151 t f Eigen plek voor Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland Braderie in Middelburg 'V Duits Circus Renz in Zeeland Speeltuin Lammerenburg opnieuw ingericht Zeeuws dictee in Oostkapelle Afscheid Danny Blind: Ajax versus RCS Souburg Juwelier mNDEF&MADEN WOENSDAG 16 JUNI 1999 3BSgC JAARGANG 101 - NUMMER 24 M Echt Aquamarijn "LAGUNA" WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Braderie- en Podiumfestival Binnenstad 17-18-19 juni Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Circus Renz is misschien wel het bekendste circus van Nederland. Minder bekend is het feit dat er in Duitsland ook een Circus Renz is. Het wordt geleid door de oudste circusdirec teur van Europa: Bernard Renz, 79 jaar. De speeltuin Lammerenburg in Vlissingen heeft een nieuw uiterlijk gekregen. Er zijn nieuwe speeltoestellen geplaatst, waaronder een grote glijbaan die als blikvanger fungeert. Daarbij is de hele speeltuin toegankelijk voor rolstoelen en kinderwagens. Basisschool De Knotwilg uit Oostkapelle houdt dinsdag 22 juni opnieuw het 'Groot Oostkappels Dictee der Nederlandse Taal'. Maximaal honderd taalgevoelige deelnemers proberen elkaar de loef af te steken door de moeilijke zinnen zo foutloos mogelijk op schrift te zetten. PZC WEEKBLADEN I f aam er Danny Blind neemt vrijdag 6 augustus afscheid van zijn carrière als profvoet baller. Hij doet dat niet bij Ajax, de club waar hij als verdediger furore maakte. Valetta Kleuren Schuilkelder Middelburg staat don derdag, vrijdag en za terdag (16,17 en 18 ju ni) helemaal in het te ken van het Braderie- en Podiumfestival. In de winkelstraten staan ongeveer twee honderd kramen, op verschillende podia zijn muzikale optre dens. Op het program ma minder coryfeeën dan voorgaande jaren. LET OP DE SPECIALE BIJLAGE, BEWAARKRANT SEM EVENEMENTEN MIDDELBURG, IN DEZE KRANT KLEINE MARKT I 4381 EJ VUSSINCEN Walsiraatpromenade) Tel, 0118-412605 Vrijdag koopmand Deze week: Opening Poelendaeleweg Opening sportveld VV Nieuwland Het Duitse circus doet deze zomer Zeeland aan. De hele maand juli is het circus er gens te zien: in Renesse, Middelburg, Cadzand-Bad, Breskens, Vrouwenpolder en Goes. De circuslieden bren gen een gevarieerd pro gramma met olifanten, acro baten, jongleurs, paarden en ruiters, kamelen, clowns en een vuurspuwer. Op Walcheren is het circus van 8 tot en met 10 juli op het Hof van Tange in Middel burg en 26 en 27 juli in de Fort den Haakweg in Vrou wenpolder. Het olifantennummer trekt altijd veel bekijks. De speeltuin wordt 26 juni in toegankelijk. Het grootste gedeelte van de speeltoe stellen van de oude speel tuin werd in 1997 afgekeurd, omdat zij niet langer volde den aan de strenge veilig heidsvoorschriften die toen in werking traden. Na een enquête waarin kinderen gebruik genomen door wet houder Poppe-de Looff. Voorafgaand aan de officiële opening begeleiden dweil bands kinderen uit de omlig gende wijken Rosenburg en Paauwenburg naar de speel tuin. Die is na 14 uur gratis konden aangeven hoe hun nieuwe speelterrein er uit moest komen te zien, is be gonnen met de herinrichting. In totaal heeft die ongeveer tweehonderdzestigduizend gulden gekost. De speeltuin is overigens nog niet helemaal af. De grasmat ontbreekt nog, waardoor de speeltuin er nog niet echt 'groen' uitziet. De mat wordt dit najaar op nieuw ingezaaid. Ook wor den er dan nog enkele plan ten in de speeltuin aange bracht. Het dictee begint om 20 uur in de openbare bassischool in Oostkapelle. Tijdens het correctiewerk door de jury is er gelegenheid tot informeel samenzijn, compleet met drankje en hapje. Inschrij ving staat open voor ieder een en er zijn geen kosten aan verbonden. Een dag later, woensdag 23 juni, wordt het 'Klein Oost kappels Dictee der Neder landse Taal' gehouden. Leer lingen van de groepen zeven en acht van basisscholen buigen zich hier over een iets makkelijkere versie van het dictee. Inschrijving voor de kleine variant kan via de eigen basisschool of bij OBS De Knotwilg. wss Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsou burgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (Verkoopleider) (0118) 484316 (privé (0118) 615044) Lisetta de Witte (0118) 484313 (privé (0118) 471876) Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Enrico Joziasse (0118) 484308 (privé (0118) 614600). Redactie: Ellen de Dreu-Erkens (0118) 484276 (privé (0118) 641484). Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 Of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax nr (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10 00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 165.775ex. Van Dierendonk: „Want het liefst leen ik zoveel mogelijk uit voor tentoonstellingen. Zo dat het publiek kan zien wat er bij hun op de hoek gebeurde, zoveel jaar geleden". Speciaal voor de open dag zijn er in het kantoor een paar vitrinekasten ingericht met voorwerpen die in Zeeland gevonden zijn. Wie het PACZ een bezoekje wil brengen, kan er tussen 10 en 16 uur terecht. Ook de voor malige schuilkelder, bij de bouw bedoeld voor hoge pro vinciebestuurders, is dan toe gankelijk. Voor het publiek een unieke kans eens een kijkje te nemen in zo'n kelder. „Archeologie is eindig. Ik denk niet dat over vierhonderd jaar er iemand geïnteresseerd is in een Paddington-mok van Dou- we Egberts die uit deze tijd af komstig is. Nu wordt alles be schreven, vastgelegd wat er zoal gebeurt. Maar dat wil niet zeggen dat er over vierhon derd jaar geen archeologen meer zijn. Die zullen blijven bestaan zolang er nog voor werpjes in de bodem zitten". breed U IT In ons overzichtelij ke uitkatern BREED UIT veel informatie over uitgaan in Mid den-Zeeland en han dige van dag tot dat overzichten met het uitgaansaanbod op het gebied van film, muziek, theater en exposities. Deze week onder meer aandacht voor de sf-thriller Virus, te zien in Cine City in Vlissingen. Verder aandacht voor Cruel Intentions, einduitvoe ring leerlingen van theaterschool De Am bitie en het Internatio naal MuziekFeest in Middelburg. Voor zijn afscheid keert hij even terug in het shirt waarmee zijn jongens droom begon: dat van RCS uit Oost-Souburg. De af- scheidswedstrijd Ajax-RCS wordt opgeluisterd door de aanwezigheid van cory feeën als Peter van Vossen, Edwin van der Sar en, als de drukke agenda's in Bar celona het toelaten, de ge broeders De Boer. Het sportpark van RCS wordt speciaal voor de ge legenheid omgetoverd tot een klein stadion. Er wor den twee zittribunes en één staantribune geplaatst. In totaal kunnen er dan vijfdui zend toeschouwers terecht. Die kunnen voor de wed strijd, die om 19 uur begint, genieten van een een optre den van BIpf: nog zo'n voorbeeld van Zeeuws ta lent. De voorverkoop van de- wedstrijd begint deze week. De prijzen variëren van twintig tot vijfentwintig gul den. De poort van het sport park wordt 6 augustus al om 16.30 uur geopend. Danny Blind, hier een paar jaar geleden in Zoutelande, neemt afscheid als voetbal ler. foto's Ruben O reel Overigens -gaat Blind niet verloren voor de voetbal wereld. Hij is inmiddels aangetreden als directeur spelersbeleid bij Ajax. door Ellen de Dreu 'X Is weliswaar een tijdelijk onderkomen. En de omstandigheden in de gymzaal zijn niet echt optimaal te noemen. Toch is provinciaal ar cheoloog Robert van Dierendonk blij met de vestiging van een écht Provinciaal Archeolo gisch Centrum Zeeland (PACZ) in de gymzaal van de brandweer in Middelburg. „In ons vori ge pand aan de Balans waren de kasten twee centimeter te smal. Daardoor zijn zowat alle ar chiefdozen beschadigd", vertelt hij. Om ieder een kennis te laten maken met het centrum, is er zaterdag 26 juni een open dag. „We zitten hier tijdelijk", ver telt Robert van Dierendonk. „Uiteindelijk is het de bedoe ling dat er ergens een cultu reel erfgoed-huis komt. Hier gaan dan allerlei instanties in die iets met het culturele erf goed van Zeeland te maken hebben. Wij, maar ook bij voorbeeld de consulent regio nale geschiedenis". Het PACZ is een bureau in op komst. Het beheert de archeo logische schatten die Zeeland rijk is: de vondsten die gedaan zijn bij opgravingen in de pro vincie. „Onze eerste inzet is: bewaren wat er nog is. Dat geldt ook voor de nog niet ge vonden schatten: de informa tie die nog altijd onder de grond ligt opgeslagen. Als wa terschap, provincie of ge meentes plannen ontwikkelen waarbij mogelijk archeologi sche terreinen worden ge roerd, geven wij advies over hoe ze dat het beste kunnen doen". Zo probeert de provin ciaal archeoloog te voorko men dat belangrijke archeolo gische monumenten verloren gaan. „In de afgelopen vijftig jaar zijn veel bodemschatten gewoon verdwenen. Als we zo door gaan, is er straks hele maal niets meer. We zijn ons er met z'n allen van bewust dat we nog lang niet voldoen de toegerust zijn om nu alles uit de bodem te halen. Het is verstandiger om terreinen in tact te laten voor toekomstige onderzoekers, die over betere technieken kunnen beschik ken". De mening van Van Dieren donk tekent de ontwikkelingen in de beroepsgroep. In het Verdrag van Valetta (Malta) dat vorig jaar bekrachtigd werd, wordt het belang van archeologische terreinen on derstreept. Wie op zo'n terrein wil graven, zal verplicht wor den advies in te winnen bij een daartoe aangewezen in stantie. In Zeeland is dat het PACZ. Van Dierendonk: „De implementatie van deze regel geving laat door de val van het kabinet wel even op zich wachten. Maar naar verwach ting zal dat zo tegen het eind van dit jaar zijn". Overheden moeten dan niet alleen advies inwinnen, ze moeten het ook opvolgen. „Dat is nu niet het geval. Alhoewel ik moet zeg gen dat we hier toch al rede lijk samenwerken met ge meentes". De gemeente Mid delburg wint bijvoorbeeld al heel lang advies in van het PACZ. „Maar daar hebben Goes, Veere, Hulst, Schou- wen-Duiveland en Oostburg zich al bij aangesloten. Nu staan Vlissingen en Axel op het punt om het ook te doen". Om een goed beeld te krijgen van waar de archeologische belangrijke terreinen in Zee land liggen, is de Archeologi sche Monumenten Kaart Zee land ontwikkeld. Die wordt 25 juni, een dag voor de open dag, gepresenteerd. „De Mo numenten Kaart is een digitale kaart", vertelt Van Dierendonk. „Hierop staat door middel van kleuren aangegeven hoe be langrijk een bepaald gebied is. Dat is gebaseerd op vondsten die in het verleden gedaan zijn. Die zijn ook terug te vin den op de kaart". De kaart wordt op het PACZ up-to-date gehouden. De terreinen zijn ingedeeld in vier kleuren, va riërend van 'zeer hoge archeo logische waarde' tot 'archeo logische betekenis'. Aan de hand van deze waardering De Hogeschool Zeeland overweegt de zeevaartschool aan de Vlissingse boulevard te verplaatsen naar de Edisonweg. Een groep studenten en oud-leerlingen, gebundeld in de werkgroep Behoud Zeevaartschool, voert actie tegen dit voornemen. De werkgroep probeert zoveel mogelijk handtekeningen tegen de verplaatsing in te zamelen. Menig Middelburger herinnert zich café 't Hof van Zeeland nog wel. Bo Wesdorp en Hayo Duinkerken heropenen het pand deze week. Dat de naam van het nieuwe café - 't Hof - sterk aan die van het legendarische café van weleer doet denken, is geen toeval. Verder deze week: Walcherse fruitteler is de misoogsten beu. Jurjen van Opstal maakt van zijn appels voortaan echte Zeeuwse appelwijn. (advertentie) (advertentie) Provinciaal archeoloog Robert van Dierendonk: „Het is verstandiger om terreinen intact te laten voor toekomstige onderzoekers, die over betere technieken kunnen beschikken". Behalve van de gymzaal maakt het PACZ ook gebruik van de voormalige BB-schuil- kelder onder de brandweerka zerne. Hier staan alle voorwer pen die gevonden zijn bij ar cheologische opgravingen in Zeeland. Tenminste, voor zo ver ze niet zijn tentoongesteld. Cora van Antwerpen van de Stichting Evenementen Mid delburg (SEM) legt uit hoe dat komt: „Veel ondernemers hebben dit jaar een afwach tende houding aangenomen. De aanmeldingen kwamen daardoor pas laat binnen. Daardoor kun je niet te veel ri sico's nemen bij de program mering. Vorig jaar trok de bra derie een normaal bezoekers aantal. Het publiek laat het in Middelburg vrijwel nooit af weten. Het is toch nog steeds één van de grootste van Ne derland". Toch sieren nog wel enkele bekende namen het program ma. De grote publiekstrekker dit jaar is Marianne Weber. Zij treedt vrijdagmiddag op in een podium op de Markt. Weber haalde in één klap on gekende nationale roem door het duet 'Regenboog', samen met Frans Bauer. Maar ook so lo wist ze de weg naar de hit lijsten te vinden met nummers als 'Ik wist dat er een ander is'. Verder is er dit jaar veel aan dacht voor muziek uit de re gio. Er zijn optredens van Fem Fatal, Cartouche, het Zeeuws- Vlaams jeugdorkest The Young Ones, G-String, In Ge- Marianne Weber is de publiekstrekker van dit jaar. val van Noot en B.S.U.R. De muziek is niet, zoals vorig jaar, opgedeeld naar genre in een bepaald podium. Cora van Antwerpen: „We hebben nu een gezellige mix van alles door elkaar". Behalve optre dens in podia in de binnen stad zijn er ook straatorkesten die de braderie verlevendigen. Het looporkest Stad Tilburg bijvoorbeeld. Maar ook de boerenkapel van EMM, Cop per and Brass van Vlijt en Vol harding en Straatorkest Olé geven acte de presence. Bij deze krant is de bewaar- krant van de Stichting Evene menten Middelburg gevoegd. Hierin is een compleet over zicht opgenomen van alle acti viteiten tijdens het Braderie- en Podiumfestival Middelburg 1999. worden adviezen gekoppeld met betrekking tot de wettelij ke bescherming en regelge ving, planologische bescher ming en fysieke bescherming ten aanzien van beheer en in richting. „Zo kunnen we missers die in het verleden gemaakt zijn, voorkomen", hoopt Van Die rendonk. Er zijn voorbeelden te over van hoe het mis kan gaan, maar Van Dierendonk noemt de nieuwbouw in de Nieuwstraat in Sluis als voor beeld van hoe het echt niet moet: „Er is daar een bouw put gemaakt in een heel histo risch gedeelte van Sluis. De grond is afgevoerd en pas daarna bleek er van alles in te zitten. Amateurs hebben toen nog van alles uit de al afge voerde grond gehaald, maar een groot deel van de infor matie was op dat moment al verloren. Je hebt namelijk wel de voorwerpen, maar niet de context waarin ze gevonden zijn. Dat is natuurlijk echt zon de".

de Faam | 1999 | | pagina 1