Amsterdammers maken film in Vlissingen Modellenbureaus: 'n wereldje apart LIONS LENTEFEEST 10 APRIL ARSENAAL ^1^3 c WOENSDAG 17 MAART 1999 JAARGANG 101 - NUMMER 11 G^>eS Juwelier \AN DEF^j MADEN WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHERE Salu ee! (1) 't Is 19 januari 1999 en me doen saemen een bakje koffie. Tweê bakjes natuurlijk, elks eên. Zö zuunig bin me nie. 't Is vorlopig de leste keer da me saemen een stel 'Walchers Platjes' schrieve. Me 'ebbe dat vanaf 't jaer '93 vö jul- der gedae en eiken keer wi 'ebbe me daer een 'oop van geleerd. Marco van Jan en Jan van Marco. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 ...het laatste lentefeest van deze eeuw! Eindejaarsstudenten van de Film- en Televi sieacademie in Amsterdam zijn twee weken in Vlissingen om hun film Betaalde Liefde op te nemen. De vijfentwintig studenten realise ren de productie van begin tot eind. Naast en kele acteurs schitteren in de film ook Vlissing- se figuranten. Eén van hen is Wil Koelewijn. Na jarenlang in het amateurtoneel geacteerd te hebben wil Koelewijn haar grenzen verleg gen. „Zo'n figurantenrolletje is een leuk be gin", is Koelewijn van mening. „Dit soort werk wil ik in de toekomst meer gaan doen". Gastvrij Leerzaam PZC WEEKBLADEN f aam/vJüIirfger Intakegesprek Het begin TWEE TOPMERKEN IN TROUWRINGEN ZOWEL GLADDE MODELLEN ALS EXCLUSIEVE DESIGNS KLEINE MARKT I 4381 EJ VLISSINGEN 4 Walstraatpmmenade) Tel. 0118-412605 Vrijdag koopavond Welzorg Orthopedie heeft een orthopedisch bedrijf in Middelburg overgenomen. Bakkerij Tuilenaar in Vlissingen heeft zijn bakkerszaak van een nieuw interieur voorzien. Pizzeria Forno Caldo in Middelburg heeft een nieuwe zaak geopend aan de Dam. De laatste voorjaars- en zomermode van deze eeuw komt ujtvoerig aan bod in de modebijlage die u deze week in de Faam/Vlissinger aantreft. Oude trends als donkere denim, piratenbroekjes en sandalen zijn voorzien van een modern uiterlijk en bepalen de komende zomer het modebeeld. Verder deze week: handige van dag tot dag informatie en nuttige tips van de overheden. Deze keer vertelde Marco bij voorbeeld dat sommige Sou burgers Zuid-Beveland 'het paddenland' noemen. Dat komt omdat vóór de Sloedam rond 1870 gelegd werd, er in Walcheren geen padden (en mollen) voorkwamen. Met de aanleg van de Sloedam was Walcheren geen eiland meer en konden deze laag-bij-de- grondse viervoeters (of wat dan voor voeten doorgaat) on ze haardsteden en grasvelden bereiken. Wat dus door som migen nog steeds betreurd wordt. Maar of die Zuid-Beve landers daar nou echt wat aan kunnen doen, zoals die ene Souburger suggereerde, dat durven wij natuurlijk niet te zeggen. Nog zo'n nieuwtje, dat Marco vertelde. Jan had er in elk ge val nooit van gehoord dat ze op Souburg en waarschijnlijk ook in Middelburg en Vlissin gen soms 'vrom' of 'werom' gebruiken in plaats van 'te rug'. In het gewone Walchers van de dorpen hoor je het nooit (vroeger wel, trouwens). 'Vrom' gaat door voor echt Westkappels en Zuid-Beve- lands. Maar goed, de Walcher- se steden liggen dan ook aan de 'paddenlandse kant' van ons voormalige eiland. Of ze er daarom ook meer padden en mollen hebben, is onbe kend. Waarom is dit voorlopig een van de laatste afleveringen van 'Walchers Plat'? Jan gaat tot de zomer full-time (mooi Walchers woord) werken aan het afronden van een groot boek over Zeeland in de we- deropbouwtijd 1945-1950. Marco heeft z'n handen vol aan het tweede deel (het 'Sup plement') van het groot Woor denboek der Zeeuwse Dialec ten. We hopen na de zomer weer terug te komen. Kom- mende weke bin me nog even vrom! Marco Evenhuis en Jan Zwemer (advertentie) Deze week: Meest gestelde vragen Kwaliteitsatlas beantwoord Konmar Middelburg beste van Nederland (advertentie) breed In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT weer heel veel informatie over uitgaan in Midden-Zeeland en natuurlijk handige ladders met films, podiumkunsten en exposities. Deze week onder meer aandacht voor Rush Hour. De nieu we film met in de hoofdrollen Jackie Chan en Chris Tucker staat garant voor humor en actie. In Los Angeles worden zondag 21 maart de Oscars uitgereikt. De grootste kansheb bers voor de Oscar voor de beste film zijn Shakespeare in Love met dertien nominaties, Saving Private Ryan met elf nominaties. In het Sportcafé Baskensburg in Vlissingen treedt zaterdag de Walcherse band In Geval van Noot op. John Lanting zorgt voor een vrolijke avond in Kruiningen en in de Goese Zeelandhallen is zaterdag 20 maart de be faamde band Golden Earring te zien en te horen. De film Betaalde Liefde is geschreven door Jan-Diede- rik Oudshoorn Spaargaren en speelt zich af op een ei land. Hoofdrolspeler Erik woont er maar wil het eiland liever ver achter zich laten. Hij ontmoet de oudere Car los, een soort Don Jua.n op leeftijd. Carlos heeft zijn oog laten vallen op Charlotte maar voelt zich te oud om haar te verleiden. Erik en Carlos bundelen hun krach ten en maken Charlotte sa men het hof: Erik op het li chamelijke vlak en Carlos op het geestelijke. „Erik wordt betaald door Carlos om Charlotte te verleiden", ver klaart lanthe Heidenrijk, pro ductie-assistente en studente aan de Amsterdamse film academie. „Uiteindelijk gaat Erik van Charlotte houden terwijl hij met het geld van Carlos nu wel in staat is het eiland te verlaten". De studenten van de acade mie hebben voor Vlissingen gekozen omdat de stad vol gens hen de sfeer van een eiland uitstraalt. „Vlissingen ligt aan het water en heeft mooie plekjes om te filmen", verduidelijkt Heidenrijk. „Bo vendien zijn we hier ontzet tend gastvrij ontvangen. In Amsterdam kijkt niemand meer op als er ergens een film wordt geschoten. Bij het filmen moet natuurlijk wel eens een straat even worden afgezet en in Amsterdam is daar al lang geen begrip meer voor. Gelukkig is dat in Vlissingen anders". De film Betaalde Liefde wordt onder meer op genomen bij Solkskin op de Vlissingse boulevard, bij het Keizersbolwerk, de PSD-boot en in het Lampsinshuis. „Het Vlissingse museum is heel erg behulpzaam geweest. We kunnen nu filmen in het toekomstige maritieme mu seum. Verder hebben we trouwens ontzettend veel leuke reacties gehad. Cine City heeft ons geholpen en ook andere bedrijven heb ben gesponsord".In Betaalde Liefde zijn niet alleen karak teristieke Vlissingse plekjes te zien, ook Vlissingers zelf zetten hun beste beentje voor. Zo maakt Wil Koelewijn haar entree op het witte doek als figurant op het terras van Solskin. Koelewijn speelde jarenlang toneel, onuer meer bij de Zeeuwse Komedie, en heeft de afgelopen stukken geregisseerd voor theater Ad Hoe uit Middelburg, de Zeeuwse Muziekschool en enkele andere amateurgezel schappen. „Ik wil eigenlijk eens een stapje verder kij ken", vertelt Koelewijn. „Daarom heb ik me inge schreven bij een modellen bureau om zo te proberen dit soort rollen te krijgen. Sinds een jaar of twee ben ik ge stopt met regisseren, ik was toe aan iets nieuws. Dit werk is spannend om te doen en bovendien leerzaam om te zien hoe professioneel er gewerkt wordt". In het da gelijks leven werkt Koelewijn als oppas-moeder. „Dat is ei genlijk ook toneelspelen", meldt Koelewijn. „De negen jarige dochter des huizes houdt wel van een verkleed partij dus spelen we wel eens samen toneel". Via het modellenbureau is Koelewijn benaderd om in de film te fi gureren. „Daarna ben ik nog een paar keer gebeld omdat ze nog meer figuranten no dig hadden. Dus heb ik ze in contact gebracht met men sen die ik nog van het toneel ken". Deze week worden er nog opnames voor Betaalde Lief de gemaakt. De film wordt opgenomen in zwart-wit en wordt na voltooïng mogelijk verkocht aan de publieke omroep. „De film gaat zo'n twintig minuten duren", weet productie-assistente Heidenrijk. „We hopen dat de film wordt aangekocht door Nederland 1, 2 of 3. Ook zijn we in gesprek met Cine City of de film daar ook nog vertoond kan worden". Wil Koelewijn op de set van Betaalde Liefde. foto Jaap Wolterbeek Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (Verkoopleider) (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Lisetta de Witte (0118) 484313 (privé (0118) 471876). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Enrico Joziasse (0118) 484308 (privé (0118) 614600). Redactie: Joep Bremmers (a.i.), (0118) 484276. Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vllssinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 165.775ex. Het Vlissingse modellenbureau Alliènne heeft afgelopen zaterdag haar opleiding tot manne- quin/dressman afgesloten met een modeshow in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. De opleiding bestaat uit achttien lessen waarin houdingverbetering, presentatie, make-up en kap- perslessen aan de orde komen. foto Jaap Wolterbeek burg. De heer De Wolff daar heeft me op alle haken en ogen gewezen. Ik heb zelf contact ge zocht met het Facilitair Bedrijf Arbeidsvoorziening te Zoeter- meer om er persoonlijk te gaan vertellen welke bedoelingen ik had. 't Zou om een gesprek van enkele minuten gaan. Het wer den enkele uren. Ik heb daar veel informatie gekregen. Ook de slechte kanten van model lenbureaus. Kreeg er te horen dat je heel voorzichtig moet zijn bij het aangaan van contac ten, want je zit, vóór je er erg in hebt, in een crimineel circuit. Er is me daar ook verteld dat bij lange na niet alle klachten die er zijn over.modellenbureaus in Zoetermeer terecht komen. Wie zich bijvoorbeeld opgelicht voelt door een bureau moet zijn klacht schriftelijk indienen. Wim Oranje vindt het verder belangrijk dat een bureau een eigen studio heeft, waar foto's kunnen worden gemaakt. „En dan vooral ook tegen een rede lijk tarief. Geen honderden gul dens en bovendien moeten mensen die zich als model mel den te allen tijde de foto's kun nen opvragen", aldus de eige naar van Espérance, die sinds juni vorig jaar met zijn bureau actief is en één ding zeker weet: je moet heel veel investe ren in tijd, geld en moeite". Wie melden zich als model? „Heel verschillend", aldus Oranje. Ik heb momenteel on geveer honderd modellen inge schreven staan. De jongste is vier maanden, de oudste ze ventig jaar. Heus niet alleen meisjes en vrouwen, ook steeds meer mannen melden zich aan". Soms ontmoet Wim Oranje zelf mensen van wie hij denkt dat ze uitstekend zouden kunnen fungeren als model. Hij benadert ze dan voorzichtig: „Ik ben niet iemand die direct op straat op iedereen af gaat. Ik observeer eerst liever iemand even". Overigens is er anno 1999 een zeer verscheiden vraag naar modellen. Wie zich bij het mo dellenbureau aanmeldt kan zelf al een voorkeur aangeven op een inschrijfformulier: lady speaker, kapsels,.glamour, mo debladen, badkleding, lingerie, bodypainting, topless, naakt, missverkiezing, portretten, kle- dingshows, figuurfotografie, film of filmfiguratie, videoclips, enz. Een tijdje geleden is via ons bureau een negenjarig meisje drie dagen naar Praag geweest. Daar moest een cho- colademerk worden gepro moot en daarbij wilde men kin deren uit alle werelddelen heb ben. Ik heb hier een meisje in geschreven staan dat oor spronkelijk uit Sri Lanka komt. Heb fotomateriaal van haar la ten zien en men wilde er haar graag voor bij hebben, 't Gekke is, dat je vaak heel moeilijk kunt beoordelen hoe een model bij een opdrachtgever overkomt. Natuurlijk is er belangstelling voor iemand die jong en mooi is. Maar dat is zeker niet altijd de sleutel tot succes. Om een cliché te gebruiken: 't gaat vooral om iemand met uitstra ling, persoonlijkheid dus. Waar om iemand model wil worden? Veel mensen vinden 't leuk om een fotosessie te doen. En er vaak is wat mee te verdienen. Maar de gouden bergen, zoals die wel eens worden beloofd, zijn maar voor een enkeling weggelegd. Het is vaak een leu ke bijverdienste. Een enkeling bereikt de top en kan er van bestaan. Ik zeg altijd dat het beter is om je te blijven richten op je toekomst met het werk waar je mee bezig was. Het op treden als model is leuk om er bij te doen. Met twee benen op grond blijven staan dus". door Hans Meijer Modellenbureaus zijn in 't nieuws. Welke zijn betrouwbaar? Welke niet? Die vraag kan ook worden gesteld over de model lenbureaus in Zeeland. Model Elisabeth de Jong uit Kloetinge luchtte kort geleden in een publicatie haar hart en zei slechte ervaringen te hebben met bepaalde bureaus, ook Zeeuwse. Voor Wim Oranje, eigenaar van modellenbureau Espérance te Goes, reden voor een reactie. Hij zegt: „Er zijn inderdaad mo dellenbureaus, die tegen 't randje van de criminaliteit zit ten. Gelukkig zijn er ook goede. Ook in Zeeland. Belangrijk cri terium daarbij is of een bureau een vergunning heeft van het Facilitair Bedrijf Arbeidsvoor ziening te Zoetermeer, dus er kend is. Het modellenbureau dat Wim Oranje (52 jaar) vorig jaar in Goes startte, is bang dat de negatieve berichten die de laatste tijd in de media over het modellenwereldje de ronde doen 'stigmatiserend' kunnen werken. „Ze doen onrecht aan de bonafide bureaus. En die zijn er toch óók wel", aldus Oranje. Openheid vindt hij een belang rijke voorwaarde om als mo dellenbureau betrouwbaar te zijn. „Ik heb het verhaal van Eli sabeth de Jong in de krant ge lezen. Ze vertelde daarin dat ze iedereen, die in zee wil gaan met een modellenbureau, wil de adviseren om zo min moge lijk in te gaan op advertenties in de krant. Daar ben ik het niet helemaal mee eens. Ikzelf ad verteer regelmatig om model len te werven. Ik vind het be langrijk dat je in de advertentie al laat weten met wie de men sen in contact komen, dat er sprake is van een bureau dat op een gevestigd adres zit en dat wie belt wordt uitgenodigd voor een intake-gesprek. Ik zeg vaak, wanneer er een afspraak wordt gemaakt, dat ik het ple zierig vind wanneer er iemand meekomt. Meldt een jong meisje zich aan als model, dan is het prima wanneer de moe der meekomt om kennis te ma ken tijdens een intakegesprek. Gaat het om een ouder ie mand, dan kan een vriend of vriendin meekomen. Toen ik het verhaal van Elisabeth in de krant las, heb ik haar gebeld en uitgenodigd om eens te komen kijken hoe er bij mijn bureau gewerkt wordt. Dat heeft ze ge daan. Ik vond het nodig om haar te laten zien dat er ook in Zeeland modellenbureaus zijn die hun zaken goed in orde hebben. Ik ben ook blij dat ze in alle open heid kritiek heeft op de gang van zaken bij sommige bu reaus, want dat is in sommige gevallen ook nodig. Wat dat betreft zitten we op dezelfde lijn". Hoe zet je een modellenbureau op? Wim Oranje: „Wil je alles volgens het boekje doen, dan komt er heel wat bij kijken. Ik zelf ben er eerlijk gezegd mee begonnen, omdat ik het inte ressant vindt om in contact te komen met een verscheiden heid aan mensen. Ik heb welis waar via mijn beroep als leraar de nodige contacten met voor al jonge mensen, maar wilde er toch nog wat anders bij gaan doen. Fotografie was altijd al een grote hobby. Fotografeer vanaf m'n twaalfde. Maar ik wilde er méér in bereiken. Ben daarom vijf jaar geleden naar de kunstacademie in Sint Ni klaas gegaan om er de oplei ding fotografie te doen. Ik kon dat combineren met het lesge ven, omdat de opleiding 's avonds en op zaterdag werd gegeven. Herfst 1997 dacht ik dat het interessant kon zijn om ook praktisch wat met fotogra fie te gaan doen en aangezien portretten m'n belangstelling hebben, werd het idee geboren om een modellenbureau te be ginnen, waarbij fotografie toch wel belangrijk is. AI snel kwam ik erachter dat er in het wereld je van modellenbureaus heel wat fout zit. Er zijn bureaus die modellen werven en proberen om jonge vrouwen en meisjes al direct uit de kleren te krijgen. Er zijn me gevallen bekend van chantage, waarbij de moeder betrokken raakte. Ik heb ge hoord van criminelen die, zo dra ze vrij zijn, een modellen bureau opstarten, waarbij een stroman of strovrouw wordt in gezet. Toen ik dat allemaal hoorde heb ik me voorgenomen om al les volgens het boekje te doen. Enerzijds om mezelf, mede vanwege m'n beroep als leraar, in bescherming te nemen, an derzijds ook om aan te tonen dat het ook mogelijk is om een goéd modellenbureau te heb ben. Om het kaf dus van het koren te scheiden". Wim Oranje vervolgt:„lk heb veel hulp gehad van de Kamer van Koophandel in Middel- Deze week in de Woningkrant: molen 'de Onderneming' in Wissénkerke wordt helemaal gerestaureerd. De muren van het monument worden opnieuw gevoegd en het gaandewerk wordt vervangen. Met de opknapbeurt is vierhonderdduizend gulden gemoeid. Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) heeji de nieuwe provinciebesturen opgeroepen zich sterk te maken voor het behoud van de kleinere gemeenten. De woningbouwverenigingen op Noord- en Zuid- Beveland organiseren samen met Humanitas de verkiezing van de 'beste buur'. ABEC3 LAGERS 72MM/78A SOFTWIELEN VAN 159.95 VOOR.

de Faam | 1999 | | pagina 1