HET GROOTSE INDOOR KARTCENTRUM VAN ZEELAND NU IN MIDDELBURG OPENING ZATERDAG 17 APRIL A.S. WIN 750 GULDEN Ziekenhuis Walcheren zorg ziekenhuis verhuist naar andere afdeling Verwijzingen voor parkeerders Dr. R.H.K. Batenburg nieuwe kaakchirurg Amesteinweg 19, Telefoon 0118 - 61 74 75 Fax 0118 - 61 74 22 Vanzelfsprekend bent u ook van harte welkom om zomaar eens een kijkje te komen nemen. Om ook definitief de smaak van het karten te pakken te krijgen. leder kwartaal wordt de snelste karter van Indoor Karting Middelburg beloond met 750 gulden. De stand zal dagelijks worden weergegeven, zodat u uw ei gen snelheid kunt aanschouwen. Speciale arrangementen voor uw kinderpartijtje/ zoals een kindermenu en karten op speciale kinderkarts. Ook bieden wij de mogelijkheden voor bedrijven, om aan de SPECIALE BEDRIJFSCOMPETITIE deel te nemen. Indien u uitgebreide informatie wilt betreffende de diverse arrangementen en/of eetmogelijkheden, vraag dan vrijblijvend extra documentatie aan. Verder beschikt het kartcentrum over een horecaruimte, waardoor er diverse arrangementen samen te stellen zijn voor groepen en bedrijven. Een keertje karten hoeft niet duur te zijn. Voor slechts ƒ25,- per persoon waant men zich tijdelijk op een racecircuit. Ook voor de diverse arrangementen voor groepen en be drijven gelden aantrekkelijke tarieven. OPENINGSTIJDEN: ZONDAG T/M DONDERDAG van 11.00 tot 23.00 uur VRIJDAG EN ZATERDAG van 11.00 tot 24.00 uur. Veiligheid staat bij Indoor Karting Middelburg hoog in het vaandel. Door de exact gedoseerde hoeveelheid grip, de meeverende boarding ('s avonds verlichte boarding) en de breedte van de baan is de kans op calamiteiten vrijwel ni hil. Bovendien houdt tijdens de races een team van baancommissarissen een oplettend oogje in het zeil. Kataly satoren op de karts en een goed afzuigsysteem zorgen voor verse lucht op de baan. Voor de noodzakelijke kle ding en helm wordt eveneens gezorgd. Hoe kunt u ons bereiken? Wij bevinden ons hier! Karten is de sensatie. Wie eenmaal op de kartbaan een snelheids-injectie gekregen heeft, is voorgoed in de ban van deze opwindende motorsport die zich afspeelt in een ambiance van vriendelijke competitie. Kruip bij Indoor Kar ting Middelburg in de huid van bekende coureurs en verge lijk uw moed en behendigheid met vrienden, kennissen, collega's of relaties. En na afloop ontvangt u een compleet overzicht van het rondeverloop en de eindrangschikking. Het is ook mogelijk om winnaar(s) te belonen met prijzen en/of champagne. Indoor Karting Middelburg beschikt over een 450 meter lange asfaltbaan die tijdens één heat van twaalf minuten geen seconde verveelt. Uitgerust met supersnelle 200 cc karts kunt u een snelheid bereiken van 75 kilometer per uur. Nog sneller door de bocht, nog meer adrenaline! PERIODIEK BERICHT VAN HET ZIEKENHUIS WALCHEREN nummer 9, april 1999 12 FAAM/VLISSINGER Woensdag 14 april 1999 Vanuit Rotterdam, richting Bergen op Goes. Via de A58 afrit 38 Arnestein. U begeeft zich nu op de Nieuwlandseweg. U neemt nu de eerste afslag aan het einde van de afrit en gaat hier rechtsaf. Hierna neemt u de 2e afslag links en aan het einde van deze weg ziet u aan de linkerkant het nieuwe Indoor Karting Middelburg. ARNESTEIN Sinds begin januari werkt Dr R.H.K. Batenburg als kaakchirurg in het Ziekenhuis Walcheren. Het gaat om een uitbreiding van dit specialisme: hij is bin nen de maatschap van kaakchirurgen de derde spe cialist. Dr. Batenburg volgde zijn medische opleiding aan de universiteit van Groningen. De maatschap van kaakchirurgen werkt behalve op Walcheren ook in het Goese Oosterscheldeziekenhuis. Andere recente en komende mutaties: internist-oncoloog Dr. G.J.Creemers neemt bin nenkort afscheid van het ziekenhuis. Hij wordt opgevolgd door dr. L.G.M. Kerkhofs, die zijn oplei ding volgde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. drs. T.P.van Es is begin dit jaar vertrokken als apo theker. Hij is hoofd geworden van de Maatschap Apotheek Zeeuwse Ziekenhuizen in Goes. komend najaar gaat gynaecoloog H.K.A.Snick uit Vlissingen met pensioen. Hij zal worden opgevolgd door dr S. de Boer uit Leeuwarden. Vijf specialisten vieren dit jaar hun zilveren jubileum in dienst van de ziekenhuiszorg op Walcheren. Het zijn de gynaecoloog E.M.Bourez, de internist H. Kettner, de neuroloog Dr. H.L. Knook en de chi rurgen A.Vos en J.A.Kriele. Dr. Batenburg. Foto Ruben Oreel De geriatrische zorg, de behandeling van ouderen met meervoudige problematiek, in Ziekenhuis Walcheren wordt verplaatst naar een andere afde ling. Dat gebeurt na de zomer. Dan zullen de bedden voor geriatrische patiënten niet langer in de speciale nieuwbouw-afdeling staan, maar op de vierde etage Noord. Daar heeft ook de afdeling neurologie haar bedden. Zo komt een grotere afdeling tot stand en dat zal naar de inschatting van de directie een gun stig effect op de zorgverlening hebben. Directeur patiëntenzorg J.W.van den Blink: „Er is geen sprake van dat geriatrie als specialisme uit het ziekenhuis zal verdwijnen. Bedoeling van de reorganisatie is vooral het werk beter te verdelen. Op de afdeling Noord 4 met 42 bedden waar geriatrie deel van uitmaakt, is een duidelijk doelmatiger inzet van verpleegkundig personeel mogelijk dan wanneer je het beschikbare personeel moet verdelen over twee heel verschil lende afdelingen." Spijtig vindt de directie van Ziekenhuis Walcheren het wel, dat als gevolg van de reorganisatie geriatrie de huisvesting in de speciaal in 1993 aangebouwde afdeling moet opgeven: „Ruimtelijk gaat de situatie er op achteruit. Aan de zorgverlening zelf hoeft dat niks af te doen. Het is binnen de ziekenhuiszorg in Nederland niet onge bruikelijk om verschillende specialismen bij elkaar te zetten als ze elkaar niet bijten. Er zullen evenveel geriatrische patiënten behandeld kunnen worden als voorheen. In samenwerking met Thuiszorg Walcheren en de verpleeghuizen zullen we boven dien blijven kijken hoe het geheel van de ouderen zorg in het werkgebied verbeterd kan worden." Ombuiging De logistieke aanpassingen bij de geriatrie vormen een onderdeel van de bezuinigingsplannen, die in Ziekenhuis Walcheren in de fase van uitvoering komen. Zoals al eerder gemeld is het ziekenhuis bezig aan een omvangrijke ombuiging, die moet voorkomen dat er een tekort van 4,5 miljoen gulden ontstaat. Daarvoor is er de afgelopen maanden al druk gewerkt om uiteindelijk 67 volledige arbeids plaatsen geleidelijk op te heffen. De overheveling van de afdeling Geriatrie naar Noord 4 past in dit geheel. Door het samenbrengen van neurologie en geriatrie op de vierde etage Noord kan met minder personeel meer werk wor den gedaan. De oplossing scheelt vijftien verpleeg kundige plaatsen in het kader van de bezuinigingen. Directeur algemene zaken drs. G.A.A.M. Bogaerts: „Alleen al door deze combinatie van afdelingen kan bijna de helft van de personeelsombuigingen in de verpleegkundige sector worden gerealiseerd." Peil handhaven Bij de ombuigingsoperatie is het nadrukkelijk niet de bedoeling geweest de zorgverlening of het aantal specialismen op Walcheren terug te brengen. Van den Blink: „Uitgangspunt was voor ons: we handha ven het bestaande pakket aan zorg en specialistische hulp. We schrappen geen taken. We vinden dat het hele scala aan voorzieningen voor de Walcherse bevolking beschikbaar moet blijven." De veranderingen in de geriatrische zorg spelen na de zomer, niet alle ombuigingen zullen op zo'n korte termijn hun beslag krijgen. Directeur Bogaerts gaat er van uit dat het hele pakket aan maatregelen over een periode van anderhalf tot twee jaar wordt uit gevoerd.: „Niet alles hoeft in één keer te gebeuren." Bij de uitvoering verwacht drs. Bogaerts niettemin tijdelijk hier en daar knelpunten. De ombuigingen gaan uit van een aantal veranderingen in de organi satie en van verlies van (67) arbeidsplaatsen. Bij dat laatste onderdeel heeft het Ziekenhuis Walcheren personeel, dat overtollig wordt toegezegd financieel te zullen helpen bij vertrek naar een nieuwe baan. „In de praktijk blijkt die mobiliteitbijdrage meer mensen sneller tot het zoeken naar een nieuwe baan te hebben aangezet dan we aanvankelijk hebben gedacht. Daardoor verdwijnen er dus vlugger perso neelsleden. Een groot deel van die personele doel stelling is nu al bereikt. Het mobiliteitsplan werkt. En wel zó snel, dat het nu extra werkdruk begint te leggen op sommige afdelingen. Dat is een van de knelpunten, waarmee we nog wel een poosje te maken zullen krijgen." Sinds begin april kan de achterstand in het werk van de cardiologen in het Vlissingse ziekenhuis worden weggewerkt. Er is daarvoor nu ook een vierde cardioloog beschikbaar. De afgelopen periode was er sprake van een tekort aan mankracht doordat van de normale bezetting van drie cardiologen er één door ziekte wegviel. Dat heeft tot een achterstand in de werkzaamheden geleid. Door zijn terugkeer en de inzet van een vier de cardioloog kunnen uitgestelde afspraken de komende maanden worden ingehaald. Sinds enige tijd krijgen bezoekers voor het zieken huis aanwijzingen over de parkeermogelijkheden. Aan de Koudekerkseweg zijn ANWB-borden geplaatst, waarin wordt verwezen naar de drie beschikbare parkeerterreinen. Daarbij wordt ver meld of het voorterrein 'vol'of nog vrij is. Feilloos werkten de borden de eerste tijd nog niet. Herhaaldelijk kwam het voor, dat het parkeerter rein als 'vrij' werd aangegeven, terwijl het in de prak tijk al vol auto's stond Ook het omgekeerde kwam voor: als het terrein als 'vol'werd aangegeven, bleek het soms nog wel parkeerruimte te bieden. De leve rancier is bezig de borden aan te passen, zodat de juiste informatie erop verschijnt. Foto Ruben Oreel De apparatuur in het ziekenhuis in Vlissingen is nage noeg klaar voor de wisseling van de eeuw. In samen spraak met de leveranciers is gevoelige technologie uitge breid getest en gescreend. Daarbij werd de apparatuur voor enkele tonnen aangepast of vervangen om millenni um-proof te zijn bij de overgang van 1999 naar 2000. Directeur algemene zaken Bogaerts: „Met onze eigen apparatuur lopen patiënten geen risico's. Wat we tot nu toe tegen zijn gekomen, viel mee. Bij de ruimte voor investeringen dit jaar is er overigens met de overgang naar het nieuwe millennium en eventuele problemen rekening gehouden.Toch wordt het personeel bij de jaar wisseling in staat van verhoogde paraatheid gebracht. De vraag blijft nog of ook alle van buiten komende voorzie ningen zullen werken. Te denken is aan levering van ener gie en water, gas en telefoon. Het zijn vooral deze exter ne factoren, die zullen bepalen hoe groot de perso neelsbezetting met oudjaar werkelijk zal zijn. Ziekenhuis Walcheren streeft er overigens naar dan zo min mogelijk patiënten in huis te hebben. Er worden bijvoorbeeld geen operaties gepland. Met spoedoperaties en bevallingen in het ziekenhuis wordt natuurlijk wel rekening gehouden. Ook onder normale omstandigheden kan het ziekenhuis terugvallen op noodvoorzieningen als zich - bij de leve ring van electriciteit bijvoorbeeld - problemen zouden voordoen. Dat is eveneens bij de overgang naar de vol gende eeuw het geval. Ziekenhuis Walcheren beschikt daarvoor over een noodaggregaat en een oliereserve. Het komt steeds vaker voor dat de afdeling Spoedeisende Hulp in Ziekenhuis Walcheren in de problemen komt doordat er patiënten verschijnen voor zaken, waarmee ze bij hun huisarts moeten zijn. Die pro blemen worden versterkt als gevolg van onderbezetting op Spoedeisende Hulp. Directeur patiëntenzorg Van den Blink: „In heel Nederland, en ook op Walcheren, zie je een tekort aan personeel op de EHBO-afdelingen. Dat komt omdat het steeds lastiger wordt arts-assistenten te krijgen voor de eerste opvang van patiënten." Op Walchee«n leidt dit er toe, dat de EHBO regelmatig onderbemand is. Mensen - die uit zichzelf naar Spoedeisende Hulp komen - moeten daardoor vaker wachten voor er hulp beschikbaar is. Van den Blink: „Die wachttijd is voor niemand prettig en zeker niet voor de patiënt. Ze kan vermeden worden, als mensen de juiste weg volgen. Eerst naar de huisarts gaan. Die is er om te zorgen voor de eerste opvang. Hij verwijst als het nood zakelijk is door naar Spoedeisende Hulp en kondigt dat telefonisch aan. Dan kan ook tijdig een aits of assistent arts worden gewaarschuwd. Zo hoeft ook de eerste hulp verlening in het ziekenhuis niet verstopt te raken. Dat gebeurt nu wel, en niet alleen in de drukke zomermaan den. Ook afgelopen maanden kwamen herhaaldelijk onnodige wachttijden voor doordat patiënten op eigen houtje kwamen en niet via de huisarts waren verwezen." Walcheron

de Faam | 1999 | | pagina 12