Vijf Rotary-clubs willen ton voor kankerpatiëntjes Leven als een voedseljunk Zeeuws Homokoor zoekt leden IJsselmeer platbodems naar Westerscheide Woensdag 26 mei 1999 FAAM/VLISSINGER Dennis Plessius (links) en Lenze Plass: „Je hoeft er niet eens goed voor te kunnen zingen". door Ellen de Dreu Het Zeeuws homo-mannenkoor 'Gelijk Gestemd' is op zoek naar nieuwe leden. „De groep bestaat momenteel uit vierentwintig mannen, maar daar kunnen er best nog wel een stuk of tien bij", vertelt Lenze Plass, voorzitter en één van de initiatiefnemers van het koor. Aspirant-leden hoeven trou wens niet echt over een feno menale zangstem te beschik ken. Dennis Plessius, be stuurslid en lid van het eerste uur: „Gezelligheid en sociale contacten staan voorop. Dat we daarnaast ook heel serieus aan het zingen gaan, spreekt voor zich". Het mannenkoor werd een half jaar geleden opgericht. Lenze Plass: „Dat kwam ei genlijk door die voorstelling van De Dijk, die we hier op Noord-Beveland vorig jaar steeds hadden. Daar zat een optreden van het Bevelands Mannenkoor in. Hartstikke leuk, joh. Zo zijn we eigenlijk op het idee gekomen. Maar om nou gelijk met een zwik nichten naar zo'n koor te stap pen: ik denk niet dat dat ver standig is. Dus zijn we voor onszelf begonnen". Het koor staat in principe al leen open voor homo's. „Maar we willen het lekker laagdrempelig houden. Per slot van rekening is er hier in Zeeland helemaal niets te doen voor homo's. Ja, je hebt een kroegje in Middelburg en een stukje strand waar het spannend is. Maar dat loeren, aankijken en dansen zijn leuke dingen als je jong bent. Maar op een gegeven moment heb je daar niet zoveel zin meer in. En dan blijkt er ineens weinig te doen in Zeeland". Terwijl er volgens hem, statistisch ge zien, toch een stuk of tiendui zend homo's in de provincie rond zouden moeten lopen. Plass vervolgt: „Daarom zeg ik, kom gezellig met z'n allen zingen. Want wat is er nou leuker dan met z'n allen te zin gen? Je hoeft er niet mooi voor te zijn, of jong. Je hoeft er niet eens voor te kunnen zingen. Onze dirigent gaat ons dat leren, heeft 'ie beloofd". De dirigent van het koor is Rob Vermeulen, zanger en zangpedagoog van beroep. ,Hij wil zijn naam wel aan het koor verbinden", legt Plessius uit. „Maar dan moeten we het wel serieus doen. Hij is soms best streng. Je moet echt geen grapjes staan maken als hij iets uitlegt. Maar dat hoort er ook bij, vind ik. Want ook al is het leuk om met z'n allen te zijn, het zingen is ook belang rijk". Het repertoire wordt door de dirigent in samenspraak met het koor gekozen. „Dat is soms een beetje moeilijk", vervolgt Dennis Plessius. „Rob komt uit de musical-we reld en wil dan ook vaak een beetje die kant op. En uit het koor komen geluiden van 'gospel', of 'smartlappen'. Ons repertoire is nog niet zo uitgebreid, we kunnen ook nog niet zo heel veel aan. Maar is dat gek? We zijn ten slotte een beginnend koor, er zit niet één geschoolde stem tussen. Wat we wel al zingen is 'Mexico' en 'Brandend Zand'. Verder is het een beetje wat je bij een 'gewoon' man nenkoor ook tegenkomt. Behalve natuurlijk het num mer 'Sister Sister'. Dat zou een ander mannenkoor denk ik nooit in het repertoire kie zen". Het koor oefent wekelijks een keer in Kats. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij Lenze Plass in Kats of Rob Vermeulen in Vlissingen. Zo ontstond het idee voor de bouw van een derde vakantie bungalow op of vlakbij het CJV-terrein, dat in Renesse aan de voet van de duinen ligt. „Twee jaar geleden zijn we begonnen met daarvoor geld te reserveren. De aanzet werd gegeven door een gift van 29.000 gulden van de Stichting 'Help Collin' uit Goes. Dat geld werd bijeen gebracht om medicijnen te kunnen kopen voor een jeug dige kankerpatiënt, maar he laas overleed hij voor die tijd. Het geld werd toen aan de stichting Thuredriht geschon ken, die zich ook inzet voor kankerpatiënten". Door giften van particulieren en bedrijven groeide dat bedrag verder aan. dat iedere Nederlandse Rotaryclub 20.000 gulden bij een zou brengen voor een project, gericht op de bestrij ding van kanker. We konden kiezen uit een aantal landelijke wetenschappelijke projecten van het KWF, gericht op de ontwikkeling en verbetering van behandelmethoden voor verschillende soorten kanker, of ons inzetten voor een lo kaal project. Toen Bart met zijn idee kwam sprak dat di rect aan. Thuredrith is meer tastbaar en het spreekt ook de lokale bevolking aan". De vijf Rotary-clubs sloegen de han den ineen en besloten via een aantal gezamenlijke en indivi duele activiteiten samen in twee jaar tijd een ton bijeen te brengen. Mosselmaaltijd Het begon in 1998 met de or ganisatie van een gezamenlij ke mosselmaaltijd plus Amerikaanse verkoop in het restaurant van Bezoekerscen trum Neeltje Jans. „Dat bracht ongeveer 5000 gulden op". Het tweede initiatief was het gezamenlijk uitbrengen van een aantal sponsorpagina's in de weekkranten Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duive- land van het Extra Nieuws blad en de Bevelander. Deze publicaties, die tot de zomer van 2000 regelmatig verschij nen, brengen volgens Van den Berg zo'n 19.000 gulden op voor het goed doel. „Dat komt omdat veel bedrijven bereid zijn gevonden om steunadver- tenties te plaatsen". Zaterdag 7 augustus 1999 staat in het teken van fiets tochten, die simultaan worden gehouden in de verschillende gebieden van de vijf Rotary- clubs. Zo kan het publiek on der meer kiezen uit fietsroutes die zijn uitgezet op Schouwen-Duiveland, Noord- Beveland, oost Zuid-Beveland en de Zak van Zuid-Beveland. Het gaat om routes met een lengte van ongeveer veertig kilometer, die allemaal vier a vijf opstappunten krijgen. Net als bij een schaatstocht kan er onderweg worden gestem peld. Deelnemers betalen 15 gulden per gezin of tien gul den per persoon voor het goe de doel. Bridgedrive In het najaar van 1999 houden de vijf Rotaryclubs een geza menlijke bridgesdrive, die be staat uit vijf wedstrijden. In het gebied van iedere Rotaryclub wordt beurtelings een drive gehouden en het to taal resultaat van die bijeen komsten bepaalt de einduit slag. „Het Thuredriht 2000 bridgetoernooi is bedoeld voor alle brigdeliefhebbers uit de regio. We hopen uiteraard dat er heel veel belangstelling voor zal zijn", aldus Marcel van den Berg. Zowel de bridgedrive als de Rotaryfiets- tochten voor het goede doel worden vermeld in de officiële tijdschriften van de landelijke fiets- en bridgeorganisaties. Dat geldt ook voor het golf toernooi dat in april 2000 wordt gehouden ten bate van de stichting Thuredriht. Het betreft een evenement voor golfers uit heel Nederland dat een dag duurt. Momenteel is nog niet bekend op welke golfbaan het toernooi wordt gehouden. De gezamenlijke Rotary-activiteiten worden in september 2000 besloten met een bedrijvensportdag, Teams van allerlei Zeeuwse bedrijven meten daarbij hun krachten op onderdelen als hindernis- baan, hardlopen en zwem men. „Het idee is om een soort zeskamp te houden voor teams die elk uit zo'n tien per sonen bestaan". Het evene ment wordt gehouden in Goes of in De Staver in Middelharnis. Zo'n 35 mensen van de vijf Rotary-clubs zijn bezig met de voorbereidingen van al deze activiteiten ten bate van de stichting Thuredriht. Daarnaast organiseert een aantal clubs individuele activi teiten voor het goede doel. Zo werd op initiatief van de Rotary-club Zierikzee een klez- merconcert gehouden in de de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. Laatste stootje Bart Schot verwacht dat de bijdrage van Rotary het laat ste stootje in de goede rich ting zal zijn. „Wanneer alles volgens plan verloopt begint de bouw in januari 2000 en kan de derde vakantiebunga low volgend voorjaar worden geopend". Het was Schot die het project bij regionale Rotary-clubs voordroeg, als 'goed doel'. Daar werd posi Er bestaat heel veel behoefte aan vakantiewoningen waar gezinnen met kankerpatiëntjes even op adem kunnen komen. De huisjes Thuredriht en Crayestein aan de Rampweg in Renesse zijn bijna constant bezet. Daarom zetten vijf Rotaryclubs zich in om geld bij een te brengen voor de bouw van een derde vakantiebungalow op of bij het CJV-kamp. foto Pieter Honhoff. door Marijke Vael Een mosselmaaltijd, fietstochten, een golftoer- nooi, bridgedrives en een sportdag voor bedrij ven. Met de organisatie van deze evenementen gaan vijf regionale Rotary-clubs 100.000 gulden bijeen brengen. Geld dat is bestemd voor de bouw van een derde vakantiewoning voor ge zinnen met kankerpatiëntjes op het CJV-terrein in Renesse. De Rotary's zetten zich in voor dit goede doel ter gelegenheid van de viering 75 jaar Rotary-Nederland. Zij zijn ervan overtuigd dat het ze zal lukken. „Die ton komt er. Rotary's zijn flinke mensen, die deze actie be schouwen als een sociale verplichting", aldus Bart Schot uit Zierikzee. Schot is lid van Rotary-club Goes-De Bevelanden en te vens voorzitter van de stich ting CJV-Kamp. Een organisa tie die haar terrein aan de Rampweg in Renesse beschik baar stelde voor de bouw van twee vakantiebungalows, waar gezinnen met kankerpa tiëntjes gratis een week mo gen verblijven. Het CJV be heert deze vakantiebungalows voor de stichting Thuredriht, die werd opgericht door de initiatiefnemer voor de huis jes; de Lions-club Dordrecht. Uit de praktijk weet Bart Schot daarom dat de vakantiehuizen Thuredriht en Crayestein vol doen in een behoefte. Een be hoefte die de vraag overstijgt. „Er zijn jammer genoeg gezin nen die niet aan bod kunnen komen, terwijl ze het wel heel hard nodig hebben". tief op gereageerd door de Rotary-clubs Goeree-Over- flakkee, Zierikzee, Goes-De Bevelanden, Goes en Goes- Reimerswaal. Geen moeilijke keus volgens Marcel van den Berg uit Nieuwerkerk, die als voorzitter van de commissie Fundraising van Rotary-club Zierikzee direct is betrokken bij de acties ten bate van Thuredriht. „Onze overkoepelende orga nisatie, Rotary Nederland, be stond in 1998 75 jaar. Voor de viering van dit jubileum werd samenwerking gezocht met het Koningin Wilhelmina fonds (KWF), dat in 1999 vijf tig jaar bestaat. Besloten werd door Anita Hoekman „Het is leven als een junk. Een verslaving." Slachtoffers van de eetstoornissen anorexia en boulimia zijn maar met één ding bezig: voed sel. Ze staan er 's morgens mee op en ze gaan er mee naar bed. „Het is geen leven", zegt Alie Vierental. Twintig jaar geleden werd haar leven vijf jaar lang gecontroleerd door eten. Hoe er aan te komen en vooral hoe er weer vanaf te komen. Alie leed aan boulimia. „Ik ben vijf jaar van mijn leven kwijt. Jaren die ik nooit meer terugkrijg." Alie liep elke keer weer tegen dezelfde problemen op. Via een vriendin kwam ze in Amsterdam terecht waar ze drie cursussen volgde. Over het leven en hoe de dingen die je meemaakt je kunnen belemmeren, over het bewust worden dat je overal voor kan gaan. De 'sky is the limit'. Nu is Alie bezig met de laatste cursus waar ze een project voor op moet zetten. Iets goeds in de wereld moet brengen. „Eerst dacht ik aan een buurtfeest. De buren ken den elkaar allemaal niet. Later vond ik dat ik me er wel heel gemakkelijk vanaf hielp. Nu wil ik een zelfhulpgroep voor mensen met eetstoornissen opzetten. Een vangnet." Zeeland kent geen zelfhulp groepen voor anorexia- en boulimiapatiënten. Wel een hele goede afdeling binnen het psychiatrisch ziekenhuis in Kloetinge, Emergis. Van hein de en ver komen mensen met een eetstoornis om hier een behandeling te ondergaan. Eefje, die niet met haar echte naam in de krant wil, is op de afdeling één van de weinige meisjes uit de regio. Ze zit, zo als Alie het zegt, 'nog midden in de ellende'. De patiënten komen zelfs vanuit Tilburg en Nijmegen naar Goes. Eefje: „Ik woog altijd boven de zestig kilo. Toen ik begon te lijnen, kreeg ik van iedereen complimentjes. Je denkt dan dat mensen je steeds leuker gaan vinden en je hebt einde lijk iets gevonden waar je goed in bent: lijnen. Eerst kon ik streng zijn voor mezelf, maar dat hield ik niet lang vol. Toen kwamen de vreetbuien, de schulgevoelens dat je had gegeten en het proberen kwijt te raken. Zodra ik iets had ge geten, moest het eruit." „Zo is het bij mij ook gegaan", vult Alie haar aan. „Precies zo. Eerst moet je echt je best doen om te braken. Maar op een gegeven moment went je lichaam eraan. Dan hoef je nog maar boven de wc te han gen om al het voedsel er weer uit te laten komen. Heel slecht voor je lichaam. Je kan zelfs sterven." Om het aan de omgeving maar niet te laten merken, be dacht Alie tijdens haar ziekte allerlei smoesjes. „Ik zei dat ik al bij een vriendin had gege- geten. Als ik thuis at, ging ik daarna een rondje met de hond om alles weer uit te kun nen braken. Anorexiapatiën- ten hebben ook allerlei van die foefjes. Ze leggen krui mels op hun bord zodat het lijkt of ze iets hebben gegeten of ze scheppen een hele berg sla op. Verder niets. Iemand met een eetstoornis is te ver gelijken met een junk. Die doen ook alles voor hun ver slaving." Alie: „Ik wil een zelfhulpgroep oprichten waar je kan huilen en lachen. Een boulimia-patiënt eet wat hij weer makkelijk uit kan braken. Drop bijvoorbeeld. De zelfhulpgroep die Alie wil beginnen, moet geen concur rent worden van Emergis. Ze wil mensen die nog niet zover afgezakt zijn, steun bieden en mensen na Emergis een vang net bieden. „Je bent er niet zomaar vanaf. Als het even niet lekker gaat, kun je gemak kelijk terugvallen. Toen mijn zwager overleed, vond ik me zelf weer boven de wc-pot. Je valt nog vaak op je snuffelt. Nu gaat het goed. Al ben ik nog steeds allergisch voor lij nen. Mijn vier kinderen mo gen absoluut niet lijnen. Dat is in ons huis verboden." Met Eefje gaat het nu weer beter. Vijf dagen in de week volgt ze de dagbehandeling op Emergis. Hier eet ze ook en wordt ze één keer in de week gewogen. „Het is dat het moet, want de weegschaal heeft zo lang mijn leven gere geld dat ik er het liefst nooit meer één zie. Mijn eigen weegschaal heb ik eerst ver stopt op zolder, maar toen ik er nog niet vanaf kon blijven, heb ik hem het raam uitge gooid." De zelfhulpgroep krijgt de naam 'Durf te groeien' en ie dereen met een eetstoornis kan zich aanmelden. Ook mensen die leiding willen ge ven aan de groep kunnen con tact opnemen met Alie. „In mijn tijd waren er nog weinig behandelmethodes. Ik woog 42 kilo en zou pas aangeno men worden als ik drie kilo meer zou wegen. Ik had juist therapie nodig om die drie ki lo aan te komen. Ik heb zelf veel steun gehad aan een zelf hulpgroep. We hebben samen veel gehuild, maar ook gela chen." Alie Vierental, Golda Meirstraat 5, 4463 DC Goes. iTelefoon: 0113-213161. door Peter Verdurmen Op initiatief van Rabobank Walcheren-Zuid in Vlissingen komen elf platbodems uit Enkhuizen naar de Westerscheide. De tjalken, klippers, Lemster aak en schokker arriveren op donder dag 27 mei in de Zeeuwse wateren. Vrijdag, zaterdag en zondag worden zeilwedstrijden ge houden op de Westerscheide. De laatste dag binden de elf platbodems van het IJsselmeer de strijd aan met drie Zeeuwse hoogaarzen en een Zeeuws skütsje. Deze wedstrijddag wordt georgani seerd door de Rabobank West Zeeuwsch-Vlaanderen. De twee Rabobanken zien het vijfdaagse zeilevenement als een unieke promotiekans. Aan boord van de platbodems is plaats voor vele tientallen ge nodigden. Op de aankomst dag, donderdag, mogen 50 studenten van de Hogeschool Zeeland en 150 bestuursleden van Walcherse verenigingen meevaren vanuit Willemstad richting Vlissingen. De bruine vloot meert rond zes uur 's avonds af aan de Piet Heinkade in Vlissingen. Omwille van de veiligheid wordt vlakbij Breskens ge zeild. Daar hebben de platbo dems geen hinder van het overige scheepvaartverkeer. De ochtenduren worden be nut om te oefenen met de hulp-bemanning. Vervolgens meren de zeilschepen af in de vissershaven in Breskens voor de lunch. Om twee uur wordt met een daverend kanonschot vanaf het havenhoofd in Breskens het startsein gege ven voor de wedstrijd. Vrijdag, zaterdag en zondag wordt twee uur lang gezeild. De platbodems zijn niet alle maal even groot. Daarom wordt het handicap-principe gehanteerd. De wedstrijdlei ding, in handen van de water sportvereniging Breskens, houdt daarbij onder meer re kening met de lengte van de boot en het zeiloppervlak. Zaterdag varen de IJsselmeer platbodems niet terug naar Vlissingen: ze blijven in Breskens liggen. Maandagochtend keren de elf zeilschepen terug naar het IJsselmeer. Vanaf 9 uur vaart het konvooi door het Kanaal door Walcheren. Wendy Westerlaken, betrokken bij de organisatie, benadrukt dat het hier om een uniek zeilevene ment gaat. „Platbodems van het IJsselmeer zie je op de Schelde niet of nauwelijks." Verschillende schepen zijn meer dan honderd jaar oud. Ze voldoen volgens Wendy aan de eisen van zeewaardig heid. „De platbodems worden zeer goed onderhouden." Als het erg hard waait wijkt de bruine vloot uit naar het Veerse Meer. Hard werken aan boord foto 'De Zeilvaart',gokhuizen

de Faam | 1999 | | pagina 17