Eerste statenvergadering in nieuwe samenstelling Graancirkelmakers openen bedrijf Provincie Zeeland Over de drempel Officiële Mededelingen Vandalen spannen lijn van glasrubbers AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Dinsdag 13 april komen Provinciale Staten voor het eerst bijeen in nieuwe samenstelling. Het kiezen van een nieuw college van Gedeputeerde Staten (GS) en bespreking van de beleidslijnen die het nieuwe college' wil uitzetten, zijn de belangrijkste onderwerpen. De vergadering is in de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg en begint om 10.00 uur. Wie belangstelling heeft is welkom en kan een plekje zoeken op de publieke tribune. In beroep Verkeer en Vervoer Verkeersmaatregel voor kruispunt Deltaweg bij Goes (N256/N254) Milieu Milieu-effectrap portage lokaties glas tuinbouw Zeeland (Nederland) Bodemverontreiniging Koudekerkseweg 14 Middelburg Ontwerp-vergunning Leynse Metals Recycling b.v. Jongeren uit Bruinisse zorgden voor een levensge vaarlijke situatie door een lijn te maken van glas rubbers en deze over de weg te spannen, die de toegang vormt tot het busstation bij de parallelweg van de N59. Abdij Nieuws De kiezers hebben 13 maart gesproken en een andere verde ling van de zetels bewerkstelligt in de Staten van Zeeland: WD, 10(12); CDA, 10(10), PvdA 8 (8); SGP 7 (6); GL/DA 4 (2); PvZ 4; RPF/GPV 3 (3); D66 1 (3). De getallen tussen haakjes geven het aantal zetels weer die de par tijen hadden bij de verkiezingen vier jaar terug. Bij de PvZ lijkt het alsof deze partij vanuit het niets op vier zetels is gekomen. Formeel is dat juist omdat de PvZ afgelopen jaar is opgericht als partij. Drie van de vier gekozenen waren al statenlid: twee personen waren in de staten gekozen namens de Zeeuwsch Vlaamse Volkspartij en een persoon namens het CDA. Na de verkiezingen zijn de politie ke partijen met elkaar gaan onderhandelen over de hoofdlij nen van het'beleid voor de komende vier jaar en over de samenstelling van het dagelijks provinciebestuur. Al vrij snel bleek dat WD, CDA en PvdA, samen goed voor 28 van de 47 statenzetels, hun coalitie wilden voortzetten. Zij zijn vervolgens met elkaar in conclaaf gegaan. Hun beleidsvisie, Over de drem pel, ligt nu op tafel ter bespre king en zij stellen ieder twee per sonen uit hun midden kandidaat als gedeputeerde. Aan het begin van de vergadering zullen alle gekozenen ten over staan van de Commissaris van de Koningin de ambtseed of -belofte afleggen. Zes gedeputeerden De drie coalitiegenoten in spé stellen namens hun fracties de volgende personen kandidaat als gedeputeerde: ing. J.l. (Jaap) Hennekeij (WD), J.G. (Gert) van Zwieten (WD), L. (Lous) Cop- poolse (CDA), mr. drs. A.J.G. (Toine) Poppelaars (CDA), D.J.P. (Daan) Bruinooge (PvdA) en drs. G.L.C.M. (Gert) de Kok PvsA). Enige nieuwkomer in dit gezel schap is dhr. Poppelaars. Hij volgt ing. A.M. Dek op die de Staten heeft verlaten. Verdeling portefeuilles De drie fracties hebben het werk tussen de toekomstige gedepu teerden eveneens verdeeld. De voorgenomen verdeling van de portefeuilles ziet er als volgt uit: mr. drs. A.J.G. Poppelaars mr. drs. A.J.G. Poppelaars: milieubeleid, waterhuishouding inclusief organisatie waterschap pen, waterkeringen, toezicht lagere overheden, energie, bestuurlijke organisatie, voorlich ting en inspraak; de betekent deze verdeling in grote lijnen dat de heer Poppe laars de portefeuille van zijn par tijgenoot Dek heeft overgeno men, aangevuld met de onderde len bestuurlijke organisatie waar onder ook gemeentelijke (her)- indeling valt (voorheen De Kok) en energie (voorheen onderdeel van NV Delta Nutsbedrijven waar voor Hennekeij verantwoordelijk was). De portefeuille van Cop- poolse is uitgebreid met het onderdeel coördinatie Deltawate ren (voorheen De Kok). Voor de heer De Kok is het onderdeel archiefwet'(voorheen Bruinooge) nieuw. Over de drempel, heet de beleidsvisie dat het kandidaat-college van GS presenteren aan de Staten van Zeeland in nieuwe samenstelling. Het is aan de Staten al dan niet in te stemmen met deze visie en daar op beleid te willen voeren. "Nog een aantal maanden", zo schrijft het kandidaat-college, "en we overschrijden de drempel van het millennium. Men kan hier nuchter tegenaan kijken: uren, dagen, maanden, jaren... Toch is de symboliek van de millenniumwende breed aanwezig in de samenleving. Bewust of onbewust appelleert het jaar 2000 aan een gevoel dat een nieuw tijdperk is aangebroken, een gevoel ook dat stimuleert tot nieu we ideeën en initiatieven op allerlei gebieden". het scheppen van een breed draagvlak binnen de provincie via samenwerking met andere overheden en organisaties. Bovenstaand is de letterlijke tekst uit de inleiding van de beleidsvi sie. Waar dit toe moet leiden op de verschillende beleidsonderde len, staat beschreven in AbdijNieuws van de volgende week. J.G. van Zwieten J.G. van Zwieten: ruimtelijke ordening, volkshuis vesting inclusief stedelijke ver nieuwing, toerisme en recreatie, strategische visie, NV Haven van Vlissingen; D.J.P. Bruinooge: economische zaken inclusief havenschap, landbouw en visse rij, financieel be-leid, personeel, juridische zaken, interne zaken inclusief automatisering, informa tievoorziening en huisvesting; mm ing. J.l. Hennekeij ing. J.l. Hennekeij: waarnemend commissaris van de koningin, natte en droge infra structuur, openbaar vervoer, Pro vinciale Stoombootdiensten, NV Westerscheldetunnel, NV Delta Nutsbedrijven, Interprovinciaal Overleg; drs. W.T. van Gelder: de commissaris van de koningin is voorzitter van Provinciale Staten. Binnen deze voltallige ver gadering van gekozen volksverte genwoordigers mag hij niet stem men over voorstellen. Anders ligt dat in zijn rol als voorzitter van het college van GS. Daarvan is hij niet alleen voorzitter, maar ook lid; met stemrecht dus. L. Coppoolse L. Coppoolse: jeugdzorg, sociale vraagstukken, educatie, sport, grensoverschrij dende samenwerking, ontwikke lingssamenwerking, coördinatie Deltawateren; drs. G.L.C.M. de Kok: natuur en landschap inclusief natuur compensatie, landinrichting, cul tuur inclusief mediabeleid en archiefwet, monumenten, volks gezondheid en ouderenbeleid. Ten opzichte van de vorige perio ■mmM Mr. J.A. Lander: griffier der Staten. Mr. J.A. Lander: griffier der Staten. De griffier is geen lid van GS maar is als 'hoogste ambte naar' wel bij alle GS- en Staten- vegaderingen, om het college 'met raad en daad bij te staan'. Over de drempel Wel of geen toeval, de overgang naar het nieuwe millennium valt samen met grote veranderingen op Europese en mondiale schaal, die ook de provincie Zeeland raken. Sterker gezegd: gelegen aan de Noordzee, aan een der drukst bevaren rivieren ter wereld en grenzend aan het economisch en cultureel sterke Vlaanderen, zal Zeeland dienen te profiteren van zijn positie. Vandaar dat de sa menwerking met de Zuid-Neder landse provincies en de samen werking in de Euregio met nadruk zal worden voortgezet en dat er meer energie in zal worden ge stoken. Als er aanleiding toe is zullen ook grensoverschrijdende contacten plaatsvinden met de provincie Zuid-Holland. Het recente besluit tot deelname aan het Huis der Provincies in Brussel is een opmaat voor het toekomstige beleid. Nieuwe stijl De nieuwe zittingsperiode breekt aan onder een geheel ander gesternte dan de vorige perio des. Nog niet zo lang geleden leek het erop dat de provincies het jaar 2000 niet zouden halen in hun huidige vorm, niet zozeer qua grondgebied, maar vooral qua positie in het Nederlandse staats rechtelijke bestel. De provincies zijn sterker uit de discussies rondom hun bestaans recht gekomen dan zij voorheen waren. Op diverse terreinen eist men nu een belangrijkere rol op. Getuige de overheveling van een groot aantal rijkstaken naar de provincies wordt deze rol op nationaal niveau onderschreven. Een en ander vindt ook zijn neer slag in een ontwerp voor een bestuursakkoord nieuwe stijl, te sluiten tussen het Kabinet, het Interprovinciaal overleg en de Vereniging van Nederlandse ge meenten. In grote lijnen gaat het om concrete afspraken tussen de drie bestuurlagen waarbij het maatschappelijk nut van samen werking voorop staat en klassie ke bevoegdhedenpatronen wor den teruggedrongen. Naar verwachting zal dit akkoord binnenkort aan Provinciale Staten worden voorgelegd. De noodzakelijke bezuiniging op de provinciale budgetten is ten einde gekomen. Leidende principes Het is noodzakelijk op diverse terreinen nieuw beleid te formule ren, of bestaand beleid te wijzi gen. Deze vernieuwing heeft meerdere kanten. Het spreekt vanzelf dat dit niet kan gelden voor alle beleidsterreinen. In de afgelopen periode is immers al veel vastge legd in plannen en nota's, dat de komende jaren zal doorwerken. Wèl kan een aantal leidende prin cipes worden vastgelegd, die van toepassing zijn op de totstandko ming en uitvo^ng van zowel nieuw als bestaand beleid: duurzaamheid, veiligheid en sociale rechtvaardigheid wer ken door in alle relevante beleidssectoren; de economisch-ruimtelijke en sociale infrastructuur dienen evenwichtig te worden ontwik keld; de aanvaarding van beleid door hogere overheden zal stelsel matig worden bevorderd door Dinsdag 13 april komt de Advies commissie bezwaarschriften in een openbare zitting bijeen om mondelinge toelichtingen te ver nemen op vier ingediende be zwaarschriften. De zittingen vin den plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Café-restaurant "De Waterher- berg" in Veere is het niet eens met de aanzegging die men van GS heeft gekregen om een recla mebord te verwijderen. De zaak begint om 14.30 uur. Een inwoner van Middelburg komt om 15.00 uur in het geweer tegen de weigering van GS een ontheffing te verlenen van het fietsverbod op het Abdijplein voor het geven van roeifietsinstructies. De Taxicentrale Terneuzen is het er niet mee eens dat GS een taxi vergunning hebben gegeven aan Vebocab b.v. in Terneuzen. Het bedrijf krijgt om 15.30 uur gele genheid haar standpunt toe te lichten. De Stichting Regionale Bestrijding Varkens Invasie uit Graauw kan om 16.00 uur komen uitleggen waarom ze het er niet mee eens is dat GS aan diverse bedrijven een ontheffing van de m.e.r.- plicht hebben verleend voor het fokken, mesten of houden van pluimvee, varkens of rundvee. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊUÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊttÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊSBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ mse&mMémmzzï ■HMHHi Gedeputeerde Staten van Zee land hebben in verband met de voorgenomen verbetering van het kruispunt Deltaweg - Nieuwe Rijksweg/'s Heer-Hendrikskinde- rendijk (N256/N254) nabij Goes, de volgende verkeersmaatregel vastgesteld: Instelling van verplichte rijrich tingen (afslagverbod). Door plaatsing van verkeers borden D4 wordt het verboden om af te slaan van de Deltaweg naar de noordelijk parallelweg ('s Heer-Hendrikskinderendijk). Het afslagverbod geldt ook andersom: verkeer van de paral lelweg mag niet meer afslaan naar de Deltaweg. Oversteken blijft hier uiteraard toegestaan. Het desbetreffende verkeers- besluit ligt van 8 april tot en met 27 mei 1999 ter inzage bij de Directie Infrastructuur en Vervoer te Middelburg, Abdij 6, kamer D006 en in het regiokantoor te Goes, Kloetingseweg 46, op werkdagen van 8 -17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. In de periode van 30 april tot en met 5 mei zijn de kantoren ge sloten. Voor het inzien buiten kantoor uren, een mondelinge toelich ting of kopieën van ter inzage gelegde stukken, kunt u zich wenden tot de heer W.L. Houmes, tel. 0118-631545. Belanghebbenden kunnen tot en met 27 mei 1999 tegen het ver- keersbesluit een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, Directie Infrastructuur en Ver voer, Postbus 524, 4330 AM Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend, kunnen tevens bij de president van de Arrondis sementsrechtbank te Middelburg om een voorlopige voorziening vragen. Project: Gedeputeerde Staten van Zeeland onderzoeken het buitengebied van Zeeland op de mogelijkheden voor de project matige vestiging van glastuin bouw. Zij hebben daartoe een startnotitie opgesteld waarin het onderzoek met betrekking tot mogelijkheden op 3 lokaties met elk een bruto oppervlakte van 500 tot 700 ha wordt aangekon digd. De lokaties liggen in de gemeenten Reimerswaal, Sas van Gent en Borsele. Het onder zoek richt zich op de milieu effecten die de realisering van de projectlokaties met zich mee kan brengen (bodem en water/na tuur en landschap/emissies naar geluid, lucht en licht/energie/ infrastructuur). Opmerkingen: Schriftelijke op merkingen over de startnotitie kunnen tot en met 6 mei 1999 worden gericht aan Gedeputeer de Staten van Zeeland, afd.ro, postbus 165, 4330 AD Middel burg. Ter inzage: De startnotitie ligt van 9 april 1999 tot en met 6 mei 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, het Groenewoud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur (van 30 april tot en met 5 mei 1999 ge sloten) en bij de gemeenten op de voor hen gebruikelijke tijden (met uitzondering van eventuele feestdagen). Voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage liggende stukken kunt u zich wenden tot de afdeling ro van de provincie Zeeland tel. 0118-631794 en 0118-631934. Voorlichting: er worden 3 voor lichtingsbijeenkomsten gehou den: 19 april 1999 om 19.30 uur Dorpshuis Rilland, gemeente Reimerswaal; 27 april 1999 om 19.30 uur Verenigingsgebouw Lewedorp, gemeente Borsele; 28 april 1999 om 19.30 uur Verenigingsgebouw Concordia Westdorpe, gemeente Sas van Gent. Informatie: De startnotitie kan worden aangevraagd onder tel. 0118-631400. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een onderzoeksrap port ontvangen van Shell Neder land Verkoopmaatschappij B.V. te Rotterdam met betrekking tot de bodemverontreiniging op de locatie Koudékerkseweg 14 te Middelburg. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als niet ernstig te beschouwen. De ontwerp-beschikking ligt van 7 april tot en met 11 mei 1999 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Mid delburg, dienst stadsontwik keling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp-be schikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zee land, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toe lichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een aanvraag ont vangen om een vergunning Wet milieubeheer van Leynse Metals Recycling b.v. voor het oprichten en het in werking he bben van een inrichting voor het inzamelen, bewaren en be- en verwerken van buiten de inrich ting afkomstige ferro en non-ferro metalen en het inzamelen en bewaren van buiten de inrich-ting afkomstige oliehoudende ferro en non-ferro metaalkrullen en accu's. Tevens worden auto-wrakken bewaard, nadat ze binnen de inrichting zijn geperst. De inrichting is gelegen aan de Kleverskerkseweg 65 te Middel burg. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voor schriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunning ligt van 8 april tot en met 6 mei 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 8-17 en desgevraagd buiten kantooruren en in het ge meentehuis van Middelburg, dienst stadsontwikkeling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na tele fonische afspraak 0118-675241) op donderdagavond van 18-21 uurDe hierboven genoemde plaat sen zijn gesloten op 30 april, 3 mei, 4 mei en 5 mei. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden. Een ieder kan tot en met 7 mei 1999 schriftelijke bedenkin gen tegen de ontwerp-vergun ning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 29 april 1999 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ontwerp-vergunning (0118- 631774). Bij de gedachtenwisse ling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge be denkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen heb ben ingediend tegen de ontwerp- vergunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ontwerp-vergunning en be langhebbenden aan wie redelijker wijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-ver gunning kunnen later beroep instellen. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toe lichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot D.S. Groenveld, (tel. 0118-631774). €Ê'ÉÊ8MÈ-, Na het vertrek van de laatste bus sloopten zij de rubbers van tussen de ramen van het bushokje, knoopten die aan elkaar tot een kabel en hingen hem over de toegangs weg. Volgens de politie zijn dergelijke obstakels in het donker levensgevaar lijk voor fietsers, brom fietsers of motorrijders. Zij ontdekte de rubber lijn 's nachts voor er ongeluk ken gebeurden. Op het dak van de abri plaatsten de vandalen een fiets. Bever Innovaties werd enkele jaren geleden in Noordgouwe werd opgericht door Remko Delfgaauw en Michel de Brabander. „Ik werkte daar voor elf jaar bij een elektro technisch bedrijf in de rand stad dat onder meer bestuur bare elektronica maakte voor grote prijzenborden, zoals bij benzinestations. Toen ik naar Zeeland was verhuisd ging het heen en weer reizen mij steeds meer tegenstaan". Datzelfde gold voor Remko Delfgaauw, die een software en bedrijfskundige achter grond heeft. „Hoewel mijn ex-werkgever de elektronica voor die prijzen borden vervaardigde, deed dat bedrijf weinig aan advies. onderhoud en service hiervan. Hieraan bleek bij veel afne mers wel grote behoefte aan te bestaan. Hierop inspelend hebben Remko en ik eind 1996 een bedrijf opgericht, in eerste instantie in een ruimte in de tuin van mijn woning in Noordgouwe. Allengs kwa men er meer klanten en gin gen we ons met steeds meer technische zaken bezig hou den. We bedachten oplossin gen voor problemen op het gebied van procestechniek, schakeltechniek, datacommu nicatie en constructieproble men en voerden die oplossin gen ook praktisch uit. Ons team werd uitgebreid met Joop Janse en René van As". De bedrijfsruimte in Noord gouwe werd te klein en was volgens de ondernemers ook niet representatief genoeg. „Toen wij hoorden dat het voormalige pand van Hanse en Hanse Verzekeringen aan het Haringvlietplein beschik baar kwam, verhuisden we graag naar deze meer centraal gelegen en beter bereikbare door Pierre Pourquié 'Creating Tomorrow's Technology', ofwel het maken van de technologie van morgen. Dat is de slogan van tech nisch ontwerp- en adviesbureau Bever Innovaties, dat zich vestigde aan het Haringvlietplein 8 in Zierikzee. Het bedrijf wordt gerund door jongeren die bekendheid ver wierven omdat ze de makers bleken te zijn van geheim zinnige graancircels op Schouwen-Duiveland. locatie in Zierikzee". Volgens Michel de Brabander zijn de creativiteit, inzet, veelzijdig heid en motivatie van de medewerkers doorslaggevend voor het succes van het bedrijf tot nu toe. „We pakken bijna alle technische problemen aan. Dat kan door begeleiding of advies zijn of feitelijke reali satie. We willen ook demon stratie software gaan maken voor bedrijven. Paradepaardje op dit moment is onze P-line. Een apparaatje waarmee het mogelijk is op afstand via het lichtnet bepaalde apparaten te besturen. Met behulp van de telefoonlijn kan zo bijvoor beeld een prijzenbord van een benzinestation worden bediend". De medewerkers van het nieu we bedrijf gaan er van uit dat in principe alle technische pro blemen oplosbaar zijn. Die filosofie vormde ook de basis van de bedrijfsnaam, die ver wijst naar Ed en Willem Bever van de Fabeltjeskrant. Het karakter van Bever Innovaties blijkt onder meer uit het feit dat Remko en Michel verant woordelijk waren voor de geheimzinnige graancirkels, die in 1997 op een graanveld in Schouwen-Duiveland ver schenen en door duizenden mensen werden bezocht. Nadat deskundigen het erover eens waren dat de graancir kels vanwege hun omvang en constructie 'beslist geen men senwerk' konden zijn, onthul den 'de bevers' drie weken na de ontdekking dat dit wel degelijk het geval was. Zij had den ze met een team van zes man vervaardigd. De Brabander denkt dat de groei van Bever Innovaties nog niet ten einde is. „Het vreemde is dat wij in heel Nederland en het buitenland klanten hebben, maar op Schouwen-Duiveland nog nauwelijks. Misschien moeten de mensen hier nog ontdek ken dat nu in het voormalige pand van Hanse en Hanse iets anders gebeurt dan het afslui ten van verzekeringen", aldus Michel. Voor nadere informatie is het bedrijf bereikbaar via telefoon nummer 0111- 406015. i drs. W.T. van Gelder, Commissaris van de Koningin.

de Faam | 1999 | | pagina 7