lliliuaill iAuittftltMiiélilhlIillftlE. ii GEMEENTE MIDDELBURG Noord weg Bewuste keuze voor Middelburg Commissie vergaderingen Rookmelders Tafeltje Dekje diepvriesmaaltijden Tentoonstelling archeologische vondsten Avond nieuwe inwoners Det Norske Veritas: Expositie Staatsbosbeheer in Fort Rammekens Inwerkingstelling toegangspoorten kernwinkelgebied Herbestrating Koepoortlaan Collectes Week 14 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Informatienummer 675 555 Grote bedrijven op industrieterreinen of in grote ge bouwen? Het hoeft niet. Grote bedrijven kiezen voor een locatie met een uitstraling. En: grote bedrijven hebben niet per se veel ruimte nodig. Een mooi voor beeld daarvan is Det Norske Veritas (DNV), dat sinds kort te vinden is in een van de mooiere panden aan de Kinderdijk 30 in Middelburg. Markt Regelmatig lezen wij in de krant of zien wij op de te levisie verslagen van rampzalige situaties. Eén daar van is brand in een woonhuis. Veel mensen staan er niet bij stil dat dit hen ook kan overkomen. Rookmelders Typen melders Testen Plaats Wereldwijd Goede keuze Op het terrein van de voormalige SSGM in de St. Pieterstraat vond van 2 tot en met 10 februari 1999 archeologisch on derzoek plaats. Van klooster tot school Archeologisch onderzoek Tentoonstelling Woensdag 7 april 1999 FAAM/VLISSINGER 3 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. internet site: www.middelburg.nl info middelburg, nl In verband met de voorgeno men herbestratingswerken van de Noordweg tussen de Golsteinseweg en de "Rijks" Noordweg wordt een informa tiebijeenkomst gehouden op dinsdag 13 april 1999 om 16.30 uur, in het "Van Citters- hofif" Van Cittersstraat, te St. Laurens. Belanghebbenden kunnen daarna vragen stellen. De straatindeling van de Noordweg verandert in feite weinig en ziet er als volgt uit: de rijbaan, met een breedte van 5m, wordt bepaald aan de hand van de bestaande straat. Onder de rijbaan wordt een funde ring van gebroken puin aangebracht en de bestrating wordt uitgevoerd in nieuwe geel gebakken klinkers. De openbare verlichting wordt aange past en er worden langs de straat net zoals in de voorgaande gedeel ten bomen geplant. Om de snelheid van het verkeer af te remmen worden verkeersrem mers aangelegd. Nadere technische informatie over de plannen is verkrijgbaar bij de heer C. Mouthaan van de dienst Stadsbeheer, telefoon 0118-675391 Het plan ligt van 6 april 1999 tot en met 7 mei 1999 ter inzage bij de afdeling Communicatie, Stad huisstraat 2; de secties Interne en Juridische zaken en Civiele Techniek van de dienst Stadsbeheer, Vlissing- sestraat 21 0 hel wijkondersteuningspunt in de wijk Nieuw Middelburg. De Middelburgse burgemeester ontvangt met de andere collegele den de nieuwe inwoners. Foto: Ruben Oreel. Op woensdag 21 april kunnen nieuwe inwoners, die zich het af gelopen half jaar in Middelburg hebben gevestigd, in het Stadhuis kennismaken niet de bestuurders van Middelburg en met andere nieuwe inwoners tijdens de zoge naamde "avond nieuwe inwo ners". De ontvangst, waarvoor de nieuwe inwoners een persoonlijke uitnodi ging hebben ontvangen, begint om 19.30 uur; het officiële gedeelte start om 20.00 uur. Tijdens de bij eenkomst heet burgemeester mr. L.H.B. Spahr van der Hoek de gas ten welkom en daarna voeren ver schillende wethouders het woord. Rondleidingen Gedurende hel informele deel van de avond bestaat de mogelijkheid kennis te maken met de leden van de gemeenteraad en de directeuren van de diverse gemeentelijke dien sten. Tevens worden rondleidingen door het gotische gedeelte van het Stad huis verzorgd. De bezoekers krij gen een leuk aandenken aan de ge meente Middelburg. Inwoners die zich het afgelopen half jaar in Middelburg hebben ge vestigd maar geen uitnodiging heb ben ontvangen en toch naar deze avond willen komen, kunnen tot en met 12 april contact opnemen met de sectie Communicatie van de ge meente Middelburg, telefoon 675450. Det Norske Veritas, met wereldwijd een dikke driehonderd kantoren, is een uitermate gerenommeerd bedrijf dat zich bezighoudt met certifice ring en classificatie naar kwaliteits- en veiligheidsschema's zoals ISO en VCA.-classificatie. DNV tekende onder meer voor de classificatie en het beoordelen van de veiligheid van het ontwerp, de bouw en de prestaties van twee RoRo-schepen die bij De Schelde zijn gebouwd. De markt waarop DNV zich be weegt is overigens beduidend uitge breider en varieert van scheeps bouw, offshore en alle mogelijke industrieën. Voor al deze onderne mingen en bedrijfstakken verzorgt het 135 jaar oude bedrijf naast de certificering alle mogelijke inspec ties, onderzoeken, bewaakt het de kwaliteitszorg en managementsys temen. In de komende periode vergade ren de commissies op de volgende dagen: Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Finan ciën op dinsdag 16 maart om 19.30 uur. Secretaris mevrouw Vermast, telefoon 675289. Commissie Welzijn, Personeelsza ken en Milieu op woensdag 17 maart om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw De Nooijer, telefoon 675531. Commissie Onderwijs, Sport en Infrastructuur op donderdag 18 maart om 19.30 uur. Secretaris in de heer De Wolf, telefoon 675304. Commissie Sociale Zaken, Econo mische Zaken en Cultuur op maandag 22 maart om 19.30 uur. Secretaris mevrouw De Nooijer, te lefoon 675531. Commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken op dinsdag 23 maart om 19.30 uur. Secretaris is me vrouw Beije, telefoon 675434. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in de Raadzaal van het Middelburgse Stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn van af vier dagen voor de vergadering in te zien bij de sectie Communica tie, Stadhuisstraat 2, en bij de com missiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 26 april om 19.30 uur. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (lijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 12 april tot en met 18 april Maandag Hamburger, bloemkool, aardap pelpuree met bieslook Dinsdag Reepjes varkensvlees in room saus, wortelen, aardappelen Woensdag Rundergoulash, sperziebonen, aardappelen Donderdag Kip in champignonsaus, dop erwten, gestampte aardappelen Vrijdag Kabeljauw in dillesaus, aardap pelen Zaterdag Macaronischotel, ham en kaas Zondag Wat de pot schaft Op maandag 12 april 1999 wordt begonnen met de herbestratings- werkzaamheden van de Koe poortlaan. Er is een plan vastgesteld om de Koepoorllaan in de richten als fiets pad in twee richtingen. De opmer kingen van de insprekers zijn in dit plan verwerkt en fietsers krijgen voorrang op de kruising met de Zuidsingel. Vooraf aan de herbestrating worden enkele straatkolkaansluitingen ver nieuwd op het riool. Daarna komt de bestrating. Het voetpad wordt geëgaliseerd. De bestratingswerkzaamheden zul len tot juni 1999 duren. Weersin vloeden kunnen genoemde datum wijzigen. Veel van de dodelijke slachtoffers bij branden die jaarlijks te betreu ren zijn, hadden voorkomen kunnen worden. Met name wanneer in de woning één of meer rookmelders zouden zijn geplaatst. Voor de ei gen veiligheid is het verstandig om rookmelders aan te schaffen of om cadeau te geven. Vaak weet iemand niet wat te geven of te vragen. Dit is een origineel en veilig cadeau. Rookmelders zijn apparaten die in staat zijn rook en dus ook brand te ontdekken. Zij laten dan een luid alarmsignaal horen. De melders zijn voorzien van een batterij. De batterij gaat ongeveer een jaar mee. Het voordeel van batterijvoeding is dat de melder ook werkt als de brand ontstaat door kortsluiting van het elektriciteitsnet. Tegen de tijd dat de batterij leeg is, laat de mel der één keer per minuut een luid 'iep'-signaal horen gedurende mini maal 30 dagen. Zowel optische als ionisatiemelders zijn voor woningen goed bruikbaar. Er zijn slechts enkele verschillen. De optische melder reageert iets be ter op een 'smeulbrand' die kan ontstaan wanneer bijvoorbeeld een brandende sigaret op de bekleding van een stoel of bank valt, Dit type brand komt veel voor in woningen. In de komende periode worden de volgende huis-aan-huis collectes gehouden: ZOA-Vluchtelingenzorg van 5 april tot en met 10 april; Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten van 12 april tot en met 17 april; Nederlandse Hartstichting van 19 april tot en met 24 april; Stichting Nationaal Fonds Kin derhulp van 26 april tot en met 1 mei. Één van de activiteiten van De Unie van Vrijwilligers (UW) is het ver zorgen van een maaltijdvoorziening. Zij voorziet in het thuisbezorgen van de diepvriesmaaltijden die een product zijn van APETITO. Deze maaltijdenvoorziening van Tafeltje Dekje is bedoeld voor ouderen, gehandicapten en diegenen die (tijdelijk) niet in staat zijn om zelf een war me maaltijd voor te bereiden. De diepgevroren maaltijden kunnen worden verwarmd in de oven, de magnetron of in een speciaal voor dit doel ont worpen elektrisch apparaat. Er is een ruime keuze in menu's en ook in dieetmenu's. Hiervoor is een uit gebreide catalogus verkrijgbaar. Informatie over deze maaltijden en de daaraan verbonden kosten is ver krijgbaar via het telefoonnummer 0118-613125/611300. Iedere dag tussen 8.30 en 9.15 uur kunnen de maaltijden worden besteld bij "De Boog", He rengracht 52, telefoon 0118-638570. De maaltijden worden iedere dag tus sen 9.30 en 12,00 uur door vrijwilligers van de UW thuisbezorgd. De optische melder is iets duurder dan de ionisatiemelder. De ionisa- tiemeter regeert iets sneller dan de optische melder op een brand waar bij vlammen vrij komen. Op de melder is een testknop aan wezig. Het alarmsignaal gaat af zodra de knop wordt ingedrukt. Zo kan de melder worden getest op een goede werking. Gebruik bij het tes ten geen open vuur. zoals kaarsen of brandend papier, dit om het ge vaar van beschadiging (smelten of vlamvatten) van het apparaat te voorkomen. De melder moet de rook zo snel mogelijk ontdekken en hij moet de bewoners van de woning alarmeren. Ook de mensen die slapen. Bij wo ningen met één woonlaag (bunga low, flat) is één rookmelder in de meeste gevallen voldoende. De bes te plaats is in de hal/gang waar de meeste kamers op uitkomen. Bij woningen met meerdere bouwlagen is het verstandig om op iedere ver dieping Één melder te plaatsen. Bij voorkeur bovenaan de trap tegen het plafond op de slaapverdieping. Voor een maximale beveiliging, on geacht het aantal woonlagen, kan in iedere ruimte waar men regelmatig verblijft een melder geplaatst wor den. Denk met name aan de woon kamer, slaapkamer(s) en iedere ruimte waar een elektrisch apparaat staat. Gebruik bij voorkeur onder ling verbindbare rookmelders. Als er dan een melder afgaat dan geven de andere ook alarm. Een melder hoeft niet geplaatst te worden: in de badkamer of keuken, dat zou te vaak een vals alarm ver oorzaken door stoom, vocht en dergelijke; bij een ventilatie-opening of me chanische ventilator en boven verwarmingstoestellen en radia toren. Door luchtstroming kun nen rookdeeltjes de rookmelder niet bereiken; in de garage; uitlaatgassen kun nen ook vaak een vals alarm ver oorzaken. Rookmelders redden levens. Verder in deze krant staat een bij drage van de nieuwe Stadsgewes telijke Brandweer waarin de nieuwe brandweerauto's en de nieuwe veilige pakken worden ge presenteerd. De Stadsgewestelijke Brandweer is op 1 april 1999 offi cieel van start gegaan. In maart 1997 besloten de gemeenteraden van Vlissingen en Middelburg in te stemmen met de oprichting van een Stadsgewestelijke Brandweer Vlissingen/Middelburg, met een nieuw te bouwen hoofdpost aan de Stromenweg en met nevenpos- ten in Amemuiden, Mortiere, Oost-Souburg en aan de Van Dis- hoeckstraat in Vlissingen. Dat Det Norske Veritas in Middel burg neerstreek is op zich niet zo vreemd. "We hebben rondgekeken en Mid delburg bood de beste mogelijkhe den", verklaart managingdirector André ter Weele. "Onze visie is 'think global and act local'. Dat be- teként dat we wereldwijd dezelfde diensten en service bieden, maar toch graag dicht bij de lokale klant willen zitten. Voor de bedrijven in de Randstad maakt het weinig uit, maar hier in het Zeeuwse hebben ze toch graag een toonaangevend DNV in de buurt." Het Middelburgse kantoor van Det Norske Veritas is ingericht op de toekomst: flexplekken. Dat bete kent dat iedereen die bij en voor DNV werkt, waar dan ook een DNV-kantoor kan binnenstappen en er achter een bureau kan plaatsne men. De computer aan kan zetten en de wereld gaat open. "Middelburg is een goede keuze ge weest", vindt Ter Weele. "Met bin nenkort een Westerscheldetunnel in de buurt zitten we binnen korte tijd in België en Frankrijk. Zeeland op zich is al goed voor 1.200 te certificeren bedrijven en Middelburg is een stad die in ont wikkeling is. De precieze 'ins en outs' van de kwaliteitsatlas ken ik niet, maar wat ik ervan weet is al- De heer Ter Weele van de nieuwe vestiging van DNV. leen maar positief. Een stad die zich positief ontwikkelt, straalt iets uit. Iets wat uitstraling heeft, trekt niet alleen mensen van buitenaf, maar ook bedrijven. En dat is na tuurlijk weer goed voor Det Norske Foto: Ruben Oreel Veritas. We hebben dus een goede keuze gemaakt door in Middelburg ons kantoor te vestigen." Het onderzoek werd voorbereid door de Werkgroep Stadsarcheolo gie Middelburg en uitgevoerd door het Provinciaal Archeologisch Cen trum Zeeland in samenwerking met de Archeologische Werkgemeen schap Nederland afdeling Zeeland. Fundering van de rosmolen van de voormalige brouwerij "De Vijf Ringen", vermoedelijk 17e eeuw. Foto: Hans Jongepier/PACZ De archeologische vondsten zijn tentoongesteld op het gemeentear chief. Het gebied behoorde in de Middel eeuwen toe aan de Bcgarden of Bo- garden. Hel klooster van de Bcgar den. Jerusalem genaamd, was gele gen op de hoek van de Spanjaard- straat/St. Pieterstraat. Het kloostergebouw brandde eind 15e eeuw af. De kerk van de kloos terzusters stond in de St. Pielcr- straat. Deze kerk is na de Reforma tie (laatste kwart 16e eeuw) in ge bruik gegeven aan de Waalse ge meente. Tijdens het bombardement in mei 1940 viel de kerk ten prooi aan de vlammen. Een pand in de nabijheid van de Waalse kerk werd in 1864 ver bouwd tot Rijks HBS. Ook dit ge bouw met zijn statige lijstgevel, ging in 1940 grotendeels verloren. Een nieuw schoolgebouw herrees, gedeeltelijk op de plaats van de ou de school en voor een deel op hel voormalige kloosterterrein. Dit ge bied wordt momenteel bouwrijp ge maakt ten behoeve van woning bouw. Vanwege het grote belang van het terrein voor de geschiedenis van de stad Middelburg werd, voorafgaand aan de bouwwerkzaamheden, ar- Op 2 april opende het gedeeltelijk vernieuwde Fort Rammekens haar deuren voor het nieuwe seizoen. Dit jaar staat het fort in het teken van het honderdjarig bestaan van Staatsbosbeheer. Het seizoen start met een expositie van vier Zeeuwse beeldhouwers, die in het kader van de diverse 100 jaar-activiteiten door Staatsbosbeheer regio West- Brabant en Deltagebied uitgenodigd zijn hun werk te. tonen. De expositie duurt nog tol en met 16 mei. De beeldhouwers gaan ieder een kazemat inrichten met hun werk. Naast de exposities van de beeldhouwers zijn cr nog kleine tentoonstellingen over het verle den van het fort en over de omliggende natuur. Deze exposities zi jn mogelijk gemaakt dankzij ingrijpende aanpassingen aan onder andere elektra in het fort. Fort Rammekens ligt in het natuurgebied Rarnme- kenshoek bij Ritthem. cheologisch onderzoek verricht. Om de archeologische waarde van het terrein vast te stellen en de op bouw van de bodem te bestuderen werden drie parallelle proefslcuven en een kleine put gegraven. In de eerste proefsleuf bevonden zich drie beerputten, die waardevol archeolo gisch materiaal bevatten. Uniek voor Nederland is bijvoorbeeld een tinnen kan uit het begin van de 16e eeuw. Ook bevonden zich een aan tal gave steengoedkannen en pis potten in de eerste beerput. De tweede beerput, stammend uit de 15e eeuw, leverde eveneens een bc- langrijke vondst op: bodem- en wand fragmenten van circa 20 dik- wandige amforen, vermoedelijk ge fabriceerd in Zuid-Frankrijk of Ca- talonië, die mogelijk gevuld zijn geweest met wijn. Het aparte van de bodemfragmen ten is dal van elk exemplaar nader hand van buitenaf de bodem door boord is. In een afvalput werden di verse polychrome en blauw gedeco reerde wandtegels uit de eerste helft van de 17e eeuw aangetroffen. Met name de gekleurde tegels zijn bij zonder. Een gedeelte van de vondsten die tijdens het onderzoek werd opge graven, is tentoongesteld in de gang naar het Gemeente-archief Middel burg. Tevens wordt aan de hand van albeeldingen de geschiedenis van het gebied en de werkzaamheden tijdens het archeologisch onderzoek getoond. De tentoonstelling is ingericht door het Provinciaal Archeologisch Cen trum Zeeland en het Gemeente-ar chief Middelburg en is te bezichti gen lot 1 juli 1999 in het pand Stad huisstraat 2 in Middelburg van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot en met 17.00 uur en don derdagavond van 18.00 tot en met 20.00 uur. Voor informatie over het archeolo gisch onderzoek en de vondsten kunt u contact opnemen met het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland, Armeniaans Schuitvlol 1 te Middelburg. Voor gegevens over de geschiedenis van hel gebied kunt u terecht bij hel Gemeente-archief Middelburg. De toegangspoorten van het kernwinkelgebied (Lange Noordstraat/Gra venstraat/Nieuwe Burg) worden op maandag 12 april 1999 in werking gesteld. Op maandag lot en met woensdag en op vrijdag zijn de toegangspoorten geopend tussen 06.00 en 12.00 uur. En op donderdagen lussen 03.30 en 12.00 uur. Dan bestaat de mogelijkheid om te Iaden en te lossen. Op andere tijdstippen en op zaterdag en zondag staan de palen omhoog en is er geen toegang mogelijk. Toegang buiten genoemde uren is wel moge lijk voor vergunninghouders.

de Faam | 1999 | | pagina 3