DEZE WEEK IN PARTY: Gmbrère TIM IMMERS DOET VRIENDIN SCHOKKENDE BEKENTENIS... BONNIE ST.CIAIRE WIL VOOR VRIEND GROTERE BORSTEN Oud-leerlingen strijden voor behoud Zeevaartschool lMSfflÈMiraa Formule van 't Bevahuis werkt ook in Vlissingen Café's 't Hof van Zeeland en De Klos krijgen vervolg BEATRIX STRALENDER DAN OOIT HUISVRIEND LAURENS-JAN IS TERUG MORGEN BEGINT Waterstanden 06-9771 Weerbericht 06-9775 Behoud van de Zeevaartschool aan de Boule vard in Vlissingen. Dat is wat de werkgroep Be houd Zeevaartschool in principe wil bereiken. De Hogeschool Zeeland, waar de zeevaart school deel van uitmaakt, kondigde onlangs aan haar maritieme tak te willen verplaatsen naar de Edisonweg. Dat schoot in het verkeer de keelgat van oud-leerlingen en leden van ma ritieme studentenvereniging Mirfisto. De werk groep Behoud Zeevaartschool verzamelt nu handtekeningen tegen het voorgenomen plan. Dure appartementen Kom, kijk, hoor in de Drvkkery Geboorte nijlpaardje Functionalisme Freddy Wolf steunt spieren Zichtbaar slanker met Ten Cate Grensverleggend ondernemen Wandelen over Walcheren Onderzoek doelmatig goederenvervoer Wat voorheen Levi's Store en daarna United Store was, heet nu 't Bevahuis. De zaak in de Vlissingse Walstraat veranderde wel van naam, maar niet van eigenaar. Dat was en is Johan Bos. Zijn vader begon in Goes en inmiddels is de derde generatie alweer actief in de kleding zaak. In Goes gaat het om confectie en casual wear, in Vlissingen ligt het accent duidelijk op jeans. Uitstraling V Menig Middelburger zal zich de café's 't Hof van Zeeland en De Klos nog kunnen herinne ren. Vanaf donderdag, 17 juni, is de oude glorie van het café aan de Vlasmarkt 20 weer her steld. Dan, op de eerste dag van het Braderie- en Podiumfestival, openen Hayo Duinkerken en Bo Wesdorp voor het eerst de deuren van Café 'tHof. „De bedoeling is een ongedwongen, bruine kroeg. Net als vroeger", legt het tweetal uit. Zuid-Amerikaans fris verovert Nederland Woensdag 16 juni 1999 FAAM/VLISSINGER 11 advertentie UITVERKOOP LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Donderdag 17 juni t/m woens dag 23 juni HUISARTSEN Middelburg: Zaterdag tot 23 uur: F.J.J. Buytendijk, Noordweg 419, tel. 639933. Zondag tot 23 uur: C.J.E.M. Aiders, Bellinkplein 3, tel. 639933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder af spraak). Vlissingen: Zaterdag tot 24 uur: W.N. Osterman, De Kempenaer- straat 2, tel. 479791. Zondag tot 24 uur: F. Bronzwaer, Badhuis straat 31, tel. 412525. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreek uur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St. Joos- land, Arnemuiden, Gezond heidscentrum Middelburg-Zuid (praktijken van J.H. Vervloet, J.C. Ponten, J. Visser): Zaterdag tot 24 uur: N. Kapteijn, Lekstraat 6, Oost-Souburg, tel. 461630. Zondag tot 24 uur: C. Wattel, Dorpsstraat 19, Ritthem, tel. 461630. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: Za terdag en zondag: G. Rullens, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 581276. Aagtekerke, Biggekerke, Dom burg, Koudekerke, Meliskerke, Westkapelle en Zouteïande: Van vrijdag 18 uur t/m zondag 24 uur: PK. Noorlander, Middel burgsestraat 94, Koudekerke, tel. 551231. West- en Midden-Walcheren: Zaterdag en zondag: B. Bouwen- se, Valkenisseweg 42, Biggeker ke, tel. 552190. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag en zondag: J.M. de Hek, Damplein 26, Middelburg, tel. 628207. APOTHEKEN Middelburg: van vrijdag 18 uur tot de vrijdagmorgen daaropvol gend (geopend van 8.30 - 18 uur): Apotheek Hummelen, Markt 69, tel. 612134. Vlissingen: van vrijdag 18 uur tot de vrijdagmorgen daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek De Singel, Singel 9, tel. 412730. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 22 uur: H. Klompe, tel. 471140. Middelburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 20 uur: J. Drijdijk, tel. 626045. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschaps dieren): Zaterdag en zondag: A.J. Ruys, Stadsschuur 1, Middel burg, tel. 613118. Spreekuren zonder afspraak: 11-12 uur en 17- 18 uur. Dierenartsenpraktijk Middel burg: (grote huisdieren) tel. 633803. Visites aanvragen van 8- 9 uur. Dierenartsenpraktijk Oostka pelle: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 581443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: (kleine huisdieren): Kelder- weg 1tel. 592838. Dierenarts A. Meijns, Oostka- pelseweg 12, Grijpskerke, tel. 593060. Zaterdag en zondag: geen dienst. AIDS-TESÏ! door Ellen de Dreu Veel Vlissingers zien de zee- als school. Door gebrek aan vaartschool als een gezichts bepalend kenmerk van de stad. Het pand kent dan ook een rijke historie, die nauw met de geschiedenis van Vlis singen verbonden is. Het ge bouw van de zeevaartschool, de panden Boulevard Bankert 154 en 156, heeft altijd dezelf de bestemming gehad. Het werd in 1903 gebouwd voor de Vereeniging Zeevaart school. In 1923 werd een werkplaats aan de school ge bouwd. Leerlingen hoefden daardoor niet langer naar Middelburg voor het praktijk gedeelte van de machinisten cursus. De Tweede Wereld oorlog verwoestte vele ge bouwen in de Scheldestad. Ook de zeevaartschool bleef niet gespaard: in 1944 werd de oorspronkelijke school compleet verwoest. De werk plaats bleef intact en deed na de wederopbouw weer dienst geld en bouwmaterialen in de wederopbouw kon het ver woeste pand pas in 1950 weer hersteld worden. „En dat is nu het vervelende", vertelt oud-loods Rinus van Es, één van de initiatiefne mers van de handtekeningen actie. „Want omdat het pand nog geen vijftig jaar oud is, is het geen monument. De Ho geschool Zeeland is van plan om het te verkopen. Wij zijn bang dat de koper een pro jectontwikkelaar is die de hele boel tegen de vlakte gooit om er dure appartementen voor in de plaats te laten komen. En dat willen we in elk geval zien te voorkomen". Bovendien hóórt de zeevaart school aan de Boulevard, vindt Van Es. Zelf studeerde hij er ook, jaren geleden. „En De panden van de zeevaartschool zijn een kenmerkend stukje Vlissingen. Toch vallen ze niet on der het beschermd stadsgezicht. foto Ruben Oreel nog steeds komen studenten speciaal naar Vlissingen van wege de binding die de school heeft met de zee. Waar vind je dat nog meer in Ne derland? Nergens toch?" Het stuk van de boulevard waarop de zeevaartschool staat, is geen beschermd stadsgezicht. Van Es: „Het be schermd stadsgezicht in Vlis singen? Dat loopt van het beeld van Michiel de Ruyter tot aan de Gevangentoren. Tot aan de toren, want zelfs die hoort er niet bij. En wat niet beschermd is, daar kan alles mee gebeuren". Van Es en de andere leden van de werk groep Behoud Zeevaartschool proberen nu voldoende draagvlak te krijgen om de panden op de één of andere manier te laten behouden. Zo werd contact gezocht met een aantal architecten, waar onder de Middelburgse archi tect Johan de Koning. Die schreven een visie waaruit blijkt dat de huisvesting van de zeevaartschool architecto nisch wel degelijk van belang is. Ook de architecten Jobse Bos zien de zeevaartschool liever niet verdwijnen van de boulevard. „Rothuizen was de meest prominente architect van Zeeuwse oorsprong, die in navolging van veel archi tecten buiten Zeeland beïn vloed was door de Delftse School", schrijven zij. „On danks de historische beïnvloe ding in de details is de funtio- nele opbouw van dit gebouw ons inziens bepalend voor rangschikking onder de archi tectuur stroming van het func tionalisme.Al met al een ge bouw dat uit vaktechnisch oogpunt beeldbepalend is te noemen. Niet weg te denken uit het gevelbeeld van de bou levard en een voorbeeldfunc tie voor invulling van meer ei gentijdse bebouwing". De werkgroep begon de hand tekeningenactie in haar eigen gelederen. Rinus van Es: „Maar de belangstelling was zo groot dat ik de kaarten niet meer aan kon slepen. Veel in woners van Walcheren willen niet dat het maritiem onder wijs verhuisd. Dat blijkt wel". Wie ook niet wil dat de pan den van de zeevaartschool uit eindelijk zullen verdwijnen, kan dat kenbaar maken door zijn handtekening te zetten. El ders in dit blad staat een bon waarmee dat kan. Van Es: „De grond is oorspronkelijk door de gemeente voor een appel en een ei ter beschikking ge steld aan de zeevaartschool. De De Ruyterschool is in zijn geheel opgeslokt door de Ho geschool Zeeland. Over vijftig jaar is de HZ vast wel weer veranderd in iets anders. Dat kent niemand meer, maar de zeevaartschool is dan wel weg. Dat zou niet moeten kun nen". Bijzondere boeken van Joop Buma en houtsnijkunst van Frans Dingemanse zijn tot dinsdag 22 juni te zien in het binnen plein in De Drvkkery in Middelburg. Van Frans Dingemanse zijn onder meer echte Zeeuwse paeremessen - beschreven in Bu rma's Voor Mij Gesnikkerd - te zien. Donderdag 17 en dinsdag 22 juni leest Buma vanaf 16 uur voor uit zijn nieuwe verhalenbun del 'Ik heb een Uilengat - Middelburgse Verhalen'. Rijschoolhouder Freddy Wolf bestaat vijfendertig jaar. Vorige week werd dat gevierd. Tijdens de sponsor-avond van het ABN/Amro-Peter van Vossen jeugdvoetbaltraject schonk Wolf, overigens net benoemd tot voorzitter van de landelijke Bovag- afdeling voor rijscholen, een cheque van tweeduizend gulden aan de actie Spieren voor Spieren. Dit is een initiatief van oud voetbaltrainers en de spelers van het Nederlands Elftal. Ten Cate brengt al jaren corrige rende lingerie op de markt. Maar naast katoen en satijn is er nu een derde lijn binnen het corrigerend ondergoed. Ultra Shape, zoals de lijn heet, is gemaakt van super- zachte maar stevige microvezel- kwaliteit. De collectie bestaat uit twee bh's, een slip en een pants. De Ultra Shape lijn is te koop bij de linge riespeciaalzaak en grootwaren huis. Corrigerende lingerie van stevige microvezels. Zeventig Zeeuwse bedrijven strijden dit jaar om de BOV-tro- fee Midden-Zeeland. Die wordt uitgereikt aan het bedrijf dat zich het afgelopen jaar wist te onderscheiden op het gebied van grensverleggend ondernemen. Bijvoorbeeld vanwege opvallen de exportordes, het introduceren van technieken, het samen werken met andere bedrijven of het doorvoeren van nieuwe technieken. Uit de aanmeldingen selecteert een speciale BOV- commissie tien kandidaten genomineerd worden. Vrijdag 5 no vember wordt tijdens een feestelijke avond met Co Adriaanse (trainer Willem II) bekend gemaakt wie de prijs uiteindelijk in de wacht sleept. Gelaagd Land, wandelingen over het eiland Walcheren. Dat is de titel van het boek van mr. Martin van den Broe- ke dat vrijdag 18 juni gepresenteerd wordt in De Drvukkery in Middelburg. Het eerste exemplaar wordt rond 16 uur aangeboden aan A.F.D. Kappert, leraar aan de CSW in Middelburg. Wandelen door Walcheren is zappen door heden en verleden, zo verklapt het achterplat vast. Van den Broeke, geboren in Grijpskerke, beschrijft ge signaleerde eigenaardigheden in het landschap: een schuurpaal, een verval len tuinhuisje, eenzame grafstenen, een overwoekerde vijver, een zeldza me gevel. Een nieuw boek dat de eigenaardighe den van Walcheren beschrijft. Er wordt in Nederland nog te weinig gebruik gemaakt van vervoersmogelijkheden over water en per spoor. Dat blijkt uit een onderzoek van de Verladerorganisatie EVO, gehouden in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Wan neer meer bedrijven besluiten van deze milieuvriendelijkere transportmiddelen gebruik maken, valt er een transportkosten besparing tussen de vijf en twaalf procent te behalen. Ook bij kleinere bedrijven met relatief bescheiden ladingvolumes zijn dergelijke besparingen haalbaar. Heel onverwacht is vorige week in het Noorder Dierenpark in Emmen een nijlpaardje geboren. Moeder Suzy wilde ineens niet meer met de andere dieren in het binnenverblijf. De verzor gers besloten haar een nachtje buiten te laten. Groot was de verbazing toen ze Suzy 's morgens samen met haar baby in het water zag dobberen! Het nijlpaardje heet Balenga en is ge noemd naar een Afrikaanse stam. Vijf jaar geleden werd het laatste nijlpaardje geboren in het Dierenpark. Dat was Emiel, de vader van Balenga. Moeder en dochter maken het goed. Johan Bos, met onafscheide lijke pijp, vertelt over de ver anderingen. „Het is niet alleen de naam, maar meer een for mule", zegt hij. „In Goes zijn we een begrip en dat willen we in Vlissingen ook bereiken. Dat betekent géén concessies doen aan kwaliteit en risico's durven nemen. Ook als het ef fect daarvan wat langer duurt dan je hoopt. Jeans verkopen is tegenwoordig een vak. Vroeger verkocht een broek zichzelf, dat waren gouden tij den. Maar met de komst van steeds meer en betere merken zijn de grote jongens geen al leenheersers meer. En de con sument is niet dom hoor, die ziet heel goed het verschil in kwaliteit en prijs. Er wordt te genwoordig verder gekeken dan de naam alleen". Het enorme aantal jeanszaken en de niet altijd te volgen merktoewijzing maakt het er ook niet eenvoudiger op. Bos beaamt dat: „Sommige mer ken mag ik in Goes wél verko pen en in Vlissingen niet. Dat is weieens frustrerend. Zeker als je ziet dat een zaak die het wel mag verkopen er niet zo veel mee doet. De fabrieken zijn zelf trouwens ook niet consequent. Dat supergrote Outletcentre, waarmee in Goes de middenstand straks de doodsteek krijgt, verkoopt zogenaamd tweede keus. Maar in het buitenland heb ik gezien dat het gloednieuw spul is van gerenommeerde merken. Wél de helft goedko per. Daar kan ik me enorm druk over maken. Maar sinds ik ernstig ziek geweest ben moet ik daarmee oppassen, zegt m'n vrouw. En ik heb een verstandige vrouw, dus dat probeer ik dan ook". De naam van de zaak is ont leend aan de BEtere VAkkle- ding die vader Bos destijds verkocht. Toen de spijker broek nog voor het vuile werk was. Anno 1999 kijk je wel uit om in je merkjeans onder de op het iets oudere uitgaans publiek. „Vanaf twintig, vijfen twintig jaar". Beide heren hechten veel be lang aan muziek. De keuze zal in 'tHof breed gehouden wor den. „Niet te extreem, maar wel gewoon lekker swingende muziek. Dat kan funk zijn, maar ook blues of rock. In elk geval géén house en géén top 40", neemt Bo Wesdorp zich voor. Voorlopig wordt er geen ge bruik gemaakt van de keuken die in de zaak aanwezig is. „Maar misschien dat we op termijn een simpele hap gaan verkopen. Een kopje soep van de kachel, een sateetje. Wel hebben we het idee om regel matig wat op zondag te doen. We vragen dan aan vaste klanten om te koken. Zo pro beren we een soort huiska- mergevoel neer te zetten". Donderdag opent café 'tHof. „ledereen die een kijkje wil nemen is welkom", besluit Bo Wesdorp. auto te sleutelen of je plafond te witten. De merken die 't Bevahuis voert zijn: G-star, Diesel, Le vi's, Wrangler, Lee, Dockers. Daarnaast nog: Gaastra, Chi- pie, Collumn, Scotch and So da, Timberland en News. „Stuk voor stuk merken met een eigen uitstraling"", zegt Bos. „Dat is ook de bedoeling. We verkopen geen kleding maar een beeld. Een broek met een smoel, zeg ik wei eens. En Nederland is een jeansland hè. Wij zijn ontzet tend verwend; alle topmerken zijn altijd verkrijgbaar en er wordt goed geluisterd naar wat de consument wil". „Hier in de zaak trouwens ook", vult bedrijfsleider Erik Tielkemeijer aan. „Service en kwaliteit vin den we erg belangrijk. Dat zegt iedereen natuurlijk, maar vaak blijft het bij loze kreten. En gezelligheid, dat hoort ook bij de zaak". Om die reden staan er al weer wat verande ringen op stapel. Bos daar over: „De strakke, metalen pashokjes horen niet bij de formule van 't Bevahuis. Te koel, te zakelijk en inderdaad te ongezellig en dat past niet bij ons. Daar gaan we eerst maar eens wat aan doen. De rest zien we dan later wel, maar plannen heb ik genoeg". Erik Tielkemeijer en Johan Bos: „Gezelligheid hoort ook bij de zaak". „De bar staat weer links en de verdieping die later is toege voegd, is er uitgehaald. Alleen het balkenplafond voldeed niet meer aan de eisen van de moderne tijd. Om geen gezeur te krijgen over geluidsoverlast hebben we dat geïsoleerd". Wesdorp en Duinkerken zijn zo'n vier weken bezig geweest met de verbouwing. Beide heren zijn geen onbe kenden in het Middelburgse uitgaansleven. Bo Wesdorp maakte naam als eigenaar van de Rockdesert, Hayo Duinkerken werkte ja renlang in café Seventy Seven en nachtcafé De Rooie Oor tjes. „We kennen elkaar al heel erg lang", vertelt Hayo Duinkerken. Bo Wesdorp vult aan: „En we staan wat betreft onze manier van werken niet ver van elkaar af. Het idee om samen iets te beginnen, is ei genlijk ontstaan na een nacht van te veel bier. Maar toen we hoorden dat dit hier te koop stond, hoefden we er allebei niet echt lang over na te den ken". Wesdorp en Duinkerken zijn beide rond de dertig. Toch kunnen zij zich allebei de café's 't Hof van Zeeland en De Klos herinneren. Zo werd Wesdorp als kind al regelma tig gesignaleerd in 't Hof van Zeeland. Wesdorp: „Dat café was eigenlijk mijn eerste crèche. Raar dat je er nu zelf in staat. Dat had ik vroeger nooit kunnen bedenken". Toen 't Hof van Zeeland sloot, ging het café niet lang daarna weer open als De Klos. Daarna heeft het pand voor namelijk dienst gedaan als eetcafé. Toch is dat concept nooit goed van de grond ge komen. Wesdorp en Duinkerken zijn daarom vast van plan het café qua sfeer terug te brengen in de sfeer van weleer. „Een kroeg waar je met je vader een lekker biertje kunt drin ken", zegt Wesdorp. „Drie ge neraties onder één dak, dat zou leuk zijn". Hij en Duinker ken richten zich voornamelijk (advertentie) Het interieur is aangepakt, teruggebracht in de oude „We hebben het hier binnen staat", vertelt Bo Wesdorp. Bo Wesdorp (links) en Hayo Duinkerken leggen de laatste hand aan de verbouwing van 'tHof. -s Een nieuw soort fris drank is te vinden in de schappen van Konmar, Al- bert Heijn en Gall Gall. Terma is een van oor sprong koolzuurvrije Zuid- Amerikaans drankje geba seerd op kruiden uit Ar gentinië. Het maakt zijn Europese debuut in Neder land. Door de frisdrank te mixen met ijskoud water, ontstaat een sensationeel soort fris met een stevige smaak. Terma is te verkrijgen in gla zen flessen in de smaken Cuyano, Litoral en Con Limón.

de Faam | 1999 | | pagina 11