Folkloristische dagen Ringrijden, springlevende traditie Al jarenlang traditie leder jaar organiseert de Folkloristische Commissie, waarin de VVV-Middelburg en de Zeeuwse Ringrijders Vereniging ZRV vertegenwoordigd zijn, twee Folkloristische da gen die altijd veel bezoekers trekken. deelnameformulier voor de publieksprijs bij het sjezenrijden - Folklore of sport? Folkloristische dagen met sjeesrijden en ringrijden te paard Abdijpleinl 5 juli Molenwater 19 augustus Eerste Folkloristische Dag Op en rond het Abdijplein wordt op donderdag 15 juli de eerste Folkloristische Dag gehouden. In twee aparte wedstrijden zullen zo'n 40 paren met sjezen en 27 ringrijders te paard zoveel moge lijk ringen proberen te steken. Sjezen De sjezenrijders strijden om de F.B. den Boer-trofee. Dit is een wisselprijs voor het sjezenpaar, dat over de gehele dag de mees te ringen weet te steken. Als er een gelijk aantal ringen is gesto ken, wordt er gekampt. Dit is het prestatie-element van deze dag, maar de traditie staat toch ook hoog in het vaandel, want alle deelnemers en medewerkers gaan gekleed in Zeeuwse kleder dracht. Bovendien worden alle sjezencombinaties en paarden prachtig versierd en zorgen zo sa men met de klederdrachten voor een uniek schouwspel. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld voor de mooist versierde sjezencombi- natie, de meest artistieke combi natie en het mooist verklede paar. Ook het publiek heeft de moge lijkheid de mooiste sjezencombi- natie te kiezen. Bij de geluidswa gen op het Abdijplein is een bon verkrijgbaar die 15 juli uiterlijk om 12.00 uur in de speciale stem bus op het Abdijplein moet zijn ingeleverd. Overigens kan hier voor ook de speciale bon uit deze krant hiervoor gebruikt worden. Inzenders maken kans op een verrassingspakket. Ringrijders Op het Abdijplein strijden de ringrijders te paard om de beker van de Gemeente Middelburg. Ook hier zijn voor de mooiste combinaties prijzen beschikbaar gesteld. Het is fantastisch dat het evene ment weer op het Abdijplein ge houden kan worden. Zeker als men bedenkt dat al in het begin van deze eeuw de Walcherse ringrijders op deze plek om de hoogste eer streden. Door de ver woesting van de Abdij moest er na de Tweede Wereldoorlog een andere plaats worden gezocht. Dat werd het Molenwater. Drie jaar geleden werd het sjezenrij- den weer op de aloude plek ge houden. Dit bleek een gouden idee, want hierdoor nam de pu blieke belangstelling enorm toe. Tweede Folkloristische Dag Vanwege het grote aantal deelne mers wordt de tweede Folkloristi sche Dag nog wel op het Molen water gehouden. Ongeveer 200 ringrijders te paard strijden daar in zes verschillende banen om di verse prijzen. Koninklijke trofeeën De wedstrijd wordt verreden over 30 beurten. De ringrijders die alle 30 ringen weten mee te nemen, kampen met elkaar om de eerste prijs: de Simon Lous-trofee. Maar de prijs met de meeste uitstraling is toch het beeldje van Hare Ma jesteit Koningin Beatrix. Deze prijs wordt gewonnen door de ringrijder die zich in de kamp om de 15 bekers het sterkst toont. Naast dit beeldje zijn er nóg twee koninklijke trofeeën te winnen, namelijk de tweede prijs, een wisselbeker van Prinses Juliana en de derde prijs, een wisselbe ker van wijlen Prinses Wilhelmi- na. Deze laatste beker is al sinds 1947 in omloop. Zo'n koninklijke trofee moet driemaal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnen worden voor de winnaar zich de finitief eigenaar mag noemen. Spannend spektakel De kampen die aan het einde van de dag gehouden worden, bieden een spektakel vol zinderende spanning. De ring wordt tijdens zo'n kamp steeds verkleind, soms zelfs tot het kleinste ringetje dat maar een doorsnede heeft van 10 mm. Behalve de prijzen voor de te steken ringen, zijn er ook hier versieringsprijzen. Alle paarden worden gevlochten en versierd. Een deskundige jury beloont de berijders van de mooist versierde paarden met een prijs. Programma eerste Folkloristische Dag 9.30 uur Opening van het evenement door de voorzitter van de Folkloristi sche Commissie 9.30 -12.30 uur Sjezenrijden op het parcours Ab dijplein - Korte Burg - Groen markt - Onder den Toren -Koor kerkhof - Abdijplein. Ringsteken te paard op het Abdij plein. Diverse jury's beoordelen de combinaties in verschillende ca tegorieën op uitvoering van de versiering. een jury namens de ZRV beoor deelt de combinaties van sjees en paard op technische en tota le uitvoering van de versiering. een jury namens de VVV zal de combinaties van sjees en paard beoordelen op artistieke uitvoe ring een jury namens de ZRV zal de combinaties paard en ruiter bij het ringrijden te paard beoorde len op uitvoering van de totale versiering 9.30 - 12.00 uur Mogelijkheid voor het publiek om mee te doen met de publieks prijs, middels een bij de geluids wagen te verkrijgen bon. Het pu bliek kan op deze bon aangeven welke sjezencombinatie zij het mooist vindt. De bon kan worden ingeleverd in de daarvoor be stemde stembus op het Abdij plein. Wie de bon inlevert maakt kans op een verrassingspakket. 12.30-13.30 uur Pauze 13.30-14.00 uur Uitreiking van de diverse prijzen van de versieringsjury's beker van de Provinciale VVV voor de mooist versierde sjees Zeeuwse Roemer met een fles VOC-jenever geschonken door het Zeeuws Museum voor de meest artistieke sjezencombina tie beker van de PZC voor de pu blieksprijs beker van de Folkloristische Commissie voor het mooist ge klede paar beker van de NMB voor de mooiste combinatie bij het ringsteken te paard. 14.00 uur Vervolg wedstrijden sjezenrijden en ringsteken te paard 16.30 uur Finale met kamp bij het ringrijden te paard 17.00 uur Finale met kamp bij het sjezenrij den 17.30 uur Uitreiking F.B. den Boer wisselbe ker voor het paar met de meest gestoken ringen. Uitreiking beker Gemeente Middelburg voor de meest gestoken ringen bij de ringrijders te paard. Programma tweede Folkloristische Dag 08.00 uur Opening van het evenement door de voorzitter van de Folkloristi sche Commissie 08.00 -16.00 uur Ringrijden te paard in zes banen over 30 beurten op het Molenwa ter. 08.30 - 12.00 uur Jury beoordeelt de versiering van de paarden 12.00 - 13.00 uur Pauze 16.00 - 16.30 uur Kampen om de bekers in de klei ne finale in de diverse banen 16.30 -18.30 uur Kamp om de bekers voor dag klassement en grote bekerfinale. 18.30-19.00 uur Uitreiking van de Simon Lous- trofee voor de meeste gestoken ringen. Uitreiking van het beeldje van H.M. Koningin Beatrix voor de winnaar van de grote bekerfi nale. Uitreiking van de overige bekers en versieringsprijzen. Naam: Straat:..... Woonplaats: Telefoonnummer: Ik doe mee met de prijsvraag voor de publieksprijs bij het sjezenrijden en maak daarmee kans op het verrassingspakket dat verloot zal worden onder alle inzenders van deze prijsvraag: De uitslag wordt bekend gemaakt tijdens de prijsuitreiking op het Abdijplein om 13.30 uur Ik kies als mooiste combinatie de sjees met nummer Ik vind dit de mooiste combinatie omdat Dit evenement is mede mogelijk door. de steun van Gemeente Middelburg, ING-bank Middelburg, Heiheken Brouwerijen, Pricewaterhouse Coopers, Van Garderen, Herculus, Restaurant De Abdijen P.Z.C. Daarnaast zijn er vele kleinere sponsors die deze Folkloristische dag steunen In de zomermaanden zijn iedere week wel ergens op Walcheren ringrijwedstrijden te zien. Door de toege nomen belangstelling is het aantal wedstrijden flink gestegen. Kunst apart Ringrijden is in het kort te' om schrijven als 'het steken van een ring met een lans, gezeten op een galopperend ongezadeid paard'. Zo simpel is het niet. Om tot een goede prestatie te ko men, moet de ringrijder een paard berijden dat bij hem past, zodat een twee-eenheid ontstaat. Ringrijder en paard moeten el kaar kunnen vertrouwen. Daarnaast is ringrijden vooral een kwestie van concentratie. El ke ringrijder doet dit op zijn ei gen manier. De een houdt die concentratie de hele wedstrijd dag vast, anderen kunnen de concentratie opbrengen op het moment dat ze met hun paard in de baan staan. Sommige ringrijders oefenen op kleine ringen lopend met de lans in de hand om een goede con- centratre te bereiken. Hierdoor krijgen ze meer zelfvertrouwen- en presteren ze beter, pj i Toch zijn er ook ringrijders die .nooit oefenen en ook uitstekende resultaten behalen. Sommigen hebben vroeger veel geoefend en draaien nu op hun routine; maar er zijn ook natuurtalenten die nooit geoefend hebben. Tijdens het kampen wordt de ring steeds verkleind, waardoor de moeilijkheidsgraad toeneemt. Wie de kleinste ring met een doorsnede van 10 mm kan ste ken levert een prestatie van for maat, een waar kunststukje. Historie Vroeger werd in de meeste dor pen maar één wedstrijd per jaar gereden, vaak op pinksterdrie. Boerenknechten mochten dan op -,het paard van de boer waar ze in dienst waren de ring steken. Dat m^^iwel voor paard als ruiter niet mee, want er werd rijet 'ge- >J6éfend. Omdat het ringrijden vooral een folkloristischkarakter haif en een dag ontspanning m het zware arbeidzame leven be tekende, Was de prestatie van ^minder belang. 'J 'jsia de oprichting in 1950 van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging werd het wedstrijdelement steeds belangrijker. Er werden meer gezamenlijke wedstrijden georganiseerd om zo het presta tieniveau naar boven te brengen. In de jaren 60 leek het de ver keerde kant op te gaan toen het aantal deelnemers slonk. Dit kwam vooral door de mechani satie van de landbouw waardoor minder gebruik gemaakt werd van trekpaarden. Juist deze paar den werden veel voor het ringrij den gebruikt. Heden toenemende belangstelling Vopr recreatief gebruik van paar- den, steeg ook weer de belang- Jgtlping voor het ringrijden en groeide de deelname aan wed- '/ëirifdén, v Tegenwoordig heeft de Zeeuwse Ringlijders Vereniging ongeveer 750 leden, waarvan er zo'n 500 Actief aan wedstrijden deelne men. Een groot aantal doét meerdere keren per jaar aan een wedstrijd mee. De jongste deel nemers,zijn 12 jaar oud. Dat be tekent dat het voortbestaan van het ringrijden in de toekomst verzekerd lijkt. Met het toenemen van het aantal wedstrijden is het prestatie niveau flink verhoogd. Het was vroeger een uitzondering als ie mand alle dertig te steken ringen meenam. Omdat nu veel ringrij ders getraind aan de start ver schijnen, komt dit tegenwoordig wèl regelmatig voor. Traditie In de jaren 80 keerde het tij. Door Omdat nu bij het ringsteken meer belang wordt gehecht aan het wedstrijdelement, is er min der plaats voor tradities. Eén van cfje tradities die op de dorpswed- /strijden nog wèl in ere wordt ge houden, is de pollepelprijs. Vroe ger was dit een prijs voor de on gelukkige deelnemer die de hele '4ag geen enkele ring aan zijn lans had weten te steken. De pollepel werd toen in de boe renhoeven gebruikt bij het berei den van karnemelksepap. Het knechtje dat hét laagst in rang was, werd belast met het roeren van de pap. Hij werd dan ook de papkoker genoemd. Het was geen felbegeerd baantje, want de papkoker werd nog niet voor vol aangezien. Bij het ringrijden werd de pollepel zodoende het symbool voor onhandigheid of onbekwaamheid van de ringrij der. Tegenwoordig is de pollepel een felbegeerde ereprijs, die aan het eind van de wedstrijd wordt uit- gekampt. De ringrijderij heeft zich steeds meer ontwikkeld van folklore tot folkloristische sport.

de Faam | 1999 | | pagina 41