Jouw Heldere afspraken vormen basis voor deugdelijk werk Onderhoud is van levensbelang BouwGarant voor extra zekerheid GARANT Aannemersbedrijf Een nivoB initiatief BouwGarant: een NVOB-initiatief KOUWE-MÜLLER NIEUWBOUW - VERBOUW - ONDERHOUD Aannemingsbedrijf A. van Rooijen v.o.f. FLIPSEbv bouwbedrijf F auvoB aannemingsbedrijf A. POELMAN B.V. Familie Maats blij met nieuwe verdieping Verbouwingsovereenkomst geeft duidelijkheid Rechten en plichten Planmatig aanpakken Keuze maken Extra zekerheid Oog van de vakman Direct doen Uitgesteld Garantie Rechten Zekerheid Jaarlijkse inspectie zeer nuttig Sinds 1995 garantie voor verbouwwerk 20 FAAM/VLISSINGER Woensdag 24 februari 1999 Koudekerkseweg ló3b 4335 SN Middelburg tel. 01 18 -641126 i AANNEMINGSBEDRIJF bh Gildeweg 23 - 4383 NJ Vlissingen ISa Telefoon: 0118-412618 Mobiele tel.: 06-551.78.275 - MODERNE TIMMERMANSWERKPLAATS - SNEL-SERVICE - GRATIS OFFERTE Lid: NVOB Certificaat: 'De erkende hoofdaannemer' in voorbereiding Koudorpstraat 39 4361 BS Westkapelle tel.:0118-571267 fax: 0118-571882 Autotel.: 06-53242625 met ingebouwde garantie Postbus 4 - 4370 AA Koudekerke, Karrevetd 1a - 4371 GA - Koudekerke Teleloon (0118) 555900 - Fax (0118) 555919. e-mail' bb!lipse@zeelandnet ril Zandweg 64 - 4389 TH Ritthem Telefoon 0118-462440 Fax 0118-470696 Postbus 1052 - 4388 ZH Oost-Souburg "Verhuizen zou een stuk duurder zijn geweest" De familie Maats woonde tot hun volle tevredenheid in hun woning. Maar er ontstond behoefte aan extra woonruimte. Ga je in zo'n geval verhuizen, of creëer je meer ruimte in de bestaande woning? "We hebben het hier erg naar ons zin. Ik woon op loopafstand van mijn werk, de kinderen gaan hier naar school. We willen dus gewoon niet weg," vertelt Erna Maats. Uiteindelijk besloten ze om een nieuwe verdieping op hun huis te laten zetten. Ook aan de extra eisen is voldaan (foto: Dick Vader) Henk en Ingrid Hoogenraad dachten dat ze het goed voor elkaar hadden. Om een grotere woonkamer te creëren, wilden ze die onhandige smalle gang in inm oude huis wegbreken. Zo zou er een meter extra bij de woonkamer komen. De wc moest verplaatst worden naar de achterkant van het huis, achter de keuken. Ingrids vader wist nog wel een 'mannetje"1 dat erg handig was met verbouwinkjes. Achteraf gezien hebben Henk en Ingrid echter heel erg spijt vail de manier waarop ze hun verbouwing geregeld hebben. Met de Verbouwingsovereenkomst hadden ze zich heel wat zorgen kunnen besparen... Het slechten van een muurtje, het zou allemaal geen probleem zijn. Bovendien rekende de klusjesman een zeer schappelijk uurloon, aangevuld met een paar kratjes hier. Het stel had van-de vorige eigenaar een aan tal bouwtekeningen van het huis gekregen. Het 'mannetje', dat van huis uil stukadoor was, had naar zijn zeggen in de loop der tijd zoveel ervaring opge daan dat tiet uitbreken van de gang volgens de tekeningen geen problemen zou opleveren. Maar dat liep anders. "Tijdens de werkzaamheden, die toch al lang duurden, werd deze man ook nog ziek, vertelt Henk Hoogenraad. "Intussen lag liet werk stil en zaten wij maar in dc troep."' Na een jaar ontstonden er scheuren in de muren. Boven dien lekte de verplaatste water leiding in de nieuwe wc Toen Ingrid en I-lenk verhaal wilden halen, gafdc klusjesman echter 'niet thuis'. Het leidde tot een heel vervelende situatie. Toen Henk en Ingrid hun recht wil den gaan halen via een belan genorganisatie, bleek dat hun situatie vaker voorkomt. De praktijk leert dat een goedkope oplossing met altijd de beste is. Alle réchten en plichten liggen vast Een huiseigenaar wil e-r immers zeker van zijn dat de verbou wing naar wens verloopt en dat er geen onverwachte tegenval lers Opduiken. Hen verbouwing kost over het algemeen veel tijd en geld en het is dus van het grootste belang om alles van te voren goed te regelen. De consumentenorganisatie 'vereniging eigen huis' eri het NVOB, Nederlands grootste or ganisatie van aannemers, heb ben de Verbouwingsovereen komst opgesteld. Hierin staan alle zaken opgenoemd waar een huiseigenaar op moet letten bij een voorgenomen verbouwing, In de overeenkomst worden duidelijke afspraken tussen op- drachtgever en aannemer ge maakt. die de basis vormen voor deugdelijk werk en een goed resultaat. Deze Verbou- wingsovereenkomsi legt de rechteu en plichten van beide partijen op heldere wijze vast. Alle mogelijke afspraken tussen opdrachtgever en aannemer worden stap voor stap doorge nomen.. Afspraken over prijzen, betalingen, materialen, de da tum van oplevering, meer-en- minderwerk en totaalbedragen worden hierin opgenomen. Ook bouwtermijnen, aansprakelijk heid en de garanties na opleve ring kunnen worden geregeld. Met de Verbouwiagsovefeènv komst 1998 kan een opdracht gever ook garantie aanvragen. De aannemer moet dan wel aan gesloten Zijn bij het NVOB en bij de Stichting BouwGarant. De garantie geldt voor herstel van gebreken, voor fouten in de constructie en voor faillisse ment. Meer informatie over de Ver bouw ingsovereenkomsl bij vereniging eigen huis (033) 4507750 en bij uw NVOB aan nemer, 9 ""De hoekhuizen in deze straat hadden van hel begin af aan al een extra verdieping. Wij wilden dat ook. Maai zoiets is een heel erg ingrijpende operatie. Hel gaal niet zomaar om een dakkapel, maar om een hele verdieping boven op je huis. De achterkant van dit huis loopt schuin af met pannen, met daarbij een plat dakje van zo'n 25 vierkante meter. Dat is een behoorli jk grote kamer. Wij konden die ruimte goed gebruiken. De kinderen Wie een eigen huis bezit, moet eigenlijk continu aan dacht hebben voor de condi tie van de woning. Een eige naar moet regelmatig kijken naar de bouwkundige staat van een pand. Alleen op die manier kan er daadwerke lijk sprake zijn van zorge loos woongenot. Goed onder houd is immers het behoud van de woning. Daarom is het aan te raden in elk geval één keer per jaar het hele huis aan een grondige inspectie te onderwerpen. Onderhoud van de eigen woning is in feite een vaste kostenpost. Een eigenaar moet er rekening mee houden dat er om de zoveel tijd aan onderhoud gedaan moet worden. Het is in dat verband handig om jaarlijks een lol twee proeent van de waarde van de worden groot en dan krijg je toch behoefte aan wal meer leefruimte in je huis. Wij gaan nu zeil op zolder slapen, in de daar gebouw de nieuwe kamer. De twee kinde ren hebben de lussenverdieping ingenomen. We hebben in de nieuwe situatie ook de ruimte om de wasmachine en droger naar de zolder te doen. Daardoor kunnen we de badkamer uitbreiden. Daar komt nu een ligbad in. We kun nen nu weer jaren vooruit. En alles afwegend is hel een prima woning als onderhoudsbudget te reserveren. Op die manier is het benodigde geld steeds beschik baar om het huis in goede condi tie te houden. Vanzelfsprekend kan een huisei genaar zelf het nodige doen om een huis in goede staat te houden. Hier en daar een likje verf doet wonderen. Maar effectief onder houd is vooral een kwestie van doelgericht plannen en vooruit denken. Zo is bijvoorbeeld het voorjaar de meest aangewezen periode om de buitenkant van de woning aan een grondig onder zoek te onderwerpen. Hulp van een vakman kan bij zo'n planma tige aanpak van belang zijn. Moe ten er veel herstelwerkzaamhe den uitgevoerd worden en wordt dat te kostbaar? Samen met de aannemer kan een onderhouds- investering. Verhuizen is veel duurder. En bovendien bouw je door een verbouwing iets op, wantje huis wordt meer waard." In dc straat van de familie Maats werd gedacht aan een collectieve verbouwing. "We waren oor spronkelijk met tien buren, die wel voelden voor de verbouwing. Uiteindelijk bleven er vier over. Met die vier hebben we een stuk of zeven aannemers aangeschre ven. We hebben uiteindelijk voor Nieuwenhuis gekozen." Aanne mer H. Nieuwenhuis herinnert zich dat de gemeente nogal wal eisen stelde bij dit project. "Er was een rapport nodig waaruit bleek dal er speciale stalen bal ken geplaatst moesten worden, zodat een nieuwe verdieping mo gelijk werd. Pas nadat dit rapport met de belanghebbenden bespro ken was, er metingen zijn gedaan en de stalen balken geplaatst, kre gen we groen licht van Bouw- en Woningtoezicht." Hoe kies je een betrouwbare aan nemer? "Natuurlijk was de prijs een belangrijke factor," licht Erna Maats de keuze voor de aannemer toe. "Maar het BouwGarant-certi- ficaat gaf ons extra zekerheid. Kijk, een beunhaas kan misschien iets goedkoper zijn, maar we heb ben al met al maar twee weken in de rommel gezeten. Dat is niet lang. Er kwam een grote kraan dc straat inrijden met van die grote prefab-blokken. Ze zijn nog wel met een grote ladder door het glas van de voordeur gegaan, maar dat is meteen keurig gemaakt. Stel dat V plan worden opgesteld dat past bij het beschikbare budget en bij de staat van onderhoud. Wie tijdens de ronde om en door het huis alle geconstateerde ge breken noteert, heeft meteen een lijst in handen van uit te voeren werkzaamheden. Daarbij is het verstandig om een aannemer bij zo'n inspectieronde te betrekken. Een betrouwbare aannemer kan namelijk feilloos constateren of bijvoorbeeld een raamkozijn is aangetast door houtrot, waardoor de lekkage in de slaapkamer ver oorzaakt wordt en of het hang- en sluitwerk nog naar behoren func tioneert. Voor planmatig onderhoud is er een cruciale stelregel: stel niet uit tot morgen wat u vandaag kunt doen. Want hoe langer u wacht, hoe meer kans u loopt dat kleine gebreken zich verergeren. Daar door kunt u als huiseigenaar toch onverwacht voor veel hogere uit gaven komen te staan. Door regelmatig eventuele man kementen te laten verhelpen door een BouwGarant-aannemer voor komt u vervelende verrassingen. U kunt een onderhouds-checklist gratis aanvragen bij het NVOB, Postbus 320. 3740 AH Baam. het na een half jaar gaat lekken, dan kunnen we bij dezelfde aanne mer aan dc bel trekken. Dat geeft gewoon veel extra zekerheid. En ook als deze aannemer failliet zou gaan, dan wordt het karwei door een ander afgemaakt." Aannemer Nieuwenhuis heeft tij dens het project intensief contact U vindt het heel normaal dat bij producten als een was machine of een televisie een garantiebewijs wordt gele verd. En ook in andere branches waar veel geld om gaat, gelden bepaalde garan- tievoorwaarden. Denkt u maar aan de Bovag-garantie bij auto's of de ANVR/SGR- garantie als u een reis boekt. Deze garanties verzekeren u van een kwalitatief goed product en vergoeding of reparatie ingeval van gebreken. Wat veel mensen niet weten is dat er sinds 1995 ook in de verbouw een garantiefonds bestaat: Stichting BouwGarant. Er bestond al sinds jaren een door de overheid in het leven geroepen Garantie Instituut Woningbouw (GIW). Dat instituut heeft echter alleen betrekking op cle bouw van een nieuw huis en is beperkt door de zeer strenge voorwaarden. Vooreen aanbouw, verbouwing, renovatie of voor onderhoud waren er geen garantievoorzie ningen. U werd min of meer aan gehad met de opdrachtgevers. "We zi jn veel op bezoek geweest bij de bewoners. Dat ging vooral om de timing van de werkzaam heden. Toen we namelijk in de herfst wilden beginnen, is het erg gaan regenen. We hebben het werk toen een paar weken uitge steld, je brengt zo'n huis anders een te grote wond toe. Hel hele dak moet er immers af. uw lot overgelaten ais bijvoor beeld de aannemer failliet ging of het dak instortte-. "Gelukkig is daar sinds 1995 ver andering in gekomen", vertelt aannemer Willemse. "Toen is Stichting BouwGarant opgericht. Deze stichting is een initiatief van het NVOB en geeft garantie op alle verbouw- en onderhouds werken die niet boven een aan- neemsom van f 500.000,- excl. BTW uitkomen. BouwGarant is een initiatief van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouw nijverheid (NVOB). Het NVOB is de grootste organisa tie van aannemers in Neder land. Inmiddels zijn 1400 NVOB-aannemers verspreid over het hele land aangesloten bij BouwGarant; jaarlijks ko men er tientallen bij. Naast het vakmanschap en de kwaliteit die elke NVOB-aannemer biedt, Maar de feitelijke werkzaamhe den verliepen uitermate soepel. We hebben veel kunnen voorbe reiden en zodoende veel prefab materiaal aangebracht. Het eind resultaat mag er wezen. De buurt reageerde erg enthou siast: en er hebben zich inmiddels nog zes gezinnen gemeld die ook zoiets willen." II Ik ben erg blij met die regeling. Want hoewel ik erg goed draai, weet je nooit watje kan overko men. Ik vind het dan een prettig idee dat mijn klanten niet de dupe worden. Daarom raad ik mijn klanten ook altijd aan BouwGa rant aan te vragen. Dc kosten zijn gering in vergelijking met wat ze kwijt zijn als er iets mis mocht gaan", aldus de aannemer die hieraan toevoegt: "Daarnaast is hel een extra service aan de klant en het bieden van garantie bij verbouwingen onderscheidt ons van de andere aannemers." U kunt uw BouwGarant-formu- lier aanvragen bij de BouwGa rant-aannemer. Dit formulier moet u zelf (en dus niet de aanne mer) sturen naar de Stichting geven zij, als extra zekerheid, garantie op verbouw- of reno vatiewerkzaamheden. Een NVOB Initiatief BouwGarant. Pas als u het garan tie-certificaat van de stichting in huis heeft kan de verbouwing onder garantie beginnen. Met dit certificaat bent u verze kerd van afbouw wanneer de aan nemer niet in staat is om zijn ver plichting na te komen (tot een be drag van maximaal 50.000,- boven de overeengekomen bouwsom). Tevens worden ver borgen gebreken die binnen 6 maanden na oplevering gemeld zijn hersteld (met een maximum van 50.000.—) en op de con structie is een garantie van 18 maanden na oplevering van toe passing (met een maximum van 50.000,-). Voor deze garanties berekent de aannemer met Bouw Garant u een klein bedrag. Bij een verbouwing tot 250.000,- bent u al voor 50,- verzekerd! Alle genoemde bedragen zijn ex clusief BTW. Met de garantie voor de verbouw van uw huis heeft u altijd de ze kerheid dat de aannemer de op dracht naar behoren uitvoert. En mochten er onvoorziene zaken gebeuren als een faillissement, dan regelt BouwGarant gewoon een andere aannemer, die uw op dracht conform -de schriftelijke afspraken afmaakt zonder meer kosten voor ii. Het is dus van be lang dat uw aannemer alle afspra ken zwart op wit vastlegt. Een goed en veilig gevoel. Bel voor meer informatie over BouwGa rant: 035-5427209 of vraag er naar bij uw aannemer. ES Verbouwen: een prima investering (foto: Dick Vader) Utiliteitsbouw Woningbouw Restauratie Onderhoud Postbus 272, 4380 AG Vlissingen Industrieweg 5, 4382 NA Vlissingen tel: (01 18) 415010, fox: (01 18) 41 1069 Aannemingsbedrijf

de Faam | 1999 | | pagina 20