Worn ikeuze met: Consument wil makelaarstitel houden KORT KORT KORT Beste buur wordt tv-bekendheid Actie Zonneboiler Middelburg Woonhype vraagt vakkennis van woondetaillist Afwerking parket en laminaat Goes in de slag tegen luis HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw De Nederlandse consument heeft groot ver trouwen in de huidige wet- en regelgeving om trent de makelaardij. Liefst 85 procent van de bevolking is voorstander van de wettelijk be schermde titel 'makelaar' en het beëdigen van nieuwe makelaars door de rechtbank. Dit blijkt uit een onlangs gehouden onderzoek van het NIPO. De overheid is van plan om de beëdiging en de beschermde titel in de makelaardij af te schaffen. De beste buur is er nog moe van. De 74-jarige Cornelia Koch uit Goes heeft vorige week film opnames gehad 'en ze is er nog niet overheen.' „Wat een gedoe. Ik moest tien keer hetzelfde doen. Tien keer mevrouw 't Hart in de rolstoel duwen. Door al dat heen en weer geloop heb ik kilometers meer gelopen dan normaal." De Vlissingse woningcorporatie Basco heeft onlangs een aantal laagbouw-flats aan de Leeghwaterstraat, Hogeweg en Molenstraat voorzien van liften. Door deze ingreep kan Bas co de woningen in de toekomst beter toewij zen aan ouderen. Het plaatsen van de acht lif ten kostte bijna twee en een half miljoen gul den. Daarvan wordt een deel door de gemeen te gesubsidieerd. Jaargang 3 nummer 12 Woensdag 9 juni 1999 I http!//ï©©land.woonk©u3!©.n! (Advertentie) De lift wordt met schacht en al in één keer door het dak van de flat geplaatst. Na de regionale beste buur- verkiezingen, mag Cornelia binnenkort naar de Nationale Burendag. „Raar is dat eigen lijk. Zo speciaal vind ik het al lemaal niet wat ik doe. Ik heb ook wel eens voor mijn broer gezorgd en voor de moeder van mijn schoondoch ter. Dat doe je dan gewoon. Toen ik vorig jaar van Rotter dam naar Goes verhuisde, was ik niet van plan weer de zorg voor iemand op me te nemen, maar toen ik Neeltje tegenkwam werd ik er toch weer naar toe getrokken.. Ik weet niet wat voor mens ik ben, ik weet alleen dat ik moet helpen waar ik maar kan hel pen. Burenplicht noem ik dat." In september wordt Neeltje aan haar staar geopereerd en daarna wordt er een tehuis voor haar gezocht, omdat ze 'steeds verder achteruit gaat'. „Dan zal ik toch nog wel eens naar 'oma' gaan hoor. Want zo noem ik haar. Neeltje krijg ik er niet uit. Voor mij is ze oma. Dat vind ze niet leuk, maar ze accepteert het omdat ik het ben. We zijn echte vriendin nen geworden. Daarom blijf ik haar bezoeken ook als ze ooit ergens anders moet gaan wo nen. We hebben elkaar voor de gezelligheid opgezocht. Ik was alleen en zij was alleen. Nu ben ik praktisch familie ge worden. Ik krijg zelfs moeder dagcadeaus van de familie 't Hart. Maar daar doe ik het niet voor. Het is gewoon buren plicht." De scheiding tussen de niet- beëdigde bemiddelaars en makelaars biedt de consu ment vertrouwen en duidelijk heid. Ruim 84 procent van de ondervraagden zegt een be middelaar zonder titel minder te vertrouwen dan een 'echte' makelaar. Tachtig procent vindt het een slechte zaak wanneer iedereen zich make laar mag noemen, zoals bij re alisering van de overheids- plannen het geval zal zijn. Van alle consumenten wil 79 pro cent de huidige situatie met ti tel en eed handhaven. Deze gegevens zijn afkomstig van een onderzoek dat het NIPO onlangs hield in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen en vastgoed des kundigen NVM. Het onderzoek is uitgevoerd onder drie be volkingsgroepen: huishou dens die nog nooit contact hebben gehad met een make laar, huishoudens die de afge lopen drie jaar wel met een makelaar te maken kregen en huishoudens die langer dan drie jaar geleden contacten hadden met makelaars. Nederlanders die makelaar willen worden, volgen een tweejarige makelaarsoplei ding. Wie slaagt, doet aanslui tend een vaktest bij de Kamer van Koophandel. Daarna volgt beëdiging tot makelaar in on roerende goederen door de arrondissementsrechtbank en mag de kandidaat zich offi cieel 'makelaar' noemen. Vol gens het wetsvoorstel van het .ministerie van Justitie moet dit systeem vervangen wor den door een certificeringsre- geiinn en een onafhankeHj1-- geschillencommissie. Het Nl- PO-onderzoek toont echter aan dat de meerderheid van de Nederlandse consumenten de 'oude' makelaar wil hand haven, ook na afweging van alle voors en tegens van de door de overheid voorgestel de regeling. Het wetsvoorstel voor afschaffing van titel en eed ligt momenteel voor ad vies bij de Raad van State. Be handeling in de Tweede Ka mer volgt naar verwachting na de zomer.Timo Smit, alge meen voorzitter van NVM, is blij met de uitkomsten van het onderzoek: „De resultaten van het onafhankelijke NIPO-on- derzoek laten overduidelijk zien dat het standpunt van de overheid volstrekt niet over eenkomt met de mening van de Nederlandse consument. In tegenstelling tot de overheid ziet de consument redenen genoeg om het verschil tus sen makelaars en andere be middelaars te handhaven". Volgens het NVM zijn de over- heidsplannen gebaseerd op aannames en stokpaardjes. Smit: „Als ik naar het hele overheidstraject kijk, kan mijn conclusie alleen maar zijn: on zorgvuldig en onvolledig. Dit overheidsbeleid komt de dui delijkheid in de branche niet *?->. noedo". In de provinciehoofdstad is afgelopen week de actie Zonne boiler Middelburg gestart. Maximaal honderd eigenaren/be woners van een huis in Middelburg krijgen middels deze ac tie de mogelijkheid om tegen een zeer aantrekkelijke prijs een zonneboiler in hun huis te laten installeren. De gemeen te geeft namelijk subsidies van 1.000 weg bij aanschaf van zo'n milieubewuste verwarmer. Dit bedrag komt bovenop de reguliere subsidie die het rijk al geeft. Meewerkende installateurs zijn Delta Gasservice uit Middelburg, Van der Hooft Installaties uit Veere, Intech In stallatietechniek uit Kapelle, Noordzij Brielle uit Brielle, In stallatiebedrijf Van de Velde (Yerseke) en Installatiebedrijf De Visser uit Middelburg. De consument wacht, veilig in zijn eigen woonsfeer, het mil lennium af. De woning weerspiegelt een stuk van hemzelf. Daar heeft hij tijd en geld voor over, daar wil hij meer van kunnen maken. Woondetaillisten spelen hier op in en bieden een steeds uitgebreider advies. Maar dat vraagt brede vak kennis en diepe inspiratiebronnen. Inter Decor '99, van 12 tot en met 16 september in de Jaarbeurs in Utrecht, biedt een inspirerend overzicht op het gebied van woonmode. Hier wordt wonen als een totaal-plaatje gepresenteerd: van tuin tot vloerbedekking, van belichting tot raamdecoratie. Bison in Goes blijft met grote snelheid nieuwe producten op de markt brengen. Deze kunnen met name voor de doe-het- zelver interessant zijn. Het gaat om afwerkproducten bij het leggen van laminaat en parket. Van alle parketvloeren wordt zo'n vijfenzestig procent zelf gelegd. Bij laminaat is dat zelfs negentig procent. Bison had al enkele producten voor het verlijmen van deze vloeren. Het assortiment is uitgebreid met een laminaat legset. Deze bestaat uit een vloerhaak, aanslagblokje en parketwijzer. Dat laatste is een handig boekje waarin stap-voor-stap wordt uit gelegd hoe een laminaatvloer kan worden gelegd. Tweede primeur van Bison is een afdichtingskit voor voegen tussen parketvloer en wanden. Verder heeft de fabrikant uit Goes een parket cleaner uitgebracht voor onderhoud van gelakt parket. Voor het onderhoud van laminaat is er een speciale cleaner in de vorm van een glansreiniger. Deze maakt grondig schoon en geeft daarnaast extra glans aan de laminaatvloer. Nieuwe producten van Bison. Bewoners van de Goese Zuidvlietstraat hebben elk jaar te gen de zomer last van een luizenplaag in de lindenbomen. De luizen zorgen voor een kleverige 'regen' die zich vastzet op auto's en maar moeilijk te verwijderen valt. De gemeente Goes heeft een nieuwe methode ontdekt om de luizen te be strijden. Daartoe worden lieveheersbeestjes ingezet. Vorige week is een begin gemaakt met het plaatsen van zakjes met larven van deze beestjes in de bomen. Lieveheersbeestjes en hun larven eten luizen en zijn dus uit stekende natuurlijke bestrijders. Het plan kwam tot stand in samenwerking met een boomverzorgingsbedrijf. Proeven met de luizen etende beestjes hebben goede resultaten ge had in onder meer Rotterdam en Oud-Beijerland. Ondanks de vermoeidheid, ('Ik ben ook niet meer zo piep) vindt Cornelia Koch alle aan dacht toch wel leuk. De regio nale voorverkiezingen vond ze wat minder. „Ik was zó zenuw achtig. Echt waar. Ik viel bijna van de trap, zo zenuwachtig was ik. Het was wel een eer om geko zen te worden tot beste buur van de gemeente Goes, maar al die belangstelling vond ik maar vreemd. Ondertussen heeft mevrouw Koch een beetje aan het idee kunnen wennen en kijkt ze nu al naar de televisie-uitzending uit van de landelijke verkiezingen. „Volgens mij zend de Tros het stukje 11 juni uit. En dan is het nog niet afgelopen. Een week je later, 19 juni gaan we met zijn allen naar Dronten naar de landelijke verkiezingen." Cornelia Koch heeft zelf al een mooie leeftijd bereikt, maar stilzitten en van een rustige oude dag genieten is er niet bij. „Sorry, maar dat kan ik niet. Nog geen vijf minuten. Ik moet iets te doen hebben. Ze vult haar dagen met het ver zorgen van haar drie katten en haar bovenbuurvrouw Neeltje 't Hart. „Ze kan niet meer voor zichzelf zorgen, daarom doe ik het maar." Het komt eruit als of het niets is, maar volgens de dochter van Neeltje bete kent mevrouw Koch heel veel voor de familie 't Hart. ,,'s Morgens haalt ze mijn moeder uit bed, wast ze haar, kleed ze haar aan en eten ze wat. Ze doen samen boodschappen, wandelen door heel Goes en ze pakken regelmatig een bak je koffie op de Grote Markt. Zonder mevrouw Koch had mijn aan staar lijdende moe der nooit meer zelfstandig kunnen wonen. Daarom heb ben we haar opgegeven voor de beste buurverkiezingen", aldus dochter Ada 't Hart. Mevrouw Cornelia Koch drinkt een bakje koffie met Ada 't Hart en haar moeder Neeltje. Ada vindt het geweldig dat Cornelia voor haar moeder zorgt. Cornelia zelf vindt het 'normaal'. foto Anton Dinoemanse Basco plaatst liften in door Ellen de Dreu Basco springt met het miljoe nenproject in op ontwikkelin gen in de samenleving. Han- neke Miezérus is coördinator wijkbeheer bij de Vlissingse woningcorporatie: „De vergrij zing, en daarmee de behoefte aan gelijkvloers wonen, neemt toe en daar moeten we nü al rekening mee hogden. Dus zijn we gaan kijken welke wo ningen al geschikt zijn voor ouderen en hoe we andere woningen beter geschikt voor hen kunnen maken". Daarbij is de locatie van de woningen van doorslaggevend belang geweest. Miezérus: „De flats aan de Hogeweg en Leeghwa terstraat zijn voor ouderen op zich goed gesitueerd. Vlak bij het ziekenhuis, vlak bij haltes van het openbaar ver voer en niet te ver uit het cen trum. Probleem hier waren de trappen. Ouderen hebben toch veelal behoefte aan ge lijkvloerse woningen". De laagbouwflats bleken bij uitstek geschikt om er een lift in te maken. Rinus Franse, manager tech nisch beheer bij de Basco: „In het trappenhuis was al een zo genaamd 'schalmgat' aanwe zig. Dat is een open ruimte die je wel meer tegenkomt in flats. De trappen lopen dan om dat schalmgat heen. En wat we nu in feite gedaan hebben, is een complete lift, met schacht en al, vanaf het dak naar beneden laten zak ken". Een hele klus. De liften meten in totaal twaalf meter en wegen dan ook nog eens twaalfduizend kilo per stuk. Met een enorme kraan wer den de liften in de portieken gehesen, door een opening in het dak van de flat. Het plaatsen van de liften heeft in totaal 2,4 miljoen gul den gekost. Een deel daarvan is bekostigd door de gemeen te, het resterende door Basco. Franse: „Een dure zaak, dat kun je wel zeggen. Maar als je naar de flats in de Leeghwa terstraat kijkt, kun je ook zien waarom het zo duur is. Per portiek is een lift gekomen. Dat wil zeggen één lift per acht bewoners. Ga dat eens vergelijken met het aantal be woners in de Regenboogflats dat gebruik moet maken van één lift. Dan begrijp je waar om het zo duur is". Op dit moment is de bewo nerssamenstelling van de flats aan de Hogeweg en de Leegh waterstraat nog gemengd. De huurders gaan na de installa tie van de liften vijftig gulden meer huur per maand betalen. Hanneke Miezérus: „Er wonen nu niet alleen ouderen in de flats. Maar het is echt niet zo dat iedereen onder de vijftig direct zijn huis uit moet. Zit tende huurders kunnen ge woon blijven, zo lang als ze willen. Alleen, als er een wo ning opnieuw toegewezen moet worden, zullen er in principe alleen vijfenvijftig plussers in komen te wonen". flats De flats aan de Leeghwaterstraat en de Hogeweg zijn nu voorzien van een lift.

de Faam | 1999 | | pagina 13