SiMiSÏWMB Visuele wandeling van Ritthem anno 1910-1970 De nieuwe Noe: biljarters, blaoskaokn en tiedjutters Straatartiesten voor actie Kosovo gezocht V li ii n 1 iv Kort9ene Het woordenboek der Zeeuwse dia lecten op CD-Rom DONDERDAG VRIJDAG SNEL GEBOEKT ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Onderwijs Allerlei H LH Hl Hoofdstraat 2 Nieuw: een unieke uitgave! De Koperen Tuin Beurs Bijeenkomst Sport Ouderen Lezing Politiek Omschrijving horizontaal: Omschrijving Verticaal: Straatartiesten gaan aanstaande zaterdag van 13 tot 17 uur in de Vlissingse binnenstad optreden ten bate van Kosovo. De spontane actie is op touw gezet door de Vlissingse muzikant Hans Kempkes en inmiddels heb ben zich al zo'n twintig artiesten bij hem aangemeld. Kempkes is nog op zoek naar meer straatartiesten- en muzikanten die be langeloos aan de actie willen meewerken. Onlangs verscheen het door Jan Louws sa mengestelde fotoboek 'Ritthem in vroeger tijden' bij Uitgeverij Deboektant Oostvoorne in samenwerking met boekhandel Huson/Bruna. Aan de hand van ongeveer 90 foto's maakt de samensteller een visuele wandeling door de periode 1910-1970 Afgelopen zaterdag 17 april werd in alle stilte het vierde nummer van het Zeeuwstalige tijd schrift Noe gepresenteerd. De meeste aan dacht ging die dag uiteraard uit naar de pre sentatie van de cd-rom van het Zeeuws Woor denboek, een prachtige informatiebron voor taalliefhebbers. Liefhebbers van levend dialect doen er echter goed aan ook eens te kijken naar de nieuwste Noe. Daarin staan tal van ver halen, gedichten en reportages van een twin tigtal jonge en oude Zeeuwse streektaalschrij vers. Woensdag 21 april 1999 FAAM/VLISSINGER 19 Wat te melden? Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie con tactochtend, 9.30 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, line-dancing, 20 u. Wijkcentrum Schel- debuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. FNV Zeeland: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 13-16 u., tel. 625655. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jamsessie, 20 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peutergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Speeltuinverenging De Oude Stad Vlissingen, bloemschikken, 20 u. De Drukkery Middelburg, Matthijs van Boxsel, lezing 'Encyclopedie van de domheid', 19.30 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeld videofilm, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissin gen, klaverjassen, 13.15 u. Het Bolwerk Vlissingen, alleengaanden uitgaansavond, 20 u. De Drukkery Middelburg, Barbera Voors, lezing 'Zusje van me', 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, bingo, 20 u. Clubhuis VCV Vlissingen, bingo, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, prijsklaver- jassen, 14 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontactmiddag, 16 u. De Drukke ry Middelburg, Trees van Rijsewijk, lezing 'Kumari, mijn dochter uit Nepal', 11 u. Zuiderbaken Mid delburg, bingo, 20 u. Buurthuis Aldegonde Vlissingen, prijsklaverjassen, 13.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, soosmid- dag, 13.30 u. Sporthal Baskenburg Vlissingen, aangepast sporten voor mensen met Cara, 15.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, darten, biljarten en klaverjassen, 20 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlissingen, sjoelen, 18.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, da- mesgym, 13.30 u. De Parel Domburg, babyzwem- men, 15 u. Gebouw Personeelsvereniging De Schelde Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie con tactochtend, 9.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sjoelclub, 14 u. Bachten Reede Vlis singen, handwerkgroep voor 55 plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. FNV Zee land: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10- 12 u., tel. 625655. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, koersbal, 13.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlis singen, Country Line-dansen, 18.30 u. Wijkcentrum Open Hof Vlissingen, soosmiddag voor 50-plussers, 13.30 u. Dienstencentrum Ou deren Westkapelle, wekelijkse soos 55-plussers, 19 u. Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Sportfondsenbad Vlissin gen, aangepast zwemmen voor mensen met Cara, 12.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kindermiddag, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, darten, 19.30 u. Centrum Vakopleiding - Het Centrum Vakopleiding Tech niek in Middelburg houdt don derdag 22 april van 13 tot 21 uur een open dag. Op drie loca ties van het Centrum Vakoplei ding, Kleverskerkseweg 17, Pa- pisland 1 en Molenwater 97, kunnen belangstellenden prak tisch aan de slag en informatie krijgen over de diverse opleidin gen. Het Centrum Vakopleiding biedt werkzoekenden een trai ning of beroepsopleiding zodat zij een plaat op de arbeidsmarkt kunnen bemachtigen. Kosovo - De leerlingen van de Toorenvliedtschool, samenwer kingsschool voor speciaal voort gezet onderwijs, in Middelburg hebben zich twee dagen inge spannen ten bate van de vluch telingen uit Kosovo. De bedoe ling van de actie was dat de leerlingen zoveel mogelijk kar weitjes en klussen zouden doen. Onder het motto 'knaken voor een karweitje' hebben de leerlingen onder meer afgewas sen, gras gemaaid, boodschap pen gedaan en andere klussen geklaard. De school heeft inmid dels 2113,- overgemaakt op Giro 555 van de samenwerken de hulporganisaties. Indiase avond - In het kader van het Festival Cultureel Ge kleurd houdt buurthuis De Para plu aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen vrijdag 23 april een Indiase culturele avond. Het programma bestaat uit dans en muziek De dansgroep Norma Jhagroe verzorgt een klassieke Indiase dansvoorstelling en mu ziekgroep Bhagola brengt India se volksmuziek met behulp van traditionele instrumenten. De In diase culturele avond begint om 20.30 uur en de toegang is gra tis. Kinderhulp - De Stichting Eu ropa Kinderhulp zoekt nog ze ventien geastgezinnen voor Franse kinderen voor de periode van 4 tot en met 25 juli en 20 ju li tot en met 10 augustus. Daar naast zoekt de stichting ook nog negen gastgezinnen voor kinde ren uit het Duitse Hannover. De Stichting Europa Kinderhulp wil kansarme kinderen laten kennis maken met een wereld vol warmte en genegenheid. Inlich tingen, tel. 0111-416000. Molukken - In het kader van het Festival Cultureel Gekleurd houdt de Molukse Gemeente schap Mae-Uku uit Oost-Sou burg vrijdag 23 april een avond met als thema Maluku (de Mo lukken), in het gebouw van Mae-Uku aan de Prins Hendrik straat 35a in Oost-Souburg. Om 20 30 uur wordt de avond geo pend waarna om 21 uur een cul turele modeshow wordt gehou den. Om 21.30 uur is er een Molukse veiling en om 22 uur treedt de Molukse rap-formatie Kelapa Rap op. De avond wordt om 23 uur afgesloten met een optreden van de Amplaz Band. Vakantiewerk Vlissingen - Vakantiewerk Vlissingen gast de komende zomer vakanties orga niseren voor jongeren met een dunne portemonnee. Vakantie werk Vlissingen is nog op zoek naar enthousiaste mensen van achttien jaar en ouder keuken staf, hoofdleiders, assistent hoofdleider, spel- en sportlei ders en leiders (m/v) die de va kanties kunnen begeleiden. In lichtingen en/of aanmelding, tel. 413672. Kosovo - De Christelijke Stich ting Dorkas heeft in Walcheren twee depots ingericht voor spul len voor de vluchtelingen uit Ko sovo. Mensen die wat willen af staan wordt gesuggereerd kle ding, dekens, lakens en schoe nen beschikbaar te stellen. De spullen kunnen worden ingele verd bij de familie Bosschaart aan de Agathastraat 20 in Aag- tekerke en de familie Van der Burght aan de Bogerdweie 41 in Serooskerke (vooraf bellen op tel. 0118-592253). Kindertelefoon - Kiwanis heeft dit jaar de opbrengst van het jaarlijkse tennistoernooi ge schonken aan de kindertele foon. Kiwanis is een serviceclub die zich onder meer bezig houdt met het verwerven van financië le middelen ten behoeve van in stellingen, stichtingen en ver enigingen die actief zijn op het gebied van welzijn voor kinde ren. De kindertelefoon ontving een bedrag van 3250,-. Bloedafname - Het Rode Kruis in Middelburg houdt (advertentie) Het verantwoorde Medi-Cell centrum vooralle Cellulltes- ji% problemen °l OU BKV Shiseido- ■VY schoonheids- Hï behandelingen met V Vlllll Tel. 0113 301402 BEAUTY CENTRE (advertentie) Het complete woordenboek, met: 3.000 ingesproken zinnen 2.000 afbeeldingen 0 verhalen in dialect beschrijvingen van steden en dorpen boekhandel en uitgeverij Centrum De Veste Keizersdijk 16 4461 KA Goes 0113 -231 072 «0113 -230 241 maandag 26 april haar halfjaar lijkse bloedafname-avond in de Morgenster aan de A. Lauwerei- jszstraat in Middelburg. Van 18.30 tot 21 uur zijn reeds be kende donoren en nieuwe do noren welkom Inlichtingen en/of aanmelding, tel. 0118- 633382. Rommelmarkt - Muziekver eniging Oefening Na Den Ar beid uit Nieuw- en Sint Joosland houdt zaterdag 24 april een rommelmarkt bij de Nederlands Hervormde Kerk in het dorp. De rommelmarkt wordt gehouden vanaf 9 uur. Om 9.30 uur wor den waardevolle, antieke spul len bij opbod verkocht. De op brengst is bestemd voor de aan schaf van nieuwe instrumenten. Veiling - Zaterdag 24 april houdt de Nieuwe Kerk in Mid delburg van 10 tot 16 uur een rommelmarkt met rad van avon tuur, veiling en kinderspelen op het plein voor de Nieuwe Kerk en in de Wandelkerk in Middel burg. De opbrengst komt ten goede aan de restauratie en de herinrichting van de Nieuwe Kerk. Ontmoetingskerk - In de Ontmoetingskerk in Middelburg wordt zaterdag 24 april een rom melmarkt met activiteiten als au- towassen en sjeesje rijden ge houden. De rommelmarkt duurt van 10 tot 15 uur en de op brengst is bestemd voor de re novatie van de Ontmoetingskerk in de Stromenwijk. Bazaar - De Vrije School Zee land houdt zaterdag 24 april van 10 tot 14 uur in het gebouw aan de Willem Arondeusstraat in Middelburg. Op de bazaar zijn onder meer een rad van fortuin, een schminkhoek, grabbelton, poppen maken, verkoop van speeltjes en de schoolband geeft enkele nummers ten bes te. Beverburch - Basisschool De Beverburch in de Middelburgse wijk Griffioen houdt zaterdag 24 april een rommelmarkt ten bate van een school in Ghana en het wijkproject Eurodroom. Van 10 tot 14 uur worden er onder meer antiek, curiosa, boeken en platen en meubels verkocht. Verder zijn er kinderactiviteiten, verlotingen en hapjes en drank jes. De Schuur - In de Schuur in Oost-Souburg wordt zaterdag 24 april van 10 tot 16 uur een rommelmarkt gehouden. Tafels kunnen nog worden gereser veerd bij Paul Reyns, tel. 0118- 460361 Rijn-Schelde Delta - De Ko ninklijke Nederlands Watersport Vereniging, Hiswa en de Ka mers van Koophandel van Rot terdam en Zeeland houden 23 april een symposium over de watersport in de Rijn-Schelde Delta. Voor dit symposium zijn watersporters, watersporton dernemers en bestuurders uit genodigd om vanaf 15 uur deel te nemen aan de forumdiscus sie aan boord van de Zilver meeuw 2. Het schip ligt afge meerd in de haven van Willem stad. Kinderfeest - In de Stads schouwburg in Middelburg wordt vrijdag 23 april van 19 tot 22.30 uur het jaarlijks Intercultu reel Kinderfeest gevierd. Het feest is bestemd voor alle Mid delburgse kinderen van verschil lende culturen en afkomsten. De achterliggende gedachte van dit feest is de multiculturele sa menleving, waarin respect voor eikaars cultuur en achtergrond heel belangrijk dient te zijn. Het feest is georganiseerd door de Stichting Kinderopvang Middel burg, de Turkse Oudercommis sie, OETC-leerkracht, Provincia le Migranten Vrouwen Organisa tie, de Stichting Sociaal Kultu- reel Werk Middelburg en het Ml KV. Homoseksuele jongeren - Homojongeren hoeven zich in Zeeland met te vervelen. Twee homo-organisaties, het COC en Stichting de Kringen, gaan elke twee maanden een kennisma kingsavond over het motto 'Kruip uit je Kast' houden. Woensdag 28 april wordt er in het gebouw van het COC aan de Lange Noordstraat 52 in Mid delburg gehouden. Belangstel lenden kunnen vanaf 20 uur bin nenlopen. Strandexcursie - De strand- werkgroep van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging afdeling Walcheren gaat zaterdag 24 april onder lei ding van Henk Remijn het strand bij Vlissingen verkennen. De excursie begint om 14 uur bij het windorgel op de boule vard in Vlissingen. Afrikaanse auteurs - In het kader van het Festival Cultureel Gekleurd Zeeland verzorgt de Zeeuwse Bibliotheek een pro gramma rond met-westerse au teurs en hun context. Donder dag 22 april komen Yasmine Al les uit Mogadisjoe en Vamba Sherif uit Liberia naar de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Vanaf 20 uur vertelt Yasmine Al- las over haar werk en leest ze fragmenten voor. Na een korte pauze wordt Vamba Sherif geïn terviewd door Willem Nijssen. Toegangskaarten zijn verkrijg baar bij de Zeeuwse Biblio theek. Kind en verlies - De afdeling Noord- en Midden-Zeeland van de Vereniging AVVL houdt dins dag 27 april een informatieve avond over 'kind en verlies' in Hotel Arneville in Middelburg. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Middelburgs Muziek Korps - Vrijdag 23 april houdt de Mid delburgse harmonie MMK haar jaarlijkse voorlichtingsavond voor jongens, meisjes en oude ren die een instrument willen le ren bespelen. Vanaf 19 uur wor den de activiteiten van de ver eniging nader belicht in het Zui derbaken aan de M. de la Pal- mastraat in Middelburg-Zuid. Er worden demonstraties gegeven door de blokfluitgroep, de sa- menspelgroep en het jeugdor kest. Biljartvereniging Veldzicht - Biljartvereniging Veldzicht uit Serooskerke viert dit jaar haar vijfentwintigjarig bestaan. Om dit te vieren zijn de afgelopen maanden in café 't Centrum in Serooskerke de voorronden van het jubileumtoernooi gehouden Dit toernooi wordt gespeeld in de spelsoorten libre, driebanden en bandstoten. Zaterdag 24 april worden vanaf 12 uur in vereni gingsgebouw De Zandput in Serooskerke de finales ge speeld. Om de derde en vierde plaats strijden de biljartvereni gingen In de Gouwe Geit uit Grijpskerke en Biggekerke. Om de eerste en tweede plaats wordt gespeeld door de vereni gingen Serooskerke en Veld zicht uit Serooskerke. Aanslui tend aan de finales geeft van 15 tot 17 uur de befaamde biljarter Raymond Ceulemans een de monstratie 's Avonds wordt de viering van het jubileum afgeslo ten met een feestavond. Sportgala - Zaterdag 24 april wordt in de Sint Baafskerk in Aardenburg het tiende sportgala gehouden. Het Sportgala is ge organiseerd door de Zeeuwse Sportraad. Op het Sportgala worden diverse demonstraties op het gebied van sport, dans en muziek gegeven en de Zeeuwse sportprijzen voor sportman/-vrouw, sportploeg, sporttalent, sportvrijwilliger en aangepast sporter worden uit gereikt. Het gala begint om 19.30 uur. Biljarten - Biljartvereniging 't Raedthuys in Oost-Souburg houdt van 23 tot en met 25 april het district kampioenschap 2e klas 3 banden klein. Schelde Natuurloop - Op 1 en 2 mei wordt de Schelde Na tuurloop gehouden. De Schelde Natuurloop gaat langs de oevers van de Wester- en Zeeschelde in estafettevorm. Iedere deelne mer loopt dertien kilometer en heeft vervolgens een rustpauze Het hele traject is verdeeld in achtentwintig etappes. Het startschot voor de Schelde Na tuurloop klinkt 1 mei om 8 uur bij het standbeeld van Michiel de Ruyter in Vlissingen. Wet houder C. Bolijn van de ge meente Oostburg verzorgt de volgende dag om 17 uur voor een officiële aankomst van de estafettelopers in Breskens. ANBO - De Algemene Bond voor Ouderen (ANBO) houdt maandag 26 april om 14 uur haar voorjaarsvergadering in Bachten Reede aan de Vrede hoflaan in Vlissingen. Er wordt een inleiding gegeven over erf recht en schenkingsrecht. Na af loop is er een bingo. Badminton - De Sportraad Vlissingen en het Lokaal Comité Dag van de Ouderen in Vlissin gen houden vrijdag 23 april een recreatief badmintontoernooi. Het thema van het toernooi is 'naar een samenleving voor alle leeftijden'. De teams bestaan dan ook uit bijvoorbeeld opa met kleinkind(eren), vader en zoon, moeder met dochter en tante met nichtje. Het toernooi wordt gehouden van 9 tot 11 uur in de Sporthal Souburg aan het Koopmansvoetpad. Nieuwetijdskinderen - Het Platform Nieuwetijdskinderen houdt dinsdag 27 april een le zing over 'nieuwetijdskinderen' in de Stadsschouwburg in Mid delburg. De lezing begint om 20 uur en wordt gegeven door Be rend Jager. Tijdens de lezing gaat hij in op enkele kenmerken en gedragsuitingen van kinde ren van deze tijd en op welke wijze ouders, opvoerders en het onderwijs deze kinderen kun nen ondersteunen. Afscheid burgemeester - De gemeenteraad van Vlissin gen neemt vrijdag 23 april in een bijzondere vergadering af scheid van burgemeester J.C Th. van der Doef. De verga dering met slechts één agenda punt begint om 15 uur in het stadhuis 2 bepaald soort nakomeling, 12 voegwoord, 14 pont, 15 bijen koningin, 16 persoonlijk voornaamwoord, 17 hoen, 19 lidwoord, 21 soort verlichting (afk.), 22 vleessap, 23 grond, 24 ontwikke- lingstrap bij dieren, 27 inhoudsmaat, 28 voor (Lat.), 29 boomge slacht, 31 zeehond, 33 voedsel, 35 plaats in Duitsland, 36 fami lielid, 38 en dergelijk (afk.), 40 muurholte, 42 register, 43 per soonlijk voornaamwoord, 44 bewoner van een bepaald deel van Oostenrijk, 45 aalmoezen vragen, 46 voorzetsel, 47 uitge droogd, 49 profeet, 50 nachtspiegel, 51 pausennaam, 52 deel van een schip, 54 gewicht, 56 scheepstouw, 58 rode edelsteen, 61 hoofddeksel, 63 heidemeertje, 64 vertegenwoordiger, 65 dwaas, 66 rustplaats, 67 ten bedrage van, 68 laatstleden (afk.), 70 korte tijd, 72 slee, 73 deel van de Verenigde Staten, 75 afwas, 77 later, 78 alsmaar sneller willen. I pluk haar, 3 openbaar vervoer (afk.), 4 gelofte, 5 gedeeltelijk, 6 bijwoord, 7 samarium (afk.), 8 kind, 9 klein, 10 nummer (afk.), II vogel, 13 rechtmatig trots, 16 sport, 18 papierbal, 20 geur, 22 gebied in Frankrijk, 25 groet, 26 roofdier, 28 aangenaam, 29 na rede, 30 onafwendbare macht, 32 samengevat, 34 positieve elektrode, 37 open ruimte in een stad, 39 aanwijzend voor naamwoord, 41 Sociaal Economische Raad (afk.), 42 zoogdier, 43 boom, 48 stad in Oostenrijk, 51 gezang, 52 deel van de week, 53 vaatwerk, 55 soort lamp, 57 zwijn, 59 opsporingssysteem, 60 kaartenboek, 62 voedsel, 66 speelgoed, 67 wilde haver, 69 stuk hout, 71 stuk stof, 73 ultra violet (afk.), 74 afkorting voor heren, 75 familielid, 76 voorzetsel. Er ontstaat een beroep wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers op de juiste wijze rangschikt: 7.4.22.43.48.57.59.73 De oplossing van de puzzel van vorige week luidt: drogist. „Het idee ontstond toen ik zaterdagavond weer met die vre selijke beelden op televisie werd geconfronteerd", vertelt Kempkes. „Zoiets moet tegenwoordig toch niet meer kun nen gebeuren. Mijn eerste kind is geboren tijdens de Golf oorlog en mijn derde kind komt binnenkort terwijl deze el lende gaande is". Kempkes is direct aan het organiseren gp- siagen en heeft inmiddels al toezeggingen van zo'n twintig muzikanten en andere straatartiesten. Leden van de Wal- cherse bands The Unknown, Cheeky Blighters, Mobunk, El Combo, On the Cover, B.S.U.R. en Geerts Parkeerbeleid zijn zaterdag in de Vlissingse binnenstad te vinden. „Het is alle maal stel op sprong georganiseerd en ik zoek dan ook nog meer artiesten die aan de actie willen meewerken". De muzi kanten en straatartiesten treden op straat op en proberen zo veel mogelijk geld van het winkelende publiek op te halen. „Het geld gaat direct naar Giro 555", verduidelijkt Kempkes. „De artiesten treden belangeloos op". Behalve muzikale acts heeft de organisator ook al toezeggingen van onder meer een schmink-act. „Maar we kunnen er nog veel meer gebrui ken", verklaart Kempkes. „De hele binnenstad moet zater dagmiddag op zijn kop worden gezet en we moeten zoveel mogelijk geld ophalen voor de vluchtelingen in Kosovo. Alle artiesten, jong en oud, zijn van harte welkom. Zeg maar, om der het motto 'Rocking in the Free World'". Geïnteresseer den kunnen zich aanmelden op telefoonnummer 0118- 416385. In voorgaande boekjes over Ritthem werd voornamelijk het kerkelijk leven be schouwd en vormden oude Aan het eind van de uitgave belicht de samensteller, de heer Louws, de inundatie van Walcheren, met de na druk op Ritthem. Er zijn fo to's van de onderwater- staande huizen, maar ook het storten van steen tussen en naast de caisson de 'Phoenix'. Louws eindigt zijn wandeling bij het fort Rammekens, dat vanaf de middeleeuwen dienst heeft gedaan als verdedigings vestiging van diverse na ties. ansichtkaarten daarbij de il lustraties. Deze keer koos samensteller Jan Louws voor foto's die de land bouwbedrijven belichten, maar tegelijk ook aandacht schenkt aan het vereni gingsleven, oranjefeesten, schoolfoto's en de winkel tjes van toen. Foto's die tot dan toe in het familiealbum zaten, prijken nu in deze uit gave. De inwoners van Rit them spelen in het boekje de hoofdrol. Het is dan ook aan al deze inwoners en oud-inwoners te danken dat deze gevarieerde uitgave op fotogebied tot stand kon ko men. De fanfare van Ritthem toen. De abonnees van Noe, en dat zijn er nu al bijna vijfhonderd, krijgen hun Noe deze week in de bus. Andere geïnteresseer den moeten op zoek naar een boekhandel die Noe in huis heeft. Overigens kan Noe bij elke boekhandel en biblio theek besteld worden. In Noe nummer 4 staat onder meer een reportage van Jan Zwemer over een biljartwed strijd voor 'vrije jongens'. In Wissenkerke vind namelijk ie der jaar een toernooi plaats voor biljarters die niet zijn aangesloten bij de biljartbond. Zwemer geeft in Noe de typi sche sfeer treffend weer in zijn eigen Oostkappelse dialect. Kunstenaar Jan Bruens uit Aardenburg, dé man achter het ooit zo beruchte tijdschrift Gramschap, schrijft op hila risch wijze over kikkerstad Aardenburg. De boomkikkers, of op z'n Zeeuws-Vlaams 'ao- gepuutn, lopen volgens hem het gevaar te worden doodge knuffeld. Door hun toenemende popu lariteit (schrijver Jan Wolkers is er helemaal weg van) 'is de puut een verhandelbaor pro- dukt an 't worn. De diern gaon vanuut Aernburg op reis naor een onbekend terraorium er- gest in de Randstad', schrijft Bruens. Verder hilarisch belevenissen van een aantal Yersekenaren, die met de bus een dagje gaan langlaufen in de Arden nen, een foto-impressie van aanplakbiljetten-huisvlijt (de nieuwe dorpsomroepers), een reportage van een fietstocht van een Zeeuwse naar Noor wegen en het verhaal achter de Zeeuwse Kopperprent 1999. Een Kopperprent wordt ieder jaar ter gelegenheid van een drukkersfeest gemaakt door veelbelovende creatieve- lingen. Dit jaar werd de prent voor de regio zuidwest-Neder land gemaakt door Jan van Broekhoven en Marco Even huis. Van Broekhoven jutte een twee meter hoge 'getijdeklok' bij elkaar, Evenhuis schreef er een Zeeuws gedicht bij en een en ander werd als chique pos ter vereeuwigd. Het project, De Tiedjutter, trok landelijke belangstelling en de originele 'klok' wordt waarschijnlijk geëxposeerd in het Neder landse Drukkerijmuseum. In Noe doet de jonge West- Zeeuws-Vlaamse Kim Steijaert het hele verhaal achter de prent uit de doeken. Op z'n 'Cezans' opgeschreevn, van eigns. Noe nummer 4 (ISSN 1387- 3776) telt 40 pagina's en is rijk west 7 (tel. 0118-461364) en geïllustreerd. Noe wordt uit- kost in de winkel nog slechts gegeven door Stichting Zuud- 7,50 (was 9,-). In het nieuwe nummer van het Zeeuwse tijdschrift Noe staat onder meer een artikel over de Kopperprent 7999.

de Faam | 1999 | | pagina 19