video m Jr Coffeeshops Middelburg: liliM (advertenties) HENNA-TATTOO'S: TIJ M fl'ttCRfl eejit RPLAveo sFewtrap THE Woensdag 24 februari 1999 FAAM/VLISSINGER 17 Een beetje surfer weet de lijst met hippe middeltjes op Internet zo te vinden. Alles wat er over de smartpills bekend is, staat er op. Hoe ze werken, de prijs en hoe ze te bestellen zijn. Dit 'spreekuur' wordt druk bezocht. De post orderbedrijfjes via Internet schieten dan ook als padde stoelen uit de grond. Bestellen is een fluitje van een cent. Je stuurt geld of een cheque, samen met je bestelIijstje voor jou en je vrienden. Na een maandje wachten (soms iets langer) kun je je pretpakketje halen bij het plaatselijk postkantoor. Of beter nog: de postbode bezorgt het op je eigen drempel. In tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden, hebben smartdrugs niets met hard- of softdrugs te maken. Drugs hebben in het Nederlands vaak een negatieve betekenis. In het Engels staat de naam echter voor medicijn of geneesmiddel. Smartdrugs zijn echter geen geneesmiddelen maar eerder slimme voedingsmiddelen. Ze zorgen voor een betere lichamelijke en/of geestelijke conditie. De aanbieders op Internet spreken dan ook liever van energie-opwekkers en nootropics. De term noo tropic is afkomstig uit het Grieks en betekent 'op de geest inwerkend'. Nootropics worden vooral gebruikt omdat ze het denkvermogen verbeteren. Niet iedereen is daarvan overigens overtuigd. Flink wat voorzichtigheid is dan ook op zijn plaats. Want Smartdrugs zijn overal. Ze zijn tot een ware hype uitgegroeid. Voor velen zijn ze een lek kere steun-in-de-rug bij huiswerk maken, examenvrees en natuurlijk als party-drug bij het uitgaan. De pillen en poeders zijn te krijgen bij de smartshops en soms zelfs bij natuurvoedingswinkels. Tenminste, zo was het. Tegenwoordig houdt 'de dokter' ook praktijk op het Internet. Alleen dat is eigenlijk al een reden om ze niette nemen! Wie geen problemen heeft met dier proeven moet wel bedenken dat er haast geen onderzoek ge daan is op gezonde volwassen mensen. Weet dus waar je aan begint! wie wat rondsurft komt, behalve twij felachtige middeltjes, vooral ook een heleboel echte troep tegen! Soms is het echt schrikken geblazen. Tussen relatief onschuldige produkten als hydergine en piracetam staan ook bommen als bijvoorbeeld de in sommi ge dubieuze wielerkringen bekende efedrine, clenbuterol en epo. Afblijven dus! De meeste middeltjes zijn afkom stig uit de echte geneeskunde en worden vooral gebruikt om processen als dementie te vertragen. In die ca tegorie vallen ook piracetam en hydergine. De aanbieders op Internet vertellen je dat ze de informatiestroom tussen beide hersenhelften verbeteren en dat het gebruik zodoende creatiever maakt. Laat je kop niet te makkelijk op hol brengen! Een heleboel middelen horen thuis in een echte apotheek en zijn door criminelen in het zwarte cir cuit gebracht. Veel van de aangeboden spullen zijn enkel getest op dieren. We raden je aan om het te houden bij plantaardige producten. De ge roosterde zaden van de Braziliaanse plant Guarana zijn natuurlijk het beroemdst. Guarana wordt ook veel toegepast in smartdrinks. Het is vooral bekend om zijn stimulerende wer-king en wordt al eeuwenlang door In dianen in het Amazonegebied ge bruikt. Zelf worden we wel aange trokken door het extract van de ginkgo biloba, de oudste boom ter wereld. Het verbetert de bloedcirculatie in je hersenpan en heeft zodoende een positieve invloed op het geheugen. Niet dat je nu ineens alle boeken op je lijst uit het hoofd kent, maar alerter word je er wel van. Ginseng kent ook iedereen. In China wordt het al 4000 jaar lang gebruikt. De lofzangen erop zijn legio. Stress en vermoeidheid, bijvoorbeeld in de aan loop naar een examen, kun je ermee bestrijden. Nog zo'n Oosters wonder is gotu-kola. Nog niet veel onderzocht. De eer ste proeven lijken te wijzen in de richting van verbeterde concentratie. Ook het bij veel sporters populaire cre atine kom je op de Internet- bestellijsten tegen. Tot slot een opmerking: hou je aan de voorgeschreven doses en doe geen gekke dingen! Ondanks haar jonge leeftijd heeft ze al heel wat van de wereld gezien. Liesbeth Busman (21) reisde door Israël, de Sinaï-woestijn en ze verbleef een paar maanden in India. Overal waar ze kwam gaf ze haar ogen goed de kost. Haar passie: henna-tattoo's. Ze keek de kunst af in landen waar het versieren van het lichaam met henna- motieven een eeuwenoude traditie is. Tegenwoordig brengt ze haar vaardig heden in de praktijk op houseparty's, drum and bass-avonden en popfesti vals. De samenstelling van haar oliën en henna-pasta geeft ze niet prijs. "Dat is mijn geheim. Eigenlijk is het een beetje hekserij." Zo lang ze zich kan herinneren heeft de in het West-Brabantse Ossendrecht geboren Busman al belangstelling voor exotische culturen gehad. Op school in Bergen op Zoom keek ze haar ogen uit bij de henna-versieringen van sommige Marokkaanse meisjes in haar klas. Ook werkte ze een tijd in De Bazaar in Roosendaal, een verzame ling buitenlandse winkeltjes met spullen uit alle windstreken. Een toffe zaak, noemt ze De Bazaar. Een ontmoeting in Tel Aviv met een bodypainter bracht haar definitief op het idee om zelf iets met lichaamsver siering te gaan doen. Niet veel later begon ze op de stranden van de Griekse eilanden Kos en Rhodos met haar eerste henna-tattoo's. Veel stel den ze nog niet voor. "Het waren eigenlijk een soort plakplaatjes waar ik overheen schilderde. Langer dan drie dagen bleven ze niet zitten. Wel had ik daardoor allerlei leuke contacten. Maar het was allemaal te chemisch en te fabrieksmatig. Ik wilde op zoek gaan naar een natuurlijke manier van henna-schilderen." Professioneler Na haar rondreizen streek Busman vorig voorjaar in Middelburg neer. Ze werkte in de horeca in café Brooklyn en The Nighttrain. Tegenwoordig reist ze heen en weer tussen de Zeeuwse hoofdstad en Amsterdam, waar ze een opleiding tot goud- en zilversmid volgt. Vaak is haar koffertje met smeer sels, sapjes en de in India gekochte voorbeeldboekjes haar metgezel. Haar tattoo's zijn inmiddels een stuk profes sioneler. Ze werkt nu uitsluitend met natuurlijke materialen en free-hand. Het plakplaatje als tattoo is voorgoed taboe. "Een sjabloontje schilderen kan iedere kip." De tattoo's die ze nu aanbrengt, blij ven ten minste enkele weken zitten. Hoe lang precies is afhankelijk van allerlei zaken, zoals inwerktijd van de pasta, de samenstelling van de huid en op welke plek van het lichaam de tat too wordt aangebracht. Waar kleren schuren slijt de tattoo sneller bijvoor beeld. En wie een henna-versiering op de rug van de hand aanbrengt, mag ten minste 15 uur die plek niet wassen. Anders is het resultaat enkel goed voor één avondje uit. De henna-tattoo wordttrouwens ook wel 'mehndi' genoemd. Eigenlijk mag je het geen tattoo noemen, vindt ook Busman. "Het is een schildering op de huid. Een echte tattoo gaat in de huid. Wel is het zo dat de henna geleidelijk in de opperhuid trekt. Eerst is de versie ring oranje. Later wordt deze steeds dieper en intenser van kleur." Kei-leuk Het liefst brengt Liesbeth Busman haar tattoo's aan met het uiteinde van een injectienaald. Ideaal voor fijn en artistiek werk. De rug van haar eigen hand is er een mooi voorbeeld van. Met een saté-prikker kan het ook. Grover werk, zoals op feesten in dis cotheken waar de klanten staan te dringen, doet ze met een soort stift. De overeenkomst tussen de diverse manieren van schilderen is geruststel lend: "Het doet geen zeer." Mehndi wordt tussen Marrakech en Goa al sinds mensenheugenis toege past. In ons land is het met name de laatste maanden in opkomst. Busman heeft er wel een verklaring voor. "Niet iedereen durft onmiddellijk een echte tattoo aan. Met een henna-schildering kun je wennen aan het idee en kijken of het je past. Daarnaast is mehndi iets wat helemaal in deze tijd past. Tegenwoordig is alles veranderlijk. Wat vandaag in is, is morgen alweer uit. Zo'n henna-schildering is ook kei leuk voor één avondje. Het past bij stemmingen. De ene avond ben je in een romantische bui, de andere avond voel je je stoer en stevig. De keuze van je tattoo kun je daarvan laten afhan gen. En natuurlijk kun je, met een langere inwerktijd, een paar weekein- des lang de blits maken met je henna-tattoo." Liesbeth Busman staat op De Kunstbende in discotheek The Nighttrain op donderdag 25 februari. Boekingen: 06-55871058. »ïe<wï»ï'mw/.v..vi:/,y Als het om softdrugs gaat is Middelburg op het eerste gezicht nogal mellow. Wie op het station de stad bin nenkomt ziet geen runners. In het straatbeeld ontbreekt elke vorm van reclame voor het groene goud. Toch, wie even rondvraagt, komt waar-ie wezen wil. Vier coffeeshops telt de Zeeuwse hoofdstad. Allemaal hebben ze hun eigen karakter en hun eigen sfeer. De overeenkomst: eigenaars en publiek zijn allemaal ontspannen. Problemen en overlast, zoals in Terneuzen, Bergen op Zoom of Roosendaal, lijken hier ver weg. Het ontbreken van reclame op straat lijkt bij Roxy in de Zandstraat geen sta- in-de-weg voor een succesvolle bedrijfsvoering. Volop fietsen tegen de gevel. Binnen is het gezellig druk. De inrichting is even leuk, met Narghiles, de mooie Oriëntaalse waterpijpen, in de vensterbank. Ook een poolbiljart. Aan het plafond marihuana-vlaggen in vrolijke reggae-kleuren. In de gang naar hettoilet, goed zichtbaar, een con doomautomaat. Handig voor wie bij wiet vooral in de onderbuik wordt gestimuleerd. Roxy bestaat een jaar of zes. Eigenaar M. Ben Haddou is tevre den. "Al vind ik het vreemd dat in Vlissingen wel reclame gemaakt mag worden. Ik mag nog geen sticker of aansteker meegeven aan vaste klan ten." Om de hoek is de Konmar, de super markt die zoveel lekkernijen uit alle werelddelen in haar assortiment heeft. Binnen bij de Roxy geldt eigenlijk het zelfde. Afghaan kost er een tientje de gram, Ketama uit Marokko gaat zelfs voor 6,50 gulden over de toonbank. "Wij zijn de goedkoopste van de stad", bezweert Ben Haddou. Natuurlijk domineert hier ook de wiet uit eigen land. Orange Bud en White Widow worden het meest verkocht in Roxy. Middelburg heeft een vrij sluitingsuur. Roxy sluit om middernacht. Kierewiet De Sint Janstraat is het El Dorado voor blowers. Eerst passeer je Grow Up, een winkel in alle groei-en bloeibe- nodigdheden voor de binnen- teelt. Bio en Hydro, het is er alle maal. En er mag op straat, vreemd genoeg, wel voor wor den geadverteerd. De Vismarkt om de hoek is trouwens één van de mooiste stukjes Middelburg. Ook Sixty Two is in de Sint Janstraat gevestigd. In een pand met de toepasselijke naam De Soeteman. Een rustige tent. Mikt vooral op de wat oudere roker. Visjes koekeloeren tegen het glas van het paludarium. En er schijnt ook nog een kikker in te zitten. Een mooie foto van Thai-sticks aan de muur. Sixty Two heette vroeger Kierewiet en bestaat al negen jaar. Daarmee is de zaak van Edwin Kat de oudste in de Zeeuwse hoofdstad. Voor exclusievere soorten hasj is dit het beste adres van de stad. Er is lekkere Manali uit Noord- India en de twintig gulden kostende Nepal is het neusje van de zalm. Net als elke coffeeshop-eigenaar betaalt Kat netjes zijn inkomstenbelasting. En hij wordt als gerespecteerd ondernemer gevraagd om in magazines te adverte ren. Onlangs nog in een blad van het Astma Fonds. Om elf uur 's avonds sluit Sixty Two de deur. Kat: "Dat is zo gegroeid. Wij hebben in het verleden wel eens last gehad met de buren, maar dat gaat nu perfect." Iets verderop aan de Hoogstraat zit Pascha. De dienstdoende Dobberman 'Tyson' in deze Turkse coffeeshop ver oorzaakt bij sommige Middelburgse blowers met zijn soms al te kordate (en bijterige) optreden nog wel eens een acute hoestbui. Vandaag ont breekt overigens de uitbater van Pascha. Wel goede muziek uit de jaren zestig: Norman Greenbaum, Roy Orbison... Oosters interieur. Prima versgemalen koffie. Achter de bar een krantenknipsel met de kop: 'Raad van State geeft Pascha brevet goed gedrag'. Voor wie rond mid dernacht wil scoren het aan gewezen adres: Pascha sluit om 01.00 uur. Paddo's In de Noordstraat tenslotte de meest Zeeuwse coffeeshop. De eigenaars van Classic komen van Walcheren. Vandaag staat Yvonne Jankovics ach ter de toonbank. Geen toeval. Classic staat te boek als de meest vrouwvrien delijke shop van de stad. Jankovics: "Hier kun je als meisje zitten zonder dat je wordt lastig gevallen. Het scheelt echt dat er hier vaak meiden achter de bar staan. We hebben een lekker gemengd publiek, geen kliek jes." Opvallend element op de menukaart van Classic zijn de paddo's. De psilocy- bes zien er wel een beetje oud uit, gebiedt de eerlijkheid te zeggen. Wietsoorten als Silver Classic lopen dan ook veel beter in de Noordstraat. De klandizie komt er soms uit onver wachte hoek. "Een verpleegster uit het verzorgingstehuis hier vlakbij haalt regelmatig wat wiet om thee te zetten voor enkele oudjes die daar om vra gen. Ze slapen er als een roos van." selectie: videoland Vlissingen/ Middelburg hiuvot rareimc his w mi w® vjn-.am ami tunrnu uokbmhiii wwenmnmiwi Counter Measures Zach Silver (Michael Dudikoff) is een NAVO-afgevaardigde en een expert op het gebied van on derzeeërs. Hij neemt deel aan een oefening in de Indische Oce aan, waar de Russische marine de nieuwste high-tech onder zeeër Odessa aan een laatste test zal onderwerpen. Deze routine klus verandert in een nachtmer rie op volle zee als de onder zeeër door terroristen wordt ge kaapt. De daarop volgende geza menlijke Amerikaans-Russische operatie 'Hammer Strike' krijgt als doel de Odessa te vinden en te vernietigen. Maar dat kan een nucleaire ramp ontketenen. Zach, beraamt een gewaagd plan om de Odessa te heroveren voordat de Russische en Ameri kaanse marine het schip opbla zen. v'r Wild Things Kelly (Denise Richards) is enorm verliefd op haar leraar Sam Lombardo (Matt Dillon) en probeert van alles om hem in bed te krijgen. Als Sam haar af wijst, beschuldigt ze hem van verkrachting. Er zijn alleen niet genoeg bewijzen voor een ver oordeling. Totdat Suzie (Neve Campbell) ten tonele verschijnt en meldt al eerder te zijn ver kracht door Sam. Vanaf dat mo ment is niets meer zoals het lijkt. Ook met onder andere Ke vin Bacon, Theresa Russell, Ro bert Wagner en Bill Murray. Phantoms In het stadje Snowfield in Co lorado worden 700 mensen ver mist en niemand weet waarom. De Oeroude Vijand, een kracht die eeuwenlang sluimerend in de aardbodem heeft doorge bracht, is nu terug! Deze is in staat om hele beschavingen te vernietigen en alles dat zich op zijn pad bevindt te transforme ren. ledereen die deze ver schrikking ooit tegen is geko men, kreeg de schrik van zijn le ven. De enige overlevenden in het stadje zijn twee zusjes (Rose McGowan en Joanna Going), de plaatselijke sheriff (Ben Af fleck), zijn assistent (Liev Schreiber) en een professor die gespecialiseerd is in oude epi demieën (Peter O'Toole). Zij zijn de enigen die het mysterie kun nen ontrafelen èn deze gruwe lijke bovennatuurlijke vijand kunnen vernietigen. Sweeney Todd Sweeney Todd en zijn gelief de, mrs. Lovett, drijven een suc cesvol handeltje. Hij maakt prui ken, trekt tanden en is boven dien een uitstekend barbier. Zij staat bekend om haar overheer lijke hartige taarten. Als op een dag de rijke diamanthandelaar Mannheim spoorloos verdwe nen is, en met hem een belang rijke lading diamanten, krijgt de ijverige inspecteur Ben Carlyle de opdracht af te reizen naar Londen om de zaak uit te plui zen. Stukje bij beetje weet hij de gruwelijke waarheid boven wa ter te krijgen omtrent de verdwijning van Mannheim. Bo vendien ontdekt hij welke ingre diënten mrs. Lovett gebruikt voor haar taarten. Een thriller om van te smullen met onder andere Ben Kingsley, Joanna Lumley en Campbell Scott. De Leeuwenkoning 2 Wie The Lion King 1 kent, Dis- neys met een Oscar bekroonde animatiefilm, zal ook dit tweede deel niet willen missen. Als on dertitel kreeg dit vervolg Sim- ba's Trots mee. En dat slaat dan weer op Simba's eigenzinnige en avontuurlijke dochtertje Kia- ra (bekend uit het slot van deel 1), die ooit de macht over het koninkrijk van haar vader zal overnemen. Maar Kiara ont moet de ondeugende Kovu, een jonge welp die uitverkoren is om Scar (de verraderlijke vijand van Simba uit de vorige episo de) op te volgen. De romanti sche band tussen Kiara en Kovu wordt steeds hechter en dat leidt tot allerlei verwikkelingen. De Leeuwenkoning 2 heeft vijf hartverwarmende nieuwe lied jes. Nederlands gesproken. The Ultimate Game Geldmakelaar Matt Wade (Paul Mercurio) wordt naar New Orleans gestuurd om de belan gen te behartigen van miljardair Fran?ois Dubois (Malcolm Mc Dowell), een wrede en arrogante man die door verlamming aan zijn rolstoel is gekluisterd. Als Matt tijdens zijn verblijf op het landgoed van Dubois een kop pel bespiedt dat intens de liefde bedrijft, kruist zijn blik die van Dubois' jonge vrouw Emily (Ga te Bellar). De onweerstaanbare fysieke aantrekkingskracht tus sen hen beiden mondt uit in een overweldigende seksuele ontdekkingstocht. Geobsedeerd door lust en verlangen, smeekt Matt Emily om hem te volgen naar New York. Maar Dubois wil de ontrouw van zijn vrouw wre ken. Hij bedenkt een duivels plan waardoor Matt, verdacht van moord, op de vlucht moet slaan... Siberia Hugo (Hugo Metsers) en Goof (Roeland Fernhout) hebben er in deze Nederlandse speelfilm een hobby van gemaakt om rugzak- toeristes op te pikken van het centraal station van Amsterdam. Als dat lukt, dan worden de bui tenlandse meisjes versierd om vervolgens beroofd te worden van geld en de paspoortpagina met daarop de foto en de natio naliteit van het slachtoffer. Bin nen dit spel bepaalt Hugo de re gels terwijl de goeiige Goof hier in gewillig volgt. Als de doorge winterde reizigster Lara (Vlatka Simac) hun pad kruist, is Goof meteen verliefd en hij wil haar meenemen naar het land van haar kindertijd: Siberië. Geheel tegen de regels in, nodigt Goof Lara uit om bij hen te komen wonen. Nu de machtsverhou dingen niet meer vast staan, wordt het leven onverwacht in gewikkeld.

de Faam | 1999 | | pagina 17