TUIN EN GROEN Sneeuwballen en geurende struiken Uw neus wil ook wat Een informatiegids boordevol buitenleven Geef uw tuinhout eens een persoonlijk tintje Planten voeding geven Schitterende voorjaars bloeiende struiken Sfeermakers op balkon en terras In april dode planten resten verwijderen Gazononderhoud mmmmmmmSi PLANT VAN DE MAAND: BOERENJASMUN m m m f het voorjaar begint in Zeeland Het begint in Zeeland, langs de kust en in beschutte tui nen in steden. Ieder jaar verovert de lente ons land met zo 'n dertig kilometer per dag. In Zeeland bloeien de krokus sen ruim twee weken vroeger dan in het oosten. VIJVERONDERHOUD Viburnum, in de volksmond beter bekend als sneeuwbal, trakteert ons iets vroeger dan de boerenjasmijn op bloemen. Het tweehonderd soorten tellende Viburnum-geslacht is familie van de eveneens zoet geurende kamperfoelie. Ook bij Viburnum is het verstandig om de struik elk jaar in het vroege voorjaar licht uit te dunnen. Dit komt ten goede aan de bloei. Deze sneeuwbal bloeit met roze, vaak snel naar wit verkleurende bloemschermen. De tijd dat de tuin voor het gemak werd dicht gegooid met tegels lijkt nu definitief voorbij. Meer en meer wordt de tuin beschouwd als een verlengstuk van het huis, waarin uw per soonlijke stijl tot uitdrukking komt. Maar voor het zover is, moet er nog heel wat gebeuren. Het kan zijn dat u daarbij op nogal wat vragen stuit. Het beste antwoord op al uw vragen is de nieuwe WELKE Gids Tuinen. Maart •Rozen snoeien Gazononderhoud starten Borders en vaste planten verzorgen Heide snoeien Zomerbloeiende heesters snoeien Planten voedsel geven Mei Vaste planten steun geven Voorjaarsbloeiende heesters snoeien Vijver verzorgen Buxus de eerste keer knippen Kuipplanten naar buiten Controleren op ziekten en plagen Planten voedsel geven Bij droog weer sproeien Vroeg in het voorjaar kan uw tuin al een kleur rijk paradijs zijn. Bloeiende heesters spelen dan een grote rol. Stermagnolia (Magnolia stellata) wordt maximaal 3 m hoog en bloeit met prach tige stervormige, witte bloemen. Heel bekend is ook het Chinees klokje (Forsythia) met zijn rijkdom aan gele bloemen. Voor een wat klei nere tuin is de rijkbloeiende bolvormige Forsyt hia ovata 'Tetragold' een prima keus. Andere echte voorjaarsbloeiers zijn de ribessen. Heester snoeien Nog meer keus in vroege bloeiers? Miss Vaste Plant 1999: 'Karmina' April Tuinturf tussen heide brengen Bomen en heesters planten Dahlia's planten Onkruid uit gazon verwijderen Eenjarige planten zaaien Planten voedsel geven In het voorjaar maken vele vroegbloeiende struiken en bomen uw tuin tot een lusthof. Dat is mooi voor het oog, maar uw neus wil ook wat. Er zijn talrijke heesters die in de langzaam warmer wordende voorjaarszon een heerlijke zoete geur verspreiden. Vooral bij een zithoek in de luwte en in de zon zorgen deze struiken voor een aangenaam vertoeven. Een uitermate geschikte plant hiervoor is de boerenjas mijn, de Plant van de Maand voor april. Behalve deze zijn er nog talrijke andere heesters die daarvoor in aanmerking ko men, zoals de sneeuwbal en natuurlijk de sering. Woensdag 24 maart 1999 FAAM/VLISSINGER 9 K 'hoyte't-rsy. ss/v/Y i %a$$ 'y/yv/ '1 ^8 Hout is in binnen het tuingebeuren. Naturel of gekleurd, het juiste kleurenpalet '99 wordt geboden door Hermadix, fabri kant op het gebied van milieubesparende verven en beitsen. Terug is de tint van teak, in opkomst is de Japanse stijl met zwart, wit en roodaccenten. De Chique Retrostijl wordt daaren tegen bepaald door de kleuren donker blauw, stijlvol groen, gedurfd violet en de witvarianten. Voor alle soorten van gebruik, binnen en buiten heeft Hermadix een beschermend produkt: Zo heeft de verfbeits 'houtdecor' een natuurlijke uitstraling, 'Impraline Defensief wordt geadvi seerd bij nog niet geïmpregneerd buitenhout en Bangkirai-olie is ontwikkeld voor schuttingen, vlonders en bruggen van banki- raihout. Temperzon is zonwerend en maakt hobbykassen en serres wit. Hout en kleur bepalen sfeer in tuin een inharken De vrij grof groeiende Viburnum carlcephalum zorgt in april voor meer dan 10 cm grote bloemschermen die een lichte geur verspreiden. Viburnum carlesii daarentegen vertoont een fijne re bolvormige groei met een maximale hoogte van 1,5 m. Deze uit Korea afkomstige struik draagt ook in de schaduw 5 cm gro te bloemschermen. Later in het jaar worden deze opgevolgd door trosjes blauw- zwarte vruchten. De meest bekende geurende voorjaarsbloeier is wel de sering (Syringa). Deze tot 5 m hoge struik verlangt een zonnig plekje in een diep losse grond Er bestaan ongeveer dertig soorten, af komstig uit Oost-Azie en Zuidoost-Europa. Behalve deze in de natuur voorkomende soorten zijn er op kwekerijen vele nieuwe soorten ontwikkeld. Deze soorten zijn geent op een 'wilde' on derstam. Deze onderstam kan vanuit de grond wilde uitlopers maken die niet zulke mooie bloemen zullen dragen. Knip deze zo diep mogelijk weg. Verder vormt het bemesten eigenlijk het enige onderhoud van deze struik. Een sering hoef je niet te snoeien. Het mag natuurlijk wel als dat bijvoorbeeld door ruimtegebrek nodig is. Uiteraard kunt u in het vroege voorjaar ook takken snijden om binnenshuis de bloemknoppen te laten ontvouwen en de zoete geur te versprei den. Ook kunnen na de bloei de oude bloemen worden verwij derd. Pas hierbij echter op voor de twee tegenoverstaande knoppen direct onder de oude bloempluim. Deze knoppen zor gen namelijk volgend jaar voor de bloei. Een kleine, compact groeiende sering is Syringa microphy//a'- Superba'. De paarse bloempluimen zijn stukken kleiner dan we van de gewone sering gewend zijn. Toch is hun geur er niet minder om. Sterker nog: ze verspreiden een overweldigende lucht. Ook Syringa reticulata geurt zeer sterk. Deze is echter boomvormig en draagt grote witte bloempluimen. Kale plekken met een gazon verbeterings set herstellen deze zijn kant- en - klaar te koop WELKE Tuinen is een unieke hulp bij het (her)inrichten en on derhouden van uw tuin. In vijf overzichtelijke stappen werkt u toe naar een prachtige tuin, geheel naar uw smaak. Stap 1 laat u vooral heel veel inspi rerende tuinen zien; een stads tuin, een watertuin en een 'meer-stijlen-tuin'. En om u goed te kunnen oriënte ren zijn de leuk ste tuinboeken, - beurzen en -spul len verzameld. U krijgt tuinontwerp en indelingstips en adviezen voor de fi nanciering van uw tuinplannen. In stap 2 kunt u aan de slag met bestraten, omheinen, het aanleggen van een vijver en het gazon. Stap 3 laat u het hele scala aan tuinarti- kelen zien, en het zal u opvallen dat er ongelooflijk veel keuze is. Van tuinmeubelen, verlichting, tuinhuizen (u kunt er eentje winnen t.w.v. f 3250!), serres tot zwembaden. In stap 4 alles over het onderhoud van uw tuin, waarbij vooral de extra onder- houdsbijlage goed van pas komt. In dit bewaarboekje vindt u onder andere tips voor een bloeiende border (van het vroege voorjaar tot ver in de winter), handige snoeitips en een onder- houds- en bemestingskalender voor een prachtig groen gazon. WELKE Tuinen is voor iedereen met groene vingers een onmis bare bron van informatie en inspiratie en is net als de zeven an dere WELKE Gidsen (Keukens, Badkamers, Slaapkamers, Haar den en Kachels, Verwarming en Isolatie, Vloeren en Wanden, en Verbouwen) een gids in de letterlijke zin van het woord. WELKE Tuinen ligt vanaf nu in de tijdschriftenwinkel voor f 6,95 Ribes sanguineum 'King Edward VII' wordt maar 2 m hoog en vormt wijnrode tot roze-rode bloemtrossen, gevolgd door pik zwarte besjes waar de vogels gek op zijn. Struiken die in de zomer en herfst bloeien, moeten vroeg in het voorjaar worden gesnoeid. Die bloeien namelijk aan takken die ze pas daarna vormen. U moet voeding geven als de planten het nodig heb ben, dus als ze (gaan) groeien. Er zijn allerlei spe ciale meststoffen voor ro zen, hagen, het gazon, buxus en kuipplanten. Laat u goed voorlichten in het tuincentrum. Algemeen toepasbare mest als gedroogde koemest is al tijd goed en werkt lang door. Algemene kunstmest NPK 12+10+18 werkt snel. Voor planten in potten en bakken is een lang werkende meststof uitstekend. Er zijn ook veel vloeibare meststoffen die met het gietwater worden gege ven. Volg altijd precies de ge bruiksaanwijzing, dan krijgen uw planten exact wat ze nodig hebben. Voorjaarsbloeiende heesters pas na de bloei snoeien. Dan ge bruiken ze de rest van het jaar om nieuwe bloeitakken voor het volgende voorjaar te vormen. Gebruik voor het snoeien altijd goed scherp gereedschap. Nog een paar kleurrijke heesterideeen: de geel bloeiende schijnhazelaar (Corylopsis) of de kronkelhazelaar (Corylus avel- lana 'Contorta') met lange hangende katjes, het peperboompje (Daphne mezereum) met geurige paarse bloemetjes. Het ultie me voorjaarsgevoel krijg je natuurlijk met een zachtroze bloei ende sierkers (Prunus) of een schitterende vroegbloeiende Rho dodendron. Het tuincentrum heeft keus genoeg, ook in de klei nere maten of planten op stam. In pot gekweekt kunt u ze me teen planten. Dan groeien en bloeien ze gewoon door. De boerenjasmijn, wetenschappelijk aangeduid als Phi- ladelphus, vindt met 75 soorten zijn oorsprong in Zuid- Europa, Oost-Azie en het zuidelijke deel van Noord- Amerika. De boerenjasmijn die van 1 tot 3 m hoog kan worden, tooit zich op een (half-)zonnige standplaats vanaf juni met vele witte zoetgeurende bloemen. Om te kunnen blijven genieten van een volle bloei moet de struik een maal in de drie jaar worden verjongd. Ge beurt dat in een keer dan valt er een groot gat in de tuin. Dat kunnen we voorkomen door elk jaar een derde deel van de takken weg te nemen. Hierdoor blijft de struik zijn formaat houden en zal hij elk jaar volop bloei en en geuren. Mocht ondanks deze verzorging in de loop van de jaren de bloei toch achteruitgaan, dan is het raadzaam om in de maanden maart of april de strui ken van wat mest te voorzien. De boerenjasmijn is een mooie struik om als solitair of in kleine groepjes in de tuin te zetten. Hij is in de border bijvoorbeeld goed te combineren met hoge vaste plan ten als de ridderspoor (Delphinium) en het perzikblad- klokje (Campanula persicifolia). Ook doet de boerenjas mijn het goed in een losse wilde haag; daar kan hij goed worden gecombineerd met kornoelje (Cornus al- ba) öf struikkamperfoelie (Lonicera tatarica). Enkele eeuwen geleden werden deze struiken al aange plant in tuinen van mensen 'van stand'. Van deze strui- Officieel heet ze Geranium cantabrigiense 'Karmina', een schoonheid uit het geslacht van de ooievaarsbekken. Ze wordt maar 25 cm hoog en behoudt haar blad ook in de winter, het kleurt dan prachtig. In juni-juli staat ze te stralen met donkerro ze bloemen. U kunt haar in de volle tuingrond, maar ook gerust in een bak of kuip zetten. In groepjes geplant komt ze het best tot haar recht. Trouwens, haar broers mogen er ook zijn: 'Cam bridge' bloeit roze en 'Biokovo' wit. Verder lijken ze sprekend op elkaar. Echte ooievaarsbekken zijn uiterst dankbare tuinplanten. Wintergroen zijn bijvoorbeeld Geranium 'Ingwersen's Variety' (zachtroze) en 'Spessart' (wit). Heel goede niet wintergroene zijn de nooie Geranium himalayense 'Gravetye' met felblauwe bloemen, Geranium psilostemon rs) en Geranium endressii purperroze). Er zijn er nog veel meer. Kijk maar in het tuincen trum. Dun ook te sterk uitge groeide planten uit. In mei kunnen nieuwe waterlelies en andere vijverplanten worden geplant. Draadalgen regelmatig verwij deren (om een stok winden en uit het water trekken). Een ex plosie van zweefalgen (groene soep) vroeg in het jaar gaat meestal vanzelf over. Op een open plek in of bij de vijver kunt u allerlei vijverornamen ten plaatsen. ken zijn in de loop der jaren dan ook vele nieuwe kruisingen ontstaan, waaronder vele interessante nieuwe soorten. Een van deze soorten is de Philadelphus'Virginal'. Deze soort heeft zijn plaats in dit artikel te danken aan zijn bijzonder sterk geurende, witte bloemen. Dit bijna honderd jaar oude soort bereikt een hoogte van 2,5 m. Wordt er niet gesnoeid, dan bereikt hij een zelfde breedte. Opvallend zijn dan de sierlijk overhangende zij takken. De trossen met 4 tot 5 cm grote, zuiver witte gevulde bloemen steken in juni/juli mooi aftegen het donkergroene bla derdek. U kunt nu vol op bloeiende vergeet-mij- nietjes, violen enz. kopen. En later volgen primula's, madeliefjes, ranonkels en zelfs lelietjes van dalen. Het maaien begint weer als het niet meer vriest en de grond is opgedroogd. Vanaf eind maart: als de grond sterk is verdicht en bemost, ver- ticuteren en zonodig bezanden (tot uiterlijk de eerste week van april). Dat geeft nieu we groeikansen aan het gras. Geef orga nische bemesting: R.H.P. compost strooien en met- Zet ze in potten, bakken, manden, zinken emmers, fruitkisten of wat u maar mooi vindt. Zorg wel voor drainage gaten onderin. Nog mooier wordt het wanneer u voor een vaste basisbeplanting in de potten en bakken zorgt. Maak bijvoorbeeld van Japanse aza lea (ook op stam) samen met een klein heestertje zoals de bladhoudende Pieris of een dwergrhododendron een kleurrijke combinatie. Daar heeft u het hele jaar plezier van zeker als u ook nog com bineert met kleurige bodem bedekkers zoals Aubrieta, Ara bis, Sempervivum en Saxifra- ga. Probeer ook eens akelei fA(luilegia). Zo creeert u pas echt behaaglijke sfeer op uw balkon of terras. V A

de Faam | 1999 | | pagina 9