HISWA 1939 Grootste Hiswa biedt 55.000 m2 watersportnieuws lipper ■MUI Varende monumenten in de RAI-haven tijdens Hiswa 99 eméds Jos Boone de Looff De baren op, de lanen uit WATERSPORTBEDRIJF 27 februari - 7 maart 1999 27 februari - 7 maart 1999 Openingstijden en prijzen Watersportwinkel ie onderhoud van jachten ng - inbouw div. merken toren en jachtaccessoires Scheepsdieselmotoren, Suzuki buitenboordmotoren De Fun Waterzone met een groot bassin met spectaculaire demonstra ties en indoor wedstrijden, het bouwen van je eigen boot op de HISWA, en meer ruimte voor informatieve lezingen en flankerende evenemen ten. Dat alles is mogelijk op de komende HISWA, die met 55.000 vier kante meter watersportnieuws de grootste qua oppervlakte wordt uit haar bestaan. Daarmee maakt het grootste watersportevenement van de Benelux, de HISWA, deze status dit jaar nog meer dan voorheen waar. De uitbreiding van de expositieruimte maakt een nieuwe opzet mogelijk, zoals de gescheiden presentatie van zeil- en motorschepen. Kortom: Amsterdam RAI vormt van zaterdag 27 februari tot en met zon dag 7 maart 1999 het kloppende hart van de watersportsector, waar de echte liefhebbers elkaar ontmoeten voor de start van het komende vaar- seizoen. Onderhoud en reparatie van alle merken binnen- en buitenboordmotoren. Verkoop van alle merken motoren nieuw en gebruikt. Stalling. IE SUZUKI In de RAI-haven zijn tijdens de HISWA allerlei historische schepen te bewonderen in het kader van het Delta Lloyd Haven Festival. Op de kade daarnaast zijn er diverse ambachten te zien. Zo maakt een haringroker haring gaar boven een vuur van eikenkruilen en laat een smid zien hoe het ijzer bewerkt kan worden tot een nuttig scheepsbeslag. Uit Denemarken komt een touwslager; draaiend aan zijn wiel demonstreert hij hoe touw wordt gemaakt van hennepga rens. boat equipment Hoofddealer voor Zuid-West Nederland Winkelschip "Helena Maria", Maisbaai 1, Jachthaven Middelburg, Telefoon 0118-629913 Woensdag 24 februari 1999 FAAM/VLISSINGER AMSTERDAM RAI Watersport groeit niet alleen in kwantiteit, ook kwalitatief worden steeds meer eisen aan de maritieme speeltjes gesteld. Wie een boot (schip) heeft, wil meer dan op en neer zeilen of motoren op het Veerse Meer. Eens per jaar komen de reders en aanverwanten bijeen in het Amsterdamse RAl-complex om te laten zien wat er zoal aan noviteiten in de aanbieding is. De plaatselijke dealers hebben daarop een antwoord als spraak- en smaakmaker van de diversiteit, die gaat van ef ficiënter tot nog meer fun. AMSTERDAM RA "Elk segment, waaronder het zeil- en motorsegment, krijgt in deze ruimere opzet nog meer dan voorheen een eigen ambiance", aldus Ids Boers- ma, de maritiem groepsma- nager van Amsterdam RAI. "Dat maakt de beurs zeer overzichtelijk en zorgt er voor dat de bezoeker met gerichte interesse in een echt 'rondje HISWA' snel en eenvoudig zijn weg kan vinden." Geen overbodige luxe, want met circa 550 exposanten en 55.000 vierkante meter beurs- oppervlakte is de HISWA een evenement waar het publiek alle aspecten van watersport krijgt voorgeschoteld. Vanzelfsprekend zijn er de nieuwste modellen zeil- en motorjachten, catamarans, surfboards en sportboten. Maar ook de laatste trends op het gebied van kleding, zeilen, masten, waterski's, technische accessoires, navigatie-appara- tuur en watersportvakanties komen ruimschoots aan bod. Zeil- en motorjachten Boersma: "Door de extra hal wordt de scheiding tussen zeil- en motorjachten duidelij ker. Zo kun je voor zeiljachten de Hollandhal en voor motorjach ten de Europahal zien als een complete showroom waar de belangrijkste Nederlandse aanbieders van stalen en po lyester jachten zich dit voor jaar gezamenlijk presenteren. Toonaangevende werven to nen er hun primeurs en para- depaardjes aan de ruim 100.000 watersporters die de HISWA bezoeken. Voor het eerst is er in de mo torjachtenhal ook een Sneek- paviljoen, waarin zes bouwers van motorjachten uit Sneek HISWA 99 is van zaterdag 27 februari tot en met zondag 7 maart dagelijks open van 10.00 - 18.00 uur. De entreeprijs bedraagt fl. 20,- per persoon; kinde ren van 4 t/m 11 jaar en houders van CJP en Pas 65 betalen fl. 12,50. Een gezimskaart (2 volwassenen en maximaal 2 kinderen van 4 t/m 11 jaar) kost fl. 50,-. Rail Idee is van toepassing op HISWA 99. HISWA 99 wordt georganiseerd door Amsterdam RAI, onder auspiciën van de HiSWA Vereniging. zich presenteren. In deze hal staan verder alle aanbieders van sportboten en -kruisers, en ontbreken de sloepen niet." Een primeur van geheel ande re aard is een groot bassin van 50 bij 20 meter, dat het enerverende hart vormt van het HISWA indoor evenement Fun Waterzone. Hier kan ook de startende watersporter, al dan niet actief, kennismaken met alle facetten van de wa tersport. Fun Waterzone Zo komen naast zeilen, surfen en kanoën ook roeien en wa terskiën aan bod. Spectaculai re demonstraties, allround wedstrijden en lezingen door bekende watersporters bieden een compleet programma. De beachcultuur komt rondom het bassin in de Parkhal hele maal tot leven met surfshops, kledingzaakjes, watersport scholen, beachclubs en een 'echt' zandstrand. Hier ver zorgt het Nederlandse attrac tiepark Duinrell tevens de kin deropvang voor de allerklein ste watersportertjes, met ech te botsbootjes en een anima tieteam met clowns. Bouw eigen boot Wat is er leuker dan het bou wen van je eigen houten boot je en dat na drie dagen te wa ter laten? Dat kan op de HIS WA, waar dertig families on der deskundige begeleiding een eigen houten boot kun nen bouwen. (Groot)ouders met hun kinderen beginnen vrijdagochtend 26 februari aan de bouw van de boten, die zondagmiddag 28 februari om 16 uur in het bassin van de Fun Waterzone te water worden gelaten. Na afloop van de HISWA worden de bo ten door de families mee naar huis genomen. Het botenbou- wen vindt plaats in de Amstel- hal, onder begeleiding van de ervaren botenbouwer Kees Prins. Al het benodigde materiaal en gereedschap is ter plekke aan wezig. Per boot wordt een ei gen bijdrage van fl. 495,- ge vraagd, alle overige kosten zijn voor rekening van Am sterdam RAI en de Waterkam pioen, organisator van deze Waterkampioen Bootbouw Dagen. Van klassiek tot high-tech De HISWA biedt als altijd veel omlijstende programma's. De populaire klassieke stalen en houten jachten worden in het Klassiek- en Houtbouwpavil- joen gepresenteerd. In een sfeer die neigt naar het nostal gische en ambachtelijk vak manschap, worden moderne varianten gepresenteerd. Het culturele hart vormt het Zee- historisch Paviljoen, waar le zingen en presentaties van al lerlei organisaties en musea inzicht geven in het Neder landse maritieme verleden. Het verleden komt ook tot le ven in de RAI Haven, waar tij dens het Delta Lloyd Haven Festival historische schepen liggen afgemeerd en waar op de kade traditionele activitei ten en ambachten worden ge demonstreerd zoals haring ro ken en een touwslager. Ook wordt tijdens de 1999-editie ruimschoots aandacht be steed aan de vele doe-het-zelf mogelijkheden op het gebied van klassieke, maar ook high tech scheepsbouw. Tevens is informatie over de mogelijk heden van bootverhuur en de traditionele chartervaart aan wezig naast aanbieders van binnen- en buitenlandse wa tersportvakanties. 'Last but not least' zingen vele Shanty- koren op diverse plekken op de beursvloer traditiegetrouw de zeemansliederen van vroe ger en nu. Lering en vermaak Spannende, verrassende en leerzame watersportverhalen van.zeilers komen aan bod in de Zeilen Jacht Club. Daar spreekt onder anderen Jac queline Bakker, die onlangs solo van de Caribean naar Ne derland zeilde met de 'Pro', een klassiek toerschip dat bij de Jacht Club uiteraard ook getoond wordt. Ter illustratie van de lezingen over het maken van een we reldreis met kinderen is de 'Zeeland' present, een klassiek houten kotter Colin Archer van 15.30 meter waarmee een familie met vier kinderen in twee jaar rond de wereld zeil de. Daarnaast is er dagelijks nieuws uit de wedstrijdwe reld, informatie over avontu ren op zee, techniek en onder houd en over het varen langs vreemde kusten. In een praat show presenteren Zeilen-re- dacteuren dagelijks live een flitsend programma over alles wat zeilers boeit. HISWA Award 99 Innovatie in de watersportsec tor staat hoog in het vaandel van de HISWA, en de aan dacht voor innovatieve pro ducten onderstreept dit. Al voor de vierde achtereenvol gende keer is de uitreiking van de HISWA Award, een prijs voor het meest innovatieve product dat op de beursvloer wordt getoond. Een deskundige jury boog zich over alle ingezonden nieuwe producten, en koos zes geno mineerden die in de schijn werpers worden gezet in een speciale expositie op de ten toonstelling. Tijdens de offi ciële opening van de HISWA op zaterdag 27 februari wordt bekend gemaakt wie van de zes genomineerden zich win naar van HISWA Award 99 mag noemen. Internet Meer informatie over de HIS WA, alle evenementen, de le zingen, de exposanten en wa tersport in het algemeen kunt u ook vinden op internet: www.hiswa.nl. Een nieuw on derdeel is een enquêteformu lier waarin de mening over deze brede watersportsite ge geven kan worden. Hoofdstraat 48 4484 CG Kortgene Telefoon 0113-301205 Fax 0113-302072 arymann Diesel OUTBOARDS iMicsttl if Warwijcksestraat 2 4351 BE Veere Holland' Tel: (0118) 501890 Privé: (0118) 501497 Fax: (0118) 501403, Gerestaureerde klassiekers Een tiental eigenaren zijn bereid om hun gerestaureerde schip naar HISWA 99 te varen om er te tonen wat behouden is geble ven van ons varend erfgoed. Naast een skatsje uit Friesland, komt er ook een Westlander, een reddingsboot en een bolpraam te liggen. Een van de nog circa zestig overgebleven zalmschouwen uit het rivierengebied en een nog steeds populaire punter uit de omgeving van Giethoorn hijsen er ook de zeilen. Ook de motorsleepboot 'de HZ8' zal er afmeren. Dit scheepje is gebouwd op de werf Concordia te Amsterdam in het jaar 1929. De stuurhut kan naar beneden klappen, zodat ze onder alle bruggen van de hoofdstad door kan. Dit specifieke type wordt ook wel 'Amsterdammertje' genoemd. Varende monumenten Veel van de aanwezige schepen zijn ingeschreven bij een behoudsorganisatie en tevens in het Nationaal Register Varende Mo numenten, opgesteld onder auspiciën van de Federatie Oud Nederlandse Vaartuigen (FONV). In dit register zijn tot nu toe 1400 schepen ingeschreven, alle beoordeeld op authenticiteit, zodat ze in aanmerking komen om geclasseerd te worden tot varend monument. Dit register is in te zien op de stand van de FONV op HISWA 99. Elke dag staat een categorie schepen centraal, die qua thematiek aansluit op het programma van het Zeehistorisch Paviljoen: Zaterdag 27 februari: Ronde en Platbodemjachten (tjotters, boeiers, schouwen, punters, lemsteraken) Zondag 28 februari: Klassieke Motorjachten (kofferdekkruisers, notarisboten, autoboten) Kleine Bedrijfsvaartuigen (schuiten, koolvletten, reddingsboten) Sleepboten (motor- en stoomsleepboten) Vissersschepen (botters, zalmschouwen, hoogaarsen, wieringeraken) Maandag 1 maart: Dinsdag 2 maart: Woensdag 3 maart: Donderdag 4 maart: Kotters (Engelse, Franse, Baltische en Nederlandse kotters) Vrijdag 5 maart: Zaterdag 6 maart: Zondag 7 maart: Grote Bedrijfsvaartuigen (tjalken, klippers, aken, hagenaars) Wherries (roei- en zeilwherries) Klassieke Zeiljachten (scherpe jachten) Geopend: maandag t/m vrijdag zaterdag van 8.00 tot 17.00 uur van 10.00 tot 13.00 uur

de Faam | 1999 | | pagina 9