Brede school Hoogvliet: De hele dag leren PCOB MIDDELBURG IN BEWEGING 612004 Koersbal in Nieuwland Noodzaak tot verandering in zorg en verpleeghuissituatie Zeeland Ouder worden in multi-cultureel Nederland saaasEi ANBO PCOB Helpers gevraagd! De ouderenbonden vragen uw aandacht Voorlichting voor Turkse ouderen 19e JAARGANG NUMMER 105 Middelburg in beweging! Deze kreet is de afgelopen tijd veelvuldig via kranten, ra dio en televisie over ons uitgestort. Wie hier nog geen kennis van genomen heeft leeft geïsoleerd op een zelfgemaakt ei land. De toekomstige ontwikkelingen van onze gemeente voor de komende dertig jaar worden in kaart gebracht. Terwijl on ze ogen vooral op de toekomst zijn ge richt, worden er in het heden stappen ge zet, die dienen als bouwstenen voor de toekomstige ontwikkeling van onze stad, voor 'Middelburg in Beweging'. Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur UVV-Middelburg Brede school Cursussen Vegetarisch koken Beter gebruik Met wijkbewoners Middelburg-Zuid De voorlichtings bijeenkomsten Activiteiten Ouderen Nieuwe woonvormen Cliëntenraad gemeente Mid delburg Bijzondere bijstand LANDELIJKE OVERHEID DREIGT TEKORT TE SCHIETEN WEET® BELANGENBEHARTIGING VOOR VIJFTIG-PLUSSERS Woensdag 17 februari 1999 FAAM/VLISSINGER 5 a De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 seniorenkrant vrijwillige thuishulp Middelburg Overzicht van de con tactperso nen van de vrijwillige hulpdien sten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stro- menwijk: mevr. P.M. Den Hol lander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwendaele: dhr. W. Kuijl, tel. 623918 en mevr. H. Hehakaya, tel. 626804. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen I en II: mevr. P. Janse, tel. 637407 en mevr. A. v.d. Leer, tel. 614968. Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 637065, mevr. R. Da- vidse, tel. 629256. Klusjesdienst: St. Welzijn Ouderen, tel. 627537. Activi teitenwinkel: spreekuur bij de St. Welzijn Ouderen elke 1e woensdag van de maand van 13.30 tot 15.30 en op afspraak tel. 627537. Donderdag 4 maart bingomid dag in St. Willibrord, Bachten- steene no. 1. Aanvang 14.00 uur. Woensdag 24 februari jaarver gadering in de kleine zaal van de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat. De aan vangstijd is 2.15 uur. Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbezoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag- en woens dagmiddag, tel. 638570, secre taris: 626090 Het zal u niet verbazen dat de schrijvers van dit artikel ervan overtuigd zijn dat 50-plussers om een aantal redenen gebaat zijn bij het bestaan van oude renbonden. We sommen er een aantal op: Belangenbehartiging De tijd is voorbij dat ouderen zich dankbaar moesten tonen voor iedere aalmoes. Heden daagse ouderen zijn gelukkig niet meer afhankelijk van lief dadigheid. Toch kunnen mo derne ouderen er niet op ver trouwen, dat onze regeerders uit zich zelf de verworven rechtspositie van ouderen (AOW, ouderenzorg, gezond heidszorg en alle andere ou derenvoorzieningen) op het bestaande niveau zullen hand haven. Zeker voor en tijdens bezuinigingsoperaties is waak zaamheid geboden. Maar wie moet waakzaam zijn? Natuur lijk de vertegenwoordigers van de ouderen, en dat zijn de ouderenbonden. Zij treden de politiek tegemoet als belan- genverdedigers, waar men niet omheen kan. Zowel lan delijk, provinciaal als gemeen telijk zijn vertegenwoordigers actief om ouderenbelangen te behartigen. Informatie en meningsvorming De bonden geven bondsbla den voor hun leden uit, waar door deze op de hoogte wor den gehouden van maat schappelijke ontwikkelingen en maatregelen. Ze helpen daarmee hun leden om be trokken te blijven bij de maat schappij, speciaal waar het om zaken gaat die voor oude ren van belang zijn. Advies en steun De moderne samenleving Anton de Jong Op 14 januari is in Nieuw- en St. Joosland een koersbal- groep van start gegaan. Na enkele demonstratiebijeen komsten heeft een tiental mensen zich voor deelname aan dit bekende balspel aan gemeld. Door een subsidie van het Ju liana Welzijn Fonds kon een mat worden aangeschaft en kon de groep met zijn activi teiten beginnen. De stimule rende kracht achter het starten van deze groep is mevrouw Krina de Visser. Daarom was zij uitverkoren om samen met de Middelburgse mevrouw N. Barentsen, die het spel op de demonstratiebijeenkomsten had begeleid, het eerste spel te spelen. Mevrouw Barentsen speelt al jaren koersbal en gaat vaak mee bij de instructie aan nieuw te starten groepen. Tot ieders verbazing won me vrouw de Visser het eerste spel dat op de nieuwe mat werd gespeeld. (Beginnersge- luk?) Er wordt gespeeld in het Dorpshuis op donderdag avond van half acht tot half steunt op formulieren en lo ketten. Het is nagenoeg on mogelijk om actueel op de hoogte te zijn van alle bestaan de regelingen, die om de ha verklap veranderen. De meeste bondsafdelingen geven des gevraagd steun en advies aan leden die de weg kwijtraken in formulierenland. Ze wijzen de weg en helpen bij het invullen van de nodige formulieren. Sociaal contact en bezigheid Door het organiseren van ge zelligheidsactiviteiten voor zien de bonden in de behoefte aan contact, wat vooral onder 70-plussers belangrijk is. De activiteiten omvatten busrei zen, bingo en andere spelvor men. Voor de jongere ouderen zijn er sportieve activiteiten, zoals wandel- en fietstochten. Dragen van verantwoordelijkheid Voor mensen die na hun be roepsuitoefening nog een nut tige functie willen vervullen, bieden de ouderenbonden de mogelijkheid om als bestuur der, als adviseur of als lid van een werkgroep hun capacitei ten goed te blijven benutten. Samen en ook apart In Nederland bestaan naast de ANBO en de PCOB nog een tweetal ouderenbonden, de KBO (Katholieke Ouderen bond) en de Pensioenbond. Die laatste twee hebben ech ter geen afdeling in Middel burg. Deze vier bonden wer ken landelijk samen in het Coördinatieorgaan Samen werkende Ouderenbonden (CSO). In Zeeland wordt sa mengewerkt in het Provinciaal Orgaan Samenwerkende Ou derenbonden (POSO). Die sa menwerking is broodnodig, Een van die stappen die nu al worden gezet betreft het expe riment met het zogenaamde 'Brede Schoolproject', waar mee op 12 januari in Middel burg-Zuid is gestart. Voor de begeleiding van dit project schakelde de gemeente Mid delburg de heer Anton de Jong in. De heer de Jong is di recteur van de Brede Digitale School de Notenkraker, die in de wijk Oudelande van de Rot terdamse deelgemeente Hoog vliet staat. De heer de Jong tien. Als u belangstelling hebt kunt u eens komen kijken. Er zijn nog een paar plaatsen open. Mevr. Barentsen en mevr. de Visser bij hun openings- spel want samen beschikken de bonden over meer dan een half miljoen leden, een flink getal waarmee je je argumen ten kracht bij kunt zetten. Wilt u met ons in discussie gaan? Wij zullen door u inge zonden brieven publiceren en gaarne voorzien van commen taar. Om meer te weten te komen over het werk van de ouderen bond geven wij u in overwe ging lid te worden van één van de bonden. Ook al voelt u zich niet aangetrokken tot de plaatselijke activiteiten van de ouderenbonden, dan versterkt u met uw lidmaatschap de landelijke, provinciale en ge meentelijke belangenbeharti ging voor uzelf en voor uw leeftijdgenoten. Dat is essen tieel in een samenleving waar in alleen rekening wordt ge houden met doelgroepen die zich manifesteren. Wie zich wil aanmelden als lid van een ouderenbond, kan dat doen bij de secretaris van de ANBO, Bastion 42, 4331 TH Middelburg; telefoon 626385 of bij de secretaris van de PCOB, Buitenhove 135, 4337 HE Mid delburg; telefoon 626349. Bij voldoende belangstelling start de Stichting Welzijn Ou deren Middelburg binnenkort weer een cursus vegetarisch koken. In acht lessen leert u op een goede, verantwoorde manier een vegetarische maal tijd samenstellen. De cursus wordt gegeven op vrijdagmid dag van 15.30 tot 17.00 uur. De kosten bedragen 90, inclusief ingrediënten. werkt al zo'n twintig jaar in het basisonderwijs, waarvan de laatste zeven jaar in de Noten kraker. Wat die school zo bij zonder maakt is dat er kinde ren op zitten van in totaal 22 verschillende nationaliteiten. De Brede School moet volgens de heer de Jong een kruispunt in de wijk zijn, waar mensen met allerlei vragen over dingen die in de wijk leven terecht kunnen. Het concept is volgens hem zeer eenvoudig: een s.choolgebouw wordt maar veertig weken per jaar voor on- derwijs-doeleinden gebruikt. Op schooldagen staat het ge bouw na drie uur 's middags leeg. Dat betekent dat buiten de schooluren het gebouw rente loos staat, terwijl het voor zo veel andere doeleinden zou kunnen worden gebruikt. In het gebouw van basisschool de Notenkraker werken drie instel lingen samen, te weten: de school zelf, de politie Rotter dam-Rijnmond, die een omge bouwd leslokaal als politiepost gebruikt en de Stichting Wel zijn Hoogvliet. Deze stichting organiseert al lerlei activiteiten voor de kin deren en overige bewoners van de wijk. Ook zelfstandige groepen kun nen van deze laagdrempelige voorzieningen gebruik maken. Als illustratie geeft de heer de Jong het voorbeeld van een kantklos-club, die op zoek was naar meer ruimte, welke ruim- Vanaf het begin van de jaren zestig heeft Nederland werk nemers in Turkije geworven. De eerste generatie migranten wordt nu ouder. Het aantal Turken boven de vijftig jaar zal binnen korte tijd tot 25.000 uit groeien. Deze Turkse ouderen zijn altijd pioniers geweest en ze zijn het nu nog. Er is geen generatie voor hen, die ervaring heeft met ouder worden in Neder land. Toch zullen de meesten van hen hier in Nederland blij ven. Turkije is het land waar zij een bijzondere band mee hebben, maar kinderen en kleinkinderen wonen hier en die wil men niet missen. Kunnen Turkse ouderen erop rekenen dat hun kinderen voor hen zullen zorgen? Kin deren zijn vaak zelf verwikkeld in een strijd om een redelijk bestaan in Nederland. Niet al- te in de school kon worden ge vonden. De Notenkraker staat in voort durende samenspraak met de wijkbewoners. Zowel kinderen als volwassenen hebben de weg naar het schoolgebouw gevonden. De heer de Jong typeert zijn werk niet als dat van een 'bovenmeester' maar veel meer dat van een op de praktijk gerichte 'ondermees ter'. Beleidsnota's en abstracte bespiegelingen zijn in zijn op- bouwpraktijk taboe, getuige zijn veelgebruikte uitspraak 'Begint eer ge bezint' Naar het voorbeeld van De Notenkraker zijn nu ook in Middelburg- Zuid activiteiten in het kader van de Brede School opge start. Dat is een zeer verheu gend feit en het bewijs dat Middelburg in beweging is. In Middelburg-Zuid is de Bre de School gevestigd in de drie locaties van de openbare ba sisschool De Leeuwenburch. De school nodigt alle wijkbe woners, ouders en kinderen uit om allerlei activiteiten te gaan doen in of om de school. Niet alleen voor de gezellig heid, maar ook om de wijkbe woners te betrekken bij de school. De Brede School wil de plek zijn waar activiteiten gebeuren die belangrijk zijn voor de wijk. Mede door deze activitei ten wordt geprobeerd de wijk Ie ouders zijn er zeker van dat zij alle hulp van hun kinderen mogen verwachten. Turkse ouderen zijn niet bekend met het aanbod dat er in Neder land voor ouderen is. Toch hebben zij recht op gebruik van de voorzieningen. Daar om is informatie noodzakelijk over de activiteiten, hulp en diensten waar ouderen in Ne derland gebruik van kunnen maken. Nederlandse instellin gen op hun beurt zijn niet be kend met de specifieke wen sen van Turkse ouderen. Zij hebben er belang bij te weten aan welke eisen hun aanbod moet voldoen, willen Turkse ouderen er gebruik van ma ken. De voorlichtingsbijeenkom- aantrekkelijker te maken voor de wijkbewoners. Er worden activiteiten georga niseerd voor jong en oud. Om wat voorbeelden te noemen: Op dinsdagmiddag zijn er sportwedstrijden voor 12 tot 18-jarigen op het schoolplein van de Leeuwenheuvel en voor 8- tot 12-jarigen op Leeu- wenbos. In het speellokaal van de Leeuwenbos is er dan dansexpressie voor kinderen van de basisschoolleeftijd. Bo vendien is er in Leeuwenbos een spelmiddag voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Dinsdagavond is er aerobics, funcaerobics, streetjam of cal- lanetics voor iedereen van 18 jaar en ouder in de gymzaal sten zijn van nut voor Turkse ouderen en voor Nederlandse organisaties. Turkse ouderen krijgen goede informatie over de activiteiten, hulp en dien sten voor ouderen in hun ei gen woonplaats. Aan de orde komen: de zorg van kinderen (de mantelzorg) en aansluitend daarop: ont moetingsactiviteiten, maaltij den, vervoer, klusjeshulp en andere vormen van vrijwilli- gershulp, alarmering, aanpas singen van het huis, hulpmid delen, thuiszorg en ouderen woningen. Tijdens de laatste bijeenkomst wordt hen ge vraagd, van welke activiteiten of diensten zij gebruik zouden willen maken. Ook wordt gevraagd wat hun specifieke wensen zijn. Deze wensen worden voorgelegd aan de Middelburgse organi saties. De voorlichting bestaat uit 6 bijeenkomsten en is bestemd voor Turkse migranten van 50 jaar en ouder. Alle materiaal voor deelne mers is tweetalig. Er zijn twee Nederlands-sprekende bege leiders en er wordt gewerkt met een tolk. Er worden vi deofilms gedraaid, dia's ver toond en men gaat een dag op excursie in Middelburg voor De heer Bordui beaamt dat de SVRZ op Walcheren een stevi ge positie inneemt. Dit feit wordt gekenmerkt door de ge richte samenwerking met an dere organisaties, zoals met de verzorgingshuizen op het vlak van verpleeghuis vervan gende zorg, het nog te realise ren 30-beddenplan in ter Man- telinge in Domburg en de bin nen afzienbare tijd te realise ren verpleeghuis-unit van der tig plaatsen in Nieuw Sanden- burgh te Veere. Er zijn even eens plannen voor het realise ren van een verpleeghuis in Vlissingen, in samenwerking met de HVOV. Bij deze opsomming bena drukt de heer Bordui, dat deze plannen niet hadden kunnen worden verwezenlijkt als de samenwerkende partners zich er niet daadwerkelijk voor hadden ingezet. Een even be- aan de La Palmastraat. Op woensdagmiddag is er teke nen voor kinderen van groep 3 t\m 8. Waren dit activiteiten voor jongeren, er wordt ook aan de ouderen gedacht want op woensdagavond tussen 19.00 en 20.00 uur is het bewegen voor alle wijkbewoners die vijftig geweest zijn. Dat ge beurt in de gymzaal in de M. de la Palmastraat 3. Informatie Als u meer wilt weten over de Brede School kunt u contact opnemen met de gemeente Middelburg, sectie WVC van de afdeling Welzijn en Onder wijs. een kennismaking met de acti viteiten en diensten, waaron der een verzorgingshuis. De ervaring is, dat deelnemers deze bijeenkomsten zeer posi tief beoordelen. Men krijgt in formatie over een aanbod dat men niet kende en waar men wel belangstelling voor heeft. Deelnemers stellen het zeer op prijs dat hun mening wordt gevraagd over dit aanbod. De suggesties die men geeft, zijn praktische aanknopingspun ten voor de Nederlandse orga nisaties. De voorlichting is vaak het be gin van contact tussen Turkse ouderen en Nederlandse orga nisaties. Vanaf 22 februari volgen er 6 (bijna)wekelijkse bijeenkom sten telkens op donderdag om 13.30 uur in Demerary aan de Nieuwe Oostersestraat te Mid delburg. Demerary is het gebouw' van de Turkse Werknemers Vereni ging, waar ook de Moskee ge huisvest is. In deze voorlich ting werkt de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg samen met de Stichting Kultureel Werk Middelburg,het ROC en de Turkse Werknemers Vereni ging. langrijk feit voor de heer Bor dui is, dat door de spreiding over Walcheren bevorderd wordt dat cliënten in hun ei gen omgeving, dorp of stad kunnen blijven en niet naar een vreemde omgeving hoe ven te verhuizen. Niet alleen in dit verband staat de vraag van de cliënt cen traal, maar ook op tal van an dere gebieden wordt rekening gehouden met de behoeften en belangen van de toekom stige bewoners. Dit is iets wat de heer Bordui in niet mis te verstane termen een zeer po sitieve ontwikkeling noemt. Het is zelfs mogelijk dat er in de nabije toekomst voor be paalde groepen cliënten in nog kleinere woon- en leefge meenschappen verblijfsmoge- De Bijzondere Bijstand is be doeld voor huishoudens met een minimuminkomen. Dat kun nen huishoudens zijn met een bijstandsuitkering, maar ook mensen met een minimum WW- of WAO-uitkering of ouderen met een AOW zonder pensioen. Men hoeft niet perse een uitke ring te hebben, ook huishou dens bestaande uit gehuwden of samenwonenden, die van een minimumloon leven, kunnen in aanmerking komen. Bijzondere bijstand gaat namelijk naar draagkracht. Afhankelijk van het inkomen en/of vermogen kan dan een (veel) lager bedrag wor den uitgekeerd. Bijzondere bij stand kan worden aangevraagd bij de afdeling Sociale Zaken. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot de Cliëntenraad. Voor bijzondere bijstand komen onder andere de volgende kos ten in aanmerking: - Kosten in verband met het verkrijgen van een zelfstan dig inkomen; - Verhuis- en inrichtingskos ten en duurzame gebruiks goederen; - Woonkosten; - Schulden; - Overbrugging; - Begrafenis en crematie; - Detentie; - Kinderopvang; - Kleding; - Kosten verband houdende met de geboorte van een kind; - Reiskosten; - Medische kosten; - Onkostenvergoeding vrijwil ligerswerk. Wanneer u van mening bent dat u in aanmerking komt voor bij zondere bijstand, haalt u dan eerst de folder Bijzondere Bijstand bij de Sociale Dienst of bij de Cliën tenraad. Hierin vindt u alle infor matie die u nodig hebt. De Cliëntenraad kan u ook met an dere zaken van dienst zijn, zoals kwijtschelding van gemeentelij ke belastingen. Het adres van Sociale Zaken is Simpelhuisstraat 7; de Cliënten raad is gevestigd in het gebouw van de SWOM, Molstraat 13, in gang aan de achterkant van het gebouw aan de Spuistraat. De openingstijden zijn maandag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. De Stichting Welzijn Ouderen houdt zich onder andere bezig met hulp aan mensen die om een of andere reden tijdelijk hulp nodig hebben. Deze hulp is per wijk georganiseerd. Voor de hulpdienst in de wijken Magi straatwijk, Dauwendaele, Rei- jershove en Erasmuswijk zijn we dringend op zoek naar mensen die bereid zijn af en toe als vrij williger in te springen. De hulp die geboden wordt kan o.a. be staan uit: boodschappen doen, wandelen met iemand die dat niet meer alleen kan, een be zoekje brengen aan een eenza me, begeleiding naar het zieken huis, e.d. Als u hier iets voor voelt, en u woont in een van deze wijken, dan kunt u zich aanmelden bij de SWOM, Molstraat 13, telefoon nummer 627537. Iijkheden worden gecreëerd. We kennen deze woonvormen al in de gehandicaptenzorg. De heer Bordui zegt hiervoor zeker een open oog te heb ben, maar de beschikbare budgetten laten hiervoor wei nig ruimte over. Toch is hij er van overtuigd dat de cliënt een gedifferen tieerd aanbod geboden kan en moet worden met de moge lijkheden die er nu zijn en een creatieve instelling. Voor ou deren, die duidelijk op zorg en verpleging zijn aangewe zen, staat volgens de heer Bordui het beleid ten aan zien van kleine woonvormen nog in de kinderschoenen. Hij zegt dat een gedifferentieerd aanbod, onder meer zoals hier boven omschreven, onbetwist een dringende noodzaak is, vooral gezien tegen de achter grond van de snel groeiende problematiek rondom de ver zorging en verpleging van ve le zeer oude en gehandicapte inwoners van Zeeland. Een goed voorbeeld hiervan is de mogelijkheid die bewoners van het Gasthuis in Middel burg wordt geboden om sa men met hun familie of vrien den een maaltijd te gebruiken in een stemmige en warme ambiance. Gegmi$e bir baki? Altmisli yillarm baslangicmdan itibaren Hollanda Türkiye'dcn i?pi almaya baslami$tir. Buraya galon göcmenlerin ilk nesli §imdl yajlihk sinirma gelmiftir. 1990 ile 2000 yillari arasinda elli va daha fieri ya?taki Turklerin sayisi 15.000'den 25.000'e kadar yükselecektir. Bu gruba giren ya?li Türklor buraya ilk gelenlerdi ve halen do böylodirler Onlarin önünde Hollanda'da ya?lilikla ilgili doneyimi olan bir nesil yoktur. Ancak bunlarin pogu yine de Hollanda'da kalacaktir Türkiye onlar i?m artik özal ili?kileri bulunan bir ülkodlr, fakat pocuklari ve torunlari burada yajamaktadir ve bu nederde bunlarin hasretini de gekmek istemozler. Yasli Turkier, gocuklarinin kondilerine bakacaklarmdan emm olabilirlor mi? Oysa ?ocuklarinin bizzat kendileri Hollanda'da orta halli bir yajanti sürdürmek ipin sava? vermektcdirler. Tüm anne-babalar bütün yardimi gocuklanndan bekleyebileceklerinden emin de§illerdir. Ya?h Türklor Hollanda'da ya^lilara yönelik mevcut olanaklari bilmemelerine raijmen yine de onlarin mevcut olanaklari kullanma haklari vardir. Bu nedenle, ya?lilarin Hollanda'da faydalanabilocckleri etkinliklor, yardim ve hizmetlor hakkinda bilgilendirilmeleri önemlidir. Hollanda kurulujlari ise ya$li Turklerin özel isteklerini bilmemektedirler Ya?li Türklere cazip gelmosi i?in sunacaklari hizmotlerin hangi sarllara uymasi gerektiQim bilmelen gerokir. Hollanda'da yajlanmak" komilu bilgilendirme toplantilari "Hollanda'da yajlanmak" konulu bilgilendirme toplantilari dizisi hem ya?li Turkier hem do Hollanda kurulu$lari ipin faydalidir. Bu toplantilarda ya?li Türklere kondi oturduklari yerde yajlilara yonelik etkinliklor. yardim ve hizmetlor hakkinda gorekli bilgilcr vorilmektodir. YoQun bir tamsma faaliyotindon sonra kondilerine hangi etkinlik veya hizmctlcrdcn faydalonmak isteyoccklori ve kendi özel isteklerinin nclor oldugu sorulur. Bu istekler de yerel Hollanda organizasyonlarma iletilir. Bilgilendirme 6 toplantidan ibaret olup 50 veya daha ilen ya?taki Türk göpmonlero yöneliktir. Katilan killere verilen tüm matoryaller iki dillidir. Hollandaca konu?an bir refakatpi bulundugunda. bir tercüman ilo birlikte paliSilir Video filmi ve dia gösterilir, ayrica bir gün, etkinlik ve hizmotlerle tamsma mahiyetinde. kendi oturduklari yerde gezi düzonlenir. Buraya katilan ki$llerin bu toplantilari gok olumlu detjerlendirdiklermi locrübemizle biliyoruz. Tammadiklari fakat ilgileri olan olanaklar hakkinda bilgi odimrler. Bu olanaklar hakkinda görü?lerinin sorulmasi da katilan kijileri memnun etmektedir. Onlardan alinan tavsiyeler de Hollanda orgamzasyonlan igin verilecek hizmette gok pratik baglama noktalari olmaktadir Bu tür bilgilendirmeler, yagli Türklor ile Hollanda orgamzasyonlan arasmdakl iligkinin baglangicmi olugturmaktadir In de komende nummers van de Seniorenkrant zullen wij extra aandacht besteden aan de huidige en toekom stige ontwikkelingen op het gebied van de zorg- en ver pleeghuizen in Zeeland. Wij hopen hiermee te bereiken dat de lezers op een inzichtelijke en toegankelijke ma nier kennis kunnen nemen van de mogelijkheden die er nu zijn en van de ontwikkelingen die in de toekomst kunnen worden verwacht. Dit eerste artikel is tot stand gekomen in samenspraak met de heer Frank Bordui, di recteur van de Stichting Regionale Zorg- en Verpleeghui zen (SVRZ). ALQEtJEME NEDERLANDSE BOND VOOR OUDEREN Protestants Christelijke Ouderen Bond Na de cursus voor Nederlandse ouderen over het leven en wonen met allochtone ouderen gaat op 22 februari een voorlichting voor Turkse ouderen van start. Want net als de Nederlandse ouderen hebben ook Turkse ou deren recht op de hulp en zorg die er voor ouderen is. Hiervoor is het belangrijk dat zij weten welk aanbod er is, zodat ze zelf hierover kunnen beslissen. 1 f f

de Faam | 1999 | | pagina 5