«liliimill ÉtftitÉlaiiiiiiliiliriC. Jl, GEMEENTE MIDDELBURG Commissievergaderingen EE 0 ■■onr cs Gemeentelijke belastingen Onderwijs in allochtone levende talen Kwaliteitsatlas net op tijd Kamer van Koophandel: Zuidsingel Herbestrating Koepoortlaan Week 15 MAXIMAAL TEXT VAIMAF PAG. 830 Informatienummer 675 555 Tafeltje Dekje Als u geen ongeadresseerde reclamedrukwerk wenst te ontvangen.... Woensdag 14 april 1999 FAAM/VLISSINGER Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. internet site: www.middelburg.nl info @middelburg. nl Op maandag 12 april 1999 is de gemeente begonnen met de herbestratingswerkzaamhe- den van de Koepoortlaan. Er is een plan vastgesteld om de Koepoortlaan in te richten als fiets pad in twee richtingen. De opmerkingen van insprekers zijn in dit plan verwerkt en de fiet ser krijgt voorrang op de kruising met de Zuidsingel. Vooraf aan de herbestrating worden enkele straatkolkaansluitingen ver nieuwd op het riool. Daarna komt de bestrating. Het voetpad wordt geëgaliseerd. Boven dien is het groen in de omgeving opgeknapt en uitgedund en voor de jeugd is er een speciale plek aange legd waar zij onder andere kunnen skaten. De bestratingswerkzaamheden du ren tot juni 1999. Weersinvloeden kunnen genoemde datum wijzigen. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01 18-638570. Hel bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 19 april tot en met 25 april Maandag Gehakt met ui, rode kool, aardappelpuree Dinsdag Varkensschnitzel cordon bleu, bloemkool, gestampte aardap pelen Woensdag Dunne plakken rundvlees, ge sneden spinazie, aardappelen Donderdag Gegrilde kippenpoot, gemeng de groente, aardappelpuree Vrijdag Gepaneerde koolvisfilet, wor telen, gestampte aardappelen Zaterdag Nasi Goreng met kipsaté Zondag Wat de pot schaft In de komende periode vergade ren de commissies op de volgende dagen (in tegenstelling tot wat er vorige week op deze pagina stond vermeld): Commissie Onderwijs, Sport en Infrastructuur op donderdag 15 april om 19.30 uur. Secretaris in de heer De Wolf, telefoon 675304. De volgende onderwerpen komen aan bod (onder voorbehoud): op stellen schoolrouteplan basisscho len Arnemuiden. Commissie Sociale Zaken, Econo mische Zaken en Cultuur op maandag 19 april om 20.00 uur. Secretaris mevrouw De Nooijer, te lefoon 675531. De volgende onderwerpen komen aan bod (onder voorbehoud): raads voorstel herstructurering winkel centrum Dauwendaele, presentatie plan herstructurering binnenstad, evaluatie project minimabeleid "nee heb je, ja kun je krijgen", brief GroenLinks over regeling kwijt schelding. Commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken op dinsdag 20 april om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw Beije, telefoon 675434. De volgende onderwerpen komen aan bod (onder voorbehoud): start notitie Integraal Veiligheidsbeleid. De vergadering van de Commissie Welzijn, Personeelszaken en Mi lieu op woensdag 14 april gaat niet door. Secretaris is mevrouw De Nooijer, telefoon 675531. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in de Raadzaal van het Middelburgse Stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn van af vier dagen vóór de vergadering in te zien bij de sectie Communica- neem dan deze sticker tie, Stadhuisstraat 2, en bij de com missiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 26 april om 19.30 uur. of deze 1A Wl'' 1 1 II 1 |l II-. .«.lil 1 n-khmolmkwi ik %M mm DUirn Bel 0900 - 2025096 (50 c.p.m.) of kom langs bij de sectie Communicatie van de gemeente Middelburg, Stadhuisstraat 2 Vanaf 19 april 1999 start de Dienst Stadsbeheer met het werk "Vernieuwen van de riolering in de Zuidsingel met bijkomende werken". De werkzaamheden worden uitgevoerd in de Zuidsingel van de St. Jorisstraat tot Lutherse Kerklaan, de Lutherse Kerk- laan en op/naast het momenteel braak liggende terrein tussen ka zerne en Miniatuur Walcheren. Het werk start op de kruising Zuidsingel/St. Jorisstraat. Vervolgens zal richting de Lutherse Kerklaan gewerkt worden waarna de riole ring in de Lutherse Kerklaan zelf vervangen wordt. Daarna worden de overige werkzaamheden uitgevoerd. Voor voetgangers en rolstoelge bruikers worden noodvoorzieningen getroffen om woningen en ande re panden bereikbaar te houden. Voordat de werkzaamheden aanvangen dienen in verband met de ver zekering diverse, aan het werk grenzende panden te worden opgeno men door een taxateur. Tijdens de duur van het werk moet huisvuil op die plaats aan worden geboden waar de ophaaldienst op normale wijze kan komen. Informatie Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met de heer Mouthaan, telefoon 675391 of de heer Van Dijkc, telefoon 67 53 90. Evenals voorgaande jaren, wor den alle gemeentelijke belastin gen in één gecombineerde aan slag opgelegd. De aanslagen zijn eind maart verstuurd. Op hel aanslagbiljet staan, indien van toepassing, de volgende heffin gen vermeld: onroerende zaak belasting (OZB); rioolrecht voor eigenaren (RIOE); rioolrecht voor gebruikers (RIOG); afvalstoffenheffing (AFV); hondenbelasting (HND): forenzenbelasting (FOR). Ook dit jaar zijn sommige tarieven verhoogd. Niet alles hoeft tegelijk te worden betaald. De aanslag bestaat uit drie accept giro's. Het totaalbedrag kan worden be taald in drie termijnen: vóór eind april, eind mei en eind juni moeten worden betaald. Indien de aanslag lager is dan 100,- of hoger dan ƒ2.500,- moet het bedrag binnen één maand wor den voldaan. Wie liever het bedrag in meer dan drie keer wil betalen, moet zo snel mogelijk na ontvangst contact op nemen met de afdeling Financiële Zaken, telefoon 675473 of 675478. Kwijtschelding Wanneer iemand een zeer laag in komen heeft en de aanslag niet kan betalen, kan een gehele of gedeelte lijke kwijtschelding worden aange vraagd. Kwijtscheldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij de sectie Commu nicatie, Stadhuisstraat 2 en de afde ling Financiële Zaken, Helm 3. Indien iemand naar aanleiding van de aanslagen van het Waterschap Zeeuwse Eilanden kwijtschelding heeft aangevraagd, is het opnieuw invullen van het formulier niet no dig. Ook dit jaar komen er meer mensen in aanmerking voor kwijtschelding dan voorheen. Bij de beoordeling van de verhouding tussen inkomen en het totaalbedrag van de aanslag worden naast de gemeentelijke aan slagen ook die van het Waterschap Zeeuwse Eilanden meegeteld. Daarnaast heeft de gemeente Mid delburg besloten de kwijtschelding snorm te verhogen van 97% naar 98%. De kwijtscheldingsnorm van hel Waterschap is verhoogd van 92 naar 93%. Tarieven Voor 1999 tlienl rekening te worden gehouden met een aantal tariefswij zigingen. De belangrijkste tariefs wijzigingen worden hierna weerge geven. Onroerende zaak belasting (OZB) De tarieven zijn dit jaar verlaagd en er zijn voor de woningen en niel- woningen aparte tarieven per 5.000,- van de waarde. Voor woningen geldt: Voor het ophalen van de groene containers en huisvuil moet een afvalstoffenheffing worden betaald. Foto: Anda van Riet tarief voor het eigendom is 9,24 tarief voor het gebruik is 7,40 Voor niet-woningen geldt: tarief voor het eigendom is 11,07 tarief voor het gebruik is 8.87 Overige heffingen Voor dit jaar zijn de tarieven voor zowel Arnemuiden als Middelburg gelijk met uitzondering van de af valstoffenheffing. Hiervoor gelden verschillende tarieven, omdat er een duidelijk verschil is in de wijze van het ophalen van huisvuil. Rioolrecht Voor het rioolrecht geldt dat dit jaar een nieuw gemeentelijke nolerings- plan (GRP) van kracht is gegaan. Voor 1999 betekent dit voor het RIOE een verlaging naar 144,- en voor het RIOG 119,- tot 250 m\ Hondenbelasting (HND) Het tarief van hondenbelasting is 108,- voor de eerste hond. Elke volgende hond kost 216,-. Het kenneltarief wordt 432,-. Forenzenbelasting (FOR) Dit tarief is 3,68 pro mille van de waarde Wet Onroerende Zaken met een minimum van 325,-. Middelburg: Afval stoffenheffing (AFV) De afvalstoffenheffing is ƒ291.- voor éénpersoonshuishoudens en voor meerpersoonhuishoudens 437,-. Arnemuiden: Reinigingsrechten De taneven voor de duobakken zijn als volgt: 10 liter: 478,- 140 liter: 478.- 180 liter: ƒ521.- 280 liter: 629,- Informatie Informatie over de gemeentelijke belastingen is verkrijgbaar bij de afdeling Finaciële Zaken. De mede werkers zijn elke werkdag bereik baar van 09.00 tol 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur aan de Helm 3, achter het Stadhuis, telefoon 675475. 675476 of 675477. Werkplan Scholen en leerkrachten zijn daar om op zoek naar nieuwe manieren om het OALT zo goed mogelijk in te passen in hel schoolwerkplan. Dat zal op kortere of langere ter mijn veranderingen in programma, werkwijze en organisatie met zich meebrengen. Informatie Voor meer informatie kunt u zich richten tot de directeuren van de scholen, de OALT-leerkrachten of de sectie Onderwijs van de ge meente, telefoon 675624. Middelburgse ouders krijgen te maken met belangrijke veranderingen in het onderwijs van hun kinderen. Met name op het terrein van het primair onderwijs laat de landelijke overheid allerlei beleidsbeslissin gen voortaan over aan het gemeentebestuur. Bijvoorbeeld beslissingen over de vraag hoe je onderwijsachterstan den kunt bestrijden en welke groe pen of activiteiten daarbij voorrang krijgen. Bijvoorbeeld ook beslissingen over de vraag of het onderwijs in al lochtone levende talen (OALT. het vroegere OETC) wordt gegeven, hoe het wordt georganiseerd en welke groepen ervoor in aanmer king komen. Samenleving De overheid wil dat gemeenten het onderwijs in de eigen taal loskop pelen van het bestrijden van onder wijsachterstanden. Ze benadrukt daarom dal taal een wezenlijk ele ment van cultuur vormt. OALT kan in dit perspectief bijdragen aan de emancipatie en participatie van al lochtonen in de Nederlandse sa menleving en aan hel meer intercul tureel worden van de Nederlandse samenleving als geheel. De gemeente kan het OALT dan ook aanbieden aan alle taalgroepen die dit wensen, ook als er geen sprake is van onderwijsachterstan den. Tegelijk vindt de overheid hel on gewenst dat leerlingen voor OALT uit de klas worden gehaald en daar door regulier onderwijs moeten missen. Het OALT krijgt daarom de vorm van een extra voorziening die lokaal op grond van culturele over wegingen aan hel onderwijspro gramma wordt toegevoegd. Men kan de middelen ook inzetten voor de bestrijding van onderwijsach terstanden. Op donderdag 22 april organi seert de gemeente een informatie avond over het Onderwijs in Al lochtone Levende Talen voor ou ders en verzorgers van Turkse leerlingen in de Stadsschouw burg. Onlangs is er ook een infor matieavond geweest voor Moluk- Onze multiculturele samenleving vraagt om onderwijs in allochtone talen. Foto: Ruben Oreel se leerlingen. Foto: Ruben Oreel Het is nog net niet zo dat drs. Jan Bruurs, manager Economische Sti mulering van de Kamer van Koophandel in Middelburg een diepe zucht van verlichting slaakt, maar opgelucht is hij wel. De Kwaliteits atlas, de visie van Riek Bakker en het raadsbesluit om 'ja' te zeggen te gen de masterplannen Mortiere en Stationsgebied zijn nog net op tijd gekomen. "Als die visie er niet was gekomen, als Middelburg niet op tijd had gereageerd, had Middelburg op alle fronten de boot naar de toekomst gemist en was het op economisch gebied in een neerwaartse spiraal terechtgekomen." Dat er iets met de Walcherse econo mie moet gebeuren staat voor Bruurs als een paal boven water. "De werkloosheid is relatief hoog, het havengebied is ook geen werk- gelegenheidsvetpot meer, Hoechst is opgesplitst, EPZ is aan het af slanken en hel verhaal van de Schelde in Vlissingen kent ieder een. Kortom: de Walcherse econo mie brokkelt af. En Middelburg zelf? Het bedrijventerrein Rams- burg is uil de tijd en Arnestein is hoognodig aan een opwaardering toe." Maar ook dreigde Middelburg de concurrentieslag met Goes te verliezen. "Kijk maar eens naar De Poel. Dat wordt aardig volgebouwd en heeft een uitstraling. Nu kunnen ze wel zeggen 'ja, maar het zijn voorna melijk bedrijven die uit de binnen stad daar naar toe zijn getrokken', maar het betekent wel een uitbrei ding en groeimogelijkheden van de bedrijven zelf. Het bedrijventerrein Vrijburg in Vlissingen is helaas er gens weggestopt en dat is jammer. Voor Middelburg moest dus abso luut een impuls komen en de Kwa liteitsatlas komt dan ook geen mo ment te vroeg. Ik hoop dan ook van harte dat hel Middelburgse raadsbe sluit een trendbreuk wordt." Kansen te over Volgens Bruurs zijn er mogelijkhe den te over als ze tenminste ook door de ondernemers ten volle wor den benut. "Ik heb me er altijd over verbaasd waarom bijvoorbeeld meubelzaken een enorm pand neer zetten in Arnemuiden. Koudekerke, Vlissingen en Middelburg. Waarom is niemand op het idee gekomen om te clusteren? Elders in Nederland zie je dat zo'n cluster van gelijksoortige bedrijven een enorme aantrekkingskracht heeft. Mensen gaan meubelen uit zoeken en vinden alles op één plek. Het plan Mortiere is een goed plan. Hel biedt mogelijkheden en er is nu al een ruime interesse voor. Een goed bedrijventerrein moet in de kijker worden gezet. Maak er maar een 'etalage' van. Per slot van reke ning wil iedere ondernemer, elk be drijf gezien worden. En elk bedrijf zal zich -met de ont wikkelingen van De Mortiere in het verschiet - eens goed moeten afvra gen 'wil ik hierbij horen, wil ik meeprofiteren of niet'. Als alles goed gaat, als de ondernemers er ook op inspringen komt Middel burg in een opwaartse spiraal: er komen bedrijven, mensen willen er wonen en omdat er veel mensen zijn kunnen voorzieningen zoals scholen, schouwburg en zwembad behouden blijven of zelfs worden verbeterd. Dat levert óók weer nieuwe werkgelegenheid op. En ga zo maar door." Walcheren In de visie van Bruurs is de ontwik keling van Middelburg geen zaak van Middelburg alléén. Het is een invulling van een toekomst waar heel Walcheren en misschien wel heel Zeeland bij is betrokken. Het idee om te komen tot één Walcher se gemeente is volgens Bruurs een gepasseerd station. "We hebben de herindeling gehad en een nieuwe herindeling moeten we gewoon ver geten. Alles wat daar over wordt gezegd levert 'hoge ruggen' op. Wc moeten het eerder gaan zoeken in samenwerkingsverbanden. Veel mensen uit Veere verdienen hun brood in Middelburg. Er zijn dus gezamenlijke belangen en als het bij de één regent, drupt het bij de ander. Hetzelfde geldt voor het ruimtelijk beleid, waar samenwerking moet worden gezocht bij zowel Vlissin gen als de provincie. Want laat dui delijk zijn: het rendement van het Middelburgse beleid is het grootst als hel aansluiting vindt bij regio nale en provinciale ambities." Jan Bruurs: "Middelburgse visie heeft betrekking op heel Zeeland." Foto: Ruben Oreel

de Faam | 1999 | | pagina 3