WONEN EN TRENDS Keuken: ook om in te wonen Laminaat: sfeervol en erg handig Serre brengt elk seizoen in huis Klein behuisd maar toch comfortabel het voorjaar kriebelt De eerste krokussen staan al weer in volle bloei en ffr' het voorjaar kan dan ook niet lang meer uitblijven. De naderende lente is bij uitstek de periode van het jaar om de inrichting van het huis eens onder de loep te nemen. Een nieuw seizoen nodigt uit tot verandering. Wie graag bij de tijd wil blijven vindt op deze pagina de nieuwe trends op het gebied van wonen en interieur. Suggesties voor handige doe-het- zelvers en tips voor diegene die liever een ander het werk laten doen. De keuken is altijd een lange termijninveste ring geweest. Bij de aanschaf van een keuken wordt zelden uitgegaan van een vervanging binnen 5 jaar. De keuken is een soort monu mentale "stayer" voor elk huishouden. Dit deel van het huis was dan ook vaak het decor voor de basis-behoeften van de mens: eten en drin ken. Logisch dus, dat er in veel huishoudens nog altijd een standaardkeuken is terug te vin den. Hypermodern Sfeer Als er één vloer is die de laatste jaren snel aan populariteit heeft gewonnen, dan is het wel de laminaatvloer. De redenen zijn duide lijk, want geen enkel ander type vloer past in iedere ruimte, is praktisch onverslijtbaar, is makkelijk te onderhouden, heeft zo'n grote keuze uit verschillende dessins en is nog goed betaalbaar ook. Panelen Onderhoud Geen ruimte in huis geeft zo'n gevoel van luxe en comfort als een serre. Een serre betekent een prachti ge extra 'kamer', die vier seizoenen lang de tuin in huis brengt. Maar hoe aantrekke lijk zo'n glazen aan bouw ook lijkt, beslis vooral niet te licht vaardig over de aan schaf ervan. Bekijk vooraf uitvoerig alle technische mogelijk heden om teleurstel ling achteraf te voor komen. Naadloos Glas Ventilatie Complete badkamer Woensdag 10 maart 1999 FAAM/VLISSINGER 15 Keuken: steeds meer ruimte om ook in te leven Laminaat: vrij eenvoudig zelf te leggen en ook makkelijk in onderhoud. Vroeger kwam men in de keu ken om een maaltijd te berei den of wat drinken uit de koel kast te pakken. Voor meer doeleinden was hij niet ge schikt, of simpelweg niet no dig. Uiteraard op een paar uit zonderingen na, zoals de fer vente "cuisinier", die ook in die tijd al menig uur in de keu ken doorbracht. De tijd dat een keuken puur bedoeld was voor het berei den van eten lijkt voorbij te zijn. Steeds vaker zien we open of halfopen keukens. Wat zich af speelt in dit culinaire gedeelte wordt meer betrokken bij de rest van het huis. De keuken als een soort tweede huiska mer, ook qua sfeer passend bij de rest van het huis. En waar om ook niet? Gezellig bijklet sen aan de tafel in de keuken, of lekker met de hele familie ontbijten. En daarmee is een trend in gang gezet. Wanneer de keuken meer betrokken wordt bij de rest van het inte rieur, is het nodig enkele ver anderingen in stijl en kleuren aan te brengen. Steeds meer mensen kiezen voor een tijd loos ontwerp en rustige kleu ren. De fabrikanten spelen hier perfect op in. Apparatuur als koelkast, vaatwasser en (combi)magnetron worden volledig weggewerkt achter kastfronten. De keuken krijgt een huiselijk karakter, een plek waar iedereen voor zijn plezier in vertoeft. Als reactie op de naoorlogse standaardkeuken, zette enkele jaren geleden ook een andere trend in. Veel mensen stapten over naar een hypermoderne en gedurfde keuken. Design met een gewaagd karakter. Deze trend is nog steeds in volle gang. Kijkt u maar op de woonbeur zen of bij de gemiddelde keu kenleverancier. Naast optima le functionaliteit wordt heel veel aandacht besteed aan het ontwerpen van trendy keu kens, met daarin de nieuwste snufjes verwerkt. Vrijwel elke fabrikant levert tegenwoordig keukens van kwaliteit. Duurzame materialen zoals hout en aluminium maken een keuken actueel en stijlvol. De designers en fabrikanten ko men steeds met nieuwe mo dellen om vóór te blijven. Toch is dat een goede ontwik keling geweest. Alleen al om het feit dat er meer ontwerpen op de markt kwamen, en u dus als klant meer keuzemo gelijkheden kreeg. Een andere ontwikkeling in de keukenbranche is die van de landelijke, rustieke keuken. De naturellen spelen hierin een grote rol. Klassieke kastjes en werkbladen, terracotta vloer tegels of brede houten vloer delen, een mooie robuuste schouw, porseleinen spoel bakken en nostalgische kra nen voeren de boventoon. Wat de rustieke keuken echt "af" maakt is een losstaand, nostalgisch fornuis, voorzien van alle gemakken. Of moderne apparatuur, voor wat betreft de vormgeving volledig afgestemd op deze "back to basic" trend. U begrijpt, de trends op het gebied van keukendesign schommelen nogal. Maar waar het in hoofdzaak om gaat, is dat de keuken meer woonruimte aan het worden is. En dat vooral aan techniek in de moderne huishoudelijke apparaten en aan materialen veel aandacht wordt besteed. Wat tot 20 jaar geleden nog uitsluitend in de keuken van een restaurant te vinden was, zien we nu ook in de huiselijke keuken. De keukenspecialist bij u in de buurt laat u graag alle moge lijkheden zien en helpt u bij uw keuze. Laat u zich uitge breid informeren, want een keuken kopen is niet iets dat u in vijf minuten doet... u moet er jarenlang plezier van heb ben. slaapkamer, tot druk kantoor of dokterspraktijk. Alleen een erg vochtige ruimte, zo als de badkamer, is niet ge schikt. Een voordeel van laminaat is verder dat het in vergelijking met bijvoorbeeld parket, na tuursteen of tapijt redelijk goedkoop is. Bovendien is het leggen van de vloer aan iedere beetje handige doe- het-zelver al toevertrouwd. Zo'n vloer bestaat uit pane len die gemiddeld een for maat hebben van negentien centimeter bij 1,20 meter. De panelen zijn makkelijk te leg gen: de tandzijde van het ene paneel schuift u in de groef van het andere paneel. Veel gereedschap is niet no dig. Met hamer, zaag, beitel, Of u nu een oud grachten pand heeft, een modern nieuwbouwhuis of een zéér zakelijk kantoor, met lami naat kunt u overal goed uit de voeten. Dat komt onder meer omdat laminaat een zeer hoge kras- en slijtweer- stand heeft en bestand is te gen licht, chemicaliën, hoge hakken en sigaretten. Daar naast is laminaat verkrijg baar in talloze dessins en kleuren. Van eiken, vuren en beuken, tot marmer, graniet en kleuren als lavendel, ko raal en ijsblauw. Tevens is het niet moeilijk om te com bineren met panelen van verschillende kleuren en ver schillende groottes, zodat ie dere laminaatvloer een per soonlijk tintje krijgt. Door de degelijkheid en veelzijdig heid past laminaat in elke ruimte: van woon-, werk- en houten klosje, meetlat, pot lood en waterbestendige lijm heeft u al het benodigde gereedschap om een lami naatvloer te leggen. Het tand- en groefsysteem geeft de vloer bovendien een per fecte stabiliteit. Alle voegen sluiten precies op elkaar aan, waardoor stof geen kans krijgt om zich vast te zetten. Hierdoor hebben stofmijt en andere allergie- verwekkende deeltjes op la minaat geen kans. Een ideale vloer voor mensen met astma of allergieën. Waar schoonmaken bij an dere vloeren nogal eens pro blemen geeft, is reinigen van laminaat kinderspel. Hoeveel tapijten en massief houten parketten zijn er niet onherstelbaar beschadigd door omgevallen glazen wijn of geknoeide spaghetti. Met laminaat kan het vuil simpel weg met een vochtige doek worden verwijderd. Langdu rig schrobben is niet nodig. Qua onderhoud heeft een la minaatvloer genoeg aan stofzuigen of in het ergste geval schoonmaken met een uitgewrongen dweil. Zelfs een brandende sigaret laat na enkele seconden op het laminaat te hebben gelegen, nog geen vlek na. Dit alles is te danken aan de toplaag van het laminaat. Deze be schermende laag is slijtvast en zorgt er voor dat krassen nauwelijks vat krijgen op de vloer. Die beschermende laag is één van de vier of vijf lagen waaruit de meeste laminaat- vloeren zijn opgebouwd. El ke laag heeft een functie: een beschermende toplaag, een dessinlaag, een water vaste basisplaat en een ste vige onderlaag. De dessin laag is bedrukt met allerlei motieven zoals die van hout, marmer, kurk of een fanta- sieontwerp. En ook al lijken de laminaatpanelen van hout, voor laminaatvloeren wordt haast geen hout ge bruikt. De meeste vloertypes bevat ten houtvezels die zijn gere cycled of afkomstig zijn van aanplant- of resthout. Zo haalt u met laminaat de natuur in huis zonder dat u de natuur schaadt. Nog een reden dus om te overwegen voor laminaat te kiezen. De eerste serres dateren uit de zeventiende eeuw, toen rijke kooplieden planten uit alle windstreken begonnen te ver zamelen. Planten uit (subtro pische gebieden moesten ui teraard worden beschermd te gen ons Hollandse klimaat en zo ontstonden de eerste, fraaie serres. Geleidelijk aan kregen serres steeds meer het karakter van een luxueuze aanbouw, waar de bewoners niet alleen hun planten ver zorgden, maar ook zelf in alle seizoenen 'buiten' konden zit ten. Het comfort van de aller eerste serres liet nogal te wensen over: de binnentem- peratuur kon behoorlijk schommelen, er rezen dikwijls problemen met de ventilatie en condensvorming was eer der gewoonte dan uitzonde ring. De stookkosten gingen door de aanbouw van een ser re vaak aanzienlijk omhoog en het vensterglas werd niet zel den aangetast door het vocht. In de huidige serrebouw be horen deze technische proble men tot het verleden. Door het gebruik van dubbelglas, geïsoleerde profielen en goe de ventilatietechnieken, waar door condensvorming wordt voorkomen, is de serre van vandaag een volwaardige ex tra ruimte aan de woning. Veel mensen kijken bij de aan schaf van een serre in de eer ste plaats naar de uitbrei dingsmogelijkheid die een serre biedt aan de woonka mer. Maar het is natuurlijk ook mogelijk de keuken, de hobby kamer of uw slaapkamer op zo'n fraaie manier te vergro ten. Serres kennen inmiddels tal van toepassingen: van werk en hobbyruimte tot kinder speelkamer. Ze kunnen zelfs dienst doen als overkapping van een zwembad! Het fraaiste resultaat wordt behaald als het ontwerp van een serre naadloos aansluit bij de bouwstijl van uw huis. Bij een gewone Nederlandse een gezinswoning passen eenvou dige types over het algemeen het beste. Want hoe roman tisch ook, zeer rijkelijk versier de exemplaren komen meest al alleen bij een oud huis of een landhuis goed tot hun recht. Voor u aan de slag gaat, kunt u zich het beste eerst grondig verdiepen in de bouwtechni sche kanten van de uitbrei ding. Al is een serre van lichte materialen gemaakt; een goe de fundering is zeker nodig om te voorkomen dat de uit bouw verzakt. Zo'n fundering kan een kost bare zaak worden, zeker als er palen moeten worden gesla gen. Een alternatief is in zo'n geval een 'hangende' serre. Als de gevel het toelaat, wordt de serre hier als het ware aan gehangen. De druk op de bo dem is daardoor minder. Soms kan ook volstaan wor den met het storten van een betonnen vloer. Het dak van de serre kan vol ledig van glas zijn, maar ook (gedeeltelijk) uit zonwerend materiaal bestaan. Op deze manier ontstaat er meer scha duw. Dat is ideaal op hele warme dagen als u niet in de felle zon wilt zitten. Ook doen sommige plantensoorten het beter bij enige beschutting. Overigens kan een vakspecia list u vooraf goed adviseren over allerlei vormen van zon wering of zonwerend glas. Zorg voor een goede klimaat beheersing. De temperatuur in een serre kan nogal wisselen. Het is het eenvoudigst om ra diatoren of plintverwarming te plaatsen die op het bestaande verwarmingssysteem worden aangesloten. Ga dan wel na of de capaciteit van de cv-ketel voldoende is en of de serre voldoende geï soleerd is, zodat bevriezing in de winter voorkomen wordt. Een nadeel van radiatoren is, dat deze voor een van de ra men van de serre moeten staan. Vloerverwarming is dan een fraaiere oplossing. Een serre moet, zoals iedere ruimte, goed worden geventi leerd om condensvorming te voorkomen. Omdat warme lucht stijgt, werkt ventilatie via het dak het beste. Er bestaan zelfs volle dig geautomatiseerde syste men, die - afhankelijk van het weer - de dakramen helemaal openen of alleen op een kier zetten. Als het gaat regenen, registreren de sensoren dit en wordt het dak automatisch ge sloten. Begin in uw enthou siasme niet te vroegtijdig aan de bouwfase, want voor (vrij wel) elke serre is een bouw vergunning nodig. Het is ver standig om vooraf contact op te nemen met de afdeling Bouw en Woningtoezicht van uw gemeente om een plan (in schetsvorm) voor te leggen. Specialisten zullen dit hele tra ject graag voor u verborgen en de benodigde onderhandelin gen met uw gemeente voeren. Als u plannen heeft om bin nenkort een serre te (laten) bouwen en u wilt graag meer informatie, dan zijn er ook in de eigen regio zaken te vinden die zijn gespecialiseerd op ge bied van Serrebouw. Daarnaast kie/en de meeste alleenwonenden bewust voor een kleine flat of etagewo ning. Tegenwoordig zijn de mogelijkheden legio om van een kleine ruimte een vol waardige woning te maken. In een één-kamer-apparte- ment vindt koken, eten en ont spannen in dezelfde ruimte plaats. Omdat de woonkamer vaak aan de krappe kant is, moet de keuken niet teveel ruimte in beslag nemen. Maar er moet wel naar hartelust gekokkereld kunnen worden. Kleine keu kens staan tegenwoordig vol met high-tech apparatuur. Extra smalle vaatwassers, multifunctionele oven-magne tron combinaties, compacte koelkasten met grote vriesla- des; het neemt minder ruimte in beslag dan u denkt. Alles kan en wordt keurig opgebor gen in keukenkastjes tot aan het plafond en onder het aan recht. Pannen kunnen bijvoorbeeld heel gemakkelijk aan een mooie chromen stang boven het kookgedeelte worden op gehangen. Ruimtebesparend en direct voorhanden. Wanneer u in deze kleine functionele keuken de maaltijd heeft bereid, schuift u aan ta fel. U klapt simpel uw eettafel uit, die mooi is weggewerkt in het keukenblok. Of anders: u rolt de tafel naar u toe. Want tafels en krukken staan in de kleine woning op wielen. Grote fabrikanten beschikken anno 1999 over een uitgebreid assortiment kleinere, multi functionele maar vooral ui terst mooie high-tech keuken apparaten, die voor de kleine woning een uitkomst beteke nen. Omdat fabrikanten er zich van bewust zijn dat niet iedereen over dezelfde woonruimte be schikt, denken zij met u mee. En dus hoeft het u ook in een kleine woning aan niets te ontbreken. Ook in een kleine badkamer hoeft het u aan niets te ont breken. De techniek op sani tair gebied is hard vooruitge gaan en maakt veel mogelijk. High-tech douche-unit of hoekbad... Of deze twee sa men in één veelzijdige bad- douchecabine, makkelijk en overal te plaatsen. Zelfs in de kleinste badkamer. En natuurlijk heeft u in de Met handig gebruik van de ruimte behoort ook een kleine badkamer tot de mogelijkheid in een kleine woning. badkamer ook verrijdbare kastjes die zo fraai zijn dat ze, indien gewenst, ook als woon kamermeubel zijn te gebrui ken. Genoeg plaats over in uw "natte ruimte" om bijvoor beeld een extra toilet te plaat sen. Zoekt u naar een oplossing om 's ochtends tegelijkertijd met uw partner de tanden te poetsen? Denkt u dan eens aan een dubbele fontein: twee kleine wastafels naast elkaar. U merkt, in een kleine ruimte kunt u groot wonen. Multi functionele en mobiele meu belen, creativiteit en optimaal gebruik maken van muren zor gen voor een prachtig resul taat. Daarnaast staan duur zaamheid en design voorop bij de fabrikanten. Loop dus eens gerust binnen bij uw afbouwspecialist, en vraag wat allemaal mogelijk is. AI na enkele minuten merkt u dat uw kleine ruimte voor zien kan worden van allerlei moderne gemaksapparatuur. "Klein maar fijn", zoals dat wordt genoemd... A,!s u plannen heeft om bin nenkort één of meerdere van bovengenoemde producten aan te schaffen en u wilt graag meer informatie, dan kunt u een briefkaartje sturen aan de Vereniging Comforta bel Wonen, Postbus 710, 6710 BS in Ede. De vereniging zorgt er dan voor dat de leden van "Com fortabel Wonen" u gratis en vrijblijvend informeren over hetgeen er op dit moment in de handel is. Meer informatie vindt u ook op Internet. Surft u naar ht- tp://www.comfortabel woren.nl.

de Faam | 1999 | | pagina 15