Niks vrijblijvend Provincie Zeeland Werk aan de weg Nieuwe ontwikkelingen bij hooikoorts VLISSINGEN SPIJKERBROEK EEN DIESEL GRATIS Nu bij aankoop van een T-SHIRT Walstraat 87 - Vlissingen Zolang de voorraad strekt! In naam van Oranje Commissies iOfficiële Mededelingen GEZOND BEKEKEN Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 24/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Fietsers en automobilisten moeten tot 25 juli op een aantal wegen rekening houden met wegwerkzaamheden en daarmee samenhangende verkeersmaatregelen. Afsluiting Abdijplein Verkeer en Vervoer Wijziging normen taxivervoer Taxivervoer Inspraak routering vervoer gevaarlijke stoffen Milieu Melding VTO Vlissingen-Oost wm Hypotheek rente 15 jaar vast vanaf Voor informatie: (0113) 563772 Woensdag 16 juni 1999 FAAM/VLISSINGER 7 Abdij Seksueel geweld; lichamelijk ge weld of andere vormen van machtsuitoefening. Uit onderzoek blijkt dat een op de drie mensen, jong en oud, er mee te maken heeft; binnen ogenschijnlijk veilige relaties; vrienden, kennissen, gezin, huwelijk. Veel vormen van (seksueel) ge weld komen voor in de huiselijke sfeer. Eens een keertje eèn tik, blijkt maar al te vaak uit te groei en tot een gewoonte, tot zwaar dere vormen van geweld. En wat 'gewoon' is, valt niet meer op. Het hoort erbij. Mensen herken nen geweld niet meer als geweld. En laterja later. Een reeks instanties krijgt te maken met de gevolgen die men sen en hun omgeving ondervin den van seksueel geweld of ande re vormen van machtsuitoefening binnen relaties. Het beroerde is dat die instanties amper van elkaar weten wat ze doen. Hun cultuur onderling kan sterk ver schillen en soms lijkt het er op dat ze eikaars taal haast niet ver staan en langs elkaar heen wer ken. Maar alles bij elkaar opge teld, is het wel zo dat er veel kennis voorhanden is en veel des kundigheid. Vandaar dat het pro vinciaal bestuur 50 duizend gul den heeft uitgetrokken om de hulpverlening aan slachtoffers en het tegengaan (preventie) van (seksueel) geweld beter op elkaar af te stemmen. Werelden van verschil Slachtoffers van (seksueel) ge weld krijgen te maken met mede werkers van grofweg twee soor ten instanties die beiden het beste voor hebben met het slachtoffer: medewerkers van hulpverleningsinstanties en mede werkers van politie en justitie. De een biedt hulp aan het slacht offer en zijn of haar omgeving en de ander moet de dader vervol gen, strafbare feiten aantonen en zorgen dat het strafrecht zijn loop krijgt. De werelden van deze twee soorten instanties lopen sterk uiteen: een welhaast eigen taal, een eigen cultuur, een eigen taak en werkwijze en een eigen betrokkenheid. Maar hoe je het ook keert of draait: deze werel den komen feitelijk bijeen rond de persoon van het slachtoffer. Die heeft met beiden te maken. Het slachtoffer heeft er dan ook alle baat bij dat de kloof tussen hulp verlening en 'juridische afwerking' wordt gedicht. Genoeg gepraat Ongeveer een jaar hebben mede werkers en bestuurders van pro vincie, gemeenten, politie/justitie, hulpverleningsinstanties en verze keraars met elkaar gepraat, erva ringen uitgewisseld, taken verdui delijkt en overlappingen en leem tes opgespoord. Daarvan is een rapport gemaakt met als titel "De vrijblijvendheid voorbij". Er is genoeg gepraat, vindt iedereen. Voor de komende twee jaar ligt er een lijst met actiepunten klaar om aan te pakken. Voor dit jaar zijn dat er dertien. De aanpak ervan kost 50 duizend gulden en die neemt de provincie voor haar rekening. Een direct oor Jongeren die naar aanleiding van dit artikel (anoniem, je naam hoef je dus niet te zeggen) 'hun ver haal kwijt willen' kunnen gratis bellen met de Kinder- en jeugdte- lefoon: 0800-0432. Volwassenen kunnen bellen met de Stichting Slachtofferhulp: 0118-636108. Gratis informatieblad Met als titel "De vrijblijvendheid voorbij", is een gratis verkrijgbaar informatieblad verschenen. Wie wil weten welke acties op touw staan of gewoon meer wil weten, kan voor dit informatieblad terecht in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 63 14 00. "In naam van Oranje, doe open die poort", kunnen vroege bezoe kers van het provinciehuis of het Abdijplein in Middelburg 's och tends om zeven uur roepen. En prompt dat dan de poorten van het Abdijplein open zwaaien om vervolgens de rest van de dag, tot 22.30 uur, open te blijven staan. Met andere woorden: tussen 22.30 uur en 07.00 uur is het historische Abdijplein in het ver volg afgesloten. De provincie hoopt met deze maatregel een eind te maken aan de vernielin gen op en rond het plein. Nieuws Afsluitingen van wegen, omleidin gen, snelheidsbeperkingen, lang zaam verkeer dat gebruik maakt van hoofdrijbanen en wegver smallingen: dat zijn de verkeers maatregelen waar weggebruikers de komende tijd mee te maken kunnen krijgen op een aantal rou tes in Zeeland. Oost Souburg - Ritthem N662 A: reconstructie fietspad van km 0.140 - 0.030 Oost- Souburg - Ritthem. Geschatte werktijd: 4 weken, van 7 juni tot en met 3 juli. Het noordelijk fietspad komt te vervallen en het zuidelijk fietspad wordt in twee richtingen fietsver- keer. Het fietspad aan de zuidzij de krijgt een verharding van asfalt en het fietspad aan noord zijde wordt opgebroken. Op de kruising van het fietspad met de op- en afrit van de A58 en de aansluiting met de Deinsvlietweg komt een verkeersdrempel. De wegwerkers beginnen met het fietspad aan de zuidzijde. De noordzijde is dan beschikbaar voor fietsers in beide richtingen. Als de zuidzijde klaar is kunnen de fietsers daarvan gebruik maken en wordt de noordzijde opgebroken. Tijdens de aanleg van de ver keersdrempels moet het verkeer een tijdelijke verharding gebrui ken naast de te realiseren ver keersdrempel. N662 B: reparatie wegdek voor en na de brug, km 0.900, Oost Souburg - Ritthem. Tijdens de werkzaamheden, die duren van 14 tot en met 18 juni, krijgen weggebruikers te maken met een snelheidsbeperking en een versmalling van de weg tot 1 rijstrook. Kats - Kamperland N255: overlagen op- en afritten en reconstructie hoofdrijbaan km 9.600-11.300 Kats- Kamperland. De geplande uitvoe ringsperiode is van 28 juni tot en met 9 juli. Als gevolg van schade aan de randen van de weg is het nodig de randen eerst te frezen. De rij baan krijgt vervolgens over de hele wegbreedte een nieuwe asfaltdeklaag. De op- en afritten krijgen een nieuwe deklaag. Verkeersmaatregelen: per op - en afrit wordt verkeer in 2 richtingen ingesteld. De volgorde van uit voering is: 1. Verkeer op op - en afrit noord in 2 richtingen. Hoofdrijbaan en op- en afrit zuid uitvoeren. 2. Verkeer op op - en afrit zuid in 2 richtingen en op - en afrit noord uitvoeren. 3. Hoofdrijbaan gedeelte oost kant van viaduct frezen en overlagen. Om overlast in Wissenkerke te beperken wordt de N255 alleen 's nachts afgesloten om deze derde fase te realiseren. De afsluiting gebeurt bij aansluiting Wissenkerke en afslag Kamper land, Het verkeer wordt via Wis- sekerke omgeleid. Philipsdam N257 A: oppervlak behandeling km 11.781 - km 20.305 parallel weg Philipsdam. In de periode van 21 tot en met 25 juni krijgt de parallelweg een nieuw oppervlak (een dun laagje bitumen afgestrooid met fijn parelgrind). De uitvoering van de klus gebeurt overdag waarbij langzaam ver keer op de hoofdrijbaan moet en de huidige toegestane snelheid tijdelijk wordt verlaagd. N257 B: plaatselijke oneffenhe den vlakfrezen op hoofdrijbaan Philipsdam. Eveneens in de week van 21 tot en met 25 juni is het de bedoe ling oneffenheden in de hoofdrij- baan vlak te frezen. Het verkeer kan dan maar ge bruikmaken van een rijstrook en krijgt te maken met een beper king van de snelheid. Oesterdam N659: oppervlakbehandeling parallelweg Oesterdam km 0.012 -km 11.940. In de week van 21 tot en met 25 juni krijgt de parallelweg een nieuw oppervlak dat bestaat uit een dun laagje bitumen, afge strooid met fijn parelgrind. Het langzame verkeer moet tij dens de werkzaamheden gebruik maken van de hoofdrijbaan. Vandaar dat de huidige toege stane snelheid tijdens het werk omlaag gaat. Kapelle - Wemeldinge N671: mimdeklaag km 0.239 - km 3.305 Kapelle - Wemeldinge. De hoofdrijbaan krijgt in de week van 21 juni tot en met 2 juli een minideklaag (1,5 a 2 cm dik). Om dat goed te doen is het nodig de weg op een aantal plekken eerst vlak te frezen. Waar nodig komt de aansluitende bestrating iets hoger te liggen. De weg wordt afgesloten en het verkeer van en naar Wemeldinge wordt omgeleid via de Postweg, Westelijke Kanaalweg. Voor de bus en bestemmingsverkeer blijft de weg toegankelijk. Serooskerke - Renesse N651 minideklaag km 0.775 - km 3.481 Serooskerke - Renesse. De klussen die van 21 juni tot en met 2 juli staan te gebeuren zijn: de hoofdrijbaan vlak frezen en voorzien van een minideklaag (1,5 a 2 cm dik). De aansluitende bestrating wordt daar waar nodig opgehaald. Voor het verkeer betekent dit een afsluiting van de weg tot en met 25 juni vanaf de aansluiting Dam- menweg en rotonde Stoofweg. Het verkeer wordt omgeleid om Renesse te bereiken. Vanaf de Brouwersdam kan het verkeer via de Rampweg. Vanaf Zierikzee en de Oosterscheldekering wordt het verkeer via Burgh-Haamstede over de Vroonweg geleid. Tijdens het aanbrengen van de bestrating, van 28 juni tot en met 2 juli moet het verkeer rekening houden met een snelheidsbeper king en versmalling tot 1 rij strook. De weg blijft toegankelijk voor de bus en voor bestem mingsverkeer. Brug Schelde-Rijnkanaal N289: reparatie aansluitingen brug Schelde- Rijn Kanaal. Het wegdek voor en na de brug over het Schelde-Rijnkanaal is aan reparatie toe. Dat gaat gebeuren in de week van 21 tot en met 25 juni. Voor het verkeer betekent dit dat er maar één rij strook beschikbaar is waarvoor dan een snelheidsbeperking geldt. Veranderingen Alle geplande werkzaamheden zijn afhankelijk van het weer en kunnen door onvoorziene omstan digheden worden verschoven. Donderdag 24 juni, aanvang 09.45 uur, vergadert de Provin ciaal Planologische Commissie op het adres Groene Woud 1 in Middelburg. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Vanaf maandag 14 juni a.s. zal het Abdijplein te Middelburg 's avonds en 's nachts worden afgesloten. De afsluiting gaat dagelijks in om 22.30 uur; de poorten gaan weer open om 07.00 uur. Gedeputeerde Staten van Zee land passen met ingang van 20 juli 1999 naast de bij of krach tens de Wet personenvervoer ge stelde vereisten, de navolgende - gewijzigde - normen toe bij de beoordeling van verzoeken om vergunning voor het verrichten van taxivervoer (nieuwkomers) en verzoeken om uitbreiding van het taxibestand (bestaande bedrij ven): Normen voor nieuwkomers Door middel van contracten, intentieverklaringen of anderszins schriftelijke toezeggingen aan te tonen vraag naar vervoer per wagen per jaar van minimaal 500 uur en een opbrengst van mini maal 35,per uur, exclusief btw. Voorts kan door middel van een ondernemingsplan inzicht worden verschaft in de omvang van het verrichten vervoer en de opbrengst daarvan. Normen voor uitbreiding taxibestand Verricht taxivervoer met een om vang van minimaal 1800 uur per wagen per jaar en een opbrengst van minimaal 45,per uur, exclusief btw. Zowel voor nieuwkomers als voor uitbreiding van het taxibestand geldt dat ook gelijktijdigheid van vervoer, aan te tonen door mid del van contracten, bepalend kan zijn voor de vaststelling van het aantal auto's dat maximaal mag worden ingezet. De met ingang van 1 novem ber 1997 toegepaste normen komen per 20 juli 1999 te vervallen. Het ontwerp-besluit ligt van 18 juni 1999 tot en met 16 juli 1999 voor belanghebbenden ter inza ge bij de afdeling Voorlichting van de provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, op werkdagen van 9.30-12.30 uur en van 13.30- 16.30 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 16 juli 1999 schriftelijk of mondeling hun zienswijze ken baar maken bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Infrastructuur en Vervoer, post bus 524, 4330 AM Middelburg, tel. 0118-631616. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een vergunning voor taxivervoer binnen en vanuit de provincie Zeeland gewijzigd. Garage T.J. Struijk te Stave- nisse heeft uitbreiding gekregen met 1 auto voor onbepaalde tijd (was ten hoogste 2 auto's). C.V. Taxionderneming LIVO te Middelburg heeft uitbreiding ge kregen met 1 auto voor onbe paalde tijd (was ten hoogste 4 auto's). De besluiten liggen van 16 juni t/m 27 juli 1999 ter inzage op het bureau voorlichting van de provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, op werkdagen van 9.30-12.30 uur en van 13.30- 16.30 uur en desgevraagd buiten kantooruren (voor het inzien buiten kantooruren kunt u zich wenden tot mevrouw F.C.H. Vos, tel.: 0118-631657). Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middel burg. (Wet Vervoer Gevaarlijke Stof fen) De colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten Axel, Borsele, Goes, Hontemsse, Hulst, Kapelle, Middelburg, Noord-Beveland, Oostburg, Reimerswaal, Sas van Gent, Schouwen-Duiveland, Sluis- Aardenburg, Ternuezen, Tholen, Veere en Vlissingen hebben op grond van de Wet vervoer ge vaarlijke stoffen het voornemen aan de gemeenteraad voor te stellen een route voor het vervo er van gevaarlijke stoffen aan te wijzen. De respectievelijke ontwerp besluiten (per gemeente) tot aan wijzing van wegen voor het ver voer van gevaarlijke stoffen en de bijbehorende stukken liggen van af 18 juni 1999 tot 16 juli 1999 tijdens kantooruren ter inzage op de secretarieén van de hiervoor genoemde gemeenten. Gedurende de periode dat de ontwerp-besluiten ter inzage lig gen kunnen belanghebbenden hun zienswijze kenbaar maken bij de respectievelijke colleges van burgemeester en wethouders. Ingekomen zienswijzen worden door elke gemeente afzonderlijk beoordeeld waarna het college van burgemeester en wethouders van de betreffende gemeente het besluit ter vaststelling zal voor leggen aan de gemeenteraad. Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van de ont vangst op 7 juni 1999 van een melding Wet milieubeheer van de Vlissingse Transportbeton Onderneming B.V. te Vlissingen- Oost voor het vervangen van de menger en het vervangen van de zand- en grindbunker. De inrichting is gelegen aan de Frankrijkweg 3 te Vlissingen-Oost. De melding kan worden ingezien van 17 juni tot en met 14 juli 1999 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werk dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren en het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118- 487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot D.S. Groenveld (tel. 0118-631774). Niesbuien, gezwollen en tranende ogen, verstopte neus, en voortdurend gesnot ter. Wie deze klachten herkent, weet waarschijnlijk maar al te goed wat hooi koorts is. Niet iedereen is daarom blij als de lente en de zomer zich weer aandie nen. Zonnig en droog weer betekent namelijk veel rond waaiend stuifmeel. Juist deze stuifmeelkorrels (pollen) ver oorzaken hooikoorts bij meer dan één miljoen Nederlanders. Wat is hooikoorts eigenlijk? Hooikoorts is een overdreven reactie van het menselijk afweersysteem op onschuldi ge stoffen als pollen van bomen en planten. Bij contact met pollen bij hooikoortspatiën ten komen er in het lichaam allerlei stoffen vrij. De bekendste hiervan is histamine, dat met. name zorgt voor klachten als jeuk, niezen en tranende ogen. Daarnaast komen er ontstekingsstoffen vrij (o.a. leukotnënen) die zwelling kunnen veroorzaken: dit geeft een verstopte neus, gezwollen oogleden en een loopneus. Al deze lichaamsreacties zijn erop gericht de pollen zo snel mogelijk weer uit de neus en ogen te krijgen. Wat kun je aan hooikoorts doen? Het beste is om niet in aanraking te komen met de pollen waar men allergisch voor is. Dit is echter met zo gemakkelijk als het klinkt. Als u weet waar u allergisch voor bent is het wel verstandig om zoveel moge lijk contact hiermee te vermijden, door bijvoorbeeld ramen tijdens de bloeiperiode gesloten te houden en alleen op regenach tige dagen buitenactiviteiten te plannen. Als men de klachten bij hooikoorts niet behandelt, gaan ze zelden vanzelf over Sterker nog, men kan zelfs ook allergisch worden voor andere stoffen. Met een goede behandeling kunnen de klachten vaak binnen de perken blijven. Allereerst dient men dus contact met pollen te vermijden. Daarnaast kan men met behulp van een hyposensibilisaiiekuur (een reeks injecties) proberen minder allergisch te worden. Dit kan jaren duren, succes is echter met gega randeerd. Tenslotte kan men met medicatie de symptomen bestrijden. De zogenaamde anti-histaminica zorgen ervoor dat de vrij gekomen histamine weinig kans krijgt klachten te veroorzaken. Deze middelen werken snel en geven in het algemeen weinig bijwerkingen, soms wat slaperig heid. Daarnaast worden ook vaak de cortico-steroïde neussprays toegepast Deze zijn gebaseerd op hormonen die de ontstekingsreactie bij hooikoorts remmen. Het effect van deze neussprays is na meer dere dagen merkbaar. Bij langdurig gebruik echter, is er een verhoogde kans op neus bloedingen. Nieuwe ontwikkelingen op medicatie- gebied. Het is van belang om bij de behandeling van hooikoorts het histamine te remmen én de ontstekingsreactie tegen te gaan, waardoor je het totaal aan klachten zo goed mogelijk aan pakt. Sinds kort zijn er positieve geluiden ie horen over een nieuw middel. Dit middel (Mizollen) schijnt zowel op de klachten te werken die veroorzaakt worden door het histamine, als op zwelling, veroorzaakt door de ontstekingsreactie Wanneer u vragen heeft over hooikoorts of medicatie tegen hooikoorts kunt u het beste uw huisarts raadplegen. Nieuwbouw? Dan gelden nog lagere tarieven DIESEL FOR SUCCESSFUL LIVING FOR SUCCESSFUL LIVING Redaktie' M Je la Rivière ad s

de Faam | 1999 | | pagina 7