Domburg is in de loop der jaren flink veranderd. De ge schiedenis van het Walcherse stadje als badplaats begon toen twee Middelburgse dames in Scheveningen een kuurbad in zee namen. Domburg volgde al gauw het voorbeeld van Scheveningen en veranderde in ruim an derhalve eeuw tijd van een plattelandsdorpje in een flore rend toeristisch plaatsje. Kunstenaars Gevaarlijk Kuuroord FAAM/VLISSINGER Woensdag 2 juni 1999 Badplaats Domburg: sen nostalgie en realiteit door Evelien van Wijk ;.*SK*S Het is alleen niet zo snel en gemakke lijk gegaan als het lijkt. Is Domburg vandaag de dag een badplaats waar iedereen kan genieten, vroeger was dat zeker niet het geval. De badplaats begon namelijk ooit als kuuroord voor de welgestelden onder de Ne- derlandsche bevolking. De twee Mid delburgse dames die in Schevenin gen in 1834 als eersten van Neder land een bad in zee namen, zouden dat ook graag in Domburg willen doen. En zo geschiedde. Een kuurbad werd alleen genomen als dat werkelijk goed voor de gezondheid van de mensen zou zijn. Een bad nemen voor het plezier was er in deze tijd echt niet bij. Zo'n uitspatting zou de kerk ten zeerste afkeuren. Kuurbaden mochten dus alleen geno men worden onder het toeziend oog van een geneesheer. Die schreef voor hoevaak en hoelang er gebaad moest worden om het meeste profijt van het geneeskrachtige water te krijgen. Een vooraanstaand arts in Domburg was Dr. Mezger, die adellijke en vor stelijke mensen consulteerde. Deze Duitse arts prees het zuivere water aan de kust van Domburg aan van wege zijn heilzame werking. Door zijn advies durfden meerdere mensen het Domburgse zeewater uit te proberen. Een bad nemen was alleen wegge legd voor de mensen die redelijk wat aanzien genoten. Deze aanzienlijken traden vanuit hun badkoetsjes voor zichtig te water. Mede door de aanwezigheid van Dr. Mezger steeg het aantal bezoekers van het kuuroord. Met als gevolg dat het Badpaviljoen werd gebouwd om de gasten een verblijfplaats te kun nen bieden. Domburg werd de plaats waar men in rust van een heilzaam bad en van de mooie natuur kon ge nieten. Het Domburgse strand met windschermen anno nu. kend onder haar schrijverspseudo- se Rivièra', die kustplaats is te verge- niem Carmen Sylva. Tijdens haar ver- lijken met Domburg." blijf in Domburg bood de Duitser Erb- schloe haar een gastvrij verblijf in zijn ruime zomerhuis 'Maria' aan. La- Drukker ter veranderde hij de naam van de villa in haar pseudoniem: Carmen In Domburg heeft het aanbod altijd Sylva. Deze villa staat er tot op de ingespeeld op de vraag. Daardoor dag van vandaag. In de jaren twintig werd Domburg een badplaats voor en dertig kwam de burgerman; Dom- de modale vakantieganger. En naar- burg werd bereikbaar voor het moda- mate deze in aantal toenam, werd het Ie gezelschap. drukker. De pensionnetjes rezen als Het aanzicht van het strand verander- paddestoelen uit de grond. De inwo- de ook. De badkoetsjes verdwenen ners pikten ook een graantje mee. Ze en het badpak deed zijn intrede. Het woonden in de zomer in hun tuin- was niet meer alleen voor de aan- huisje, terwijl ze hun eigen huis aan zienlijken weggelegd om een duik in de toeristen verhuurden. Dit succes het zilte nat te nemen. Vooral bij Bel- van de badplaats had helaas wel een gen was de badplaats erg geliefd, keerzijde. De vooruitgang ging na- Meneer A. Wisse blikt terug op die melijk ten koste van de rust die het tijd. kustplaatsje altijd bood. In 1951 Hij is vele jaren SGP-wethouder van kwam er voor het eerst een grote Domburg geweest. „Pas na de jaren camping. Door de komst van die vijftig kwamen er langzaam aan Duit- camping was het voor minder draag- sers in Domburg. Tot kort na de krachtigen mogelijk een mooie va- Tweede Wereldoorlog waren er veel kantie op Walcheren te vieren. Deze meer Belgen, maar lang niet zoveel camping was een van de oorzaken als er nu Duitsers zijn". Wisse woont van de opkomst van de massarecre- al zo'n 72 jaar in Domburg, vrijwel atie. zijn hele leven, en hij wil er nooit meer weg. Ook de bezoekers van Domburg zijn trouw aan de Walcher- N39Ktr6Cr63tl6 se badplaats. Wisse: „Domburg is ge vaarlijk, als je er een keer bent ge- Toch bleven de Domburgers optimis- weest en ontdekt hebt hoe mooi tisch, volgens Wisse. „Het wordt niet Domburg is, wil je er weer naar te- gauw te vol in Domburg," denkt hij. rug. Jaren achter elkaar komen er de- „De top in de zomer duurt altijd maar zelfde gasten. Walcheren werd voor een paar weken. Zo erg is dat niet. De de inundatie tijdens de Tweede We- mensen lopen altijd nog op hun ei- reldoorlog niet voor niets 'De Tuin gen benen. Die tweehonderd bunga- van Nederland' genoemd, met Dom- lows doen de rust natuurlijk geen burg als de 'Parel' van die Tuin. En goed. Maar de middenstand profi- Zoutelande heet ook wel de 'Zeeuw- teert er wel van. Het is niet eerlijk af foto Jaap Wolterbeek In het begin van de twintigste eeuw was Domburg ook een aantrekkelijke pleisterplaats voor diverse kunste naars. Bekende schilders als Piet Mondriaan en Jan Toorop hebben er veel geschilderd. De mooie natuur in en rond Dom burg was voor hen een onuitputtelij ke bron van inspiratie. De altijd mooie lichtval, de wolkenpartijen en de smalle duinenrij legden zij voor de eeuwigheid vast. Voor de kunstenaars was het ook in teressant dat ze hun schilderijen kon den exposeren in een speciaal hier voor gebouwd kunstzaaltje bij het Badpaviljoen. Het selecte badpubliek was werkelijk geïnteresseerd in de kunst. Dat maakte het voor de schil ders dus ook mogelijk hun werk te verkopen. Naast schilders waren er overigens ook regelmatig andere kunstenaars in Domburg. Schrijvers zoals Van Schendel en Boutens en di verse Duitse musici zochten elkaar in Domburg op. Toorop was in die tijd de grote organisator van de kunst kring. Ook was hij toen de meest be langrijke schilder. te geven op de toeristen, de inwo ners van Domburg leven ervan". Als SGP-wethouder van Domburg heeft Wisse ervoor gestreden om een naaktstrand te verbieden. Tevergeefs. Het strand is er toch gekomen. „Uit eindelijk hebben we toch toege stemd. Want als er geen apart strand voor naaktrecreatie kwam, was het op een 'gewoon' strand ook niet te verbieden. Toch blijft het moeilijk, ik heb het nog meegemaakt dat de mensen nog badkoetsjes en strand stoelen gebruikten en de grootste moeite deden zich niette laten zien in badkleding. Dat was toen gewoon onfatsoenlijk. Nu willen sommige mensen een naaktstrand. Een groot verschil. Mensen gaan steeds verder in dat soort dingen". Bleven de gas ten vroeger meestal minstens drie tot vier weken in Domburg, tegenwoor dig komen veel toeristen slechts een dagje van zee en strand genieten. Ze nemen een bad en vertrekken weer. Deze dagjesmensen zijn volgens J. Warners nadelig voor de toeristenin dustrie. Dat zegt hij in zijn boek 'Domburg, 150 jaar een Badplaats'. De toeristen profiteren wel van de fa ciliteiten die Domburg biedt, maar de inkomsten die deze groep bezoekers opleveren zijn te verwaarlozen, treurt Warners in zijn uitgave. Zij betalen bijvoorbeeld geen toeristenbelasting. Gelukkig zijn er nog veel mensen die elk jaar weer voor een paar weken te rugkeren naar de kustplaatsen van Walcheren. En niet alleen in Dom burg. Ook in Zoutelande floreert het toerisme. Mevrouw Gunter is daar een vaste gast. Zij woont in Breda, maar komt al dertig jaar haar zomer vakantie in Zoutelande vieren. Haar liefde voor dit kustplaatsje heeft ze ook overgedragen op haar zoon, die sinds een paar jaar ook steevast een bezoek aan Zoutelande brengt. „De mensen hier zijn prettig, het is een mooie buurt, je kunt hier gewoon genieten." Zij is hier nu samen met haar zus, die in Oost-Souburg woont. Het valt haar wel op dat er steeds meer Duitsers komen. „Van de vijf mensen die je hier tegenkomt zijn er zeker drie Duits. Maar dat zijn pretti ge mensen hoor. Ik denk dat er in Domburg meer andere buitenlanders zitten, zoals Engelsen, de 'stand' zit daar meer", denkt mevrouw Gunter. C. Janse woont al zijn hele leven in Zoutelande. Hij heeft het plaatsje zien veranderen van een kleine plat telandsgemeenschap van 500 inwo ners naar een toeristisch dorp van ruim 1500 inwoners in de winter. De buitenlandse toeristen in Zoutelande zijn volgens Janse vrijwel alleen Duit sers. Zij hebben vaak een tweede huisje aan de kust. Janse: „In de loop van de jaren zijn hier steeds meer toeristen gekomen, net zoals in de andere kustplaatsjes. Er staat een grote camping hier vlakbij. De Duit sers hier komen echt niet van de plat te grond hoor. De meesten zijn inge nieur of makelaar en hebben hier een tweede huisje. De hele straat staat er vol van. Bij mij is dat wel iets anders gegaan. Ik kom recht uit de boeren- stank, zal 'k maar zeggen". De heer Janse verhuurt zelf ook, dat doet vrij wel iedereen in de gemeenschap. En zo wordt het massarecreatieproces versterkt. Tot aan het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog bleef Domburg een eli te-badplaats, voor adellijken en wel gestelden uit inmiddels binnen- èn buitenland. Een voornaam persoon die meerdere keren een bezoek aan Domburg heeft gebracht is de Roe meense koningin Elisabeth, beter be- De brede stranden en het zuivere zee water blijven aantrekkelijk voor toe risten. Het principe van kuuroord is in Domburg nieuw leven ingeblazen met de komst van het recreatiecen trum 'De Parel'. Dit centrum heeft ook een aparte kuurafdeling. Het Badhotel, als parel van weleer, is in 1994 met veel gevoel voor nostalgie gerenoveerd en daarna heropend, nadat het jaren op de slooplijst heeft gestaan. Wisse: „Het nieuwe Badho tel is een prachtding, ik heb het ge noegen gehad het te mogen openen. Ik denk dat het hotel ervoor zorgt dat er weer rijkere mensen het kustdorp- je komen opzoeken". Dat zou voor de toekomst van Domburg bijzonder po sitief zijn. Voor Wisse is de hoeveelheid toeris ten geen probleem, de middenstand profiteert er immers van. Maar voor een langer bestaan van Domburg zou ernaar gestreefd moeten worden meer kwalitatieve in plaats van kwan titatieve verbeteringen van de voor zieningen door te voeren. Dan zou den er misschien minder toeristen komen. Maar degenen die komen be schikken dan wel over een ruimere beurs. Dat zou net zoveel inkomsten opleveren. Met dank aan het Zeeuws Documentatie Centrum. Badkoetsjes op het strand van Domburg omstreeks 1900. foto Zeeuws Documentatie Centrum

de Faam | 1999 | | pagina 6