Monumentenbeheer restaureert panden Bogardstraat illlllMllI GEMEENTE MIDDELBURG Middelburg en Riek Bakker gaan de Amerikaanse markt op Activiteiten tijdens millennium wisseling Dodenherdenking Sluiting gemeentelijke kantoren Wijziging ophaaldata huisvuil Rooien Einde avond openstelling sectie Communicatie Hof van Tange Asfalt Waldammeweg Parkeergarage Kousteense- dijk/Geere Voorlichtingsavond bewoners Edelstenenbuurt Week 17 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Informatienummer 675 555 In de gemeente Middelburg vinden, in het kader van de stedelijke vernieuwing in de binnenstad, rond het gebied van de oude rechtbank grote veranderingen plaats. Daar wordt het nieuwe Zeeuws Archief gebouwd. Ook wordt er een stadstuin aangelegd en de drie vervallen panden in de Bogardstraat worden opgeknapt door BV Monumentenbeheer. BV Monumentenbeheer heeft de panden aangekocht om te restaureren en in oude staat terug te brengen. Eind april is begonnen met de restau ratiewerkzaamheden van de drie panden. Beschermd Succes Andere projecten De BV Rond Koninginnedag vrijdag wordt donderdag in Middelburg vrijdag wordt zaterdag in Arnemuiden Amerikaanse ambassadeur op bezoek bij gemeente Woensdag 28 april 1999 FAAM/VLISSINGER 3 internet site: www.middelburg.nl info middelburg, nl Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. De drie te restaureren huizen aan de Bogardstraat zien er aan alle kanten nog verlaten en spookachtig uit. In de komende periode zijn de gemeentelijke kantoren op de vol gende dagen gesloten: rij dag 30 april; maandag 3 mei tot en met woens dag 5 mei; donderdag 13 mei en vrijdag 14 mei; maandag 24 mei en dinsdag 25 mei. De sectie Burgerzaken is op 3. 4 en 25 mei tussen 9.00 en 10.00 uur wel geopend voor de aangifte van geboorte en overlijden. De huizen aan de Bogardstraat heb ben ongeveer twintig jaar leegge- staan. Omstreeks 1980 zijn ze aan gekocht door de Rijksgebouwen dienst met de bedoeling deze te be trekken, maar omdat deze verhuisde naar nieuwbouw aan de Blauwedijk moest weer een nieuwe bestem ming voor de panden worden ge zocht. Het idee was om ze bij het Zeeuws Archief te betrekken. Uit eindelijk bleken de panden niet in de huisvestingsplannen te passen. Toen besloot de Rijksgebouwen dienst tot verkoop over te gaan. Brandstichters en vandalen hadden inmiddels hun sporen achtergelaten. Maar BV Monumentenbeheer be sloot in deze panden te investeren. Twee van de drie panden staan op de lijst van beschermde rijksmonu menten. De huizen liggen in het ge bied dat omsloten wordt door de Middeleeuwse stadsring. het oudste deel van de stad. De straatnaam vindt zijn oorsprong in de vroegere aanwezigheid van een boomgaard. De boomgaard be hoorde toe aan het klooster van de Minderbroeders. Achter de wonin gen zijn nog de resten aanwezig van een kaaimuur van de rivier de Arne. die destijds door Middelburg stroomde. Uit een document dat uit het jaar 1592 stamt, blijkt dat er in de straal ook een brouwerij was ge vestigd. De monumentale poort met de naam iDe Drye Tonnekesï herin nert nog daaraan. De poort wordt ook gerestaureerd. Van de drie pan den zelf zijn niet veel bijzonderhe den bekend. Hun oorspronkelijke namen "Rowaen", "Londen" en "Diepe" herinneren aan de handels betrekkingen die vanuit genoemde steden werden onderhouden. Van oorsprong was er een zaal op deze plek; de Bogardzaal van de Her vormde gemeente en later de Ko ninkrijkzaal van de Jehova Getui gen, toegankelijk vanaf Bogard straat 17. De laatste is inmiddels al helemaal gesloopt. Door de slechte staat waarin de panden verkeerden, vormden zij ja renlang een rotte plek in een zo voorname straat. Maar daar komt nu een einde aan. Dat de restauratie van de panden een succes is, staat nu al vast. De huizen zijn naar aanleiding van hel schetsontwerp verkocht. Het ontwerp is van Wally van dc Veur. BV Monumentenbeheer investeert dit jaar tussen de vijf en tien mil joen gulden in de aankoop en res tauratie van verschillende monu mentenpanden. Dit jaar begint BV Monumentenbe heer ook nog met het opknappen van drie andere panden. De eerste staat in de Nieuwstraat. Dit pand is één van de weinige pan den in die straat die nog gerestau reerd moet worden. Onlangs kwam hel pand leeg te staan. Du was reden genoeg voor de BV om hel aan te kopen en te restaureren. Dan is er nog het pand de Stadsschuur. De gemeente die eigenaar was van dit gebouw heeft het verkocht aan Monumentenbeheer dat, na het ver trek van de vorige gebruiker, zich over het pand heel t ontfermd. Het derde project voor BV Monu mentenbeheer dit jaar is Balans 17. Een karakteristiek pakhuis dat ze ker in goede slaat moet worden ge bracht. Na restauratie komen er koopappar- tementen in het gebouw en een ge deelte is bestemd voor Stichting Kunstuitleen. BV Monumentenbeheer is in 1991 door de gemeente Middelburg in het leven geroepen om te investeren in de aankoop en restauratie van vervallen monumentenpanden en beeldbepalende panden. De panden worden dusdanig opgeknapt dat zij weer in het oude straatbeeld passen en een nieuwe bestemming krijgen. De BV heeft in het verleden onder andere Herenstraat 32/34 opge knapt en zij verleende een aankoop lening aan het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen voor Huize 's Hertogen bosch. BV Monumentenbeheer timmert aan de weg, maar ook aan de ver vallen gebouwen die weer een nieu we bestemming krijgen. Op Koninginnedag, vrijdag 30 april worden de groene contai ners in Middelburg niet opge haald. De containers moeten een dag eerder, namelijk op donder dag 29 april vóór 07.00 uur bui ten worden gezet. Ook de bakken die normaal op donderdag buiten worden gezet, moeten er vóór 07.00 uur staan. (Per abuis is vo rige week melding gemaakt van huisvuilzakken). Arnemuiden In Arnemuiden worden de contai ners op zaterdag 1 tnei opgehaald. De bakken moeten vóór 07.00 uur buiten worden gezet. (Per abuis is vorige week melding gemaakt van huisvuilzakken). Rond Bevrijdingsdag: woensdag wordt donderdag Op Bevrijdingsdag, woensdag 5 mei, worden de huisvuilzakken in Middelburg niet opgehaald. De zak ken moeten een dag later, namelijk op donderdag 6 mei vóór 07.00 uur buiten worden gezet. Ook de zak ken die normaal op donderdag bui ten worden gezet, moeten er vóór 07.00 uur staan. Voor Arnemuiden verandert er niets. De wijzigingen van de ophaaldagen staan vermeld op de afval kalender die huis-aan-huis is verspreid. Af- valkalenders kunnen bij de sectie Communicatie worden opgehaald, sstraat 2. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 3 mei lot en met 9 mei Maandag Super gehaktbal, prei, aardap pelen Dinsdag Varkenslapje, rode bieten, aard appelen Woensdag Stoofpot andijvie, krielaardap- pelen Donderdag Kip, groente, rijst Vrijdag Vis, groente, aardappelen Zaterdag Pannenkoeken Zondag Wat de pot schaft Het gemeentebestuur gaat over leg plegen met de wijktafels en de wijkverenigingen over de komen de jaarwisseling. Omdat die jaar wisseling tevens de eeuwwisseling is, bestaan er mogelijk in de wij ken plannen, ideeën of wensen om ter gelegenheid daarvan spe ciale activiteiten te organiseren. De gemeente heeft de wijktafels en de wijkverenigingen gevraagd deze kenbaar te maken. Op 6 juli a.s. is een mondeling overleg gepland in het stadhuis. Tegelijkertijd zal de SKWM een soortgelijke vraag voorleggen aan de jongeren van Middelburg. Indien andere organisaties of perso nen dan de hierboven genoemde ook plannen of ideeën hebben voor activiteiten tijdens of rondom de eeuwwisseling, worden zij verzocht die mee te delen aan de sectie Com municatie van de gemeente Middel burg. Daardoor ontstaat een over zicht van wat er eventueel staat te gebeuren en van mogelijk bruikbare ideeën. In het algemeen is voor het rooien van bomen een ver gunning nodig. Deze vergunning is niet nodig voor populieren en wilgen langs wegen, vruchtbomen, kweekgoed en uitdunning van groenvoorzieningen en een boom met een stamdiameter van maximaal 25 cm (gemeten op 1.30m boven het maaiveld, maximaal 3 bómen per loca tie). Een aanvraag is ontvangen voor: 1 esdoorn aan het J. van Hoofkwartier •3 populieren nabij de Dau- wendaelsestraat Dunning en vervanging bo- meubestand in gemeentelijke groenvoorzieningen. In ver band met het verbeteren van groeiomstandigheden of groenstructuur is de gemeente voornemens het bömenbestand langs de navolgende wegen uit te dunnen of ie vervangen: Kleverkerkseweg/Uyterschoot- weg, essen vervangen door wilgen. Voor informatie kunt u terecht bij de heer H. ten Klooster van de afdeling Groenbeheer, 0118-675312. Ingaande 1 mei a.s. wordt de avondopenstelling op donderdag van de sectie Communicatie voor het publiek beëindigd. Van de avondopening werd te weinig ge bruik gemaakt. Dit betekent dat van de gemeentelijke diensten en afdelingen vanaf 1 mei alleen nog de sectie Burgerzaken op donder dagavond is geopend voor het pu bliek. Burgerzaken is tussen 18.00 en 20.00 uur geopend voor baliedien sten op het gebied van burgerlijke stand en bevolkingsadministratie. Huwelijksaangifte is op donderdag avond niet mogelijk. De gemeente (ook de sectie Burgerzaken) is op donderdagavond niet telefonisch bereikbaar. Het Hof van Tange is vanaf donder dag 6 mei tot en met zondag 9 mei 1999 niet als parkeerterrein be schikbaar. In verband met de stand plaats van Circus Bavaria is het plein afgesloten. De houders van parkeervergunnin- gen, met als aangewezen locatie het Hof van Tange, zijn schriftelijk in kennis gesteld dat ze met hun par- keervergunning elders mogen par keren. Van 17 mei 1999 tot en met 15 juni 1999 dient groot onderhoud aan de asfaltverharding van de Waldam meweg uitgevoerd te worden. Oude asfaltverharding wordt verwij derd en nieuwe lagen worden weer aangebracht. Tevens worden de trot toirbanden en goten daar waar nodig gerepareerd. Niet goed liggende ge deelten fietspad worden ook herlegd. Het verkeer wordt omgeleid over de Grenadierweg. De omleiding wordt aangegeven met borden. Indien nodig wordt een mobiele verkeerslichtenin- stallatie gebruikt. Indien u nog nadere informatie wenst over de uitvoering van de werken kunt u contact opne men met de heer C. van Elsacker van de dienst Stadsbeheer, tel 675332. In de parkeergarages Kousteensedijk en Geere kan op Koninginnedag (vrij dag 30 april 1999) gratis worden ge parkeerd. De parkeergarages zijn opengesteld tussen 07.45 en 23.00 uur. Op dinsdag 4 mei vindt de tradi tionele dodenherdenking plaats op het Abdijplein in Middelburg. Het programma luidt als volgt: Van 18.45 tot en met 19.30 uur vindt er een algemene kerkdienst plaats in de Koorkerk. 19.30 uur: verzamelen op het Ab dijplein, Christelijke Brassband "Ónda" uil Middelburg speelt koraalmuziek. 19.45 uur: aanvang plechtigheid, toespraak door loco-burgemeester RM. Bruinooge. 19.50 uur: samenzang "Blijft bij ons Heer" ("Abide be with me") on dersteund door Onda. 19.53 uur: declamatie 'Geuzenver- zet' met namen van de omgekome nen door Ruud Visser. 20.00 uur: hoomsignaal twee minuten stilte Last Post' samenzang eerste en zesde couplet "Wilhelmus" kranslegging en défilé begeleid door ONDA 20.15 uur: einde plechtigheid. Iedereen wordt uitgenodigd de plechtigheid op het Abdijplein bij te wonen. Vanaf zes uur is avonds tot aan het moment van zonsondergang hangen de vlaggen van alle openbare ge bouwen halfstok. Iedereen wordt verzocht deze gedragscode te vol gen. Arnemuiden Op 4 mei vindt ook in Arnemuiden een plechtigheid voor Dodenher denking plaats. Deze wordt gehou den op de oude begraafplaats aan de Rademacherstraat. Om 19.35 uur is er vanaf de markt in Arnemuiden een stille tocht. De tocht begeeft zich naar de begraaf plaats waar om 19.50 de plechtig heid begint. De plechtigheid bevat de volgende onderdelen: koraalmuziek: hoornsignaal; twee minuten stilte; Last Post; toespraak; zingen Wilhelmus. Het college van B& W van Middelburg en Riek Bakker ontvangen de Amerikaanse ambassadeur. Foto: Jaap Wolterbeek Cynthia P. Schneider, de Ameri kaanse ambassadeur in Neder land, bezocht donderdag 22 april op uitnodiging van burgemeester mr. L.H.B. Spahr van der Hoek de provinciehoofdstad. Aanlei ding hiertoe is de oriëntatie op de Amerikaanse markt van de ge meente Middelburg. In een pagi nagrote advertentie in de New York Times van 6 april jl. werd het Middelburgs beleid kenbaar gemaakt. In de advertentie roepen steden bouwkundig professor Riek Bakker en de Middelburgse burgemeester creatieve investeerders in de USA op om het uitbreidingsplan voor het Veerse Meer te realiseren. Een "duizend-eilandenrijk" en een groots opgezet themapark maken deel uit van de toekomstplannen van Middelburg. De ambassadeur kreeg gedetailleerde uitleg over de Middelburgse plannen door profes sor Bakker. Verder maakte zij een helikopter-rondvlucht boven hel Veerse Meergebied. In het kader van de op de Verenigde Staten ge richte aanpak gaan Spahr van der Hoek cn Riek Bakker begin mei naar de States om verdere contacten te leggen. De ambassadeur wordt, als hooggeplaatste vertegenwoordi ger van haar land in Nederland, door de burgemeester als een be langrijk adviseur beschouwd voor zijn reis naar Amerika met Riek Bakker. Interesse Het is overigens niet de eerste keer dat mevrouw Schneider Middelburg bezocht. Eind vorig jaar bezocht zij de hoofdstad tijdens een werkbe zoek aan Zeeland en woonde zi j een cultureel symposium bi j. Tijdens die bezoeken gal' zij blijk van grote in teresse in de ontwikkeling van Mid delburg en de toekomstplannen van professor Bakker. Ter afsluiting van het bezoek aan Middelburg bracht de ambassadeur een bedrijfsbezoek aan het Amerikaanse bedrijf Hercu les, waar zij een nieuwe fabriek offi cieel in gebruik stelde. De Kwaliteitsatlas voor de toe komst van Middelburg geeft een visie op de ontwikkeling van onze stad tot het jaar 2030. Uit de kwaliteitsatlas vloeit onder meer voort dat ontwikkelingen ten zuiden van hel kanaal kansen bie den om ter plaatse van de Edelste nenbuurt de ruimtelijke relatie tus sen het station en het gebied ten zuiden van hei kanaal drastisch te verbeteren. Gebleken is dat deze opmerking veel teweeg heeft ge bracht en nog steeds brengt bij veel van de bewoners van de Edelste nenbuurt. Daarom nodigt het colle ge van burgemeester en wethouders de bewoners van de Edelstenen- buurt uit voor een voorlichtings avond over de ontwikkeling van het Stationsgebied en de mogelijke ef fecten daarvan op dc Edelstenen- buurt. De voorlichtingsavond vindt plaats op donderdag 29 april 1999 om 19.30 uur in de Burgerzaal van het Stadhuis, te bereiken via de Lange Noordstraat 1. Programma Het programma voor de avond ziet er als volgt uit: 19.15 uur Burgerzaal open voor ge nodigden 19.30 uur Inleiding door de heer P.M. Bruinooge, wethouder Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Financiën 19.45 uur Plantoelichting door B VR 20.15 uur Gelegenheid voor het stellen van vragen en/of het plaat sen van opmerkingen 21.00 uur Sluiting van de voorlich tingsavond door de heer Bruinooge Bewoners van de Edelstenenbuurt die geen uitnodiging hebben, zijn toch van harte welkom. -v.;;,-

de Faam | 1999 | | pagina 3