FNV bundelt krachten in nieuw Vakbondshuis 9-9-1999 eerste millennium probleem Middenstand ligt niet wakker van millennium Tuinen en fietsen 31^ c WOENSDAG 14 APRIL 1999 JAARGANG 101 - NUMMER 15 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN In Middelburg wordt vandaag, woensdag 14 april, het Vakbondshuis Walcheren geopend. In het gebouw aan het Goudend 12 bundelen de bij de FNV aangesloten bonden Abva/Ka- bo-Novon, Onderwijsbond AOb, Bouw- en Houtbond FNV, FNV-Bondgenoten en FNV-re- giowerk hun krachten. „In dit kantoor kunnen onze leden terecht met vragen en proble men", vertelt Jo Korstanje, voorzitter van het district Walcheren van de onderwijsbond. Horeca Verzekering Loopt het allemaal af met een sisser of wordt het meteen maar de 'knal van de eeuw'. Niemand weet precies welke problemen de eeuwwisse ling in computers en computergestuurde apparatuur zal veroorzaken. Ondanks de zorgen van de Kamer van Koophandel blijken middenstan ders niet geweldig ondèr de indruk van de voorspelde problematiek. De ondernemers kijken al een eindje verder: naar 2002, als de Euro wordt ingevoerd. PZC WEEKBLADEN raam, Serieus 2002 Big business informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 ENORM GROOT ASSORTIMENT Deze week met het oog op de lente en de na derende zomer extra aandacht voor tuinen en fietsen. Het wordt groen. En dat is goed. Dat stimuleert tot actie buiten. Veel werk? Vaak wel. Maar als het buiten eenmaal op orde is, kunt u er ook volop van genieten. Mooi weer nodigt ook uit om er eens op uit te trekken op de fiets. Wie z'n fiets pakt en de natuur intrekt heeft daar vele (gezonde) redenen voor. Daar om wat achtergrondinformatie over de twee- wieler in deze krant. Een reorganisatie binnen de FNV zorgde er twee jaar ge leden voor dat het kantoor van de FNV aan de Dam in Middelburg werd gesloten. „Leden moesten voor vra gen en problemen naar Goes", weet Jo Korstanje van onderwijsbond AOb. „Daar hadden we een tijde lijke huisvesting. Voor de re organisatie zaten we aan de Dam. De FNV was daar hoofd huurder en de bij de federa tie aangesloten bonden trok ken bij de FNV in. Nu is het precies andersom. De bon den zijn hoofdhuurder van het Vakbondshuis en ook FNV-regiowerk zit in hetzelf de pand". Volgens Korstanje gaat het nog steeds goed met de vakbonden. „Ons le denaantal groeit nog steeds", verklaart Korstanje. Verschillende bonden van de FNV betrekken samen het Vak bondshuis Walcheren. Op de foto staan (vlnr) Jo Korstanje (AOb), Frans Reyersen (AOb), Adje Rijk (Abva/Kabo), Verbeek (Bouw- en Floutbond) en Adrie van Belzen (FNV Bondgeno ten). foto Jaap Wolterbeek „Alleen in procenten blijft onze groei nog achter op de groei van de werkgelegen heid. Waarschijnlijk komt dat door groei van arbeidsplaat sen in een branche die van oudsher geen vakbondstra ditie heeft". De FNV is altijd sterk ge weest in de industrie en de bouw- en houtsector. „In die takken neemt het aantal ar beidsplaatsen juist af", ver telt Korstanje. „In de dienst verlening groeit het aantal arbeidsplaatsen echter, maar daar is geen vakbondstradi tie. De FNV richt zich dan nu ook juist op die dienstverle nende sector. Maar voor ons is dat natuurlijk ook een om schakeling: een havenwerker spreek je anders aan dan ie mand die bij een bank werkt". In het nieuwe Vakbondshuis Walcheren kunnen leden van de vier bonden terecht met vragen als 'hoeveel dagen krijg ik vrij bij mijn huwe lijk?', 'mag ik overwerk wei geren?' en 'hoe lang mag ik met zwangerschapsverlof?'. „Op dit soort vragen weten onze medewerkers precies het antwoord", aldus Kor stanje. „En als het nodig is verwij zen wij bijvoorbeeld door naar een jurist". Voordeel van de bundeling van krach ten is dat de bonden geza menlijk gebruik kunnen ma ken van de faciliteiten die het vakbondshuis biedt. „Het is echt de FNV-gedach- te", is Adrie van Belzen van FNV Bondgenoten van me ning. „Samen staan we sterk en het is goed voor onze le den dat er een laagdrempeli ge plaats in de regio is waar men met vragen terecht kan". door Ad Hanneman De Zeeuwse ondernemers die het millenniumprobleem serieus nemen hebben een voorsprong op de rest van Nederland. Daartegenover staat echter dat Zeeland het hoogste percenta ge zelfstandigen telt dat aan het millenniumprobleem met computers geen prioriteit toekent, namelijk twaalf tegen een gemiddeld percentage van negen in de rest van Nederland. Vooral in de horeca wordt geroepen dat het seizoen er aan komt en de zorg voor de toeristen voorrang geniet. Maar de tijd dringt. En het millenniumprobleem zou wel eens eerder kunnen beginnen. 9-9-1999 is bijvoorbeeld een datum waarop in het verleden veel 'rumbum' werd weggeschreven. Dit in het kort samengevat zegt de millenniumspecialist Cees Bekker van de Kamer van Koophandel in Zeeland. Doemdenkers menen dat de eeuwwisseling tot grote cata strofen kan leiden omdat com puters de datum 1-1-2000 niet kennen. Elektriciteitscentrales kunnen uitvallen, treinen lig gen dagen stil en of de satel lieten die een groot deel van de communicatie verzorgen wel millennium bestendig zijn is nog maar de vraag. Onder leiding van aartsopportunist J.D. Timmer lijkt het door het ministerie van economische zaken opgerichte millennium platform echter een grote hoe veelheid onbehagen als ge volg van de eeuwwisseling te kunnen wegnemen. Maar dan moeten nog meer onderne mers meewerken. Vooral de 'kleintjes' hebben een recon structie van hun software niet gepland. En juist daar wil de Kamer van Koophandel in Zeeland wat aan doen. Cees Bekker (IBM- vutter) is in staat om voor pak weg vierhonderd tot duizend gulden een millenniumbesten dig advies op tafel te leggen. „Het kan zo goedkoop omdat Economische zaken subsi dieert". De millenniumadviseur van de Kamer van Koophandel ver wijst naar een onderzoek on der enkele duizenden bedrij ven in Nederland. Dat werd begin dit jaar gepubliceerd. Uit dat onderzoek blijkt dat 43 procent van de ondernemin gen niet millennium bestendig is. Ook kwam vast te staan dat hoe kleiner een bedrijf, hoe zorgelijker de situatie is. De zwakke sectoren zijn de detail handel, horeca, reparatie be drijven, landbouw en visserij, overheid en non-profit organi saties. Voorts blijkt uit het on derzoek dat inventarisatie van verborgen problemen te wei nig plaatsvindt. Alarmsyste men, kassa's, antwoordappa raten en barcode systemen kunnen daardoor voor onaan gename verrassingen zorgen. „In Zeeland is het vooral de horeca die achterloopt. Wat zou je er van denken als tij dens de eeuwwisseling plot seling de kassa's niet meer open gaan of sprinklerinstalla ties plotseling gaan werken?" Belangrijk is volgens Bekker ook dat verzekeringen moeilijk gaan doen bij schade als ge volg van een onderschat mil lenniumprobleem. Bekker noemt een voorbeeld. „Een bedrijf dat verse groente aan verzorgingstehuizen levert wist niet of het op 2 januari in staat was om te leveren. Na onderzoek en bijstelling is het nu geregeld. Maar zou zo'n bedrijf niks doen, dan kan het Mensen die het millenniumprobleem willen oplossen kunnen bij Cees Bekker informatie krijgen. foto Jaap Wolterbeek rekenen op een schadeclaim. Een verzekering dekt die scha de niet. Ze verlangen dat er alles aan is gedaan om millen niumproblemen het hoofd te kunnen bieden. Bedrijven moeten dat kunnen aantonen. Kunnen ze dat niet, dan krij gen ze ook geen schadever goeding. Ik denk trouwens dat er wel bedrijven zullen zijn die hun problemen onvoldoende onderkennen. Een faillisse ment dreigt voor die onderne mingen". Cees Bekker is ondanks zijn jonge leeftijd al een tijdje in de Vut. IBM moest reorganise ren en gaf aan de 'oudjes' een leuke oprotpremie. „Ik ben toen in Zeeland komen wo nen". Via Start probeerde het minis terie van economische zaken mensen te vinden die voor het oplossen van millenniumpro blemen van waarde konden zijn. Maar Start wist zich geen raad en gaf de opdracht terug. Te specialistisch, oordeelde Start het uitzendbureau van de overheid. „Ze waren niet in staat de vraag van bedrijven te verta len", legt Bekker uit. Niette min begon de tijd zoetjesaan te dringen. Het project van de Kamers van Koophandel is een vervolg dat kennelijk be ter 'te vertalen' is. Het millen niumprobleem is nu bij hon derd procent van de onderne mers bekend. In november vorig jaar was vier procent niet op de hoogte van een eventueel naderend onheil. De spotjes op radio en televisie lijken daar eveneens debet aan. Zeeuwse ondernemers kun nen Cees Bekker altijd bellen. Hij zit dinsdag en woensdag ochtend in Middelburg om daar vragen te beantwoorden van zelfstandigen in Midden- en Noord-Zeeland en woens dagmiddag doet hij hetzelfde in Zeeuws-Vlaanderen, in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Terneuzen. „Mensen kunnen een spreek- uurtje aanvragen, maar ik kan ze ook documentatie toestu ren. Ik kan ze ook gelijk door verwijzen zodat ze met een quick-scan hun pc's kunnen doorlichten. Voor een klein be drijf duurt zo'n operatie pak weg een halve dag. Dit werk is zwaar gesubsidieerd en kost zo'n vierhonderd gulden". door Joep Bremmers Jochem Schmetz van Duifhui zen Lederwaren in de Middel burgse Geerepassage breekt zijn hoofd niet over het millen niumprobleem. „Daar hoef ik niet over na te denken", ver klaart Schmetz. „Duifhuizen heeft meerdere filialen en dit soort zaken worden vanuit het hoofdkantoor geregeld. Voor de kassa wordt door de leve rancier nieuwe software ge schreven en het alarmsysteem was al millennium-proof. Al leen de pin-betaalautomaat zou ik niet weten, maar dat is natuurlijk ook niet onze zorg. Nee, volgens mij kunnen we Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b v Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (Verkoopleider) (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Lisetta de Witte (0118) 484313 (pnve (0118) 471876). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Enrico Joziasse (0118) 484308 (privé (0118) 614600). Redactie: Joep Bremmers (a.i.), (0118) 484276. Chef-redacteur: Ad Hanneman. (0118) 484275 Of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen Druktechniek: offsetrotalie. Sluitingstijd redactie: maandag 10 00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vtissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 165.775ex. Ad Verschoore: „Alle apparatuur die de afgelopen tien jaar is verkocht is in elk geval millennium-proof. zonder zorgen 2000 in". Niet alleen bedrijfsleider Schmetz van Duifhuizen verwacht geen grote problemen. Ook Arnold Eggink van Outfit Menswear aan de Pottenmarkt in Middelburg maakt zich niet zenuwachtig. „Belangrijk zijn de kassa en de geldautomaat", is Eggink van mening. Volgens de leveran cier zijn er geen problemen en mijn voorraad heb ik niet in de computer. Tja, het alarmsys teem... dat zou ik eigenlijk nog eens na moeten vragen". Volgens Eggink wordt het mil- leniumprobleem wel degelijk serieus genomen door de middenstanders. Eggink: „Hoewel ik geen grote proble men verwacht moet je het toch wel serieus nemen en eens goed nagaan of je risi co's loopt. Voor ons zou het ook niet zo rampzalig zijn. Er kan hier gewoon niet zoveel fout gaan. Maar als je kijkt naar een zie kenhuis of een luchtvaart maatschappij, dat is wel iets heel anders. Het probleem is nu al zo lang bekend dat ik er vanuit ga dat ook mijn leveranciers hun maatregelen getroffen heb ben". Eggink hoort ook andere berichten uit de ondernemers wereld. „Ik ben ook over dit onderwerp ook door een vak blad van ons ondervraagd. Die wisten me te vertellen dat er ondernemers zijn die een dag later open gaan in de nieuwe eeuw. Maar dat vindt ik overdreven. Als in elk geval het licht maar aan gaat, want zonder licht kunnen we niet presteren". Ook winkeliers die haast tot over hun oren in de moderne apparatuur zitten proberen zich zo goed mogelijk voor te bereiden op eventuele verras singen. „Ik ben eens nage gaan wat de eeuwwisseling mogelijk kan veroorzaken", doet Ad Verschoore van Foto Verschoore in Vlissingen uit de doeken. „Maar de appara tuur die wij in huis hebben is zo nieuw dat het haast niet fout kan gaan". Vragen van klanten over aangeschafte ap paratuur krijgt Verschoore nauwelijks. „Alleen bedrijven die bij ons bijvoorbeeld aan fax of een digitale camera hebben gekocht vragen of het millenniumproof is. Maar die moeten zich ook indekken naar hun eigen klanten toe. Dat soort vragen speel ik door naar mijn leveranciers en tot nu toe zijn er nog geen pro blemen geweest". Ad Verschoore verwacht dat het millenniumprobleem wel zal meevallen. „Als het licht het niet doet dan ben ik niet de enige die daar last van heeft, dan moeten we maar een dagje later open gaan". Verschoore voorziet meer problemen in 2002, als de Euro wordt ingevoerd. „Ik denk dat de invoering van de Euro meer teweeg zal bren gen. De nieuwe munt wordt in één maand op de markt gebracht, dat zou beter in één dag kun nen. Niet alleen de invoering zelf zal voor problemen zor gen. Ook het feit dat de markt in Europa open wordt. Ik ben bang dat er nog meer franchi- se-ondernemingen komen en dat de speciaalzaken steeds meer naar de achtergrond ver dwijnen. Prijs wordt steeds belangrijker en kennis steeds minder", schoore. voorspelt Ver- Wim van der Wal heeft een herenmodezaak in de Vlissing- se Walstraat en reageert laco niek als hem naar het millen niumprobleem wordt ge vraagd. „Het wordt ons alle maal aangepraat", is de stelli ge overtuiging van Wim van der Wal. „Iemand die nog met oude software op de compu ter werkt zou hooguit in de problemen met de datum kun nen komen. Zelf heb ik mijn computer al ingesteld op 2001 en dat gaf geen problemen. Ik maak me dan ook absoluut geen zor gen". Net als zijn collega Ad Verschoore voorziet Van der Wal grotere problemen bij de invoering van de Europese munt. „Dat is ontzettend veel werk en zal eerder voor pro blemen zorgen. Het enige wat een probleem zou kunnen worden met de eeuwwisseling is dat het waarschijnlijk een gigantisch feest wordt. Als dat maar niet uit de hand gaat lo pen... Verder is het te hopen dat de Delta Nuts zijn zaakjes voor elkaar heeft. Maar als het fout gaat en het licht kan niet aan, dan is er nog niets aan de hand. Dan moeten we maar een dag later open gaan. Ver der wordt de markt nu al over spoeld met millenniumitems. In onze branche zijn er al vest jes en giletjes met 2000 erop. Het millennium is gewoon big business", vertelt Van der Wal tot besluit. (advertentie) Deze week: Interview Kamer van Koophandel Gemeentelijke belastingen Onderwijs in allochtone levende talen advertentie OCCASIONS 2 - DAAGSE In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT weer heel veel informatie over uitgaan in Midden-Zeeland en natuurlijk handige ladders met films, podiumkun sten en exposities. Deze week onder meer aandacht voor Message in a Bottle, een nieuwe speelfilm met in de hoofdrollen Kevin Costner en Paul Newman. De Titanic is gekozen tot beste bioscoop film van 1998. De gevierde rolprent won in maar liefst drie categorieën. Op verschillende plaatsen in Zeeland wordt van 17 april tot en met 5 mei het festival Cultureel Gekleurd gehouden. In De Vroone in Kapelle treedt 16 april de Vlaamse theaterpersoonlijkheid Willem Vermandere op. Deze week in de Woningkrant: directeur!bestuurder J.P. Onderdijk van Woon goed Middelburg beeft af scheid genomen van 'zijn' woningcorporatie. De di recteur! best uurder gaat met pre-pensioen. Wel zal hij zich nog inzetten voor BOOG, de projectontwik kelaar die is verbonden aan Woon goed. De Regionale Woningbouwvereniging Samenwerking in Goes bouwt een appartementengebouw aan het Karei Doormanhof in Goes en eengezinswoningen in De Schanse in Wilhelminadorp. advertentie ACTUEEL én VOORDELIG!

de Faam | 1999 | | pagina 1