Zomers Zeeland ook voor Zeeuwen Zomerse evenementen, om nu alvast te noteren Burghse Dag Dreischor en vlas Goese kadefeesten Vlaemsch Erfgoed Waterland met dolfijnen Reptielen 't Wienkeltje van Wullempje Trekkermuseum Nisse Beachpopfestival 1 Bps WÏÏÊ Arsenaal divers FAAM/VLISSINGER Woensdag 9 juni 1999 In dertiger jaren was het grootste deel van de bevolking van Dreischor werk zaam 'in het vlas'. In de oogsttijd werkten mannen, vrouwen en kinderen op het land en in de schuur om de vlasstengels te roten, brakeien, zwingelen en spinnen. In het dorp wonen nog steeds ouderen die deze periode als kind of jongere hebben meegemaakt. Zij zijn zaterdag 21 augustus op de ring van Drei schor paraat om hun oude stiei weer uit te oefenen met authentieke houten ap paraten en iedereen die belangstelling heeft te informeren over deze technie ken. Aan het evenement is ook een braderie gekoppeld waarbij alleen bedrij ven en particulieren uit het dorp en omgeving de kraampjes bemannen, die staan opgesteld op de historische ring van Dreischor. Archieffoto Zeeland heeft meer te bieden dan zee en strand, melden acquisiteurs die de provincie elders aanprijzen. Als het weer tegenvalt zijn er af wisselende alternatieven zoals ten toonstellingen, musea en diverse attracties, verspreid over heel Zee land. En die zijn er niet alleen voor toeristen. Evelien van Wijk maakte een rondje Zeeland en noemt een aantal attracties. Walcheren loopt voorop met ontspanningspa leizen zoals het Arsenaal en de Carrousel in de Vlissingen. De havenstad heeft ook de grootste reptielenverzameling van Europa. Die is te be zichtigen in de reptielenzoo Iguana. Anneke Pol, cassière van Iguanastelt vast dat er heel hele speciale dieren zitten. „Een leuke speling van de natuur is bijvoorbeeld een axolotl, een soort blind salamandertje". Verder zijn Miniatuur Wal cheren, een Reuzenmaquette van Walcheren in Middelburg, en Neeltje Jans zeker de moeite waard voor een dagtrip(je). Wolhandel In Veere wordt de oude wolhandel met Schot land weer tot leven gebracht. Daar staat name lijk het museum 'De Schotse Huizen'. Volgens vrijwilligster Bieke Burki is dit een aanrader voor het hele gezin. „Er zijn voor de kinderen mandjes met opdrachten die hun een rondlei ding geven door het hele gebouw. Zo wordt het museum voor hun leuk, maar tegelijk ook leer zaam. Voor de volwassensen is het interessant om te zien hoe de wolhandel van Veere met Schotland is ontstaan en hoe de handel in die tijd ging. Er is op de tweede etage een wisselende expositie. Op dit moment exposeert de Duitse Ingrid Ro- schek er beelden en aquarellen. Op de derde etage tenslotte is er een grote verzameling van ouderwetse 'peerdemessen'. Dat zijn messen met een houten heft die vroeger speciaal ge maakt werden voor een persoon, met de le vensloop van diegene erin gesneden". Honing De Imkerij in Poppendamme is voor de bijenlief hebber een absolute must. Hier kan de bezoeker kennis maken met de fascinerende wereld van de honingbij. Vanachter veilig glas kan men de bijen bezig zien in de bijenkorf. Van de bijenpro ducten honing en was worden producten zoals waskaarsen en wasfiguren gemaakt die bewon derd en gekocht kunnen worden. Naast de im kerij is ook een boerenhoftuin aangelegd. Daar treft u een zorgvuldig samengestelde collectie bloemen, kruiden, groenten, kleinfruit en hoog- stamfruitbomen aan. Vele soorten en rassen hiervan zijn nu in onbruik geraakt en soms heel zeldzaam geworden. Rozentuin Op Noord-Beveland is er ook gezorgd voor de mogelijkheid om je dag op een leuke manier door te brengen, ook al is het geen strandweer. Er is de befaamde Rozentuin van Kats, waar meer dan duizend soorten rozen te koop zijn. Jacco Deurwaarder is medewerker van de ro zentuin. Hij legt uit: „Bloemenliefhebbers kun nen hier naar hartelust rondkijken. De rozen zijn in een natuurlijke omgeving ondergebracht. Er zijn dus geen strakke perkjes. Het is een combi natie van een wildogende tuin met een geculti veerde rozentuin, dat geeft het speciale karakter aan de tuin". Verder biedt Noord-Beveland met het recreatiecentrum 'De Roompot' allerlei soort vermaak. Je kunt er onder andere squashen, tennissen, midgetgolfen en karten. Stoomtrein Als het weer tegenvalt op Zuid-Beveland wordt daar de stoomtramverbinding tussen Goes en Borssele ingezet. Jolanda Verheijden, een me dewerkster van de spoorlijn zegt hierover: Het is in deze tijd natuurlijk uniek om met een stoomtrein te reizen, zo vaak maak je dat niet mee. Het is wat anders dan normaal, dat maakt het speciaal. De spoorlijn loopt door een mooi gebied. Hierdoor is het mogelijk tegelijkertijd van de prachtige natuur van Zuid-Beveland te genieten. Ook kan men onderweg uitstappen bij diverse attracties zoals de fuchsiatuin in Kwa- dendamme en de kinderboerderij, want daar komt het stoomlocomotiefje langs". In de Vlaamse Volksspeelhal in Wemeldinge worden de oude Vlaamse Volksspelen in ere ge houden. Hier kunnen spelen zoals vogelpiek, gaaibollen en tafelkegelen worden gedaan. Racekick Schouwen Duiveland blinkt uit met een uiterst spectaculair Kartingscentrum. Volgens Claudia van Stipriaan, baanrecordhoudster van de kart- baan, is het de racekick die het 'm doet. „Karten geeft echt een enorme adrenalinestoot, het is verslavend. Eigenlijk is het gewoon legaal te hard rijden. Dat is het spannende eraan". Voor de wat minder waaghalzerigen onder de bezoe kers van Schouwen Duiveland is er uiteraard behalve dit nog meer te beleven. Er is namelijk ook een zeer bijzonder aquarium: het Noordzee- aquarium 'Aquadöme' in Scharendijke. Volgens H. de Grave, medewerker van het Aquadöme is dit aquarium uniek, „In heel Europa is dit niet te zien. In het Aquadöme zijn de rollen namelijk omgedraaid. Niet de vissen zitten hier in een aquarium, maar de mensen. Je kijkt rechtst reeks het Grevelingenmeer in. Zo zie je de vis sen in hun eigen leefomgeving. Vestingen Zeeuws Vlaanderen staat bekend om haar vele oude fortificaties en vestingstadjes. In Sas van Gent is het mogelijk om een onderaards gan genstelsel te bezoeken. Daar is namelijk een deel van de onderaardse gangen onder de ves ting bewaard gebleven. In het bezoekerscen trum 't Zwin krijgt de bezoeker een indruk van het meest uitgebreide natuurgebied van Zuid- Oost Nederland: 't Zwin. Corné Riemslag, be heerder van het bezoekerscentrum: „De bezoe ker kan hier door middel van biotoopkasten en een zwinpanorama kennis maken met de slik ken, schorren en historie van de Zwingeul. Ver der is er een uitgebreide collectie fossielen en een planetarium, waar bezoekers met een snel heid van vier miljoen kilometer per uur het heel al kunnen doorkruisen. Ook is er tot 31 juni een tentoonstelling waar Kees Riemslag olieverf schilderijen exposeert". Saeftinghe In het Voorlichtingscentrum van Saeftinghe is alles te vinden over het verdronken land van Saeftinghe. Hier wordt de legende van het ver dronken land van Saeftinghe in stand gehou den. Verder is er een doe-centrum met allele! dieptevragen over Saeftinghe en een bak met drijfzand, waar men kan voelen hoe drijfzand voelt. In de maanden mei en juni is het voor echte eendenvrienden mogelijk een eendekooi te bezichtigen in St. Philipsland op Tholen. Dit is een vanginrichting waar allerlei soorten een den worden gevangen. Interessant zijn dan de aparte soorten zoals de Taling en de Slobeend. Dit vangen is een oud vak in de natuur dat aan het veranderen is. Mensen die geïnteresseerd zijn in de cultuur-historische waarde van de eendekooi kunnen dit zeker niet overslaan. Ver der is het mogelijk op Tholen een informatie centrum over de Kreekraksluizen te bezoeken. Dit is een tentoonstelling over de compartimen teringswerkzaamheden in het kader van de Del tawerken, de Oesterdam, Philipsdam en het Spuikanaal. En dan is er nog het bezoekerscen trum in Terneuzen alwaar de bezoeker een in druk kan krijgen van de wijze waarop de bouw van de Westerscheldetunnel wordt aangepakt en hoe ver de bouw is gevorderd. Tenslotte zijn er natuurlijk nog de diverse mu sea, in totaal zijn het er drieëndertig in heel Zee land. Om een paar voorbeelden te noemen: het Zijdemuseum in Grijpskerke, het Fruitteeltmuse um in Kapelle, het Schelpenmuseum in Zaam- slag, en het Zeeuws Biologisch museum met de Heemtuin in Oost-Kapelle. Het is onmogelijk om ze allemaal op te noemen. Ook zijn er in de zo mer diverse kerken en oude molens en boerde rijen opengesteld voor publiek. Weef u nog hoe de kapper schaar en scheerkwast hanteerde, hoe kaneelstok ken geurden in grootmoeders tijd, hoe boerenjongens smaakte in een huiska- mer-cafeIn het Vlaemsch Erfgoed, een verzameling mini-museumpjes in de Slijkstraat in Groede, viert nostalgie hoogtij. Het begon met een kruideniers winkeltje een jaar of vier geleden, inmiddels zijn er in het kasseienstraatje een acht museumpjes en collecties te bezichtigen. Medio juni/juli komen er twee bij: een smederij en de poppencollectie van de vermaarde naaldkunstenares Marianne Willemsen. De onlangs gerestaureerde Lutherse kerk aan de Molen straat wordt komende zomer benut als tentoonstellingsruimte. Middelpunt van het Vlaemsch Erfgoed is herberg 'De Natte Pij'. In het voormalige atelier van 'De Schelp' kan de bezoeker in de maanden juli en augustus een glazenier en keramist aan het werk zien. Op dinsdag en donderdag worden in een stenen oven originele Groese papkoeken gebakken. foto Peter Verdurmen Een van de kleinste musea van Zeeland ligt in Hoedekenskerke, in een onopval lend straatje naar de kerk. Het is 't Wienkeltje van Wullempje. Passagiers van de Stoomtrein Goes-Borsele vv bezoeken het regelmatig. Maar ook is 't een leuke halteplaats voor wie per fiets of auto in de Zak van Zuid-Beveland aan het toeren is. Het snoepgoed en de producten uit de eigen streek staan niet al leen te kijk, ze zijn ook te koop. Blpf, Anouk, Sash en E-17 zijn tijdens het Beachpopfestival, dat vrijdag 11 en zaterdag 12 juni wordt gehouden in Renesse, ook steltlopers, dansers en vuurspelers te zien. Het evene ment omvat dit jaar ook theater en sport. Dat laatste in de vorm van een be- achvolleybaltoernooi, waaraan Ne derlandse topspelers meedoen. Theateracts worden onder meer verzorgd door 'Close-Act', de groep die wereldwijd indruk maakte met haar optreden tijdens de opening van de olympische spelen in Barce lona. Het Beachpopfestival wordt dit jaar voor het eerst gehouden in samen werking met de omroepstichting Veronica. Aan de voet van de Brou- wersdam zijn optredens op drie po dia. Archieffoto Marijke Folkertsma. Behalve spraakmakende popgroepen als 11 en 12 12 12 t/m 20 16 t/m 19 17 t/m 19 11,12,18,19, 25 en 26 26 27 27 Renesse, Scharendijke, Noordzeestrand Beachp- op, Midzomer Dance Festival. Vlissingen- Oost Mission to Seaman, Garden FÜte. Burgh- Haamstede, Renesse en Noordwelle Di verse lokaties Kunstschouw en Westerschouwen. Route langs werken van Kunstenaars (top-niveau) in de Westhoek. Zierikzee Brogum Muziekfestival Anywave Middelburg, Centrum. Braderie Podium Festival. Vlissingen, Boulevard Bankert. Internationale Old- timersrit over Walcheren. Nisse, Centrum. Schaaps- scheerdersfeest. Veere, mars rond het Veerse meer. Vrouwenpolder, Manege de Eendracht, Zeeuwse Dag van het Paard. Met vele paardenrassen, show nummers, 16-span, diverse rijtuigen en standswan deling. Zierikzee Flavenplein Historisch openluchtspel Het Oproer van Zierikzee. St. Philipsland. Braderie. Middelburg. Culinaire stadswandeling. Noordgouwe. Boerenlanddag; muzikaal, agra risch, folkloristisch evenement. 3 Kerkwerve Tractorendag. Presentatie oude tracto ren en stationaire motoren 5 Renesse Evenemententerrein Oosters, Middel eeuws en modern boogschieten 7, 14, 21, 28 Breskens Dolle Woensdag 11 Zonnemaire Boerderijfestival Zonnemaire Buiten gewoon met muziek en theater. 14 Oostburg Fokveedag 17 Renesse Evenemententerrein Windkracht 8 Dans, rap, muziek, cabaret en theater. 17 IJzendijke Folkloristische Dag 17 t/m 25 Sas van Gent Internationaal Folklore Festival 18 Hulst Muziek- en Folklorefestival 20 en 27 Sluis Avondmarkt 20 t/m 27 Zierikzee Nieuwe Haven Maritieme Activiteitenda gen 2 t/m 4 Zierikzee Nieuwe Haven Deltaweek. Zeilwedstrij den en muzikaleoptredens. 2 t/m 4 Terneuzen, Bij voormalige veerhaven. Havenfees ten. 3 3 3 en 4 3 en 4 3 t/m 11 4 9,10, 12 10 15 15 t/m 17 16 t/m 25 17, 19 t/m 21 17 22 t/m 24 22 t/m 24 24 24 t/m 26 26 29 t/m 31 30 30 t/m 31 31 Sluis, Kanaal Sluis- Brugge Internationale Lange- baan Zwemwedstrijden. Serooskerke, Centrum. Jaarmarkt. Vrouwenpolder, Manege de Eendracht. Dressuur- concours met KWPN keuring. Borsele. Open Atelier Route. Kloosterzande, Centrum. Molenstraatfeesten. Vlissingen, diverse locaties binnenstad. 19e Straatfestival. Sluis. Kanaal Zwemmarathon. Westkapelle, Centrum.kl. kermis. Renesse, Manege Grol. Paardenkeuring en de monstraties van o.a. aangespannen rijden. Brouwershaven, Centrum. Brouwse Dag met di verse activiteiten voor jong en oud o.a. muziek play-in. Oud-Vossemeer. 7- Dorpentocht. Veerse Meer, voor Veere. De Hendrik Willem van Loon hardzeildag Hulst. Zomerjaarmarkt. Middelburg, Abdijplein. 1e Folkloristische Dag. Ringrijderij met versierde sjezen. Goes, Kade/centrum. Kadefeesten. Vlissingen, Bellamypark en Nieuwendijk. Grote Kermis (22e Vuurwerk). Renesse, Centrum. Kermis. Middelburg, Centrum. Boerenmarkt en demon stratie ringrijden. Bruinisse, Haven/centrum. Visserijfeesten. Middelburg, Vlasmarkt. Mossel- en Zeebanket Festival. Cadzand, Tienhonderdsedijk. Truck- en Tractorpul- ling. Yerseke. (onder voorbehoud) Mosseltocht met hoogaars naar Antwerpen. Breskens, Oranjeplein. Jaarmarkt. Goes, centrum. Braderie. Groede. Jaarmarkt. Middelburg. Mossel-en Zeebanketfestival; nacht- markt van 21-01 uur. Vlissingen, Zeemanswerve. Grote ringrijderij te paard met versierde sjezen in klederdracht. 30 en 31 Oostburg, 24 uur van Oostburg 31 Cadzand Vliegerfeest 1 Cadzand Vliegerfeest 3 en 10 Sluis Avondmarkt 3, 10 en 17 Zierikzee Nieuwe Haven Maritieme activiteitenda gen 2 t/m 5 Vlissingen, Bellamypark. Mosselfestival. 2 Domburg, Centrum Caraibische Dag. 4 11 en 18 Breskens Dolle Woensdag 4 Zuidzande Dorpsfeest 5 t/m 7 Haamstede, Centrum. Kermis. 6 en 7 Colijnsplaat, Haven/centrum Visserijdagen. 6 en 7 St.Maartensdijk. Braderie. 6 en 7 Veere. Palm Challenge Cup voor aangespannen paarden. 6 Vlissingen, Boulevard. Midzomernachtmarkt. 6 t/m 12 Middelburg, Centrum. Kermis. 7 en 8 Breskens, Haven. Visserijfeesten Breskens. 7 t/m 12 Zierikzee, Centrum. Kermis. 10 t/m 12 Zierikzee. Muziek Monumentaal. 12 Middelburg. Standwerkerconcours 12 t/m 14 Cadzand, Zuidzande,Retranchement, diverse boerderijen. Verlichte boerderijentocht. 13 Zierikzee centrum Wielerronde om de Grote Prijs Extra Nieuwsblad 13 t/m 15 Vlissingen, centrum en Boulevards. Small Sail Festival Vlissingen, met o.a. kinderspelen, bezoe ken van Schepen, div. muziek, roeiwedstrijden enz. 13 t/m 19 Goes, Grote Markt. Kermis. 14 Burgh, Centrum. Burghse Dag (folkloristische dag). Middelburg, Molenwater. 2e Folkloristische Ringrij derij te paard. 14 en 15 Zuiddorpe Boekweitfeesten 19 t/m 21 Vlissingen, Winkelcentrum Vlissingen. De Ruyter- feesten. 19 t/m 21 Yerseke, Bij de havens. Kermis. 20 Yerseke, Centrum. Braderie. 21 Yerseke, Centrum en bij de havens. Mosseldag 21 21 26 t/m 28 27 t/m 28 27 t/m 29 28 28 28 28 t/m 29 28 en 29 met o.m. gratis mosselen eten, popfestival en vuur werk. Dreischor. Vlasdag. Zoutelande, Strandpaviljoen De Branding Wester- strand. Beachvolleybal Toernooi. Poortvliet. Braderie. Zierikzee Nieuwe Haven Havendagen Jaarmarkt. Tholen.Braderie met vuurwerk. Paal Saeftingefeesten Sluiskil, Centrum Gildefeesten. Kapelle, Centrum Kapelse- dag. Scherpenisse De Snotdolf Thoolse Oosterschelde Zwemtocht 4200 m. Zierikzee. Haven Havendagen. Axel. Open Dag Ver. Den ouwen Wagen in streek museum Land van Axel. Philippine. Mosselfeesten. Ook de badmode haakt in op het nieuwe badseizoen, zoals op de foto een van de nieuwe modellen van Bodyfashion United in Nuenen. Het betreft hier het model Sail Boat. Niet alleen de mensen die meedoen aan de wedstrijden ringste ken, maar een groot deel van de inwoners van Burgh is tijdens de Burghse Dag gekleed in Zeeuwse dracht. Met zijn monumentale gevels en kerkring vormt het ook het dorp zelf de perfecte achter grond voor het folklo ristische evenement waarbij ringsteken, de monstraties van oude ambachten en kleder drachten centraal staan. Dorpsbewoners en bezoekers die wat te vertellen hebben, al dan niet in Zeeuws dialect, kunnen zich uitleven op een po dium voor de Burghse Schoole; een 'speakerscorner' waar de trofee Burghse Babbelaer verdiend kan worden. De Burghse Dag is dit jaar op zaterdag 14 au gustus. Archieffoto Joop van Houdt. Goes heeft zich de laatste jaren ont wikkeld tot een van de gezellige winkelsteden van Zeeland. Maar er is méér te doen. De Kadefeesten bijvoorbeeld. Ze worden iedere zo mer gehouden en trekken duizenden mensen van hein de en verre: wa tersporters, maar ook bezoekers uit de eigen streek. De Kadefeesten, die worden georganiseerd door de mensen die aan en rond de Kaden wonen, hebben als vast onderdeel het boegsprietlopen. Archieffoto Reptielenzoo Iguana in Vlissingen heeft een enorme collectie buite nissige dieren. Reptie len die door de douane in beslag zijn genomen omdat ze niet inge voerd mogen worden, wachten hier op hun vliegtuig terug naar het land van herkomst. Al leen de exemplaren die door de reis ernstig verminkt en gehandi capt zijn geraakt of door andere oorzaken niet meer kunnen overleven in het wild, maken deel uit van de vaste tentoon stelling. foto Jaap Wolterbeek Het Arsenaal in Vlissingen be staat uit ver schillende at tracties. Eén er van is een grote tentoonstelling over werkelijk alles dat met pi raten te maken heeft. Verder is er een uitkijkto ren die uitzicht biedt over heel Walcheren, ver schillende bas sins waarin het onderwaterle ven van de Wes- terschelde wordt nagebootst en zelfs een bak waarin nieuwsgierige roggen en brutale haaitjes kunnen worden geaaid. foto archief PZC Weekbladen Waterland Neeltje Jans is behalve èen van Zeelands grootste pu bliekstrekkers ook dè plaats waar gewon de dolfijnen en bruinvissen hun natuurlij ke gedrag weer krijgen aangeleerd. Bruinvis Rob, nog maar pas vanuit Dolfinarium Harderwijk in het bassin in de Oosterschelde aangekomen, wordt hier voorbereid op zijn terugkeer naar de zee. foto Jaap Wolterbeek Sinds enkele jaren heeft Zeeland een Trekkermuseum. In de zomermaanden is het geopend. Het is te vinden tussen Nis se en 's-Gravenpol- der, waar nabij het vroegere stationne tje De Palmboom een ruime loods plaats biedt aan de tractoren en oude landbouwmachines. Het museum ligt in een aantrekkelijk na tuurgebied. Dus een bezoek is mooi te combineren met een sightseeing van Nisse en omgeving.

de Faam | 1999 | | pagina 21