M5 ligfietsen en handbikes in gloednieuw pand Hengelsport Janpeter verhuist naar groter pand DEZE WEEK IN PARTY: BETRAPT! BAANTJER-ACTRICE MET DRANK OP ACHTER HET STUUR Pearle Middelburg in nieuwe jas WILLEM-ALEXANDER OP DE VLUCHT VOOR KOGEL-REGEN! JALOEZIE IN FAMILIE B0SZHARD: 'CARLO KAN GEEN VADER Bjiiiiai André's Bloemen wordt Sterbloemist Ondernemers Koudekerke zoeken winnaar hoofdprijs Met de faam/vlissinger naar de Huishoudbeurs Bram Moens, eigenaar van en brein achter M5, fabrikant van ligfietsen, is in 1983 begonnen in een schuurtje. Dat werd te klein. Daarna volg den garageboxen, een werkplaats in een pak huis en een showroom/werkplaats in de Brak straat. Maar allemaal weer: te klein. Daarom heeft Moens het nu maar ineens groot aange pakt. Op industrieterrein Arnestein II aan de Nieuwe Kleverskerkseweg in Middelburg heeft hij een opvallend pand neergezet. Waterstanden 06-9771 Weerbericht 06-9775 Vreemde eenden Handbikes Vishaakjes nemen niet vee! ruimte in beslag. Maar wie hengels goed wil presenteren heeft meer plaats nodig. Dat vond J.P. Davidse, eige naar van Hengelsport Janpeter ook. De zaak verhuisde onlangs naar de Scheldestraat in Vlissingen. Een pand met bijna twee keer zo veel ruimte als in de oude zaak. Bedrijfsleider Astrid Schutten van de Pearle vestiging aan de Lange Delft in Middelburg denkt even na. Heel even maar. „De kassa", zegt ze dan als antwoord op de vraag wat na de verbouwing hetzelfde is gebleven. De Ondernemersvereniging Koudekerke is op zoek naar de winnaar van de hoofdprijs van de eindejaarsactie. De hoofdprijs, een reischeque ter waarde van maar liefst vijfentwintighon derd gulden, is gevallen op lotummer 080596. „Waarschijnlijk heeft de winnaar niet gekeken of hij iets gewonnen heeft of is iemand ge woon zijn lootje kwijt", geeft secretaris Teun Hillebrand van de ondernemersvereniging als verklaring. Zin in een dagje uit naar de aanstaande Huishoudbeurs in Amsterdam? De vertrektijden: Extra bussen Boeken Spreekuur voor beginnende ondernemers Biologisch brood bij de Konmar Holland-promotie bij McDonald's Woensdag 17 februari 1999 FAAM/VLISSINGER 9 Bram Moens in het nieuwe bedrijfspand van M 5. foto Jaap Wolterbeek Het door Moens zelf ontwor pen en met hulp van anderen gedeeltelijk zelf gebouwde pand biedt ruimschoots gele genheid om de verschillende modellen te tonen. Daarnaast is er de werkplaats. Licht valt door de hoge, door houten panelen onderbroken, glazen wanden naar binnen. Op de ligfietsen waar het dus alle maal om draait. Moens ver telt: „Wat ik werkelijk ver bijsterend vind, is dat we de laatste honderd jaar op ont zettend veel gebieden met enorme sprongen dingen ver anderen en verbeteren, behal ve met de fiets. Als je afbeel dingen ziet van een fiets uit 1890 dan is daar in principe niet veel aan veranderd. Klei ne ingrepen hier en daar, maar als je dat vergelijkt met een auto van honderd jaar terug is dat echt niks. Terwijl het toch zo simpel ligt. Als je hoog zit is de weerstand groot. Verander je die hou ding dan scheelt dat stukken. Daar komt nog bij dat het uit gangsprincipe bij een ligfiets precies andersom is dan bij een gewone, ik noem het 'fos siele' fiets. We zijn gewend aan een fiets waarbij je als HUISARTSEN Middelburg: Zaterdag tot 23 uur: J.L.F. Wortel boer, Korendijk 36, tel. 639933. Zondag tot 23 uur: 5.A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. 639933. Visites aanvra gen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Vlissingen: Zaterdag tot 24 uur: J.M.G Roebroecken en E.R van Russen Groen, Leliënstraat 2, tel 412225. Zondag tot 24 uur: W. van Ouwerkerk, Gerbrandylaan 6, tel. 465498. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen 12 30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder af spraak). Souburg, Nieuw- en St. Joos- land, Arnemuiden, Gezond heidscentrum Middelburg-Zuid (praktijken van J.H. Vervloet, J.C. Ponten, J. Visser): Zaterdag tot 24 uur: J. Visser, Wachttoren 19, Middelburg, tel 627664. Zon dag tot 24 uur: N. Kapteijn, Lek straat 6, Oost-Souburg, tel. 461630 Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: Za terdag en zondag: G. Rullens, Dorpsstraat 2. Oostkapelle, tel. 581276. Aagtekerke, Biggekerke, Dom burg, Koudekerke, Meliskerke, Westkapelle en Zoutelande: Van vrijdag 18 uur t/m zondag 24 uur: P.K. Noorlander, Middelburg sestraat 94, Koudekerke, tel. 551231 West- en Midden-Walcheren: Zaterdag en zondag: A Stutter- heim, Rapenburg 4, Meliskerke, tel. 561760. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag en zondag: D.G.M. Matthijs, Seis- weg 1, Middelburg, tel. 641376. APOTHEKEN Middelburg: van vrijdag 18 uur tot de vrijdagmorgen daaropvol gend (geopend van 8.30 - 18 uur): Apotheek Hum melen, Markt 69, tel. 612134 Vlissingen: van vrijdag 18 uur tot de vrijdagmorgen daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17 30 uur): Apotheek De Singel, Singel 9, tel. 412730. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 22 uur. tel. 471140. Middelburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 20 uur: M. de Jon ge, tel 616761 DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschaps dieren) Zaterdag en zondag: A.J. Diender, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. 410910. Spreeku ren zonder afspraak: 11-12 uur en 17-18 uur Dierenartsenpraktijk Middel burg: (grote huisdieren) tel. 633803 Visites aanvragen van 8- 9 uur Dierenartsenpraktijk Oostka pelle: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 581443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: (kleine huisdieren): Kelder- weg 1, tel. 592838. mens je aanpast aan het mo del. Je vouwt je er als het wa re omheen. Bij een ligfiets ga je juist uit van de mens. Daar bouw je een fiets omheen. Zo- 'n zadel, wie verzint nou toch dat een groot lijf op zo'n klein driehoekje moet zitten?. Dat kan net zo goed, zelfs beter een kuipstoeltje zijn. Zadèlpijn zul je ligfietsers niet horen noemen, nooit". Ligfietsen zijn er in verschil lende uitvoeringen en model len. Er zijn fietsen bij met een bovenstuur, vergelijkbaar met een stuur zoals we dat ken nen. Er zijn er met een onder stuur dat je naast je heupen vasthoudt. Maar zonder uit zondering zit je niet naar vo ren gebogen maar 'hang' je in je stoel achterover. Over dat achterover hangen wil Moens nog wel wat kwijt: Mensen „Ik heb zes jaar in de Badhuis straat gezeten maar het werd echt veel te klein. Hier kan ik alles kwijt. Zelfs stretchers en stoeltjes staan niet in de weg. De hengels hebben een eigen hoek en de andere artikelen zijn gegroepeerd naar soort", legt eigenaar Davidse uit. Die „Maar voor de rest is alles, maar dan ook alles op z'n kop gezet en vernieuwd, zelfs de apparatuur", gaat Schutten verder. „Normaal gesproken komt rond deze tijd de nieuwe collectie en meestal heb je dan nog wel wat over van de vorige ronde. Nu zijn het allemaal nieuwe monturen". Bij die monturen valt op dat de modellen klei ner en lichter zijn dan vroeger. Schutten beaamt dat: „Kunst stof wordt veel gebruikt en er worden zelfs materialen ver werkt die via de ruimtevaart denken vaak dat je dus geen bagage meer kunt meenemen of een kind achterop. Dat is echt onzin. Het zwaartepunt van de fiets ligt lager en de verdeling is heel anders. Je schiet echt niet met je voor wiel omhoog. Het probleem is natuurlijk dat iedereen met een standaard-fietsblik naar andere artikelen zijn natuurlijk voornamelijk onderdeel van de hengelsport zoals netten, warme kleding, rookoventjes en veel, heel veel viskoffers. Andere artikelen hebben er zijdelings mee te maken. Een voorbeeld daarvan zijn de la- rzen. „Natuurlijk zijn laarzen een bredere toepassing krij gen, titanium bijvoorbeeld. Daar hangt natuurlijk wel een prijskaartje aan. Maar in alle prijsklassen zijn er goede en geschikte monturen te vinden hoor. En de garantie van een jaar op montuur en glazen is voor alle modellen gelijk". Ook nieuw is de Roadview zonnebril. Een bril op sterkte met zonne brilglas dat speciaal door Pearle ontwikkeld is in samen werking met Veilig Verkeer Nederland. „Niet alleen voor Middelburg natuurlijk, maar ligfietsen kijkt. Eigenlijk moet je een knop omzetten. Het is een heel andere manier van fietsen en je kunt het gewoon niet vergelijken". Dat de lig fietsen binnen de fietswereld geen vreemde eenden in de bijt meer zijn, mag blijken uit het feit dat één van Moens' modellen, de Blue Glide ver- allereerst bedoeld om je voe ten droog te houden"; vertelt Davidse. „Maar meestal loop je er niet lekker mee. De laar zen die ik nu heb zijn daar wel op gemaakt. Bovendien zitten er niet-afzakkende sokken bij, inlegzooltjes en een borsteltje. Die verkoop ik dan ook aan strandwandelaars en jagers. Niet alleen aan hengelspor- ters dus". Maar van de hengelsporters moet Janpeter het natuurlijk wel hebben. „Na voetballen is het de meest beoefende sport in Nederland", legt Davidse uit. „Tien procent van de man nen werpt wel eens een hen- de introductie valt wel mooi samen met onze heropening. Veilig Verkeer Nederland heeft het glas onder verschillende omstandigheden getest en ge keurd en die eisen zijn niet kinderachtig als het om ver keersveiligheid gaat", weet Schutten. Roadview betekent letterlijk: zicht op de weg. Een goed zicht zelfs bij direct zon licht, mist, dauw en hinder lijke reflecties van nat weg dek. Ter introductie krijgt geeft Pearle bovendien nog vijftig gulden korting tot half maart. Wie denkt dat een opticiën voor de eigen ogen een over bodige specialist is, moet die mening vroeg of laat herzien. Schutten weet hoe dat komt. „Na je veertigste verhardt je ooglens en zijn je oogspieren niet meer zo stevig dat je snel kuntinzoomen' op kleine let tertjes. Dat betekent meestal een le- sbril. Vaak worden er dan goedkope 'halfjes' gekocht, maar dat kan eigenlijk alleen als beide ogen een zelfde sterkte hebben. Heel regelma tig is dat niet het geval zodat je het, zeg maar, goede oog extra belast. Een vakkundige oogmeting is zo gebeurd en dan weet je precies wat je kunt doen". Wie toe is aan een bril of overweegt een nieuw mon tuur te kiezen, kan daar beter niet te lang mee wachten. Tot en met 20 februari geeft Pear le Middelburg nog een her openingskorting van vijfen dertig procent op het montuur bij aankoop van een complete bril. kozen is tot fiets van het jaar 1997. Niet door een klein groepje liefhebbers maar door een landelijke jury tijdens de Tweewieler-RAI. Een ander a- nsprekend wapenfeit is het wereld-uurrecord dat Moens met zijn M5 carbon low racer in 1994 op zijn naam stelde. „Dat ben ik trouwens al weer geitje uit. En iedereen kan het hè. Je bepaalt zelf hoe, waar en waarmee je vist. Bij kunst aas-vissen zijn er zelfs men sen die de blinkertjes verza melen". Die blinkertjes, met namen als lepeltjes, spinners en pluggen, vallen goed op in de zaak. Minder opvallend maar zeker zo belangrijk zijn de kunstvliegen. „Die kun je zo kant-en-klaar kopen, maar er zijn ook mensen die er lie ver zelf uren aan zitten te prie gelen. Daar hebben we dan ook alles voor", zegt Davidse. „Voor zeevissen hebben we een goede aasvoorziening. In een grote koeling houden we levend aas in zeewater. Ze- pieren uit de Waddenzee bij voorbeeld". Vissen aan kust water is vrij. Voor binnenwa teren is een vergunning no dig. „We zijn verkooppunt De jaarlijkse eindejaarsactie van de Ondernemersvereni ging Koudekerke was weder om een succes. De deelne mende winkeliers hebben een recordaantal van honderdze ventigduizend loten uitgege ven. „Het worden er elk jaar meer", vertelt Hillebrand die in het dagelijks leven goud smid is. „Notaris Herwig heeft voor ons de trekking verricht en de winnende lotnummers zijn gepubliceerd in de PZC en de FaamA/lissinger. Het me rendeel van de winnaars heeft daarop gereageerd en de prij- kwijt, dat record. Maar dat ga ik wel weer goed maken; daar liggen de plannen al voor klaar", zegt Moens, wijzend naar een futuristisch aan doend model dat een kruising lijkt te zijn van een duikboot en een raceauto. Een andere tak vormen de handbikes. „Het zijn driewieli- ge handaangedreven ligfiet sen die vooral voor mensen met een handicap ideaal zijn. Het gaat sneller dan een rol stoel en het ziet er absoluut niet uit als een aangepaste fiets. zegt Moens erover. De handbikes zijn een puur M5 product. Bij de ligfietsen is er verschil tussen de handge- bouwde fietsen en de serie- fietsen die onder licentie ge bouwd worden onder de naam Speedliner M5. Je moet er eigenlijk niet te veel over praten, over ligfietsen. Je moet het gewoon eens probe ren", benadrukt Moens. „Hier voor de deur hebben we een prachtig verhard fietspad waarop proefritten te maken zijn en bevalt het, dan kun je ook nog een ligfiets huren". Blijft de vraag waar die raad selachtige M5 voor staat. Moens wil het wel kwijt: „Meer Meters Met Minder Moeite. Vijf keer een M dus, logisch toch?", besluit hij la chend. voor die visvergunningen van de Hengelsportvereniging Vlissingen. Dat loont de moei te. Toeristen, vooral Duitsers, kopen een weekkaart voor twintig gulden. Maar voor drieëndertig gulden vijftig ben je lid van de vereniging en daar zit je vergunning dan al in", weet Davidse. „Daar komt nog bij dat leden van de hen gelsportverenigingen van Vlissingen en Middelburg in eikaars water mogen vissen, dus dan heb je heel Walche ren tot je beschikking". Davidse, die door een ongeluk noodgedwongen zijn zaak een paar maanden moest sluiten, ziet het in de nieuwe zaak wel zitten. „Dit is natuurlijk niet echt mijn seizoen, maar dat komt straks wel goed. Daar heb ik alle vertrouwen in", be sluit hij. zen zijn inmiddels uitgereikt". Van de twintig prijzen zijn er vijf niet opgehaald. „Als ie mand alsnog meent een prijs te hebben gewonnen dan ho ren we dat natuurlijk graag. Naast de hoofdprijs is ook een meubelcheque ter waarde van zeventienhonderdvijftig gul den blijven liggen. Voor ons als ondernemersvereniging is het natuurlijk niet zo heel erg als de prijzen niet zijn opge haald. Maar als winnaar lijkt het me toch vervelend als je net even de trekking gemist hebt". Astrid Schutten van Pearle Middelburg. foto Jaap Wolterbeek Janpeter Davidse ziet het in zijn nieuwe zaak wel zitten. foto Jaap Wolterbeek André's Bloemen uit Middelburg mag zich een jaar lang Sterbloemist noemen. Het team van André's Bloemen kreeg onlangs het Ster-certificaat uitgereikt van Bloemenbureau Holland, een onafhankelijke marketing- en promotieorgani satie voor bloemen en planten in Nederland. Slechts hon derd andere bloemisten viel dezelfde eer te beurt. Het is de laatste keer dat Bloemenbureau Holland de Ster-certificaten uitreikt. Bij de beoordeling van de bloemisten wordt gelet op goede service, vakkundig personeel en een ruime keuze aan bloemen en planten van topkwaliteit. De winnaars zijn onder meer te herkennen aan het Ster-certificaat, de Ster-vlag en het Ster-logo op de winkeldeur. Secretaris Teun Hillebrand van de Ondernemersvereniging Koudekerke met de achtergebleven prijzen. foto Jaap Wolterbeek (advertentie) Uw krant heeft al wat geregeld. In samenwerking met Hol land International Reisburo Van Fraassen kunt u op de ge melde data snuffelen, proeven en meedoen aan de acti viteiten in het Rai-complex. Bovendien wordt u op de hoogte gesteld van de nieuwste trends op het uiterst brede gebied van wonen. Van Fraassen zorgt er voor dat u zo dicht mogelijk bij huis wordt afgehaald. Directeur Adri van Fraassen heeft boven dien voor iedere reiziger een verrassing in petto. Overigens is de Huishoudbeurs dit jaar op een geheel nieu we leest geschoeid. De Huishoudbeurs Huis Interieur 99 garandeert de bezoeker een informatieve, actieve en gezel lige dag. Nieuw zijn de trendpleinen waar alle noviteiten per thema aan de beurt komen. Ook wordt er een verras sende blik op de voigende eeuw gegund. De huishoudbeurs wordt gehouden van 9 tot en met 18 april. De bussen van Van Fraassen en de PZC Weekbladen de Bevelander en de Faam/Vlissinger rij den naar de Huishoudbeurs op 9, 10, 13, 14, 15, 16 en 17 april. 08.00 uur Vlissingen Stadhuisplein, 08.10 uur Souburg bus halte brug, 8.15 uur Middelburg station, 08.20 uur Nieuw- land Rode Leeuw, 08.25 uur Arnemuiden bushalte, 08.30 Lewedorp Van de Dries, 08.45 uur Goes station, 08.55 Ka- pelle Caisson, 09.00 uur Kruiningen Zeeuwse Parel, 09.10 uur Krabbendijke Koophandel en 09.15 uur Rilland bushal te dorp. Woensdag 14 april: 07.30 uur Domburg bushalte dorp, 07.40 Westkapelle bushalte dorp, 07.50 Zoutelande bushal te dorp, 08.00 uur Koudekerke Shell tankstation en 08.30 Heinkenszand Rabobank. Vrijdag 9 en vrijdag 16 april: 07.30 uur 's Heerenhoek bus halte dorp, 08.00 uur 's Gravenpolder bushalte dorp, 8.15 Kapelle Kerkring, 03.30 uur Yerseke Kerkring. De dagtocht per luxe touringcar kost f 55,-, inclusief koffie met cake in de bus, entree Huishoudbeurs en een tas met verrassingen van directeur Adri van Fraassen. U kunt boeken bij Holland International Reisburo Van Fraassen aan de Kreukelmarkt in Goes (0113-231131), aan de Londensekaai in Middelburg (0118-627758), aan het Scheldeplein in Vlissingen (0118-417600) en aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen (0118-417710). Accon accountants en belastingadviseurs en de Rabobanken op Walcheren zijn begonnen met een spreekuur voor startende ondernemers. Het starten van een eigen onderneming brengt heel wat veranderingen met zich mee. En daar hoeven we niet om heen te draaien: ook risico's. Dat is meteen de beste reden om er niet alleen met alle inzet en ambi tie aan te beginnen, maar ook om je als starter terdege voor te bereiden. Door Accon en de Rabobank wordt een startersspre- kuur gehouden. Hun adviseurs kunnen met een ruime kennis en ervaring starters van een goed advies voorzien. Bovendien ligt er een standaard ondernemingsplan voor de starters klaar. Het spreekuur wordt op afspraak gehouden op de tweede en vierde woensdag van de maand. De eerste spreekuren vinden plaats in februari. Sinds kort worden er in alle filialen van de Konmar vijf soor ten biologisch brood verkocht onder de naam Ecogrande. Het boord is apart verpakt en voorzien van het officiële EKO-keur- merk. Het gaat om de volgende biologische producten: volko renbrood, veelgranenbrood, witte bolletjes, bruine bolletjes en rozijnenbrood. Biologische producten passen goed in het groei ende gezondheids- en milieubewustzijn van de consument. De Konmar probeert waar mogelijk in elke productgroep één of meer biologische alternatieven aan te bieden. Zo heeft de win kelketen een groot assortiment groenten en fruit met EKO-keur- merk, een volledige biologische zuivellijn en kruidenierswaren als koffie, thee, macaroni en jam. In november 1998 werd de Konmar door Greenpeace en Milieudefensie uitgeroepen tot EKO-supermarkt van het jaar vanwege het grote assortiment biologische producten. Alle McDonald's-filialen voeren van 1 februari tot 7 maart 1999 de zogenaamde Hollandse weken met een 'Happig op Holland'- quiz. Zij krijgen een 'Holland'-jasje en introduceren de McKro- ket. De Holland-campagne is een gezamenlijke actie met de VVV's in Nederland, waarbij de gasten van McDonald's kans maken op het winnen van aantrekkelijke toeristische Neder land-prijzen. De prijzen variëren van gratis McDonald's-produc- ten, VVV-gidsen en VVV actiebonnen tot gratis entreekaartjes voor een attractiepark in Nederland en een gratis weekend-ar rangement in eigen land. Ook het Bureau voor Toerisme Ze- land doet samen met een aantal toeristisch-recreatieve bedrij ven in Zeeland mee aan de campagne. (advertentie)

de Faam | 1999 | | pagina 9