Meer aandacht voor pantalon outfit voor tennissers M O D E Vrouw kiest voor elegant en casual De jaren zeventig beïnvloeden jeans Nieuwe trend white jeans Badmode zorgt voor een vrolijk seizoen het voorjaar lonkt Voor pantalons Is deze zomer een belangrijke rol weggelegd in het modebeeld. Het huidige aanbod is uitgebreid met een aantal modellen, die geruime tijd naar de achtergrond zijn ver drongen door de populariteit van de slank ge sneden (stretch)broek met zijn tapstoelopende pijpen. Wit is nog steeds de belangrijkste kleur in de tennissport. Voor lente en zomer 1999 presenteert Björn Borg een sportswear col lectie, bestemd voor de liefhebber van ten nis. Nu en toen gecombineerd. Als buiten verkleurt slaat de geestdrift toe tot andere verpakking. Mode heet het als we ons anders kleden. Op deze en andere pagina's trends van nu in beeld. Maar hoe nieuw is de mode? Combinaties van anno toen dusopgebouwde filosofie ver- bouwd tot wat we hedendaags noemen. Of het mooi is? Zeker we ten. Het is van nu! Zomers In de vrouwenmode voor zomer 1999 komen we enkele thema's tegen die op de voorgrond treden. Een belangrijke trend wordt samenge vat onder de noemer klassieke chic, hoewel er ook sportieve elementen in terug te vinden zijn. Een ander thema legt de nadruk op ro mantiek en presenteert hierbij passende bloemdessins en stoffen als voile, kant en mousseline. Maar (retro)sportelementen zijn bij deze trend eveneens duidelijk aanwezig. Marinelook Met hun collecties voor voorjaar en zomer 1999 tonen de diverse jeansmerken aan dat ze heel wat meer te bieden hebben dan de standaard fivepocket spijkerbroek. De geschiedenis van de jeans kent veel verschillende stijlen, model len en trends. In zomer 1999 keren de jaren ze ventig weer terug met een aantal retro-model- len. Als het aan de fabrikanten van badmode ligt, wordt de laatste zomer van de eeuw een uiter mate vrolijk seizoen. De nieuwe collecties bad- goed lenen zich voor allerlei zomerse activitei ten: zonnen, zwemmen, sporten en flaneren. Nieuwe stoffen, sprankelende kleuren, opval lende dessins en verleidelijke details trekken dit seizoen de aandacht. De spijkerbroek die past bij zomerse temperaturen en een gebruinde huid is de white indigo bleached jeans. Het bij zondere zit hem natuurlijk in de stof. Super gebleekt, tot bijna op het witte af, maar wel met de kenmerkende blauwe indigo ondertoon. Woensdag 17 maart 1999 FAAM/VLISSINGER 13 Pyjama-achtige pantalon met koordsluiting. Combinatie van KS Selection. foto Igedo In de jaren vijftig was de zoge noemde pedal pusher een veel gedragen pantalon. Van de zomer duikt deze enkelvrije broek in 7/8 lengte weer in menige collectie op. De capri- broek zal eveneens een grote groep vrouwen aanspreken. Dit model omsluit het been, valt net iets over de knie en is voorzien van splitjes. Er wordt meestal een aansluitende pul lover of een klein truitje op ge dragen. Concurrentie krijgt de smalle pantalon ongetwijfeld ook van de wijde broeken die we deze zomer zien. Deze py jama-achtige modellen zitten luchtig en zijn vervaardigd van onder andere linnen. Soms hebben ze een tunnel ceintuur en ze worden bij voorkeur een beetje laag op de heupen gedragen. Behalve de genoemde 'nieuwe' model len zien we in het aanbod ui teraard ook korte broeken en bermuda's in zowel geklede als in sportieve uitvoeringen. Verder signaleren we veel mo dellen met workwear-invloe- den, zoals de timmermans broek en de tuinbroek. Her kenbare details zijn koorden, zakken op de zijnaad en afrits- bare pijpen. De bootleg, de broek waarbij de pijpen vanaf de knie iets wijd uitlopen, is wel aanwezig, maar spreekt met name een bepaalde groep meisjes en vrouwen aan. Natuurlijk verdwijnt de smalle pantalon met tapstoelopende pijpen dit zomerseizoen niet uit het zicht. Er wordt wat meer de nadruk gelegd op an dere dessins dan uni en het favoriete kleine ruitje. Vooral bloemen en dierenmotieven worden naar voren gescho ven. Er komen ook meer mo dellen met rechte pijpen en het stoffenaanbod is enigszins aangepast. Ook de fivepocket is in detail en qua stofgebruik iets veranderd, maar dit mo del zit als basisbroek stevig in het zadel. De mannenbroek blijft eveneens deel uitmaken van de meeste collecties. Deze slanke broeken met voorslui ting en steekzakken zijn veelal gemaakt van mannelijke stof fen. Deze zomer is er een ten dens te bespeuren naar licht glanzende materialen, zoals gabardine. Populair blijft de Marlène Dietrich-pantalon. Dit mannelijke, maar niettemin elegante model, veelal ver vaardigd van linnen en lin nen/viscose kwaliteiten, valt soepel en is al dan niet voor zien van omslagen. Belangrij ke kleuren voor de pantalon zijn zwart, donkerblauw, grijs, wit, cru of een andere off- white tint, bruin en donker au bergine. De modieuze kleding kan zowel op gravel, gras als na een partijtje tennis op bijvoorbeeld het terras worden gedra gen. Naast wit en off-white tinten komen de kleuren mari ne en licht roze in beeld. Veel gebruikte materialen zijn ka toen, katoen/lycra, nylon, fleece en de technische kwaliteit CoolMax. Het logo met het nieuwe sportswear symbool van Borg is meestal in contrasterende kleuren uitgevoerd. Stijlvolle combinatie uit de voorjaarscollectie 1999 van Bianca. Welke keuze de vrouw ook mag maken, de belijning is in ieder geval over de gehele li nie eenvoudig. Het silhouet is sluik. De kleding valt soepel om het lichaam. Aansluitende mode wordt naar wens gecombi neerd met wijdere items, bij voorbeeld een korte blazer over een lange, transparante tuniek. Het pak (met rok dan wei broek) voor de vrouw blijft elegant, maar heeft in menige collectie een nonchalantere look gekregen. Veel jasjes, verkrijgbaar in verschillende lengtes, zijn niet getailleerd, maar ze kleden slank af door hun optische belijning. De pantalon neemt dit seizoen een belangrijke plaats in de garderobe in. Er is keuze uit vele modellen, zowel met lan ge als verkorte pijpen. De jurk heeft uiteraard een zo mers uiterlijk. Opvallend zijn de verschillen in halsuitsnijdingen. Ook zien we veel jurken met een rugdecolleté of met spag- hettibandjes. Verder signaleren we wikkeljurken, schortachtige modellen, lange hemdjurken en gebreide exemplaren. De rok varieert in lengte van kort tot lang en zit strak om de heu pen of valt wijd uit. De nieuwe lengte is, volgens insiders, net boven de knie. In sommige col lecties zien we ook plissé-rok- ken. Blouses met een zakelijke uit straling hebben vaak een op vallende punt- of reverskraag. Dit seizoen krijgen blouses en t-shirts concurrentie van bon netterie. De gebreide truitjes en andere aansluitende tops voelen zacht aan en hebben soms korte mouwtjes. Het aanbod varieert van truien in fijne ajour-breisels tot stoere structuren, bijvoor beeld met kabels of ribbels. Verder zien we ook vestjes en twinsets. Sportinvloeden (uit onder an dere de tenniswereld) geven aan veel kledingstukken een wat ander karakter. Dit komt ondermeer door de toepassing van details als sportieve zak- vormen en capuchons. Maar ook sportkleding wordt steeds eleganter, waardoor de grens met sportieve citymode ver vaagt. Wit komt zomer 1999 veelvul dig in beeld. Ook zien we een heel gamma van off-whites en neutrale tinten. Belangrijk zijn eveneens grijsnuances, varië rend van licht tot middengrijs. Ook zilvergrijs met een matte glans komt hier en daar voor. Actueel zijn verder verschil lende blauwen en groenen. Natuurlijk zien we ook de combinatie blauw-wit ofwel de marinelook. Bij het exo tisch/etnische sfeerbeeld pas sen warme bruintinten, zoals koffie, kaneel en cognac, di verse groenen, specerij-kleu ren en citroengeel. Als belang rijke kleur wordt roze getipt, van hard tot zacht roze. Ook rood wordt veelvuldig als ac cent gebruikt. Het beeld wordt nog aangevuld met diverse pasteltinten, zoals lila en per zik. Tot slot valt op dat in sommige collecties stoffen zijn gebruikt die in kleur verlo pen, dus degradée. De spijkerbroek met uitlopen de pijpen is van de zomer weer verkrijgbaar in diverse tinten indigo blue, maar ook in originele jaren zeventig cor duroy. Trendy zijn de super donker indigo geverfde flared jeans (een broek met vet uitlopende pijpen) en de lage heupjeans. Beide modellen kunnen wor den gecombineerd met spor tieve hemdjes, tanktops, brei- sels en shirts in donkere kleu ren. We zien dit seizoen ook weer lichte, neutrale tinten, waaron der wit, kaki, zand, tabak en kiezel. Voor een alternatieve meidenlook zorgen jaren ze ventig paisley prints en denim tops met borduursels en patchwork. Verder zien we items als krappe jeansjacks van broken twill (een jeansstof met bijzondere optiek), salo- pettes in brede rib, combats en stretchmodellen, jeansrok- jes, getailleerde blouses en bodywarmers. De goede basic spijkerbroek blijft een vast onderdeel van de jeanscollecties, maar er is momenteel veel vraag naar loose en relaxte broeken. Bij voorbeeld stoere werkmans broeken in donkere blue indi go denim, maar ook in modi euze variaties, waaronder de diep blauwe katoen/polyester met subtiele glans. We zien ook een denim die door een speciale behandeling een doorleefd karakter heeft ge kregen. Deze denimsoort is in ver schillende wassingen blauw verkrijgbaar. Een luchtig zo mer item is de lichtgewicht denim die in verschillende licht gebleekte tinten wordt gebracht. Voor mannen worden behalve in denim workerbroeken en relaxte jeansmodellen gele verd in katoenen canvas. Een actueel kledingstuk is de capu chonsweater. Verder zijn er geruite over hemden, truien, t-shirts, wes tern jacks en sportieve jassen. Sportinvloeden komen we in de jeansmode veel tegen in de vorm van details als blinde sluitingen, rubberknopen, contrastritsen en badges. Ac cessoires maken de collecties compleet. Er zijn ondermeer bijpassende (reis)tassen, caps en riemen verkrijgbaar. Collectie Beach Life. Er wordt gespeeld met trans parante stoffen in laag-over- laag effecten. Ook bedekt-on- bedekt is verworden tot een spelletje. Belangrijke materia len in de collecties voor zomer 1999 zijn kort geschoren ve lours, devoré, leerprint, piqué en shantung. Ook signaleren we lurex met lakeffect en di verse stofstructuren, zoals ka bels of een combinatie van rib met zijde. Op het gebied van stoffen zijn nog steeds nieuwe ontwikke lingen gaande. Er wordt veel gedaan om het draagcomfort van badkleding te verbeteren en het badgoed sneller te la ten opdrogen. Ook zijn er nieuwe kwaliteiten die tevens beter bestand zijn tegen chl oor en UV straling. Wat de kleuren betreft komt blauw veelvuldig in beeld, va- rirend van turkoois tot paars blauw. Actueel zijn eveneens diverse roden en bruinen, groene tinten en kleuren als roze, oranje en geel. Zwart-wit is een combinatie die het altijd goed doet. Dit seizoen komt er nog zilver bij. Sommige col lecties tonen zwart-wit met flonkerend zilver, compleet met contrastbiezen en vlakver delingen, grafische zwart-wit dierenprints of bijvoorbeeld een wit bloemdessin op glan zend zilver of in zilver ribbel- velours. Bloemen komen veel in beeld over felle unikleuren. Andere dessins die we regel matig signaleren zijn strepen, ruitjes, golven, stippen, slan gen- en drakenpatronen, pan- terprints en etnisch en Afri kaans georinteerde druks. Soms worden prints door el kaar gebruikt, bijvoorbeeld strepen met dierenprints. De keuze voor badpak, twee deler of bikini zal menige vrouw moeilijk vallen. Er zijn uni badpakken en bikini's met opvallende naadeffecten of met ritsen. De collecties tonen badpakken en bikini's met dubbele bo- venkantjes, push-ups met strikjes middenvoor en broek jes met vastzittende kleine wapperrokjes. Actueel zijn ook bandeauvormen. Voor na het zonnen of het zwemmen en voor flaneren over de boulevard wordt te genwoordig een complete kle ding- en accessoire-collectie aangeboden. Er zijn pareo's, anoraks en t-shirts in transpa rante stoffen, (wikkel)rokjes, strandjurkjes en modellen waarin je zo aan tafel kunt schuiven. Zelfs bijpassende tassen worden gepresenteerd in eenzelfde print als badpak of bikini. Dankzij een ingenieus wasproces is het van origine stijve donkerblauwe denim gewassen en gebleekt tot een zacht aanvoelende, bijna witte, spijkerstof. Door de blauwe zweem die overblijft, heeft de broek een levendig, subtiel gemarmerd effect. Het jeansmerk Mustang loopt voorop in deze trend naar nieuwe jeanswear. De white indigo bleached is verkrijgbaar in verschil lende pasvormen voor zowel vrouwen als mannen. Een aantal denim jacks en mouwloze shirts heeft de zelfde bleekbehandeling ondergaan, maar de combi natiemogelijkheden zijn legio, want bij het gebleekte wit past alles. Mustang white indigo bleached jeans.

de Faam | 1999 | | pagina 13