rogramma Middelbur WfisÉag 2i mei Zaterdag 22 mei Zonda azzfestival Middelburg boordevol iazz oude stiil Grote iazziiappenme in de Stadsschouwbun Kroegentocht met swingende jazzbands: Van de ene gezellige tent naar het andere bruine café Liefhebbers van jazzmuziek kunnen in het weekend van 21, 22 en 23 mei hun hart op halen in Middelburg. Daar wordt dan, voor de twee en twintigste keer, het Jazzfestival Middelburg gehouden. Het festival neemt een belangrijke plaats in voor de liefhebbers van "old style*. Plezier en emotie Belevenis Een niet te vergeten onderdeel van elk Jazz festival in Middelburg is sinds jaar en dag de vrijdagse kroegentocht. In de meeste café's van de provinciehoofdstad zijn optre dens. Wie ook eens van de ene gezellige tent naar de andere bruine kroeg wil dweilen, kan bij één van de deelnemende zaken voor tien gulden een toegangsbutton kopen. Daarmee kan elk café bezocht worden. Bar American - Wang! Dang! Sweet BoomTang De Geere - Charles Town Jazzband De Herberg - Champagne Charlie Traditioneel is er zaterdagavond een grote jazzhappening in de Stadsschouwburg. Ook dit jaar ontbreekt dit onderdeel van het Jazzfestival niet. Maar liefst zes orkesten staan garant voor een swingende, gezellige avond. De verschillende - kleinere - zalen van de Stadsschouwburg worden gevuld door De New Orleans Rumples* Jazz Band, Roger Marks' Armada Jazz Band, Efkes Anders Jasskapel, River Zydeco Band, Martijn Schok Boogie Woogie Trio en Triodus. Stichting '99 - Busted Miller Time - Funhouse La Pampa - Remake The Duke - Shiver Van Toen Van Nu - De Diksie Vijf 1 De Mug - Four Stream Jazzband Schuttershof - Mendoza Dance Parti Stadscafé - Hot Revival Stompers Desafinado - Desafinado Sessieband In de Dikke Beer - Royal Dutch Jazzband Electro - Kick the Bucket Brooklyn - Savoy Jazzmen Entree - The Chord Pimps Hart van Mid delburg - Story ville Jassband Woensdag 19 mei 1999 FAAM/VLISSINGER 17 De Midlife Crisis Jazzband, centrum van Middelburg, Streetparade 21.00-02.00 uur: Kroegentocht. Deelnemende café's: Hart van Middelburg, Bar American, De Geere, De Herberg, Electro, Brook lyn, De Tympaan, De Bommel, Seventy Seven, Café Allez, Mil ler Time, La Pam pa, The Duke, Van Toen Van Nu, De Mug, Schut tershof, Stadscafé, Desafinado, In de Dikke Beer en Entree. Toegang tot alle café's: 10,= The Original Zealand Street Parade Jazzband, centrum van Middelburg, Streetparade 10.00 uur Start van de 39e Delta Profronde op de Markt in Middelburg. Dit wielerevene- ment krijgt een heerlijk jazz-tintje door looporkest Louisiana en The Rythm Boys. 13.00-17.00 uur Streetparade in het centrum van Middel burg met medewerking van The Original Zealand Streetparade Jazzband, Efkes Anders Jasskapel, The Juggets, Blue Marble Silver Cornet Band, Midlife Crisis Jazzband. Grote jamsessie op het podium op de Markt Optredens op vier podia in de binnen stad: The Savoy Jazzmen - Markt Rhine Town Jazzband - Lange Delft The Storyville Jassband - Pottenmarkt Jazz Talk - Koorkerkplein 21.00-02.00 uur Grote Jazzavond in de Middelburgse Stadsschouwburg. Met De New Orleans Rumples' Jazz Band, Roger Marks' Arma da Jazz Band, Efkes Anders Jasskapel, Ri ver Zydeco Band, Martijn Schok Boogie Woogie Trio en Triodus. Toegang 25,= +/-21 uur Optreden op de Markt van Carlo D'Wys, georganiseerd door de Stichting '99. +/- 21 uur Optreden op het Koorkerkplein van de Jazz-Academie Big Band onder leiding van Hein van der Geyn. In het kader van het vijfjarig bestaan van café Desafina do. 16.30 uur 13.00-17.00 uur De Efkes Anders Jasskapel is te zien tijdens de Street parade, maar ook in de Schouwburg op zaterdagavond. 13.30 uur Jazzkerkdienst in de H.H. Petrus en Pauluskerk in Middelburg met Sydney Ellis and her Yes Mama Band. 15.00-18.00 uur De Efkes Anders Jasskapel speelt in de Vlasmarkt en De Mug. Stichting '99 (een samenwerkingsverband tussen café's op en rond De Markt en het Tym- paanpleintje) zorgt voor een optreden van The New Orpheans op het podium op de Markt. De Desafinado Sessie band zorgt voor een sprankelend con cert op het Koorkerkplein. De organisatie van het Jazz festival is in handen van de Jazz Activiteiten Stichting Zee land, kortweg Jasz genoemd. Voorzitter van deze club is Bob van Koetsveld. Hij is al ruim twintig jaar de motor achter het Jazzfestival Middel burg. Hoogtepunt van het fes tival van dit jaar is voor hem de kerkdienst die zondag 23 mei gehouden wordt. „Daar voor hebben we de jazz-gigan- te Sydney Ellis en Her Yes Ma ma Band voor uitgenodigd. Wie in één van de vorige jaren al eens een jazz-kerkdienst heeft bijgewoond, weet wat dit voor een geweldig festijn is. Wie het nog nooit heeft be leefd, moet het nu zeker ko men doen", vertelt Van Koets veld. Sydney Ellis laat zich inspire ren door mensen als Dinah Washington, Nina Simone, El- more James, Louis Arm strong, Nat King Cole en Bes- sie Smith. Ze beheerst alle facetten van de blues en klas sieke jazz en roept met haar unieke geluid zowel plezier als emotie op. Ellis werd geboren in Red Jacket, West Virginia en groeide op in Cleveland, Ohio. Op latere leeftijd zong ze in verschillende kerkkoren en orkesten, waarbij haar ta lent dusdanig opviel dat ze al spoedig als frontzangeres werd uitgenodigd voor optre dens in niet minder dan drie honderd clubs en kerken in Los Angeles. Zo werd ze al snel een begrip in de Ameri kaanse jazzwereld. Ook Euro pa ontdekte haar, met als ge volg een tournee van twee honderdvijftig optredens. Lo vende kritieken spreken over haar perfecte intonering en modulering, waarmee ze, me de door haar krachtige geluid, tot 'onder de huid' doordringt. Een Duitse journalist die een kerkconcert bezocht en hier voor plaats moest nemen op een vrij harde kerkzetel om schreef het als volgt: „Ik waande mij in een sfeervolle en luxe huiskamer waarin ik mij, gezeten in een formidabe le fauteuil liet meeslepen in vreugde en emotie". Ook de zaterdagavond, tradi tiegetrouw gehouden in de Stadsschouwburg, zal volgens Van Koetsveld een ware bele venis worden. „Daar zijn op tredens van maar liefst zes grote jazzorkesten als De New Orleans Rumples' Jazz Band, Roger Marks' Armada Jazz Band, de Efkes Anders Jasska pel, River Zydeco Band, het Martijn Schok Boogie Woogie Trio en het Triodus". Het Jazzfestival Middelburg speelt zich echter niet alleen af binnen de muren van schouwburg en kerk. Ook de binnenstad is één grote aan eenschakeling van jazz-activi- teiten: de traditionele kroe gentocht op vrijdagavond brengt elk jaar weer een enorm aantal mensen op de been. Op zeventien locaties in het centrum zijn, door het aanschaffen van één toe gangsbutton, bands te horen en te zien in café's. Van Koets veld: „De samenwerking met de horeca in Middelburg heb ben we dit jaar ook nog aan zienlijk uitgebreid. Het is leuk dat ze allemaal zo actief mee denken. Zo is er zaterdag- avond een optreden op de Markt van Carlo D'Wyse en zondag na de kerkdienst nog een big band, de New Orphe ans". Zaterdagmiddag is traditiege trouw de tijd voor de Street parade. De Middelburgse bin nenstad wordt opgevrolijkt door vijf looporkesten en op tredens op vier verschillende podia. Syndney Ellis draagt bij aan een swingende jazzkerkdienst. zichtbaar en voelbaar enthou siasme van de bandleden. Snelle nummers worden afge wisseld met langzame en soms zelfs melancholieke stuk ken. Van een New Orleans ve teraan kreeg de band ooit een mooi compliment: „You play good, simple, not too techni cal: just like we did in the old days". „Laissez les bon temps rou- lerl". Dat is wat mensen uit Louisiana plegen te zeggen na een dag hard werken op de bonenvelden. Daar, tussen 'les haricots' is de Zydeco ontstaan. In deze muziek is duidelijk te rug te horen dat dit nijvere volk een bonte mengeling van ras sen en culturen is. Zydeco is een met blues doordrongen zwarte variant op de blanke Ca jun muziek en is decennia gele den tot een begrip gemaakt door Zydeco-koning Clifton Chenier. De River Zydeco Band zorgt altijd voor een feest waar nog lang over nagepraat wordt, zowel op festivals als in kleine achterzaaltjes. Voorlopi ge bekroning is wel de uitnodi ging om op het prestigieuze Skagen Festival in Denemar ken te spelen. De Brabanders brengen hun opzwellende rit mes op een manier zoals ze koffie drinken: sterk, zwart en K8SWSa53C0SaS®SK3!8aSK2S3»BS!SeSSSS3S2S3SKSSSS5aS»2©®^S5SS3iï5SS5®S3;S3WSBSK?i3^SS!KS heet... Het Martijn Schok Boogie Woogie Trio is een swingende band die verlogen boogie woogie tijden doet herleven. Geïmproviseerde pianoblues en boogie woogie in de stijl van pianisten als Albert Am nions, Pete Johnson en Meade 'Lux' Lewis is de muziek die het Martijn Schok Boogie Woogie Trio met passie ver tolkt. Tijdens optredens brengt het trio naast deze authentieke boogie woogie ook eigen com posities en nieuwe arrange menten. Deze staan garant voor een verfrissend en goed in het gehoor liggend repertoi re. Eind april speelt het trio tij dens het jazzfestival in New Orleans. Triodus bestaat uit piano, con trabas en drums. Het repertoi re bestaat uit jazz standards en eigen composities, geschreven door Egmond de Bruijne en Theo Hoogstins. Zij lieten zich hiervoor inspireren door piano trio's als die van Keith Jarret, Bill Evans en Cedar Walton. Als ritmesectie van een al be staand kwintet bestond Trio dus al enkele jaren, maar in 1977 besloot het drietal door te gaan als pianotrio. Alle ge noemde instrumenten hebben echter een gelijkwaardige rol. wmmmmmmmmmfmmmmmmmmKmKKKmmKKmm Deze Groningse formatie is een stevige rockband met uitstra ling. In het repertoire ligt de nadruk op covers. Dat de band ook uitstekend in staat is om zelf songs te schrijven, blijkt uit de in november 1997 uitgebrachte cd. Binnenkort brengt de groep een single op de markt met een samba versie van het clublied van FC Groningen. Waar de Charles Town Jazzband ook speelt, zij trekken met hun uitstraling en enthousiasme altijd volle zalen. De leden ma ken regelmatig uitstapjes naar 'mainstream', 'bebop' en rock&roll en zoeken daarbij zoveel mogelijk contact met het pu bliek. Niet te missen tijdens de kroegentocht! Een Jazzfestival is geen Jazzfestival als Champagne Charlie niet optreedt. Helaas geen Scholenconcert dit jaar, maar gelukkig wel een op treden tijdens de kroegentocht. Met aanstekelijk enthousiasme grijpen de bandleden terug naar blues, jazz, hokum, jugband- muziek, oldtime country, calypse, zydeco etc. Een genot voor het oor. Het Martijn Schok Boogie Woogie Trio. De New Orleans Rumples' Jazzband presenteert een uit gebreid en vooral afwisselend repertoire. Hun enthousiasme en professionele aanpak en re spect voor het publiek staan borg voor de befaamde 'Rimp- les' Mood": een muzikaal feest voor gasten en musici. Het or kest treedt veelvuldig op in bin nen- en buitenland en tijdens een tournee door de Verenigde Staten werdt hen het erebur gerschap van de stad New Or leans toegekend. Inmiddels zijn twee Ip's en twee cd's uitge bracht: vier geluidsdragers met swingend entertainment, ge voelige ballads en ontroerende blues. De zeven muzikanten vormen samen met de zange res een genot voor oog en oor. De Roger Marks' Armada Jazz band werd heropgericht in 1992, na veelvuldig vragen hierom van het jazzpubliek. Ro ger Mark en zijn band staan dus weer op de voorgrond bij de Britse traditionele jazz en genieten eveneens weer veel vuldig van hun populariteit op de grotere jazzfestivals. De Efkes Anders Jasskapel be hoeft nauwelijks introductie. Hun repertoire vult de gaten op wanneer de bands en or kesten wisselen. Hoewel de le den zeker geen puriteinen te noemen zijn, vertolken ze de muziek van de New Orleans Bands op een manier die het publiek van tegenwoordig be slist weet te boeien. Sterkste punt is daarbij het duidelijk Busted vormt al jaren een smeltkroes voor covers van blues nummers. Vaak wordt er gekozen voor minder bekende topar tiesten, zodat de band niet verzandt in een soort 'middle of the road'-repertoire. Speciaal voor het Jazzfestival paste de band zijn repertoire aan en dit gecombineerd met een dynamische show staat garant voor een spetterend optreden. De uit vijf man bestaande band speelt opzwepende funky songs en naast gearrangeerde covers ook eigen werk. Het pu bliek vindt het dan ook vaak niet mogelijk om stil te zitten wan neer de combinatie van uitgekiende grooves en perfecte instru mentalisten van start gaat. Dit moet een fantastisch swingend concert worden. Remake bestaat nu al bijna tien jaar en het is minstens opmer kelijk te noemen dat er in de tussentijd nooit bezettingswisselin gen zijn geweest. Remake brengt jazz en muziek uit aanverwante genres: melancholieke ballads, swingende oudestijl nummers en melodieuze pop. Op herhaling in The Duke: Shiver. De band wist het publiek vo rig jaar dermate te boeien, dat er dit jaar nog maar één ding op zat: terughalen die band! Wie vorig jaar het optreden gemist heeft, moet nu zeker gaan kijken. Gezellige 'blind date' band. Het zijn muzikanten die regelmatig met elkaar spelen en swingende en onderhoudende muziek ma ken, met een duidelijke knipoog naar New Orleans. Nummers van Bechet wisselen zich af met gezellige meezingers en stan dards uit het dixielandrepertoire. De Four Stream Jazzband staat garant voor een lekker avondje swingen op oude stijl jazzmuziek. De stijl van het orkest laat zich het best omschrijven als traditioneel, met de nadruk op New Or leans en oud-zwarte muziek. Wie zijn ogen dicht doet, waant zich op Bourbon Street in New Orleans. Deze Nederlandse band is een veelgehoorde naam in de funk- jazz scene. De muziek ontwikkelde zich tot een frisse funk- sound, variërend van de traditionele jaren zeventig-funk tot een modernere invalshoek met hip-hop en drum 'n bass invloeden. Het uitgangspunt is echter altijd hetzelfde gebleven: de 'groove' staat centraal. De Hot Revival Stompers komen uit Enkhuizen, dat door zijn jaarlijks terugkerende jazzfestival ook wel 'the hottest place in the North' genoemd wordt. Deze zeskoppige band speelt oude stijl. Ze waren al eerder te gast in Middelburg en oogsten toen niets dan succes. -• De Sessieband op het podium bij Desafinado speelt opnieuw de sterren van de hemel. Klinkende namen waaronder Frans le- Maire, Jelle Visser, Ron Castel, Jan Net en Remy Minnaert tre den voor u op. The Royal Dutch Jazzband is een nieuw oude stijl orkest uit Enkhuizen. De leden deden hun jarenlange ervaring op bij diver se gerenommeerde band. Ze willen zich vooral laten zien tijdens festivals en op de podia in de clubs. Het doel is: spelen voor het échte jazzpubliek. En dat kan in Middelburg! Inhakend op het succes dat deze band eerder boekte in Mid delburg terug van weggeweest. Kick the Bucket staat garant voor spektakel en goede muziek. Lekker even swingen. De Charles Town Jazzband. Goede wijn behoeft geen krans, luidt het gezegde. Daarom hoeft van deze band weinig verteld te worden. De bandleden brachten al enkele cd's uit en brengen overal ter wereld hun fans tot uitzinnig enthousiasme. Zoals de naam al sug gereert brengt de band covers. Hun moraal, hoe kan het ook anders als 'pimps' (pooiers) is dubieus. Ze zijn niet trouw aan één band, maar houden er meer dere liefdes op na. Los in de zeden, maar strak in de beat... Hot Revival Stompers. Waar deze band op treedt, is het feest. Met een verbazing wekkend gemak brengt de band haar enthousiasme over op het publiek. Schijn- Desafinado Sessieband. baar moeiteloos weet Ruud Nieuwenhuy- zen de kwaliteit te handhaven, zelfs als Wim de Jong met zijn onvoorspelbare grollen uit de band springt en zich met de klarinet in het publiek begeeft.

de Faam | 1999 | | pagina 17