Verkeerscirculatieplan Fietsplezier JAN WAGEMAKERS POEIWyCK NIEUW IN VLISSINGEN binnenkort ook in Goes TRENDY FASHION SHOES ROELSE&RICHEL streetWear sportswear casuals jeans wear young fashion 9 Van Palincksdal tot Watergat ^Officiële Mededelingen HUISHOUDBEURS TEL. 0165- 38 28 51 BROMMERVERZEKERING Opening vrijdag 2 april a.s. Bij aankoop van het merk 'Dobber' de eerste 5 klanten 1 GRATIS 'Dobber Jeans'* Bij besteding van min. f 100,- 1 GRATIS CASUCCI' T-shirt t.w.v. f 39,95 (op op) AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 De Ruit in Zeeuwsch-Vlaanderen moet veiliger voor het verkeer. Om dat te bereiken willen de bestuurders die met het gebied te maken hebben samen met omwonenden en weggebruikers zoeken naar oplossingen. Sluiting kantoren provincie Eikenkap Verkeer en Vervoer Subsidieregeling Stimulering Bedrijfsvervoer Milieu Besluit wijzigen vergunning Elf Atochem Vlissingen B.V. MUYS-SCALDIS REIZEN St. Willebrord Gazelle, Batavus, Giant, Loekie, Lynx, Trek, Kenosha en Altra. A.G.U.-tassen, -fiets en regenkleding. Ruik de lente op een nieuwe fiets van: PROFIL^ ASSURANTIE ADVIESBURO A'-' maat (scooter) 148,75 VersneLmg 478,00 Spartamet 80,25 BLAUWEDIJK1 MIDDELBURG 0118 - 614 287 ZORGCENTRUM VOOR OUDEREN Woonruimte voor senioren in de dorpskern te Oudelande aan de Vanderbijlparkstraat alleen geldig in Middelburg en Vlissingen Vlissingen Walstraat 45 tel. 0118-440420 Middelburg Lange Delft 59 tel. 0118-617070 Hulst Gentsestraat 12 tel. 0114-317293 Woensdag 31 maart 1999 FAAM/VLISSINGER 7 Abdij pr°vincie zeeiand Nieuws Het saneren van camping Prinsenhoeve in de Duinpolder bij Renesse, geeft de natuur de ruimte. En niet zomaar natuur. Door de waterhuishouding op een natuurlijker manier te regelen, ontstaat in de omgeving van de Prinsenhoeve een duinmeer en duinmoeras. En dat soort gebie den zijn zeldzaam in West- Europa. Het Watergat, zoals het gebied tussen Prinsenhoeve en zeereep heet, zal zijn naam weer recht doen. 1304 'Met het creeren van een duin- meer wordt niet een natuurlijke situatie hersteld die ooit zo geweest is. De mens heeft sinds de achttiende eeuw juist voorko men dat hier een duinmeer zou ontstaan. Het Watergat is een overblijfsel van een inham van de zee. Deze vormde zich in de late middeleeuwen, toen een zand bank tussen de vuurtoren en de Oude Hoeve de twee strandwal- len met elkaar verbond. De inham wordt voor het eerst genoemd in het jaar 1304. In dat jaar verlie zen Vlamingen de zeeslag in de Gouwe en zij vluchten naar het Palincksdal, alwaar zij krijgsge vangen worden gemaakt. De naam is afkomstig van ene Palinc of Palinx. Slufter De op het brede strand opgesto ven duinen strekken zich rond 1500 uit tot ver buiten de huidige kustlijn. Door de ai ""°ei van de kust wordt de inham op den duur een slufter. Doordat de slufter in open verbinding staat met de zee, maken de boeren in de Ban nen (Oosterenban en Westeren- ban) van deze natuurlijke afwate ring gebruik van hun gronden in de binnenduinen. Tot in het mid den van de zeventiende eeuw is de slufter nog in zijn maximale omvang te herkennen. Daarna verandert dat. Onze Lieve Vrouw op Zee De duinen voor het Palincksdal zijn voor een groot deel in zee verdwenen. Het kapelletje van Onze Lieve Vrouw op Zee ver dwijnt onder het stuivende zand en het Palincksdal of -gat wordt door de verstuivingen kleiner. Het stuivende zand verkleint ook de opening naar zee en op den duur zal de natuurlijke afwatering ver loren gaan. De boeren gaan ver volgens vaarten en sloten graven voor de afwatering. Een molentje vervolgens zorgt voor een vlotte re afvoer van water. Dat molentje stond ongeveer op de plaats waar nu de Prinsenhoeve staat. Het laaggelegen dal is in gebruik als strandweide en is intensief begreppeld. Moermond Een eeuw later is door de sluiting van de zeereep een klein duin meer ontstaan dat aanvankelijk Palingsgat heet en later Watergat wordt genoemd. De afwatering van de Bannen loopt al sinds 1683 niet meer naar zee, maar via een duinbeekje naar de polder bij slot Moermond. Door verbe- ring van de afwatering werd het er allengs droger. Gratis nieuwsbrief Dit artikel is ontleend aan de Nieuwsbrief Schouwen-West, nummer 9. De Nieuwsbrief beschrijft in een aantal korte arti kelen de ontwikkelingen in de streek. Een gratis nummer of abonnement op de Nieuwsbrief is verkrijgbaar bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. Vrijdag 2 april, Goede Vrijdag, en maandag 5 april, Tweede Paas dag, zijn de kantoren van de pro vincie gesloten. Ambtenaren en hun bestuurders zijn dinsdag 6 april weer bereik baar. In een verkeerscirculatieplan komt het er in het kort op neer dat doorgaand verkeer op de hoofdwegen blijft en niet over sluipwegen door de polders piept. Dat biedt ruimte op de lokale verbindingswegen waar op zijn beurt het lokale verkeer gebruik van moet maken. En per saldo moet het er toe leiden dat de polder- en plattelandswegge tjes beschikbaar zijn voor bestemmingsverkeer. Met ande re woorden: wie niets in de pol der of in een bepaald dorp heeft te zoeken, moet daar gewoon wegblijven en die wegen met extra belasten. Vergrovinsprincipe De verkeersdeskundigen die het verkeerscirculatieplan zoals dat nu 'de inspraak ingaat' hebben geschreven, zeggen dit in hun vaktaal als volgt: "uitgangspunt is het vergrovingprincipe. Dat heeft alleen kans van slagen als de doorstromingsmaatregelen op de wegen rond de Ruit worden ondersteund door verkeersregu- lerende maatregelen in de Ruit. De maatregelen in de Ruit moe ten het ongewenste sluipverkeer ontmoedigen". Meepraten Wie wil meepraten over de oplos singen die mogelijk zijn om het soort verkeer (doorgaand-, lokaal- of bestemmingsverkeer) op de bij dat verkeer passende doorgaande, lokale of 'bestem mingswegen' te houden heeft dat kunnen doen tijdens onder meer de zogeheten inloopdagen. Woensdag 31 maart is trouwens de laatste inloopdag, van 15.00 tot 20.30 uur, in Gemeenschaps centrum Den Dullaert, Sportlaan 24 in Hulst. Tentoonstelling Medewerkers van het Bestuurlijk Overleg Verkeersveiligheid zijn die dag aanwezig om de plannen uit te leggen en met belangstel lenden te praten over mogelijke oplossingen. Om de plannen inzichtelijk te maken is een ten toonstelling ingericht. Een van de oplossingen is bij voorbeeld het aantal aansluitin gen van lokale of 'bestemmings wegen' op de doorgaande wegen te verminderen. Maar over de plaatsen waar dat dan moet valt natuurlijk veel te zeggen. Op papier kan ook Natuurlijk is het ook mogelijk ideeen en opmerkingen op papier te zetten en die vervolgens toe te sturen aan Bestuurlijk Overleg Verkeersveiligheid Midden en Oost Zeeuws-Vlaanderen, t.a.v. projectleider De Ruit, postbus 17, 4570 AA Axel. Wie dat wil, kan dat doen tot 17 april. Ter inzage De plannen voor De Ruit liggen tot en met 16 april ter inzage op de volgende adressen: in de gemeentehuizen in Axel, Honte- nisse, Hulst, Sas van Gent en Terneuzen en in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 - 631400. Op deze adressen is ook de folder Verkeerscirculatie plan De Ruit verkrijgbaar. De Ruit Wat de bestuurders van onder meer provincie en gemeenten voor ogen staat met De Ruit is gauw gezegd: 50% minder ver keersslachtoffers in vergelijking met de jaren 1995 -1997; 70% minder sluipverkeer in het gebied ten opzichte van 1998. Dat zijn de concrete doelen die in 2003 moeten zijn gehaald. Dat betekent een afname van het aantal verkeersslachtoffers van 54 naar 27 per jaar en een afna me van het aantal 'sluipbewegin- gen' door De Ruit van 8.446 tot ongeveer 2.450 per dag. En verder En natuurlijk is het zo dat ver keersmaatregelen en inrichting van wegen belangrijk bijdragen aan het veiliger maken van het verkeer. Maar veilig verkeer valt en staat ook met de bereidheid van verkeersdeelnemers. Vandaar dan ook dat het Bestuur lijk Overleg met alleen bestaat uit vertegenwoordigers van wegen beheerders als gemeenten, pro vincie, waterschap, en Rijk, maar dat ook verkeersdeskundigen van de politie en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land meedoen. Loesje Behalve de aanpak van de wegen is beïnvloeding van het gedrag van de weggebruiker speerpunt in de aanpak. Sinds ruim een jaar is er dan ook sprake van een vei ligheidscampagne. Onderdelen daarvan zijn: Loesjeposters en rode matrixborden en krasfol- ders. De komende tijd gaat de politie intensiever op pad in het gebied. De aandacht van de poli tie zal vooral uitgaan naar het rij den onder invloed, te snel rijden en het gebruik van de gordel. Het kappen van eiken moet eiken die blijven staan de kans geven tot volle wasdom te komen. Dat is de bedoeling van het uitdunnen van eiken langs de provinciale weg tussen Aardenburg en Eede, de N251. Medewerkers van de provincie zijn druk bezig aan weerszijden van de weg ongeveer 175 bomen te vellen. De bomen zijn in de jaren vijftig geplant. Ze staan nu zo dicht op elkaar dat de kruinen in elkaar groeien. Dat stagneert de groei. Het uitdunnen gebeurt zoveel mogelijk om de andere boom. De 'kappers' kijken verder naar vitali teit, vorm, plaats van de eiken en eventuele beschadigingen. De beste en mooiste eiken blijven dan ook staan. De stammen van de gevelde bomen gaan naar de houtindustrie die ze bewerkt tot planken en palen. Verkeer moet opletten De rijbaan aan de kant van de weg waar de kap gebeurt, is met beschikbaar voor het verkeer. (Brom)fietsers kunnen het fiets pad aan de andere kant van de weg gebruiken. Met Pasen moet de klus zijn geklaard. Op 12 maart 1999 hebben de staten der provincie Zeeland bij besluitnummer I&V-748, vast gesteld de "subsidieregeling sti mulering bedrijfsvervoer". De provincie Zeeland kan vanaf het jaar 1999 aan aanvragers onder bepaalde voorwaarden een bijdrage verstrekken in de kosten van het bedrijfsvervoer. In de "subsidieregeling stimule ring bedrijfsvervoer" zijn de voor waarden bepaald waaronder een bijdrage kan worden verkregen De aanvragen voor een bijdrage voor het jaar 1999 dienen uiter lijk 1 mei 1999 te zijn ingediend. Het totaal beschikbare bedrag t.b.v. van deze regeling, het zgn. "subsidieplafond" is voor het jaar 1999 vastgesteld op f 375.000,- Van dit bedrag is f. 320.000,- gereserveerd voor aanvragers die in 1998 in aanmerking kwa men voor een bijdrage volgens de "Beleidsregel subsidie be drijfsvervoer 1998". Voor een exemplaar van de "sub sidieregeling stimulering be drijfsvervoer" en voor een aan vraagformulier kunt u zich wen den tot de: Provincie Zeeland, directie Infrastructuur en Ver voer, afdeling Vervoer en Vervoer, Postbus 524, 4330 AM Middel burg. (telefoon 0118-631478) de heer J.R. Montenarie. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben voorschrift 1.1 van de vergunning Wet milieube heer van Metablen van 23 januari 1990 gewijzigd. De wijzi ging omvat een aanpassing van de emissie-voorschriften van monomeren en stof als gevolg van onvoorziene omstandigheden tijdens het produktieproces. Het besluit ligt van 6 april tot en met 17 mei 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren (de directie RMW is gesloten van 30 april t/m 5 mei en 13 en 14 mei) en in het ge meentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na tele fonische afspraak 0118-487204) op woensdagavond van 17.15- 20.15 uur (het gemeentehuis is gesloten op 30 april en 5, 13 en 14 mei). Degenen die bedenkingen heb ben ingebracht tegen het ontwerp-besluit, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over het ontwerp-besluit (degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die zijn aangebracht ten opzichte van het ontwerp besluit) en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit kunnen tot en met 18 mei 1999 tegen het besluit beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. Het besluit wordt op 19 mei 1999 van kracht, tenzij over eenkomstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, junc- to artikel 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State. Voor het inzien buiten kantooruren, mon delinge toe-lichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot dhr. P.Wattel tel. 0118-631773). 9 april tot en met 18 april 50,00 p.p Keukenhof 24 april50,00 p.p. Zwarte Markt 17 april, 10 mei35,00 p.p Brussel/Tuinen 5 mei 39,50 p.p. Maastricht 4 mei, 5 juni54,50 p.p. Miss Saigon 1 mei, 28 mei v a145,00 p.p. Chicago 7 mei, 4 juli, 30 juli v.a115,00 p.p. - Opstapplaatsen in Zeeland de fietsspecialist Noordweg 17 Oostkapelle 2e paasdag open tel. 0118-581344 incl. kosten en ass. belasting van 1/5/1999 t/m 30/4/2000 VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN De vrijkomende woning is onderdeel van een complex bestaande uit 11 woningen, met een aantal centrale voorzieningen, waaronder een lift en een recreatiezaal Het alarmeringssysteem bestaat uit een spreek-luisterverbinding en is 24 uur per dag bewaakt. De conciërge/beheerder is woonachtig m het complex. In de huurprijs zijn inbegrepen de stookkosten, de kosten van het alarmeringssysteem, de kosten van de lift, huur boiler, tuinonderhoud en andere kosten van de gezamenlijke voorzieningen Dit alles voor een totale prijs van slechts 582,07 per maand, incl. huurverhoging per 1-7-'98, waarop afhankelijk van het inkomen een huursubsidie van maximaal 181,- mogelijk is. Belangstellenden kunnen voor inlichtingen of aanmeldingen contact opnemen met de administratie van de Stichting 'Poelwijck', Slotstraat 15, 4458 BK 's-Heer Arendskerke, tel. 0113-561820. KOZZ T

de Faam | 1999 | | pagina 7