"Slechthorende voelt zich vaak buitengesloten" "Aanvaarden fis het halve werk" Vliegen met oordoppen Hoe werkt het oor? Tinnitus kan leven ontwrichten Audioloog T. Kapteyn over maatschappelijk isolement: Als duidelijker praten niet meer helpt... Bescherming voor luchthavenpersoneel Eén op de tien mensen heeft last van suizingen Slechthorendheid heeft grote gevolgen voor de mens. Je ziet aan de bui tenkant niet dat iemand doof is of slecht hoort. Een gehoorprobleem leidt vaak tot isolement. Theo Kapteyn is audio loog bij het VU-zieken- huis in Amsterdam. "Om het probleem van slechthorenden duidelijk te maken, vergelijk ik hen wel eens met blin den. Een slechtziende zit in een volle kamer en doet volop mee, ook al kan hij niet zien. Een slechthorende staat in feite buiten de kamer, kijkt naar binnen maar hoort niet bij het gezel schap." Verschillende specialisten Weegschaal Preventie Digitale apparaten Een slecht gehoor is een echte handicap en kan je leven behoorlijk moeilijk maken. "Een goede communicatie met de omgeving is belangrijk voor men sen", aldus docent hoor- revalidatie Wouter de Vos. "Treden hierin ver anderingen op door slechthorendheid, dan ontstaat al snel een gevoel van isolement. Acceptatie van de han dicap is vaak het omslagpunt van waar uit een verbetering van de leefkwaliteit van de slechthorende begint." Behelpen Streepjescode Gehandicapt gevoel SCHIPHOL - Ongeveer twee miljoen mensen in Nederland werken in een lawaaiige omgeving. De helft van deze werk nemers weet dat zelf ook en heeft maatregelen genomen. De andere vijftig procent is zich vaak niet bewust van de gevaren. Het personeel dat op onze nationale luchthaven aan een overdaad aan geluid blootstaat, heeft een bezoek gebracht aan de audicien; de aangewezen specialist voor het aan meten van individueel aangepaste gehoorbe- scherming. Verkeerstoren Frequentie Ook voor thuis Het gehoor is een van de zes zintuigen waarover de mens beschikt. Voor het gemak laten we het 'zevende zintuig' buiten beschouwing. Voor de meeste mensen is horen de normaalste zaak van de wereld. Door te horen zijn we ons ervan bewust wat er rondom ons allemaal gebeurt, zonder daar eigenlijk acht op te slaan. Het oor doet het altijd, dag en nacht. Het waarschuwt ons voor gevaar en geeft ons de mogelijkheid te communiceren. Maar hoe werkt het menselijk oor precies? Vrachtwagen Anatomie van het oor Wat hadden Maarten Luther, Jean Jacques Rousseau en Ludwig von Beethoven gemeen? Zij hadden allen last van oorsuizingen. Net als één op de tien Nederlanders. Oorsuizingen (of tinnitus) vormen een onzichtbare handicap. Iemand hoort getsjilp, getluit, stromend water of een zwerm bijen, zonder dat er een geluidsbron aan te wijzen is. Dit kan een zware geestelijke belasting zijn. Rockconcert Psychologische oorlog voering Speciale afdeling Woensdag 28 april 1999 FAAM/VLISSINGER 5 Gehoor zenuw Trommelvlies Buis van Eustachius "Een audioloog is geen arts", ver telt Kapteyn, "maar weet vooral veel van de werking van het geluid en het gehoor. Hij meet het gehoor en de afwijkingen en past dan een boortoestel aan. We behandelen dc meer ernstige gehoorafwijkingen. De lichtere aandoeningen kunnen door de KNO-arts of audicien behandeld worden." Theo Kapteyn stelt ook de diagnose en revalideert het gehoor. "Dit specialisme is ont staan in de 30-er en 40-er jaren, toen ook de eerste boortoestellen ontwikkeld werden. We werken nauw samen met KNO-artscn en ook met huisartsen." Veel audiologen werken in een audiologisch centrum, waaraan ook een KNO-arts, maatschappelijk werker, technicus, logopedist en psycholoog verbonden zijn. "Slechthorendheid kan diep door werken in het persoonlijk leven van de patiënt", weet Kapteyn. "Door de aanwezigheid van de ver schillende specialisten kunnen we mensen helpen te leren leven met hun verminderde gehoor. We onderzoeken hoe kapot het gehoor is en wat de gevolgen zijn voor het verstaan van spraak. Bovendien kijken we wat de sociale gevolgen ervan zijn want een slechthorende voelt zich vaak buitengesloten." Het menselijk gehoor is een inge wikkeld. verfijnd zintuig. Een heel gevoelig meetinstrument. "Een weegschaal waarmee je een brief kunt wegen, maar ook een zware caravan", vindt Kapteyn. "Zo uit eenlopend is het menselijk oor. Bij hel horen van het spectrum lussen hele lage lot hele hoge tonen kan van alles misgaan. Bij kleine kin deren zien we vaak dat het doorge ven van het geluid naar het binnen oor niet goed loopt. Dit noemen we geleidingsverlies en is in veel gevallen met operalies te verhel pen. Afwijkingen in het binnenoor zelf komen weer meer voor bij ouderen. Vooral de hoge lonen worden niet meer goed gehoord. Men hoort iemand wel pralen, maar verstaat niet wat diegene zegt. Dit lijkt op Oostindische doofheid maar hier is geen sprake van kwaadwillendheid Deze aan doening kan grote gevolgen heb ben voor het sociale leven van de patiënt. Een hoortoestel kan, door het versterken van het geluidsvolu me het gehoor verbeteren. Slechts in uitzonderingen ligt de oorzaak van slechthorendheid dieper in het oor als gevolg van een ziekte. In dat geval wordt het via zenuwver bindingen naar de hersenen niet meer goed doorgegeven. Sommige aandoeningen zijn te voorkomen Kapteyn legt uit: "Plotselinge harde geluiden zijn slecht voor het gehoor. Als je lange tijd in een lawaaiige omgeving bent, kan dit ook nadelige gevol gen hebben. Dan kun je denken aan een popconcert, discotheek of aan werkplekken in de bouw. Bepaalde medicijnen, of combina ties van geneesmiddelen kunnen ook het gehoor aantasten. Ik wijs er vaak op dal het verstandig is de signalen van je eigen gehoor seri eus te nemen. Wanneer je oren bij het horen van harde geluiden gaan suizen of pijn doen. verlaat deze plek dan." "Het draait in veel gevallen om de haartjes in het binnenoor", aldus de audioloog. "Deze hele kleine en kwetsbare haartjes geven de geluidstrillingen door. Wanneer er onvoldoende zuurstof naar toe gaat. kunnen ze beschadigen. Meestal onherstelbaar, zodat de klachten blijven bestaan." Een van de weinige oplossingen is dan een hoortoestel. De Schooneberg-audi- cien weet alles van het aanmeten van zowel analoge als wel de nieu we generatie boortoestellen. "Tegenwoordig bestaan er digitale apparaten die voor sommige vor- Dc Vos. die als logopedist verbon den is aan. het Westfries Gasthuis in Hoorn en als docent aan de Hogeschool Utrecht, is de eerste om de grote problemen van een verminderd gehoor te erkennen "Maar slechthorendheid heeft ook voordelen", vindt De Vos. "Als je niet gestoord wil worden kun je je gehoortoestel uitzetten. Je hebt dan geen hinder meer van storende geluiden en zo kun je bijvoorbeeld rustig slapen of een boek lezen. Mijn advies aan ouderen is om het apparaat te gebruiken wanneer dat nodig is. Kinderen daarentegen moeten hel altijd dragen omdat hel hoortoestel een deel van henzelf mo,ct gaan worden, hun 'eigen' gehoor als het ware", aldus dc docent hoorrevalidatie. "De moderne (medische) weten schap is in staat bepaalde vormen van slechthorendheid te verhelpen door operaties, gehoortoestellen en in beperkte mate door oefeningen. Maar in hel algemeen kun je stel len dat het behelpen blijft." Producenten van boortoestellen beloven dat de gebruiker weer net zo goed hoort als vroeger. Maar dit Logopedist Wouter de Vos in zijn spreekkamer is een overschatting van de tech niek, vindt De Vos. "Wat de slecht horende zelf kan doen voor een goede communicatie is het zeggen dat hij/zij niet goed hoort. De anderen kunnen hiermee rekening houden door bijvoorbeeld langza mer te gaan praten, beter te articu leren of dichter bij te gaan staan. Het vermijden van storende omge vingsgeluiden draagt ook bij tot een betere communicatie. Bij ern stige vormen van slechthorendheid kunnen spraakafzien - vroeger ook wel liplezen genoemd - en eenvou dige gebarentaal ondersteuning bieden." In de logopedie worden afwijkin gen in spraak, stem. taal en gehoor behandeld. "Het merendeel van onze patiënten krijgen we via de KNO-arts doorverwezen. Er bestaat een misverstand over wat precies slechthorendheid is. Een verslechterd gehoor betekent niet alleen geluiden zachter of in het geheel niet horen, maar ook ver vormd Ik maak wel eens de verge lijking met het zien van een streep jescode. Mensen met goede ogen kunnen de streepjes afzonderlijk goed onderscheiden. Voor anderen met een minder scherp gezichtsver mogen lopen de lijntjes in elkaar over. Zo is het met het gehoor ook. geluiden kunnen vervloeien", legt de logopedist uit. "Het zijn met name de hoge tonen die de slecht horende niet goed kan verstaan. Dit zijn de medeklinkers. Bij het woord sinaasappels hoort hij/zij alleen de klinkers: ie-aa-aa-eeue. Hij zal dan vaak reageren met de opmerking 'Ik hoor je wel. maar ik versta niet precies wat je zegt.' Dit verschijnsel doel zich in grote mate voor bij ouderen. En daarom is het gros van de oudere patiënten die in de kliniek komen door hun kinde ren gestuurd. Zij zelf hebben geen probleem, maar beseffen evenmin dat ze het geluid van de televisie wel erg hard hebben staan of dat de omgeving bijna moet schreeu wen om zich verstaanbaar te maken." Een hoortoestel roept bij veel dra gers schaamtegevoelens op. Vreemd eigenlijk, vindt de Vos: "Dc bril is volledig geaccepteerd maar een hoortoestel niet. Deze voorziening wordt nogal eens geassocieerd met ouder worden, slechter functione ren. Het geeft mensen soms een gehandicapt gevoel. Van een hoor toestel wordt je niet knapper, ook al heb je een fraai versierd exemplaar uitgezocht. Het accepteren van de handicap en een hoortoestel is belangrijk vooi hel welzijn van de patiënt. Als deze aanvaard worden, is meer dan het halve pleit gewon nen. Er zijn mogelijkheden om mensen te helpen bij het aanvaar den van de handicap. Zo geven we cursussen spraakafzien voor groe pen Door met meer lotgenoten bij elkaar te zitten, ontstaat een gevoel van herkenning." Velen komen dan na verloop van tijd voor hun slecht horendheid uit en bezoeken een Schooneberg-audicien, de specialist op het terrein van het aanmeten van hoorapparatuur. Audioloog Tlieo Kaptyn men van slechthorendheid oplos singen bieden." Kapteyn wil hier bij het optimisme dat in enkele reclamefolders wordt gemeld wat temperen. "Digitale toestellen kun nen weliswaar zachte geluiden wel versterken en harde geluiden juist niet, het volgen van een gesprek blijft echter vooralsnog extra inspanning vergen. Wel is het zo dat een digitaal toestel het horen gemakkelijker en prettiger kan maken en zo het isolement waarin slechthorenden verkeren, wat weg kan nemen. En dat is een groot voordeel want dan horen deze mensen er tenminste weer bij." "Ik hoor allerlei bijgeluiden" GehoorVerlies ontstaat mee.stal geleidelijk. Wanneer je slechtho rend wordt. hoor je eerst het rit selen van kleding en voetstap pen niet meer. Vervolgens zul je het geluid van stromend water en zingende vogels gaan missen. Aan het verdwijnen van deze geluiden wen je langzaam. Jc merkt pas echt iets van slechtho rendheid wanneer je in sommige situaties de gesprekken niet meer goed kunt volgen. Wanneer je een hoortoestel hebt, worden niet alleen spraakgeluiden versterkt. Ook andere geluiden die je. voor heen wel hoorde, worden weer geheel of gedeeltelijk terugge bracht. Maar wel tn één keer. Dit voelt storend aan en deze gelui den worden dan als bijgeluiden ervaren. De terugkeer van gelui den went bij de een sneller dan bij de ander. Bij een deskundige Schooneberg-audicien kunt u zich vrijblijvend daten i nformeren over de nieuwste generatie boor apparaten. Deze zijn in staat voornameli jk Het spraakgebied te versterken, waardoor de slecht horende minder last heeft van deze'bijgeluiden'. Deze 'otoplastieken' beschermen de werknemers tegen lawaaidoof heid. Uil statistieken blijkt dat dit een van de meest voorkomende beroepsziekten in Nederland is. Door aanhoudend harde geluiden van motorcji, vliegtuigen of fabrieksmachines sterven de der tigduizend trilliaartjes in het bin nenoor langzaam af. Hierdoor hoor je na verloop van tijd geen hoge tonen meer, alles klinkt dof. Slechthorendheid gaat meestal geruisloos. Je merkt hel nauwe lijks, je denkt dat je eraan went. Ook piloten dragen gehoorbeschermers De Elacin-oordoppen zi jn met veel succes geïntroduceerd in verschil lende KLM-divisies. Airforce KLM hij voorbeeld, maar ook hel perso neel dat voor de afhandeling van de bagage verantwoordelijk is en de mensen van het technisch onder houd gebruiken Elacin Compact met M02-filters De piloten gebrui ken Elacin ER-I5's. In de cockpit is veel meer lawaai dan in dc rest van het vliegtuig. Er is behoorlijk veel 'windruis', waardoor hel zon der gehoorbeschermers moeilijk communiceren is. Hel is natuurlijk van groot belang dat piloten goed met het personeel in de verkeersto ren kunnen spreken. Omdat de otoplastieken individu eel worden aangemeten, hebben ze een perfecte pasvorm en zijn ze ook bij langdurig dragen comforta bel. Ze zijn precies naar de vorm van het oor van de drager gemaakt en zi jn dus maar op een manier in de gehoorgang in de brengen. Alle geluiden worden met ca. 15 decibel gedempt. Hel is eigenlijk hetzelfde effect als hel zachter zetten van je radio, maar door een speciale voor ziening - een capillair - wordt juist dc frequentie waar de spraak zich bevindt iets meer doorgelaten. Voor het aanmeten van dergelijke gehoorbeschermers kunt u uw oren vooraf door een arts of een audi cien laten meten. Afhankelijk van de hoeveelheid lawaai en de werkomstandigheden is er voor iedere situatie een ander type otoplastiek inpasbaar. Meer dan 8000 mensen gebruiken deze op maat gemaakte hoorproteclie- middelen Ook voor thuis is een otoplastiek vaak een geschikte oplossing wanneer je 's nachts door omgevingsgeluid wordt gestoord of wanneer je je even helemaal uit de buitenwereld wilt terugtrekken. Het basisprincipe is eigenlijk heel eenvoudig. Het oor bestaat uit drie gedeeltes; hel uitwendige oor, het middenoor en het binnenoor. Het geluid dat we horen bestaat uil ver plaatsing van lucht. Hierdoor ont staan trillingen. Het uitwendige oor verzamelt die trillingen en leidt ze door de gehoorgang De trillingen komen vanzelfbij het trommel vlies. Dit vlies dat ongeveer een doorsnee van l cm heeft, gaat bewegen. Het trommelvlies slaat in verbinding met drie kleine botjes, de gehoorbeentjes in het midden oor dal met lucht is gevuld. Dit zijn de kleinste botjes in je lichaam en zij versterken de geluidsgolven en transporteren ze naar het bin nenoor. De buis van Eustachius verbindt het middenoor met liet bovenste gedeelte van de keel en zorgt ervoor dat de luchtdruk aan beide zijden van het trommelvlies gelijk blijft (je kunt de buis van Eusta chius zelf open zetten door te gapen). Hel binnenoor bevat ondermeer het slakkenhuis, dat zo genoemd is omdat het er zo uitziet Dit orgaan is gevuld met vloeistof dat gaat bewegen waardoor hele kleine haartjes ook in beweging komen. Die haartjes vegen op hun beurt over een dun vliesje waar door een elektrisch stroompje ont staat. Elk haartje heeft zijn eigen frequenliegevoeligheid. Het elek trische signaal dal ze afgeven gaal via het zenuwstelsel naar de herse nen. In de hersenen wordt dan aan •het geluid betekenis gegeven. Zo herken je, wanneer je een zwaar rommelend geluid hoort, dat er een vrachtwagen langsrijdt hijvoor beeld. Slakkenhuis Gehoor beentjes Geluids- y golven Binnen-, midden- en uitwendig oor "Mijn opa hoort gefluit..." Sommige mensen hebben te maken met een hoortoestel dat uit zichzelf gaat fluiten. Dit is een ongemak dat zowel verve lend is voor de drager van het toestel als de omgeving. De oor zaak ligt echter zelden bij het hoortoestel zelf. Het Buiten ont staat doordat het versterkte geluid wordt teruggekaatst of ontsnapt uit het por en vervol geus de microfoon van boortoe stel nogmaals bereikt. Dc/.e akoestische terugkoppeling (die in de muziekwereld bekend staat als 'feedback'is de reden van de fluittoon. Dit wordt meestal veroorzaakt door oorsmeer in de gehoorgang. Ook kan het zijn dat het oorstukje of hoortoestel niet meer goed past. Maar er zijn nog andere oorzaken mogelijk. Tinnitus: enigszins Ie vergelijken met de ruis in het oor na een rockconcert Zo zwaar, dat dit het leven van de patiënt compleet gaat beheersen en deze niet meer normaal kan func tioneren Door het verlies van de stille kunnen patiënten soms niet slapen, niet meer werken, zijn ze vergeetachtig, hebben depressies en paniekaanvallen. Mensen staan machteloos en het ongemak vreet energie. Tinnitus komt in verschillende vor men voor. Soms is het van korte duur, soms is het gepiep, gebrom of getsjilp constant. Het is moeilijk om een aanwijsbare oorzaak te geven. Wetenschappers weten met hoe hel eeluid ontslaat dat enigs zins te vergelijken is met de ruis in het oor na een rockconcert. Er zijn verschillende oorzaken mogelijk Elke afwijking van het gehoor orgaan lot en met de gehoorzenuw naar de hersenen kan Tinnitus ver oorzaken. Ook afwijkingen aan het hoofd, kaakgewricht en zelfs het gebit kunnen aanleiding geven tol oorsuizen. Een goed onderzoek is daarom essentieel. Tinnitus is geen ziekte maar een symptoom waar aan een ziekte ten grondslag ligt. Bij de verwerking van tinnitus is erkenning een belangrijk omslag punt. De stap naar de audicien of de huisarts is de tweede. Dc arts zal proberen de oorzaak op te spo ren en de behandeling af te stem men op de aard van de aandoening. Hierbij is het belangrijk dat er enkele algemene onderzoeken plaatsvinden waarbij gekeken wordt naar de stofwisseling, bloed druk, bloedsomloop en het zenuw stelsel. Blijkt dc klacht niet medisch behandelbaar dan wordt vaak doorverwezen naar een audio logisch centrum voor revalidatie. Dan blijkt psychologische oorlog voering nog de meest effectieve methode om ongewenst geluid te weren. Ook is er een behandelings aanbod in het alternatieve circuit Wordt er echter niets gevonden waarover men zich medisch gezien ongerust hoeft te maken, blijft er voor de patiënt weinig anders over dan dc kwaal te accepteren en zo te streven naar vermindering van de geestelijke belasting. Mensen moeten leren om hel niet meer te horen, zodat ze het gevoel krijgen dat ze alles weer onder controle hebben. Bij de nationale vereni ging voor slechthorenden (NWS) is er een speciale afdeling opgezet waar men terecht kan met alle vragen over Tinnitus. Ook hij de Groeneveld-audieien komen men sen met vervelende fluittonen in de oren. Soms kan een hoortoestel verlichting bieden; het apparaat kan andere geluiden versterken zodat het nare gefluit gecamou fleerd wordt. Vaak worden deze mensen doorverwezen naar de speciale afdeling bij NWS

de Faam | 1999 | | pagina 5