Hollands bontje in Amerikaans jasje DEZE WEEK IN PARTY: NATASJA WAAKT IN BIKINI-BAR OVER HAAR PLAYBOY RENE FROGER! 'ZWANGERE'DAPHNE WEIGERT RISKANTE OPERATIE Praktijk voor natuurgeneeskunde De Levensboom geopend Tien jaar Schoonheidssalon Marleen Josephine 'WESTENWIND'-MOEDER MOEST EIGEN DOCHTERTJE MISSEN BON Historische beelden met korting voor lezers van de Faam/Vlissinger Eigenlijk heet ze Annette van de Ketterij-Melis. Maar wie in Zoutelande op die manier naar haar vraagt, komt niet veel verder. Wie echter vraagt naar 'Jannetje van Zoutelande', wordt wèl rechtstreeks doorgestuurd naar de hand werkwinkel in de Langstraat. Jannetje van Zoutelande geniet internationale bekendheid op het gebied van quilting en patchwork en dat komt tot uiting in haar boek, dat volgende week uitkomt: Quilttour a la Pompadour. Het is vanaf 17 juni verkrijgbaar in de meeste boek handels en hobby- en handwerkwinkels. Waterstanden 06-9771 Weerbericht 06-9775 In Domburg is vorige week de praktijk voor na tuurgeneeskunde De Levensboom geopend. Madeleine Wellhüner, eigenaresse van de prak tijk, noemt zichzelf echter zeer zeker geen 'zweverig type': „Ik ben juist hartstikke nuch ter. Ik stel mijn diagnose op basis van weten schappelijke gegevens, niet op mensenkennis, instinct of helderziendheid ofzo". Tien jaar geleden opende Marleen Kruit haar ei gen schoonheidssalon voor dames aan het Damplein in Middelburg. Vijf jaar later sloot haar dochter, Josephine van Waarde, zich bij haar aan en kwam er speciaal heren-gedeelte in de zaak bij. Inmiddels is het duo verhuisd naar een ander pand op het Damplein. WEEKBLAD Zeeuwse horeca strijdt om Amstelcup 'n Lamborghini in de badkamer Livera klaar voor de zomer Knuffeldag bij Stomerij Veldman Konmar-drogist de goedkoopste Camera-nieuws bij Foto Verschoore Speciaal voor de lezers van de Faam/Vliss inger heeft het Nederlands Filmarchief twee videobanden in de aanbieding. Het betreft Zeeland in het Polygoonjournaal 1924 -1950 en Zeeland 1920 - 1930. Normaliter kosten deze videobanden f 29,50 per stuk, speciaal voor onze lezers biedt het Nederlands Film archief beide videobanden aan voor 49,-. Honderd minuten historisch materiaal voor nog geen vijftig gulden. Polygoonjournaal Zeeland 1920-1930 Woensdag 9 juni 1999 FAAM/VLISSINGER 23 Pompadour is de merknaam van mooie, puur Nederlandse stoffen, ontworpen in Barne- veld en gemaakt in Gemert. De werken in het boek van Jannetje van Zoutelande zijn, zoals de titel al doet vermoe den, allemaal gemaakt van deze stoffen. In het boek staan talloze ontwerpen en voor beelden van quilts die Janne tje in de loop der jaren zelf ontwierp en maakte. Ze wor den vergezeld van patronen, zodat de lezer ze zelf na kan maken. Jannetje: „De stoffen zijn echt oer-Hollands. Maar ik heb er een Amerikaans sausje overheen gegoten door ge bruik te maken van traditione le Amerikaanse patchwork blokken". Quilttour a la Pompadour is niet het eerste boek dat ver schijnt van de hand van Jan netje. Haar eerste boekje, een nummer uit de bij hobbyisten HUISARTSEN Middelburg: Zaterdag tot 23 uur: P.P. Lankhorst, Seisweg 29, tel. 639933. Zondag tot 23 uur: G.J.M. Meijjer, Oosterschelde- straat 12, tel. 639933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreek uur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Vlissingen: Zaterdag tot 24 uur: W. van Ouwerkerk, Gerbrandy- laan 6, tel. 465498. Zondag tot 24 uur: B Bosch, Badhuisstraat 81, tel. 412233. Visites aanvra gen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St. Joos- land, Arnemuiden, Gezond heidscentrum Middelburg-Zuid (praktijken van J.H. Vervloet, J.C. Ponten, J. Visser): Zaterdag tot 24 uur: H.J Roelofsen, Prins Bernhardstraat 2, Arnemuiden, tel. 601308. Zondag tot 24 uur: J.C. Ponten, Oude Rijksweg 4, Nieuw- en St. Joosland, tel. 627664. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: Za terdag en zondag: R. Ubels en M. Helmes, 't Plein 2, Seroosker ke, tel. 591212. Aagtekerke, Biggekerke, Dom burg, Koudekerke, Meliskerke, Westkapelle en Zoutelande: Van vrijdag 18 uur t/m zondag 24 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuur manstraat 6, Domburg, tel. 581271. West- en Midden-Walcheren: Zaterdag en zondag: A Stutter- heim, Rapenburg 4, Meliskerke, tel. 561760. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag en zondag: G.J. de Witte, Doornen burg 31, Vlissingen, tel. 478811. APOTHEKEN Middelburg: van vrijdag 18 uur tot de vrijdagmorgen daaropvol gend (geopend van 8.30 - 18 uur): Apotheek Welsinge, J.W. Thibautstraat 45, tel. 623298. Vlissingen: van vrijdag 18 uur tot de vrijdagmorgen daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Papegaaienburg, Pape gaaienburg 24-26, tel. 466345. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 22 uur: H. Hament, tel. 471140. Middelburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 20 uur: M. de Jon ge, tel. 616761. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschaps dieren): Zaterdag en zondag: E. van den Akker en M. de Bruijn, Kanaalstraat 3, Oost-Souburg, tel. 460860. Spreekuren zonder afspraak: 11-12 uur en 17-18 uur. Dierenartsenpraktijk Middel burg: (grote huisdieren) tel. 633803. Visites aanvragen van 8- 9 uur. Dierenartsenpraktijk Oostka- pelle: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 581443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: (kleine huisdieren): Kelder- weg 1, tel. 592838. Dierenarts A. Meijns, Oostka- pelseweg 12, Grijpskerke, tel. 593060. Zaterdag en zondag: dienst. welbekende Canteclaer-reeks, was eigenlijk verantwoordelijk voor de naam 'Jannetje van Zoutelande'. Jannetje: „Eigen lijk is mijn roepnaam Annette. Maar toen ik twintig jaar gele den hier mijn eigen winkeltje begon, heb ik dat 't Winkeltje van Jannetje genoemd. Jan netje is namelijk mijn doop naam. En toen ik dat boekje schreef, wilde ik als naam van de auteur dezelfde naam als mijn winkel hebben. Dat mocht niet van de uitgeverij. Om toch de link naar de win kel en Zoutelande te hebben, heb ik er toen Jannetje van Zoutelande van gemaakt. De uitgever van dit boek, Niesje Wolters-Van Bemmel, zou er geen bezwaren tegen hebben gehad om het onder de naam Annette van de Ketterij-Melis, alias Jannetje van Zoutelande, voor haar winkel in de Walcherse kustplaats. van de winkel uit te brengen, maar nu laat ik het maar zo". Het boek richt zich eigenlijk een beetje op mensen die al wat ervaring hebben in het quilten. „Voor echte begin ners is het misschien nog wat te moeilijk", erkent ze. Alle ontwerpen zijn gebaseerd op effe stoffen en stoffen met streepjes en ruitjes. „Zo krijg je een mooi effect met Hol landse bontjes". Quilten is eigenlijk een voort zetting van de patchwork- techniek. Jannetje: „Je begint met het maken van een quilt door een lap in stukken te knippen. Die stukken naai je vervolgens weer in mooie motieven in elkaar, waardoor een patchwork geheel ont staat. De lap die dan ontstaat, noem je in quilt-termen een 'top'. Hieronder worden dan met kleine reigsteekjes nog eens twee lappen genaaid. Dan is je quilt klaar". Het uit leggen is in drie zinnen ge beurd, maar het daadwerkelij ke quilten kost veel tijd. „Elke hobby kost tijd", weerlegt Jannetje. „En als je het graag doet, geeft dat niets. Je kunt het een beetje vergelijken met borduren, alhoewel ik per soonlijk de voorkeur geef aan quilten. Bij borduren ben je toch constant aan het tellen. Quilten is wat dat betreft wat meer ontspannend". Jannetje maakte de afgelopen jaren honderden quilts. Verko pen doet ze ze echter niet. „Nee", zegt ze beslist als ze ernaar gevraagd wordt. „Ik doe mijn quilts nooit weg. Daar zit zoveel van mezelf in. Dat kan ik gewoon niet verko pen. Bovendien vind ik dat wie een quilt wil hebben, er zelf maar één moet maken. Per slot van rekening is dat gewoon ook heel leuk om te doen". Overigens, wie de ontwerpen van Jannetje eens in het echt wil komen bekijken, kan van 17 tot en met 22 juni een kijkje nemen in de zolder boven 't Winkeltje van Jannetje. Daar staan dan de in het boek om schreven ontwerpen uitge stald. Wellhüner maakt gebruik van een aantal technieken uit de natuurgeneeskunde. Zo mas seert ze haar klanten, maar is het daarnaast ook mogelijk om een aroma-therapie te vol gen. Madeleine Wellhüner: „Alle vormen van therapie zijn on derling te combineren. Een hooipakking bijvoorbeeld is bedoeld om het lichaam te helpen bij het kwijtraken van giftige stoffen. Maar je kunt daarnaast ook andere metho den gebruiken die het lichaam weer op een andere manier stimuleren". Veel van haar kennis en thera pieën zijn afkomstig uit de ho meopathie. Met deze vorm van genezing en andere na- tuurgeneeskunsten kwam ze in Bulgarije in aanraking. „Daar was ik hostess geweest, ik werkte er met toeristen. Toen ik er eenmaal de taal leerde spreken, merkte ik hoe de mensen daar anders met geneeskunst omgaan dan hier. Medicijnen zijn moeilijk te krijgen en zo is de genees krachtige werking van kruiden daar veel bekender dan hier. Ik zeg altijd maar: het Duitse chemiebedrijf Bayer vond honderd jaar geleden de aspi rine uit op basis van wilgen- bast. Sindsdien hebben ze zich in allerlei bochten ge wrongen om dat zo chemisch mogelijk na te bootsen. Ik ge bruik dan liever gewoon wil- genbast". Ze erkent dat ze geen wonde ren kan verrichten. „Ik stuur dan ook regelmatig mensen door naar de huisarts. Kijk, in de opleiding die ik in Bulgarije volgde heb ik veel medische feiten moeten leren. En als ik hier iemand zie binnenstap pen met ongelooflijke buikpijn die aan een blinde darm ont steking doet denken, ga ik die echt niet afschepen met een pakking van het één of ander. Die stuur ik gelijk door naar het ziekenhuis, waar ze hem of haar écht kunnen helpen. Daar kan ik toch niets aan doen". Madeleine Wellhüner had voor zij vorige maand naar Domburg verhuisde een prak tijk voor natuurgeneeskunde in Brabant. Daar heeft ze de nodige ervaring opgedaan. „Ik weet dat de meeste mensen die bij me komen al een hele rit door de reguliere genees kunde achter de rug hebben. Of er nog middenin zitten. Want, zoals ik al zei, de thera pieën laten zich goed combi neren, ook met de 'gewone' technieken uit de gezond heidszorg. Na een chemothe rapie kan ik het lichaam bij voorbeeld goed helpen om al het gif weer zo snel mogelijk af te voeren. Zo kunnen men sen zich al weer snel een stuk beter voelen". Madeleine Wellhüner: „Sinds de uitvinding van asperine, op basis van wilgenbast, heeft de chemie zich in allerlei bochten gewrongen om dit zo che misch mogelijk na te bootsen. Ik gebruik dan liever gewoon wilgenbast". ren. We hebben hier dan ook regelmatig vrouwen die hun haren op hun oksels, benen of bikinilijn weg willen laten ha len. Maar ook mannen die het haar op hun rug laten harsen. Je bent zo toch voor een paar tientjes een hele poos weer vanaf. Scheren raakt echt uit, en terecht. Want na een dag heb je alweer stoppels, terwijl je met harsen er wel weer een week of drie tegenaan kunt". Marleen en Josephine werken met een aantal merken. „Dr. A. Eckstein en Jeröme. En na tuurlijk John van G. Die heb ik al van het begin in mijn salon en dat bevalt gewoon heel goed". Eens in de drie maanden is er een make up middag in de schoonheidssalon. Hier kun nen mensen terecht voor een lesje make up. „Wij maken dan iemand op en laten daar bij de trucjes zien", vertellen de dames. Volgens Marleen Kruit is er niet zo heel erg veel veran derd in de tien jaar dat ze haar eigen salon heeft. „Nee, de schoonheidsbehandelingen blijven natuurlijk altijd hetzelf de. Natuurlijk is er bij de pro ducten enorm veel veranderd, die technieken gaan heel snel. Maar om nou te zeggen dat er binnen het werk van alles an ders is geworden, nee". Josephine van Waarde (staand) en Marleen Kruit: „In tien jaar tijd niet veel veranderd". Marleen Kruit haalde haar di ploma schoonheidsspecialiste al twintig jaar geleden. Een di ploma visagie volgde al vrij snel. „Toen ben ik eigenlijk gelijk gaan werken", verhaalt ze. „Nog niet direct in een ei gen schoonheidssalon, maar meer aan huis, zoals meer schoonheidsspecialistes wer ken. Tien jaar geleden heb ik mijn eigen salon geopend, hier aan het Damplein in Middelburg". Naast schoonheidsbehande lingen werden er in de zaak destijds ook sieraden, par fums en andere kleine produc ten verkocht. Dochter Josephine assisteer de haar moeder toen al regel matig: „Maar ik ben pas echt helemaal in de zaak gekomen toen ik vijf jaar geleden het heren-gedeelte opende". In de nieuwe schoonheidssalon - het duo verhuisde onlangs van nummer 17 naar nummer 48 - staan in het damesge deelte twee stoelen waar klan ten plaats kunnen nemen. Hier werken moeder en doch ter zo af en toe samen. Jose phine van Waarde: „Sommige klanten vinden het namelijk leuk om samen met iemand anders te komen. Moeder en dochter, bijvoorbeeld. Of twee vriendinnen. Zo kunnen we ze ook gelijktijdig helpen". Alhoewel Marleen en Josephi ne samen in één pand gehuis vest zitten, hebben ze toch al lebei hun eigen zaak. Josephi- V ne doet daarbij de heren, maar zij vormen zeker niet de hoofdmoot: „Heren vinden het toch nog best moeilijk om naar een schoonheidsspecia list te stappen. Er komen er zeker meer dan vroeger, maar nog steeds niet genoeg om daarmee alleen je boterham te verdienen". Heren kunnen dezelfde behan delingen krijgen als dames. Toch betalen zij iets minder. Josephine: „Bij een schoon heidsbehandeling voor vrou wen zit de make up inbegre pen. Dat heb je bij mannen natuurlijk niet. Wel spuit ik ze altijd een lekker luchtje op na een behandeling. Dat hoort er gewoon een beetje bij, vind ik". Met het naderende zomersei zoen wordt het steeds drukker in de salon. Vrouwen, maar ook mannen, laten zich de laatste jaren meer en meer harsen om ongewenste beha ring te laten verwijderen. Marleen Kruit: „Dat is echt op vallend, het harsen wordt hoe langer hoe populairder. Alles moet glad zijn, ook bij de he- advertent ie) GESNAPT! 000 De Zeeuwse Horeca Amstel Cup èn de Amstel Sportiviteits- prijs, dat is waar zestien horecabedrijven zaterdag 12 juni om strijden op de voetbalvelden van S.V. Heinkenszand. Hoofd sponsor van het toernooi is bierfabrikant Amstel. De deelne mers zijn afkomstig uit heel Zeeland. Het enige Walcherse team dat meedingt is van De Nieuwe Hoop uit Nieuw- en Sint Joos land. De Amstelbrouwerijen en S.V. Heinkenszand zijn van plan het tournooi jaarlijks terug te laten keren om zo ooit tot een echt Zeeuws kampioenschap te komen. Lamborghini is al decennia lang een wereldberoemd auto merk. Het merk is nu ook te verkrijgen als parfum. Het geurtje - bedoeld voor mannen - is volgens de fabrikant net als de sport wagen een perfecte combinatie van kracht en design. Het is op gebouwd uit zeventien geurige bestanddelen als citrus, laven del, jeneverbes, muskus en iris. Alle producten van de Tonino Lamborghini Parfum Collection zijn verpakt in op en top Itali aans design. Overal is bijvoorbeeld de mythische 'Taurus' op afgebeeld. De Eau de Parfum komt bovendien, speciaal voor vaderdag, uit in een oogstrelende en luxueuze geschenkdoos. Het nieuwe Tonino Lamborghini Parfum. Livera is klaar voor het aankomende bad- en strandseizoen. De nieuwste collectie is vrolijker dan ooit: mooie kleuren, prach tige dessins en opvallende modellen beloven een opwindend seizoen 1999. Nieuwe kleuren als rood, fuchsia, geel, grijs en frisse pastels domineren het kleurbeeld van deze zomer. Daar naast blijven de kleuren aqua, turkoois en bruin nog steeds een belangrijke rol spelen. Verder opnieuw veel aandacht voor de bikini, net als de lange en korte wikkelrokken. Voor de sportieve klant zijn er bovendien verschillende shorts en strandbroeken, met verschillende combinatiemogelijkheden. De Nederlandse Vereniging van Textielreinigers (Netex) houdt zaterdag 12 juni een landelijke 'knuffeldag'. Ouders en kinderen kunnen dan - onder het motto 'Alle Nederlandse knuffels veilig en schoon' - voor vijf gulden een knuffel bij één van de aange sloten stomerijen laten reinigen. De opbrengst van de dag komt volledig ten goede van het Colombine Kindervakantiehuis. Bo vendien krijgen kinderen die hun knuffel laten wassen, een beer cadeau. Op Walcheren kunnen de vieze knuffels worden ingele verd bij Stomerij-Wasserij Veldman in de Gortstraat. Uit een steekproef die onlangs is gehouden door het Alge meen Dagblad, blijkt dat de drogisterij van de Konmar Super store de goedkoopste is. In het onderzoek werden veertien exact dezelfde producten gekocht bij drie drogisterijenketens en drie supermarkten. Etos kwam als duurste in de bus. Bij de Kon- mar kostte het pakket het minst. Met alle belangrijke fotobeurzen achter de rug en de zomerva kantie in het vooruitzicht presenteert Foto Verschoore momen teel een aantrekkelijke collectie camera's. Bezoekers kunnen kennismaken met nieuwe ontwikkelingen en profiteren van aan trekkelijke aanbiedingen. Bovendien krijgt elke bezoeker van de fotozaak aan de Walstraat in Vlissingen, de Lange Delft in Mid delburg en de Klokstraat in Goes ook het kleurrijke magazine CameraCracks cadeau. En maakt iedereen die nog tot 24 juli een nieuwe camera aanschaft, kans op een heel jaar lang gratis fotograferen. Zeeland met Neerlands langste kustlijn was voor het Poly goonjournaal een onuitputtelijke inspiratiebron, vandaar dat veel nieuws uit Zeeland werd getoond. Koninklijke be zoeken, eeuwfeesten, tewaterlatingen of jubilea, het Poly goonjournaal gaf acte de présence, al was het alleen al om de prachtige klederdrachten te laten zien. Dramatisch zijn de beelden van de Tweede Wereldoorlog. De opnames van het bezoek van mevrouw Eleanor Rossevelt aan Oud-Vos- semeer zijn schitterend. Uit de periode 1920 tot 1930 heeft het Polygoonjournaal authentieke filmbeelden bewaard. Onder meer visserij en mosselcultuur, de kreeftenvangst alsook landbouw en fruit teelt komen aan bod. Daarnaast veel aandacht voor stads beelden, ringsteken, gaaischieten in Zeeuws-Vlaanderen en straorieën op Schouwen. De bon (zonder postzegel) opsturen naar Nederlands Filmarchief, Antwoordnummer 85105, 1850 VA Heiloo. 0 Ja, ik wil graag in het bezit komen van de video- li banden Zeeland 1920 - 1930 en Zeeland in het Po ll lygoomjournaal 1924 - 1950. 1 Ik betaal met een betaalkaart//lk machtig het Ne- j derlands Filmarchief eenmalig om 49 gulden af te boeken van mijn bank- of girorekening* Naam: Adres: I Postcode:Woonplaats:B Bank-/gironummer: j Handtekening: Doorhalen wat niet van toepassing is J **Alleen invullen bij eenmalige machtiging. -*■V

de Faam | 1999 | | pagina 23