Open dag provincie 3 MAART Provincie Zeeland 3 MAART Verwarmen water gaat niet meer ten koste van warmte in huis Verkiezingsavond VOC-rondleidingen Museum Vlissingen AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Stemwijzer PROVINCIALE STATEN Commissies .«■Officiële Mededelingen Milieu Saneringsplan voor een gedeelte van de bodem van het Arnekanaal te Middelburg Welkom De provincie Zeeland houdt zaterdag 20 februari open dag van 10.00 uur tot 16.00 uur. Het Provinciaal Bestuur en zijn medewerkers heten u van harte welkom. Wie wil kan gratis met het openbaar vervoer naar Middelburg komen; ook voor rolstoelgebruikers is een regeling voor gratis vervoer. Elders op deze pagina staat aangegeven hoe. Alle bezoekers ontvangen een informatieblad: een soort gids om een keuze te kunnen maken waar u heen wilt en om een route te kunnen uitstippelen. Met de ZWN gratis naar de open dag Busdienst Tholen - Middelburg Rolstoelers: gratis vervoer naar open dag PROVINCIALE STATEN VERKIEZINGEN Afstempelen buskaartje Mens en Provincie Open Dag provincie Zeeland Vanaf de rede van Vlissingen ver trokken in de zeventiende en acht tiende eeuw schepen naar Oost- Indië. Comfortabele verwarming en tegelijkertijd volop hoe veelheid warm water de nieuwe serie Hoog Rende- ments (HR) Gas Combi toestellen van Daalderop leveren vrijwel onbeperkt warm water zonder dat het ver warmen van de woning onderbroken hoeft te worden. Vloerverwa rm i ng Abdij Woensdagavond 3 maart worden in het Statenzaalcomplex in Mid delburg de uitslagen bekend gemaakt van de verkiezingen van provinciale staten. Alle zeventien gemeenten in Zee land bellen die avond de uitkom sten van hun stembureaus door aan het provinciehuis, waarna in de loop van de avond duidelijk wordt hoe het provinciaal bestuur er de komende vier jaar gaat uit zien. De uitslagen worden op een groot scherm geprojecteerd. Zodra de uitslag van een ge meente binnen is, wordt die via de computer verwerkt en naar het scherm doorgegeven. Direct nadat de stembussen 3 maart, om acht uur 's avonds, zijn gesloten, worden de eerste uitslagen al verwacht, want nogal wat gemeenten werken met een stemcomputer. In de loop van de avond wordt het Zeeuwse politie ke beeld dan compleet gemaakt. Overigens gaat het om een voor lopige uitslag. De definitieve samenstelling van Provinciale Staten wordt pas bekend bij de vaststelling van het proces-ver baal door het hoofdstembureau, daags na de verkiezingen, in het stadhuis van Middelburg. Dan wordt duidelijk of en wie met voorkeurstemmen is gekozen. Omroep Zeeland TV zendt de uit slagenavond 3 maart recht streeks uit. De beelden worden afgewisseld met een optreden van Blof. Wie liever zelf naar de Statenzaal komt, en de lijsttrek kers en andere kandidaat-staten leden in hun toekomstige werk omgeving wil zien, is daar natuur lijk van harte welkom. Het adres is Abdij 10, Middelburg. De zaal is vanaf half acht open. Woensdag 3 maart zijn er verkie zingen voor Provinciale Staten. De politieke partijen hebben zich ondertussen opgemaakt voor het voeren van hun campagnes. De programma's voor de komende periode van vier jaar liggen klaar. Wel/niet/geen mening Twijfelende kiezers die beschik ken over een internetaansluiting op hun computer hoeven niet alle programma's door te lezen om na te gaan welke partij het beste bij hen past. Net als alle andere provincies beschikt ook Zeeland over een provinciale verkiezings site: www.provincies.nl. Voor de Stemwijzer die hierop is te vin den, hebben onderzoekers voor iedere provincie twintig stellingen gemaakt, gebaseerd op de ver kiezingsprogramma's. Na het beantwoorden van de stellingen (eens, oneens, neutraal, geen mening) berekent de computer een stemadvies. Op het overzicht is precies na te gaan hoe de ant woorden scoren bij de politieke partijen die meedoen aan de ver kiezingen. De Stemwijzer geeft in een glijdende schaal aan hoe de programma's van de partijen zich verhouden tot de gegeven ant woorden. De Stemwijzer is natuurlijk ook te gebruiken als een soort toets voor degenen die hun stem al hebben bepaald. Aardig is ook te ontdekken welke partijen het dichtst in de buurt zitten van de partij waar de eerste keus op valt. www.provincies.nl Maar er is meer te vinden op de verkiezingssite: algemene infor matie over taken van de provin cie, bevoegdheden en organisa tie: een profiel van de belangrijk ste kenmerken van de provincie; hoe de statenverkiezingen zijn georganiseerd; welke partijen en kandidaten meedoen en wat de uitslagen waren van de vorige verkiezingen. De komende dagen zijn er drie vergaderingen van commissies uit Provinciale Staten (PS) en een vergadering van een adviescom missie voor Gedeputeerde Staten. De commissievergade-rin- gen zijn openbaar. De com missies uit PS zijn niet alleen openbaar, maar kennen ook het zogeheten spreekrecht voor het publiek. Wie wil kan dus het woord voeren over zaken die op de agenda staan en op die manier aandacht vragen van PS. Ruimtelijke ordening/milieu De Statencommissie voor Ruimtelijke Ordening vergadert vrijdag 19 februari, aanvang 09.30 uur. Om 12.30 uur schui ven de leden van de Statencom missie Milieu aan bij hun collegae van ruimtelijke ordening om de vergadering gezamenlijk voort te zetten. De bijeenkomsten zijn in het gebouw van de provincie aan Het Groene Woud. Ruimtelijke ordening Voor de leden van de commissie Ruimtelijke ordening staan de vol gende zaken op de agenda: Landinrichtingsplan Reuzenhoek - Zaamslag; SBNL uitgave "Inzicht in natuur" nr. 4; prestatieafspraak 1999 tussen provincie en Dienst Landelijke Gebieden en verant woording prestatieafspraak 1998; discussienotitie Walcheren 2000+; streekplanuitwerking windenergie met antwoordnota; MER rondweg Sluis; implemen tatie woningbouwprogramma. R.O en Milieu De commissies Ruimtelijke Ordening en Milieu praten vanaf 12.30 uur gezamenlijk verder over de volgende onderwerpen: 4e, 5e en 6e wijziging begroting provincie 1999 procedures deelname provincie in bedrijven en gemeenschappelijke regelin gen; brieven werkgroep "Stop uit breiding Zeeland Airport nu" met convenant vliegveld Midden- Zeeland, overzichtsmemo en antwoord RLD; Thema's voor de toekomst, agenda voor omge vingsbeleid. Algemeen Bestuur De Statencommissie voor Alge meen Bestuur vergadert maan dag 22 januari, aanvang 13.45 uur. Na afhandeling van de ingekomen stukken praat de commissie over: 4e, 5e en 6e wijziging begroting provincie 1999; nazorg gesloten stortplaatsen; beleids kader De Vrijblijvendheid Voorbij; ambulancehulpverleningsplan; voorkoming isolement POSO; stimulering bedrijfsvervoer; priori teitenlijst GDU 1999; financiële bijdragen voor organisatie IPO- conferentie, Provinciaal Bureau in Brussel, programma millennium wisseling; opheffing Recreatie schap Veerse Meer per 1 april; flexibel budget in de jeugdhulp verlening; subsidie jongeren-the aterproject Disco 1999; evaluatie wateroverlast Zeeland; krediet verkenning startnotitie Sluiskil; financiële regelingen met open baar vervoersbedrijven en voorzieningenniveau 1999 - 2000; beleidsplan openbaar ver voer Zeeland; subsidie Project nachtvorstberegening en zoet watervoorziening in Midden Zee land; investering infrastructuur fruittrafiek Vlissingen-Oost. Luchtvaart De adviescommissie voor de luchtvaart komt vrijdag 19 fe-bru- ari, aanvang 09.45 uur bijeen. De volgende onderwerpen zijn geagendeerd: wijziging in de behandeling van klachten; kosten- verantwoording 1998; wijziging begroting 1999 i.v.m. nog niet uitgegeven geld voor folders; ingekomen klachten over de peri ode 1 oktober 1998 tot 1 febru ari 1999; mededelingen vliegveldbestuur over te ver wachten ontwikkelingen en acti viteiten op en rond het vliegveld. Ter inzage Tenzij anders vermeld zijn de ver gaderingen van de commis-sies in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda's van de vergaderin gen en de vergaderstukken liggen ter inzage in het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging ter plaatse van de te vervangen draaibrug over het Arnekanaal ernstig is en hebben met het saneringsplan (art. 39 Wet bodembescherming) ingestemd. De beschikking ligt van 17 febru ari tot en met 31 maart 1999 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Middelburg, dienst stadsont wikkeling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 31 maart 1999 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Nieuws De open dag is bedoeld om te laten zien wat een provincie is, wat ze wil, hoe de provincie aan haar geld komt en hoe ze het besteed. De verkiezingen voor Provinciale Staten op 3 maart zijn de aanleiding te laten zien waar de provincie zich mee bezighoudt en op welke manie ren ze dat doet: gewoon, om 'de burgers' te laten zien waar de bestuurders namens hen mee bezig zijn. Vanwege de verkiezin gen zullen de politieke partijen aanwezig zijn in het Statenzaal complex om hun principes uit te dragen en duidelijk te maken welk beleid de provincie de komende vier jaar moet voeren. De provincie heeft 20 februari zo fors uitgepakt, dat het eigenlijk niet te doen is alles in zes uur tijd te bekijken. Het is dus ver standig van tevoren te bepalen waar u in ieder geval naar toe wilt. Vandaar dat elders op deze pagina een plattegrond staat afgedrukt en een overzicht wat er in hoofdlijnen te zien en te doen valt. Vanuit heel Zeeland kan iedereen gratis met de ZWN-bus naar de open dag. U moet de chauffeur de vervoers- bon tonen die op deze pagina is afgedrukt. Deze bonnen zijn op dit moment ook verkrijgbaar in de ZWN-bussen. Van de chauffeur krijgt u vervolgens een buskaartje Deze overeenkomst tussen provincie en ZWN is bedoeld om het openbaar vervoer in Zeeland te stimuleren. Vergeet u vooral niet uw bus kaartje voor de terugreis te laten afstempelen in de ontvangsttent op het Abdijplein; anders is hij niet geldig! Voor belangstellenden uit Tholen is een speciale busdienst inge last, die door Zuid-Beveland rijdt. U vindt de dienstregeling elders op deze pagina. Zoals u ziet kun nen ook mensen uit Zuid- Beveland hiervan gebruik maken en degenen die met de PSD-boot in Kruiningen arriveren. (Voor de zekerheid: het personen vervoer met de veerdiensten is gratis). De busdienst vanuit Tholen brengt u naar de Balans, de toe gang tot het Abdijplein. Wie met het gewone openbaar vervoer komt, kan op de regu liere haltes uitstappen. Er is een grote richtingaanwijzer te zien waar u naar toe moet, namelijk de Lange Jan. Mocht u aan één bon niet genoeg hebben, ook in AbdijNieuws van vorige week stond de bon afge drukt en anders kunnen de buren u misschien van dienst zijn. Onderstaand volgen de vertrek en aankomsttijden van de speciale bus lijn van Tholen naar het provinciehuis in Middelburg tijdens de open dag. Allereerst de route: Tholen - Rilland - Krabbendijke - Oostdijk - Kruiningen - Kapelle - Middelburg Balans (toegang tot het Abdijplein). Commissaris van de Koningin (benoemd door de Kroon, voor zitter van Provinciale en van Gedeputeerde Staten). Provincie in kort bestek Het Provinciaal Bestuur bestaat uit: Provinciale Staten (47 perso nen, rechtstreeks gekozen door de bevolking); men verga dert maandelijks op een vrij dag; Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur; 6 personen die ook Statenlid zijn en die door de Staten zijn gekozen); men vergadert wekelijks op een dinsdag; De Griffier der Staten is de 'eer ste ambtenaar'; hij is altijd aanwe zig in vergaderingen van het Provinciaal Bestuur. Dat bestuur geeft leiding aan de provinciale organisatie die onge veer 1.100 werknemers telt. Het werk is verdeeld over: de directie Ruimte, Milieu en Water; de directie Welzijn, Economie en Bestuur; de directie Infrastructuur en Vervoer; Provinciale Stoombootdiens ten; zes stafafdelingen (Kabinet, Juridische zaken en Bestuurs- ondersteuning; Voorlichting; Informatieverzorging en Docu mentatie; Service, Inkoop en Gebouwen; Financieel-Econo- mische Zaken; Personeel, Organisatie en Informatie. De provincie is een van de groot ste werkgevers in Zeeland. Honderden medewerkers zullen tijdens de open dag vrijwillig aan de slag zijn om het beeld van de provincie zo compleet mogelijk voor het voetlicht te brengen. Dat betekent informatie verstrekken over de natuur, over ouderen zorg, over havens en industrie, over jeugdzorg, over stads- en dorpsontwikkeling, over ambulan cevervoer, over luchtverontreini ging, over cultuurfestivals, over wegenaanleg, over, en over en over nog veel meer. Kortom: iedereen is welkom. Heenreis Tholen, Ten Ankerweg bushalte Rilland, Gemeentehuis Krabbendijke, Dorpsstraat Oostdijk, Luchtenberg Kruiningen, Veerhaven Kruiningen, Zeeuwse Parel Kapelle, Motel De Caisson Goes, NS Middelburg, Balans Terugreis Middelburg Balans Goes, NS Kapelle, Motel De Caisson Kruiningen, Zeeuwse Parel Kruiningen, Veerhaven Oostdijk, Luchtenburg Krabbendijke, Dorpsstraat Rilland, Gemeentehuis Tholen, Ten Ankerweg bushalte V 09.15 uur V 09.34 uur V 09.42 uur V 09.47 uur V 09.55 uur V 10.00 uur V 10.05 uur V 10.15 uur A 10.50 uur V 13.55 uur V 14.30 uur V 14.37 uur V 14.45 uur V 14.50 uur V 14.55 uur V 15.03 uur V 15.11 uur A 15.30 uur en 12 en 12 en 12 en 12 en 12 en 13 en 13 en 13 en 13 15 uur 34 uur 42 uur 47 uur 55 uur 00 uur .05 uur .15 uur .50 uur en 16 en 17 en 17 en 17 en 17 en 17 en 17 en 17 en 18 .40 uur .10 uur .17 uur .25 uur .30 uur .35 uur .43 uur .51 uur .25 uur Mensen die zijn aangewezen op een rolstoel en beschikken over een zogeheten WVG-vervoersindi- catie, kunnen gratis met de rol stoeltaxi naar de open dag van de provincie. Bellen, knippen en stempelen De rolstoelgebruiker die naar de open dag wil en gebruik wil maken van de regeling voor gratis vervoer, kan gewoon het taxibedrijf bellen en een afspraak maken voor 'brengen en halen'. Belangrijk is wel de bon voor gratis openbaar vervoer, elders op deze pagina, uit te knippen. Bij aankomst in Middelburg moet u de bon laten afstempelen in de tent op het Abdijplein. De afge stempelde bon aan de taxichauf feur geven. En dat is echt nodig, want het taxibedrijf heeft deze afgestempelde bon nodig als 'bewijsstuk' bij het indienen van de rekening. De provincie accep teert uiteraard geen rekeningen van taxibedrijven zonder dit gel dige bewijsstuk. En komt u een bon tekort: geen nood als u nog beschikt over AbdijNieuws van vorige week. Ook daarin stond een bon afge drukt. En anders: even vragen in de buurt. De buskaartje voor gratis busvervoer is voor de terugreis alleen geldig na afstempeling; het stempel is verkrijgbaar in de tent op het Abdijplein. Het is verstandig dit meteen te doen bij aankomst, zodat u zich er voor de rest van de dag niet meer om hoeft te bekommeren. Rolstoelgebruikers moeten de ZWN vervoersbon uit AbdijNieuws laten afstempelen en de afgestempelde bon aan de chauffeur van de taxi geven. Uitsluitend de afgestempelde vervoersbon geeft recht op gratis vervoer. Op vrijdagavond, 26 februari, zal de TROS (Ned. 2) een film uitzen den over de provincies en de Statenverkiezingen, onder de titel 'Mens en Provincie'. De uitzending begint tegen de klok van zeven uur en duurt tot na half acht. Er wordt uitgebreid uit de doeken gedaan wat provincies allemaal ondernemen en wat dit betekent voor de Nederlandse bevolking. Het aardige is ook dat men kan zien dat de provincies een eigen beleid voeren, dat per provincie behoorlijk kan verschillen. Uiteraard wordt ook duidelijk gemaakt wie hier verantwoorde lijk voor zijn: Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten. En daarom is het heel verstandig om op woensdag 3 maart te gaan stemmen. 'Mens en Provincie' is gemaakt in opdracht van de provincies en ook door de provincies betaald. Provincie Zeeland Bon voor gratis openbaar vervoer vanaf woonplaats naar Middelburg. Uitsluitend geldig op zaterdag 20 februari 1999. Deze bon afgeven bij chauffeurs ZWN-bussen. U krijgt van hen een vervoersbewijs. Let op: voor terugreis het vervoersbewijs (buskaartje) laten afstempelen in informa- ietent op Abdijplein! Zonder stempel is dit vervoersbewijs niet geldig voor terugreis. Geldt voor alle ZWN-bussen die volgens dienstregeling rijden en voor de speciale Open Dag-bussen". Vlak voor de kust van Walcheren ging de VOC-Oost- Indiëvaarder 't Vliegend Hart met man en muis ten onder. In de tachtiger jaren lokaliseerde men het wrak en er werd een groot aantal voorwerpen gevonden. Een geldkist met gouden munten, Spaanse matten en voorbeelden van verpakkings materiaal van de lading worden in het Stedelijk Museum, Bellamypark 21 te Vlissingen, tentoonge steld. Dit voorjaar wordt iedere zondagmiddag een rondleiding gegeven. Aan de hand van de vondsten uit het wrak wordt een beeld geschetst van het transport over zee in de achttiende eeuw. Aanvang 14.00 uur, toegang gra tis. En wanneer de woning eenmaal op een aangename temperatuur is, zorgt de modulerende brander ervoor dat het toestel traploos gas terugneemt tot het optimale energiezuinige ver mogen. Gevolg: altijd een constante tempera tuur in de woning die gepaard gaat met een efficiënter energieverbruik Met de nieuwe serie HR Gas Combi toestellen biedt de fabrikant ook een oplossing voor woningen met vloer verwarming. In afwijking tot de meeste andere combi-ketels hebben deze toestellen standaard een aansluiting die ervoor zorgt dat de vloerverwarming of sier- radiator als bijverwarming kan wor den aangestuurd. De nieuwe Combi-ketel heeft aansluiting vloerverwarming.

de Faam | 1999 | | pagina 7