XPOSITIES Flexnight en Crash 'n Burn in de Piek Alex d*Electrique in Goes Avondj ie uit met Vlaanderens warmste theatermens Berichten van de straat: kamertheater in Goes DONDERDAG 15 APRIL VRIJDAG 16 APRIL ZATERDAG 17 APRIL ZONDAG 18 APRIL DINSDAG 20 APRIL WOENSDAG 21 APRIL REGIONALE DOMBURG GOES KATTENDIJKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG RITTHEM SINT LAURENS VEERE VLISSINGEN WISSENKERKE WOLPHAARTSDIJK Fay Lovsky in de Stadsschouwburg Van 17 april tot en met 5 mei staat Zeeland in het teken van het festival Cultureel Ge kleurd. In zes gemeenten vinden in die periode vijftig culturele activiteiten plaats op gebied van muziek, literatuur, informatie en film uit niet-westerse culturen. Het tiende festi val wordt zaterdag 17 april geopend met de première van de voorstelling R-U-Ready door de theatergroep Delta. Alex d'Electrique is al vele jaren een trou we verschijning in Podium 't Beest te Goes. Alle voorstellingen van het collec tief waren er te zien. Donderdag 15 en vrijdag 16 april speelt Alex d'Electrique 'Woyzeck'. Het gaat om totaaltheater. Literair Ontmoetingen Willem Vermandere, een getalenteerd theaterman brengt 16 april een bezoek je aan De Vroone in Kapelle. Met zijn hartverwarmende theaterprogramma 'Mijn Vlaanderenland' zingt en verteld hij over zijn kijk op het leven. Inwoners van Goes kunnen deze week theater-aan-huis krijgen. Van vrijdag 16 tot en met maandag 19 juni wordt het theater project „Berichten van de straat" in de binnen stad gebracht. Fay Lovsky speelt samen met La Bande Des sinée de muzikale voorstelling The Next Generation in de Stadsschouwburg in Mid delburg. De voorstelling wordt vrijdag 16 april om 20 uur gespeeld. Vrijdag 16 april houdt Flex Records in sa menwerking met de Piek een Flexnight in de Piek in Vlissingen. De band Waza Roots treedt op en Flex Sound System zorgt voor verdere muzikale omlijsting. De Flexnight begint om 21 uur en het optreden van Waza Sound om 23 uur. Zaterdag 17 april speelt de Zuid-Bevelandse formatie Crash 'n Burn in de Piek. Woensdag 14 april 1999 FAAM/VLISSINGER 11 Donderdag 15 april t/m woensdag 21 april Theater De Parel, Domburg; Cabarettrio Niet Schieten, een reprise van hun programma Taboe', 20 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; 'Figuranten' van Arnon Grunberg, literair theater, 20 uur. Arsenaaltheater, Vlissingen; Theatergroep Delta, jongerenvoorstelling 'R-U-Readyl', 20.30 uur. Podium 't Beest, Goes; Alex d'Electrique, 'Woyzeck', 20.30 uur. Ned. Hervormde Kerk, Nieuw- en St. Joosland; Muziekvereniging Onda en Vocaal En semble Sint Laurens, 20 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Fay Lovsky en La Bande Dessinée, concert 'The next generation', 20 uur. De Vroone, Kapelle; Willem Vermandere, theaterprogramma 'Mijn Vlaanderenland', 20 uur. Huize 's-Hertogenbosch, Middelburg; Hans Zomer, bas-bariton en Marianne Boer, vleu gel, 20.15 uur. Podium 't Beest, Goes; Alex d'Electrique, 'Woyzeck', 20.30 uur. De Poort van Antwerpen, Rilland; Cajun- Zydecoparty met een optreden van de River Zydeco Band, 21 uur. De Piek, Vlissingen; Flex Night, 21 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Best of Both Worlds: het Zeeuws Jeugdor kest en de Walcherse popgroep Sound Circus spelen compositie van Wiek Hijmans, 21 uur. Wijkcentrum De Zwaan, Oost-Souburg; Toneelvereniging Stee, 'Vader zit op rozen', 20 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Jazz Dans Joke Louwerse, 'Back off, eigentijdse musi cal, 20 uur. Arsenaaltheater, Vlissingen; Theatergroep Delta, jongerenvoorstelling 'R-U-Readyl', 20.30 uur. Minitheater, Middelburg; Het Middelburgs Theater, toneelstuk 'Verf', 20.30 uur. De Piek, Vlissingen; Crash Burn, rock, 22 uur. The Nighttrain, Middelburg; Best of Both Worlds: het Zeeuws Jeugdorkest en de Walcherse popgroep Sound Circus spelen compositie van Wiek Hijmans, 21 uur. Lady Madeleine, Middelburg; Gitaarduo Sietske Hoogendoorn en Rein Kooien, renais sance-, barok- en klassieke muziek. Flagman Ahaed, 'klassieke' songs en eigen num mers, 10.30 uur. Minitheater, Middelburg; Het Middelburgs Theater, toneelstuk'Verf', 14.30 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Jazz Dans Joke Louwerse, 'Back off, eigentijdse musi cal, 15 uur. Arsenaaltheater, Vlissingen; Bigband Evergreens, 15 uur. Strandpaviljoen Panta Rhei, Vlissingen; Ries en Giel, akoestische covers, 17 uur. Café 't Schuttershof, Middelburg; G-String, covers variërend van funk, soul tot ballads, 17 uur. Grote Kerk, Goes; Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga, 13.30 uur. The Nighttrain, Middelburg; Theatergroep Delta, jongerenvoorstelling 'R-U-Readyl', 20 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Acda De Munnik, 'Deel II', 20 uur. E Donderdag 15 april t/m woensdag 21 april Marie Tak van Poortvliet Museum, Ooststraat 10a, Lucie van Dam van Isselt (1871-1949), 'Meizoentjes' schilderijen en andere werken uit haar beginperiode. Di. t/m zo. van 13-17 uur. Badhotel, Domburgseweg 1a, Machteld Tuinstra, schilderijen 'Zee land ingelijst'. Dagelijks van 12-23 uur. Kunstuitleen De Bevelanden, Wijngaardstraat 3, Zeeuwse kunste naars, diverse werken. Wo. t/m za. van 13-17 uur. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singelstraat 13, 150 jaar Koninklijk Medisch Genootschap. Di. t/m vr. van 10-17 uur. Za. van 13-16 uur. Stadskantoor, Oostsingel 2, Kunstenaars-collectief Atelier Heren plaats, 'Outsider art'. Ma. t/m do. van 9-17 uur. Vr. van 9-12 uur. Galerie Van den Berge, Wijngaardstraat 3, Thorvaldur Thorstein; 'Vi siting hour' installatie fotowerken. Cécille Verwaaijen; schilderijen. Do. en vr. van 13.30-17.30 uur. Za. van 13-17 uur. Galerie llona, Dorpsstraat 23-25, llona Schmit, naïeve schilderijen. Za. van 14-17 uur. Depot, 't Zanddorp 68, Willem Pastoor; sieraden. Bart Stuart; beel den. Zo. en ma. van 14-17 uur. Atelier-Galerie Veurink, Vlissingsestraat 14, Philip Veurink, schilde rijen. Vr. van 13-17 uur. Za. van 10-12.30 uur. De Vleeshal, Markt, Holland Kindergarten Japan Bondage, samen gesteld door Camiel van Winkel. Di. t/m zo. van 13-17 uur. Kabinetten van de Vleeshal, Zusterstraat 7, Paul Kooiker, 'Utrechtse krop' collectie medische fotografie Utrechts Universiteitsmuseum. Di. t/m zo. van 13-17 uur. Galerie 'T', Turfkaai 25-27, Juul Kortekaas, 'Ode aan de Iris' een 12 meter lang schilderij. Do. t/m za. van 11-16 uur. Zeeuws Museum, Abdij, Lucie van Dam van Isselt (1871-1949), 'Meizoentjes' schilderijen, aquarellen en tekeningen uit haar Haagse tijd. Ma. t/m za. van 11-17 uur. Zon- en feestdagen van 12-17 uur. De Drukkery, Markt 51, Jan Zembsch, schilderijen. Ma. van 11-18 uur. Di., wo. en vr. van 9-18 uur. Do. van 9-21 uur. Za. van 9-17 uur. Vensters Caesuur, Lange Noordstraat 67, Bavo Olbrechts, 'Monster monster' tekeningen. 24 uur per dag. GHL, Gravenstraat 63, Els Snijder. Di. t/m zo. van 13-17 uur. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, Wim Krul; zwart-wit foto's. Willem Enzinck; gedichten. 'Ballade van het hout'. Zo. en di. t/m vr. van 10-17 uur. Ma. en za. van 12-17 uur. Verzorgingshuis De Zoute Viever, Dongestraat 1, Willemien van Nassau-Damen, Madeleine Voet en Ineke Holtkamp-van de Kreeke, olieverfschilderijen. Thea Vreeke, sprookjesvoorstelling. Tijdens kan tooruren. Watertoren, Vlissingsestraat 239, Jasper Goedman, Raymond Min nen, Jan van Asbeck, Peter Vermeulen en Bo de Jong, presentatie van vijf solotentoonstellingen. Vr. t/m zo. van 12-17 uur. Fort Rammekens, Rammenkenshoek, Expositie in het kader van honderd jaar Staatsbosbeheer Di. t/m zo. van 13-17 uur. Boerderijgalerie De Osseberg, Singelweg 11Anneke Coppoolse; keramiek. Mieke Fielmich; schilderijen. Go de Graaf; schilderijen. Ma. t/m za. van 14-17 uur. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27, Liesbeth Boone-Davidse; foto's. Frans Dingemanse; 'Messen', antieke Zeeuwse Mesheften. Collectie van de Schotse huizen en particuliere collectie, ;Mutsen', die horen bij de Zeeuwse streekdrachten. Ma. t/m za. van 12-17 uur. Zo. van 13-17 uur. Stedelijk Museum, Bellamypark 19, Frans Maas (1903-1977), een overzicht van zijn werk. 'Schatten uit de Schelde', tentoonstelling over de wrakopruiming in de Westerschelde. Ma. t/m vr. van 10-17 uur. Za. en zo. van 13-17 uur. Galerie De Praktijk, Voorstraat 15, Berry Kuiper, 'Meesterlijk' olie verfschilderijen. Donderdag, vrijdag en zaterdag van 13-17 uur. Galerie De Hoekweide, Nazareth 4, Sjoerd van den Boom; acryl- schilderijen. Simon Woudwijk; schilderijen, aquarellen en bronzen beelden. Donderdag, vrijdag en zaterdag van 13-17 uur. Delta opent Cultureel Gekleurd Die première is in het Arse naaltheater te Vlissingen. Be kende acteurs spelen, in een discosetting, de voorstelling Meesterdrummer Ali N'Diaye Rose: een van de gasten tijdens het festival Cultureel Gekleurd. foto Susanne Kurz Woyzeck staart vanuit zijn bank naar een batterij televi sies. Naast hem zit een man die hij ervan verdenkt zijn vriend te zijn. Vanuit zijn bank zapt hij over de kanalen. Op de beeldbuizen verschijnen pratende hoofden die van vrouwen zouden kunnen zijn. Gebiologeerd slikt Woyzeck alles. Alle voorstellingen, sinds „Haaienplaneet" zijn in 't Beest te Goes te zien geweest. En telkens is het genieten van een totaal eigen theaterwe reld. Alex d'Electrique wrikt aan de fundamenten van de goede smaak en met de brok stukken van de werkelijkheid wordt een eigen wereld met wetten in elkaar getimmerd, ledereen binnen het collectief houdt zich bezig met verschil lende disciplines. Ze schrijven of bewerken zelf hun teksten, maken de decors en attribu ten, bedenken speciale effec ten, ontwikkelen hun persona ges en componeren de mu ziek. Alle elementen komen aan bod en de toeschouwer wordt overstelpt door een we reld vol drift, angst, liefde, ge weld, helder inzicht en humor. Beide voorstelling in Goes be ginnen om 20.30 uur. Entree 22,50, met pas 17,50. samen met Zeeuwse jonge ren. Het stuk gaat over jonge ren, dromen en idealen. De zelfde voorstelling is 21 en 23 april in discotheek The Night train te Middelburg en op za terdag 24 april in 't Beest te Goes. Verder op 30 april bij dansschool Janvier te Goes. Maar het Festival Cultureel Gekleurd heeft méér te bie den. In Goes bijvoorbeeld, waar belangstellenden samen kunnen ontbijten en praten over kunst en cultuur. Dat kan zondagochtend 18 april a.s. in Podium 't Beest tijdens een multicultureel ontbijt. Belang stellenden kunnen om 10 uur aan tafel. Drie insiders op gebied van kunst en cultuur zullen tijdens het ontbijt hun visie geven op de vraag in hoeverre kunst en cultuur een bijdrage leveren aan de nieuwe, multiculturele wereld. Het ontbijt wordt mu zikaal omlijst door Dilaver Göktas, de presentatie van de ochtend is in handen van Nel lie Oosthoek. Uitgenodigd voor een inleiding zijn Ma- hindra Goercharan, Reinjan Mulder namens uitgeverij De Geus en Pascal Nicolas. Eerst genoemde is specialist op ge bied van niet-westerse pop en probeert onder meer Suri naams en Marokkaans talent in Nederland meer naamsbe kendheid te geven. Volgens Mahindra hebben de poppo dia zonder migranten geen toekomst. Reinjan Mulder gaat in op de rol van buitenlandse auteurs. De uitgever besteedt veel aan dacht aan wereldliteratuur. Uitgenodigd voor het multi cultureel ontbijt is verder Pas cal Nicolas. Hij heeft de zake lijke leiding over het dansge zelschap Hush Hush. Hij heeft vastgesteld dat veel interna tionale en interculturele con tacten oppervlakkig zijn en dat zonder gelijkwaardige betrok kenheid er geen sprake kan zijn van multiculturele ont moetingen. Overigens kunnen plaatsen voor dit ontbijt alleen worden gereserveerd via stichting COS Zeeland, tel. 0113-250051. Ook literair biedt Cultureel Ge kleurd 't een en ander. Op donderdag 22 april komen twee allochtone schrijvers naar Middelburg. Het gaat om de uit Somalië afkomstige Yasmine Alia en de Liberiaan se schrijver Vamba Sherif. De laatste debuteert deze maand met de roman 'Het land van de vaders". Dezelfde schrijver geeft daags erop een lezing in de Openbare Bibliotheek van Goes. Bijzondere films zijn er ook. Het Schuttershoftheater brengt films uit Afrika, Indo nesië, Iran en Mongolië onder het motto: Trans Global, of wel: Cinema zonder grenzen. Het festival opent op filmge bied met de revelatie van het afgelopen jaar: 'State of Dogs'. Het gaat om een zeer poëtische verfilming over le ven en dood, natuur, verlei ding en hartstocht. Het ver haal speelt in de Mongoolse hoofdstad Ulan Batur, waar honderdduizenden straathon den leven. Het stadsbestuur heeft iemand in dienst om ze af te schieten, ondanks het ge loof dat overleden honden reïncarneren als mensen, (donderdag 15 april, aanv. 19.30 uur). Donderdag 15 en vrijdag 16 april draait in Podium 't Beest te Goes 'Buud Yam". De film speelt in het Afrika van de ne gentiende eeuw, aan de oe vers van de rivier de Niger. Aanvang beide avonden 19.30 uur. Muziek, ontmoetingen en feest zijn eveneens onderde len van het festival. De Turkse gemeenschap Walcheren houdt zaterdag 17 en zondag 18 april een open dag in de Moskee te Middelburg (De- merary) en op zaterdag 18 april is er 's avonds in Open Hof te Vlissingen een thema avond met en over Turkse en Nederlandse vrouwen in een multiculturele samenleving. Vrijdag 23 april is er een inter cultureel kinderfeest in de Stadsschouwburg Middel burg. Verder een Indiase avond met muziek en dans in de Paraplu/ Open Hof Vlissin gen en de Molukse gemeen schap organiseert dan Plaza Mae Uku in Oost Souburg. Daarbij wordt uiteraard aan dacht besteed aan de actuele situatie op Ambon. Op later datum, 28 april, zal in 't Beest te Goes de koningin der zigeuners, Esma Redjapo- va, optreden. Een uniek con cert dat een brug slaat tussen Noord-lndia en Europa. Het belooft volgens de organisatie één der hooggtepunten van het festival te worden. Op 1 mei zal in 't Beest een concert worden gegeven door Ali N'Diaye Roise, meesterdrum mer, met zijn ensemble. Overigens zal het Festival Cul tureel Gekleurd uitvoerig wor den belicht in de speciale fes tivalkrant die deze week in Zeeland verschijnt en waarin het totale programma gede tailleerd wordt belicht. Het is het enige optreden dat Vermandere dit seizoen in Zeeland geeft. Willem Vermandere treedt op met zijn twee muzikale com- panen Freddy Desmedt (fluit/klarinet) en Pol Depoor- ter (gitaren en mandoline). Samen met hen tovert Willem met woord en klank allerlei stemmingen tevoorschijn. Van luchtig tot ernstig, van droe vig tot blij en van levenslustig tot donker. Willem speelt zelf gitaar, klarinet en autoharp. Naast een aantal oude, beken de nummers, zal Willem Ver mandere liedjes brengen van zijn CD's "Mijn Vlaanderen land" en van "In de donkerste dagen". Vooral het liedje dat hij gemaakt heeft naar aanlei ding van het overlijden van zijn eerste en enige kleinkind Runeke zal bij het publiek een diepe indruk achterlaten. Willem Vermandere is zan ger/verteller en beeldhou wer/schilder. Al wat hij niet onder woorden kan brengen, kan hij kwijt in zijn beelden en schilderijen en andersom vindt hij in zijn beeldhouwen en schilderen inspiratie voor zijn muziek, liedjes en gedicht jes. Dit alles vindt zijn weerslag in zijn theaterprogramma van circa twee keer vijftig minu ten. Zijn teksten zijn als literatuur en zijn muziek heeft een zui delijk timbre. Hij kan als geen ander liedjes over het leven, personen en gebeurtenissen op een conference-achtige manier en met een unieke mi miek aan elkaar breien. Kaarten voor deze voorstel ling kosten f.17,50 - CJP/65+ f.15,00 en zijn verkrijgbaar aan de zaal. Telefonisch kaarten reserveren kan via de Open bare Bibliotheek in Kapelle, tel: 0113-342460, De Vroone in Kapelle, tel: 0113-341954 en bij Jacques Boonman, tel: 0113-551552. Willem Vermandere. Brabantse theatermakers ne men vier dagen bezit van de stad. Ze spelen acht korte voorstellingen. Ze worden ge speeld in huiskamers en aan verwante ruimten. Als bezoe ker kan worden gekozen uit twee theaterwandelingen van elk vier voorstellingen. Om 'Berichten van de straat' tot een succes te maken is hulp nodig van van bewoners van de stad. De theatermakers zoeken huiskamers, keukens, etalages en andere ruimtes met een groot raam aan de straatkant. Binnenplaatsjes kunnen ook. Hoe gewoner hoe beter. Wie mee wil wer ken kan bellen naar 0113- 228142 (vragen naar Marieke of Anita). Alex d'Electrique speelt Woyzeck. foto Sanne Peper De voorgaande programma's met La Bande Dessinée moch ten zich verheugen in een ge staag groeiende belangstel ling en positieve recensies. 'De stille top', omschreef de Telegraaf Lovsky's positie in de Nederlandse popmuziek. Henk van Gelder prees in het NRC onder meer de kwaliteit van Fay's muziekteksten en Patrick van den Hanenberg noemde de show TADAA in de Volkskrant 'geestig' en 'muzikaal'. De twee cd's die Fay en La Bande Dessinée in 1996 en 1997 maakten, vallen op door hun prettige sound en daar waren tot dusver zeventien duizend kopers het mee eens. Waza Roots heeft als thuisba sis België, maar de leden ko men uit alle windstreken. Spil van de band vormen de gebroeders Acharlie Tee Soaw en Jimmy Atta Soaw, afkom stig uit Ghana waar zij tradi tionele dans en muziek stu deerden. De broers zijn in hun muziek opvatting echter geenszins traditionalisten. Klanken uit oeroude Ghanese tradities worden in de muziek van Waza Roots vermengd met reggae, salsa, funk en blues. Het swingende geheel, waarin blazers en percussie een grote rol spelen, om schrijven ze zelf als 'Patch- work-music'. Een absolute aanrader voor de liefhebber van een avondje dansen tot je erbij neervalt. Crash 'n Burn bestaat uit mu zikanten die allen hun sporen in de Zeeuwse muziekwereld ruimschoots hebben ver diend. Zo speelden leden van de band hiervoor onder meer bij de Juke Joints, Eye to Eye en Crush. Het resultaat van deze samensmelting staat ga rant voor een avondje ouder wets stevige rock, Amerikaans georiënteerd met invloeden van bijvoorbeeld Sass Jordan, Hendrix en Sjako. Ook een ge voelige ballad gaat de band niet uit de weg. Het opnemen van de demo-cd eind 1998 smaakte wel naar meer, maar voorlopig wil de band eerst eens veel live optreden.

de Faam | 1999 | | pagina 11