Persoonlijk contact belangrijk Ontmoeting in het donker 612004 Om de toekomst van Middelburg Oppluslabel uitgereikt RAPPORTAGE INFORMATIEF HUISBEZOEK 75+ MIDDELBURG ZUID AFGEROND HULP BIJ ERNSTIG VERLIES GEZICHTSVERMOGEN 19e JAARGANG NUMMER 106 Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Themamiddag EURO Weekmarkt Losse matjes Bewegen Gezondheid Bijzondere Bijstand Veel informatie Veel interesse Positieve uitstraling vrijwilligers trekt wekelijks 200 bezoekers Puzzels????? Puzzels Woensdag 21 april 1999 FAAM/VLISSINGER 5 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 seniorenkrant Het doel van het informatief huisbezoek 75+ zuidelijk Middel burg was om de ouderen informatie en advies aan te reiken over wonen, zorg en welzijn, maar ook om van hen informatie te verkrijgen over deze onderwerpen. Het ging dus om een uit wisseling van in hoofdzaak praktische zaken. Dit doel is be reikt en bijna alle ouderen zeggen baat gehad te hebben bij de verkregen informatie. Het allerbelangrijkste vonden zij even wel de persoonlijke aandacht van de vrijwilliger en er was bo vendien veel waardering voor deze wijze van informatiever strekking. vrijwillige thuishulp Middelburg Overzicht van de contactper sonen van de vrijwillige hulp diensten voor ouderen in de wijken: 't Zand- Stromenwijk: mevr. P.M. Den Hollander, tel. 626513. Magi- straatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwendaele: dhr. W. Kuijl, tel. 623918 en mevr. H. He- hakaya, tel. 626804. Nieuw Mid delburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen I en II: mevr. P. Janse, tel. 637407 en mevr. A. v.d. Leer, tel. 614968. Telefooncirkels: Stromenwijk-'t Zand: mevr. R. Jongerius, tel. 637065, mevr. R. Davidse, tel. 629256. Klusjesdienst: St. Welzijn Oude ren, tel. 627537. Activiteitenwinkel: spreekuur bij de St. Welzijn Ouderen elke 1e woensdag van de maand van 13.30 tot 15.30 en op afspraak tel. 627537. De Stichting Welzijn Oude ren Middelburg organiseert in samenwerking met de commissie Welzijn Ouderen Arnemuiden een informatie bijeenkomst met als thema 'de EURO'. De heer W.J. Botting, medewerker van de Rabobank zal die middag de informatie verstrekken. Aan de orde zullen komen: - waarom de Euro - wat betekent de euro - wat zijn de gevolgen voor u De middag wordt gehouden op woensdag 19 mei om 14.00 uur in het woonzorg centrum de Beaufort te Ar nemuiden. Opticien en/of VISIO Al gaat het om een zeer ingrij pend gebeuren, toch hoeven de gevolgen niet zo drastisch te zijn als hierboven beschreven. De Landelijke Stichting voor Slecht zienden en Blinden VISIO beijvert zich op vele fronten om de beper kingen van een visuele handicap gedeeltelijk op te heffen. VISIO, sedert 1988 een AWBZ-instelling, heeft in haar revalidatiepakket een groot aantal mogelijkheden waarmee zij blinden of slecht zienden behulpzaam kan zijn. Al lereerst is het van zeer groot be lang dat de man of vrouw zijn handicap psychisch accepteert. 'Hoewel, accepteren doe je het ei genlijk nooit', laat Johan Dinge- manse, zelf nagenoeg geheel blind, er direct op volgen. Het komt erop neer dat de vrouw of man ermee leert omgaan. Hiertoe biedt de stichting begeleiding door een maatschappelijk werk ster en zijn er een groot aantal trainingsmogelijkheden. Wanneer die psychische bereidheid niet kan worden gecreëerd, of liever gezegd, wanneer mensen daar toe niet in staat blijken, zijn onze mogelijkheden echter veel be perkter. Men komt bij VISIO terecht mid dels een verwijzing van de oog arts, huisarts of opticien. Daarop vindt een Intake-procedure plaats. In een gesprek wordt dan vastgesteld waar de specifieke vragen en de behoeften liggen. Van groot belang is hierbij in welk gedeelte en in welke mate het gezichtsvermogen beperkt of weggevallen is. Is het centrale gezichtsvermogen, dus het 'recht vooruitzien' nog redelijk intact en is er uitval aan de zijkanten (zwar te vlekken), dan zijn er diverse hulpmiddelen die uitkomst kun nen bieden. Een loep of een te- lescoopbril kan in zo'n geval een oplossing zijn, aldus Gabor Tim merman, opticien bij Focus Op tiek in Middelburg. Ook in enkele andere gevallen kan de opticien, bijna altijd in samenwerking met In de maanden april en mei van afgelopen jaar hebben 13 vrijwil ligers van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM), na een lange en intensieve training, informatieve huisbezoeken afge legd bij 226 personen van 75 jaar en ouder in de wijken Dauwen daele, Erasmuswijk, Magistraat- wijk en Reijershove. Dit is 45% van het aantal 75+ers in dit ge bied. De overige 55% wilde geen bezoek. Gemiddeld nam een huisbezoek 1 uur in beslag. Het vroeg dus behoorlijk wat tijd van de vrijwilliger, maar ook van de ondervraagde. Maar het belang van het onderzoek heeft gepreva leerd boven de tijdsinvestering. De geënquêteerden hebben de toezegging gekregen dat er ook daadwerkelijk aan de resultaten gewerkt gaat worden. Op de vragenlijst die de vrijwilli gers gebruikt hebben, stonden 8 rubrieken vermeld: Wonen, Vervoer, Veiligheid, So ciale Contacten, Tijdsbesteding, Huishoudelijke Redzaamheid, Ge zondheid en Financiële Zaken. Voor de groep ouderen met een eigen woning zal de werkgroep welzijn ouderen zuidelijk Middel burg een voorlichting over op- plussen verzorgen. Opplussen betekent dat de woning geschikt wordt gemaakt om er zo lang mogelijk in te kunnen blijven wo nen. Er dienen dan voorzieningen te worden aangebracht als een tweede trapleuning, stroeve te gels in de douche, terwijl drem pels moeten worden verwijderd. Extra aandacht zal gaan naar ou deren die wonen in particuliere VISIO, een rol spelen bij ernstige aandoeningen. Onlangs, vertelt hij, hebben wij een zogenaamde Ptosisbril geleverd aan het Streekziekenhuis Walcheren, voor iemand met een ooglidverlam ming. De betrokkene moet er dan echter niet van uitgaan dat hij of zij er direct baat bij heeft. Men moet de tijd nemen om met zo'n hulpmiddel te leren omgaan. On derlinge contacten tussen VISIO en opticiens zijn van groot belang vindt hij. Als er bijvoorbeeld sprake is van een ernstige aan doening in het centrum van het oog, die niet meer is op te lossen met een brilcorrectie of loep, dan vindt doorverwijzing naar VISIO plaats. Uiteraard gebeurt dit ook door oogartsen. Trainingsmogelijkheden Bij VISIO in Goes komen dage lijks ouderen over de vloer. De trainingsmogelijkheden zijn dan ook omvangrijk. Er wordt les ge geven in braille en typen, alge mene dagelijkse vaardigheden zoals zelfverzorging en huishou delijke vaardigheden, alsmede het gebruik van hulpmiddelen worden geoefend. In veel geval len zal iemand die door deze han dicap wordt getroffen, zijn hobby moeten opgeven. In de instelling wordt dan ook veel aandacht ge schonken aan dit onderdeel. Hob by's zoals tuinieren, breien, naai en op de machine, het maken van wenskaarten, komen hierbij ruim schoots aan bod. Ook is er sprake van fietstraining, want in een aantal gevallen blijkt dat fietsen voor visueel gehandicapten wel degelijk mogelijk is. Die vrije- tijdsgroepen draaien bij VISIO volop om te kunnen uitzoeken, wat nog mogelijk is. Het gebruik van een TV-loep om te kunnen blijven lezen, is voor velen een belangrijk hulpmiddel, maar is zeer inspannend en moet worden aangeleerd. Individuele of groepsgesprekken vormen een belangrijk onderdeel in het revalidatieplan. huurwoningen; zij denken vaak niet in aanmerking te komen voor huursubsidie. Om de leefbaar heid in de Magistraatwijk te ver groten en het winkeltekort te compenseren wordt door een paar ouderen de suggestie ge daan om een kleine weekmarkt te organiseren. Een uitstekend idee, dat naar het Wijkbeheer zal wor den doorgespeeld. Het ontbreken van openbaar ver voer van de Magistraatwijk naar Dauwendaele vice versa blijft een heikel punt, zeker nu ook nog de bushalte aan de v.d. Perrestraat is weggehaald. Ruim 88% van de ouderen uit zui delijk Middelburg voelt zich veilig en velen hebben ook zelf veel aan inbraakpreventie gedaan, bijvoor beeld door het aanbrengen van extra sloten, verlichting en die venklauwen. In huis laat de vei ligheid nogal eens te wensen over; zo zijn er nog steeds veel ouderen die losse matjes in hun huis hebben liggen of hoge drempels hebben, die levensge vaarlijk kunnen zijn. De werk groep welzijn ouderen zuidelijk Middelburg zal gevraagd worden om na te gaan op welke wijze voorlichting over veiligheid in en om de woning opgezet kan wor den. De sociale contacten die ouderen in zuidelijk Middelburg hebben betreffen hoofdzakelijk de kinde ren. Slechts 7% van de ouderen heeft geen kinderen. De meeste ouderen hebben ook contact met de buren, al gaat dat meestal niet verder dan een simpel 'hallo'. Bijna 23% zegt zich eenzaam te Het beste resultaat wordt geboekt wanneer de mensen naar de in stelling toe kunnen komen, bij voorbeeld met het openbaar ver voer of taxi. Of per auto, laat Ga bor Timmerman weten, want ik ken mensen, die de krant nor maal niet meer kunnen lezen, maar nog wel kunnen autorijden. Wanneer bezoek aan de instelling niet mogelijk is wordt thuis hulp geboden. Soms is dat ook zonder meer noodzakelijk. Wanneer men moet leren om met de stok te lo pen, dan dient dat natuurlijk in de eigen woonomgeving te gebeu ren. Hetzelfde geldt ten dele voor de fietstraining. Computer Voor mensen, die met een com puter kunnen werken zijn de mo gelijkheden aanzienlijk groter. Er zijn programma's waarbij via spraak de computer kan worden bediend. Een ander programma biedt de mogelijkheid om tekst heel groot op het beeldscherm te plaatsen. Dit is ook mogelijk met behulp van een scanner. De ont wikkeling van dergelijke pro gramma's gaat steeds verder. Zo bestaat er een apparaatje, dat on der het toetsenbord kan worden geplaatst en waarmee geschre ven tekst niet alleen in gewone letters, maar ook in brailletekens wordt omgezet. Met de vingers op dit apparaat kan dan de tekst worden afgetast. Een voorwaarde hierbij is wel dat men 'blind' tien- vingerig moet kunnen typen. Ook e-mailen (een bericht verzenden via het Internet) behoort tot de mogelijkheden, zelfs bij volledige blindheid. Een computer is mede van belang omdat men dan een voelen, met name 's avonds en in het weekend en ruim 28% gaat weinig de deur uit. De helft van de ouderen die weinig buiten ko men zegt behoefte te hebben aan iemand die hen regelmatig be zoekt. Daarom gaat de SWOM de mogelijkheid bezien of, bijvoor beeld in samenwerking met Hu- manitas of de UW, een active rend huisbezoek in zuidelijk Mid delburg kan worden opgezet. Ac tiverend huisbezoek is een be zoek door een vrijwilliger met als doel de ouderen voor een bepaal de periode sociaal en emotioneel te ondersteunen, waarna deze de draad zelf weer kan oppakken. Het is duidelijk dat professionele instellingen te weinig tijd kunnen vrijmaken voor een huisbezoek. Meerdere ouderen gaven ook aan het bezoek vanuit de kerken te missen. De tijdsbesteding van de meeste ouderen gaat naar hobby's. Wei nig tijd wordt besteed aan bewe ging: ruim 3/4 van de onder vraagden doet niets aan bewe gingsactiviteiten. Redenen zijn een slechte gezondheid of mobili teit en geen interesse. Daarom zal de werkgroep welzijn ouderen zuidelijk Middelburg de mogelijk heid bekijken om de bewegings activiteit van de Open Club uit te breiden. Van de ondervraagden voert 94% een zelfstandig huishouden. De meeste hulp is nodig bij de zwaardere werkzaamheden zoals ramen lappen en bed verscho nen. Redelijk veel mensen geven aan hulp te kunnen gebruiken bij uiteenlopende klusjes (adminis tratie, kledingreparaties). Veel van deze klusjes kunnen door de kinderen en kennissen worden geklaard, maar vrijwilligers kun nen hierbij ook helpen. Bijvoor beeld een oud-belastinginspec teur of adviseur, die helpt bij het invullen van belastingformulie ren. Voor klusjes als de was en boodschappen doen zou gedacht kunnen worden in de richting van complete bibliotheekfunctie ter beschikking heeft. De kosten Revalidatie bij VISIO is voor de mensen, die daar op aangewezen zijn, kosteloos. Het is immers een AWBZ-voorziening. Hetzelfde geldt voor het vervoer erheen, waarvoor echter wel de bestaan de eigen bijdrage geldt. Ook de hulpmiddelen worden vergoed door de AWBZ. Alleen voor de zeer kostbare voorzieningen, zo als genoemd bij de computer, be staat er verschil. Zijn deze nodig voor de uitoefening van een be roep, dan worden ze geheel ver goed. Voor privé-gebruik wordt echter een kleiner pakket met minder mogelijkheden verstrekt. En de partner? Wanneer iemand gehandicapt raakt is de partner medegehandi capt, stelt Johan Dingemanse duidelijk. Niet alleen dat er veel leuke dingen wegvallen, je moet ook verder leven met iemand die zelf nog moet leren leven met wat hij of zij niet meer kan. Daar naast moet er heel praktisch gelet worden op allerlei zaken. Er mag niet zomaar een tas op de grond worden gezet, elk kastdeurtje moet weer worden dichtgedaan en alle dingen moeten op dezelf de plaats worden teruggezet. De partner neemt dan ook een be langrijke plaats in bij het gehele revalidatiegebeuren. Het is een lange, moeizame weg, die men moet volgen om bij zo'n ingrijpende gebeurtenis te leren zo zelfstandig mogelijk te blijven, om te leren dat het niet meer is zoals vroeger, om te leren op een andere manier van het leven te genieten. Dat vergt enorm veel doorzettingsvermogen, zo besluit Johan. De informatie, die hierboven is vermeld geeft slechts in grote lij nen weer welke hulp en voorzie ningen kunnen worden verstrekt. Nadere inlichtingen zijn te verkrij gen bij: VISIO DEPENDANCE ZEELAND, Lijnbaan 34, 4461 HK Goes, tel.: 0113-211471. De Stichting Welzijn Ouderen (SWOM) overweegt activiteiten te ontwikkelen voor blinden en/of slechtzienden. Om de behoefte te peilen wordt belangstellenden nu reeds verzocht contact op te ne men met de SWOM, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg, tel.: 0118-627537. een banenpooler of een andere regeling voor werkzoekenden. Meer aandacht zal nog moeten gaan naar uitbreiding van de hulpdienst voor ouderen in zuide lijk Middelburg, door werving van vrijwilligers. Deze hulpdienst is zeer laagdrempelig en verleent hand-en spandiensten voor oude ren en gehandicapten. Meer dan de helft van de oude ren vindt zichzelf matig gezond. Men ondervindt de grootste pro blemen bij het lopen. Doordat de gezondheid afneemt wordt steeds meer hulp ingezet, het geen een behoorlijke inbreuk op de privacy betekent. Zaak is om die inbreuk zo klein mogelijk te houden. Gezondheid is een belangrijk ge geven voor veel 75+ers en ook iets dat hen vaak bezighoudt. Daarom zal de werkgroep welzijn ouderen zuidelijk Middelburg, in samenwerking met de GGD en de beide zorgcentra, een plan ont wikkelen om actuele voorlichting over gezondheid te geven. Het laatste onderwerp van de vragenlijst betrof de financiën. Het ging hierbij over de verschil lende kortingsmogelijkheden voor ouderen en er werd een in- komensvraag gesteld, waarop 3/4 van de ondervraagden geant woord heeft. Van de kortingsmo gelijkheden is de 65+Pas en de huursubsidie het meest bekend. Bijzondere Bijstand is een rege ling waar slechts 2% van de ou deren gebruik van maakt en slechts 7% krijgt kwijtschelding van gemeentelijke belastingen. Wanneer deze percentages afge zet worden tegen het inkomen zou er sprake zijn van een niet- gebruik'van deze regelingen. Om dit te ondervangen zou voor deze beide regelingen een automati- Nee, we kunnen niet stil blijven staan. Er is geconstateerd dat het inwonertal en het aantal bedrij ven in onze gemeente terugloopt, terwijl andere gebieden, zoals Goes, in de lift zitten. Verwacht mag worden dat er als gevolg van de aanleg van de Wester- scheldetunnel nieuwe ontwikke lingen zullen optreden. Het is zaak dat Middelburg hiervan een graantje meepikt. Doet onze stad dat niet, dan worden we op den duur een achtergebleven, dood stadje. Er moet dus met de hulp van deskundigen nagedacht wor den over de maatregelen die met het oog op de toekomst moeten worden genomen. In de Kwaliteitsatlas is een ambi tieus eindbeeld ontworpen van Middelburg zoals dat er in het Wethouder P.M. Bruinooge reikte op maandag 15 maart het eerste Nederlandse oppluslabel uit aan de heer en mevrouw De Rijke. Zij lieten hun huis aan de Middel burgse Koninginnelaan aanpas sen aan het door de Stichting Ex perimentele Volkshuisvesting (SEV) opgestelde aanpassings programma, dat tot doel heeft veel voorkomende ongevallen in en om de woning te beperken. Bij deze gelegenheid zei wethou der Bruinooge dat de behoefte aan goede woningen voor oude ren toeneemt. Het gaat hierbij niet alleen om nieuwbouw, maar ook om kwali tatief goede seniorenwoningen in de koop- en de huursector voor mensen die niet willen verhuizen uit het huis waarin ze al vele ja ren wonen. Deze woningen kun nen vaak op een eenvoudige ma nier, tegen niet al te hoge kosten worden aangepast. Dit 'opplus sen' geldt niet alleen voor huur woningen, maar evenzeer voor sche koppeling moeten komen aan de betreffende uitkeringsin stanties, zodat bepaalde tege moetkomingen direct met de uit kering vereffend kunnen worden. Hierdoor wordt voorkomen dat mensen opzien tegen al die for mulieren die ingevuld moeten worden en al die loketten die be zocht moeten worden. Sommige regelingen zoals het Sociaal Fonds hebben weinig tot geen bekendheid. De SWOM zal in samenwerking met de Cliën tenraad voorlichting gaan geven over de verschillende regelingen en procedures. Deze voorlichting wordt gestart in de Senioren krant. Op langere termijn zal al de infor matie die de ouderen tijdens dit huisbezoek gekregen hebben zijn jaar 2030 uit moet gaan zien. Op zienbarende nieuwigheden zijn: a. het doortrekken van het Veer- se meer tot in nieuwe woon wijken, waardoor o.a. een ge bied rond Kleverskerke zou verdwijnen. b. het aanleggen van een ringlijn rond Walcheren voor het nieu we vervoersysteem GULT. c. het bouwen van een nieuwe schouwburg aan de Blauwe- dijk. Vooral dit laatste plan heeft (begrijpelijk) veel protes ten uitgelokt van de huidige bewoners van de Blauwedijk. Ook de bewoners van de Edel- stenenbuurt hebben bezwaar gemaakt tegen eventuele plan nen om in die wijk (in plaats van een deel van de bestaan de woningen) kantoren te ves tigen. het particulier woningbezit. Richt lijn is het oppluspakket zoals dat door de SEV is vastgesteld. De gemeente heeft 25 eigenaren/be woners die met het project mee doen een subsidie van maximaal 5000,- in het vooruitzicht ge steld. De familie De Rijke was de eerste die hun woning lieten aan passen. Onder de benaderde oudere be woner/eigenaars in de wijk 't Zand bestond veel interesse om met het project mee te doen, maar uiteindelijk haakten veel as pirant gegadigden af, omdat door de strakke regels van het ver plichte SEV-pakket de kosten te hoog werden. De SEV heeft nu de teugels wat laten vieren en geeft Middelburg de gelegenheid te ex perimenteren met een op de be treffende bewoner/eigenaar afge stemd pakket. Daarom zijn inmiddels diegenen die zich in eerste instantie als ge gadigden hadden gemeld op nieuw in de gelegenheid gesteld hun woning volgens de nieuwe (afgezwakte) richtlijnen te laten opplussen. Mocht het aantal van 25 deelne mers dan nog niet worden ge haald, dan zal het opplusproject worden uitgebreid naar andere wijken. De Stichting Woongoed Middelburg voert een oppluspro ject uit in door haar verhuurde woningen. vruchten afwerpen. Bijna alle ou deren zeiden baat gehad te heb ben bij het Informatief Huisbe zoek. Bij een aantal ouderen werd gedurende het huisbezoek al be middeld, bijvoorbeeld door een telefoontje naar Thuiszorg of er werd ter plekke een formulier in gevuld. Aan het eind van de vra genlijst werd de vraag gesteld wat men als grootste probleem ervaart. De helft van de onder vraagden zei: 'mijn gezondheid'. Daarna volgde de mobiliteit en een gedeelde derde plaats was voor de financiële situatie en het alleen zijn. Maar men is ondanks dit alles tevreden met de leefsitu atie. Voor de 183 ouderen die ge vraagd hebben om geïnformeerd te worden over de uitslag van het onderzoek hoopt de SWOM met bovenstaand artikel aan die vraag te hebben voldaan. Tot het jaar 2005 voorziet de Kwa liteitsatlas in de bouw van wonin gen op Veldzigt, Veersche Poort, het Molenwater en in de nieuwe wijk Mortiere. Daarnaast zullen er nieuwe woningen komen op zo genaamde binnenstedelijke loca ties. Voor na 2005 staat in de Kwali teitsatlas woningbouw vermeld op Ramsburg en Arnestein (deze bedrijfsterreinen worden woon gebied). Ook in Arnemuiden zal worden gebouwd. Daar zal de nieuwe wijk Hazenburg worden ontwik keld en wordt een deel van het Arnemuidse grondgebied omge toverd in een eilandenrijk met woningbouw, als antwoord op de grote vraag naar wonen aan het water. Verder staat onder meer op het programma: aanpassing van woningen voor ouderen (denk daarbij aan het aanpasbaar bouwen) en de stichting van woon-zorg-complexen. En verder lezen we: 'Grootschalige her structurering van bestaande wij ken, met name ten zuiden van ka naal en spoor'. In de Kwaliteitsatlas wordt duide lijk gemaakt dat groei van de be drijvigheid en van het aantal ar beidsplaatsen nodig is om de plannen te realiseren. De aanwe zigheid van hoger opgeleide jon geren is essentieel voor werkge vers die zich hier willen vestigen. Om het vertrek van deze jonge ren naar elders tegen te gaan zal het onderwijs verbreed en ver zwaard moeten worden. Een andere voorwaarde voor het realiseren van de ideeen uit de Kwaliteitsatlas is een intensieve samenwerking van Middelburg met de buurgemeenten, met de provincie en met het Rijk (in ver band met financiële steun). Als we zien aan welke voorwaarden moet worden voldaan, dan is het duidelijk dat er nog bergen verzet moeten worden alvorens wij Mid delburgers in een grondig ver nieuwde stad kunnen rondlopen. Naar aanleiding van een serie in spraakbijeenkomsten zijn de op merkingen van de bevolking sa mengevat in een inspraakrapport, dat o.a. ter kennis is gebracht van de gemeenteraad. Op 29 maart heeft de gemeente raad de eerste stap van de toe komstvisie tot 2030 goedgekeurd. Nu kan in fasen verder worden gegaan met de uitwerking van de hoofdlijnen in concrete deelplan- nen. Dat de plannen ongewijzigd zul len worden uitgevoerd is hoogst onwaarschijnlijk. Dat is niet erg, wanneer de hoge kwaliteit van het 'masterplan' gehandhaafd blijft, zodat onze kinderen en kleinkinderen zullen wonen in een aantrekkelijke, vernieuwde en goed leefbare stad. WIJKPOST BASTION 25 JAAR Het vrijwilligersbestand bestaat al 20 jaar uit 20 personen en uit de wachtlijst voor deze onbetaalde functie blijkt dat het fijn werken is in het Bastion. Het komen en gaan van de vrijwilliger heeft een natuurlijk verloop. Dat een te ho ge leeftijd geen criterium is om te stoppen bewijst Mevrouw Korsui- ze. Ze is 87 jaar en al heel lang werkgroeplid. Dat neemt niet weg dat wat jongere vrijwilligers zeker welkom zijn, want de gemiddelde leeftijd ligt nu op 75 jaar. Al met al is het voor zowel vrijwil liger als bezoeker goed toeven in de wijkpost het Bastion. Hoewel hij het daar zelf nooit over heeft, kan veel op het conto van de heer van Vrouwerf geschreven wor den. Al ruim 15 jaar is hij, samen met zijn vrouw, beheerder van het woonzorgcentrum Bastion. Vlak na zijn aantreden is hij ook vrijwilliger geworden voor de SWOM en heeft de wijkpost Bas tion een scala aan activiteiten ge kregen. Voorbeelden zijn biljar ten, kaarten (bridge en klaverjas sen), handwerken en de maande lijkse klapper is de 4e dinsdag van de maand, waarop een bin go-middag is. Voor degenen die onbekend zijn met de naam: een wijkpost is een plaats, waar oude re wijkbewoners dagelijks kunnen komen voor een praatje en/of een activiteit. Hulpdienst De werkgroep van de wijkpost, is onder supervisie van de heer van Vrouwerf en de dames de Poorte en van Houte (de dames zijn in middels afgetreden) vanaf 1987 meteen goed gaan draaien. De samenstelling van de groep is een afspiegeling van bezoekers en activiteiten. Er zijn 7 vrijwilli gers vanuit het woonzorgcentrum in vertegenwoordigd en 8 perso nen uit de wijk Nieuw Middel burg. Al vanaf 1985 verschijnt een maandblad voor de bewoners van Nieuw Middelburg, waarin naast het activiteitenprogramma van de wijkpost ook informatie over hulp-en dienstverlenende in stanties is opgenomen. Doordat men hierdoor de sociale kaart goed leerde kennen, weten de meeste oudere wijkbewoners de weg te vinden voor het aanvra gen van zorg. Hierdoor zijn de aanvragen voor de door de wijk post opgerichte hulpdienst, die ook bij de heer van Vrouwerf te recht komen, aanzienlijk gedaald. Receptie Het 25-jarig bestaan zal gevierd worden met een receptie in de wijkpost op 31 mei en een feest middag voor vrijwilligers en part ners in het gebouw van de SWOM op 4 juni. De giften voor dit zilveren feest zullen worden besteed aan een blijvend aanden ken. Een beeldhouwwerk, dat door de oudste bezoeker onthuld zal worden en een tijdelijke plaats krijgt op een sokkel in de activitei tenruimte. Wanneer het woon zorgcentrum over een poosje aan de eisen van deze tijd aangepast zal zijn krijgt het beeldhouwwerk een blijvende plaats in het atri um. Wijkpost het Bastion is de oudste wijkpost van de SWOM en heeft in ai die jaren een enorme groei meegemaakt en dat niet alleen in bezoekersaantallen. De vrijwilli gers onder leiding van de heer van Vrouwerf regelen namelijk niet alleen de activiteiten, maar ook de mantelzorg voor (wijkbe woners, zij doen ziekenbezoek en regelen nazorg, bijvoorbeeld bij ontslag uit het ziekenhuis. De heer van Vrouwerf omschrijft het als volgt: "De vrijwilligers laten zien dat het 'iets voor elkaar over hebben' nog steeds bestaat en dat is een gegeven dat zich niet laat voorschrijven". De Stichting Welzijn Oude ren Middelburg is van plan om na de zomer te starten met een puzzeluitleen. De bedoeling is dat ouderen, zieken of mensen die graag puzzelen tegen een kleine vergoeding in de Molstraat legpuzzels kunnen lenen. Voor dat doel zijn wij op zoek naar puzzels. Heeft u op zol der, in de kelder of in de kast puzzels waar u op uitgeke ken bent, wilt u ze dan even op Molstraat 13 afgeven? lKHEI[aJ WEET® Veel ouderen overkomt het. Op een gegeven moment moet de oogarts of opticien met pijn in het hart meedelen, dat een ster kere bril geen uitkomst meer kan bieden. En al was men in zijn hart daar eigenlijk al bang voor, de psychische klap is enorm. 'Oh help, nu stopt alles', zo verwoordt Johan Dingemanse, in formatie-medewerker van de regionale afdeling Goes van de stichting VISIO, de gemoedstoestand van iemand die zo'n be richt te horen krijgt. Werk, hobby's, lezen, tv-kijken, autorijden en reizen dreigen ineens onmogelijk te worden. Kortom, het deelnemen binnen de maatschappij lijkt niet meer mogelijk. De gemeente Middelburg is bezig met het maken van plannen voor het jaar 2030. We kunnen ons afvragen of dat wel nodig is en waarom de gemeente dat doet. Waarom moest er door een stedenbouwkundig bureau een 'Kwaliteitsatlas' worden gemaakt waarin het beeld van de vernieuwde stad werd uitge werkt? Heeft Middelburg als monumentenstad dan niet ge noeg aantrekkingskracht om daarmee met een gerust hart de volgende eeuw in te gaan?

de Faam | 1999 | | pagina 5