van on derwijs Peter Brakman. Primair onderwijs - Het be leid van de rijksoverheid richt zich al een aantal jaren op de Westerhof - Het gezinsver vangend tehuis De Westerhof in West-Souburg hield vorige week een geslaagde rommel markt. De opbrengst, zo'n vier entwintighonderd gulden, is Rommelmarkt - Majoraat Rotoract Vlissingen houdt 10 juli een rommelmarkt aan de Van Hogedorpweg in Vlissingen. De opbrengst is bestemd voor een jeu de boules baan in de wijk Paauwenburg. Wie nog spulle tjes heeft die verkocht kunnen worden, kan bellen met tele foonnummer 471 103, zodat de ze opgehaald kunnen worden. Zwembad - In het Vlissingse Sportfondsenbad wordt zater dag 3 juli een rommelmarkt ge houden. Organisatie is in han den van de personeelsvereni ging van het Sportfondsenbad, in samenwerking met de Vlis singse jeugdbrandweer, de dr A. Stavermanbrigade en Hand boogsociëteit d'Eendracht. De rommelmarkt begint om 9 uur en duurt tot 15 uur. Middagpauze - Zomaar een keer, midden in de week, een Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gegeven per horizontale of verticale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld A1 is het raak punt van regel A verticaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: 1 waadvogel - mannetjesduif; 2 deel van een schip - lof - Soci aal Economische Raad (afk.); 3 slotwoord - voegwoord - voor zetsel - verharde huid; 4 mak - ouderdom - gesloten; 5 werktuig - soort onderneming (afk.) - heilige (afk.) - voorvoegsel; 6 kor ting op de prijs - duw; 7 geluidsapparatuur - zout van salpeter zuur; 8 persoonlijk voornaamwoord - numero (afk.); 9 verdor ven - eenheid van goud; 10 graanafval - omlijsting; 11 bijwoord - overblijfsel - voorzetsel - later; 12 slaperig - groot bouwwerk - eind; 13 gestold vleesnat - persoonlijk voornaamwoord - mu zieknoot - groente; 14 soort bier - watering - groet; 15 borg - siergewas. Omschrijving verticaal: A blunder - deel van de week; B opslagplaats - tijdmaat; C le venslucht - geluid van een dier - verkoopterm (afk.) - rechtmatig trots; D onbepaald voornaamwoord - vliegtuigenstal - bijbels persoon; E persoonlijk voornaamwoord - technische dienst (afk.) - klaar - natuurlijk logaritme (afk.); F hoofdtelwoord - oude vochtmaat; G alcoholische drank - gereedschap; H uitroep - boom; I ruwe steenmassa - orgaan (mv.); J parasiet - ontken ning; K rund - platina (afk.) - godsdienst (afk.) - eenheid van ge luidsterkte (afk.); L sprookjesfiguur - onverschrokken - precies; M albinobunzing - rondhout - ten bedrage van - derhalve (lat.); N paleisnaam - voelspriet; O langzamer (muziek) - lichtgevende stof. De organisatie adviseert om in eerste instantie een lokale organisatie te benaderen. Als dat niet lukt, kan het vragen formulier in de folder inge vuld en opgestuurd worden. Dat zorgt er dan voor dat een lokale groep alsnog ingescha keld wordt. De WSPA fungeert namelijk als wereldwijd over koepelend orgaan voor meer dan driehonderd organisaties voor dieren in ruim zeventig landen. Er ontstaat een gezegde wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: D5.A5.E6 - A15.A9.B12.E7.C7.D7 - E2.A3.B1.A1 M7.N7.N8.K15.013.012.M10.N10.N11. OK sluit met de tankpashouders een arrangement af. U kunt dan tanken en later betalen. Twee keer per maand worden de verschuldigde bedragen automatisch afgeschreven. Ook kunt u sparen voor praktische cadeaus. Onze computer registreert het aantal getankte liters brand- stof op uw persoonlijke tankpas. Na 300 liter getankt te hebben krijgt u automatisch een volle spaarkaart toegezonden. Een volle spaar kaart heeft een cadeauwinkelwaarde van ca. 15,- en kunt u inwisselen voor mooie cadeaus. De oplossing van de puzzel van vorige week luidt: 'iets met de mantel der liefde bedekken'. Blinden en slechtzienden kunnen vanaf deze zomer op eigen gelegenheid een wandeling maken door de heemtuin Hortus Zeiandiae achter het Zeeuws Biolo gisch Museum. Via een cassettebandje leidt de stem van museum-gids Maaike de Wilde de slechtziende door de heemtuin. Het Zeeuws Biologisch Museum ligt in het natuurgebied De Manteling, tussen Oostkapelle en Domburg direct naast het Kasteel Westhove, tegenwoordig in gebruik als jeugdher berg. Het museum is gevestigd in de voormalige Orangerie van het kasteel. Achter het museum is de in 1995 aange plante heemtuin Hortus Zeiandiae. De wandeling voor slechtzienden start in de poort van het museum en leidt de bezoeker naar de tuin, die een mooi beeld geeft van hoe Zeeland er vroeger eigenlijk uitzag. Zo zijn er de negen thematuinen die een indruk geven over dij ken, moerassen, duinen, moerneringen en andere Zeeuwse zaken. Ook is er een hoogstamboomgaard. In een gedeelte waar het oude Zeeuwse heggenlandschap wordt nage bootst, is een vliedberg en veedrinkput te zien. Tot slot is er een oude kasmuur waar insecten huizen. De cassettebandjes-route is bedoeld voor visueel gehandi capten die op eigen gelegenheid door de heemtuin willen wandelen. Voor groepen tot vijfentwintig personen is er de mogelijkheid om een rondleiding te doen. Dat geldt ook voor slechtzienden. Museum en heemtuin zijn overigens goed toegankelijk voor rolstoelers. Naast het melden is het ook van belang dat de toerist geen geld geeft aan exploitanten van dieren. Het misbruik van de beesten houdt pas op als er geen toerist meer is die be reid is er aan mee te betalen. Attracties met dieren, zoals bij voorbeeld ezeltje rijden, ka melen-excursies en stierenge vechten zijn volgens de orga nisatie, die als officieel advi seur van de Verenigde Naties bekend staat, uit den boze. De folder wordt op aanvraag gratis toegestuurd door het Nederlandse Steunpunt van de WSPA in Utrecht: 030 - 230 0434. Verder is er een groots optreden van muziekvereniging EMM en een optreden van jazzballet SVS. Mensen van 't Gulden Ambacht demonstreren glasblazen, kaarden en spinnen, klompen maken, sneltekenen en kinderschminken. Net als elk jaar wordt de Stroskerkse dag gecombineerd met de jaarlijkse wedstrijd van de ringrijdersvereniging Gapinge. De wedstrijden zijn in De Zandput.

de Faam | 1999 | | pagina 19