Nieuwe burgemeester Vlissingen is meer dan brede borst met ambtsketen Van Vossen bedankt Zeeuws voetbal Nieuwlander doet gooi naar NK pijproken '99 MO J\( Dl Til m D(( M ïre IDI IE 4 Edah 'Nu nog helemaal bood schappen doen?' 'Binnen een half uur zijn we terug KERST STUNT S Edah is de hele week tot 10 uur 's avonds openf Nieuw rugzakje voor Zeeuws meisje WOENSDAG .2 JUNI 1999 JAARGANG 101 - NUMMER 22 DSFA CD SPECIAALZAAK SsFA CD'S VAN DE ALBUM TOP 100 ALTIJD MAXIMAAL 37,50 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN De spanning is te snijden tijdens de laatste voorronde van het voetbalkamp van Peter van Vossen. Negentig Zeeuwse C- en D-pupil- len willen stuk voor stuk niets liever dan de hoofdprijs winnen, een voetbalstage met Pe ter van Vossen. Zelfs de meest fervente Ajax- fan loopt zich uit de naad om een weekeindje mee te mogen met de Feyenoorder. De top- voetballer ziet alle uitsloverij rustig aan, maar van binnen geniet hij met volle teugen van zoveel jeugdig enthousiasme. PZC WEEKBLADEN faam/iMÈiiÉ|*er MUSIC HOUSE l<ortingengQmjQ0/ LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Edah VlissingenClacisstraat 22. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 De Zeeuwse kleder dracht is al jaren niet meer prominent in het straatbeeld aanwezig. De duurbare stoffen die eens de basis vormden voor de ver schillende streek- drachten worden in Nederland al niet eens meer gemaakt. gespecialiseerd in ALLES leveren (m.u.v. boxen en dubbel CD's) De nieuwste CD'S van Pennywise (35,95), Buena Vista Social Club (37,50), Walter Trout (37,50), Guano Apes (37,50), Back Street Boys (34,95), Iron Maiden computer game (79,95), Venga Boys (37,50), Rowwen Hezé (37,50). GEGARANDEERD DE KLEINSTE EN GOEDKOOPSTE CD WINKEL VAN ZEELAND WALSTRAAT 20 (richting Arsenaal), Vlissingen Informatie: 0118 - 441 552 door Anita Hoekman Het warmlopen en het uitlo pen alleen al is een prachtig gezicht. Topvoetballer Peter van Vossen en keeper Ruud Pennings lopen met negentig mini-voetballers aan hun zij, de spieren warm. Goes is de plaats waar de laatste voet balvoorronde gehouden wordt. Binnen zeer korte tijd hebben Van Vossen, Pen nings, de Zeeuwse sportraad en het gehele team vrijwilli gers zes voetbaldagen in Zeeland afgewerkt om de ta lentjes er tussenuit proberen te plukken. Een druk schema, maar volgens iedereen 'zeer de moeite waard'. De win naars mogen mee op een voetbalweekeinde in Renes- se. De beste daar mag naar de talentendag van Feye- noord. Zodra Peter van Vossen bij één van de onderdelen komt kijken, doen de jongens nog meer hun best. Elke bal moet dan perfect zijn. Van Vossen: „Ik weet dat die jongens dan extra hard hun best doen, maar ze worden er ook ze nuwachtig van als ik erbij kom staan. Daarom draai ik mij wel eens om naar een ander onderdeel. Van een af standje bekijk ik dan een an dere groep." Ruud Pennings: „Sommige ventjes kijken al weken naar deze dag uit. Die kunnen er gewoon niet van slapen. We maken het mee dat ze voor de training over moeten geven, zo zenuwach tig zijn ze. Meestal is dat snel voorbij als Peter een knipoog naar ze geeft. Dan staan ze binnen een mum van tijd weer op het veld." Keeper Pennings heeft ver geleken met Van Vossen een gemakkelijke taak bij het se lecteren. Hij kan kiezen uit een stuk of tien keepertjes. „Ik heb al snel door wie er goed is en wie wat minder. Ik kijk hoe ze nu keepen en wat ze met mijn aanwijzingen doen. Dan pik je ze er zo uit. Peter geeft ook zijn mening over de keepers. Meestal hebben we dezelfde op het oog, maar ik beslis over de keeper die mee mag naar Re- nesse. Peter kiest de rest uit." Langs de lijn snappen ze niet dat Van Vossen uit zo'n negentig jongens de 'echt goede spelers' kan plukken. Een ouder: „Ik heb al best wel wat jongens ge zien die goed zijn, die er een beetje uitspringen. Maar het lijkt mij een onmogelijke taak om uit een kleine honderd jongens er twaalf te kiezen." Na bijna zes jaar met de Zeeuwse voetbaljeugd bezig te zijn, heeft Van Vossen er echter geen moeite mee om de besten eruit te pikken. „Binnen een half uur heb ik er al vijftien op papier staan. Vervolgens is het kijken wie er overblijft. Het is niet zo moeilijk om ze eruit te halen. De goeden vallen snel op." Veel ouders staan wel trots langs de zijlijn, maar er zijn er maar weinig die denken dat hun jongen gekozen wordt. „In zijn eigen team kan hij goed mee", zegt Jaap wiens zoon bij Kloetinge speelt. „Maar hij is lang ge blesseerd geweest en als ik de concurrentie zo eens be kijk, wordt het heel lastig voor hem." Maar wat de ouders en bege leiders langs de witte lijnen ook denken. Peter van Vos sen stoort zich er niet aan. „Ik doe het niet voor de men sen aan de kant. Ik doe het voor de jongens op het veld. Ik wil gewoon wat terugdoen voor het Zeeuwse voetbal. Wat mensen van mij denken, kan mij niets schelen. Het gaat om die voetballertjes!" De gehele training en zelfs tijdens de prijsuitreiking kijkt de publieksman van Feye- noord nors. Een lachje kan er niet af. Maar volgens de vrij willigers geniet hij wel dege lijk van de avond. „Hij vindt dit net zo mooi als de voet ballertjes zelf. Hij laat het misschien niet zo snel mer ken, maar hij vindt dit fantas tisch!" Al een aantal jaren organi seert het Walcherse Pijproock- gilde de Nederlandse Kam pioenschappen pijproken. „Eerst deden we dat hier in Middelburg. Maar omdat we hier niet zo centraal gelegen zijn, hebben we dit jaar beslo ten om het kampioenschap te verplaatsen naar Den Haag", vertelt Kleinjan, die zelf ook lid is van het Walcherse Pijp- roockgilde. In de zaal waar het Nederlands Kampioenschap gehouden wordt, zitten zon dag zo'n tachtig tot negentig deelnemers aan hun pijp. Die zijn afkomstig uit verschillen de landen. Zo kan het gebeu ren dat wie de wedstrijd wint, toch geen Nederlands kam pioen wordt. Kleinjan: „Alleen een Nederlander kan kam pioen worden. Dus als een Belg de wedstrijd wint, mag de hoogst eindigende Neder lander zich Nederlands Kam pioen noemen". Lekker genie ten van de pijp is er bij de wedstrijd niet bij. Hier gaat het erom de pijp zolang mo- Leo Kleinjan uit Nieuw- en Sint Joosland rookt al 35 jaar pijp. Dat hij daardoor een grote ervaring op het gebied van pijpro ken heeft opgebouwd, spreekt natuurlijk voor zich. Maar of dat genoeg is om zondag (6 juni) het Nederlands Kampioenschap te winnen, blijft nog even de vraag. Oplage: 51.450 ex Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (Verkoopleider) (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Lisetta de Witte (0118) 484313 (privé (0118) 471876). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Enrico Joziasse (0118) 484308 (privé (0118) 614600). Redactie: Ellen de Dreu-Erkens (0118) 484276 (privé (0118) 641484). Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 Of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 165.775ex. gelijk brandend te houden. Kleinjan: „ledereen krijgt een houten pijp, een houten pijp- stopper, drie gram tabak en twee lucifers uitgereikt. Nadat het startsein is gegeven krijg je precies vijf minuten om de tabak in je pijp te stoppen". Dan volgt het seintje dat de pijp aangestoken mag wor den. Deelnemers hebben hier één minuut de tijd voor. Ver volgens is het zaak om de pijp zo lang mogelijk brandend te houden Dat is nog niet ge makkelijk. Kleinjan: „Zuinig roken, dat is het geheim. Het Nederlandse record is in han den van Rient de Jong uit Sneek, die zijn pijp drie uur, twee minuten en zesendertig seconden aan wist te hou den". Zo lang zal de wedstrijd zon dag niet duren, verwacht Kleinjan. „Het heeft te maken met de tabak. Sommige soor ten branden nu eenmaal snel ler dan andere. Zondag roken we Sweet Dublin, een licht zoete tabak die een beetje vet tig is. Daarom hoeven we niet te verwachten dat het record gebroken wordt. Ik verwacht zelf mijn pijp toch wel een uur of twee brandend te kunnen houden". Leo Kleinjan doet zondag mee aan de Nederlandse Kampioen schappen pijproken: Zuinig roken, dat is het geheim". Anneke van Dok-vanWeele is de nieuwe burgemeester van Vlissingen. foto Jaap Wolterbeek plaats van te pronken met een ambtsketen om een brede borst". De eerste indruk die Van Dok kreeg toen ze in Vlissingen kwam was positief. „Het was op de dag dat ik kwam kennis maken heerlijk, zonnig winde rig weer. Dan gaat mijn hart echt open. Ik heb de laatste weken hier en daar wat rond gekeken en wat ik zag beviel me. Het Arsenaal, Michiel de Ruyter. Maar vooral het con trast van dat bruisende van de branding met het stille decor van de straatjes net achter het Arsenaal. Prachtig". Van Dok is gericht op de inter nationale handel. Als staats secretaris van Buitenlandse Handel had ze daar ook uiter aard veel mee te maken. Ze wil zich bezighouden met de economische ontwikkelingen van Vlissingen, Een plaats met een haven en industrie een goede toekomst geven, flore rend maken en houden. Duur zame verbeteringen. Daar wil ze aan werken. Samenwerking met andere steden vindt de nieuwe burgemeester ook heel belangrijk. Vooral met omliggende plaatsen zoals Middelburg. „Wat echt belang rijk is, is werkelijk functionele samenwerking. Dat gaat bo ven de vorm uit. Liever twee gemeenten met een goede sa- advertentie menwerking dan één samen gestelde gemeente met een belabberde samenwerking". Een punt waar ze absoluut aan wil werken is de veiligheid op straat. „Een goede aanpak van de veiligheid en de openbare orde. En daar bedoel ik dan niet alleen het 'blauw op straat', zoals dat heet, mee. Maar ook dingen als preven tie, Ruimtelijke ordening is hierbij erg belangrijk, de woongebieden moeten goed toegankelijk en veilig zijn". Het jongerenbeleid en de werkge legenheid wil ze ook gaan aan pakken. „Verder heb ik nog geen grootse plannen, ik ben hier nieuw. Ik ga eerst goed luisteren en bekijken hoe het er nu aan toe gaat. Daarna ga ik kijken hoe ik het mijne daar aan kan toevoegen". www.muslchouse.nl Frans Bauer Corry Konings breed In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT veel in formatie over uitgaan in Midden-Zeeland en handi ge van dag tot dag overzichten met het uitgaans- aanbod op het gebied van film, muziek, theater en exposities. Deze week onder meer aandacht aan de romantische tie nerkomedie She's all That, over het Amerikaanse high school leven. Verder drie exposities met het thema 'hout' in het Zeeuws Biologisch Museum. (advertentie) 1 advertentie 'zaterdag tot 20.00uur De 3 principes van Edah: Prettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen Deze week: Leefbaarheidsonderzoek Middelburg-Zuid Open dag begraafplaats Informatiemarkt zonne-energie ƒ5,- KORTING Bil AANKOOP MET |E MUSIC HOUSE CIUOCAHO! Vlissingen Walstraat 105 (0118)411897 Middelburg Lange Ceere 5 (0118)624073 door Evelien van Wijk Vlissingen heeft een nieuwe burgemeester: mevrouw Anneke van Dok- van Weele. Ze komt rechtstreeks uit de Tweede Ka mer en ze heeft, zo vertelt ze zelf, veel zin in het burgemeester schap. Vrijdag (4 juni) wordt de nieuwe PvdA-burgemeester geïnstalleerd. „Het contact met de inwoners van Vlissingen vind ik heel belangrijk. Maar om echt kennis te maken met de Vlissingse bevolking ga ik deze zomer zoveel mogelijk vereni gingen langs om de mensen wat beter te leren kennen", vertelt de kersverse burgemeester. Voor Van Dok - van Weele is het burgemeesterschap niet vreemd. Zij was loco-burge meester in Hoorn en burge meester van Diemen en Vel- sen. Daarna werd ze Staatsse cretaris van Buitenlandse Han del en weer later PvdA-kamer- lid. „Ik werd van de ene op de andere dag staatssecretaris. Voor een periode van vier jaar. Die tijd ging met een giganti sche vaart, je krijgt ook een enorme hoeveelheid aan in drukken te verwerken. Dat werk is heel 'ntensief. Ik denk niet dat het mogelijk is dat voor een langere periode echt goed te doen. Het burgemees terschap heb ik toch steeds in mijn hoofd gehouden. Als staatssecretaris miste ik voor namelijk het contact met de burgers. En dat is juist zo fijn aan het burgemeesterschap, het contact met de mensen en het even niet hebben over prijsindexen en handelscijfers. Ik stond de hele tijd open voor een functie in het ambt, was voortdurend aan het selecte ren. Ik zou het liefst dicht bij zee zitten en een haven zou ook erg mooi zijn, gericht op de handel, wat internationale mogelijkheden. Toen kwam Vlissingen in the picture". Dat sloot natuurlijk perfect aan. Eigenlijk was de burgemeester van de Scheldestad helemaal niet van plan de politiek in te gaan. Ze wilde journalist wor den. Dat is Van Dok dan ook een tijdje geweest bij het Noord-Hollands Dagblad. Ze begon er onderaan de ladder en bracht het uiteindelijk tot provinciaal verslaggeefster. Van Dok: „Mijn interesse voor politiek kwam tot uiting toen ik in mijn tijd als verslaggeefster op kleine schaal politiek actief werd. Ik had een afdeling op gericht die uiteindelijk gewes telijk ging werken. Daarna werd ik wethouder van Hoorn. Tijdens mijn wethouderschap in Hoorn werd de gemeente heringedeeld. Ik werd er loco burgemeester en toen merkte ik hoe leuk het burgemeester schap was. Het contact met de mensen en het nadenken over slimme oplossingen van pro blemen. Heel interessant". Haar interesse voor politiek is met de paplepel ingegoten: haar moeder was raadslid en haar grootvader wethouder. „Wij hadden het thuis best goed. Er werd wel gewezen op de verschillen met anderen. Je ziet het contrast tussen arm en rijk, daar word je voortdurend mee geconfronteerd. In een samenleving moet iedereen kunnen participeren. De men sen moeten hun mogelijkhe den kunnen benutten en de overheid moet proberen onge lijkheden te bestrijden. Dat soort dingen houden mij be zig, daarom ben ik lid van de PvdA". De nieuwe burgemeester heeft diep van binnen toch een beetje Zeeuws bloed door de aderen stromen. Haargrootva der heeft namelijk een tijd op het Bevelandse Schore ge woond en is bij Vlissingen de zee op gegaan. Zijzelf groeide op in Zaandam, terwijl ze nu in Sandpoort (Noord-Holland) woont. Van Dok is 51 jaar, ge trouwd en heeft twee volwas sen kinderen. De één studeert geschiedenis en de ander is politieagent. Haar man is le raar Nederlands voor niet-Ne- derlandstaligen op een school in Haarlem. De laatste jaren heeft ze weinig tijd gehad voor haar hobby's. In haar periode ais staatssecretaris heeft ze wel veel gereisd, wat ze ook graag doet. Maar aan haar hobby's poëzie en schrijven is ze de laatste jaren tot haar spijt weinig toegekomen. Le zen is ook een grote passie van de nieuwe burgemeester. Van Dok: „Ik zorg wel dat ik al les te weten kom over de cul tuur van de landen waar ik heen ga. Zo combineer ik wat noodzakelijk is toch met ple zier. Het is nog leuker om van alles te lezen over een land waar je heen gaat of waar je geweest bent. Dan kun je je er iets bij voorstellen en je een beetje in de cultuur van het land inleven". Wat 'bijbaantjes' in allerlei ver enigingen betreft is de nieu we burgemeester zo blanco als een wit blad. „Daar wil ik rustig aan mee doen. Eerst al le aandacht op het besturen van Vlissingen richten en dan kijken we wel verder". Het enige waar ze echt actief in is, is een stichting voor de tot standkoming van een kinder tehuis voor lichamelijk en ver standelijk gehandicapten in Soweto, in Zuid-Afrika. Het feit dat op Walcheren twee van de drie burgemeesters vrouwen zijn vindt Van Dok de gewoon ste zaak van de wereld. „Toen ik voor het eerst burgemeester werd, was ik de vierentwintig ste vrouwelijke burgemeester. Nu zijn er al meer dan hon derd geweest geloof ik, maar het is nog steeds niet gelijk aan het aantal mannelijke bur gemeesters. Ik denk dat het niet uitmaakt of de burge meester een man of een vrouw is. Er wordt altijd ge zegd dat vrouwen meer inle vingsvermogen hebben, maar daar ben ik het niet helemaal mee eens. Mannen kunnen dat ook best hebben. Het is alleen belangrijk dat je ook eens een arm om een schouder geeft in (advertentie) De Middelburgse groothandel Zeeuwse Zaken wil daar ver andering in brengen. Zeeuws meisje mag haar dracht dan hebben afgegooid, ze gaat te genwoordig wél door het le ven met een typisch Zeeuws rugzakje. Eén van de meest typerende zaken in de Zeeuwse kleder dracht is ongetwijfeld het zwart/grijze schortenbont dat als werkschort werd gedra gen. Als na lang en intensief ge bruik het schort zijn beste tijd had gehad, werden de goede stukken ervan zeker niet weg gegooid: er kon immers nog van alles van gemaakt wor den. Bijvoorbeeld een stute- baèle of stuutmaèle, de broodzak waarin de boeren en hun knechten hun lunch mee namen naar het land. De stof werd zo afgedragen tot op de draad. Eric Rotte, kok en eige naar van Zeeuwse Zaken, be- De Zeeuwse zangeres Marjon seert als modern Zeeuws meis sloot het schortenbont te her introduceren in Zeeland. Om dat de stof in Nederland niet meer gemaakt wordt gaf hij opdracht voor vier kilometer ervan in het buitenland. Re sultaat is een lijn van 25 ver schillende producten die als souvenir in de winkels ver kocht zullen worden. Zo zijn er minuscule sleuteltasjes met rits, om parkeermunten in te bewaren. Maar er zijn ook buidels, base ball caps, etui's, damestasjes, toilettassen, zonnekleppen en een stoere rugzak. De souve nirs gaan vergezeld van een vijftalige uitleg over de her komst van het materiaal. van Iwaarden (2 Unlimited) po- Zeeuwse horecazaken zullen naar verwachting gebruik gaan maken van een speciale Zeeuwse 'ober-lijn'. Er zijn na melijk ook vesten, strikken, stropdassen, sloven en barbe cue schorten voor in de hore ca ontwikkeld. Inmiddels zijn er zo'n vijftig verkooppunten, verspreid door heel Zeeland. Oftewel, in de woorden van Eric Rotte: „Het loopt als een trein". Zeeuwse Zaken is een groothandel en levert in prin cipe niet direct aan consu menten. Eric Rotte: „De collec tie, of delen ervan, is te vin den bij souvenirwinkels, strandpaviljoens en cadeau shops".

de Faam | 1999 | | pagina 1