3 MAART De vrijblijvendheid voorbij 1% Als epilepsie in je leven komt... Giro 222.111 0900-821.24.11 Provincie Zeeland Verkiezingsavond Oponthoud sluizen Vlissingen Zeelandbrug juc m AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 PROVINCIALE STATEN VERKIEZINGEN Seksueel geweld; lichamelijk geweld of andere vormen van machtsuitoefening. Een op de drie mensen, jong en oud, heeft er mee te maken zo blijkt uit onderzoek: binnen ogenschijnlijk veilige relaties: vrienden, kennissen, gezin, huwelijk. Officiële Mededelingen Milieu Melding Autodemontagebedrijf G. Netten Ontwerp-vergunnlngen Koninklijke Schelde Groep B.V. Beschikking ontgronding landbouwperceel Hoge Duvekotsweg Oostkapelle Ruimtelijke Ordening Begrenzingenplan ruilverkaveling Walcheren Verkeer en Vervoer Programma van Eisen Fast Ferry Vlissingen - Breskens m t i m M Epilepsie is meer dan alleen maar medicijnen slikken. Het begrip van anderen is van groot belang. Het Nationaal Epilepsie Fonds organiseert vakantiereizen en informatieavonden, zij beschikt over een info-lijn en verleent individuele hulp aan mensen met epilepsie. Belangrijk is ook de financiële steun aan het wetenschappelijk onderzoek. Word donateur, vraag informatie. Postbus 270 3990 GB Houten Epilepsie-infolijn: Woensdag 24 februari 1999 FAAM/VLISSINGER 7 Abdij Nieuws Statenzaal: de kiezer bepaalt wie deze zetels gaat bezetten. Woensdagavond 3 maart wor den in het Statenzaalcomplex in Middelburg de uitslagen bekend gemaakt van de ver kiezingen van provinciale sta ten. Alle zeventien gemeenten in Zee land bellen die avond de uitkom sten van hun stembureaus door aan het provinciehuis, waarna in de loop van de avond duidelijk wordt hoe het provinciaal bestuur er de komende vier jaar gaat uit zien. Computers De uitslagen worden op een groot scherm geprojecteerd. Zodra de uitslag van een ge meente binnen is, wordt die via de computer verwerkt en naar het scherm doorgegeven. Direct nadat de stembussen 3 maart, om acht uur 's avonds, zijn gesloten, worden de eerste uitslagen al verwacht, want nogal wat gemeenten werken met een stemcomputer. In de loop van de avond wordt het Zeeuwse politie ke beeld dan compleet gemaakt. Overigens gaat het om een voor lopige uitslag. De definitieve samenstelling van Provinciale Staten wordt pas bekend bij de vaststelling van het proces-ver baal door het hoofdstembureau, daags na de verkiezingen, in het stadhuis van Middelburg. Dan wordt duidelijk of en wie met voorkeurstemmen is gekozen. Welkom Omroep Zeeland zendt de uitsla genavond 3 maart rechtstreeks uit via radio en televisie. Aanvankelijk zou Blof optreden, maar dat gaat niet meer door. Wie liever zelf naar de Statenzaal komt, en de lijsttrekkers en ande re kandidaat-statenleden in hun toekomstige werkomgeving wil zien, is daar natuurlijk van harte welkom. Het adres is Abdij 10, Middelburg. De zaal is vanaf half acht open. Het scheepvaartverkeer op het Kanaal door Walcheren moet rekening houden met oponthoud bij de sluizen van Vlissingen. Veranderingen in het peilbeheer op het kanaal zijn daarvan de oorzaak. Om per 1 april te kunnen begin nen met het vervangen van de schipdeur en de puntdeuren van de buitenkeersluis is het nodig nu al het peil te veranderen. Het is de bedoeling de deuren te ver vangen door een dijk met een doorlaatmiddel. De sluis is niet meer in gebruik voor de scheep vaart. Het regelen van het peil op het kanaal gebeurt wel goeddeels via de buitenkeersluis. Tijdens de werkzaamheden moet dat nu worden opgevangen door de grote en kleine schutsluis. 's Nachts De peilbeheerders willen de wa terstand zoveel mogelijk in de avond en nacht beïnvloeden: tus sen 19.00 en 07.00 uur. Maar ook is het nodig rekening te hou den met getijbewegingen, scheepsaanbod en neerslag. Om wat speelruimte te hebben gaat de gemiddelde waterstand op het kanaal tien centimeter naar bene den, naar NAP 0,80 meter. Hoewel het oponthoud dus vooral 's nachts zal zijn moet de scheep vaart wel rekening houden met stremming tijdens hoogwater en laagwater: bij hoogwater om water binnen te laten op het ka naal, tijdens laagwater om water af te laten in geval van veel neer slag. Het streven is die procedure steeds binnen een tijdsbeslag van een uur te klaren. Ook wordt re kening gehouden met vaste vaar- patronen, zoals die van de visse rij. De doorgaande scheepvaart met een ontheffing voor diepgang is gevraagd hun komst tenminste twaalf uur tevoren kenbaar te ma ken aan de sluiswacht in Vlissin gen. De speciale maatregelen duren tot het werk aan de buiten keersluis is afgerond: 1 oktober 2000. Veel vormen van (seksueel) geweld komen voor in de huiselij ke sfeer. Eens een keertje een tik, blijkt maar al te vaak uit te groeien tot een gewoonte, tot zwaardere vormen van geweld. En wat 'gewoon' is, valt niet meer op. Het hoort erbij. Mensen herkennen geweld niet meer als geweld. En laterja later... Een reeks instanties krijgt te maken met de gevolgen die men sen en hun omgeving ondervin den van seksueel geweld of andere vormen van machtsuitoe fening binnen relaties. Het beroerde is dat die instanties amper van elkaar weten wat ze doen. Hun cultuur onderling kan sterk verschillen en soms lijkt het er op dat ze eikaars taal haast niet verstaan en langs elkaar heen werken. Maar alles bij elkaar opgeteld, is het wel zo dat er veel kennis voorhanden is en veel deskundig heid. Vandaar dat het provinciaal bestuur 50 duizend gulden heeft uitgetrokken om de hulpverlening aan slachtoffers en het tegen gaan (preventie) van (seksueel) geweld beter op elkaar af te stemmen. Werelden van verschil Slachtoffers van (seksueel) geweld krijgen te maken met medewerkers van grofweg twee soorten instanties die beiden het beste voor hebben met het slachtoffer: medewerkers van hulpverleningsinstanties en mede werkers van politie en justitie. De een biedt hulp aan het slacht offer en zijn of haar omgeving en de ander moet de dader vervol gen, strafbare feiten aantonen en zorgen dat het strafrecht zijn loop krijgt. De werelden van deze twee soorten instanties lopen sterk uiteen: een welhaast eigen taal, een eigen cultuur, een eigen Het kan zijn dat slachtoffers en daders in dezelfde hulpverlenings- groep terecht komen. Om de zo gewenste gescheiden hulpverle ning mogelijk te maken neem het Klaverblad het voortouw. Als een slachtoffer voorkeur heeft voor een mannelijke of vrouwelijke hulpverlener of even tueel iemand met dezelfde cultu rele achtergrond, moet dat kun nen. Verzekeraar en inspectie gaan na hoe instellingen daaraan tegemoet kunnen komen. Misleidend De politie neemt het voortouw om tot een heldere en eenduidige registratie te komen. Ze gaat ook de wettelijke mogelijkheden op een rijtje zetten om snel en doel treffend te kunnen optreden in situaties van "eenvoudige mishan deling", de misleidende term in het Wetboek van Strafrecht voor ondef meer schoppen, slaan en van de trap gooien. Beroepsgeheim Huisartsen en andere hulpverle ners hebben een beroepsgeheim. Dat beroepsgeheim kan een belemmering zijn om op te tre den op momenten dat geweld zich voordoet. Bij (seksuele) kin dermishandeling staat ondertus sen het belang van het kind voor op en kan het beroepsgeheim doorbroken worden. Bi) volwas sen slachtoffers ligt dat anders. Huisartsen en politie nemen het voortouw om na te gaan waar concreet ruimte zit om in actie te komen. En verder krijgt een aan tal huisartsen een aparte training waarna ze als vraagbaak kunnen dienen voor collega's die in hun beroepspraktijk te maken hebben met de tegengestelde belangen van slachtoffer en dader. Informatie Jongens en meisjes die (anoniem, je naam hoef je dus niet te zeg gen) 'hun verhaal kwijt willen' kun nen gratis bellen met de Kinder en jeugdtelefoon: 0800-0432. Mannen en vrouwen kunnen bel len met de Stichting Slachtoffer hulp: 0118-636108 of THD tel.: 0118-615551; of kontakt opne men met de huisarts. taak en werkwijze en een eigen betrokkenheid. Maar hoe je het ook keert of draait: deze werel den komen feitelijk bijeen rond de persoon van het slachtoffer. Die heeft met beiden te maken. Het slachtoffer heeft er dan ook alle baat bij dat de kloof tussen hulp verlening en 'juridische afwerking' wordt gedicht. Genoeg gepraat Ongeveer een jaar hebben mede werkers en bestuurders van pro vincie, gemeenten, politie/justitie, hulpverleningsinstanties en verze keraars met elkaar gepraat, erva ringen uitgewisseld, taken verdui delijkt en overlappingen en leem tes opgespoord. Daarvan is een rapport gemaakt met als titel De vrijblijvendheid voorbij. Er is genoeg gepraat, vindt iedereen. Voor de komende twee jaar ligt er een lijst met actiepunten klaar om aan te pakken. Voor dit jaar zijn dat er dertien. De aanpak ervan kost 50 duizend gulden en die neemt de provincie voor haar rekening als het aan GS ligt. Provinciale Staten beslissen hier over in hun vergadering van 12 maart. Voortouw Meerdere instellingen hebben natuurlijk een boodschap aan het wegnemen van knelpunten ofte wel het uitwerken van actiepun ten. Eén hooguit twee instellingen nemen per actiepunt het voor touw om de vaart er in te hou den. Volledig zijn, lukt met in het bestek van dit artikel. Vandaar een aantal voorbeelden van de verschillende acties. Uitgangspunt voor iedereen is dat de vraag van de cliënt cen traal staat. Dat is het uitgangs punt en niet het aanbod van een hulpverleningsinstelling waar een cliënt al dan niet toevallig terecht komt. Vandaar dat Scoop de opdracht heeft het bestaande aanbod goed in beeld te bren gen. Hulpverlening gebeurt als regel vrijwillig. Maar bij daders die zijn veroordeeld is dwang soms nodig. En dat kan in Zeeland niet. Emergis gaat na wat daaraan is te doen. In de nacht van maandag 8 op dinsdag 9 maart is de Zeeland- brug tussen middernacht en vijf uur in de ochtend gesloten voor gemotoriseerd verkeer. Het hydraulische systeem van de kleppenvergrendeling in het beweegbare deel van de brug wordt in die tijd vervangen. Daarvoor is een kraanwagen nodig en die blokkeert het weg dek op de brug. Het verkeer wordt aan de hand van borden verwezen naar de weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde. Voor spoed- ambulances en soortgelijke trans porten van andere hulpdiensten wordt de Zeelandbrug tijdens de stremming vrijgegeven. Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van de ont vangst op 16 februari 1999 van een melding Wet milieubeheer van autodemontagebedrijf G. Netten voor het bewaren van koel- en vrieskastenAisten. De inrichting is gelegen aan de Poortersweg 29 te Vlissingen. De melding kan worden ingezien van 25 februari 1999 tot en met 24 maart 1999 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot P. Beijaard (tel. 0118- 631071). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een aanvraag ont vangen om vergunningen Wet milieubeheer en Wet veront reiniging oppervlaktewateren van Koninklijke Schelde Groep B.V. te Vlissingen voor het inrich ten en het in werking hebben van een spoel- en beitsplaats op de lokatie in Vlissingen-centrum. In een daarvoor bestemde ruimte zullen metalen constructies wor den ontvet en, indien noodzake lijk, gebeitst. De aanvragen worden op grond van de Wet milieubeheer gecoör dineerd behandeld. Gedeputeerde Staten en Water schap Zeeuwse Eilanden willen de vergunningen verlenen met voorschriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunningen liggen van 25 februari tot en met 24 maart 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 en desgevraagd buiten kan tooruren en het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30- 15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen en tijden van 9-12 en van 14-16. Een ieder kan tot en met 25 maart 1999 schriftelijke be denkingen tegen de ontwerp- vergunning Wet milieubeheer indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp-vergunning Wet ver ontreiniging oppervlaktewateren dienen te worden gericht aan het dagelijks bestuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden, doch te wor den gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 17 maart 1999 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ontwerp-vergunning(en) (tel:0118- 631774). Bij de gedachtenwisse ling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden inge bracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-ver- gunning(en), de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ontwerp-vergunning(en) en belanghebbenden aan wie redelij kerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-ver- gunning(en) kunnen later beroep instellen. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot D.S. Groenveld, (tel. 0118-631774). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben de door W. Poppe, Hoge Duvekotsweg 4a te Oost kapelle aangevraagde vergunning in het kader van de Ontgron- dingenwet voor het afgraven van het hoogste deel van de op een perceel nabij de kruising Hoge Duvekotsweg/Grijpskerkse- weg te Oostkapelle gelegen kreekrug, geweigerd. De aanvraag, de beschikking en overige stukken liggen van 25 februari tot en met 8 april 1999 ter inzage bij de Directie ruim te, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren (voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich v.w.b. de Directie ruimte, milieu en water wenden tot dhr. A.P. Abrahamse, tel. 0118-631169) alsmede in het gemeentehuis van Veere, Dorpsplein 28 te Koudekerke, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en op donderdagavond van 17.30- 19.00 uur Belanghebbenden kunnen van 25 februari tot en met 8 april 1999 tegen het verlenen van de ver gunning beroep instellen bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt op 9 april 1999 van kracht, tenzij overeen komstig art. 36 van de Wet op de Raad van State, juncto art. 8:81 van de Algemene wet be stuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voor ziening is gedaan bij de Voorzit ter van de Afdeling bestuursrecht van de Raad van State. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben op 9 februari 1999 het begrenzingenplan voor het deel gebied Nieuw- en Sint Joosland van de ruilverkaveling Walcheren vastgesteld. Het begrenzingenplan bestaat uit kaarten, waarop o.a. de openba re wegen en de waterlopen zijn aangegeven, die binnen het be treffende gebied liggen. De vaststelling van het begrenzin genplan vormt een onderdeel van de ruilverkavelingsprocedure. De provincie Zeeland wil op het moment dat de Westerschelde- tunnel wordt opengesteld voor het gemotoriseerde verkeer op het huidige traject van het auto- veer Vlissingen-Breskens een Fast Ferry (fiets- voetveer) ope nen. Dit zal gestalte krijgen door een concessieverlening, die via een Europese aanbesteding op de markt zal worden gebracht. Voor het schrijven van het docu ment van aanbesteding is een concept Programma van Eisen (PvE) opgesteld. Dit PvE ligt ligt van 25 februari 1999 tot en met 8 april 1999 ter inzage op het bureau voorlich ting van de provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, op werk dagen van 9.30-12.30 uur en van 13.30-16.30 uur en desgevraagd buiten kantooruren (voor het inzien buiten kantooruren kunt u zich wenden tot de heer H. Assink, tel. 0118-631617). Gelijktijdig ligt het PvE ter inzage bij de gemeentehuizen in Vlissingen en Oostburg, respec tievelijk Stadhuisplein 2, Vlissingen en Raadhuisplein 1, Oostburg, op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Belanghebbenden kunnen tot uiterlijk 8 april 1999 schriftelijk hun zienswijze op het PvE indie nen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middelburg. HELPT U DE STRAATKINDEREN HELPEN? Giro 4007 SKKf'X Hoop 'n beetje huur voor 'n verre buur giro: 236700 HomePlan 80 huteen voor moeders in Mexico. Meer informatief Bel 076 573 67 36 Nationaal Epilepsie Fonds (3 cent per minuut) Voor iedereen die vragen heeft over epilepsie, bel de info-lijn. Als epilepsie in je leven komt, blijf niet met onbeantwoorde vragen zitten.

de Faam | 1999 | | pagina 7