Indonesische, Maleisische en Thaise dansen bieden een schitterend schouwspel Topamusement Danny Everett in 2000 tien jaar op de planken Belangrijk onderdeel van het programma De Pasar Asean is ondenkbaar zonder de optredens van diverse dansgroepen. Dansen maken een wezenlijk on derdeel uit van het leven in de Aziatische landen. De meeste dansen hebben dan ook diepere betekenissen en kenmerken zich door de sierlijke en betekenisvolle be wegingen van de dansers en danseressen. Indien mogelijk zal bij de optredens de nodige uitleg ge geven worden. Op de eerste dag van de Pasar Asean komt de groep INA INA SEHATTI naar Middelburg, om hier hun traditionele Indische dansen en kleding te laten zien. Fan van CliffElvisBuddy en de Beatles De SEM is er trots op dat zij er in is geslaagd om twee landelijk bekende bands en een misschien nog wel bekendere zangeres naar Middelburg te halen. Ie Minahassers in Nederland. De mystieke en serene schoonheid van de traditionele Minahas- sisch/lndonesische dansen in al haar stijlen en vormen zal een ieder zeker bekoren. Van de Ka- basaran (krijgsdans) tot de sier lijke liefdesdans Tari Lenso. De Minahassische cultuur be hoort tot de meeste verfijnde en ontwikkelde van de Indonesische Archipel. De hooggeschoolde en ervaren dansers en danseressen brengen hun dansen gekleed in originele Minahasser gewaden. Vaste gasten op de Pasar Asean Middelburg zijn de leden van de Thaise dansgroep CHIANGMAI THAI DANCE. Deze groep heeft een uitgebreid repertoire aan oosterse dansen met prachtige namen als de Ze geningen Dans, de Kaarsen Dans en de Bamboe Dans. Thaise vrouwen staan bekend om hun schoonheid, die door de dames van Chiangmai Thai Dance wordt geaccentueerd door de elegante gebaren tijdens het dansen. De groep verzorgde onder ande re optredens in de Thaise am bassade, het Tropenmuseum diverse grote restaurants en ho tels, zoals het Hilton en Okura hotel. In Zeeland zijn zij geregeld te zien tijdens de Thaise avonden van Oriëntal Garden in Koude- kerke. Voor de SEM treden zij op zon dagmiddag 4 juli. Op zaterdag zijn ze te zien in de stand van Oriëntal Garden op de Pasar Asean en verzorgen zij ook twee keer een optreden. DE ROOS is de betekenis van de naam van dansgroep BUNGA ROSI die op zaterdag, de tweede dag van de pasar, op het podium enkele optredens verzorgen. Zij brengen u tijdens een betover ende dans terug naar de dagen van weleer in het Tempo Dulu van de Gordel van Smaragd. BUNGA ROSI is een onderdeel van de vereniging 'Minasaruan Ta Waya' (MTW) die als doelstel ling heeft de cultuur uit de Mina- hasa, een gebied in de noord oostelijke punt van het eiland Sulawesi, te handhaven voor al Deze zanger heeft als inspiratiebron de muziek uit de jaren 60 en maakte jarenlang deel uit van de bekende groep de Spectacles. Daarna maakte hij een solo CD en sinds die tijd is hij een graag ge ziene gast op Pasars en feesten. In Middelburg zingt hij op zondag middag om 15.00 uur Foco Massada Foto Anda van Riet toenmalige Massada, maar sinds enkele jaren timmert het nieuwe Massada, nog steeds onder leid ing van oprichter en zanger Manuhutu, weer druk aan de weg. Met oude hits en nieuw repor- toire bewijst Massada dat het nog steeds een muzikaal hoogtepunten is. Justine Palmelay Deze zangeres die reeds bij vele gelegenheden in Middelburg op trad en veel succes had behoeft geen nadere introductie. Zij be hoort zeker tot de categorie Top- amusement. Foco is een Molukse muziek groep uit het noorden van het land. De negen leden tellende band brengt voornamelijk tradi tionele Molukse nummers, de zo genaamde lagu-lagu Ambon. De arrangementen kenmerken zich door een variatie aan verschil lende stijlen. Foco geniet inmid dels landelijke bekendheid, mede door hun optredens op pasars, Molukse en Indische feestavo- den, bruiloften en vele festivals. Daarnaast heeft Foco twee CD's uitgebracht: 'Menangis meradju' en 'Lain Sajang lain', die uiter aard ook hebben bijgedragen aan de bekendheid die de band mo menteel geniet. De band, die zijn naam ontleent aan een berg in Israël, werd be gin jaren zeventig opgericht door zanger Johnny Manuhutu. na vele live-optredens in het hele land kwam in 1978 de eerste elpee van Massada uit met daaropvolgend twee hitsingles. Massada maakte naam en werd razend populair. Hoogtepunten uit die periode zi jn twee gouden elpees ('Asta- ganaga' en 'Pukul Tifa'), meerdere hits, waaronder 'Latin Dance' en 'Arum- bai', televisiespe- cials, een Zilv eren Harp en een optreden op het bekende Pinkpop festival. In 1983 viel het doek voor het

de Faam | 1999 | | pagina 39