Meepraten over glastuinbouw CHEM-DRY® DE DIJCKER Dè tapijt- en meubelreinigers B A P TOTALE UITVERKOOP! De laatste weken, alles moet weg. SLA NU UW SLAG Provincie Zeeland Kom naar: Sportstijl Sinke Officiële Mededelingen 0118 - 634555 AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Reimerswaal, Zuid-Beveland-West en de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat zijn de drie gebieden die wat de provincie betreft in aanmerking kunnen komen voor grootschalige glastuinbouw. Van dezé drie blijft er uiteindelijk één gebied over waar glastuinbouw mag komen. Commissies In beroep Provinciehuis dicht Milieu Gedoogbeschikking Gieterij Middelburg B.V. Gedoogbeschikking Wielemaker B.V. mi Chem-Dry Bel voor vrijblijvende afspraak of demonstratie Voor particulieren - winkels - bedrijven 15 jaar vast vanaf Hypotheek rente Voor informatie: (0113) 563772 Van onze vleeswarenafdeling: Van onze kaasafdeling: Kanaalstraat 69 - Oost-Souburg - Tel. 462259 ELASTING DVIESBURO VOOR ARTICULIEREN Belastingzaken Assurantiën Financieringen Hypotheken Woensdag 14 april 1999 FAAM/VLISSINGER Abdij daar nog wat bij moet of af kan. Als vaststaat waarover het milieu onderzoek moet gaan, kunnen de onderzoekers aan de slag. De milieueffectrapportage zoals dat in het ambtelijk jargon heet die vervolgens verschijnt is maatge vend bij het maken van de keuze voor een gebied en het opnemen daarvan in het streekplan Zee land. Maar ook daarover kan iedereen weer meepraten. Meedoen Wie wil meepraten over de milieu effecten van glastuinbouw, kan kiezen uit drie avonden om met gedeputeerde Van Zwieten en zijn medewerkers van gedachten te wisselen en ideeen aan te dra gen. Rilland, maandag 19 april, dorpshuis Luctor et Emergo, Hoofdweg 45; Lewedorp, dinsdag 27 april, Verenigingsgebouw, Zand- kreekstraat 33; Westdorpe, woensdag 28 april, Cultureel Centrum Concordia, Gr. Jansdijk b50. De bijeenkomsten beginnen steeds om half acht. Wie geen tijd heeft een van deze avonden te komen kan zijn of haar mening ook op papier zet ten en toesturen aan: Gedeputeerde Staten van Zee land, postbus 5001, 4330 LA Middelburg. De schriftelijke reac ties moeten uiterlijk 6 mei in de brievenbus van het provinciehuis liggen om ze te kunnen verwer ken. Gedeputeerde Staten voorzien dat er op termijn een forse lap grond nodig is (het Westland loopt echt over) om te kunnen voldoen aan de vraag naar grond voor glastuinbouw: 500 tot 700 hectare. Dat is de totale opper vlakte die nodig is voor kassen, waterbassins, bedrijfswoningen, sloten voor waterafvoer, wegen, groenvoorzieningen en wat ver der ook maar nodig is om glas tuinbouw te realiseren. Er is voor gekozen de ontwikke ling van glastuinbouw te concen treren op een aaneengesloten gebied. En een tuinbouwgebied van een dergelijke omvang zet je met zo maar even weg in het landschap. Het betekent sowieso een aantasting van het milieu. De plek waar het milieu het minst te leiden heeft en negatieve gevol gen het best zijn op te vangen en te compenseren, komt dan ook uiteindelijke in aanmerking voor glastuinbouw. Maar dan moet wel bekend zijn waar je op moet let ten in de milieudiscussie: welke effecten spelen een rol. En dat is precies de discussie waar ieder een nu over kan meepraten. GS hebben er een aantal op een rijtje gezet en willen graag horen of Voor alle duidelijkheid Dat GS er voor kiezen de verdere ontwikkeling van de glastuinbouw te concentreren in één gebied wil niet zeggen dat er in de rest van Zeeland mets kan. In 1991 al is gekozen voor Reimerswaal, Borsele en Kapelle. Die locaties, elk 100 hectare groot zijn opge nomen in het streekplan. Toen is ook vastgesteld dat rond Sirjans- land op Schouwen-Duiveland en rond St. Annaland op Tholen beperkte uitbreiding van glastuin bouw is toegestaan. Op andere plaatsen in de provincie mag glastuinbouw alleen als neventak van een bestaand agrarisch bedrijf. De voorwaarde is dan wel dat het glas landschappelijk en milieuhygiënisch moet zijn in te passen. Is dat het geval dan mag de glasoppervlakte met meer be slaan dan 2.000 vierkante meter. Noodzakelijk De noodzaak om ruimte vrij te maken voor glastuinbouw was in 1991 al aanwezig en geldt nu nog sterker. In het Westland kun nen de glastuinders eigenlijk geen kant meer op. Tuinders die willen uitbreiden vinden in dat overvolle gebied geen ruimte. En de Westlanders zitten per defini tie in een krap jasje omdat er ruimte nodig is voor woningbouw in de randstad. Het provinciaal bestuur ziet in het bieden van kansen aan glastuinders een mogelijkheid de economische positie van het platteland te ver sterken. Om te kiezen voor een aangesloten stuk van 700 hecta re, hebben GS de volgende argu menten: een geconcentreerd gebied biedt meer economische kracht die uitstraalt over de hele regio onder meer door afzet en toelevering; nutsvoorzieningen en milieuhy giënische zaken zijn beter te regelen en vanwege de schaal valt het treffen van dit soort voorzieningen wellicht ook goedkoper uit; de landschappelijke inpassing en vormgeving zijn gemakkelij ker voor elkaar te boksen in een aaneengesloten gebied dan in meerdere gebieden voor een zorgvuldige en plan matige opzet biedt concentra- Nieuws tie meer mogelijkheden dan bij spreiding. De drie gebieden Reimerswaal, Zuid-Beveland-West en de Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen hebben gemeen dat de agrarische ontwikkeling er richtinggevend is. Glastuinbouw vraagt veel energie en nutsvoor zieningen zijn belangrijk. In deze drie gebieden liggen onder meer de noodzakelijke 150-KV-leidingen al in de buurt en ook is het ge bruik van restwarmte er gemak kelijker te realiseren dan elders. En tot slot, maar niet minder belangrijk: er is een aangesloten gebied te vinden tussen de 500 en 700 hectare. Wat Reimerswaal betreft gaat het om de Eerste Bathpolder aan de noord- en zuidkant van de spoor lijn en om het deel van de Rei- gersberghsepolder ten oosten van de Putkilweg en ten noorden van de Bathseweg. Alles bij el kaar: 610 hectare. Omdat de Oosterschelde natio naal park wordt, vallen het noor delijkste en oostelijkste deel van de gemeente Reimerswaal af. In Zuid-Beveland-West komen de Quarlespolder, de Jac.obapolder, de Noord-Kraaijertpolder (ten zui den van de A-58) en de Nieuwe West-Kraaijertpolder (ten noorden van Nieuwdorp) in aanmerking. Dit hele gebied van 780 hectare ligt in de gemeente Borsele. In de Kanaalzone-Zeeuwsch- Vlaanderen kunnen 670 hectares in de Camsvlietpolder uitkomst bieden voor glastuinders. Het gebied ligt op de oostkant van het kanaal en vindt haar begren zingen in de N253, de Eversdam- weg, Vlietweg en Stekkerweg. Het gebied valt in haar geheel onder de gemeente Sas van Gent. Opletten Om het milieu zo veel mogelijk te ontzien is het nodig te letten op onder meer de ruimtelijke inrich ting en infrastructuur (wegen en sloten), bodem, water, natuur, landschap, uitstoot of overlast van geluid en licht, kwaliteit van de lucht, de energievoorziening en het woon- en leefmilieu. Zo zullen de gevolgen voor water en bodem vooral afhankelijk zijn van de manier van telen van een tuinder, het beheer van water bin nen de bedrijven, het gebruik van bestrijdingsmiddelen en de manier van verwerken van afval. Voor de milieueffectrapportage gaan GS er vanuit dat er sprake is van een vrijwel gesloten teelt systeem. Men andere woorden: de toekomstige bedrijven gebrui ken geen grond- en oppervlakte water voor onder meer sproeien en lozen geen drainwater. Ook is het belangrijk er op te let ten wat voor invloed al het glas heeft op het zicht op dorpen en andere bebouwing in de omge ving. Tegelijkertijd moet worden aangegeven hoe aantasting is te beperken of te compenseren. Meer weten Wie meer wil weten kan het infor matieblad Glastuinbouw in Zee land opvragen bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 631400. Daar is ook de zogeheten starno titie milieu-effectrapportage ver krijgbaar. Het informatieblad bevat een beschrijving van wat er komt kijken bij het maken van een studie over de milieueffecten en waar op gelet moet worden. Het is een populaire uitgave van de startnotitie, het officiële stuk. De stukken zijn overigens gratis. Wie een kijkje wil nemen in de startnotitie kan tot 6 mei even eens terecht in het informatiecen trum en verder bij de directie ruimte, milieu en water van de provincie, Het Groene Woud 1 in Middelburg en voorts in alle gemeentehuizen in Zeeland en in de provinciehuizen van de Belgische provincies Antwerpen en Oost-Vlaanderen en in de Belgische gemeentehuizen van Antwerpen, Stabroek, Kapellen, Assenede, Moerbeke, Wachte- beke en Zelzate. De komende week zijn er vier vergaderingen van statencom missies. De bijeenkomsten zijn openbaar en wie wil kan over onderwerpen op de agenda het woord voeren. Gebruik maken van het spreekrecht, zoals dat heet. Welzijn Maandag 19 april, aanvang 09.30 uur vergadert de Staten commissie voor Welzijn. Geagendeerde onderwerpen zijn: subsidie Zeeuwse Sportraad; 8e, 9e en 10e wijziging begroting provincie 1999; jaarverslag Mo numentenfonds 1998; conferen tie De toekomst van de Zeeuwse ziekenhuiszorg. Waterstaat en Verkeer De Statencommissie voor Water staat en Verkeer vergadert maan dag 19 april vanaf 14.30 uur. De agenda vermeldt de volgende on derwerpen: jaarrekening provin cie Zeeland 1998; 8e wijziging begroting provincie 1999; bij drage uit Reserve Verkeer en Vervoer in aanlegkosten fiets- voorzieningen Kanaalhavengebied Terneuzen; plan tot plaatsing ver- keersregelinstallatie op het kruis punt Stoofweg in 's Heerenhoek. Economie De Statencommissie voor Econo mie komt woensdag 21 april, aanvang 15.30 uur, bijeen. Onderwerpen die op de agenda staan zijn: begrotingswijzigingen; jaarstukken '98 provincie; jaarstukken '98 Zeeuws partici patiefonds; project vuilwatertanks recreatievaart; mer glastuinbouw; ruimtelijk plan stedelijk gebied Walcheren 2010. Ruimtelijke Ordening en Milieu De Statencommissies voor Ruim telijke Ordening en voor Milieu vergaderen gezamenlijk, vrijdag 23 april, aanvang 09.30 uur, op het adres Het Groene Woud 1 in Middelburg. De geagendeerde onderwerpen zijn: Vogelrichtlijn/Wetland Con ventie; jaarrekening provincie 1998; 8e en 10e wijziging be groting provincie; voortgang vitaal platteland; plan stedelijk gebied Walcheren 2010; toeken ningen uit Reserve Milieu 1999 en uit Reserve ETO voor schoon- waterfonds watersport; bestuurs overeenkomst samenwerking milieuhandhaving; peilbesluit waterschap HVVS. Ter inzage Tenzij anders vermeld vergade ren de commissies in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda's en bijbehorende stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg. Dinsdag 27 april komt de advi escommissie bezwaarschriften bijeen, in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg, voor de open bare behandeling van vier zaken. De bezwaarmakers zijn uitgeno digd hun mening mondeling te komen toelichten. Om 14.30 krijgt Café-restaurant De Waterherberg in Veere de gelegenheid uiteen te zetten waarom het bedrijf het met eens is met de aanzegging van GS een reclamebord te verwijderen. Een inwoner van Yerseke kan om 15.00 uiteenzetten waarom hij vindt dat GS toch handhavend moeten optreden tegen het be drijf Van der Endt-Louwerse B.V. in Yerseke. De gemeente Oostburg en Verstraete Verbrugge B.V. komen om 15.30 uur in het geweer te gen de weigering van GS een projectbijdrage Stads- en dorps vernieuwing toe te kennen in de kosten van de verplaatsing van Bron B.V. vanuit Waterlandkerkje naar bedrijventerrein Stampershoek in Oost-burg. Om 16.00 uur is het wederom de beurt aan de gemeente Oost burg, maar nu samen met Auto bedrijf Van de Ree in Breskens inzake de weigering van GS een projectbijdrage SDV toe te ken nen in de kosten van verplaatsing van het autobedrijf naar bedrij venterrein Stampershoek in Oostburg, 1 Van vrijdag 30 april, Koninginne dag, tot en met woensdag 5 mei, Bevrijdingsdag, zijn de kantoren van de provincie gesloten. De bestuurders en ambtenaren hebben die dagen vrij. Donderdag 6 mei zijn de meesten weer aan het werk en is de provincie weer bereikbaar. Gedeputeerde Staten van Zee- land hebben een gedoogbe schikking aan Gieterij Middel burg B.V. te Middelburg ver leend voor het toestaan van een hogere stof-emissie van de smeltovens. Door het aanbren gen van een filterinstallatie zal de stof-emissie worden terugge bracht binnen de normen van de milieuvergunning. Het gedoogverzoek en de ge doogbeschikking liggen van 15 april 1999 tot en met 27 mei 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het •Groene Woud 1, Middelburg, •werkdagen 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot P.J. Mondeel (0118- 631958). Belanghebbenden kunnen tot en met 27 mei 1999 tegen de ge doogbeschikking een bezwaar schrift indienen bij Gedeputeer de Staten van Zeeland, post bus 165, 4330 AD Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen om een voorlopige voorziening vragen bij de Afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een gedoogbe schikking aan Wielemaker B.V. te Middelburg verleend voor het overslaan van afval. Hiermee wordt vooruitgelopen op een in voorbereiding zijnde verander ingsvergunning. Het gedoogverzoek en de ge doogbeschikking liggen van 15 april 1999 tot en met 27 mei 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toe lichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot P.J. Mondeel (0118-631958). Belanghebbenden kunnen tot en met 27 mei 1999 tegen de ge doogbeschikking een bezwaar schrift indienen bij Gedeputeer de Staten van Zeeland, post bus 165, 4330 AD Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen om een voorlopige voorziening vragen bij de Afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. m m Voor een vlekkeloos resultaat Dé lapijl en meubel reinigers Middelburg, 0118-634555 Nieuwbouw? Dan gelden nog lagere tarieven Deze aanbiedingen zijn geldig vanaf woensdag 14 april t/m dinsdag 27 april 100 gr. smjworst1,95 100 gr. palmgworst1,95 100 gr. leverkaas1,95 100 gr. grillworst1,95 100 gram vruchtensalade2,45 kilo jong belegen kaas van 13,95 voor jf..10,98 500 gr. Milner 30+ kaas van 9,50 voor 7,98 500 gr.Milner gerijpt of Milner komijn van 10,00 voor8,98 100 gr rookkaas voor maar1,25 500 gram pinda's, gezouten of ongezouten van 3,00 voor maar2,50 diverse soorten wijn per liter vanaf6,25 Westerzicht 301 4385 BAVIissingen Tel. 01 18 - 463853 478659 Fax 0118 - 467273 uw officiële NIKE-dealer St. Janstraat 3A-B Middelburg 0118-651111 Zeeuwsch-Vlaanderen Kaart 2c Locatie-alternatief Zuid-Beveland West" Koon 2b Locatie-alternatief Reimerswaal ïun!i 4

de Faam | 1999 | | pagina 7